TH Humor uit het Buitenland. FINANCIEEL OVERZICHT. DE VLIIHHT UIT rw POPPENKAST VAN JAN KlAASEN EN TRIJNTJE. Kapper (na een haarmiddel aan een klant verkocht te hebben) „Neem me niet kwalijk mijnheer, maar doet n aan biljarten Klant: „Ja, waarom?" Kapper„Dan moet lk u waarschuwen om, na gebruik van deze lotion, goed uw handen te wasschen, voor u zelfs maar een biljartbal aanraakt". (London Opinion) i^Ieem me niet kwalijk, mevrouw Smit, maar weet u dat uw kleine meisje mUn zoontje met haar pop om ain hoofd slaat „O, maak o maar niet bezorgdt la een onbreekbare". .(Humorist). De aanstaande verhooging van dan Ameri- kaanschen tarieimunr - De positie der Amerikaansche obtigatiemarkt - Nog geen invloed van de stopzetting der mbber- productie - Geruchten over samenwerking van suikerproducenten - Verdere beperking der Amerikaansche petroleumproductie Gunstige mededeelingen in de jaarvergade ring van Philips - Groote schade aan den Sumatra-tabaksoogst. Nog altijd zijn er weinig teekenen van een opleving van zaken ter beurze te be speuren. De tendcnz moge den eenen dag ai iets vaster zijn dan den andere, de handel blijft steeds binnenbeperkte gren- gen, doordien het publiek geenerlei koop lust aan den dag legt, en ook de speculatie na de nieuwe koersdaling, die in de laatste weken op de New-Yorksche beurs is inge- treden, een afwachtende houding aanneemt. Op de New-Yorksche beurs zelf is de slemming in de afgeloopen week eveneens meerendeels lusteloos geweest, al was de tendenz in de tweede helft wel wat beter dan in de eerste dagen. Dit hield vooral verband met de verwachting, dat het nieuwe welsontwerp tot herziening lees verhoo ging der invoerrechten thans binnenkort zal worden aangenomen. Op het laatste oogenblik waren nog moeilijkheden gerezen, doordien de Senaat zich niet echeen te zullen neerleggen bij enkele door het Huis van Afgevaardigden genomen besluiten in zake bescherming van den landbouw, be voegdheid van den President tot wijziging van de tarieven, die volgens een glijdende schaal worden geheven en nog enkele an dere, meer ondergeschikte punten Van sommige kanten werd zelfs de veronderstel ling geopperd, dat van de geheele herzie ning niets zou komen, mede onder den in vloed van de protesten, die van verschil lende buitenlandsche staten tegen de hooge tarieven waren ingenomen. Ten slotte lieeift de Senaat zich echter bij het door het Huis ingenomen standpunt neergelegd en de aan neming van het ontwerp binnen één twee weken schijnt wel zoo goed als verzekerd te zijn. Af te wachten blijft, of hiervan een ver betering voor hel Amerikaansche bedrijfs leven zal uitgaan, die de beurs reeds thans bezig is te disconteeren. Zeker is het, dat de afzet van buitenlandsche fabrikaten en producten in de Vereenigde Staten er ver der door zal worden belemmerd en men kan slechts betreuren, dat het streven naar besoherming van de eigen industrie en den landbouw in de Vereenigde Stalen zulke vorderingen heeft gemaakt, dat een ingrij pende tariefswijziging wat haar kern be treft, vrijwel geen verzet heeft ontmoet, af gezien dan van de waarschuwing tegen de politiek van bescherming, die een groep ernstige economen op het laatste oogenblik heeft doen hooren, zonder dat deze echter een diepen indruk heeft gemaakt. 'Het blijft vooralsnog een open vraag, hoe Europa de groote bedragen, die het aan Amerika schuldig is uit hoofde van de vele, in de Vereenigde Staten opgenomen lee ningen, de Geallieerde oorlogsschulden en de Duitsche herstelbetalingen, zal kunnen voldoen., zonder dat dit een ernstige ont wrichting der wisselkoersen zal veroor zaken, wanneer Amerika door een hoogen tariefmuur den invoer van Europeesche producten belemmert en in vele gevallen zelfs geheel onmogelijk maakt. Er worden thans weer in Amerika onder handelingen gevoerd over een groot bedrag aan Duitsche leeningen, die men hoopt te kunnen plaatsen nadat de groote herstd- leening zal zijn ondergebracht. Genoemd wordt een totaal bedrag van 200 k 250 rrriHioen dollar. Af te wachten blijft, of de verwach tigen te dien aanzien niet wat te hoog zijn gespannen. Het in Amerika voor belegging in obligation in aanmerking komende kapitaal is weliswaar grooter dan eenigen tijd geleden, toen een ieder zijn oog op de aandeelenmarkt gericht hield, maar ook thans zijn er nog breede kringen, ook onder beleggers, die slechts wachten op een sein van verbetering van den economischen toestand, om op de aandeelenmarkt weer een kansje te wagen .Vooralsnog zijn de be richten uit de Amerikaansche industrie weinig bemoedigend-, het heeft vooral teleurstelling gewekt, dat het prijsherstel op de kopermarki geen verdere vorderingen heeft kunnen maken, doordien de verbrui kers nog steeds groote terughouding aan den dag leggen. Op de markten voor koloniale producten blijft de stemming eveneens nog zeer ge drukt; de rubberprijs is zelfs lager dan hij vóór de beperking van den uitvoer uit.de Britsohe koloniën voor enkele jaren geweest is, terwijl de verdere stijging der voorraden in Londen wel duidelijk er op wijst, dat de stopzetting van den tap gedurende deze maand tot dusverre geen uitwerking heelt gehad. Men begint zelfs er aan te wan hopen, of deze stopzetting wel een merk baren invloed op de statistische markt positie zal kunnen hebben en er gaan reeds stemmen op, die aandringen op een onder breking van den fap gedurende een maand in het aanstaande najaar. De suikerprijs is eveneens nog verder teruggegaan. De termijnnoteering te New- York is thans slechts 1,41 tegen nog 1,98 cents per l'b. in het begin van dit jaar en een gemiddelde van 3.12 in 1913. Voorbij gaand was de tendens iets verbeterd, op geruchten, volgens welke opnieuw pogingen gaande zouden zijn, om tot een samenwer king der internationale producenten te ge raken, nadat de desbetreffende onderhan delingen, die het vorige jaar waren gevoerd, geen resultaten hadden opgeleverd, omdat de Java Suiker-producenten niet tot mede werking bereid werden gevonden. Laatstgenoemde namen hierbij het stand punt in, dat de Java suikerindustrie een in tensieve cultuur is, die het grootste belang heeft bij een zoo groot mogelijke productie per bebouwde H A,, aangezien slechts hier door een verlaging van den kostprijs kan worden verkregen, waardoor bij een lagen verkoopprijs toch nog met winst kan wor den gewerkt. Thans heette het, dat de V.I.S.P. van houding veranderd is, en dat het initiatief voor een met de hiertoe uit- genoodigde Cuhaansche producenten te houden conferentie zelfs van de V.I.S.P. was uitgegaan. De geruchten, welke van New-York udt werden verspreid, hebben ten minste in dezen vorm in suikerkringen hier te lande weinig geloof gevonden. Men wijst hier op de hierboven gereleveerde principieel af wijzende houding van de V.I.S.P. tegenover een algemeene producbie-beperking en tevens op de moeilijkheid, om de Cuhaan sche suikerindustrie in een organisatie te binden. De in het vorig jaar op Cuba, naar het voorbeeld der V.I.S.P. opgerichte export organisatie van Cu'baansche suikerprodu- centen is juist kort geleden ontbonden, doordien de belangen der verschillende Cu- baansche fabrikaten zoozeer uileenloopen. Naast de groote en best geoutilleerde fabrie ken, die deel uitmaken van raffinaderij- concerns in de Vereenigde Staten (en die derhalve belang hebben bij een lagen prijs van het ruwe product) zijn er tal van min der groole en kleine fabrieken, die voor hun afzei op de vrije markt zijn aangewezen. Inlusschen lijkt bet niet geheel onmoge lijk, dat de geruchten toch een kern van waarheid bevatten, in zooverre dat wellicht, ook van den kant der Java-suikerproducen- ten, gestreefd wordt naar een internationale samenwerking, ten einde te komen tot ver mindering of opheffing van de hooge invoer rechten of accijnzen, welke in verschillende landen worden geheven, alsmede van de subsidies, die door de regeeringen van verschillende landen aan de huiker-industrie worden verstrekt en waardoor deze op kunstmatige wijze in het leven wordt ge houden. Een internationale regeling op deze basis zou ongetwijfeld in het belang zijn, zoowel van consumenten als van producen ten. Of hef hiertoe ooit zal komen, moei echter vooralsnog worden betwijfeld. De bovenbedoelde geruchten hebben slechts voorbijgaand eenigen invloed op de stemming voor suikeraandeelen op de Am- sterdamsChe beurs kunnen uitoefenen. Voor Koninklijke Petroleum bestond iets meer belangstelling, zonder dat deze echter door een aanmerkelijke koersverbelering tot uiting kwam. Uit de jongste berichten uit Amerika blijkt wel, dat het thans ernst is met het streven der producenten tot ingrij pende beperking der productie. De groote petroleum-maatschappijen trachten thans de kleinere onafhankelijke producenten in Californië door middel van hun prijspoli tiek te dwingen tot het meedoen aan de productie-beperking in de rijke Seminole- velden. Naar men weet, zijn de groote Amerikaansche pelroleumconcerns in het bezit van de meeste der pijpleidingen en van een groot aantal raffinaderijen, zoodat de kleine producenten van ruwe olie wel gedwongen zijn, hun opbrengst aan de groote concerns te verkoopen. Door middel van een prijsverlaging heeft men thans ge tracht, pressie op de kleine ondernemingen uit te oefenen en naar uit de jongste be richten is af te leiden met goed resultaat, aangezien naar gemeld is ook de „out siders" zich thans bij de restrictie hebben aangesloten. Enn goeden indruk heeft ook het bericht gemaakt, dat de Koninklijke onderhande lingen voert over den aankoop van de Pa- ragin Refining Cy. of Michigan, een der weinige groote ondernemingen, die buiten de trusts slaan; zij beschikt over 500 detail zaken, een uitgebreid net van pijpleidingen en heeft een aandeelenkapitaal van 15 miHioen dollar. Mochten de onderhandelin gen slagen, dan zou dit de positie der Ko- ninklijte-Shellgroep in de Vereenigde Sta ten nog krachtiger maken dan lot dusverre, wat vooral van belang is met het oog op eventueele besprekingen met den grooten concurrent, de Standard Oil-groep, over een verdeeling van productie en afzet, een samenwerking, waarvan reeds herhaaldelijk sprake is geweest, zonder dat echter tol dus verre een vaste basis, waarop zou kunnen worden voortgebouwd, tot stand schijnt te zijn gekomen. Voor indusfrieele aandeelen was het ver loop al evenmin geanimeerd als voor cul tuurwaarden. Aandeelen Philips zijn nog verder in koers afgebrokkeld, zoodat de mededeelingen, die in de aan het einde der vorige week gehouden jaarvergadering door het bestuur zijn gedaan, geenerlei invloed hebben gehad, al waren zij op zichzelf alles zins gunstig, zoodat zij bij een andere beursconslellatie stellig niet zonder uilwer king zouden zijn gebleven. O.a, deelde het bestuur mede, dat de liquiditeitsposilie der maatschappij, na de jongste emissie van aandeelen in Engeland, gunslig kan worden genoemd, en dat er geen uitbreidingsplan nen zijn gemaakt, die niet kunnen worden gefinancierd, met de middelen, waarover de maatschappij thans beschikt. Het ligt niet in de bedoeling, binnenkort aandeelen uit te geven voor de financiering van de in Australië fe bouwen fabriek. Wat den gang van zaken m het loopende jaar betreft, verklaarde de directie, dat niet alleen de omzetten, maar ook de winsten in de afgeloopen maanden grooter waren dan verleden jaar in dezelfde maanden De verwachtingen ten aanzien van de omzet ten, zooals men die in het midden van het vorige jaar koesterde, hebben zich dan ook in de afgeloopen maanden verwezenlijkt. Ware er geen crisis geweest, dan zou wel licht de omzet nog grooter zijn geworden. Op 31 December waren bijna alle voorraden aan incourante artikelen verkocht en de voorraden zijn thans, de grootte van den afzet in aanmerking genomen, normaal te noemen. Tegen het einde der week werd de beurs opgeschrikt door het bericht, dat een hevige storm belangrijke schade zou hebben be rokkend aan den te velde slaanden tabaks oogst, Tabaksaandeelen daalden scherp in koers, hoewel de omvang van de schade geenszins vast stond en men zelfs meende, dat de maatschappijen tegen stormschade verzekerd waren. Dit laatste schijnt inlus schen niet het geval te zijn voor zoover den te velde staanden oogst betreft; in verband met het groote risico en de slechte erva ringen, die de verzekeringmaatschappijen vroeger met deze stormschade-verzekerin gen hebben opgedaan, zijn deze niet meer te plaatsen. De maatschappijen dragen dus zelf de geheele schade. Het is echter zeer goed mo gelijk, dat de omvang hiervan meevalt; bij de maatschappijen waren, naar ons bij in formatie bleek, op het oogenblik van hel schrijven van dit overzicht nog geen berich ten dienaangaande binnengekomen. Mochl inderdaad de schade zoo groot zijn, als op de beurs verluidde, dan zouden de directies, naar men mag aannemen, toch wel reeds „noodseinen" hebben ontvangen. Het be richt, dat de Senembah een slotdividend uit keert van 15 pCt-, makende in totaal 25 pCl tegen 35 pCt. v. j. had onder de huidige omstandigheden geen invloed. Het hieronder volgende koersstaalje geeft een overzicht van de voornaamste koers- fluctutaties in de afgeloopen week: Algemeene Kunstzijde Unie 109, 1061/2, 108 3/4. Kuchenmeister Accousliek 133 1/2, 145, 112 Margarine Unie 301, 292 1/2. Philips Gem Bez. 441 1/2420 ex. dis. 405 1/2-408 1/2. Kwatta 89, 94. Alg. Exploratie Mij. 196, 203. Boeton Mijnbouw 511/2, 44. Amsterdam Rubber 142, 1381/2. Hessa Rulbber 160, 148, 155. Serbadjadi 107, 101 1/2. Handelsv Amsterdam 497, 481, 478, 182. Ned. Ind. Suiker-Unie 233, 2271/2. Deli Batavia Mij. 364 1/2, 344, 364. Deld Mij. 366, 360. Senembah Mij. 398, 380, 387. Arendsburg 428, 443. o 393. De japon van Duim moest het ontgelden, in reepen werd ze ras gescheurd. Duim hielp ijverig mede, al werd het verlies door hem betreurd. Hij schaamde zich eigenlijk 'n beetie, men kon nu zien zijn raar karkas. „Als 'k", zei hij, „alles had geweten, ik bij Driepoot gebleven was." 394. Jokko knoopte vervolgens de reepen tol een langen breeden band. „Zoo", zei hij vroolijk tot den Lange, „ze' je zorgen maar aan kant. De band is lang genoeg om le vluchten. Ik 't dadelijk maar probeer. Geloof me, Duim stok, het duurt niet lang meer of we zien Jan Klaassen weer." 2 Groot zakenman, op een reis door de tropen „De dingen zijn erg kalm op het oogenblik eh schrap dat laat ste maar door". (Passing Show) Afgewezen dinger„Nogal kras om me de bons te geven na me zoo te hebben aangemoedigd I" ZIJ „Aangemoedigd 1 wat ln de wereld bedoel Je daar mee HIJ„Nou Je zei toch dat Je vader mllllonalr was I" (London Opinion) f „Ga eens ran mijn knie, Jongmensch, Ik wQ mijn plaats aan die dame offreeren". kBiljt maat zitten, papa, te kan de mijne wel krijgen". (London Opinion) „Het kan me niet schelen, lk heb hem lief en lk zou HeïB tot het eind van de aarde volgen". Hm, zou lk ook wel willen, als lk de kans kreeg, hem er daar een zetje overheen te geven". CLfle)

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10