Sluiting van den Omvormingscursus van Rieters tot Stucadoors. 71**® Jaargang WOENSDAG 28 MEI 1930 No. 21533 BERICHT. STADSNIEUWS. IN MEM0RIA EEN 40 JARIG HUWELIJK TE VOORSCHOTEN. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. pet rejet toot advertentiSn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd zijn. Voor olie andere advertentiën 35 Cts pet pegel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cis. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. ƒ0.18 „0.18 lit nnminer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Morgen, Hemelvaartsdag, zal het eidsch Dagblad niet verschijnen en jjn onze Bureaux gesloten. Heden laten wij dientengevolge teds de Kindercourant verschijnen. DE DIRECTIE. H. I. COHEN. I cretaris H Leiden in leven Oppervoorzanger en Secretaris van de Nederl. Israël, gemeente te I „En hij is niet meer." Het, alhoewel niet plotseling, verschei- «ien, want hij was al geruimen tijd ziek, van den heer H. I. Cohen, in leven Opper- Toorzanger-1 eeraar en secretaris van de kodsche gemeente te Leiden, leeraar in de Hebreeuwsche taal aan de gymnasia in Leiden en in Den Haag, bestuurder tevens van onnoemlijk aantal niet-Joodsche en Joodsche instellingen, beteekent inzonder heid voor het Nederlandsch Jodendom, caar meer nog in het bijzonder voor de Leidsche Kehilla" een groot verlies. Dat srlies staat in onmiddellijk verband met hooge persoonlijkheid van den sympa- éieken overledene, die karakter-eigen schappen bezat, welke men niet zou zoe- ïen bij een eenvoudig man als hij en die toegankelijk was voor iedereen. Niet het ainst voor hen, die van het Jodendom niets aiwisten, dat echter zochten en er door hem onderwezen werden. Om ook niet die categorie te vergeten, die weleer in het Ipchthuis te Leiden hun straf moesten on dergaan, doch van hem mochten vernemen, „de Eeuwige steeds iederen berouwvol- len zondaar met liefde aanneemt." Het Tuchthuis verdween, Leiden kreeg een Op voedingsgesticht. En 't was alweer wijlen de heer Cohen, die daarheen toog, om de ^ugdige delinquenten op te voeden in Jood sdien geest, in Joodschen zin. Onbegrensd was dan ook zijn vreugde, Tanneer hij „in latere tijden" vernam, dat ajn vermanend woord succes had gehad en dat de jeugdige boosdoener teruggekeerd »as van „de dwalingen zijns weegs". Maar ook in zijn Synagogale ambten, als Oppervoorzanger van de Joodsche gemeente in Leiden, waarover straks meer, als haar ijverige en nauwkeurige secretaris, als het tekwame hoofd der Joodsche godsdienst school en van het Joodsche Weeshuis al- bier, want hij was een uitnemend paeda- fwg, als leeraar in de Hebreeuwsche taal aan de gymnasia in Leiden en in Den Haag, ah mede-bestuurder van tal van niet-ker- kelijke en Joodsche vereenigingen, kortom welke functie hij ook vervulde men wist hem te waardeeren, om het groote, dat van hem uitstraalde, om het vele, dat hij te geven had en om het goede, dat hij schonk aan iedereen, ook aan hen, die niets van hem gevraagd hadden. En dit alles lag in de Joodsche ziel van dezen beteekenisvollen thans overleden „priester onder Israël". In de Joodsche pers werd, vooral toen het in ons land steeds meer gebruikelijk werd, om, als er in de één of andere Joodsche gemeente een vacature voor voorzanger ont stond, deze door een buitenlandschen „Obercantor" te doen bezetten, heel wat over deze materie geschreven. Maar zij, die aan Nederlandsche Synagogale zangen de voorkeur gaven, konden in Leiden te gast gaan. Immers de overledene was school ge gaan in Groningen, waar hij vroeger adjunct-voorzanger geweest was en waar hij van wijlen den beroemden Oppervoor zanger Juda Izak Vleeschhouwer z.g. on derricht ontving in den Synagogalen zang. De z.g. composities van Vleeschhouwer door den heer B. M. Stern te Groningen voor het nageslacht op schrift gesteld, werden door den overleden „Oppervoorzanger van Lei den" bij voorkeur, en op melodieuse wijze voorgedragen. Aan wijlen den heer Vleeschhouwer dankte de overledene zijn synagogale muzi kale opleiding, aan wijlen Operrabbijn Van Loon zijn geestelijke schooling, terwijl wij len Staatsraad Prof. Mr. J. Öppenheim er niet weinig toe heeft bijgedragen, dat zijn maatschappelijke standing werd bevorderd. En nu zal men dezen voorganger in Israël missen. Een voorganger, die heel de innigheid van zijn groot Joodsch ziele- leven wist te leggen in het gebed, dat hij j als „afgezant der gemeente" tot het Opper- wezen opzond. De wijding van den Sab bath, de ernst van Israel's plechtige hoog tijden; de blijdschap en jubel van de drie Vreugdefeesten, en de treur van Israel's rouwdagen, wijlen de heer H. I. Cohen wist I dit alles te vertellen als uitingen van het Joodsche levenslied, dat hij nu helaas niet meer zal kunnen zingen Met groote dankbaarheid zal men zich echter steeds den man blijven herinneren, I die met de eenvoud en reinheid zijner mooie, vrome Joodsche ziel, ook buiten de Synagoge en de Joodsche gemeenschap, door zijn waardig optreden in de maatschappij der samenleving, getoond heeft te zijn een juiste vertolker van het Joodsche levenslied der eeuwen. Thans ruste hij in vrede! MAATSCHAPPIT VOOR TOONKUNST Rotterdam. N. GODFRIED. DE TREINENLOOP MET HEMELVAARTSDAG. Door de Ned. Spoorwegen zullen morgen Hemelvaartsdag, 12 extra vóór-en volg trei nen tusschen Amsterdam-Leiden-Rotlerdam worden ingelegd, terwijl de treinen in de richting België extra versterkt zullen wor den. Op de voornaamste stations zullen ook nog, extra treinstellen gereed gehouden wor den, om bij buitengewone drukte dienst te kunnen doen. Op de lijn LeidenUtrecht zullen geen extra treinen loopen, maar zullen de trei nen met vier extra rijtuigen versterkt worden. De Jaarvergadering. Onder presidium van den wji. Voorzitter, den heer dr. H. W. Borgerhoff Mulder hield gisterenavond in een der zaaltjes van het Nutsgebouw de Maatschappij voor Toon kunst haar jaarlijksche Algemeene Leden vergadering, waarvoor, als naar 'gewoonte, de belangstelling van de zijde der leden minimaal was. De Voorzitter opende de vergadering met een kort welkomstwoord tot de aanwezigen en stelde daarna den Secretaris, den 'heer G. W. Groen, in de gelegenheid de notulen der vorige jaarvergadering en die der bui tengewone ledenvergadering voor te lezen, welke ouder dankbetuiging onveranderd werden goedgekeurd. Aan het versla* over den toestand dei Maatschappij over het 95e maatschappelijk jaar, eveneens uitgebracht door den heer Groen, ontleenen wij het volgende; In de vorige jaarvergadering werd in de vacature, ontstaan door de periodieke af treding van den heer Air. G. H. E. Nord Thomson als Commissaris, als zoodanig ge kozen de heer G. R. D. Crommelin en wegens vertrek van den heer Air. J. Dros in diens plaats de 'heer Air. C. H. E. Nord Thomson, zoodat het Bestuur op 31 Decem ber j.l. als volgt was samengesteld: A. D. Vijgh, Voorzitter; Mr. G. H. E. Nord Thomson, Vice-Aroorzitter; G. W. Groen, Secretaris; L. Driessen, Penningmeester; Alej. H. W. van de Sande Bakhuyzen, Bibliothecaresse; Dr. H. W. Borgerhoff Mul der, Jhr. Ir. A. C. von Weiier, M. H. A. Juta, G. R. D. Crommelin. In de maand Mei werd besloten tot ope ning van een cursus in hel fluitspel onder leiding van den heer Johan Prins, verbon den aan hel Residentie-Orkest te den Haag. Overigens onderging het onderwijzend Per soneel der Aluziekschool geen wijziging. Er hadden 3 openbare lessen plaats onder leiding van de Directrice, Alej. Harry van der Harst; een in de Stadsgehoorzaal en twee in het Nutsgebouw, welke veel belang stelling ondervonden; ook dit jaar bleken weer zeer gunstige resultaten te zijn be reikt. De wekelijksche Piano-muziekavonden tot oefening in het prima vista-spel. onder leiding van den heer Franco Mendes en de samenspel-klasse in het kwartetspel, onder leiding van den heer Jac. van den Burg, hebben succes gehad, men blijft er interesse voor hebben; voor beide klassen kunnen beoefenaars der Toonkunst, geen leerlingen der SchQol zijnde, ook worden ingeschreven. Het ledental der Afaatschappij bedroeg op 31 December 1929: 290, het aantal leerlin gen der Muziekschool op dien datum: 340. Aan de leden konden drie concerten wor den aangeboden. De rekening der Concerten-Afdeeling sluit met een batig saldo ad f. 216.085, die der Muziekschool met een voordeelig saldo ad f. 693.36, bestemd ter verdeeling onder het onderwijzend Personeel, terwijl die der andere afdeelingen grooiere of kleinere ba tige saldi aanwijzen, mede ten gevolge van het voorzichtig beheer van het Bestuur. Het nut van de muziekbibliotheek bleek zeer groot te zijn-, door schenking werden verkregen: 203 muziekwerken; de groeiende belangstelling voor de bibliotheek schept gunstige verwachtingen voor het jaar 1930. Ook niet-leden van de Maatschappij voor Toonkunst kunnen van deze Muziek bibliotheek gebruik maken. Met vertrouwen wordt het 96e maatschap pelijk jaar ingegaan. Het jaarverslag werd onder dankzegging van den Voorzitter aan den heer Groen door de vergadering goedgekeurd en definitief vastgesteld. De commissie tot nazien van de rekening en verantwoording over het jaar 1929 heeft deze aan de hand van de diverse beschei den van die administratie accoord bevon den; de Voorzitter stelde voor den heer L. Driessen als Penningmeester der Afaat schappij voor het gehouden beheer dé charge te verleenen. De Voorzitter betuigde den leden dier Commissie vriendelijk dank voor de ge nomen moeite, den heer Driessen voor zijn accuraat gevoerd beiheer over 1929, aan wien conform het advies décharge wordt verleend, Mej. van de Sande Bakhuysen voor hare vele bemoeiingen als Bibliotheca resse. Bij het hierna volgend agenda-punt „Be stuursverkiezing" werd do heer Driessen als Penningmeester (direct herkiesbaar) her kozen, die zich deze benoeming liet wel gevallen. hetgeen door de vergadering met ingenomenheid werd begroet. Na nog eenige mededeelingen van inter nen aard sloot de Voorzitter de vergadering met een woord van dank tot de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Café „De Aforschpoorl", Aforsohstraat 35, Leiden. Nieuwe gevol machtigde: H. J. de Heiden, Leiden (Beper kende Bepalingen). Opheffing: Afaatschappij tot exploitatie van het pension „Zeelust", Pickéweg 17, Noordwijk aan Zee. F. Schilderman, Noord- wijk aan Zee. BINNENLAND. Dr. J. Droste, lector aan de Leidsche Universiteit is benoemd tot gewoon hoog leeraar. (Stadsnieuws, le Blad). De interpellatie-Boon in de Tweede Kamer over de verdeeling van den radio-zendtijd. (Uit het Parlement, 3e Blad). De linldiping van dr. J. Th. de Visser. (Binnenland, 2e Blad.) Telcfoneeren met schepen in volle zee; een welgeslaagde proef. (Binnenland. 2e BI.) Dreigende uitsluiting in de sigaren-indnstrie (Binnenland, 2e Blad.) Kapitein Borren, van Cnrapao, zal terecht staan voor het Hoog Militair GerechtshoL (Laatste Berichten, lsle Blad). De moordaanslag te Schiebroek; 4 jaar gevangenisstraf geëischt (Rechtzaken, 2e Blad.) o Gehouden in de Ambachtsschool. Hierboven plaatsen wij de beeltenis van den heer E. Vernède, burgemeester van Voorschoten en Mevrouw P. C. VernèdeKoster, die op 29 Mei 1890 te 's-Gravenhage in het huwelijk traden. Morgen herdenkt hel echtpaar dus den dag van zijn 40-jarig huwelijk, welk feit echter wegens familie-omstandig heden niet gevierd zal worden. Wij wenschen het geliefde echtpaar nog tal van gelukkige jaren toe! Gisteravond is in de Ambachtsschool al hier de sluitingsavond gehouden van den beroepsomvormingscursus van rieters tot stucadoors. Gelijk bekend mag worden ge acht, wordt deze cursus gehouden des win ters en wel in twee gedeelten, elk van 9 maanden. Het doel van dezen cursus is den rieters het stucadoorsrvak grondig te leeien teneinde hun kans op werkeloosheid tot een minimum te beperken. Behalve de cursisten, 15 rieters en 10 aankomende stucadoors, wa ren enkele autoriteiten o.a. de heer T. S. Goslinga, wethouder van sociale zaken, de heer P. C. G. A. Wijkmans, directeur van den gemeentelijken dienst voor sociale zaken en lid van de rijkscommissie voor de om vorming van ongeschoolde arbeiders, be stuursleden der school en talrijke leeraren, aanwezig. Allereerst sprak de heer G. E. E. Kuyntjes, directeur der Ambachtsschool. Spr. zeide ongeveer het volgende: Het is vanavond de laatste avond van het eerste deel van onze Stucadoorscursus en waar nu negen maanden hard gewerkt is en j reeds veel tot stand is gebracht, hebben wij gemeend eens even te moeten stilstaan en te moeten nagaan wat tot op heden is ge schied. Het heeft in den Zomer van 1929 veel voorbereiding gekost om tot dezen cursus te komen, hij is er gekomen en gelukkig, want hier is goed werk verricht Dat dit werk hier kon geschieden is te danken aan den finantieelen steun van de gemeente, den ijver en de werklust van onze ieerlingen en vooral aan de groote toewij ding van de leeraren Aio ge het tweede deel van dezen cursus een even goed en aangenaam verloop heb ben als het eerste deel en moge de deelne mers hier een dosis bekwaamheid en hand- vaardigheid opdoen, waarvan zij in hun ver der leven veel profijt zullen hebben. Wij zullen straks in de gelegenheid zijn het werk van dezen cursus te aanschouwen: Daarom geef ik gaarne eeret het woord aan den heer Wempe, die als oudste leeraar van den Cursus gaarne iets naders zal vertellen, na een welkom tot allen: De heer Wempe sprak daarop als volgt van hetgeen hier aan deze school is ge- Gij allen weet nu wel voldoende het doel schied en van welk een groote cullureele waarde het werk is, dat hier zoo geleidelijk tot stand komt. Nu wij aan het einde zijn van het eerste gedeelte van den cursus BUITENLAND. Nieuwe botsingen in Britsch-Indië. (BudJ tenland, le Blad.) Een nieuwe airestatie te Dusseldorf in verband met de moorden. (Tel le Blank) Bloedige botsing in Brazilië. (Buitenland, le Blad.) 1929-1931 en wij terugzien op wat er be reikt is. is het mij een eer namens de com missie met de uitvoering der b^uiten be last, dat ik van deze plaats haar dank be tuig, aan allen, die medegewerkt hebben aan het tot stand komen van dezen cursus, om jongemannen meer bekwaamheid in het vak hunner keuze bij te brengen, opdat zij straks in den strijd om het bestaan, beter geschoold voor den dag kunnen komen en de plaats innemen die hun als goed vakman toekomt. Dan denk ik vanzelf aan onze regeering en on9 stadsbestuur en vooral ook speciaal aan de heeren Goslinga en Wijkmans, die ons zoo krachtig hebben bijgestaan om het moei. lijkste (d.i. het finanlieele) gedeelte te ver zorgen. Dan wil ik óók een eeresaluut bren- bc-n aan onzen wakkeren directeur dezer school, den heer G. E. E. Kuyntjes, die voor ons een voorspraak was bij het Schoolbe stuur, waardoor wij zulke mooie lokalen ter beschikking kregen, zoo goed geoutilleerd door verwarming en verlichting en voor zijn onverflauwde toewijding aan onze belangen. Vanzelf treedt hier ook naar voren de per soon van den heer Brilman, die zooveel bij bracht tot vorming, ook theoretisch, van onze jongemannen en leerlingen en die voor ons leeraren, steeds klaar stond ons met raad en daad bij te staan. Toch wil ik óók een waar- deerend woord tot u richten, jongemannen en leerlingen van den cursus. Evenals voor ons leeraren, was het zeer zeker voor velen uwer wel een opoffering, om na een ver moeiden dagtaak, hier uw vrije avonden le komen doorbrengen, om uw kennis en vaar digheid te vermeerderen, docji gij bcgreept, EEN KIJKJE IN DE PRAKTIJK. Een drietal werkstukken door aankomende stucadoors onder leiding van den leeraar Fred. A. Wempe Sr. vervaardigd.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1