Kvria zi Uit het Parlement. 71 «te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 30 Mei 1930 Derde Blad No. 21534 Prachtig geslaagd Zendingsfeest op Oud-Poelgeest. SILHOUETTEN SPORT. NATIONALE ROEIWEDSTRIJDEN „HOLLANDIA". Talrijke sprekers. - Groote belangstelling. Begunstigd door zeldzaam mooi weer foe/t op het landgoed „Oud Poelgeest" het 20ste Zendingsfeest van de Vereeniging tot bevordering der Zendingszaak voor Leiden en Omstreken plaats gehad Onder de aanwezigen merkten wij op /reule Willink van Bennebroek, burge meester Van Gerrevink en vele vooraan staande Zendingsvrienden. Bij den aanvang verzocht ds. M. J. Pun- selie, Ned. Herv. Pred. te Leiden, te zingen uit het program het eerste lied„Lof zij den Heer", waarna hij in gebed voorging. Spr. riep daarna alle aanwezigen har telijk welkom op dezen stralenden middag in dezen schoonen tempel. Dit feest, het 20ste Zendingsfeest. is voor ons allen een bijzonder feest, waarbij wij een oogenblik terugzien op den afgelegden weg. Dezer da gen nadenkende is !hem opgevallen de ge dachten aan deze plaats en aan ihen. met wie wij zoovele malen Zendingsfeest heb ben gevierd. Ook nu ziet hij weer zoovele bekenden als vanouds. In de eerste plaats denkt spT aan de vorige eigenaresse, die door be- fdiikbaarslelling van dit sc-hoone buiten onze taak heeft helpen verlichten. Dank- ibaar zijn wij aan de tegenwoordige eige naresse. die eveneens van haar belangstel ling blijk gaf en gezegd heeft: „Ik blijf ons Zendingsfeest getrouw." Een hartelijk applaus van de zeer talrijk aanwezigen gaf het bewijs lioe haar tegen woordigheid op prijs wordt gesteld. Vervolgens denkt spr. aan prof. Van Nes. 3ie om gezondheidsredenen den zendings- staf heeft neer moeten leggen Van uit de verte wenschen wij hem toe. dat God hem op zijn moeilijken weg nabij moge zijn en 'dat het op het laatst van den avond 'licht voor hem moge zijn. Wij denken ook hier terug aan hen, die Tan ons zijn heengegaan. In het bijzonder aan broeder L. A. Werner, die ons nog zoo kort geleden is ontvallen. Dat God zijn echtgenoote en kinderen nabij moge zijn. iHet is een zegen te mogen constateeren. dat zoo velen ons in dit schoone werk en op dit feest getrouw blijven. Wij zijn daar voor zeer dankbaar en zeggen met den Psalmdichter „Lof zij onzen Ziel". Komende tot de Zending zelve, zegt-spr., dat er donkere wolken dreigen, mede als gevolg van bezuiniging van vele gTOole lichamen. Wij moeten alweer pijnlijk voelen, dal de Zending moet leven, van hetgeen er over schiet in de groote wereld. Wij zullen daarover echter niet klagen. Genoeg zij. dat vele kanalen, waardoor vele gaven ons toestroomden, nu geheel stil liggen. Spr. wijst op de mededeeling van het Zendings'bureau. dat spreekt van een tekort over de eerste 4: maanden van dit jaar van f 160.000. Wij moeten echter door de diepte heen om te kunnen opklimmen lot de hoogte. De Zending is een zaak Gods.. Als *ij eenmaal iets hebben begrepen van Zijn fracht, %dan eerst zullen wij werkelijk kun nen medeleven met het groote Zendings kerk en kunnen wij rustig Zendingsfeest vieren. Laat ons dan met blijdschap de ploeg trekken en met blijdschap het altaar beklimmen en het kruis van Christus dra- Een. Dat dit Zendingsfeest ons deze genade moge schenken. Na het zingen van „Kom heil'ge Geest" trad op ds. J. Langman, Ned. Herv. pred. te Wassenaar, met als onderwerp: „Een heilig moeten". Bij het nagaan van het leven van Jezus hier op aarde, zien wij eerst goed welk een groote rol dit leven voor ons hier beeft af gespeeld. Wij denken daarbij aan Zijn hei lige roeping en Zijn heilig moeten, dat toch overal op den voorgrond treedt. En juist dit heilig moeten is de Hemel vaart van Christus, waar Hij zal zitten aan <to rechterhand Zijns Vaders. Als Koning moet Hij heersclien .want Hij i s Koning en regeert als van God gesteld en niet door <to menschen. Door Hem leven wij en wij moeten Hem erkennen en voor Hem buigen en aan Hem gehoorzaam zijn. Zijn Konings schap strekt zich overal uit en is onbe grensd. 'Het is dan ook de taak van de Gemeente, zijn taal le brengen over heel de wereld. Hij wil dat wij van Hem getuigen en ge bruikt ons om Zijn woord uit le dragen. Zijn liefde heeft ook onze liefde gewekt. En omdat Hij ons heeft liefgehad, zullen wij Zijn naam beleiden; wij en alle volken. Dit 11,1 is de Zending, die God wil. Gaat henen. Predikt het Evangelie aan alle schepselen beeft Hij gezegd. Laat ons dan Zijnen wil volbrengen. En dit zal ons gemakkelijk gaan ato wij Hem kennen en gehoorzaam willen zijn. Ten slotte verzocht spr. te zingen Psalm 17r 1 en 4. Zendeling D. B. Starrenburg vertelde ons Tan drie heidensche dokters: Jandoei. Ma- zesi en Inairokki. Zooals bekend, gelooven de inlanders zeer bijzonder aan „geesten". Spr. verhaalde daarvan een treffend feit uit eigen onder vinding tijdens en na het bezoek van een Eroot jacht waarin „inlanders" kwamen om handel te drijven en waar waarlijk boven- menschelijke krachten wonderen deden. Wonderlijke verhalen vertelde spr. van de drie bovengenoemde inlandsohe doklo- Ten. De eerste ei9chte geringe betaling voor 2ljn kunst; de tweede, een bedrieger, eisc-hte ?roole betalingen en de derde bezat ..een pozen geest". De eerste heeft zich na ver pop van tijd tot het Christendom gericht en Js als Christen gestorven. Nooit heeft spr. tot de Papoea's gezegd: „Er heslaan geen Eecslen". want even zeker als wij gelooven dat God op Zijn tijd Zijn engelen zendt, ge looft spr. ook, dat voor de echte inlandsche Papoea een geest bestaat. God verlost van de vrees voor den geest der menschen, want Hij ai-leen is machtiger dan alle booze geesten. Langzaam maar zeker wordt het beter met de inlanders en sieohts zelden komt de vrees voor geesten een oogenblik boven. De strijd op Nieuw Guinea is nog groot, maar eenmaai zal Gods geest daar zege vieren. Spr. wil hier niet aandringen op een groote collecte, maar wil wel zeggen, dat de algemeene malaise en gebrek aan liefde en toewijding tot God groote oorzaken zijn van de vermindering der gaven. Dat God u allen kracht en leiding geve door Zijnen Geest, zoo eindigde deze man van 't groote arbeidsveld. Gezongen werd- „Strijd en Overwinning'-. Na een halfuur pauze betrad den kansel ds. G. B. Westerburg, Ned. Herv. pred te s-Graven'hage, met als onderwerp: „Op den Olijfberg". Juist op dezen Hemelvaartsdag voelen wij de triomf van de strijdende Kerk. zoo ving spr zijn gloedvolle rede aan. Een strijdende Kerk en een strijdende mensohheid hier op aarde, waardoorheen het zoo moeilijk is ons te worstelen. Toch kunnen wij er doorkomen, als wij evenals Abraham zijn gekomen op den Olijfberg, waar wij ons met Christus gevoelen. En juist ook op dezen dag en in het persoon lijke leven is des Christus hemelvaart te begrijpen. Het heerlijke weer. onder deze lommer rijke met jeugdig groen getooide toornen, werken daartoe zoo mede. Wij zien daarin de reinheid van Christus. In een wolk is Hij opgenomen en ten hemel gevaren, maar de wolk is voor ons gebleven. Onze zedelijk bedorven wereld gaat het leven door en eerst achter die wolk is de heerlijkheid te zien. Aan dezen kant is het donker, en achter de wolk zien wij het licht van Christus. Hoe gaarne zouden wij allen in die heerlijkheid zien. Juist daarvoor moeten wij den Olijfberg op. En dit doel is te berei ken. door den dood en het lijden van Christus. Hoe meer met Christus zal het ons mo gelijk zijn den Olijfberg le beklimmen Is die top bereikt, eerst dan kunnen wij Zijn heerlijkheid aanschouwen. Dit moet ons idealisme zijn. Wanneer wij dan in Hem leven en gelooven. zal ons nog maar een kleinen tijd van Zijne heerlijkheid schelden Dan zijn wij allen eerst Zendelingen in den waren zin des woords. en zoover moet het komen. Hierna werd gezongen „Onze heme'lsche schat" en sprak ds. H. Knoop. Ger. pred. te Rotterdam, over „Doorgeven". Die niets -heeft, is niet jn staat iels le geven, en waar niet is. verliest den keizer zijn recht. In deze wereld, waar de menschen als vastgeroest zitten, zijn deze en meer derge lijke spreuken voortgesproten als een uit- Oieemsche bloem. Maar God zegt: Het is zaliger te geven dan te ontvangen. Het is ook een Goddelijke gave om het geven zaliger te doen zijn dan het ontvangen. God geeft Zijn Zoon. en Christus geeft zichzelf, want Hij zegt' Ik ben gekomen, opdat gij kunt geven, en het leven zoudt hebben. Builen Christus is alle leven dood als een lange donkere stoet. In de donkerte van Belhlehems stal is Hij gekomen om voor ons het heerlijke blijvende leven le be reiden En wat wij daarmede kunnen doen? zegt spr. Evenals hier in onze omgeving, waar zooveel droefheid is en wereldsc'h leven, is ook in het verre heerlijke land van eeuwige zonneschijn het groote werk voor ons weg gelegd om te geven van onzen levensover vloed. Ontvangen en doorgeven! Dat is onze roeping. Wat moeten wij dan doen? zegt spreker. ten eerste: Uw medeleven in het groote werk ten tweede: het doorgeven. ten derde zal het gevolg zijn: U zult geven Maar dan zal het resultaat zijn een zichtbaar geven als een teeken van den Heider, en een geven niet van den over vloed. maar van den waren Christen. Die gave zal ons eenmaal geschonken worden. Gezongen werd dan „Bidden en werken", waarna ds P Pras. Ned Herv pred. te Katwijk aan Zee de slotrede uitsprak. Wij hebben, zegt sprdezen middag zeer veel gehoord in het belang der Zending en gaan zoo weer naar huis. Op dezen dag wil ook spr. iels medegeven, n.l. de woorden „Gaat henen en doet desgelijks" Het kan ook zijn dat hetgeen wij in den kerkdienst gehoord hebben, niet de eigen lijke godsdienstoefening is. maar dat die pas een aanvang neemt als wij huiswaarts keeren! En zoo moet het ook nu zijn. Nadat wij deze. zoo kostelijke woorden gehoord hebben op dit Zendingsfeest. en morgen weer aan den arbeid gaan, moeten wij uitdragen hetgeen dezen middag is ge zegd Geheel Nieuw-Guinea staat open voor de leer van Christus. Niet onnoodig wordt van dit arbeidsveld geroepen „Geeft ons Zende lingen. geeft ons hulp om den akker te be bouwen." Laat dan ook ons heengaan en als de barmhartige dit Evangelie brengen van Christus. Dank zeide spT. voor de zoo groote be langstelling voor dit Zendingsfeest en sloot daarna met dankgebed Na het zingen van den slotzang keerden allen welvoldaan huiswaarts. Rest ons nog te vermelden dat „de Leid- sche Chr. Harmonie Vereeniging". Dir. de heer H. van der Veld op lofwaardige wijze haar muzikale medewerking verleende. Nogmaals: de verdeeling van den zêndtijd - Moties Boon en Oud verworpen - Overal gebrek aan optimisme over het besluit van den minister. CVan onzen pariememtairen medewerker). Den Haag, 28 Mei 1930 De Tweede Kamer is heden begonnen met afhandeling van het ontwerp Arbeidsbemid deling Verworpen werden met 59 tegen 20 stemmen amendementen van mr. Beumer (a.r.) tot verlaging der strafmaxima. Ver schillende redactiewijzigingen werden hierna ronder debat aangebracht in overleg tus schen den minister van Arbeid en de com missie van voorbereiding. Het wetsontwerp werd daarna aangenomen met 62 tegen 19 stemmen. De liberale fractie en de heer Colijn (a.r.) hadden te voren kortelijk ver klaard. waarom zij tegen het ontwerp zou den stemmen. Bij de afhandeling van enkele kleinere ontwerpen heeft o.a. de heer van de Belt (r.k.) critiek geoefend op het zj. te beperkte plan tot onteigening voor een spoorwegver binding met den ontworpen afsluitdijk door de Zuiderzee, maar zonder stemming is het ontwerp goedgekeurd. Ook de wijziging der Rivierenwet werd aangenomen na over neming door den minister van een amen dement van de vaste commissie voor water staafwerken. De verdeeling van den Radiozendtijd. Hierna werd voortgegaan met de inter pellatie-Boon over de verdeeling van den Radio-zendtijd De heer Boon (Lib.) repliceert en ver klaart zich teleurgesteld over het antwoord des ministers. Zijn opvatting van de billijk heid acht spr. in strijd met de bedoeling. Spr komt wijders op tegen de qualificatie van de A.V.R.O dien de minister ten slotte onterfd heeft, ten einde aan de politieke combinaties spr. citeert met name de V.A.R.A. ruim gelegenheid te geven om politieke beschouwingen te verspreiden. De A.V.R.O. heeft oudere rechten dan de andere uitzendingen als b.v. de K.R.O., zij het ook vroeger onder anderen naam uitzendend. Bovendien is het de machtigste corporatie met 240.000 abonné's op haar tijdschrift, bijna meer dan alle andere omroepen samen Spr. is overtuigd dat de algemeene uitzen dingen van de A.V.R.O het meest in den smaak vallen De kans op de golflengte van 1071 M. is door toedoen der regeering verkeken Dat het „Gleichwell en-systeem" onbruikbaar zou zijn, weerspreekt spr. ten stelligste. Dat heeft spr. nog hedeb van den heer Corver vernomen, die uitdrukkelijk verklaarde nooit die onbruikbaarheid beNveerd te hebben. Spr. vraagt den minister of de beweging legen zijn verdeeling van den zendtijd hem niets zegt? Ook sociaal-democraten en katholieken hebben er tegen geopponeerd. Samenwerking met andere omroepen is thans niet meer mogelijk. De V.A.R.A. dreigt zelfs met obstructie wanneer getracht wordt in die richting aan te sturen. De scheuring maakt samenwerking onmogelijk Maar we willen niet rusten voor een algemeene om roep is tot stand gekomen. Teslotle deelde spr. mede twee moties in te dienen. De eerste luidt: „De Kamer, van oordeel dat door de beschikking van den minister van 16 Mei niet een goed geregelde algemeene omroep in liet leven is geroepen, noodigt den minis ter uit een zoodanige regeling te treffen, dat gedurende de geheele week een algemeen programma hoorbaar zal zijn onder deug delijke controle van de samenstelling van dit program". De tweede, mede onderteekend door den vrijz. dem. afgevaardigde Oud, is aldus ge redigeerd: „De Kamer, van oordeel, dat zendtijdver ruiming voor Nederland gewenscht is. noo digt den minister uit ten spoedigste alle pogingen in het werk te stellen om hiertoe te geraken, en gaat over tol de orde van den dag". De heer Lingbeek OH. G. St.) critiseerde sterk de partijdige indeeling der Nederland- sche luisteraars in politieke groepen. Het ge volg is daarbij geweest, dat zijn partij in de verkiezingen geen gelegenheid heeft kunnen krijgen om van den radio gebruik te maken. De indeeling acht spr. ook niet in overeen stemming met de christelijke grondslagen van onze maatschappij; zeif9 i9 geen reke ning gehouden met 't karakter der christelijke en nationale feestdagen. De verdeeling is, betoogt hij ten slotte, de daad van machts politiek in het belang van Rome en zijn trawanten. De heer Slotemaker de Bruine (c.'h.) is den minister dankbaar voor zijn rede van gister. Maar niet in alle opzichten acht spr. het besluit des ministers echter gelukkig. Maar de minister stond dan ook tengevolge van de eisch van billijkheid der wet voor een moeilijk geval. En dan is er nog het be zwaar. dat het rapport Ruv? de Beeren- brouck. aandringende op één algemeenen omroep, onder de tafel is geraakt. Spr. wil een veel meer bevredigende verdeeling van den omroep bereiken, een algemeene en daarnaast de bijzondere omroepen. Het zon voor Nederland een geluk zijn. zoo het had kunnen krijgen één algemeenen omroep evenals in 1927 aan Tndië was toegedacht. Deze regeering heeft een algemeenen omroep tot een principe verheven. Dit was onjuist, ook omdat te preciseeren van wat onder „algemeen" is te verstaan niet wel mogelijk is De minister noemt alles, wat een ieder kan aanvaarden zonder gekwetst te worden algemeen Is dat geheel juist? In ieder geval had spr. aan dat algemeene 50 pCt. van den tijd willen toegekend zien. hij begrijpt niet. waarom de minister niet daartoe is gekomen op grond van zijn omschrijving, waarin hij ook het bestaansrecht van den bijzonderen omroep erkent. Inderdaad moet daaraan een plaats in de aether worden afgestaan, maar het algemeene element mag niet in den hoek worden gedrongen. Spr. twijfelt aan de juistheid der verdeeling in vieren: maar van meer beleekeni9 acht spr. de vraag, hoe de minister aan de verdeeling onder de groepen is gekomen. I? de V.A.R.A. vertegenwoordigster van een andere wereld beschouwing dan de Protestanten en Katho lieken? Haar instemming met de zendtijd- verdeeling zou dit doen vermoeden. Maar nu de A.VJI.O. Hoe komt de minister er toe daaraan een karakter toe te kennen, dat zij zelf afwijst? Zij wil niet anders dan alge meen genoemd worden en spr. gaat daarin mede. zooals hij nader uiteenzet, betoogend dat de A.V.R.O. geen speciale wereldbe schouwing bezet. De huidige verdeeling van den zendtijd bevredigt zeer velen niet en spr. voorspelt, dat deze ernstige gevolgen zal hebben, tenzij de minister 50 pCt. aan de A.V.R.O. toekent, dan wel de andere om roepen zich in hun uitzendingen niet tot propaganda beperken. De heer Krijger (c.'h.) spreekt zijn leed wezen uit over de splijting tusschen de geesten. Zijns inziens zou een christelijk nationale omroep de verwezenlijking zijn van een door zeer velen gekoesterd ideaal, een vorm van eenheid, welke de groote massa zou bevredigen. Spr. komt echter op tegen de beweging tegen de verdeeling van den zendtijd in het leven geroepen, terwijl hjj tevens de beteekenis van de A.V.R.O. als overschat kenschetst. De heer Teulings (r.k.). betoogt in een maidenspeech, dat de minister de Radio- wet naar behooren 'heeft toegepast en keurt •het kabaal, dat er tegen is ontstaan als zeer betreurenswaardig af. Verder zet hij uiteen dat de minister volkomen recht vaardig te werk is gegaan bij de rerdeeling van den zendtijd. De volgende spreker, de heer Vliegen (s.d.a.p.) erkent, dat de beslissing des minis ters inzake de verdeeling van den zendtijd beter had kunnen zijn. maar in ieder geval is de nieuwe verdeeling beter dan de oude. De V.A.R.A. wil zich nu eenmaal niet laten wegdringen door den A.V.R.O. het orgaan van de op fascisme aansturende liberalen. De spr. uitte zich minachtend over de be toogingen ten gunste van den A.V.R.O., welke zich onmogelijk tot een algemeenen omroep kan ontwikkelen omdat de door den heer Boon voorgestane neutraliteit neerkomt op een verschrompeling van hel gedachte leven. Intusschen verklaart spr. ten slotte met nadruk, dat de VA.R.A. nog steeds ten volle bereid is tot samenwerking. De heer Van Dijk (a.r.) acht een natio- nalen omroep onbestaanbaar, daar deze vol komen kleurloos zou wezen. Men kan nu eenmaal het bestaan van bepaalde geestes stromingen niet miskennen en het zou dwaasheid zijn ze eenvoudig voor secreta- risme uit te makeP. Een patronaat van den A.V.R.O. over de radio-uilzending zou spr. onduldbaar achten. Nadat de heer L. de Visser had uiteen gezet, dat de revolutionaire arbeiders met de regeling volstrekt niet ingenomen zijn en er over had geklaagd, dat de communisten van de radio-uitzending naar Indië zijn uit gesloten, zet de heer Floris Vos uiteen, waarom hij voor de beide genoemde moties zou stemmen. De heer Oud (v.dmeent, dat de minister zoo hij de moeilijkheden van een billijke verdeeling te groot had geacht, verstandig had gedaan een wijziging der Radiowet in te dienen. Spr. komt op tegen het misver stand, dat een algemeene omroep neutraal zou moeten zijn. Dat laatste is een onmo gelijkheid. Maar men bedenke, dat er veel algemeens is en één algemeene omroep zou dan ook zijn ideaal zijn geweest. De door den minister ontdekte vier levensbeschou wingen acht spr. een niet houdbare uit vinding Trouwens aan de A.V.R.O. kan een bepaalde levensbeschouwing niet worden toegeschreven. De minister heeft echter de principieel© fout begaan bij zijn verdeeling uitsluitend met de politiek te rade te gaan. De heer Duys (s.d.a.p.) steekt den draak met den A.V.R.O. en beweert, dat deze niet 240.000 maar 186.000 abonné's heeft, welke volstrekt niet allen tot de aanhangers van den A.V.R.O. behooren. Ook spr. gevoelt veel voor één algemeenen omroep, maar dan moet deze geen monopolie worden van den A.V.R.O.. die zich steeds tegen een alge meene eenheid heeft gekant. Verder ken schetst hij den A.V.R.O. als een handels zaakje. De heer Kersten (St. Ger. P.) is een ver klaard tegenstander van de radiocoahtie, maar ook van den radio. Zijn volgelingen weren den radio uit hun gezin. Hierna is de rij der sprekers uitgeput. De Minister van Waterstaat betoogt in zijn dupliek, dat de A.V.R.O. inderdaad het karakter van een algemeenen omroep mist. Hij overweegt in hoeverre het noodig is de Radiowet een wijziging te doen ondergaan, maar daarbij moet gemeenschappelijke samenwerking op den voorgrond 9taan en spr. houdt vol, dat de thans getroffen rege ling den weg daarvoor openhoudt. Wat de moties van den heer Boon betreft noemt hij de eerste overbodig en de tweede ontraadt hij eveneens, omdat daarin ook wantrou wen in 's ministers beleid ligt opgesloten. Na een korte dupliek van den heer Boon wordt tot stemming overgegaan en worden beide moties verworpen met 56 tegen 15 stemmen. Vóór stemden de liberalen, vrij zinnig-democraten, Floris Vos en Lingbeek. De Voorzitter sluit om 7.15 de vergade ring. In de tweede helft van Juni komt de Kamer weder bijeen voor de behandeling van de binnenkort in te dienen ontwerpen tot steun van den landbouw. Zij zullen als spoedontwerpen worden behandeld. RECLAME. .VOORHETDECORf EREN VAN LAMPEKAPPEN WORDEN VERPAKT BIJ F E R I K 2'/j cent. VERADA 3 ct. RIANI 3 ct. A 1692 BEN GESLAAGDE EERSTE DAG. (Van onzen eigen verslaggever) Gistermiddag zijn de eerste voorwedslrij- den van „Hollandia" op den Rijn bij 'sMo- lenaarsbrug verroeid, begunstigd door schitterend zomerweer. Aangevangen werd met het nummer Ovemaadsche Vier met Nereus, Triton en Njord in de eerste en De Trekvogels, Laak en Argo in de tweede heat. Hoewel Njord het eerst startte, ge volgd door Triton en Nereus, had Triton op 100 M. de leiding overgenomen en kwam er lic'ht tusschen de booten. Nereus. dat aanvankelijk geheel achteraan lag, kwam gelijk met Njord, dat een matten indruk maakte. De Triton-ploeg, die een soepelen slag had, vergrootte langzamerhand dpn voorsprong tot meerdere lengten en won in den tijd van 7 min. 45 3/5 sec., gevolgd door Nereus. In de tweede heat ging Argo onmiddel- flijk naar voren, gevolgd door de jonge Rot- terdamsche vereeniging De Trekvogels ontstaan uit De Maas en De Laak. In de onderlinge positie kwam geen verande ring meer. zoodat Argo in den tijd van 7 min. 44 4/5 sec. eerste werd; 2. De Trek vogels (op 31/s lengte) 7 min. 56 1/5 sec. Do beide tweede aankomenden werden in een derde heat ingedeeld, waarvan de winnaar in de finale zal worden geplaatst. De strijd in de JONGE TWEE A tusschen De Hoop en Willem III was in de eerste heat zeer eenzijdig, daar De Hoop met een hoog tempo de leiding nam en deze tot het einde behield. 1. De Hoop in 8 min. 513/5 sec.; 2. Wil lem III in 9 min. 1 3/5 sec. In de tweede heat, waaraan D.R.V.A. en Nereus deelnamen, ontspon zich een span nende strijd om de leiding, welke eer9t in het laatste reohte stuk ten voordeele van de studenten beslist werd. 1. Nereus in 8 min. 51 1/5 sec.; 2. D.R.VA. in 8 min 58 1/5 sec. In de eerste heat der Jonge Vieren B bonden Nereus. Het Spaame en Arastel tegen elkaar den strijd aan. Het Spaame was zwaar gehandicapt, daar de tweede slag mr. J. W. van Rees door een ongesteld heid eerst twee dagen in de boot zat. Amstel en Nereus startten met een hoog tempo, dat de Amstel langen tijd volhield. Door het beter loopen van de boot en soe pel roeien liep Nereus echter geleidelijk uit om op 1000 M. met eenige lengten te leiden. De Amstel-ploeg, die minder vinnig ging roeien, zakte meer en meer af. 1. Nereus in 7 min. 40 3/5 sec.; 2. Amstel in 7 min. 56 1/5 sec.; 3. Het Spaame. De tweede heat gaf een scherpen strijd' tusschen Njord en Triton te aanschouwen. Beide ploegen waren volkomen tegen elkaar opgewassen en lagen tot de laatste piket- tenrij gelijk. Njord won ten slotte niettegen staande een felle eindspurt van Triton met 1 M. voorsprong. 1. Njord in 7 min. 34 3/5 sec.: 2. Triton in 7 min. 35 1/5 sec.; 3. D.T.R.V. (Rotter dam) dol gebroken. In het nummer Jonge Sciff A won de Trilon-sciffeur Tjalsma den strijd tegen den Willem IH-er J. H. Lyre Jr. door beter sturen en het maken van langere slagen met vele lengten. 1. Tjalsma (Triton) in 8 min. 412.5 sec.; 2. J. H. Lyre Jr. (Willem ID) in 9 min. 10 2/5 sec. In het nummer Oude SciH verscheen Alois na eenige jaren van afwe zigheid weder in het strijdperk; hoewel hij niets aan stijl bad ingeboet kon bij na drie

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9