Als de Zuiderzee drooggelegd is. 71ste Jaargang VRIJDAG 23 MEI 1930 No. 21529 0FFIC1EELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. 1 VISSCHEB1J-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN SO Cts. per reget toot adTertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal wobrden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week7 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per wede „0.18 Franco per post f. 2 35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden firengen ter algemeens kennis, dat door Heeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land, aan het Gemeentebestuur van Leiden en rechtverkrijgenden vergunning is ver leend tot het uitbreiden van den Hoofdpost ran de Brandweer gevestigd in het perceel Carenmarkt No. 6, kadastraal bekend ge meente Leiden, Sectie E. Nis. 1675 en 1674 (ged.). A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris Leiden, 23 Mei 1930. 1268 'AFSCHEIDSCOLLEGE PROF. JANSE. Prof. dr. J. M. Janse, hoogleeraar in de plantkunde alhier die gelijk gemeld, wegens het bereiken van den 70slen verjaardag aan het einde van dezen cursus zijn ambt neer legt, zal zijn afscheidscollege houden op Woensdag 4 Juni, 's middags te 3 uur in de collegezaal van het botanisch labora torium. Na afloop van het college houdt prof. Janse in het laboratorium receptie. DAMESTO ONEiELVEREENIGING „ONS TOONEEL". Een grooische huldiging. Wanneer wij een uitnoodiging krijgen Tc-or een huldigingsavond, dan is er door gaans alle reden om iets goeds te verwach ten. Die hooge verwachtingen zijn gister avond in een stampvollen Schouwburg verre overtroffen. Te ruim acht uur trad „Ons Tooneel" voor het voetlicht met „Familie- juweelen" een tooneelspel in 2 bedrijven van A. C. M. Weijers en Jan Grosveld. Het is een stuk met zeer mooie moraal en onder eminente leiding van mej. M. Swart zeer goed veTtolkt. Na de opvoering had een huldiging plaats van mej. Swart, die na negen jaar leiding aan dit gezelschap te hebben gegevrn, heden voor de laatste maal het spel leidde. Allereerst werd het woord gevoerd door ile vice-presidente, mej. Jo v. d. Laan. dis in korte maar treffende woorden hulde bracht aan mej. Swart. eD namens den R._ K. Vrouwenbond dank bracht voor al het geen zij in deze jaren voor het tooneel heeft gedaan. Het verheugde spreekster dat ook zoovele anderen overtuigd waren, dat deze huldiging verdiend is, maar meer nog ver heugt het spreekster dat zelfs het hoogste herkelijkp gezag deze verdienste heeft wil len beloonen door aan mej. Swart het gou den eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" i verleenen. Een luid applaus klaterde na deze mededeeling op Hierna was het woord aan Pater MuldeT, geestelijk advi seur. die na ook eenige woorden van hulde en dank te hebben gesproken, mej. Swart feliciteerde met de haar ten deel gevallen onderscheiding, waarna spr. haar het gou den eeremetaal op de borst spelde. Hierna J^crd door de leden van het tooneel een huldigingslied gezongen Vervolgens traden de oudste drie leden naar voren en declar beerden een huldicingsgedicbt. waarin op Passende wijze hulde werd gebracht aan de verdiensten van mej Swart. Daarna werd nog het woord gevoerd door de presidente van ..Ons Tooneel" mej. SlootjesZonderop, die mej. Swart dank bracht voor de genoeglijke samenwerking, waarna haar een bloemenmand aaniroboden Wt*rd door de jonerste twee lpden deT ver eniging. Jul van anderen voerden hierna nos het ^°°rd, o.a afgevaardigden van den R.-K. olitiebond St. Michael, R.-K. Huisves- 'u^eomité. St. Elisabethvereeniging e.a. Door mej. M. v. d. Vijvere werd met haar .eeeniging „Ruim Baan" een huldisinsrs- gezongen. waarna door dezelfde ver- eniging^ het zangspel Van Zeven Zon straal" op zeer te roemen wiizp werd itgevoerd. Mej. Swart dankte hierna zeer getrof- pn allen, dip hadden medegewerkt tot deze huldiging 1^ennelden wij ten s'otte dat het costuum- Tf ,s -Erato" en de heer W. Thoolen op treffelijke wijze voor de costumeering J grime zorgden. N.V. LEIDSCHE EXPLOITATIE MAATSCHAPPIJ VAN ONR. GOEDEREN. Jaarverslag over 1929. 'Aan het verslag van bovengenoemde ven nootschap, uit te brengen in de algemeeno vergadering van aandeelhouders van 28 Mei a.s., is het volgende ontleend: Het afgeloopen jaar was voor onze ven nootschap van buitengewone beteekenis door de uitgifte van f. 350.000 aandeelen en het verkrijgen van officieele beursnotee- ting. Belangrijke transacties, waarvoor de in Juni van het boekjaar plaats gevonden emissie in hoofdzaak dienen moest, kwa men tot stand, waarvan de vruchten eerst in 1930 ten volle zulleD worden genoten. De gang van zaken was zeer bevredigend en vele aankoopen werden voorbereid, •welke in den loop van dit jaar hun beslag hebben verkregen en belangrijke winsten zullen afwerpen. Bij de jongste wijziging der Statuten, die hoofdzakelijk beoogde de winstverdeeling ten gunste van aandeelhouders te veran deren, werd het maatschappelijk kapitaal van één millioen op twee millioen guldén gebracht. Hiervan is thans geplaatst een bedrag van f. 772 500, tegenover een bedrag van f. 422.500 per ultimo 1928. In verband met het verkrijgen der noteo- ting ter Beurze van Amsterdam werden de reeds geplaatste, doch niet volgestorte aan deelen door de betreffende aandeelhouders volgestort, hetgeen een bedrag uitmaakte van f. 24.500. Naar de toekomst zich laat aanzien, zal het onze maatschappij niet lastig vallen Over het meerdere in haar onderneming ge- investeerde kapitaal een behoorlijk dividend te blijven verdienen, waarbij het streven voorzit om slechts dan tot verhooging over te gaan, indien vrijwel vast staat, dat in de naaste toekomst de verhooging van di vidend ook gehandhaafd kan blijven. De handel in onroerende goederen was in het afgeloopen boekjaar zeer bevredigend. Gunstige resultaten mochten wij daarbij bereiken met het stichten van midden standswoningen, welke vlot verkocht wer den en met den verkoop van bouwterreinen. Eveneens bestond in het bijzonder voor geldbelegging veel vraag naar woning-com plexen, waarvoor goede prijzen werden be taald. In het verslagjaar mocht het ons geluk ken den eigendom te verkrijgen van een groot aantal gunstig gelegen panden, hoofd zakelijk bestaande uit beneden- en boven woningen met goed rendement. Tevens bleef onze aandacht gevestigd op het verkrijgen van complexen bouwterrein, gelegen in de onmiddellijke nabijheid van, of grenzende aan de bebouwde kom van Leiden en Oegstgeestdientengevolge ver heugen wij ors thans in het bezit van de meest gunstig gelegen en voor spoedige bebouwine in aanmerking komende terrei nen in genoemde gemeenten. De onroerende goederen, tot beter over zicht. gesplitst in huizen ad f. 2.761.150.62 en bouwgronden landerijen ad f. 469.036.08, staan tezamen geboekt fp^en den kostprijs ad f. 3.230.186.70, welk cüfer een vermeer dering toont van f. 986.689.04 teeen^v^r het totaal bedrag per 31 December 1928. De in ons b*»zit zijnde huizen bestaan uit heerenhu'zen. middenstands-woningen, bo ven- en benedenwoningen, arbeiderswonin gen. winkelhuizen, maea^ïinen en werk plaatsen, hoofdzakoliik in Den Ha-ag. Lei den. Haarlem en Amsterdam, een en ander nader gesneeifieeerd on den hijgevoegden Eicrendommenstaat Over het afrcloopen boekjaar werden door ons verkocht in totaal 106 perceelen met een cezamenliike boekwaarde van f. 559.389.60 Uit deze transacties behaal den wii pon netto-winst van f 70.674.64 De huuropbrengst stpecr tot f 219 741.22. Tn aanbouw waren op 31 Deeember 1P29 een 21-tal woningen te Opcstgcest. weike in het voorjaar voor dpn verkoop gereed zullen komen. De 21 woningen in Leiden mpt den aan bouw waarvan nog in 1929 aanirevansren werd. ziin alle inmiddels reeds verkocht Zooals "pmeld wordt voorgesteld een di vidend uit te lceeren van SV& proeent. De winst bedroeg f. 107 170.69. LEIDSCH AVRO.- LUISTERVINKEN-COMITE Naar wij vernemen heeft zich hier ter stede gevormd een .Leidsch A.V.R O -Luis tervinken Comité van aclie". Hierin hebben zitting genomen de heeren Dr J A Schreuder, Voorzitter: M. I Smit, Acaciastraat 19, secretaris; Mej P. M de Tombe. Mr. H Burgersdijk; .1 Fabel; Dr. C S Lechner. D. C. Noll; F W Kooning; P D Beversluis; .1 H van Staveren Op uitnoodiging van dit comité zal de heer Willem Vogt Maandag 2 Juni alhier een protestrede houden. Hij wordt veTgezeld door mevr. Antoinette van Dijk. Rapport over de uitgifte der gronden. Verschenen is het verslag der Commissie inzake het bestudeeren van de uitgifte der Zuiderzeegronden, ingesteld bij besluit van den Minister van Waterstaat d d. 24 Decem ber 1926. De commissie komt tot de volgende con clusies; 1. De grond worde gedurende de eerste jaren niet verkocht, doch blijve dan in elk geval het eigendom van den Staat, ook voor zooverre overigens aan verkoop de voorkeur mocht worden gegeven. 2. Gedurende de eerste periode na de drooglegging verdient exploitatie van over heidswege de voorkeur. 3. De verkoop van de Zuiderzee-inpolde ringen is uit een sociaal en economisch oogpunt beschouwd, te ontraden. 4. 0 verheidsexploitatie der Zuiderzee- gronden kan in het algemeen niet worden aanbevolen. 5. Daarom wordt aanbevolen, ook na hpt cultuurrijp maken der Wieringermeergron- den, een deel dier gronden bij wijze van proef te doen exploiteeren onder leiding van het orgaan ..De Wieringermeer". 6 Behoudens een uitzondering (gedeelte lijke overheidsexploitatie als proef), is het stelsel van gewijzigde tijdpacht de meest ge schikte wijze van uitgifte van den grond als overgang tot en voor zoover noodig als aan vulling van erfpacht. 7. Het stelsel van aitijd durende erfpacht verdient pij de definitieve uitgifte der Zui- derzeegronden aanbeveling boven andere stelsels. 8. De uitgifte in altijddurende erfpacht dient te geschieden met wisselende canon naar vaste maatstaven. 9. Voor de Zuiderzeegronden zoo noo dig met wijziging van art. 12 der Land- arbeiderswet, indien' deze wet hier van toe passing mocht blijven uitgifte van plaatsjes in erfpacht of pacht als stelsel aanvaard. 10. De voorbereidingen tot de ontginning van den bodem zijn zóó belangrijk en zóó uitgebreid dat het noodzakelijk is daarmede tijdig, d. i. vóór de bodem droog komt, aan te vangen. 11. In de Wieringermeer worde de voor bereiding van de ontginning opgedragen aan drie personen die later de Directie van ..De Wieringermeer" zullen kunnen vormen. 12 Het is in verband met de geldende opvattingen omtrent de gemeenschaps- zorg noodzakelijk, nauwlettend toe te zien op de keuze van de kolonisten. 13. Het is zeer gewenscht, dat de bedrijfs leiders met de aanstelling hunner arbeiders worden heiast. De cultuurchefs dienen op de aanstelling der bedrijfsleiders grooten invloed uit te oefenen. Op welke wijze dit het best kan geschieden, dient aan de Direc tie te worden overgelaten 14. In de tweede periode worde onge veer 25 percent van de Wieringermeer in het Westen en Zuiden van Overheidswege geëxploiteerd. ,,De Wieringermeer" worde me( de exploitatie daarvan belast 15. De directies der publiekrechtelijke lichamen kiezen de tijd- en erfpachters; de betrokkenen kunnen in beroep gaan bij den Rand dezer lichamen. 10 Bij de eerste uitgifte in erfpacht worde de geschatte pachtwaarde, verminderd met de eigenaars-lasten, ten volle als canon vastgesteld; deze kan. desgewen9cht, gedeel telijk en voor den duur van den termijn waarvoor die canon wordt vastgesteld, geka pitaliseerd. vooruit voldaan worden. 17. De erfpachters worden bij voorkeur uit de tijdpachters gekozen. 18. Het is gewenscht de Zuiderzeegron den, zoodra mogelijk na het droogvallen, tot zelfstandige gemeenten te vormen. 19. De Wieringermeer worde een afzon derlijke gemeente. 20 In de overige Zuiderzeepolder zullen verschillende gemeenten gevormd moeten worden, waarbij het voordeelen oplevert, indien de gemeentegrenzen zouden kunnen samenvallen met die van de polderafdeelin- gen. Toch dient het grensbeloop zoodanig te worden gekozen, dat de bestuurstaat zoo doelmatig mogelijk kan worden uitgeoelend. 21. De Zuiderzeepolders worden tot een afzonderlijke provincie vereenigd. behalve de Wieringermeerpolder, welke bij Noord- Holland worde gevoegd. 22. Over elk der Zuiderzeepolders worde een waterschap opgericht. De organisatie daarvan moet geregeld zijn tegen het tijd stip, waarop de taak van het in cultuur brengen geëindigd is. 23 De meerderheid is van meening dat niet alleen de afsluitdijk, maar ook de secundaire waterkeeringen tegen de zee, dat zijn de IJsselmeerdijken der Zuiderzee polders niet de daarin gelegen sluizen en bemalingsinrichtingen, in beheer en onder houd bij het Rijk behoeven te blijven. Voorts concludeert de commissie; 24. Men moet streven naar een spoedige drinkwatervoorziening. Op hygiënische gron den is centrale watervoorziening noodza kelijk De Wieringermeerpolder worde aan- gesloten bij het P. W. N. 25. De voorbereiding der electriciteits- voorziening en de aanleg van hoogspan- nir.gslcidingen behoort te zijn geschied, wanneer de polders bouwrijp zijn. De Wie ringermeerpolder worde aangesloten op de P. E. N. de overige op de netten der aan grenzende gebieden. 26. De gronden, die voor reserveering in aanmerking komen, worden slechts in tijd pacht uitgegeven onder voorbehoud dat het contract door den eigenaar kan worden be ëindigd, wanneer de grond als bouwterrein moet worden gebruikt. Dp pachters hebben dan recht op schadeloosstelling. De commissie acht het wenschelijk dat bij het ontwerpen der bevolkingskernen ook aandacht zal worden geschonken aan den aanleg van plantsoenen en sportte- reinen. Over den aanleg van bosch in de nieuwe polders wordt door de leden ver schillend geoordeeld. De Commissie bespreekt ten slotte het reserveeren van grond ten behoove van het verkeer en van de industrie. Voor den eventueelen aanleg van spoor wegen met stations enz. en van binnen havens zal. indien wordt besloten tot ver koop der gronden of tot uitgifte in altijd durende erfpacht, de noodige grond gereser veerd moeten worden. Onder de industrieën, waarvan het denk baar is. dat zij zich in of nabij de nieuwe polders zullen vestigen zijn vooral te noemen de zuivelindustrie, de fabricage van slroo- carton. suiker en aardappelmeel. Industrieën welke aanleiding geven tot ernstige waterverontreiniging zullen echter niet in de polders, doch aan den rand daar van moeten worden gesticht, zooveel moge lijk op punten, waar de loozing van het afvalwater geen ernstige hinder kan ver oorzaken. NED. HISTORISCH INSTITUUT TE ROME. Overdracht bronzen bnste prof. Blok. Gisteravond vond in de zalen van het Nederlandsch Historisch Instituut de over dracht plaats van de bronzen buste van prof dr. Blok De Nederlandsche gezant, het comité, waarvan leden zijn consul Fled- derus, Mgr. Eras, dr. Leopold en de heer Fokker, bood met enkele toepasselijke woor den de buste aan. Spr sprak woorden van hulde tot den jongen Nederlandschen beeld houwer Wertheim en herinnerde eraan dat hel heden de 26ste vergadering is van het Instituut Tenslotte sprak spreker den wensch uit. dat de buste een sieraad zou blijven in het nieuw op te richten gebouw. Dr G. J Iloogewerff. directeur van het Instituut bedankte het comité in hartelijke bewoordingen, herinnerde aan de groote verdiensten van prof. Blok voor het Insti tuut en verklaarde het geschenk gaarne te aanvaarden De buste is uitgevoerd in donker groen gepatineerd brons, terwijl ze zeer gelij kend is. Behalve het comité waren, volgens de Msbd." aanwezig de secretaris van het gezantschap, enkele geestelijke autoriteiten en vele leden van de Hollandsche Kolonie. Na de plechtigheid bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. CHR. HULPBETOON. Departement Leiden. De jaarvergadering van Chr. Hulpbetoon, dep. Leiden i9 dezer dagen in café „Het Wapen van Wassenaar" te Wassenaar ge houden De voorzitter de heer J. L. Bosschieter opent de vergadering met gebed: de notulen van den secretaris worden goedgekeurd; uit zijn jaarverslag bleek dat in 1929 8 contribuanten door vertrek of sterfgeval zijn verloren en 2 zijn bijgewonnen. Aan con tributies maakt dit een verschil van f. 3.5Q. De sectie Katwijk is opgeheven en weer ge voegd bij het departement Leiden De the saurier doet rekening en verantwoording- de inkomsten bedroegen f. 603.97- de uitgaven f 581.18, voorschotten zijn in '29 niet ver strekt In tegenstelling met andere jaren had hij eenige moeite bij enkele schulde naars aflossing en rente binnen te krijgen. De secretaris-thesaurier wordt met accla matie herkozen. Ds Hermanides sluit de vergadering met dankzegging. BINNENLAND. De uitgifte der Zuiderzee-gronden; wif publiceeren de conclusies van de regee rings, commissie. (Ie Blad.) Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam; een soirée ten Hove. (Binnenland, 4e Blad) Het dreigend conflict in de sigaren- industrie; besprekingen met den rijksbe* middelaar. (Laatste Berichten, le Blad) Een kassierskantoor te Princenbage ge- sloten; de kassier naar bet buitenland ver trokken. (Gemengd, 2e Blad.) De Nederlandscbe spelers voor den voet balwedstrijd tegen Hongarije. (Sport 2e BI.)' Maandag a.s. hoopt de heer L. D. Planjer den dig te herdenken, dat hij 25 jaar geleden als steendrukker in dienst trad bij de firma P. J. Mulder en Zn. alhier. BUITENLAND. De positie van Mc Donald's kabinet. (Buitenland, le Blad.) Weer een fanfare redevoering van Mussolini. (Buitenland, le Blad.) Het nieuwe statnnt voor Syrië. (Buitens land, le Blad.) De Graf Zeppelin is te Pernambnco ge arriveerd. (4e Blad.) De Senaat der Leidsche Universiteit zal bij de opening der nieuwe gebouwen van de Université Libre te Brussel in Juni a.s. worden vertegenwoordigd door prof. dr. L. van Itallie en prof dr. A. W. Bijvanck en op het congre9 voor technische mecha nica te Stockholm door prof. dr. A. D. Fokker. Gisteren slaagden te 's-Gravenhage voor het diploma fitten, uitgegeven door de Vereeniging van Gasfabrikanten in Neder land, de heeren E. A. F. Vermondt en W. Vreeken alhier, beiden leerlingen van den cursus voor gastechniek, verbonden aan de Ambachtsschool alhier. De heer W. Neuteboom, die reeds tien tallen jaren achtereen hier ter stede eeu fruithandel drijft, heeft een nieuwen win kel geopend in het perceel Sint Jorissteeg 16, nabij de Hoogewoerd, dat voor dit doel geheel werd verbouwd. De zeer uitgebreide sorteering versch binnen- en buitenlandsch fruit, de heerlijke geconfijte vruchten in sierlijke glazen, het alles ligt zóó verleide lijk achter de winkelramen uitgestald, dat het schier onmogelijk is voorbij den winkel te loopen zonder er ook in te gaan. Behalve voor fruit kan men er te kust en te keur gaan voor fijne bonbons, blikgroenten, biscuits, enz. Met ingang van heden is het magazijn, van uurwerken van den heer Jac. Nijenhuis verplaatst van Lange Mare 53, waar het zeven jaar gevestigd is geweest, verplaatst naar Haarlemmerstraat 63. Het interieur is geheel gerestaureerd en waar vroeger de wanden schuil gingen achter bergen choco- lade-reepen en flesschen zuurtjes, hangen, nu de klokken in groote verscheidenheid van vorm, uitvoering en dientengevolge ook van prijs. In keurige vitrines en in de éta lage vinden wij de modernste uurwerken, klokken zoowel als horloges geëxposeerd. Vermeld zij tenslotte nog, dat aan den win-« kei een reparatie-inrichting is verbonden* IJMUIDEN. 23 Mei 1930. VISCHPRITZEN. Tarbot per K.G f. 1.401.10Tongen per K.G. f. 2.402.05, Zetschol per kist van 50 K.G. f. 2824; Kleine Schol per kist van. 50 K.G. f.2512. Schar per kist van 50 K.G. f. 9; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 187. Kleine Schelvisch p. kist van 50 K.G. f. 17j Wijting per kist van. 50 K.G. f. 125.50; Makreel per kist van 50 K.G. f. 11. Aangekomen 1 Stoomtrawler IJ.VI. 90 met f.3111: en 5 loggers- SCH 103 met f.573; SCH. 37 met f.695; K.W. 96 met f 686; K.W. 169 met f.598; K.W. 110 met f 532; 1 Beuger VL. 86 met f. 1104.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1