DUS AFQESPROKEN HEEREN KODAK-WEEK AGENDA. JOH. GEIJTENBEEK BREESTRAAT 79 - TEL. 1851 U allen probeert eens een doosje Chief Whip Wedden dat U opgetogen zult zijn over de magni fieke kwaliteit en smaak? VIRGINIA De Beste voor Uw Gezondheidf BUITENLAND. RECLAME. 1302 Zondag. Jeruêl: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 6'li uur nam. Leger de9 Heils (Hooigracht 30): Samen komsten te 10 uur voorm. en 8 uur nam. Spr. Kol en mevr. Brouwer. Ned. Leger des Heils: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 8'/j en 77i uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 69): Sa menkomst te 8 uur nam. Vrije Evang. Gem. Middelstegracht. Bij eenkomsten, 10 uur voorm. en 7 uur nam. Seringenstraat. Bijeenkomst 12*/i uur nam. (kinderen). Oegstgeest (Terweeweg)Evangeii- eatiebijeenkomst te 8 uur nam. Maandag. Vrije Evang. Gem. Middelstegracht. Bij eenkomst. 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Mei a.s. waargenomen door de apotheek M. Boekwijt, Vi9chmarkt 8, leiet. 552. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Kist, PooTtman en Timmer mans. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Timmermans, tel. 390. De Oegstgeestsche apotheek, de Kem- penaerslraat 4, tel. 274 is dag en nacht geopend. RECLAME. NEEMT EEN KODAK OP AL UW UITSTAPJES MEE! KODAKS, vanaf f. 15.— BROWNIE'S, vanaf f. 6.— VRAAGT DE „K0DAK"-BR0CHURE BIJ DEN KODAK-SPECIALIST opgebraste familievermogen weer op peil te brengen. De oude geschiedenis, die reeds tallooze Wienerinnetjes ongelukkig heeft gemaakt! Erich von Stroheim is niet alleen een voortreffelijk acteur, maar levens een re gisseur van beteekenis. Hij toont dit in deze specifiek Weensche geschiedenis, die vele sterke scènes bevat. Een buitengewoon aantrekkelijk „sound" teekenfilmpje gaat aan deze zeer geslaagde hoofdfilm vooraf. City-theater. Nadat het journaal ons diet jongste wereldgebeuren heeft getoond, draaien na een korte, dolle klucht „De ge temde Feeks" genaamd, twee goede films, beide musiceerend. Voor de pauze „Broeder liefde", een klucht, en hierna „Woestijn- nachten", een sensationeele misdadigers- film. Karl Dane, welbekend als „De Lange" uit „De groote Parade" speelt in de eerste film de hoofdrol uitstekend geassisteerd door George K. Arthur. De film is een komi sche satire op het moderne Amerikaan9che gevangeniswezen en geeft o. a. een span nende rugby-malch tusschen twee gevan- genisleams le aanschouwen. Allen, die Karl Dane in de „Groote Parade" hebben zien spelen kunnen zich hem voorstellen met zijn voortdurende kauwende kaken. John Gilbert speelt de hoofdrol in de span nende misdadigersfilm op zijn bekende wijze, dus af Dit programma biedt een ieder wal wils, zoowel komisch als sensationeel. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Naamlooze Ven nootschap v/h. Gebr. J. en L. Dekker, Oude Vest 163, Leiden. Groothandel in tabak, sigaren, sigaretten en rookersartikelen. Di recteur: L. Dekker, Leiden. Directrice: Wed. G. T. DekkerZuidam, Leiden. Adj.dir.: G. J. Dekker, Leiden. Maatsch. kap, f. 50.000, waarvan geplaatst en gestort f. 40.000. Pro curatie: J. H. Maas, Leiden (B. P.). Firma J. van Exter en Co. (B. P.), Loet- weg, Wijk C. 30e, Hazerswoude. Boom-, plant- en bloemkweekerij en den handel in boomen, planten en gewassen in den ruine sten zin genomen. Vennoot: A. N. v. Exxter, Hazerswoude en J. van Exter, Hazerswoude. N. V. Visscherij Maatschappij Orion" in oprichting, v. Wassenaerkade 25. Katwijk aan Zee. Directeur: K. Haasnoot Jr., Katwijk aan Zee. Commissarissen: A. Parlevliet, Katwijk aan Zee, en A. van Duyvenbode, Katwijk aan Zee. Maatschappelijk kapitaal f. 20.000, geheel geplaatst en gestort. G. Wolfslag voorh. firma Lancel. Lange- brug 54, Leiden. Kantoor-, school- en schrijfbehoeften. Eigenaar: G. Wolfslag, Leiden. Wijziging: G. L. van den Berg. Adriani's Boekhandel. Rapenburg 87, Leiden. Over leden eigenaar: G. L. van den Berg, Leiden, dd. 19 Mei 1930. M. Chr. Laman, Hoogewoerd 101, Leiden. Inrichtingen op electrotechnisch gebied. Wijziging zaakadres, thans: Wassnaar, Van Zuylen van Nyeveltstraat 69. „Gebroeders Dekker", Leiden. Het fabri- ceeren van sigaren en den handel in tabak, sigaren, sigaretten, rookersartikelen enz. Buvengannemdp vennootschap onder firma is omgezet in een naamlooze Vennootschap onder den naam: Naamlooze Vennootschap voorh. Gebr. .J en L. Dekker. Opheffing: A. FlippoVan der Waals, Heerenslraat 83 b, Leiden. Sigarenwinke lier. LUSTRUMFEESTEN iq.go. Bnnitcommissie-Hooigiacht. Bij de verschillende reeds tol stand ge komen Buurtcommissies, ter versiering en illuminecring der straat ter gelegenheid van de a.s. Lustrumfeesten, heelt zich ook ge voegd een commissie, gevormd uit de bewo ners van de Hooigracht. Deze bij uitstak voor versiering geschikte straat zal dus mede het hare bijdragen om de feeststemming te verhoogen, mits en daaraan mag niet getwijfeld worden alle bewoners en medebewoners hun gewaar deerde medewerking willen verleenen. In een gisteravond onder leiding van den heer J. Splinter gehouden vergadering van enkele bewoners, zijn reeds voorloopige be sprekingen gevoerd. De Buurt-Commissie-Hooi^racht is als volgt samengesteld: J. Splinter, voorzitter; J. Karstens, vice- voorzitfer; C. Versney, secretaris-, J. Brug man, penningmeester; A. van Duyn, Th. C F. van Kamp, A. van den Ouweelen en J. J. van Weerlee. PARKCONCERT. Het programma voor het Parkeoncert van Dinsdag a.s. des nam. 8 uur luidt als volgt: No. 1. „Bruxelles", marscli, Lecou) No. 2 Ouverture „La Gazza Eadra", Rossini. No. 3. Wiener Mad'ln", wals, Ziehrer. No. 4. „Camera obscura", potpourri. Maye. No. 5 a. „Danse ornamile", Magnet; b. „Aisha". Lindsay. No. G. „The good old Time", wals, Strauss. No. 7. „Excelsior", marsch, Geijp. LEIDSCHE CHR. HARMONIE- VEREENIGING. Men deelt ons mede, dal de Christe lijke muziekvereenigingen „Polyhymnia" en „Athalia" zijn samengevoegd. Uit de leden is een nieuwe muziekvereeniging opgericht onder den naam „Leidsche Chr. Harmonie- verecniging". o RIJWIELDIEFSTAL. De politie alhier heelt aangehouden den los-werkman A. de B. als verdacht van diefstal van een rijwiel. De B. heeft een volledige bekentenis afgelegd. Uit de gang van een perceel aan den Witte-Singel is opnieuw een rijwiel ont vreemd o A.s. Maandag is het 25 jaar geleden dat II. Middelkoop als meester-timmerman in dienst Wam bij de N.V. Werninks Beton- Mij. alhier. Voor hel alhier afgenomen examen van apothekersassislenl zijn geslaagd de dames J. C. Ganderheeden (Rotterdam) en A. H. Wijnmalen (Delft). Op 3 Juni a.s. hoopt de heer J. N. J. Visser, goudsmid. Oude Singel 222, den dag le herdenken, dat hij vóór vijftig jaar in dienst trad bij de firma van Kampenhout, Haarlemmerstraat 125, alhier DUITSCHLAND. Uit den Rijksdag. - Rede van Brnning. In den Rijksdag werd de communisti sche motie van wantrouwen, gericht tegeD den Minister van Rijksweer Groener, vt?i- worpen. Voor steraden communisten en na- tionaal-soeialisten, terwijl de sociaal demo craten zich van stemming onthielden. Daarop zijn de; bpgrootingen voor de Rijksweer en de Rijksmarine in tweede lezing aangenomen. Het D. Nationale voor stel o mde in de c6mmissie geschrapte 2.9 millioen Ma/rk als eeTsten termijn voor hef pantserschip Elsass Lotharingen weder m de begrooting op te nemen, werd met 270 tegen 129 stemmen verworpen. Op voorstel van de regeeringspartijen werd daarentegen besloten voor den bouw van den kruiser Leipzig, waarvoor gelijk bekend 2.9 millioen gesohrapt is, een be drag van 1.5 millioen meer toe te staan. Gisteren heeft Rijkskanselier Bruning aan het banket der buitenlandsche pos een politieke redevoering gehouden. In deze rede gaf hij allereerst een overzicht van de Duitsche financiën en den noodtoe stand der landbouwdistricten benevens der maatregelen ter saneering, welke noodza kelijk is om aan dezware eischen van het Youngplan te kunnen voldoen. In dit "er- band weer Bruning er op, dat men bij deze ernstige saneeringspogingen er op rekende, dat de schuldeischers begrip zouden ton nen voor de groote lasten, die Duitsch- la.nd opgelegd zijn, door afzetmogelijk heden te zoeken voor dp producten van den Duitschen arbeid. Vervolgens sprekende over het memo randum van Briand zeide hij o.a. het vol gende Dit vérstrekkende ideaal van Euro- peesche samenwerking vooronderstelt eco nomische en politieke souvereiniteit der af zonderlijke naties. Dit gedenkende zal de Rijksregeering het belangrijke program, dat verbonden is met den naam van een der grootste staatslieden van Europa, moeten onderzoeken. Het geheele Duitsche volk Is er van doordrongen, dat de wederopbloei van Duitschland slechts bereikt kan woe den in ee njuiste samenwerking met alle volkeren. Wij hopen, dat in de ontwape ning binnen afzienbaren tijd grootere vor deringen zullen worden gemaakt, dan tot dusverre het geval was Spr. gelooft in de door voerbaarheid der ontwapening. Slechts door verwerkelijking van deze doeleinden zaï de geest eener wezenlijke verzoening en van een wezenlijk begrijpen bereifct kunnen worden. Door den heer W. Fontein, architect B N. A. alhier. i9 bij onderhandsche aanbe steding opgedragen aan den heer W. Proper le Oegstgeest, het bouwen van een kantoor gebouw met directeurswoning en verdere werken voor rekening der Onderlinge Brandverzekering L. T B le Leiden Het gebouw zal komen te slaan aan den Rijn9burgerwe? hoek Warmonderweg. Bij den stalhouder Dieben zijn een schaap en dertien biggen geschut, welke onbeheerd op de markt zijn achtergebleven. ENGELAND. De toestand in De werkloosheidspolitiek. Indie. Ramsay MacDonald heeft besloten het toezicht over de werkeloosheidspolitiek der regeering van minister Tho-mas over te nemen. Dit heeft Arthur Henderson giste ren aan de parlementaire arbeiderspartij beloofd. Hieruit blijkt dat de regeering on tevreden is, over de wijze waarop Thomas de zaak behandelt. MacDonald heeft ver der aan de partij laten weten, dat het me morandum van Mosley niet definitief door het kabinet is verworpen Sir Oswald Mosley heeft verklaard dat hij Woensdag voor de regeering zal stem men en a-an de andere afgevaardigden zal vragen hetzelfde te doen Hij verwacht niet dat de regeering zal worden verslagen De liberalen, die Dinsdag hun gedragslijn zul len bepalen, zullen waarschijnlijk niet tegen stemmen, maar zich van stemming ont houden. De koning heeft de benoeming goedge keurd van den afgevaardigde der Labour- partij Attlee als kanselier van het hertog dom Lancaster in de plaats van Mosley. Mevrouw Naidu is gisteren te Bombay wegens haar deelneming aan den aanslag op de zoutdepots te Wadala tot 9 maan den hechtenis veroordeeld. De derde zoon van Gandhi, die ook had meegedaan, heeft één jaar streng arrest gekregen. Patel, de gewezen voorzitter van de na tionale vergadering, is nu leider van de be weging tot verzet geworden. Te Bombay hebben gisteren groote groe pen raenschen, naar schatting wel 200.000 man getracht de havenkwartieren te berei ken om daar een aanval op de entrepots van katoen en spiritualiën te doen, maar een corps van 400 politie-agenten heeft de toegangswegen afgezet tot de beweging vanzelf verliep. Zij namen een motie aan, waarin zij hefc optreden der politie tegenover de Gandhis- tische beweging afkeuren. Zij znllen hun campagne voortzetten tot de onafhankelijk heid bereikt is. De linkervleugel van de arbeiderspartij heeft een motie van wantrouwen tegen de Indische politiek der regeering en tegen den Onderkoning ingediend. MacDonald heeft de begrooting van het departement voor Indië op de Lagerhuiszitting van Maandag laten plaatsen, om de stemming over de motie van wantrouwen te bespoe digen. De motie zal waarschijnlijk door de meerderheid der arbeiderspartij even als door de conservatieven en de liberalea verworpen worden. OOSTENRIJK. Be hinnenlandsche ontwapening. De regeering heeft gisteren de ontwape- ningswet bij den nationalen raad ingediend. De raad was schier voltallig aanwezig, de tribunes waren dicht bezet. Bondskanselier Schober verklaarde, dat hij zich door niets, ook niet door de actie der Heirawehren, de overtuiging liet ont nemen, dat het wetsontwerp voor de hand having der orde absoluut noodzakelijk is. Spr. gaf in korte trekken den inhoud weer. De bevoegdheid tot het afkondigen van verordeningen omtrent het bezit van wapenen wordt van de gouverneurs der landen overgedragen op den bondskanse lier. Ook is het wetsontwerp noodzakelijk era in het buitenland het vertrouwen in Oos tenrijk te versterken. Men verwachtte er een dergelijken maatregel. Vervolgens nam de minister van binnenl. zaken Schumy het woord, die o.a. zeide, dat de politieke toestand niet zoo ernstig was, dat hij de invoering eener dictatuur wettigde, zooals sommige kringen wensen ten. De oconomisehe crisis kon slechts door spaarzaamheid en vrede worden bestreden. Binnenlandsche ontwapening van particu lieren was een absolute noodzakelijkheid t het bezit en gebruik van wapenen kwam slechts den staat toe Nooit zou hij de Ileimwehr het recht toe. kennen, zich te bemoeien met de benoe ming van ministers of een motie van wan trouwen uit te spreken. Nader wordt uit Weenen gemeld, dat minister Schumy uit de „Heimwehr" is ge treden Hij heeft hiervan kennis gegeven in eeD schrijven aan de Kaïinthische gToep van de Heimwehr. waartoe hij behoort en ver klaart in dit schrijven, dat volgens de cou- rantenberi?hten de leiding van de Heim wehr zich bij het denkbeeld van een fascis. tische dictatuur heeft aangesloten, waar mede hij als loyaal onderdaan zich niet kan vereenigen. HONGARIJE. Waarschuwing van Apponyi. Bij de behandeling van de Hongaarse^ begrooting van Binnenlandsche Zaken heef graaf Albert Apponyi onverwachts he' woord genomen ter bestrijding van 'n mede deeling van den minister, dat deze niet vai zins is bij de wetgevende vergadering voor loopig een ontwerp-kieswetherziening iD h dienen. Apponyi zeide o.a. dat de politiel van uitstel der regeering ook van het stand punt der conservatieve belangen gevaarlijl is. In breede kringen van de bevolkini heerscht groote verbittering en de stemmin gen, overtuigingen en critieken, die zich nie op wetige wijze kunnen uiten, openen he gevaar van een uitbarsting van gewei onder de bevolking. De geschiedenis, di aan elke revolutie voorafgaat, kent eei hoofdstuk, dat tot titel draagt Te laai Apponyi acht het nogmaa.19 houden van ver kiezingen volgens de tot dusver gevolgd! methodmoreel onmogelijk. De linkerzijde heeft graaf Apponyi's uiteenzetting mei geestdirft toegejuicht. POLEN. De Sejm-bijeenkomst uitgesteld. Om elf uur gistermorgen heeft de kabi- netschef van den ministerraad den voor zitter van het Sejm een kabinetsbesluit over handigd, waarbij de zitting van het Sejm die op 12 uur bepaald was, tot nader orde: werd uitgesteld. Wel op 't laatste nippertje! De premier Slawek verklaarde hierom trent: De tegenwoordige toestand in het parle ment biedt geen mogelijkheid voor een zake lijke samenwerking van de Sejm mei d; regeering De tegenwoordige toestand eis® zakel ijken en positieven arbeid. Onderlas- schen jammerden de oppositiepartijen over de crisis en smeedden uit den nood bare: medemenschen leuzen voor haar parhl- demagogie. Ten slotte verklaarde Slawet, dat men er thans meer dan ooit voor wak® moet, dat het politieke oogmerk der Sei®' menschen niet bereikt wordt, en dat der® niet meester worden van den toestand. Naar uit de kringen der rechtsche oppas"' tie medegedeeld wordt, zullen deze partij® samen met de oppositie van links een ver- klaring pubiceeren waarin tegen de metho den van de regeering tegenover de oppositie geprotesteerd wordt. De vroegere minister Czechowitz is ei3'8! ren uit de parlementaire fractie van »e- regeeringsblok getreden. In een medede ling aan de pers verklaarde hij, dat bij met-behandeling der tegen hem geriebt® verwijten wegens de overschrijding der be grooting in het jaar 1927 als een hem aan gedaan onrecht beschouwt. VENEZUELA. Een mooi plan. De Venezolaansche legatie te 's-Graven- hage deelt het volgende mede: Dr. J. B. Pérez, president van de repu bliek, heeft een bijzondere boodschap tot de Kamers gericht, waarin hij een vaderland lievend denkbeeld, welsprekend toegeüch'- overbrengt en aanbeveelt, afkomstig »aB generaal J V. Gomez, opperbevelhebber333 het nationale leger, die in overweging See[' om in de nieuwe begrootingswet het bedra, aan te wijzen, dat noodig is. om dit iaar buitenlandsche schuld van Venezuela f haar geheel af te betalen als huldp aan nagedachtenis van den bevrijder Bolivar M het eerste eeuwfeest van zijn dood. Of het mogelijk zal zijn? 2—1 dr

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2