71«te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 24 Mei 1930 Zesde Blad No. 21530 UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. VARIA. ALPHEN. Openlnchtconcert. Het programma voor het volksconcert te pree door de Chr. Muziekvereen. „Arti et djjjoni" alhier op Dinsdag 27 Mei 1930 u jronds 8 uur in de tent aan de Sta tin sstraat luidt als volgt: Psalm 136. 1. ft* Gladiators Farewell", marsch van H. Blankenburg 2. „SoH Deo Gloria, jjverture van L. C. Rugera 9a „Prae- :jdium" b. „Sanctus" aus den „Requiem" Bitlor Berlioz 4 „Sur un Marche Per- rj" A. W. Ketelbey 6 „Cecilia-Romania" fmtasie, G. Gadenne 6. „Ouverture Jiteuse", Keler Bela 7. „Les Roses du M". Walzer, Johan Strau3s 8. „Kaiser Friedrich", marsch, Carl Friedemanin. Gfzang 39. In de van Mandersloostraat had een jm^ding plaats tusschan een tweetal wiel- rfders, tengevolge waardoor het rijwiel van ia wielrijder J. zwaar werd beschadigd. De politie stelt een onderzoek ia Benoemd tot waarn. hooM van da Jr. school te Beyen (N.-H.), de .heer A. Boors alhier. BODEGRAVEN. Opening Zweminrichting. Maandag a.s. zal de Bad- en Zwemin richting .„Rijnstroom" weer wonden ge opend. De gebeeie inrichting is in een nieuw pwaad gestoken. Keurig opgeschilderd en opgeknapt ziet alles er weer uit Verechil- itnde verbeteringen werden nog aange- bicht. Het is de vermelding waard dat bhtlve de badmeester ook de secretaris i» vereen, de heer A. Verboom zich de laatste weken zeer verdienstelijk heeft ge. aukt voor de inrichting. Bnrgeilijke Stand. Ondertrouwd: N. J. de Jong. 23 jaar m J. M. Verwoerd 26 jaar L. FVisscheï, M jaar en N. van Vliet, 24 jaar. Getrouwd: S. Broekhuizen, 26 jaar en l Bos, 25 jaar. Bevestigd: A. M. Narop, diensbode, van Gouda - H. Oosveen en gezin, schipper van Rotterdam K. Völlmer, kantoorbe diende van Rotterdam J. M. Oolders, kantoorbediende van Rotterdam C. J. Tink, veehouder, van Zwammerdam J. rin Eijk, zonder beroep van Rietveld P. K. W Hooglugt, winkelbediende van Raalte - M Polatsek, kellner van Zaandam H. i de Wit, zonder beroep van Zegveld II. C. Alsum, kantoorbediende van Rotter- hm C. van Randen, verpleegster van tavos (Zwitserland T. Hoottman en tchtgenoote, zonder beroep van Zwammer- dim W A. Lipelt en gezin, pakhuis- bocht van Zwammerdam. Vertrokken: R. van Dijk en gezin, naar Woerden D. Blijleven, zonder beroep «aar Linschoten M v. d. Klis, dienstbode raar Wassenaar Th. W. Vernooij, vee- kouder naar R ecu wijk H. Koster en ge zin, koopman, naar Reeuwijk C. M. J. dc Jong, winkeljuffrouw, naar Zeist G. Strijker, dienstbode, naar Soest J. M. Vonk. dienstbode naar Utrecht G. J. Versteeg en gezin, korenmolenaar, naar Alphen aan den Rijn Th. C. Schouten, tapper naar Haarlem. In de maand April zijn in het ge- "fenlelijk slachthuis geslacht 107 koeien. 5 paarden, 47 varkens 6232 nuchtere kal keren. 15 graskalveren. 11 geiten en scha ren. terwijl nog 304 nuchtere kalveren voor 'gort werden geslacht. BOSKOOP. Dieren tronvr. Het gebeurde dezer dagen bjj het heien, net een stoommachine, voor de rioleering rehter eenige huizen aan den Rejjerskoopsr- 'eg, dat een eend achter een schuurtje zat 'a broeden. Een paal werd op twee vost k® haar geslagen, en zij bleef rustig zit- '■«a Alleen het heiblok keurde zjj een blik raardig. Chr. Boeren, en Tmnderabond. Dezer dagen heeft de Christelijke Bóeren- fa Tihnderabond, welke den vorigen dag zijn algemeene vergadering te Gouda had ."chouden een excursie naar Boskoop ge naakt. Per salonboot van de stoomboot maatschappij „De Volharding" werd van Gouda naar Boskoop gevaren, waarna een «zoek werd gebracht aan de kweekerijen ran de Fa H. den Ouden Za en die van a® Fa C B. van Nes en Zn. Om half een werd het gezelschap door k«t gemeentebestuur van Boskoop officieert gemeentehuize ontvangea Buiten de leden van het hoofdbestuur merkten wij op den burgemeester van muda, den heer E. G. Gaarlandt, den se- frelaris van Gouda, den heer G. J. J. Pot De burgemeester van Boskoop, de heer A Colijn, hield een toespraak, waarin hij '1 °P den huidigen crisis in het landbouw- tuinbouwbedrijf wees. Spreker betreurde H dat er personen gevonden worden, die crisis willen laten uitzieken. Dit uit aten zou dan wel eens uit kunnen loopen op een uitsterven. Hij achtte het behoud van den land- en zinbouwexport noodzakelijk lot oplossing Ju den huidigen crisis, al is deze export met betrekking tot het bevolkingsvraagstuk kondien nog van groote beteekenls. Immers in vier omliggende landbouw- -emeenten bedroeg over een periode van bren, dc bevolkingsaanwas niet meer dan PCV-, terwij) hel landsgemiddelde 180 tra« In vijf luinbouwgemeenten daar- .j;11, waar de export dus van beteekenis heft men een stijging aan van 300 pCt. of 6 maal grooter dan in de agrarische ge meenten Deze toespraak oogstte een luid applaus. Prof. Diepenhorst sprak hierna een woord van dank voor de vriendelijke woorden en de aangenamen ontvangst Hij wenschte, dat de annexatieplannen voor Boskoop nog grooter perspectieven mogen openen, f!,: applaus.) Vervolgens werd in holel Klaas- sen een koffiemaaltijd gehouden, waar het gemeentebestuur van Boskoop mode aanzat Na afloop hiervan vertrok het gezelschap weder naar Gouda. De heer C. J. A. v. Koppen, hoofd der R.K. Uloschool alhier, slaagde te Den Haag voor het diploma A, „Experanto". Mej. M. Bjjl, onderwijzeres aan de Chr. school alhier, heeft voor hare benoe ming tot onderwijzeres aan een der Chr. scholen te Leeuwarden bedankt. KOUDEKERK. Burgerlijke Stand. Gc-fcoren: Cornelia Johannes, z.v. Wilhel mus Theodoras Kraan en Maria Petronella Schouten Jan, z.v. Arie de Lange en Aagje de Jong Grietje. d.v. Anthonie van der Mejjden en Maria Vergunst. Overleden: Jacob van den Berg 98 j- Adriana Bergman 68 j., eehtgenoote van Johannes Albertus van der Velden. Gevestigd: van Doorn, Johanna Maria Batelaan van Wijk aan Zee, Anne Snippe en gezin Van Leiderdorp, Hanry Hen- drikus van de Wetering en gezin, van Haven, Pieter Staal Van Osnabruck Anton Parybalsky en gezin Van Utin- geradeel Watte de Vries en gezin Van Alphen aan den Rijn, Margje Vonk. Vertrokken naar Zoelenroude: Pieter Boef Naar Benthuizen: Johnnnas Adrianus Boef Naar Alphen aan den Rijn Eindje Fokkema en gezin Naar Alphen aan den Rijn: Pieter Boef en gezin Naar Boskoop Jannetje Hogenes Naar Leiden: Genit Jan Cleton Naar Woerden Pieter Cleton en gezin Naar Leiden: Parybalsky en gezin. In verband met zijn vertrek naar elders heeft de heer C. Stunenberg bedankt als leider van den plaatselijke landstorm alhier. Het mond. en klauwzeer onder het vee, breidt zich alhier sterk uit Nu juist in den tijd van de grootste melkopbrengst is het een belangrijke schadepost voor de landbouwers. Hef Koudekerks Gemengd Zangkoor hoopt op Hemelvaartsdag deel te nemen aan het te houden Nationaal Zangconcours Zeist in dë Eere-Afdeelmg. LEIMUIDEN. Openstelling Postkantoor, Met ingang van 2 Juni a.s. zal het post kantoor voor de telefoon geopend zijn van 813, van 1416Vj en van 18 tot 19:/- u. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacobus, zoon van B. Kraan en E. Tb, van Galen Cornelia, dochter van A. Braam en Elisabeth Swier. Sophia Catharina Maria, dochter van A. H Straat hof en M. J. Juffermans Jacobus Leonar- dus, zoon van N. J. de Koning en J. A. Sohoo. GEMEENTERAAD. Een onbelangrijke zitting. De Raad kwam hier in openbare vergade ring bijeen. Aanwezig alle leden, behalve de heer J. A. Bernard. Voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, bur. gemeester der gemeente. De voorzitter opende de vergadering met gebed. De notulen van de vorige vergade ring werden voorgelezen, goedgekeurd en goteekend. De voorzitter deed o.m. mededeeling van de navolgende ingekomen stukken. 1. Schrijven van Ged. Staten in de prov. Zuid-Hol,and, betreffende inzending der re kening 1929 en van de begrooting voor '31. 2. Schrijven van den voorz. van het Coll. van Ged. Staten in de provincie Zuid-Hsl- land, waarbij de verordening op de nelimg van bruggeld voor den fgd van drie jaren wordt goedgekeurd. Daarna werden enkele pensioensgrondsla gen van gemeenteambtenaren vastgesteld, in verband met periodieke verbooging van jaarwedden. Op voorstel van B. en W. besloot de Raad om voor den tijd van 6 jaren het jacht- recht op de Westpias en op de rietlanden te verpachten aan Th. van der Voort voor 1100 per jaar. De afgeloopen drie jaar was de pacht som 1.77 per jaar. Daar gingen nog adver- tenüekosten van at Zoodat het gedane bod zeer aannemelijk was. Ged. Staten zullen het be6lnit echter moeten goedkeuren. Vastge steld wordt nog een besluit tot wijziging der begrootingen 1929 en 1930. Ey de rondvraag verzocht de heer Riet dijk spoedige verbetering van de heining oni de algemeene begraafplaats. Gaarne zag hij ook dat een nieuwe baar werd aangeschaft. De voorzitter zegt over weging van een en ander toe. De heer Visser vroeg o? B. en W. nog geen advies hebben uitgebracht op het vér- zoek van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim om verhooging ran presentie gelden. De voorzitter zeide dat een onderzoek zal worden Ingesteld hoe groot deze zij in de naburige gemeenten. Daarna sloot de voorz. de vergadering. NIEUWKOOP. Gecombineerde poldervergadering. Dezer dagen werd in café Sluitkade de jaarvergadering gehouden van de gecombi neerde Noordschebuurter en Voordijksche Polders. Ter vergadering waren aanwezig of verte genwoordigd 54 van de 118 stemmen, welke in den Polder kunnen worden uitgebracht. Na opening door den voorzitter, den heer P. Koot. werden de notulen gelezen en vastgesteld, waarna het volgende werd medegedeeld. De reparatie van de Sluitkade-brug is bij aanhesleding verricht door P. Pieterse voor de som van f. 269. Het verdiepen van de vaarten als gevolg van de overstrooming in 1928 heeft gekost f. 472, de baggeropbrengst bedroeg f. 229, zoodat het tekort bedrceg f. 243.3 Gelezen wordt het door de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland toegezonden ont- werp-vooratel tot aanvulling van het bij zonder polderreglement tot regeling yan de kosten der doorbraak, welk ontwerp ter in zage heeft gelegen en waartegen yoor zoover bekend geen bezwaarschriften zijn ingediend. De wegruiming van den nooddam met ver dere werkzaamheden zal op Maandag 2 Juni te IO'/j uur in café Kuijf publiek worden aanbesteed onder leiding van den heer F. Pieterse. In behandeling komt de rekening over 1929. Zij is gecontroleerd door een commis sie bestaande uit de heeren W. J. Groenen- "dijk, J. L. Koole en P. Wahle, waarvan eerst genoemde, die alleen aanwezig was, rappor teert, dat zij in orde was bevonden. De ont vangsten bedroegen f. 64.208.33 en de uit gaven f. 64.581.301/', nadeelig saldo f. 372 97*/j. Voor de doorbraak is tot beden uitgegeven f. 53.991.76, waarvan f. 10.000 is betaald uit eigen middelen en de rest ia voorgeschoten door de Provincie. De begrooting voor 1930 wordt vastgesteld lot een bedrag aan entvangsten en uitga ven f .16.663.03, waarbij de omslag is be rekend op f. 16 per hectare voor den Noordschebuurter en op f. 17 voor den Voor dijksche Polder. Het bestuur wordt gemachtigd tot het doen van dc noodige af- en overschrijvingen op de posten der begrooting en tot het uitvoeren voor zooveel noodig van werken in eigen be heer of bij onderhandsche aanbesteding. Tot leden van de commissie voor de in het volgend jaar af te leggen rekening worden benoemd de heeTen M. P. van der AVeijden, J. Zuijdervliet en W J. Groenendijk. De rondvraag leverde geen bijzonderheden op, waarna sluiting. Burgerlijke Stand. Geboren: Willem Johannes, z. van W. van Beek en A. Loos. Overleden: J. J. Bosman 4ö j., wonende te Stompwijk. Ondertrouwd: .T. Kat 25 j. en C. van Leeu wen 26 j. J. A. van der Zwel 39 j. en J. A. van der Zwet 27 j. Getrouwd- C. van de Bilt 23 j. en D. Vianen 24 j. G. Leliveld 27 j. en C. S. van der Voorn 20 j. o WADDINXVEEN. Uitbreiding Christelijke School. Door het bestuur der Christelijke School Oranjelaan, is aan den gemeenteraad het verzoek gericht, in verband met het toene mend aantal leerlingen, een zevende lokaal aan die school te bouwen. B. en W. advi- seeren den Baad de noodige medewerking te verleonen. Mond- en klauwzeer. ■Het mond- en klauwzeer breidt zich steeds uit In den polder Bloemendaal doet deze gevreesde ziekte zich reeds voor onder den veestapel van 4 boerderijen. Bijna verdronken. Een kleine kano, waarin 3 personen, va rende op de Gouwe, sloeg om. Twee der in zittenden konden zwemmen, doch de derde kon slechts met moeite door zekeren C. de M. gered worden. o ZWAMMERDAM. Verkooping, Bij de ten oversetaan van den notaris B. ■D. Krüsemann gehouden openbare verkoo ping van het perceel plaatselijk gemerkt Brugstraat A. 36 en 37, toebehoorende aan den heer C. J. van der Hooft te Haarlemmer meer, werd het bedoelde pand voor de som van f. 1920 toegewezen aan den heer G. -Hoogendijk te Alphen a. d. Rijn. Burgerlijke stand. Geboren: Ferdinand, z. van Obbe van der Weide en van Maria Wilhelmina Arends. Overleden: Paulus van Vliet 62 j„ echtge noot van Mensje Schlingman, eerder weduw naar van Marrigje Hoogendoorn. Getrouwd: Pieter Mijderwijk jm. 19 j. te Boskoop en Aaltje van Leeuwen jd. 33 j. Op 62-jarigen leeftijd is alhier overle den de heer P. van Vliet, ouderling der Geref. Kerk. De heer v. V. maakte reeds meermalen deel uit van het kerkbestuur en genoot als zoodanig de achting zijner gemeenteleden. RIJNZATERWOUDE. De begrooting dezer gemeente voor het jaar 1930 is in ontvangst en uitgaaf f. 28.42257 beloopende door heeren Ged. Staten goedgekeurd. WOUBRUGGE. Raadivacature. Door het bedanken van den beer O. L. van Heinessen, als lid van den Gemeente raad, is thans als zoodanig benoemd ver klaard de heer G. Anker. Ingelandenvergadering polder „Oudendijk' In de vergadering van ingelanden van den polder „Oudendijk" werd de rekening over het jaar 1929 vastgesteld in ontvang sten op f. 9501,58 en aan uitgaven op f. 6970,%. Batig slot f. 2524,61. De be grooting voor het dienstjaar 1930 sloot aan inkomsten en uitgaven tot een gelijk bedrag van f. 9194,51. De omslag per H.A. werd bepaald op f.8. In de vacature van dijk graaf, ontstaan door het overigden van den heer M. Kroe6, werd als zoodanig ge kozen de heer A. D. H. Heenk, die als heem raad aan de beurt van aftreden was. In diens plaats werd gekozen de heer BL Verboom. LISSE. De Stcrt. No. 99 bevat de Statuten -van de N.V. Lissesohe Bankvereeniging, alhier. o OEGSTGEEST. Een ongeluk komt zelden alleen De heer Van H. uit Wassenaar, is met zijn auto, komende urt de richting Noord- wijk, by den overweg van de N.Z.H.-tram, in „De Klei", door het slippen gedraaid en achteruit in de wegsloot terecht geko men. De wagen lag geheel in het water. Toch zag de beer H. nog bijtijds zich door de voorruit te worstelen en kwam er on gedeerd at Spoedig is door een uit den Haag gearriveerde kraanwagen getracht dem wagen te lichten, doch zonder succes. Daar na werd dit lastige werkje opgedragen en volbracht door de firma v. d. Ameele al hier, die de zeer beschadigde auto naar diens garage vervoerde ter reparatie. Een ongeluk komt zelden alleen, zegt fiet spreekwoord; zoo was het ook hier! Tijdens deze werkzaamheden kwam een dame in een kleine auto naar de richting Ncordwjjk, en verloor juist (bar ter plaatse de macht over haar stuur en tuimelde aan de overzijde in de andere sloot. Met de dame bevatte deze auto tevens een lost eieren, die inmiddels in advocaat veranderden en waarmede de kleeren der dame werd ge tooid. De dame is direct uit haar onge- wenschte positie gered, evenals de auto, die beiden, na redding naar Noordwijk zijn gebracht door de fa. v. d. Ameele. Voor de verbreeding van den Ende- geesterstraatweg is dezer dagen een aan vang gemaakt met het rooien van een groot aantal hoornen in het bosch van „Rbjjn- geest". Het nieuwe C3fé Knrjnenburg aan den hoek Rhijng.straatwegRgnzichtweg, nadert haar voltooiing zoodat spoedig met het afbreken van het oude pand- kan wor den begonnen. Wij vernamen dat een en ander per 1 Jnni aj. moet zijn verwijderd. WASSENAAR. Middenztandsveieeniging. In het Centraal Theater Meld de Wasse- naarsche Middenstandsvereeniging oen le denvergadering. Het voorritterschap werd waargenomen door den 2en voorzitter, dgn heer D. v. d. Burg, die allen met een kort woord welkom heette. Na het voorlezen der notulen werd over gegaan tot punt 2 der agenda, n.l. verkiezing van een voorzitter. Na stemming en herstem ming bleek met groote meerderheid van stem men te zijn gekozen de heer H. v. d. Helm, die deze functie aannam. Aangeziein nog steeds van het Gemeentebestuur geen offi cieel antwoord is ingekomen op het request aan den Raad met verzoek om winkelsluiting konden de volgende twee punten der agen da niet verder afgehandeld wordenwel werd nog medegedeeld, dat na bespreking met de Middenstand „De Hanze" is gebleken, dat, indien bepaalde groepen van winkeliers aan spraak meenen te mogen maken op uitzonde ringsbepalingen op de a.s. wet op de win kelsluiting, dat rij deze wenschen ten spoe digste bij het bestuur der vereenigingen moeten kenbaar maken, want tusschen aan neming der Wet in de le Kamer en de uit voering, zal een zeer kort tijdperk gelegen zijn, bar deze wet moet aansluiten op het werktijdenbesluit op winkels en het laatste bgna niet uitvoerbaar is zonder de winkel sluiting. Naar voren werd ook gebracht, dat de mogelijkheid bestaat dat dan in Den Ha3g de winkels om 9 uur moeten sluiten. Door het bestuur werd Marop geantwoord dat het gemeentebestuur dan ook zal trachten "dit uur voor Wassenaar vastgesteld te krij gen. Hierna werd overgegaan tot verkiezing van leden eener ballotage-commissie. Ge kozen werden de heeren Buitelaar, Harnas en De Loos. Vervolgens werd besproken de deelname aan de a.s. tentoonstelling. Hieromtrent wer den door den heer Lankhor.-t mededeelingen gedaan van het besprokene in het tentoon- Bt6llingscomité. Er zullen 3 groote groe- pen op deze tentoonstelling zijn, n.l. groep 1 landbouw, tuinbouw en veeteelt; groep 2 een groote bloemententoonstelling en groep 3 de Middenstand. Door de begrootings- comtnissie is voor laatstgenoemde groep be- scMkbaar gesteld een bedrag van f. 1450. tot dekking van een gedeelte der te maken onkosten. Ieder lid kan een stand inrich ten voor deze tentoonstelling, welke 3 da gen zal duren en gehouden wordt in de maand September. Voor pacht is verscnnl- digd een bedrag van f. 0,25 per M2. te gebruiken terrein. Voor de gebeeie tentoon stelling is een garantiefonds gevormd, ten Vedrage van f. 10.000, terwijl een eere-zo- mité bestaande uit de eerste kringen in deze gemeente samengesteld is. Deze gele genheid moet de Wassenaarsehe Middenstand dan ook met beide handen aangrijpen, om te toonen, waartoe zij in staat is, dit is toch wel het mooiste middel om bun zaken naar voren te brengen. Verder bestaat de mogelijkheid dat een groote verloting en een speldjesdag wordt georganiseerd ter bestrijding van de kos ten. Na nog verder uitvoerig hierover ge sproken to hebben, gaven zich vele mid denstanders op tot deelname aan deze ten toonstelling. Wegens het vergevorderd uur werd de verkiezing van een bestuurslid tot de vol gende vergadering uitgesteld. o ZOETERWOUDE. Vergadering Wilhelmina-Vereemging. Het bestuur met de leden der W. V. zijn in vergadering bijeen geweest in café ,,'t Witte Huis". Bij de opening sprak de voorzitter zijn dank uit, aan de leden die aan den oproep gehoor hadden gegeven. Hij hoopte op een prettige en zakelijke bespreking en gal het woord aan den secretaris die verslag uit bracht van de vorige vergadering, waarop geen aanmerkingen werden gemaakt. Daar na kwam de voorzitter mei een reeks van mededeelingen ter tafel. Omtrent de vraag die in de vorige vergadering was gesteld of het bestuur homogeen samenwerkte, ant woordde hij: Ja wij werken zeer vriend schappelijk samen. Verder zeide hij dat het huishoudelijk reglement bij notaris Ruizc- veld berust, waardoor de Koninklijke goed keuring zal worden gevraagd J. Dorrepaai heeft zijn benoeming als bestuurslid niet aanvaard, de heer Deegenaars is als bode aangesteld en belast met de inning der con- tributién, hetgeen hij in het belang der W.V. achtte. Er is gesticht een federatie van Wilhel mina- en Oranje-vereenigingen, waarvan het bestuur veel nul verwachtte De ver schillende gemeenten die daar bij aange sloten zijn. zullen omtrent de dagen van feestviering met elkaar overleggen, heigeen dan ook beier is om overzicht te krijgen, welke spelen en vermakelijkheden krijgen we op hel feestterrein. Voor het feestterrein is gehuurd hel lar.d van W. C. de Groot. Voor de verschillende spelen die zullen gehouden worden, zijn commissies benoemd waarvan één bestuurs lid voorzitter is. Het feestprogram is door het bestuur behoudens goedkeuring der verga dering als volgt samengesteld Het feest zal gehouden worden 27—28 Augustus a.s. Evenwel zal op 26 Augustus te voren een voetbalwedstrijd gehouden worden op het feestterrein voor amateurs gecostumeerd 27 Aug. des morgens halt negen zullen de schoolkinderen op het feest terrein opgesteld worden, alwaar de burge meester zal verschijnen als vertegenwoor diger van H. M. de Koningin en zullen va- derlandsche liederen worden gezongen, daarna kinderspelen: hardloopen met kin derwagens voor vrouwen, enz. Des namid dags van 2 tot 6 uur paarden-race met hin dernissen; 28 Augustus ringrijderij mot paard on tilbury; hardloopen mei hindernis sen; tonnetje steken en meerdere spelen. Des avonds groot vuurwerk. Het vuurwerk was reeds aangekocht en zal ongetwijfeld grootsch zijn Een paardenspel komt ook op het terrein. Men zij er op bedacht dat deelnemers lid der vereeniging moeien zijn. Na eenige nuttige wenken uit de verga dering. werd alles goedgevonden Het huis houdelijk reglement werd voorgelezen en werd onveranderd goedgekeurd. Tot controle-commissie voor het nazien der kas werden voor hel jaar 1930 benoemd de heeren H. J. v. Mil, C. van Es en P. Amie. Na nog eenige vragen bij de rond vraag naar genoegen te hebben beantwoord sloot de voorzitter de rechtgezellige verga dering. DEELBAARHEID VAN GETALLEN. De deelbaarheid vast te stellen doob da getallen 2, 3, 4, 5, 6, 9, 11, kent tij na een ieder. Echter is er voor de getallen 7, 13, 17, 19, 23, 29, enz., eveneens een uiterst eenvoudige methode, practisch zeer goed toe te passen. Deelbaarheid door zeven. Laatste cijfer S maal nemen, en optellen by de voorgaan- den. E.v. 315: 31 (5x5):56. Uitkomst moet deelbaar zjjn door een 7voud. Tweede voorbeeld: 5362. Dit wordt dus 636-(-(5x2) :546:54+(6x6): 84. Deelbaarheid door 18. Laatste cjjfer 4 maal nemen en weer optellen by de voor- gaanden. Uitkomst moet deelbaar zijn door een 13vond. E.v. 169:16-f-(4x9):52. Tweede voorbeeld; 2327:232-j-4A7^C0. Deelbaarheid door 17. Laatste cijfer 5 maal. Deze uitkomst van de voorgaande aftrekken. Uitkomst is een 17voud óf 0. B.v. 289:289x5:17. Tweede voorbeeld: 8194:819—4x5 f799:79—5x9:34. Deelbaarheid door 19. Laatste cijfer 2 maal Uitkomst is weer een 19 v. B.v 361: 36-1-2 <1:38. Tweede v.b.: 7182:718+2x2: 722 .-72+2X2.-76. Deelbaarheid door 23. Laatste cijfer 7 maal Optellen bij de voorgaanden. Uitkomst deelbaar door een 23vond, b v. 43608:4360+ 7>.-8:4416:441+7x6:483:48-j-7 3.69. Deelbaarheid door 29. Laatste cijfer 3 maal. Bewerking weer als boven. B.v. 5771: 577+3 -1:580. Deze praef geeft vooral bij de grootore deelers veel gemak. Brj de kleineren, zooals 7 en 13, ziet men 't even vlug gewoon.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 19