71rte Jaargang ZATERDAG 24 MEI 1930 No. 21530 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van lieden. DE LEIDSCHE HOUT IN WORDING. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cl» per regel toot *dvertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cis. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weelc Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per week Franco per post f. 2.35 -f- portokosten. yo.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden: Gezien het verzoek van: a. De Sinclair Petroleum Company S. A. m vergunning tot het oprichten van een bewaarplaats voor benzine in het perceel Garenmarkt No. 46, kadastraal bekend Ge beente Leiden, Sectie E. No. 1453 met af- bpinrichting voor dat perceel. b. De firma B. Th. Smit om verguning lot het uitbreiden van de instrumenten fabriek in het perceel Hooge Rijndijk No. 58, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie N No. 3702. c De N.V. American Petroleum Company Dm vergunning tot het uilbreiden van de .•waarplaats voor petroleum op het perceel Zijlsingel No. 36, kadastraal bekend Ge- neente Leiden, Sectie K. No. 912. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder- vet; Geven kennis aan het publiek, dat ge- loemde verzoeken met de bijlagen op de ïecrelarie dezer gemeente ter visie gelegd lijn; alsmede dat op Zaterdag 7 Juni e.k. voormiddag9 te hlaf elf uren in het per- beel Breeslraat 125 (Bureau van Gemeente- Verken) gelegenheid zal worden gegeven om kzwaren tegen deze verzoeken in te bren- ren. terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij. die overeenkomstig art. 7 der Hinderwet r.rir het gemeentebestuur of een zijner eden zijn verschenen, ten einde hun be waren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 Mei 1930. AFSLUITING COBETSTRAAT. Burgemeester en Wethouders van Leiden rengen ter algemeene kennis, dat het gc- Jeelle van de Cobelstraat, gelegen tusschen 'en Hoogen Rijndijk en de Kernstraat, v.af [Maandag 26 Mei a.9. tot nadere aankondi ging voor alle rijverkeer zal zijn afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 24 Mei 1930. INENTING TEGEN DIPHTHERIE. Burgemeester en Wethouders van Leiden hengen ter algemeene kennis, dat op de Woensdagen 28 Mei, 4, 11 en 18 Juni e.k. telkens tusschen 2 en 3 uur namiddag, op fle{ bureau van den Gemeentelijken Genees kundigen en Gezondheidsdienst, Breeslraat gelegenheid zal worden gegeven tot lostelooze inenting legen diphtherie. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 Mei 1930. 1395 HOUDEN VAN VARKENS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat op Woens dag 28 Mei a.s. des namiddags te 3 uur, in het Gemeentehuis (Rapenburg 12) gelegen heid zal worden gegeven om bezwaren in te brengen tegen het houden van varkens op een terrein in den Boschhuizerpolder, kadastraaal bekend Gemeente Leiden, Sectie O No. 692, nabij het perceel Rijn- en Schie- kade No. 122, waartoe eene aanvrage is in gediend door A. de Groot. De betrekkelijke stukken liggen on het Gemeentehuis ter inzage. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester VAN STRTJEN. Secretaris. Leiden, 24 Mei 1930. 1397 DE LEIDSCHE HOUT. Hoe het groeide en het fonds slonk. Het is nog niet lang geleden, dat wij de aandacht van onzen Leidschen lezerskring vesligden op den heerlijken voorjaarsgroei, waarin ons toekomstig wandelpark prijkte. Met een enkel woord gewaagden wij toen reeds van het sterk gewijzigde aspect sinds ons vorig bezoek in het najaar 1929. Toen nog enkele omgespitte vlakte, nu reeds het karakter vertoonend van een stuk natuur schoon, een heusch bosch, zij het voorloa- pig nog weinig schaduwrijk. Men is al zoo ver. dat de beplanting overal is aangebracht en de wandelpaden en -paadjes zijn aange legd. Alle struikjes zitten prachtig in blad; de gele irissen in de slooten steken helder af tegen de groene wolkanlen; in de wei landen verheffen tal van bloemen zich uit het frissche groen. Niet overal echter is de tusschenbeplanling reeds aangebracht kun nen worden. De hoogere geestgronden aan de zijde van den Warmonderweg waren vóór de ontginning dusdanig verwaarloosd, dat het den architect, den heer K. C. van Nes heel wat moeite en zorg heeft gebaard het hardnekkige onkruid te doen verwijde ren. En ze'fs nu nog, wanneer er maar enkele dagen niet geschoffeld wordt, schiet het kweekgras weer den grond uit. Men weet, dat de heer van Nes er naar heeft ge streefd overal een natuurlijke beplanting toe te passen. Na een grondige studie van het Hollandsche landschap en de natuurlijke, vegetatie rondom Leiden, heeft hij tal van in het wild groeiende planten naar den Hout doen overbrengen. Met groote erkentelijk heid vertelde hij ons van de medewerking van een tweetal ingezetenen, die vele hon derden plantjes persoonlijk met de auto kwamen brengen. Het spreekt van zelf, dat hij overigens de natuur een handje heeft geholpen en zoo is het nu reeds duidelijk waarneembaar, dat de Hout ook architectonisch veel belooft zonder dat daardoor het natuurlijke karak ter wordt geschaad. Door kleuTschakeerin- gen in het opgroeiend geboomte, door tal van variaties van licht en donker en in de toe komst stellig verrassende doorzichten over een open weide naar donkere partijen, door tal van andere zaken meer wordt het den bezoeker duidelijk, dat de Hout. de hooge verwachtingen, welke menig Leidenaar er aan stelt, zeker zal overtreffen. Het achterste deel van het park is met toestemming van Rijnland een zelfstandige polder geworden. De heer van Nes heeft den poider als zoodanig aanvaard en door de wandelpaden te verhoogen deze weer onderverdeeld in tal van kleine poldertjes, die afwateren op slooten, welke op hun beurt het overtollige water loozen op den vijver, die met het buitenwater op gelijk niveau ligt. De rechthoekige vorm van dezen vijver, welke 48 bij 85 M. groot is en lVa M. diep wordt verzacht door de borderbeplan ting alsmede door de boombeplanling rondom Gelijk bekend heeft de architect op verzoek van B. en W. indertijd ook de plan nen ontworpen voor op den Hout aanslui tende sportvelden, waarvoor hij reeds 2200 kub. meter grond, afkomstig uit den vijver, geschikbaar had voor ophooging. enz. Toen B. en W. evenwel geen uitvoering aan die plannen gaven, was hij genoodzaakt den grond elders productief te maken. We kun nen niet anders hopen dan dat B. en W. deze plannen zoo spoedig mogelijk ter hand zullen nemen. Er bestaat hier ter stede een nijpend gebrek aan goede sportvelden en op het gebied van zorg voor sportbeoefening heeft ons gemeentebestuur in de jaren, die achter ons liggen zijn laak wel wat gemak kelijk opgenomen. Wanneer we de uit gestrekte gemeentelijke sportvelden in andere groote gemeenten eens bezien, sleekt Leiden daartegen toch wel ongunstig af. Temeer verdient dit aanbeveling, waar de uitvoering der werkzaamheden in werkver- schafiing allerwegen reden tot groote tevre denheid heeft gegeven en de begrooting van de Stichting nu reeds vermindering van het aantal tewerkgestelden noodzakelijk maakt Men weet, dat er, teneinde dit te voorkomen, bij de gemeente een extra subsidie is aangevraagd en ook is verleend. De resultaten zijn werkelijk schitterend geweest; niet alleen is de gemeentelijke steunverleening er aanzienlijk door vermin derd en is het aantal werkloozen in onze gemeente belangrijk afgenomen, maar bui tendien heeft het zware grondwerk tal van menschen, die door vaak jarenlange werk loosheid ontevreden waren geworden, ge- metamorphoseerd in volwaardige arbeids krachten. voor wie het leven weer een doel heeft en wier gezinsleven op een hooger peil is gekomen. We zouden kolommen kunnen volschrij ven over het belangrijke werk, dat hier groeiende io-, we hebben gistermiddag weer een wandeling over het geheele terrein ge maakt en dit heeft onzen reeds eerder gcuiten indruk versterkt, dat het de plicht is van iederen Leidenaar aan dit werk zijn daadwerkelijken steun te verleenen. Op onzen rondgang werd onze aandacht ge trokken door eeif bordje, waarop vermeld stond „Postweg". Deze weg dankt zijn naam aan de spontane geste van de Post- harmonie. welke het vorige jaar een inza meling hield voor den Hout door een muzi- kalen optocht door de stad. Zooals de naam „Postweg" tot in het nageslacht zal blijven herinneren aan deze daad van burger zin, zoo zorge de Leidsche burgerij van heden, dat haar nazaten met evenveel erkentelijk heid gewagen van haar offervaardigheid. De Leidschp Hout moet zoo spoedig mogelijk worden voltooid. Een wandeling over het terrein op een Zaterdag- of'Zondag- middag zal een ieder van die noodzakelijk heid overtuigen. En daarom: het adres van den penning meester luidt: B. F. Krantz, Rijnsbnrgerweg 153, gironummer 62068. „M. S. G." Eindexamen Electro techniek E 3. Dit examen had plaats ten overstaan van de heeren: ir. A. C. Pijl en ir. G. Opzoomer, gedelegeerden van de afdeeling voor Electro- techniek van het Kon. Instituut van Inge nieurs. Er werd door 15 candidaten deelge nomen. waarvan 11 slaagden: A. W. C. van Ileeringen, A. Ilessing, W. C. G. Homberg. G. J. van' der Linden, P. P. J. Metscher, M. van den Ouweelen, C. Ie Pair, D. Rennoij, Den Haag; W. J. van der Reyden, P. Sjardijn, W. F. Wijnnobel. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden. DE BIOSCOPEN. Casino Charlie Chaplin als Dominé tegen wil en dank! Is er nog een betere crea tie voor dezen beroemden komiek denkbaar? Doorspekt met nonsens, maar in hooge ma te amusant is deze film, die de directie van het Casino-theater deze week haar bezoe kers voor de pauze te zien geeft, waardoor iedere pessimist en zwartgallige stellig in betere stemming huistoe zal keeren. Men ziet hem daar geïnstalleerd worden als de rdeuwe dominé, die dan tegen wil en dank toch eindelijk tot de gemeente gaat spreken en daarvoor de geschiedenis van David cn Goliath kiest. Dan is de zaal in één aan houdende lachbui, die bjjna niet tot beda ren komt! Het binnen- en buitenlandsch nieuws, be nevens een Spaanscne klucht „De Torea dor" completeeren het voorprogramma. Na de pauze volgt: De Middernacht-Wal- 6ër, een zeer mooie operette-film, die in waarde nog toeneemt, ten eerste door den zang van Henri Oostra, en ten tweed» door een schitterende muzikale illustratie van het orkest, dat daarvoor de speciale muziek van Robert Stoltz koos. Henri Oostra is hier nog niet zoo bekend, doch zijn prestaties verheffen zich ver boven het middelmatige: hp heeft een zuivere en heldere stem, die weldra aller ^belangstelling heeft. De heer Oostra werd met een hartelijk applaus evenredig aan zijn prestaties beloond'. De film „De Middernacht Walser" wordt gespeeld weer door Gritte Ley en Malolra Tod en geeft het verhaal van een zekeren Frans, die de troonopvolger is van een klein Europeesch staatje, doch die zich voorloo- pig tevreden stelt met de schoone dochters van zijn volk. Doch ook hieraan komt een eind, want de knorrige eerste minister heeft het plan beraamd Z.M. den Keizer voor te stellen diens zoon aan Prinses Nastja uit te huwelijken, welk plan hem slechts ten deele lukt. De uitgehuwelijkte prinses is een dag vroeger dan afgesproken aan het hof gearriveerd, doch dit ook al niet zonder reden, want de militaire-attaché is de man1, die reeds haar zjjn liefde verklaarde... Natuurlijk volgen daarop verwikkelingen; wij willen ze echter niet verklappen1. Al leen vertellen wij, dat de ware liefde zege viert en de Prins 'ten slotte met het arme deernen verkoopstertje trouwt Gritta Ley speelt met den gang van e?n geroutineerd actrice, terwpl Malcolm Todd eveneens een goed speler is! Al zoo, een zeer goed ppogTamma, mot veel afwisseling! BINNENLAND. Ministerieel antwoord aan den heer Florlu Vos over het Gleichwellen-systeem. (Bim- nenland, 2e Blad.) Mr. Goseling gekozen tot voorzitter van het partijbestnnr der R.K. Staatspartij. (Bin nenland, 2e Blad.) Groote brand te Zaandam. (Gemengd, 2e Blad.) Auto-ongelukken bij Ede en VeenendaaL (Gemengd, 2e Blad.) BUITENLAND. Mc Donald neemt van Thomas de zorg voor de werkeloosheid over. (Buitenland, le Blad.) De Dnitsche begrootingen voor marine* en oorlog. (Buitenland, le Blad.) De zitting van den Poolschen Landdag weer uitgesteld. (Buitenland, le Blad.) De inwendige ontwapening in Oostenrijk. (Buitenland, le Blad.) Trianon-theater Weenen: nog 9teeds do slad van de „fesche M&del" en de romantiek, al is er veel veranderd 1 Niet meer heerscht er de aanbidding voor a.1 wat militair is, voor de glans der schitterende uniformen van de kranige, maar ook wel losbollige luitenants, die de liefde in vele meisjesharten deden ontvlammen. Niet meer heerscht er' de praal van pompeuse optochten en processies, waarvan wij in de film „De Huwelijksmarsch" voortreffelijk geslaagde gekleurde opnamen zien. Erich von Stroheim, eertijds officier in het Oostenrijksche legeT en daaruit wegge jaagd, geeft van de Weensche militaire toe standen van voor den oorlog een beeld, niet zonder dikwijls vlijmende ironie. Hij paro dieert op geniale wijze. Hoewel natuurlijk een voortreffelijk kenner van het oude Wee nen, hetgeen zich o.a. uit door tal van vol komen natuurlijke détails de Slephans- kirche met omgeving werd in Hollywood opgebouwd, precies zooals zij in Weenen de bewondering der duizenden door de eeuwen heen trekt zal men toch goed doen. de spot met een korreltje zout fe wegen. Tusschen het militaire vertoon speelt zich een tragische geschiedenis af, waarin de liefde hoe kan 't anders in Weenen? natuurlijk een hoofdrol vervult Een een voudig meisje wordt er het slachtoffer van, ten koste van het geldelijke „geluk" van den prin9, die zijn vorslelijken naam schenkt aan de manke dochter v. d. schat rijken likrioompleisterkoning, teneinde het Dat er teekening komt in de ter:-, nen vin den Leidschen Hout, is ook uit bovenstaande foto's duidelijk op te maken. Links een aardig weggetje, waaT de boompjes reeds een respectabele hoogte hebben bereikt; rechts een aardig waterpartijtje. Het is verwonderlijk om te zien hoe korten tijd,nadat de slooten gegraven zijn, de natuur zelve zorgt voor de beplanting en.de-bevolking Eenige maanden later krioelt het-reeds van torren, waterspinneiv-yischjes. en dergelijke. Foto W. Blcuzé.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1