71rte Jaargang DINSDAG 27 MEI 1930 No. 21532 STADSNIEUWS. BINNENLAND. Ket voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts per reget toot adyertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd rijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Ad-rertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woordeD van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post t. 2.35 portokosten. ƒ0.18 0.18 Dit nummer traslaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Wed. S. Bennink, Hooge Rijn dijk 278, Leiden, handel in bouwmaterialen. Nieuwe eigenares: Wed. J. BenninkTij». Leiden. Handelsnaam thans: Bouwmateria len S. Bennink. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren S. Wytema (Haar lem), H. van Hees (Delft) en J. A. M. Ram berg (Hendrik-Ido-Ambacht). Gisteren slaagden voor 'het examen ter verkrijging van het diploma voor make- leardij in onroerende goederen en assuran tiën, gehouden te Amsterdam, onze slad- genooten de heeren: H. D. van Weizen Sr. en H. D. van Weizen Jr. Het nieuwe, door dg. Groot Enzerink onthulde Vaandel van de Ghr. Zang-Vereen. „Halleluja" is de geheele week tentoonge steld in de etalage van de fa. Pander, Bree- straat 146. Gisteren is afgekondigd het Staatsblad No. 167. Wet van den 14den Mei 1930, hou dende maatregelen met het oog op het ver loren en verminkt zijn van registers van den burgerlijken stand alhier als gevolg van den stadhuisbrand. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heelt benoemd als lid der examencommissie voor handteekenen mej. A. B. W. Jonquière, onderwijzeres aan de gemeentelijke u. 1. o.-school voor meisjes alhier en tot plaatsvervangend lid de heer W. J. Lompe, leeraar aan de 5-jarige H. B. S. te Voorschoten. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft benoemd tot lid van de vaste technische commissie, be doeld in artikel 2 van het verdrag betref fende intelleclueele toenadering tusschen België en Nederland prof. dr. J. A. J. Barge alhier. De Wethouder van Financiën, de heer T. S. Goslinga, zal morgen zijn spreek uur houden te 3Va uur, in plaats van te 2Vj uur. Wij vestigen de aandacht van belang hebbende ouders en voogden op de in dit nummer voorkomende advertentie van de Vereeniging voor Ohr. Onderwijs alhier, waarin wordt' aangekondigd het openstaan van de gelegenheid tot het inschrijven van nieuwe leerlingen in alle klassen. —De firma Jac. Gilein, lederhandel te Haarlem heeft hier ter stede in bet perceel Haarlemmerstraat 234 een filiaal opgericht. Zoowel in den winkel als in de beide ruime étalages ligt een uitgebreide sorteering leder- Waren, zooais koffers, tasscJhen, portefeuilles, portemonnaies e.d. uitgestald, grootendeels op eigen werkplaats vervaardigd. Aan den winkel, die een fraaien indruk maakt, is tevens een reparatie-inrichting verbonden. Gisteravond te kwart over zeven is een 16-jarig meisje A. G. door onoplettendheid op den hoek van Breestraat en Rapenburg aangereden door een haar achteroprijdende auto. Binnengedragen bij dr. Timmermans, bleek zij slechts lichte verwondingen te bebben bekomen, zoodat zij per particuliere auto naar haar woning kon worden ver voerd. In den afge'loopen nacht is inge broken in een kiosk, staande aan de Oude- Heerengracht. De dieven wisten zich door verbreking van het hangslot toegang te ver schaffen en ontvreemdden voor een waarde van enkele guldens aan sigaretten, koek en chocolade. Gisteravond te ruim 6 uur is de 16- jarige W. D. op het Rapenburg, doordat een tasch, welke aan het stuur van zijn fiets hing, bekneld raakte, omgevallen, juist voor een paard en wagen. Het schrandere dier stapte evenwel over den jongen heen zonder hem aan te raken, zoodat hij alleen lichte ?ntvellingen door den val bekwam. Per auto is hij naar zijn huis overgebracht. HET INTERNATIONALE LUCHTVERKEER. Wetsontwerp tot nadere bevordering ingediend. Ingediend is een wetsontwerp ter zake nadere bevordering tot het onderhouden van luchtdiensten tusschen Nederland eenerzijds en Nederi andscih-Indië en het buitenland anderzijds, door de K.L.M. Aan de overeenkomst tusschen het Rijk en de K.L.M. in 1927 gesloten, lag ten grondslag de verwachting, dat in de jaren 1927 tot en met 1934 de exploitatie van de maatschappij zou kunnen worden uitge breid door opvoering van het te presteeren aantal Ion-kilometers naar een bepaalde schaal, tot een minimum van 4 millioert in 1934 en volgende jaren, terwijl daaraan ge paard zou gaan een vermindering van de exploitatie-verliezen, eveneens naar een bepaalde schaal, waardoor na 1933 geen subsidie meer noodig zou zijn. De ervaring heeft geleerd, dat deze ver wachting gedurende de eerste twee jaren, 1927'28 wel uitkwam, doch over 1929 geenszins en ook de thans gemaakte raming over 1930 wijst een belangrijk verschil uit met het in de overeenkomst opgenomen program. Een en ander leidt tot de erkenning, dat de grondslagen van de overeenkomst 1927 niet geheel juist zijn geweest, en dat de ontwikkeling van het luchtverkeer, in tegenstelling met hetgeen toen werd aan genomen, nog niet zoo ver is gevorderd dat jaren tevoren kan worden vastgelegd welk aantal ton-kilometers moet worden ge presteerd, noch welke de financieele resul taten in een bepaald jaar zullen zijn. De minister van Waterstaat is van oor deel, dat voortzetting van de exploitatie, die zonder verderen financieelen steun niet mogelijk zou zijn, noodig is. In de eerste plaats met het oog op de voorbereiding en uitvoering van de lucht- verhinding NederlandNederiandsch Indië en verder in verband met de wenschelijk- heid om de positie van ons land in het Europeesche luchtverkeer te handhaven. Daartoe dient van jaar tot jaar te worden bepaald, welk program zal worden uitge voerd, en welk bedrag aan steun aan de K.L.M. zal moeten worden verstrekt. Dit wordt door het ingediende ontwerp beoogd. HET NEDERL. PAVILJOEN TE LUIK. Bij de opening van bet Nederi. paviljoen te Luik, heeft nog het woord gevoerd de Belgische minister van Caeneghem, die mi nister Baals verving, die ongesteld was. De plechtigheid werd besloten met een thé. Gisteravond gaf het orkest van het Con certgebouw onder leiding van Willem Men gelberg een concert, waarop een souper volgde. CENTRALE NEDERLANDSCHE AMBTEN AARSBOND. De Centrale Ned. Ambtenaarsbond is te Amsterdam zijn zesde algemeene vergade ring begonnen onder leiding van den heer F. Noordhof. De openingszitting werd ook bijgewoond door de heeren Van Braambeek en v. d. Houven als vertegenwoordigers dei sociaal democratische Kamerfractie, en de heer Ed Polak als vertegenwoordiger van de Noord- Hollandsche soc.-dem. Statenfractie. Ook waren er afgevaardigden van den Amsterd. Bestuurdersbond en het Nederi Verbond van V akvereenigingen. In zijn openingswoord stelde de voorzitter met ingenomenheid vast, dat het ledental van ruim 10.000 in 1928 in 1929 gegroeid is tot ruim 11.600. De financieele toestand van den Bond is zeer gunstig, de inwendige toestand der organisatie laat niets te wen- schen. De acties, in de afgeloopen twee jaren door de vakgroepen gevoerd, zijn zoo verloopen, dat zij over het algemeen niet aanleiding geven om te klagen over het contact tusschen autoriteiten en den bond. Alleen voor de gestie van de afdeeling Onderwijs van het departement onderwijs, kunsten en wetenschappen kan spr. in dit opzicht minder bewondering hebben. Over de samenwerking, met de Alg. Centrale van Overheidspersoneel kan men zeer te- vTeden ziin. eveneens over die met de bij het N.V.V. aangesloten en de internatio nale organisaties. Aan de orde kwa/men daarna de verslagen "en een aantal punten betreffende de in wendige organisatie» DE REIS der NEDERLANDSCHE INDUSTRIEEXEN NAAR AMERIKA, De speoialisatie in de Amerikaansche textielindustrie. Het gezelschap textiel-industrieelen, dat in April met de „Statendam" naar de Ver- eenigde Staten vertrok om het textielbe drijf te bestudeeren, is met de „Nieuw- Amsterdam" te Rotterdam teruggekeerd, gelijk gemeld. Aan deze reis bebben deelgenomenUit Enschedé de heeren A. Ledeboer, H. E. Jannink, G. Jannink Jt., N. van Heek, G. J. van Heek Jr., B. ter Kuile Jr., Fr. ter Kuile, A. Menko, J. Scholten Jzn. en E. van Heek. Uit Almelo H. ten Cate, E. GoTter en F. Scholten. En verder T. An kersmit uit Diepenveen, J. E. Stork O.zn., H. T. Koning uit Hengelo, H. C. Willink uit Winterswijk, H. W. Jordaan en J. Jor- daan uit Haaksbergen, W. van Wulfften Palthe uit Leiden en G. H. W. Geesink uit Eibergen. 10 April van Rotterdam vertrokken a het gezelschap 19 April te New-York aan gekomen. Vervolgens zijn Boston, Provi dence Albany, Buffalo, Detroit, Pittsburgh, Washington en een aantal andere plaatseD bezocht. Een der leden van het gezelschap zeide, dat het een mooie reis is geweest, waairop de industrieelen veel gezien hebben, ooK buiten het zakelijke deel van het pro gramma. Het gezelschap is in de Ver. Staten in drie groepen gesplitst: van de eene maakte deel uit de witwevers, van de andere ere bont we ver s en van de derde de „finishers", leiders van bedrijven dus waar het product zijn afwerking ondergaat. Meestal werden per dag door iedere groep twee fabrieken bezocht. De ontvangst was bijna overal welwillend, Hier en daar was men wat schuw uit vrees voor Japan, dat, naar de Amerikanen mee- nen, hen in hun bedrijven de kunst heeft willen afkijken. Die vrees had een enkele weigering ten gevolge, maar het overgroote deel der bedrijven liet zijn inrichtingen zonder den minsten schroom zien. De wijze waarop de Amerikaaaische weverijen haar bedrijven hebben geautomatiseerd en mate waarin zij de menschelijke arbeids kracht door de machine hebben vervangen was voor de Nederlanders bijna ongeloo- felijk. De spinnerijen staan ongeveer op de zelfde hoogte als bij ons. Zij verwerken evenwel een bet-ere kwaliteit katoen en zor gen dat bij de verdere bewerking drarfd- breuk tot een minimum beperkt blijft. De afwerking van het product, bet appretee- ren, enz. geschiedt ook mechanisch. Men heeft daarvoor heel dure machines, waar van het gebruik echter bij den hoogen Amc. rikaanschen loonstandaard wel loonend ia. De specialisatie is in de Amerikaansche textielindustrie reeds ver doorgedrongen. Volgens de autoriteiten op dit gebied ech ter nog lang niet ver genoeg. Men bereidt nog verdere specialisatie voor. die ook tot verdere concentratie van bedrijven zal lei den. Krijgen die plannen hun beslag, dan zal waarschijnlijk ook Twente in grootere mate de Amerikaansche mededinging ge voelen dan tot nu toe. ALG. R.-K. AMBTENAREN- VEREENIGIN G. Jaarlijksch Congres te Haarlem. Gisteren heeft het jaarlijksch congres van de A.R.K.A. te Haarlem een aanvang ge nomen. Na enkele discussies werden de notulen, bet jaarverslag van den penningmeester, het verslag van de eontróle-commissie en de rekemng 1929 vastgesteld, zegt de ,,Msb." Hierna voerden verschillende sprekers het woord over het beleid der redactie van het orgaan. Als resultaat van de overwegin gen van het hoofdbestuur ten aanzien van de verdere reorganisatie van het orgaan bleek verder, dat het hoofdbestuur van mee ning is. dat de redactie als volgt moet wor den samengesteld: Een redacteur-secretaris met een jaarlijksche vergoeding van f. 800, Een redacteur voor de diverse kleineie groepen met een vergoeding van f. 600. Een redacteur voor groep VI en voor groep X met resp. f. 1200 en f. 400. Verder dient voor bij zondere inzendingen een bedrag van f. 200 te worden gereserveerd. Nadat er door verscheidene sprekers wen- schen en verlangens aangaande deze ver deeling van redactie-gelden naar voren wa ren gebracht, voerde de hoofdredacteur van het orgaan, de heer H. A. van Velzen, het woord, waarna een voorstel van Den Haag in stemming kwam. om de verdeeling van de toegestane gelden over te laten aan het hoofdbestuur. Dit voorstel werd met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Na schorsing der vergadering vond een officieele ontvangst plaats ten stadhuize. DE VRITE LUISTERVINK. Een beroep op den minister-president. Het bestuur van de vereeniging „DeVrjje Luistervink" heeft aan den minister-pres., minister van BinnenL Zaken, het volgende telegram gezonden: Ondergeteekenden, bestuursleden vereeni ging „Vrjje Luistervink", veroorloven rich bemiddeling van Uwe Excellentie in te roe pen, ten einde omtrent het door hun vereeni ging bij Tweede Kamér Staten-Generaal in gediend request inzake zendtijdverdeeiing radic-omroep in particuliere audiëntie door minister Waterstaat te worden gehoord. Hun aanvankelijk toegestaan verzoek is door de zen minister naderhand afgewezen wegens protestvergadering A.V.R.O. Utrecht, die echter niet door vereeniging van ondergetee kenden is georganiseerd, zoodat zij daarvoor verantwoordelijkheid moeten afwijzen. Daar na heeft minister Waterstaat toelichtiug na kennisneming request overbodig geoordeeld, welke meening ondergeteekenden voorbarig toeschijnt, zoolang aanhooren dezer toelich ting door den minister wordt geweigerd. Waar levensbelangen hunner vereeniging op het spel staan, vertrouwen ondergeteeken den gaarne, dat zij op de geneigdheid t-ot bemiddeling Uwer Excellentie niet tever geefs een beroep doen. Eestuur Ver. Vrjje Luistervink VAN DOORNE. JUDA. WESTERLING. VERSPREIDE BERICHTEN. In den ouderdom van 75 jaar is te 's-Gravenhage overleden ir. C. L. M. Lam- brechtsen van Ritthem, directeur der Dordt- sche Petroleum Industrie Mij. De overledene was ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw. In den ouderdom van 67 jaren is te Alkmaar overleden de heer Th. v. d. Kleij. president van den Bijzonderen Raad der St Vmcentius-vereeniging aldaar en lid van den Hoofdraad der St. Vincentiusvereenigingen in Nederland. Vandaag herdenkt dr. J. Th. de Vis ser te Den Haag het feit, dat hij vóór 50 jaar bevorderd werd (cum laude) tot doc tor in de godgeleerdheid. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdagen 30 Mei en 6 Juni niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal Vrijdag 30 Mei a.s. niet plaats hebben. PREDIKBEURT BODEGRAVEN. Ohr. Geref. Evangelisatie (Willemstraatj: Nam. 7 uur, de heer G. B. Epker van Rot terdam. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Goingarijp: N. van 't Hooft, te Koog en Waal op Texel. Te Krimpen aan de Lek: A. J. Westra Hoekzema, te Zegveld. Te Nieuwpoort drs. B. van Ginkel, cand. te Zeist. Aangenomen: Naar Midwolde: J. F. Ho- man te Spanbroek. Bedankt: Voor Schalkwijk, Dr. G.Tjalma, ie Veen. Voor Linschoten, T. Lekkerker- ker, te Delft. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Kollum: S. Neerken, te Ulrum. Voor Zuid Beijerland: E. Douma te Oost- kapelle. CHR. GEREF KERK. Aangenomen naar Rotterdam (West) door ds. K. GToen te Nieuwpoort. EVANG LUTHERSCHE KERK. Drietal: Te Monnikendam-De Rijp: N. J. Jaanus, prop. te Bussum; K. H. Wallien te Weesp en H. C. Zwahler te 's-Gravenhage. EEN VRAAG. Wil de politie strengere maatregelen nemen tegen het z.g. voetballen aan de Oude Varkenmarkt, om ongelukken te voorkomen.: BINNENLAND. Huldiging van dr. J. Th. de Visser (Laatste Berichten, 1ste Blad). De „Vrije Luistervink" heeft de bemidde ling van den minister-president ingeroepen. (Binnenland, le Blad.). De vergadering van den Centr. Nederi. Ambtenaarsbond. (Binnenland, le Blad.). De loting voor de roeiwedstrijden van Hollandia. (Sport, 3e Blad.). BUITENLAND. Ernstige botsingen in Britsch Indië. (Buitenland, le Blad.). Nadere gegevens inzake de Dnssel- dorische moorden. (Buitenland9ch Ge mengd, 2e Blad en Telegrammen, le Blad). DUITSCHLAND. Het incident aan de Poolsche grens. Over dit, gisteren onder de telegrammen vermelde incident houden zoowel de Duit se hers als de Polen hun lezing vol. De gewonde Poolsche onderofficier is in- tussohen aan de verwondingen bezweken. Van Duitsche zijde is reeds aangekondigd, dat de regeering alles zal doen om het geval op te helderen. De Poolsche gezant heeft voorgesteld, om, gezien de uiteenloopende leringen der beide partijen over het incident, een on derzoek ter plaatse op te dragen aan een speciale Duitsoh-Poolsche commissie- FRANKRIJK. Onruststokers aangehouden. De politie heeft te Erzeroem de ledea aangehouden van een vereeniging, die on- lusten trachtte uit te lokken in de provin cies van Koerdistan. De leider der vereeni-* ging Sala Eddin en zes medeplichtigen zijn naar Angora gebracht, waar zij voor de ■rechtbank zullen verschijnen. ENGELAND. De toestand in Indië - De Kamer van Koophandel bijeen. In Britsch-Indië is het gisteren in ver scheidene steden wederom tot ernstige botsingen gekomen, waarbij volgens de tot dusverre ontvangen berichten 16 personen gedood en ongeveer 300 gewond werden. Te Rangoon hadden urenlange straatgevechten plaats tusschen stakende havenarbeiders en stakingsbrekers, die uit andere streken ge- requireerd waren. Bereden politie, die de' menigte trachtte uiteen te drijven, werd met steenen bekogeld, waardoor er ver scheidene gewond werden. Het verkeer moest worden gestremd. Allo winkels wer den gesloten. Vele omnibussen werden dooi; de menigte beschadigd en huizen met stee nen bekogeld. Volgens opgave zijn er té Rangoon 26 dooden en 276 gewonden. Mili taire versterking is reeds ontboden, terwijl men rekening houdt met de mogelijkheid van het afkondigen van den staat van be leg. Men schrijft de staking, welke ontstaan is uit looneischen, thans in de tweede plaata ook toe aan politiek© oorzaken. Bij een botsing te Gujergarhi is een poli tiebeambte gedood. Te Badala hebben P3 vrijwilligers heden opnieuw een aanval op het zoutdepot ondernomen. Een 53-tal hun ner werd gearresteerd. In de nabijheid van Ahmedabad is een menigte vrijwilligers op hun terugkeeT van een aanval op hot zout depot aldaar door bereden politie aange houden, die teruggave van het buitge maakte zout eischte. Tijdens het daarop ontstan© gevecht werden 100 personen ge wond, waarvan 4 ernstig. Te Bombay is de toestand zoo ernstig, dat er over gedacht wordt den staat van beleg af te kondigen. De Minister voor Indië Wedge wood Ben a deelde in antwoord op een vraag, door Conservatieven in het Lagerhuis gesteld, mede, dat het onderhoud van Gandhi met een Engelsch journalist aan een vergissing is te wijten, hetgeen niet meer zal voor komen. Overigens wordt Gandhi thans ce- vangen gehouden op grond van bepalingen, die ni#»t vergeleken kunnen worde met die voor buitengewone vergrijpen. Verder be vestigde de Minister, dat de plaatsvervan gende chef van de Britsch e politietroeped aan de Indische Noord-Westelijke gren»

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1