Ite/ikadei Tojfó&L DE VERDWENEN DELORA 71,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 30 Mei 1930 Vierde Blad No. 21534 'Arbeid Adelt* Cfl VRAGENRUBRIEK. INGEZONDEN. FEUILLETON. met Perquin, verdedigde het Gleichwellen- plan van de. N.C.R.V., beschouwde de honderden matrasnoppen als even zoovele condensator knoppen. Zijn vrouw sloeg ge- nereerend op de vlucht. Ik wierp mij op zijn pol8 die sloeg met de kracht van een 5-lamp8 toestel en de snelheid van een hoogfrequentestroom. Ik rende naar de telefoon en berichtte den dokter dat de 1875 M. crisis het zend- tijdrazernijtoppunt had bereikt. De dokter kwam onmiddellijk en een oogenblik daarna een dichte wagen met matglasruiten en een dwangbuis. Hij zit nu in een paviljoen voor onrustige achterlijken en verbeeldt zich minister van waterstaat te zijn. Ln. DE ZENDTIJDVERDEELING. Naar mijn meening wordt de radiokwestie in Uw blad. in de ingezonden stukken, niet rustig bekeken. Ik verzoek U daarom opne ming van de volgende beschouwing. Velen zijn met mij overtuigd, dat het in deze kwestie niet in de le plaats gaat om de positie van de A.V.R.O. Deze is slechts het slachtoffer van politieke berekeningen en wordt daarom zoo meedoogenloos behan deld. Ieder, die eenigszins politiek geschoold is, zal kunnen weten, dat, indien Mons. Nolens een andere oplossing had gewild, er geen radiokwestie zou zijn geweest. Deze groot meester in de R.K. Staatspartij heeft dus op zijn zachtst uitgedrukt, de kwestie niet willen voorkomen. Hel politieke oogmerk, dat hem daaribij ongetwijfeld zal hebben ge leid is. dat zijn grootste tegenstander, de S.D.A.P., moest worden gekleineerd. Deze opzet zal bij de eerstvolgende ver kiezingen blijken goed te zijn geslaagd Tm- mers zullen allen van de A.V.R.O. ..geeste?- strooming", die voorheen rood stemden, daar. om grondig zijn genezen. Deze zullen voort aan stemmen op die partijen, die de vrij heidsidee hoog hebben gehouden. Als de S.D.A.P. aan invloed vermindert zal de sug gestieve kracht, die een bloeiende ATb. Partij op de R.K. arbeiders uitoefende, voor geruimen tijd verdwenen zijn. De R.K. Staatspartij kan dan rustig verder arbeiden aan de bevestiging van haaT machtspositie in ons land. Dal men in R.K. kringen zich op een ko mende strijd voorbereidt, blijkt wel zeer duidelijk uit de bewegingsvrijheid van den volkspaedagoog der R.K. Kerk, den bekenden Pater Borreomeus. Met succes werkt deze redenaar aan den uitbouw van de Burger wachten, vooral ten platte lande. Dat gedeelte der ..geestesslrooming" waar bij men de A.V.R.O. heeft ingedeeld, mag hier wel samen met coalilieaanhangers mede werken om de ..eenheidsgedachte" in hef Vaderland te beschermen. Dat ons wer kelijk eenig revolutiegevaar van de zijde der socialisten dreigt, gelooft niemand. Zou het ook mogelijk zijn. dat coalitievrienden, in stinctief voelen, dait zij weieens zoover kon den gaan. dat een andere „geestesstroo- ming" dan die van haar roode vrienden, haar gezag niet meer als het juiste zal willen erkennen? OBSERVER II In antwoord np de ingezonden stukken van de heeren Segaar, Smit, en Adama die zicli herhaaldelijk schuldig maken aan waaidelooze argumenten tegen de Vara het volgende: Wanneer strijden zij eens met open vizier gelijk de heer Smit opmerkt over de strijdwijze van den heer Bomli? De Vara echter heeft meermalen samenwerking aan geboden met de Aito, waarbij dan ook reke ning gehouden werd met de belangen van een aantal personen in dienst van dit laatst, genoemde bedrijf. De Avro evenwel weigert ook thans weer elke samenwerking. Zij of fert de belangen van de personen die zij bedoelt dus op aan haar haat jegens de Vara. Den heer Adema wil ik in het bij zonder allent maken op het geschrijf om trent het socialistische Engeland, waar hij zegt dat zij die noodig hebben voor een goed programma samen le stellen. De Vara heeft zich altijd van haar laak gekwelen, ook buiien dit veerliendaagsche programma. Met dank voor de plaatsing, LATER VEER Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Bomli in Uw Blad van Dins dag )l. verzoek ik U beleefd mij in dege- legenheid te stellen daarop le antwoorden. Het antwoord van den heer Bomli is mij heelemaal niet meegevallen Evenals zijn vriend, den Observer, laboreert het hem aan opmerkingsgave Anders zou het hem op gevallen zijn dal hij in zijn stuk twee din gen door elkaar haalt en met elkaar ver wart n.l. de begrippen „resultaat" en „draag- sler" van een idee. dat is in mijn oog een groot verschil. Zoo zijn b.v. socialisme en communisme ..draagsters" van ideeün, die Russische toestanden lot „resultaat" hebben Bovendien licht hij mijn „gevoelvolle pe roratie" heelemaal uit het verhand, en bouwt zijn geheele betoog op den schijn als zou ik beweerd hebben dat de A V.R.O de draagster is van een nieuw idee. wat in de ged ach! en gang van den beer B. hetzelfde Is als beginsel of levensbeschouwing- Dal heb ik echter heelemaal niei beweerd, integendeel, de verdienste van de AVRO. ts juist dat zij geen voorkeur heeft voor be paalde polilieke of godsdienstige richtingen: da! zij haar leden telt onder alle Volks groepen: dat zij in den waren zin van het woord algemeen wil zijn, en elk wat wils Biedt: fenslolle dat zij er niet aan mee werk! ons volk in politiek of godsdienstig afgescheiden hokjes op te bergen en de ver schillende volksgroepen gaandeweg meer van elkaar te vervreemden, doch daaren tegen een insliluut is in welks verhand elk een zich Ihuis kan voelen. Vandaar dan ook dat talrijke geestverwanlen van den heer B iid der AVRO zijn en blijven, on danks hel beslaan van de VARA. Hel idee waarvan de AVRO m i. een re- suilaal is. heb ik in mijn vorig 9lnkje om schreven als bet doordringen van het beseT dal hel mogelijk is voor de verschillende volksgroepen in één insliluut samen lo wer ken. Waarschijnlijk had de heer B. het Beter Begrepen als ik in Bet door hrm ge wraakte zinnetje inplanls van Bet woord idee, waarop Bij nu Vuur vatte, weer het woord Besef had gebruik! Over het ontslaan der seclarische omroe pen zouden wellicht nok interessanle bij zonderheden meegedeeld kunnen worden, hij mij slaat wel vast dat die omroepen niet spontaan uit het volk als zoodanig zijn opgekomen. De leiders der politieke partijen hebben er een machtig propagandamiddel in gezien, gaven de stoot tot de oprichting en hebben daarna volgens het oude beproefde Hollaudsche recept het volk er voor warm gemaakt. De oude siramme koe. de NOV wordt zoowaar ook weer dooT den heer B. met bijzondere voorliefde op hel droge getrokken Dal stokpaardje heeft echter al zoowel dienst gedaan en dit argument is al zoo vaak weerlegd, dal elkeen, die de feiten kent er glimlachend kennis van neemt. Ieder weet toch dat de ANRO niet den kant van de RECLAME. 110 RECLAME. 1656 W1001^ t Is niét <txrr niemendal, dat Kreymborg-Coupe zulke aparte cn mooie modellen heeft, want er Is vakkennis en ondervinding In verwerkt en zoo'n Coscuom Is gemaakt met al de zorg. die een goed vakman voor een goed stuk werk heeft. Bekijk ber maar op den keper en past roo'n Kreymborg-pak eens aao: dan ztèc en dan voélt j - U de kwaliteit. Heeren-Costumea J ubUeunv^rrUsan n.eo le.oo i9.»o 22.™ 26.— 29.- Etn 2-rü mo-JcDm CMc «B «Ml 3.®° 9.*° 18.— 5.oo 12.80 2L— 8.™ 15.— M3a- Matrozenpakjet 2.®° 28— l M*erd#nt00»ftrtChm«wlr4e»BS HeereroCöRumu 29.- 36.- 42.- NOV. op wilde, vandaar het gelijktijdig be staan van ANRO en NOV. Het slukje geschiedenis dat de heer B. ten beste geeft zegt mij niet veel er wordt trou wens de AVRO daarin niets misdadigs ten laste gelegd, in elk geval is de AVRO nu daar om te bewijzen dat wij als Nederlan ders ook best in één omroep kunnen samen werken, ondanks onze verschillen in levens- en wereldbeschouwing. De bewering dat de meerdere Vara-zend- tijd ten koste van de AVRO moest worden verkregen, mi9t allen grond. Door de AVRO. zijn vele mogelijkheden geopperd, doch uit den onwil der huidige politieke machtheb bers om die voorstellen te onderzoeken Blijkt duidelijk de wensch om de A IR O in haar slreven te beknollen. Tenslotte maak ik er mij geen illusies van den heer B. tot mijn standpunt te bekeeren, zijn politieke bril belet hem deze kwestie van een objectief standpunt te bezien en doet hem in elk streven om in eenig insti tuut als volk samen le werken, bij-oogmer ken zien die hij dienstig acht voor zijn aartsvijanden: de werkgevers. Gelukkig is er nog een groot gedeelte van ons volk dat er anders over denkt en ln enthousiasle prolestvergaderingen telkens weer den eisch sfelt: het ongedaan maken van het bedreven onrecht, het weder in ruimen van een waardige plaats in den Ned. Omroep voor de AVRO, een volle week, eigen zender op de besle golf. U, mijnheer de Redacteur dankend voor de verleende gastvrijheid NEDERLANDER Fam. 0., le L. De kortste weg Is als volgi: Leiden, Zoeierwoude, Slompwijk, Zoetermeer, Zegwaard, De Kruisweg, Bleis- wijk, Bergschenhoek, Hilligersberg,, Rotter dam, sloomveer naar Charlois (kosten met fiets 7'/« ct. per persoon), Rhoon, Poortu- gaal, Hoogvliet. Spijkenisse, Geervliet, Heenvliet. Totaal 56,1 K.M. A. F. B., le L. Leiden, Rotterdam (zie hoven), Barendrecht, Oude Maasbrug, De Blaak, Mijnsfheerenland, Weslmaas, Klaas waal, Middelsluns, Numansdorp (haven), veer naar Ooltgensplaat. Achthuizen, Oude- Tonge, Nieuwe Tonge, Batlenoord, Brui- nisse, zijweg naar Oosterland, Nieuwerkerk, Capelle, Zierikzee. Totaal 97,8 K.M. H. W. M„ te L. Wendt u tol een bank !e Amsterdam. Daar alleen kan men u in lichten. W„ te L. Wendt u tot een ieeraar 11.0. Gymnastiek. M. J., te W. Schoonmaken met petro leum. Abonné te O. Men zal u wellicht kun nen inlichten ter Ziekenhuize. Er is zoo'n inrichting in Groningen. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. VARAVROïTUS. Is het ernstig met hem, vroég ik den dokter, die aan het bed van mijn vriend stond, horloge in linker-, pols in rechter hand. De ervaren arts sohudde bedenkelijk het hoofd, onderwijl hij de slagen telde, die het koortsig jagend bloed des lijders veroor zaakte. Afgaande op de frequentie van den bloed druk ia hij nu afgestemd op de 1071 M. golf. De crisis van de 1875 M. moet du« nog komen. Toestand niet hopeloos doch zeer zorgelijk, antwoordde hij. Met voor zichtigheid hem behandelen, niet tegen spreken en alles wat t>p radio lijkt uit zijn omgeving verwijderen. Nu en dan koude compressen op het hoofd. Ik kom vannacht nog even terug als mijn hulp niet eerder ingeroepen wordt. Mijn gironummer... eh jk bedoel mijn telefoonnummer is u be kend Ik geleidde hem tot aan de deur. Maakt u vooral niet ongerust en stelt zijn vrouw hiermede in kennis, vervolgde hij, dat het een gewoon geval van vaifavroïtus is, dat tegenwoordig nogal heersoht. ,Wij artsen worden er zelfs door beïnfluenceerd. Ik wensch u goeden nacht... en wel te rusten. Met bezwaard gemoed ging ik naar de ziekenkamer terug, waar de vrouw mijne Triends reeds bezig was de onderdeelen van het totaal in stukken geslagen radiotoestel bij elkaar te zoeken. Wij verwijderden alles wat maar aan radio kon doen denken; de pendule met haar luidsprekersmodel, de naaimachine- kast met toestel 2511-uitvoering, 't clec- trisch theelichtje dat onweerstaanbaar aan een plaat stroom apparaat kon doen denken, enz. Toen zetten wij ons neder aan hoofd en voeteneinde van de sponde des patiënts. die teekenen begon te geven overgescha keld te zijn op de 1875 M. golf. Zijn borst zwoegde zwaar onder zijn pyama, zijn hoofd gloeide als de laatste versterking =>- lamp en knoersende storinkjes ontsnapten aan zijn gezwollen keel. Plotseling sloeg hij zijn oogen öp. Met vreemde glans staarden zij Ons aan. Lang zaam rees bij overeind en eenige minuten keek hij ons ontstellend aan. Toen nam hij de bovenste knoop van mijn colbertje fcn begon te draaien. Ik liet hem stil begaan en lachtte hem vriendelijk toe. Primair 30, secundair 25 kermde hij, ter wijl hij de tweede knoop van mijn jas af- wrong. Maar zijn gelaat klaarde op en hij luisterde als in trance. Ha... onpolitieke muziek, grijnsde Hij... 'de 2tste symphonie van Chopin... Een beetje volumeregelen, èn mijn derde knoop be zweek. Er waren nu geen knoppen aan mijn jas meer aanwezig. Zoo zat bij een poos in extase te luiste len naar iets wat voor anderen niet te be luisteren viel. Het was doodstil töen een snik van zijn vrouw deze lugubere stilte verbrak. Hierop reageerde hij onmiddellijk. Zijn gezicht vertrok tot een satanische grijns. Ze gene- reeren, saste hij, dat doen zé nu altijd om dat ik geen sectarische muziek van Rem brandt wil hooren. Weg met de... doch een hoestaanval onderbrak zijn woede. Een diep medelijden overviel mij. Hij *as veTder weg dan ik had durven vermoe den. Het zweet brak mij uit. Ik trok mijn draaiknoplooze colbert uit om weer tot me zelf te komen. Hij vatte het öp als 'een uitdaging. Ik aanvaard den strijd, brulde hij uit, terwijl hij zichzelf aan zijn bescher mende deken" wildé ontrukken. Wij wierpen ons op hem, drukten Hem neer in zijn kussens, begoten hem me* water. Hij werd weer kalmer. Ben je pro- of contra, riep hij plotseling lit. Neutraal, lispelde ik achterdochtig. Een blik waarin een wereld van verachting lag, deed mij het ergste verwachten. Toeïï iwara de aanval. Hij begon wartaal te opteken, wilde dubbel storten op giro 12800C ten gunste van de Vara, verwarde Vogt Door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER (Nadruk verboden.) S7) De bediende legde de halve kroon weer op 'afel en zijn manier van doen onderging «n totale verandering, terwijl hij onver schillig antwoordde: „Dat is best mogelijk, mijnheer, maar we Lebben het bijzonder druk gehad. Ik heb niemand opgemerkt." Ik verzocht den directeur der inrichting bij "nj te komen, een bleek mannetje met Aarlen snor, die op een afstand had toege keken. Glimlachend en buigend kwam hij naar mij toe. Ditmaal was ik evenwel zoo Verstandig niet op den man af iel3 te "agen. „Ik stel groot belang in de restaurants 'an dit stadsgedeelte", verklaarde ik, „en een mijner kennissen heeft mij verteld, dat nel hier zoo uitstekend eten is." Hij glimlachte een beetje achterdochtig. Het voorwendsel voor mijn bezoek was mis schien ook niet bijzonder handig gevonden. ik kom binnenkort met een paar vrien den dit onderzoeken", verzekerde ik. De kellner bracht mij het bestelde cognacje. Ik nam er een slokje van en be- ste.de een sigaar. „Er komen van hier allerlei menschen, geloof ik", zeide ik. ..ik meen zelfs een Chi nees te hebben gezien, die sprekend op den Chineeschen gezant leek, juist toen ik hier naar binnen ging." De directeur strekte de handen uit, terwijl hij uilriep- „O. er komen hier van allerlei heeren! De eene bezoeker beveelt mijn zaak aan bij zijn vrienden, die dan op hun beurt een? komen kijken en zoo gaat het voort. Ik meen me te herinneren, dat hier inderdaad van avond een Ghineesch heer is geweest, maar precies heb ik er niet op gelet. Daar voor was het te druk Ik betaalde mijn vertering en ging weer heen. De portier opende de deur voor mij, gereed om een auto aan le roepen. Hij keek mij een beetje nieuwsgierig aan. Er viel niet aan (o twijfelen of hij had gezien hoe ik ge poogd had Delora te spreken te krijgen. Ik haalde een halve souvereign voor den da- en zeide: „Zeg eens, zou je dit graag willen verdie nen?" Hel was een Duilscher met een dik, bleek gelaat en een blonden snor. Zijn kleine oogen schenen nog kleiner te worden, toen hij het geldstuk zag, en met een buiging riep uit: „O. mijnheer!" „Wie was dan die Chinees met die prachi- aulo?" Zijn armen wijd uitspreidende antwoordde hij bijna pathetisch: „Hoe zou ik dat we ten! Ik weet alleen, dat hij hier vanavond in een cabinet particulier heeft gedineerd". Een cabinet particulier! Dat was in ieder geval reeds iets. „Je weet misschien niet hoe hij heette en waar hij vandaan kwam?" De man schudde ontkennend het hoofd, terwijl hij zenuwachtig naar binnen keek. „Maar dan die andere heer?" vroeg ik. „Ik weet niet, hoe hij heet, mijnheer", verklaarde de portier uitdrukkelijk. „Hij is hier een paar maal geweest, maaT sleeds zonder gezelschap". Ik stak den halven sovereign weer in mijn zak en haalde een heelen voor den dag. De portier strekte gretig de hand er naaT uit, doch liet deze onmiddellijk weer zakken. Hij wees in de richting van de straal. De klap deur, die toegang verleende tot het restau rant bleef wel gesloten, maar over den rand van het smoezelige vitrage, dat de ra men ter halver hoogte bedekte, kon ik het gelaat van den directeur naar buiten zien kijken. ..De tweede straat aan uw linkerhand", was het eenige dat de portier nu tot mij zeide. „En als je nu liever vijf inplaals van één sovereign wilt hebben", zeide ik achteloos, „mijn naam is kapitein Rolherbv en ik lo geer op hel oogenblik in het Claridge hotel." Ik ging weg. terwijl hij mij nakeek. Op den hoek keek ik nog eens om. De eigenaar en de porlier stonden met elkaar op het trot toir le praten. HOOFDSTUK XXV. Den volgenden avond dineerde ik alleen met mijn broeder. Voor zijn doen was hij in een buitengewoon goede stemming. Hij praatte met meer opgewektheid dan ge woonlijk over de dingen van den dag en was een onderhoudend tafelgenoot Toen hel mid dagmaal ten einde liep, vroeg ik hem: „Zeg, Ralph, hoe moet ik het aanleggen om den Chineeschen gezant te ontmoeten?" Hij keek mij een oogenblik met eenige verbazing aan. maar toen hij begreep dat het mij ernst was, antwoordde hij: „Nu, ik vermoed wel op een of andere diplomatieke receptie. Hij staal op nog al goeden voel met Freddy. Waarom zou je dien niet eens opbellen en het hem vragen?" „Ja, dat zullen we hebben na het diner", antwoordde ik. „Vanwaar intusschen die onverwachle belangstelling in Ooslersche zaken?" „Ja. -gek genoeg staat het in verband met die Delora's". antwoordde ik. ,.Ik heb van daar een visite bij ze gemaakt, doch enkel de nicht aangetroffen. Ik zag Delora zelf laler in gezelschap van een Chinees, die. als ik hel wel heb. de Chineesche gezant is." „En hoe ziet het nichtje er uit?" Allerbekoorlijkst!" antwoordde ik. „Ik heb lante Mary geschreven haar op Fellham te logeeren te vragen. Het schijnt inlus- schen geweldig moeilijk le zijn dien Delora te pakken (e krijgen „Zoo. zoo. heb je tante Mary al geschre ven?" merkle Ralph met ielwat guitigs in den blik. weiken hij naar mij wierp. „Aus ten. ik geloof dal je verliefd bent op dal meisje." „Dat geloof ik ook", erkende ik onver stoorbaar. „Dat zou jij ook zijn. als je haar kende." Ralph sloot even zijn oogen. Hel was dan ook een tamelijk onhandig gezegde van mij tegenover hem! „Maar in ernst. Austen", vervolgde hij na enkele oogenblikken, „heb je er werkelijk wel eens aan gedacht te trouwen?" „In allen ernst. Ralph", antwoordde ik, „niet vóór ik Felicia Delora heb gezien." „Felicia Delora", herhaalde mijn broeder „Het is in ieder geval een aardige naam. Het zou misschien zoo kwaad nog niet zijn als ik haar zpII eens opzocht." „Wacht daar nog een paar dagen mede, Ralph", verzocht ik -.„Zij is een beetje zenuwachtig, nu haar oom haar schijnt te verwaarloozen ter wille van een of andere gewichtige onderneming." „Maar is het je wezenlijk ernst daarmee?" vroeg mijn broeder. „Het is toch vrij natuurlijk", antwoord de ik. „Het is werkelijk een zaak van groot ge wicht", ging Ralph ernstig voort. „Rekening houdend met mijn invaliditeit en verschil lende gebeurtenissen, waarop we niet dieper behoeven in te gaan, kunnen wij toch wet' als zeker aannemen, dat ik niet de minste kans heb een directen erfgenaam achter le laten. Wij moeien een weinig rekening hou den met de toekomst, Austen, en zoo mogen wij gerust als vaststaande aannemen, dat tussclien nu en over tien jaar het oogen blik komt, dat je mijn plaats zult moeten in nemen. Ik wil alleen de hoop uitspreken, dat jo den boel er niet doorbrengt." „Zeg niet zulk een onzin, Ralph I" riep ik uil ,,'t Is geen onzin", verklaarde hij op be slisten toon. „Ga maar eens met mijn dok ter praten, ais je mij niet geboft. Intus schen was het plan niet om van avond die zaak ter sprake te brengen. Maar ik kwam er op. toen je over dat meisje sprak. Ik wil je wel verklaren, dal ik natuurlijk mijn plichten niet uit het oog heb verloren. Met je twee duizend pond per jaar kun je als ongetrouwd man vTij goed rondkomen, maar je bent nu de vermoedelijke erfgenaam van den titel en als je trouwplannen hebt, dan staan de Fakenhamgoederen en het huis tot je beschikking. Zij brengen tusschen de zes en zeven duizend pond per jaar op, zeker niet minder." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 13