71»*® Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 24 Mei 1930 Derde Blad No. 21530 Het eerste Internationale Congres voor Geestelijke Hygiene, gehouden te Washington van 5-10 Mei 1930. FAILLISSEMENTEN. m Buitenl. Weekoverzicht. HEERENBAAI ANECDOTA LEIDENSIA. it: Sk: 0 EEN ALGEMEEN OVERZICHT. Eén dèr sterkste herinneringen aan dit cöügrea, dat zoo kort en toch al weer zoo lug geleden achijnt, is de hitte, die ons zonder genade dag na dag bedrukte. Wij denken aan de gezichten, grijs-bleek of aplopectisch-rood boven het officieele zwart wit, aan de bijeenkomsten in de heet# lil en, waar wij vergeefs een koeltje zoch ten voor de open ramen, aan de liters ijs- water, die wij verzwolgen, aan flauwgeval len boorden, bettende zakdoeken, wuivende programma's. Maar niet minder sterk ie de herinnering aan de breede, geën-grenzen- tennende gastvrijheid, ons door de Ameri kanen betoond, die Ons in deze dagen het allerbeste gaven wat zij hadden, met de ecbte, oer-hoffelijke vreugde van het geven. Dit congres, ontstaan uit het verlangen naar een internationale uitwisseling van gedachten, en als zoodanig het eerste op het gebied der geestelijke hygiëne, werd bok tot een herdenking en daardoor tot een huldiging van dengene, die doOr de kracht van zijn zeer bijzondere persoonlijkheid richting en aard van dit streven zoowel in als buiten Amerika voör een groot gedeelte heeft bepaald. Want op den avond van de officieele opening van het congres, 6 Mei, vaa het juist 22 jaar geleden, dat op initia tief van Clifford W. Beers de eerste vereeni- ging ter wereld voor geestelijke hygiëne werd gesticht. Beers was geïnterneerd ge veest in een krankzinnigengesticht, en had al het bittere van ëefl dergelijk lot ge proefd; na zijn herstel heeft hij een boek geschreven (A mind that found itself) waarin hij zijn ervaringen weergaf en den weg aanwees naar een betere verpleging vw geestesziekenmet dit boek is niet hetzelfde gebeurd als met zoovele derge lijke: gelezen, mooi gevonden 'en vergeten. Beers was en is een man van hét practische leven, met groote stuwkracht 'en organisa tie-vermogen, die de waarde van propa- I ganda kent. Zoo werd indertijd de vereeni- ging gesticht, waaruit de „mental hygiëne Movement" geboren werd, èn die zich, onder invloed van den geest des tijds, niet alleen met de behandeling, maar steeds meer öölc met Het voorkomen van geestes ziekten ging bezig houden. Het gebied, door deze beweging bestreken, is daardoor zeer snel grooter geworden, en waarschijn lijk zal op het oogenblik niémand met zekerheid de grënzën kunnen aangeven. Het is daarom ongetwijfeld een reuzentaak ge weest, "een internationale gëclachtenwissé- ling over 'een dergelijk groot ën vaag onder- werp op touw te zetten. Tóch' is dit niet alleen geslaagd, doch er was in het ontwon, pen programma en in de officieele discus sies een vaste lijn en klaTe gedachte te rinden, op zich zelf voor velen het begrip de-r geestelijke hygiëne verduidelijk zal rebben. Eerst iéts óver dë "organisatie van h'et wngres. Wat het wetenschappelijke werk betreft, werd de hoofdschotel gevormd door vijf dis cussie-ochtenden. Er werden echter geen voordrachten gehouden, maar de rede, die een discussie inleidde werd vooraf gedrukt (evenals op het A.V.O.-congres in Amster dam) en van te voren rondgestuurd. Voor elk onderwerp waren vier personen uitge- noodigd tot het houden van een „formeele" discussie; daarna was er nog korten tijd tooit „informeele" discussie en repliek. Da gelijks vergaderden drie secties gelijktijdig iedere sectie behandelde drie onderwerpen per ochtend. Er werden dus in totaal 45 onderwerpen ingeleid, welke door 180 per sonen aan eén (voorbereidde) discussie onderworpen werden. Het is wel zeer moeilijk om een voorstelling te krijgen van de taak van Het programma-comité, mét dr. Frankwood E. Williams van New-York san het hoofd, de taak om 45 inleiders, Over heel de wereld verspreid, te vinden, welke het meest geschikt waren voor elk onder- ën om 4 maal 45 discussianten te ^den, bevoegd om de betreffende onder werpen te bespreken en van hun kant toë te lichten. Het is des te moeilijker, den omvang van die taak te begrijpen, daar alles zoo glad liep, en slechts een enkele maal een kleinigheid haperde. Den eersten dag, toen de bureaux van het congres let- terlijk bestormd werden, door bezoekers, die zich als lid wilden laten inschrijven, scheen het, of de organisatie wankelde on der den toevloed; maar het herstel was snel en volledig; ieder kon beschikken over programma's, toegangskaarten, invitatie», afdrukken, in vier verschillende talen. To taal werden 4600 deelnemers geregistreerd het aantal aanwezige ingeschrevenen werd op 3000 geschat; hierbij kwam nog een groot aantal aanwezige niet-ingeschreve- nen. Vier en vijftig naties hadden vertegen woordigers gezonden; het is de moeite waard om te vermelden, dat de Holland- sche met acht leden (prof. dr. K. Herman Bouman was regeerings-gedelegeoTdc) rela tief de grootste was. Ondanks de zeer groote internationale opkomst (1500 niet-Amerikanen) was ge lukkig de talen-moeilijkheid gering. Venre- weg de meesten verstonden Engelsch; kleine groepen, die Engelsch niet voldoen de verstonden, schaarden zich om een tolk, die hun de vertaling voorfluisterde. Zoo ging er bijna geen tijd verloren. De meeste niet-Amerikanen hadden ook groote nei ging, hun voordrachten in het Engelsch te houdende Italianen maakten een uitzon dering; zij bleven hardnekkig hun eigen taal spreken) soms was die neiging wel wat heel sterk en niet evenredig met de vaar digheid; ik herinner mij een speech, die in in een voor mij onbekend idioom weTd uit gesproken, waarop de Spaansche tolk op stond om de Engelsche vertaling te geven, terwijl de spreker protesteerde en verze kerde, dat hij Engelsch gesproken had. Hoe dit zij, het tijd verknoeien door vertalen was veel geringer dan op congressen meest al het geval is. Van half tien tot één waren dus de dagen door de sectie-vergaderingen in beslag genomen. Drie middagen werden gebruikt, om den vertegenwoordigers der verschillende lan den gelegenheid te geven, in het kort mede te deelen wat er in hun land op het gebied der geestelijke hygiëne werd gedaan. Een bijzondere plaats op het programma namen de Russen in, die door pas-moeilijk heden zoozeer vertraagd _^varen, dat zij eerst Vrijdag aankwamen. Zaterdagmiddag kregen zij prof. Roeenstein en Salkin gelegenheid, hun mededeelingen te doen, en eventueele vragen te beantwoorden. Hiervan werd een dankbaar gebruik ge maakt; talrijke vragen over Russische toe standen werden gedaan, waarop zij snel eö concreet antwoordden, ook al raakten zij niet precies hun gebzied. Twee verdere middagen werden besteed aan z.g. „Round table discussions"; in- formeele besprekingen over practische vraagstukken; o.a. kwam hier de geldkwes tie ter sprake. Bovendien hadden op ver schillende middagen nog eenige belangrijke plechtigheden plaats, zooals de ontvangst der gedelegeerden op het Witte Huis bij president Hoover, de ontvangst bij den Minister van Binnenlandsche Zaken (zelf een medicus), die ons o.a. een film liet vertoonen van de Indiaansche reservaten, welke zeer interessant was, en de receptie bij den voorzitter van het congres, dr. White, die ons in zij :n ziekenhuis even buiten Washington ontving; het wa-s alles van een eenvoudige en open gastvrijheid, die op allen een diepen indruk maakte. De eerste avond van het congres was ge wijd aan het internationale diner ,,ter eere van de niet-Amerikaansche gedelegeerden" Een sterke toon van internationale verbroe dering was hier te hooTen. De welkomstrede van den voorzitter werd door vertegenwoor digers der zes continenten beantwoord, waarbij een Japansch sprekende Japanner vooral groot succes had; Clifford W. Beers werd, voor hij het woord kreeg, lang en hartelijk toegejuicht door de twaalfhon derd aanwezigen. De tweede avond was de officieele ope ning van het congres; de gedelegeerden werden aan den voorzitter voorgesteld op het podium van den enormen „Constitu- tion-Hall" Dr. Welch, nestor der Ameri- kaansche doctoren, begroette de vreemde lingen in een all erii artelij ken toespraak. Op Woensdag, Donderdag en Vrijdag avond waren in hetzelfde gebouw bijeen komsten, wa arop meer algemeen e onder werpen op eenigzins populaire wijze Werden behandeld. Men meene niet, dat hiermede het programma der werkzaamheden was uitgeput. Verschillende andere vereenigin- gen, n.l. de Amerikaansche Psychiatrische, de verëeniging tot de studie van zwakzin nigen, en de Psychoanalytische hadden hun jaarlijksohe bijeenkomsten in verband met het congres georganiseerd. Zoo waTen meestal 5 of 6 bijeenkomsten gelijktijdig bezig, en was het uiterst moeilijk om te beslissen, welke wel het meest de moeite waard zou zijn, afgezien nog van de diners en tea's, door deze vereenigingen aangebo den. Verder waren er dan nog de meeT in tieme invaties. hoofdzakelijk voor de ge lukkigen, die reeds Amerikaansche vrien den van vroeger hadden, waarbij vooral ook genoemd moeten worden de uitnoodigingen der gezanten aan hun landgenoot-en. Ik ge loof niet-, dat de Hollanders spoedig de ge zellige lunch zullen vergeten, die Exc. Van Roijen ons in zijn koele huis aanbood. Dit alles was in zes dagen samengeperst, ën het al dus wel duidelijk zijn, dat het een week van hard werken was, vooral voor hen, die op de een of andere wijzs actief deelnamen. Die arbeid werd 'echter ten volle beloond door het uitgebreide contact met diegenen, die, over heel de we reld verspreid, zich met deze belangrijke problemen bezig houden. Hoé belangrijk deze vraagstukken zijn, werd in de voor dracht van prof. Emerson, New-York, naar voren gebracht; voor iedere lijder aan tu berculose zijn er in de V. S. meer dan 7 geesteszieken; 10 pCt. der Amerikaansche bevolking (meer dan 10 millioen) vertoont in een of ander tijdporic van het leven geestelijke afwijkingen! Het is onmogelijk, om, voordat de han delingen van het congres in druk versche nen zijn, een overzicht te verkrijgen over alles, wat er is gedaan. Persoonlijke In drukken, die hoofdzakelijk indrukken van personen zijn. hebben op het oogenblik, bij mij ten minste, sterk de overhand. De oorzaken van geestelijke afwijkingen werden besproken, de opvoeding van noT- male en abnormale kinderen, de plaats en de behandeling der „grensgevallen" ën psy chopath en, de verpleging van geesteszieken en hun behandeling, de opleiding van per soneel, verschillende vormen van consults- tie-bureaux, bureaux voor beroepskeus, psychotechniek, onderzoek voör het huwe lijk en drankbestrijding. Al deze gedachtenwisselingen zullën ön- getwijfeld op den-duur hun vruchten oplë- vëren; op het oogenblik is het belang er van nog niet te overzien. Zoo is dit congres, dat na maanden van voorbereiding in deze korte en intense zes dagen culmineerde, alweer historie gewor den, en als laatste herinnering zie ik den goeden Dr. White, voorzitter van het con gres. die ons in alle talen, waarover hij beschikte, oen ..tot weerziens" wenschtë over drie jaar, in Parijs. Dr. ARIE QUERIDO. Oëgstgeëst, 23 Mei. Uitgesproken: C. Liesveld, handelsagent, tc Leiden, de Genestetstraat 72; rechter- comm. mr. G. Schollen; curator mr. II. Burgersdïjk, te Leiden. RECLAME. Een moofe fluweelzachte huid en geen pukkeltjes, ruwe of roode plekjes, als U 's avonds een weinig Purol goed In de huid wegwrljft Er staat toch wel een doosje Purol op Uw waschtafel? Verkrllgbaar Wl Apofb ra Droaistto 1346 Mc Donald in de knel evenals Briand's memorandum. Het werkeloosheidvraagstuk is de Achil leshiel der Engelsche regeering, we hebben dit reeds meerdere malen opgemerkt, doch zoo duidelijk ails thans was dit toch nog niet gebleken! De ontevredenheid der extre misten van Labour groeide geregeld aan en op zichzelf niet zonder reden, daar het aantal werkeloozen in dezen tijd van het jaar belangrijk toeneemt en zelfs de l1/» millioen nadert! Waar de liberalen zich vazi stemmen onthielden en 15 extremisten van Labour hetzelfde deden, verkreeg de regee ring en met name de betrokken minister Thomas in het Lagerhuis ternauwernood een meerderheid, toen de conservatieven weder om een aanval op het regeeringskasteel richtten op dit meest kwetsbare punt. De afvalligheid der 16 leden der regeerings- partij bleek bovendien meer te zijn, dan een soort demonstratie van ongenoegen: de multi-millionair en lid van het kabinet Mc Donald uitmakende minister sir Oswald Mosley vroeg zijn ontslag en zette dit door trots de pogingen van den premier hem terug te houden. Deze stap toonde over tuigend aan, hoever het wel gekomen was met de onvoldaanheid der uitersten. Sir Mosley Mosley heeft met een paar andere Labour- leden zeer verstrekkende voorstellen tot be strijding der werkeloosheid bij het kabinet ingediend, maar deze plannen zijn na be strijding door Thomas en door Snowden, die ze te duur oordeelde, verworpen; met het gemelde gevolg Mosley heeft zijn in het kabinet geleden nederlaag niet kunnen verkroppen en heeft daarop zijn voorstellen in de fractie gebracht, doch Mc Donald ver wierf ook daar een groote meerderheid, al steeg het aantal ontevredenen weliswaar tot 29, zoodat, wanneer deze allemaal zich onthouden, als volgende week de conserva tieven hun aanval herhalen, de positie van Labour zeer bedenkelijk zou worden, zoo ook de liberalen niet steunen Hetgeen niet erg bevreemding zou behoe ven te wekken, daar Mc Donald aan Lloyd George heeft doen weten, dat hij er niet aan denkt om evenredige vertegenwoordiging of iets dergelijks in te voeren, zoodat de sa menwerking tusschen Labour en liberalen, die de laatsten afhankelijk hadden gesteld van inwilliging van hun verkiezingseisch, ten einde moet worden geacht 1 Waar evenwel een nederlaag van Labour nieuwe verkiezingen tengevolge zou hebben, lijkt het er op, dat men in de gegeven om standigheden het daartoe nog niet direct zal lafen komen. Geen der partijen is feitelijk verkiezingsfahig en bovendien blijft de toe stand in Britsch-Indië van zoodanigen aard, dat moeilijk een soort interregnum op dit oogenblik denkbaar is. Edoch, zekerheid ontbreekt en dientengevolge moet met de kans van verrassingen rekening worden ge houden; te meer, waar onbekend is, hoe La bour staat tegenover een denkbeeld der libe ralen het werkeloosheidsvTaagstuk in handen te stellen van een commissie, uit de drie partijen samengesteld, daar dit immers niet een zaak van partij-politiek maar van alge meen landsbelang moet worden geacht. Het geen ongetwijfeld niet slecht gezien is. Niet een partij, doch een eendrachtig samengaan van allen kan misschien eenige uitkomst brengen in deze materie, we hebben daarop reeds eenige maanden terug gewezen, waar toch de werkeloosheid een gevolg is van al gemeen maatschappelijke toestanden in han del en industrie. Naast deze inwendige moeilijkheden heeft het Engelsche Labourkabinet uitwen dig geen enkele reden tot verheugenis, daar de situatie onveranderd is gebleven of, zoo als in Indië, zich nog heeft toegespitst, zoo dat reeds overwogen wordt, of het niet ver standig zou zijn, de periode van burgerlijke ongehoorzaamheid maar voor geëindigd te verklaren en vervangen door een periode van gewelddadig optreden tegen het Engel sche gezag! Mc Donald ziet zich derhalve van aiië zijden thans besprongen en hij zal hard moeten vechten voor zijn bestaan! Het algemeen beeld der wereldpolitiek Ï3 daarnevens weinig bemoedigend. Briand heetl" zijn memorandum inzake de „Vereen. Staten van Europa", vergezeld van een uit voerige vragenlijst, waarop voor 15 Juli antwoord wordt gevraagd, aan alle Europee- sche leden van den Volkenbond doen over# handigen en tevens te Washington en Mos kou, om te doen uitkomen, dat zjjn plannen geen agressieve bedoeling hebben tegenover de-ze staten. Aanvankelijk lag het in de be doeling van den Franschen vredesvoorvech- ter om de economie den hoofdtoon te doen voeren in zijn voorstellen, doch na de mis lukking der economische conferentie van Ga. nève, is hij daarvan teruggekomen en heeft bij aan de politieke vraagstukken den bo ventoon gelaten. Bijzonder hartelijk kan de ontvangst niet worden genoemd I In Enge land staat men er afwijzend' tegenover, daar Engeland door het bezit van zijn dominions en verdere koloniën, zich meer en meer als een niet-Europee-sche mogendheid1 gaat voe len, die bovendien meer geeft om de vriend schap van Amerika dan van de andere Euro- peeeche landen tezamen en Amerika sat het idee van een Vereenigde Staten van Europa trots de mooiste verzekeringen van net te. gendeel, toch eenigszins op als een beu urerigingHet allerergst maakte hetech# ter Mussolini, die een paar snorkende fan fare-redevoeringen hield, waartegen de be ruchte uitspraken van den gewezen Duit- schen keizer slechts kinderspel mogen hee- ten. Dat was niet minder dan de reinste op wekking tot den oorlog, absoluut niet meer passend in het kader van onzen t$d en eens moeten daarvan ongelukken het ge volg zjjn! Heeft de duce zulke afleiding noodig om de binnenlandsche toestanden te bedekken? Hoe het zij, deze toespraken vormen wel het grootst denkbare contrast met de voorstellen van Briand, die daarme de tevens ge- en veroordeeld zijn. In Volkenbondskringen vreest men, dat dit Instituut er door wordt aangetast! En elders is evenmin veel enthousiasme in officieele kringen, zoodat practische waar de voorloopig wel aan dit memorandum moet worden ontzegd-1 Maar denken we aan de spreuk van Breeroo: 't kan verkeeren. RECLAME. Ik vergeet verdriet en zorgen. En myn dobbertje zelfs ook. Als ik, aan den kant van 'twaUr, 'n Pijpje DOUWE EGBERTS rook. Zelfs de vischjes in den vijven Komen aan het oppendak.: Ruik eensDat is DOUWEEGBERTSF heerlijk! Wat een pracht tabak- ECHTE FRFESCHE 20-5CHXrao*S ^vtrschaftU tuolkert wvt genót. Klachten over Leidxche koorzangers. Tan omstreeks 1500 is een ongeteekend schrijven bekend van iemand, die aange- ttr-ht geworden was door de „ghetidemees- tcren" der St. Pieterskerk te Leiden de ghetidemeesteren waren de beheerders Tan het vaste goed, uit welks opbrengst de mis ter nagedachtenis van een gestor vene werd bekostigd om kritiek te wil len geven op de koorzangers dier kerk of, 2<>oals de schrijver zeflf het in de taal van zijn tijd uitdrukte„dat ic u sommige pun ten woude scriven daer die sanghers ghe- hrekelick in syn en Gods ere in vermin dert worfc." De kritiek kwam op het volgende neer: lo. In den eereten 90e worden die versen Tan den psalmen qualik ghepidttuweert (f&epointuweert 1)daer en wort geen Medium ghehouden, elck haest hem wt den chore te weeetL 2°- Die responsoriën, daer jagen sv ^edeja mochten si mit enen naem (in één adem uytsingen, sy souden dat niet laten. 3o. Die voersanger die prononceert die teasen, soe is het dicwil dat daer niemant antwoort Amen of Deo Gratia, alsoe dat choer ladi^h staet, twelke dat scande is, want sy willen hoer lessen lesep en sy mogen mit toehoeren (d.w.z. toé- hooren) betalen den voersanger. 4o. Als ey een collect prononceren sul len, veel van den sangeren die niet op en staen mit al, twelke dat scande is voer die van 'buten in den chore comen. 5o. Singet men bemedicam te Deum, sy doen dierghelike, vele niet al. 6o. Soe hebben sy een quade manier an- ghenomen, wanneer die voersanger uyt den chore blivet, soe en wil daer niemant in singenover 6es en twintich jaer, soe plach daer te singen die daer an ghestal- leerd (d.w.z. geïnstalleerd) is; want het gheboert dicwil dat men tuft (d.w.z. wacht) een quartier uers dat niemant singen en wil. en daeruyt comt dat men die psalmen slabbende (d.w.z. slobberend, slurpend) singet en niet en pintueert. 7o. Soe i-st een quade manier, wanneer dat die metten (d.w.z. de nachtdienst of vroegmis) biddende is, soe staen sommige van ons midden in den chore en hebben hare religie wtghetogen (d.w.z. hun gees telijke gewaden uitgetrokken) en staen en antwoerden alsoe, twelke dat tegen die ere van den chore is, sy en horen wt haer stellagie niet te gaen eeT dattet wt is. 8o. Als men dat lof singet tot Gods eere en B.yn ghebenedide moeder en dat versi- kel (d.w.z. bij een kerkdiens gezongen vers) gesongen wort, soe vallen sy over den stoot en houden die clappagie (d.w.z. praten met elkaar) en een of twee die antwor- den want het een quade manier is." Naar aanleiding van deze kritiek is toen een keur gemaakt, waarin o.a. werd voor geschreven; ,,Soe willen die voorn, getymra (d.w.z. getidemeestern) dat alle die de ge- tyden singene sullen wesen in religge re ligie, zie boven) en sullen 6ingen, niet lesen scriven o* pTaten ofte clappen, maier sul len volcomelyk 6ingen en wel pronunceren en payseren pauseeren) in 't midden van de versen sonder haeste of gange." Schietoefeningen. Zooals alle Hollandsche steden heeft ook Leiden haar „Doelen" gehadeen huis roet oefenplaats voor de schutters. De Leid- sche Doelen was gelegen aan de zuidwest zijde van de Stads-Wallen en was, naar een besohrijving uit de 17e eeuw, „groter ende sohoonder als in eenige Stad in Hol land, voorsien met een seer groot Pleyn ende verscheide Schiet-plaatsen, daannen met het Roer, met den Voet-boog ende Handboog alle dagen mag schieten, met hooge Booraen rondom ende doorgaans be plant, hebbende van elke zijde een be kwame ende heerlyke Huysinge." Voor het houden van de diverse schietoefeningen be stond van oudsher een gilde, de St. Joris Doelen, aan welk gilde 25 Juni 1438 een handvest was vergund luidende: „dat off by geval gebeurde dat eenige van de- selve Gesellen ten Doelen schietende, iemand raakte ende quetste, dat hy daaraff kwam van lyve ter dood, dat sy daar ovf>r niet en verbeuren; maar daar van vry ende ontlast blyven." Leiden in 1672. Uit een beschrijving der stad Leiden, verschenen In 1672; „De Stad ten deeleai Bemuyrt ende ten deeflèn met Aarde-wallen, Bolwerken ende Gravten omcingelt, is in 't geheel groot (binnen syn Gravten en Cingelen) twee hofndert einde drieëntwintig „Rynlandse Morgens, twee hondert eenentnegentig Roeden, betimmert met omtrent 13000 Huy- sen, behalve de Poorten, daar door vele kleyne Huyekens op de straat uytkomen, die op eenen naam staan, verdeelt met omtrent hondertwintig meest steene ende weinig houte Bruggens, ende omtrent twee hondert Straaten, ofte Steegen, agten- twintig bevaarbare Wateren rondom ten deelen met steene, ten deelen met aarde WaJlen, met hare Toornen, Bolwerken ende omgaande Vest-gravten, ende cierlyke be plante Cingelen beset, met seven uytgaan- de Land-poorten ende haere Water-gaa- ten, in korte Jaaren meest alle vernieuwt ende cierlyk opgetoyt: als, de Hage, ofte Witte-Poort, de Rynsbunger ofte Morsch- Poort, de Haarlemmer-Poort, de Maan-en- Poort, de Zyl-Poort, de Hoogewoerts-Poort ende de Koe-Poort." Burgemeesiers-kenze. „De Burgemeesteren aldus lezen wij in een oud boekje en met „de burgemees teren" zijn die van Leiden bedoeld wor den alle Jaar op St. Martijns-avond by de gemeene Vroedschap verkosen, in gevolgd van het Hand-vest van Hartog Aalbregt van Beijeren, vam den 15 Juny 1386, luyden- de aldus: In den eersten, salinen vier Raadshiyden kiesen, alle Jaar op St. Mar tijns avond, in de Winter, by goed-dunken des Gercgts. ende' mienre Vroet-schap, ende met wien den meesten hoop valt, (d.w.z* wie de meerderheid van stemmen ver krijgt), die sullent wesen. een Jaar aJ uyt, ende soo wanneer mense vemuwen (d.w.z.- vernieuwen) sel, soe selmën een van deiï ouden aanlaten, by den meesten ommevra- gen, ende die selt blyven dat ander Jaar uyt, ende soo wie daar aff gaat, die en selre binnen dien naasten twien Jaren niet wederom aan komen mogen. Daarby in den Jare 1563 bij Keuze is bij eedaan Sonder t'same te mogen kiezeD, Vader onde Kint, twee Gebroeders, nog tweö Swagers."

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9