V1UEMV0GT 3MMMUG1 KLENE,S KAUWGOM ZIJDEN KOUSEN AGENDA. IN ONZE LADDERVRIJE KERK- EN SCHOOLNIEUWS. SCHEEPSVERBINDINGEN. BUITENLAND. Nederlandsch Fabrikaat, prima kwaliteit. 5 tabletten 5 cent Goede Kousen kunt U overal koopeiü De beste en goedkoopste koopt U echter bij ONS 3 Als extra Pinkster-Reclame 10 PROCENT KORTING HEDEN: Stadszaal: Alg. verg. Genootschap M. X. G. 8 uur nam. Zaterdag. N.V. Banketfabriek „de Bij". Alg. Verg. van aandeelhouders, 4 uur nam. De avond nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Vrijdag 30 Mei tot en met Zondag 1 Juni a s waargenomen door de apotheek W. Pelte, Kort-Rapenburg 12. lelef. 594. RECLAME. 1691 EEN ADRES TOT DEN LEIDSCHEN RAAD. Een badhnia in het zuidelijk stadsdeel noodzakelijk. Door de hecren J. de Jong en L. Hooge- veon, voorzitter en secretaris van de wo- ningbouwvereeniging „De Tuinstadwijk" le Leiden, is in opdracht van de laatst gehou den ledenvergadering een adres lol den Raad onzer gemeente gericht, waarin gevraagd wordt zoo spoedig mogelijk een besluit le nemen om: a. Over te gaan tol de uitvoering van het door den Raad genomen besluit van 2 Augustus 1920 om in „De Tuinsladwijk" een badhuis te 9tichten, èf h. mede le werken, dat in hel zuidelijk stadsdeel, builen de voormalige Koepoort, zoo spoedig mogelijk tot de stichting van een badinrichting worde overgegaan. Een uitvoerige Memorie van Toelichting is aan het adres toegevoegd. Wij ontleenen er het volgende aan: In 1920 brachten B. en W. preadvies nit op een verzoek van de bouwvereeniging inzake de verkoop van grond noodig voor de slichling van een badhuis en 208 wonin gen. Dit preadvies luidde gunstig en in de zitting van 2 Augustus 1920 besloot de Raad het verzoek toe le staan. Een bouw- en exploitatie-rekening was aan den Raad voorgelegd geworden en overeenkomstig de door de vereeniging gemaakte raming werd gerekend op een jaarlijksch tekort op de exploitatie van hel badhuis van I. 3000 Om technische redenen werd later het badhuisplan gescheiden van hel woning plan. De plannen van het besluur der ver eeniging in 1923, 1924 en 1925 bij B. en W. ingediend werden alle afgewezen op grond van de naar het oordeel van dal College onjuiste exploilalie-hegrootingen en de le hoog geraamde jaarlijksche tekorten op die begroolingen. Door het besluur werden die tekorten op f. 1800 geraamd en dit terwijl in het aangenomen raadsbesluit sprake is van een tekort van f. 3000. Op 16 Maart 1926 ontving het bestuur een brief van B. en W. waarin het College meldde „geen vrijheid te kunnen vinden zijn medewerking le verleenen voor de slichling van een hadhuis door „De Tuin sladwijk". Als redenen gaven B. en W. op: lo dat hel genoemde jaarlijksche tekort le groot is; 2o. dat de bouwkosten geheel door de ge- meenle moeten worden verstrekt en niet bij wijze van woningwet-voorschot uit 's Rijks kas kunnen worden verkregen „Intusscher." zoo vervolgden B. en W. is bij ons College in onderzoek de vraag of stichting van een badhuis Ier plaatse van gemeentewege overweging verdient. Met het resultaat van dit onderzoek zullen wij u ie zijner tijd in kennis stellen. liet verlangen naar een badhuis is on dubbelzinnig gebleken uit de adresbeweging van bewoners buiten de Koepoortsbrug in 1926 tot B en W. gericht. Dil adres ver- );rri\g honderden handteekeningen. Van de Gezondheidscommissie alsmede van de Fe deratie van ie Leiden en Omstreken geves tigde Woningbouwverenigingen werden be wijzen van instemming mei den bouw van een badhuis bij den Raad ingezonden F.n nog steeds is dil niel verrezen Werd in 1926 de behoeile aan een badhuis gevoe'd, nu is deze er in nog veel groolere male. Men bedenke, dal na den bouw van de 350 woningen van „De Tuinstadwijk", de bouw- veTeeniging „Ons Doel" een groot aantal bo ven- en benedenhuizen in exploilalie heeft genomen dal op Slaaiwijk en aan de Leu- venslraat en Magdaiena Moonsslraat nieuw bouw is verrezen en dat momenteel een grool aantal woningen op Zuiderzicht in aanbouw zijn Dit stadsgedeelte is zoo slerk bebouwd en uitgebouwd, dal met stelligheid verwacht kan woTden. dal van een bad inrichting druk gebruik zal worden gemaakt. LENTEFEEST LEIDSCH VOLKSHUIS. Had men hel gisteren beter kunnen tref fen? Het stralende, juichende lenteweer paste zoo volkomen in de sfeer van het artistiek samengestelde lenlespel „De lente komt", het hoogtepunt voor de jongens en meisjes van het Leidsche Volkshuis. Welk een zonnige vreugde was het voor de tallooze kleinen hieraan mee te mogen werken: zij voelden zich acteurljes in den dop en leefden intens mee met die vele al leraardigste sctnes, die zich op het groene grastapijt afspeelden. Was hel niet heerlijk, om daar mee te mogen helpen den bar- schen winlerkoning ie verjagen en de gou den zon binnen te balen, om dan eindelijk het grootc voorjaarsfeest te vieren rond de veelkleurig getooide Meiboom? Het speelde zich alles af, zooals het in de natuur zelve werkelijk toegaat; na wind en stormvlagen breekt lenslotte de zon in voile glorie door, de menschen gaan verwoed aan den schoonmaak, de bloemen breken open, de blijde kinderen van de Mei dansen rond den boom, het symbool van het nieuwe le ven. allen juichen de lente loei Het was een veelwisselende serie van bonte tafereeltjes: voorafgegaan door een wakkeren ..Klepper"-marsch van de jon gens, de elfjes, kabouters, de zeemeeu wen, Koning Winter met zijn tra wanten, de bloemen c-n vlinders, de schoor steenvegertjes en bakkertjes: zij dansten allen gracieus en vroolijk. Zij gingen volko men in hun rollen op: vervuld van een groole ernst, wanneer het moest, dan weer plotseling vol blijheid en levenslust. Wat slapte de trotsche haan parmantig voor zijn kiekens, die bescherming Kochten onder de groole vleugels van d.c bezorgde kloek, hoe dapper bestookten de kabouters den boozen winterkoning met hun parapluies, verwoed ■werden de schoorsteenvegertjes nu eens zelf schoongewreven. Het was een lust al die kleurige pakjes hier vereend te zien: met welk een grootc zorg waren zij uitgekozen en hoe nauw keurig moet hier gestudeerd zijn, om al deze kleuters zoo ver te brengen! Vrijheid van beweging, soepelheid en een ongedwongen optreden wordt de jeugd in ruime mate bij gebracht. daaTbij gevoel voor rythmiek en kleur (wij denken o. a. aan de smaakvolle, decoratieve regcnboogl) Hulde aan mej. Rulh, onder wier leiding dit blijstemmende lenlespel tot stand kwam; het was een feest voor oog en hart! Ook het koortje heeft zuiver een schat van liedjes op uilslekende teksten gezongen. Oud en jong heeft van zang en dans zon der onderbreking volop kunnen genieten: het was een voorjaaTsfeest. dal indrukken van groole lieflijkheid geschonken heeft! Prof van Oven, voorzitter van hel Leid- feehe Volkshuis heette allen welkom! wij geiooven, dal niemand zijn gang naar „De lente koml" betreurd zal hebben I INBRAKEN. In den nacht van Woensdag op gisteren is ingebroken in de school aan de Pasteur straat. Vermist wordt een klein bedrag aan geld. Hedennacht heeft men zich toegang weten le verschaffen in de Zweminrichting „de Zijl" en in de school aan de Lusthof- laan. Er werd evenwel niets ontvreemd. Eveneens werd ingebroken in de Brood- en Koekfabriek „De Bij", alwaar 10 koeken vermist worden. AANRIJDING. De 17-jarige H v. O. is hedenmorgen op den Zijlsingel aangereden door een vracht auto, bestuurd door J. J. S. Zij viel en bleef eenige oogenblikken bewusteloos. De E. H. D. was spoedig ter plaatse, dcch conslateer- de geen ernstige kneuzingen. Woensdag is de 82-jarige .T. H., wo nende le Katwijk, op de Breestraat gevallen, waardoor zijn pols brak. Hij is in het Ac. Ziekenhuis verbonden, Te Delft is H A. K. aangehouden, op verzoek van de politie alhier, als verdarhi van oplichting De 4-jarige O. H. alhier tilde in de Tulpstraat een riooldekse! op. dal echter terugviel, waardoor de linkerhand bekneld raakte. De inwendige kneuzingen werden in het Ac. Ziekenhuis behandeld De 40-jarige M. Z. alhier werd Woens dag op de Breestraat door een wielrijder aangereden. Zij viel en bekwam eenige in wendige kneuzingen Te bevragen (en politie-bureele een heerenrijwiel, dat door eenige jongelui in do omgeving grens Zoeterwoude-Leiden onbe heerd was aangetroffen. Voorts heeft B. K. aangifte gedaan van het feit, dat zijn rij wiel, dal hij op de brug Pelikaanstraat- Oude Rijn had neergezet, ontvreemd is. K H. H. heeft zijn rijwiel laten staan op het Ulrechtsche Veer. Ook dil is ontvreemd. J. v. L. dir. van den Part. Nachlveilig- heidsdienst niet te verwarren met de N.V. Leidsche Nachtveiligheidsdienst cn Controle is ter beschikking van den Offi cier van Justitie gesteld. Maandag j.L is benoemd lot onderwij zeres aan de Chr. school voor M.U.L.O. van den heer A. Maaskant te Alphen a. d. Rjjn, mej. E. Moene alhier. A.s. Zondag 1 Juni zal de eerste goedkoope tr:in van Rotterdam M.Woer den—Utrecht naar Oosterbeek—Arnhem en Nijmegen loopen. Voor 10 pet. van den prjjs der p'laatskaarlen zal men een regenverzeke ring kunnen sluilen. De Lustrumcommissie van het Leidsch Studentencorps heeft de verzorging van de buffetten tijdens de a.s. Lustrumfeesten aan de Kaag, de Maaldrift en op het terrein nabij het Oegstgeesterkanaal opgedragen aan den heer G. Hulst alhier. Het jaarverslag over 1929 van de Vereeniging ,,De Ambachtsschool" is in druk verschenen. Op 28 Mei 1930 stonden 455 werkzoe kenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 263 op 28 Mei 1929. RECLAME. 1715 79. 98, f«l2, 1.17, 132 ontvingen wijde nieuwstemodekleuren NED. HERV. KERK. Beroepen: te Hoedekenskerke en te Ouden bosch, P. van Letyveld, le Burgerdam; te Lutten a. d. Dedemsvaart. L. II. W. Theu- nissen te Ter Home, te Bergschenhoek, L. van Mastrigt, le Harderwijk. Bedankt: voor Colijnsplaal: E. R. Damslé te Huisduinen (N.-IL). GEREF. KERK. Beroepen: te Rotterdam (vac G Elshove) D. Scheele te Middelburg Aangenomen naar Geldermalsen door ds. J. W. Eggink te Willemstad. GEREFORMEERD SCHOOLVERBAND. De algemeene vergadering. Onder presidium van prol. dr. T. Hoek stra van Kampen kwam het Gereformeerd Schoolverband te Utrecht in algemeene ver gadering bijeen. De voorzitler opende de vergadering op gebruikelijke wijze, waarna hij een kort openingswoord sprak. Na vaststelling van de notulen der vorige jaarvergadering kwa men de jaarverslagen aan de orde. Aan dat van den secretaris, den heer J. van der Waals van Nijkerk, onlleenen we dat een zestal scholen zich onttrok, terwijl 18 scho len werden ingeschreven. Het Verband ging dus met 12 scholen vooruit en klom van 362 op 374 met 1839 onderwijzeressen), hooiden inbegrepen en 59713 leerlingen. Aan het rapport omtrent den arbeid van den Paedagogischep Adviseur van G S. V., prof. dr. Waterink, ontleenen we dat meer dan 600 kinderen en jonge menschen op bet laboratorium werden onderzocht, 411 van dezen kwamen voor een paedagogisch- phycholngisch advies 209 voor psycho technisch onderzoek, en 3 voor onderzoek in verband met een wetsovertreding. De colleges in de paedagogiek en aanver- wanle vakken werden in dit jaar (voor zoo ver zij vallen binnen de literarische facui- leill gegeven gedurende 5 uren per week. Hel bezoek van de colleges gaf reden tot on gewoon groote tevredenheid. De toestand der geldmiddelen over 1929 mag gunstig worden genoemd. De rekening sluit mei een eindcijfer van f. 7818.05 en een batig saldo van f 852.76. De verslagen werden goedgekeurd en den penningmeester voor zijn beheeT gedechar geerd. De contribulie werd over 1931 wederom vastgesteld op f. 4 per leerkracht, voor wie vergoeding van rijk of gemeente genoten wordf Besloten werd de volgende jaarvergadering te houden le Utrecht op Woensdag 13 Mei 1931. Hierna zette de vergadering zich aan de behandeling van het rapporl omlrcnl het Schoolartsen-vraagstuk Het rapport concludeert dat uitdrukkelijk den schoolarts uilsluitend zal moeten zijn opgedragen het cnnslateeren van een be smettingsgevaar of van gevaar voor het kind, dat voorkomt uit het leven op school. De behandeling van de ziekelijke afwijking moet woTden overgelaien aar den door de ouders gekozen huisarts In de middagvergadering was aan de orde hel releraat van prof. dr. J. Waterink. Iloogleeraar aan de Vrije Universiteit, over- „Onze houding tegenover het vak „Licha melijke Oefening" op de Lagere School" De volgende passagiersschepen zijn Za terdag 31 Mei in radio.telegrafische verbin ding met de daarnaast vermelde kuststa- tions en via die stations rechistreeks le he reiken. (Medegedeeld door de N.T.M. .Radio Holland"). Alphacca. Rugby radio Algorab. Rugby radio Alcyone, Santos radio Comme- wyne, Ouessant Radio Flandria, Oelria, Indrapoera, Insulinde. J. P. Coen, Johan de Witt en J. v. Oldenbarnevelt, alle Sdheve- ningen radio Leerdam, Rugby radio Nieuw Amsterdam, Scheven, radio Orania. Juncrao radio Palria en Prins der Neder).. Scheven, radio Pr Fred. Hendrik, Le Havre radio Rollerdam, Ma rion radio S. Bolivar, Slamat, Statendam, Tjerimai, alle Scheven, radio Volendam, Marion radio. BELGIE. Bcrms weer voor 'l gerecht. Woensdag stond dr. Borms voor de recht bank te Kotrijk terecht onder beschuldiging van op 2 Maart 1930 te Isegem, tijdens een volksvergadering, waar hij het woord voer de, twee wachtmeesters der gendarmerie te hebben bcleedigd en voor „kozakken" ge scholden, zegt het „Vad." ring van dr. Borms voordroegcijaya, Senator mr. Van Dieren, die de verdedi ging van dr Borms voordroeg, betoogde, dat de beklaagde niet van kozakken maar wel van het kozaksch optreden van den burgemeester had gesproken. Hij consta teerde verder, dat de gendarmen, die zich heleedigd achten, in burgerkleeding de ver gadering bijwoonden en hun aanwezigheid aan dr. Borms niet was medegedeeld. Ook opperde de verdediger onder hilariteit van zijn talrijke Vlaamsch-nationale partij ge- !nooten, die de publieke tribune vulden, dat het woord kozak toch niet als eén beleedi- ging kan worden beschouwd, daar iedereen met lof spreekt van de kunstzinnige kozak ken van den Don en den Koeban. De officier van justitie onthield zich van een requisitoir, maar de rechtbank veroor deelde dr. Borms toch tot een geldboete van 182 frank, welke veroordeeling door bet •publiek met de kretenLeve Borms! Leve Vlaanderenwerd beantwoord. DUITSCHLAND. Thüringen en het rijk - Mislukte politieke besprekingen. Onder voorzitterschap van den Rijksmi nister va/n binncnlandsche zaken, dr, Wirth heeft de conferentie van ministers van bin- nenlandsche zaken, waarin alle bondsstaten vertegenwoordigd zijn, zich beziggehouden met de beginselen voot de toekenning van Rijkssubsidies voor de politie der landen. In zijn inleiding wees de rijksminister op de principieele beteekenis van de kwestie, die opgeworpen is door de benoeming, door de regeering van Thüringen, van na- tionaalsocialisten tot vooraanstaande func ties bij de Thtiringsclie landspoliti* Daar, krachtens Afdeeling 1, paragr. I, der grondbeginselen, het Rijk zich enkel tot betaling heeft verbonden onder voor waarde van naleving der bewuste beginse len, stelde Wirth vast. dat de verleening van subsidie aan Thüringen stopgezet moest worden, in het geval dat het sta-ats- ministerie van Thüringen bij zijn voorne men zou blijven de in uitzicht gestelde na^ Hoftaal-socialisten tot de leidende functies hii de politie te benoemen. In het debat werd van verschillende zij den gewezen op liet revolutionnaire karak ter van de Duitsche Nationaal socialisti sche arbeiderspartij en werden bewijsstuks ken daarvoor overgelegd. Men was 't er algemeen over eens, dat de anti-grondwet tige bedoelingen dezer partij met alle ter beschikking staande middelen bestreden roosten worden. Staatsminister Bauiri deelde mee, dat de benoemingen in kwestie plaats gehad heb ben op voorwaarde, dat dc Thüringsche Landdag, hetgeen eerst 24 Juni mogelijk is, dc desbetreffende begrootingsposten 2al goedkeuren De rijksminister van binnen! an dsche zaken verklaarde daarop, dat hij onmid dellijk een formeel verzoek zal richten aan het Thtiringsclie Staat.^ministerie om zijn beslissing, voor zoover zij nationaal-socia- listcn betreft, ongedaan te maken. Naar de Kölnische Zeitung uit Berlijn verneemt zijn pogingen tot vorming van een staatsburgerlijke partij of vereeniging. die tot nog toe achter de schermen zijn voord gezet, met een negatieven uitslag geëindigd. Aan deze onderhandelingen hebben deelge nomen: de leider der Duitsche Volkspartij dr Soholtz. dc democratische partijvoor zitter Koeh—Wcser, de leider der econo mische partij Drewitz en van de Volkscon servatieven de afgevaardigde von Linde- mer-Wildau. ENGELAND. Labour overwint Uit Indië. Ilct groote werkloosheidsdebat bij de be handeling van Thomas' begrooting is Woens dag door Baldwin geopend, die zeide dat de bewering der regeering dat de toene ming deir werkeloosheid aan wereldoorza- ken en de algemeene conjunctuur op de wereldmarkt le danken was. bezijden de waarheid was. De toestand van handel en industrie mocht niet zoo gunstig zijn al* vorig jaar, maar de regeering had in pla-als van daarop acht te slaan, dien toestand nog verergerd door haar twee voornaamste wetgevende mantregelen, de mijnwet en de middelenwet. Beide wetten werkten de werkeloosheid in de hond omdn* zij bij handel en industrie misnoegen en wantrou wer gewekt hadden en alleen van herstel en eontinueering der heveiligingsreehten was spoedige en afdoende hulp te ver wachten.. MacDonald. die onmiddellijk antwoordde, hield staande, dat, de voornaamste oorzaak wel op de wereldmarkt gezocht moest wot- den en du? volkomen buiten de regeering om ging. Ten bewijze haalde hij aan, owl in sterk protectionistische landen dc werk loosheid nog veel grooter was, in Duitsch- land zelfs meet dan een millioen Minister RECLAME. 1722 RECLAME. 1701 Haarl.str. h. Donkersteeg 2-4-6 BIJ DRIE PAAR Thomas had een ondankbare taak met groo- ten ijver, moed en doorzettingsvermogen, volbracht. De regeering was van plan een bespoediging van noodmaatregelen dooT te zetten en zal daartoe de burgemeesters van groote steden en besturen van groote in- stellingen in de City ter gedachtewisseling bijeenroepen. Ook zal een groote leening worden geplaatst en er zal geen gebrek aan geld zijn om het euvel te bestrijden, maar die leeningspolitiek moest met verstand behandeld worden. Tenslotte was de voort schrijdende rationaliseering der industrie een der beste middelen en de regeering zal daartoe al het hare bijdragen. Èx-ministcr Oswald Mosley zeide, dati de .voorstellen van den premier toch aan niet meer daft 70 tot 80.000 werkeloozen voor een jaar werk zouden verschaffen. Dit cijfeT kon zonder veel moeite en kosten ver. tiendubbeld worden door de verhooging van den schoolplichtigen leeftijd tot 15 jaar, dé "stichting van een centraal bureau voor jverkeloosheidszorg, wijziging van de pen sioenwet. en door aanpakken van openbare werken, niet door gemeentebesturen maar het rijk. Lloyd George, zeide, dat de rede van defl premier teleurstelling had gewekt bij zijn eigen aanhangers en niet minder bij de libe ralen, die nu hetzelfde liedje wel voor derf tienden keer, hoorden. Spr. gaf de regee ring in overwegine om tot stichting van oen centrale commissie uit alle partijen en belangen over te gaan met een klein, over- heerschend hoofdbestuur in den £eest van de commissie voor de verdediging des rijk?, die in den oorlog zulke uitmuntende resul' laten had gehad. De liberale partij was geneigd om allë verstandige noodmaatregelen der regeering te steunen, maar het land en het volk be gonnen zeer ongerust te worden en liet werd tijd dat de regeering er ernstiger erf vooral doeltreffender naar zou streven om haar bij de algemeene verkiezingen ge dane beloften in te lossen. De motie van afkeuring van Baldwin' werd verworpen roet 270 tegen 24l stenr men. Slechts 5 leden van den linkervleugel der arbeiderspartij voegden zich bij de libera-1 len. die zich onthielden. Al de andere leden van de Arbeiders^ partij met inbegrip van oenigen, die zich bij de vorige gcWenheid onthielden, stemden voor de regeering RECLAME VOOR Fl. 0.90 PER MAAND KAN UW GEWICHT PONDEN AFNEMEN. Dnixenden vrouwen welen, dat dil zoo is. Hoe zoudt U het vinden om in een maand Uw gewicht met 15 ponden te verminderen, tegelijkertijd sterker te worden en Uw ge zondheid te verbeteren? Hoe zoudt U het vinden het ongezonde vel, dal nergens toe dien!, kwijl te raken, (er- wijl U zich tegelijkertijd beter gaat voelen, dan U in jaren gedaan htfbt? Hoe zoudt U het vinden Uw onderkin te laten verdwijnen, over Uw geheele lichaam slanker te worden on tegelijkertijd zoo'n mooie, gave huid te krijgen, die ieders be wondering opwekt? Hoe zoudt U het vinden Uw gewicht tot het normale terug te bren gen en tegelijkertijd aan energie cn levens lust te winnen, waardoor werken een ge noegen wordt? Gaal dan nog vandaag op de weegschaal slaan, ziet hoeveel U weegt koopt daarna een flacon Kruschen Salts en gebruikt dit een maand lang. Neemt iederen morgen een hal ven theelepel op een glas warm wateren laat U dan na oen maand weer wegen, b zult lachen om anderen, die handenvol geld uitgeven om een paar pond lichter te wor den Ij kent immers de aangename manier om dat leelijke vet kwijt te raken. U zul' ervaren, dat de zes levenwekkende zouten van Kruschon (zouten, die Uw bloed, zenu wen en andere cellen noodig hebben om be hoorlijk te kunnen functionneeren) U een stralende gezondheid geschonken hebben Kruschen Salts is verkrijgbaar bij *nj'e apothekers en drogisten Fl 0 90 per fla con. De grootc flesch Fl 1 00 bevat bijna 3 maal den inhrrud van den kleinen flacon. Importeur: N.V. Rowntree Handel? Mij» Keizersgracht 124, Amsterdam C. I670 2-1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2