fóieymfotf DE GRAF ZEPPELIN TE PERNAMBUCO. 7lrfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 23 Mei 1930 Vierde Blad No. 21529 BINNENLAND. Heeft U wel opgemerkt; Profiteert van onze Jubileum-prijzen Haarlemmerstraat 143. Gezicht uit de hicht op Pernambuco. De „Graf Zeppelin" heeft Pernambuco in Brazilië bereikt, na de Braziliaansche kust bereikt te hebben bij het eiland Fer nando Notronha. Toen de „Graf Zeppelin" boven het vlieg veld te Pernambuco verscheen werd het luchtschip door een oorverdoovend handge klap en gejuich van de menigte ontvangen. 400 man politie hielden de menigte in be dwang toen het gevaarte daalde om te lan den. Daar het reeds donker was, werd het luchtschip als een zilveren visch door zoek lichten beschenen. Tot op 1 K.M. in den omtrek was het terrein afgezet. De gou verneur van Pernambuco en andere auto riteiten waren aanwezig om de luchtrei zigers te ontvangen. Na de landing begaven dr. Eckener -met de bemanning en de pas sagiers zich naar de stad langs wegen die overal volgepakt stonden met auto's. De bladen noemen do aankomst een der grootste gebeurtenissen in de geschiedenis van Pernambuco. De inwoners uit de om liggende dorpen waren allen naar het lan dingsterrein samengestroomd. De schepen in de haven en de fabrieken onthaalden de „Graf Zeppelin" op een concert van sirenen. Toen de ,,Graf Zeppelin" boven den equator vloog, heeft dr. Eckener, die voor het eerst den keerkring kruiste, den ge- hruikelijken doop ontvangen van de andere opvarenden, die reeds leden waren van de zoogenaamde Neptunusvereeniging. KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. De Soiree ten Hove. Op de Soirée ten Hove waren gister avond te Amsterdam ongeveer 900 gasten. Om halfnegen schreed H. M. de Koningin door de Burgerzaal, zich met vele gasten even onderhoudend, naar de Troonzaal. Daar zijn een aantal dames aan Hare Ma jesteit voorgesteld. Om even over negenen kwam de Konin gin te midden van Haar gasten in dc ge restaureerde Burgerzaal. Onder deze velen waren leden van de Eerste en Tweede Kamer te Amsterdam, lede® van Ged. en Prov. Staten van Noord-Holland, de burge meester, wethouders en leden van den ge meenteraad, burgemeesters van verschillen, de gemeenten in Noord-Holland, vele offi cieren van land- en zeemacht, leden van de rechterlijke macht, leden van de Amster- damscihe Kamer van Koophandel, hoog leeraren van de Gemeentelijke en Vrije Universiteit, vertegenwoordigers van kerk genootschappen, van Handel en Nijver heid en tal van besturen van Vereenigin- gen Op verschillend gebied. Ook was een groot aantal damés aanwezig. HaTe Majesteit, die den geheelen avond cèrcle hield, was gekleed in een lichtblauw georgette avondkleed, bestikt met parel tjes; zij droeg het diadeem en halssnoer van het Nationaal Huldeblijk en had een waaier van witte struisveeren bij zich. H. K. Hoogheid, prinses Juliana bewoog zich onder de gasten, evenals Prins Hen drik. De Prinses droeg een wit satijnen kleed, met groene pauneaux. In de Troon zaal speelde de Marinekapel. Buffetten wa ren ingericht in de Galeryzaal en in de Mozeszaal, resp. versierd met gele en roode rozen. Eerst tegen halftwaalf trok de Konink lijke Familie zich in haar appartementen terug. Ter afwisseling van de rijtoeren werd heden een boottocht gemaakt op het altijd •mooie IJ, dat dank zij het feit der vorste lijke belangstelling, tal van gepavoiseerde schepen op zijn wijden schoot droeg. Een fleurigen en feestelijken aanblik boden die T«le wapperende vlaggen temidden va® het bedrijvig gedoe in de haven. Het offi- cieele uitstapje der Hooge Gasten gold dit maal het complex fabrieksgebouwen, dat onder den naam „Hollandsche Draad- en Kabelfabriek" algemeen bekend is, een naam ook, welke bij de bewoners benoor den het IJ een goeden klank heeft! Te ongeveer kwart over twee reaen H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik cn H. K. H. Prinses Juliana met het ge volg per rijtuig uit. Langs Dam, Damrak en Stationsplein trok de kleurige stoet, welk* Teel belangstelling genoot van de zijde van het publiek, onder het Oostelijk viaduct door, om via de brug over de Oostelijke doorvaart en de De Ruyterkade steiger A te bereiken, waar de mooie salonboot ..Eiland Marken" gemeerd lag. Ten aan- schouwe van talrijke nieuwsgierigen, die Van achter de afzettingen het altijd inte ressante gebeuren gadesloegen, vertrok dit Vaartuig met zijn vorstelijken last naar den bverkant van het IJ, waaT de Hooge Gasten te ongeveer drie uur debarqueerden aan den steiger der Hollandsche Draad en kabelfabriek' aan de Hamerstraat. Ter ontvangst waren hier aanwezig de directeuren dezer fabriek, de heeren H. A. van Hoffen en J. T. Duivis. Een aardig moment was de aanbieding van een bloe menhulde aan Koningin en Prinses, door het 9-jarig dochtertje van den heer Duivis en door het jongste fabrieksmeisje, de 15- jarige Annie Smit. Het fanfare-corps der fabriek, dat zich reeds bij zoovele feeste lijke gelegenheden geweerd heeft, ontbrak thans evenmin; door het spelen van het „Wilhelmus" zette het luister bij aan het welkom. Het schaftlokaal der fabriek was hierna het tooneel van de officieele ontvangst der Hooge Bezoekers. Ln dit lokaal, dat onver anderd was gelaten een stille hulde aan den eenvoud onzer Landsvrouwe waren dc leden der directie en de commissarissen der fabriek met hun dames bijeengekomen. Nadat het gebruikelijke ceremonieel van voorstellen e.d. was geschied, zong het meisjeskoor der fabriek: ,,De kleuren van mijn vaderland." Na deze intieme plechtigheid ving de rondgang door de fabriek waar de arbei ders, als waren er geen vorstelijke toe schouwers gewoon aan het werk waren aan en bezichtigden de Hooge Gasten onder deskundige leiding de verschillende afdee- lingen. De Vorstelijke Bezoekers begaven zich hierna langs de tuinen en tennisvelden naar den steiger aan de Boorstraat. waar de „Eiland Marken" gereed lag. Na een kort afscheid van directie en commissarissen be- gaf de Koninklijke Familie zich daar aan boord, waarna een kleine boottocht door de haven het bezoek aan dit mooiste ge deelte der hoofdstad besloot. Bij steiger A. aan de De Ruyterkade, stonden de rij- j tuigen weer gereed. De terugrit naar het Paleis op den Dam ging ditmaal evenals vorige jaren over de Oosterdokskade langs het opleidingsschip de ..Pollux", da^ weer hetzelfde frissche en interessante beeld gaf van de jongens in het want, die op nieuw enkele momenten de belangstelling van het Koninklijk Gezin voor zich op- ëischten DE ACTIE VOOR DE A.V.R.O. „De Vrije Luistervink" gaat op audiëntie. Het bestuur van de Vereeniging „De Vrije Luistervink" te Amsterdam 'heeft een adre9 gezonden aan de leden der Tweede Kamer der Staten Generaal in verband met de ver- deelmg van den zendtijd. In dit adres wordt de zeer ernstige be perking van de gelegenheid tot uitzenden Ier A.V.R.O. in hooge mate onrechtvaardig en ten eenen male met den volkswil strijdig genoemd. Er wordt op gewezen, dat de A.V.R.O. een niet politieke vereeniging is en dat de door de A.V.R.O. uitgezonden programma'9 bij voortduring in binnen- en buitenland en in alle kringen der Nederlandsche bevolking de grootste waardeering 'hebben mogen onder vinden, welke waardeering zioh o.m. heeft geuit in een steeds toenemenden bloei van de A.V.R.O., zoowel wat betreft haar leden tal (thans 120.000) als het aantal abonné's op haar orgaan „De Radiobode" (thans 230.000). Het adres besluit met het eerbiedig, doch nadrukkelijk verzoek: 1. om hare ernstige afkeuring te willen uitspreken over de wijze, waarop van re- gecringwege het bloeiend bedrijf der A.VJR.O., dat de behoeften van honderd duizenden bevredigt, ten gronde wordt ge richt; 2. om de regeering te willen uitnoodigen tot onmiddellijke afdoening van het voor noemde request der A.V.R.O. dd. 17 Mei 1929, alsmede zijn aanvulling dd. 1 October 1929, en daarbij als de meening uwer Kamer te kennen te willen geven, dat slechts door gunstige beschikking op bedoelde verzoek schriften herstel mogelijk is van het der A.V.R O. aangedaan bitter onrecht, dat algemeene ontstemming in den lande heeft gewekt, en dat requestrant tot dit dringend beroep op den zin voor rechtvaardigheid uwer Kamer aanleiding heeft gegeven. De 'heeren mr. J. H. van Doorne te Soest- dijk, dr. Max Juda te Amsterdam en dr. F. Westerling te Amsterdam hebben gisteren telegrafisch audiëntie gevraagd bij mr. P. J. Reymer, om Z.Exc. dit request van de Vereeniging „De Vrije Luistervink", aan de leden der Tweede Kamer gericht, te mogen overhandigen en toelichten. Van den minister is antwoord ontvangen, dat dit request a.9. Zaterdagochtend om 11 uur te zijnen departemente kan worden toegelicht In Utrecht is gisteren een groote protest- vergadering gehouden, waarin de heer Vogt het woord heeft gevoerd. Er waren 1800 belangstellende luistervinken. Wij lezen in Hel Volk van gisteravond o.a. het volgende: In de kringen der omroepverenigingen gaat liet gerucht, dat de N.V. Philips Radio zich bereid heeft verklaard voor de A.V.R.O. een zender te bouwen, ook al is deze om roepvereniging niet in het bezit van een daarvoor vereisohte vergunning. De Eind- hovensche firma zou zich verder accoord hebben verklaard met een bepaling, waarbij der V.A.R.A. het medegebruik van zulk een zender in den haar toekomenden zendtijd wordt onmogelijk gemaakt. Het Volk heeft zich om inlichtingen ge wend tot de directie van Philips, die mede deelde, dat het bericht in zijn abaoluten vorm onjuist is. De onderhandelingen over deze aangelegenheid met de A.V.R.O. zijn nog niet ten einde. Inderdaad hebben, naar het blad reeds bekend was, vertegenwoordigers van Philips n.l. de heeren Waterman. Guépin en dr. v. d. Poll, geconfereerd met de A.V.R.O. over zulk een plan. H. M. DE KONINGIN-MOEDER Hulde der Oiaterwijksche Jeugd. Gisterenmiddag heeft de Oisterwijksche schooljeugd een grootsche hulde gebracht aan HM de Koningin-Moeder. H. M. verscheen op het bordes van hotel „Bosch en Ven"' met aan Hare zijde eenige leden harer hofhouding; de Comissaris der Koningin in Noord-Brabant en den burge meester van Oisterwijk. Na het zingen van een welkomstlied bo den het dochtertje van burgemeester Ver- wiel en het zoontje van den heer de Valk, gemeente-secretaris, resp. namens de Ois terwijksche meisjes en knapen, bloemen aan. Hierna werden eenige vaderlandsche liederen gezongen, waarop de uit 1200 kinderen bestaande stoet al defileerend vertrok. De talrijke Oisterwijkers, die zich voor het hotel hadden opgesteld juichten de Hooge Gaste uitbundig toe, die deze spon- tanieteit met voortdurend handgewuif be antwoordde Onmiddellijk na de kinderhulde begaf de Koningin-Moeder zich per auto naar Heeze- Leende, alwaar het kasteel van baron Tuy! van Serooskerken bezocht werd HOOFDAALMOEZENIER. Naar de Maasb. verneemt, is binnenkort bij Kon besluit het eervol ontslag per 1 Juli te verwachten van kolonel mgr J. F. H Evers, als hoofdaalmoezenier. Met in gang van dien datum is de benoeming van majoor J. J. J. Noordman. thans aalmoeze nier der 1ste militaire afdeeling, tot hoofd- 1 aalmoezenier tegemoet te zien. ALGEMEEN CHRISTELIIKE AMBTENAARS-BOND. Vergadering te Amerfloort, Gisteren heeft te Amersfoort onder voor zitterschap van den heer A. van Driel uit Haarlem de jaarvergadering plaats gehad van den Algem. Ned. Christelijken Ambte- naarsbond. Nadat de vergadering op de gebruike lijke wijze was geopend, sprak de voorzitter een openingsrede uit, waarin hij er o.m. met nadruk op wees, dat de kracht vau den Bond goeddeels is gelegen in het be ginsel. Hij gewaagde met vreugde van den vooruitgang in het ledental, dat in 1929 is gestegen van 2860 tot 3521. Het aantal af- deelmgen werd met 5 uitgebreid. Bij de besprekingen van het jaarverslag werd het hoofdbestuur hulde gebracht voor het ge voerde beleid. De afdeeling Assen gaf hier bij haar ontstemming te kennen over de arbeidsvoorwaarden bij de registratie; haar woordvoerder sprak van een groote wille keur en uitte in een uitvoerig betoog zijn afkeuring over het beleid van de regee ring, die volgens hem in gebreke moet wor den gesteld. De heer Vermeulen, uit den Haag, secretaris van den bond, wees er in zijn antwoord op. dat zijns inziens te weinig le den van de verschillende overheidscolleges deskundig zijn op het gebied van hel amb tenaarswezen. Een meer voorzichtige keuze bij de volgende verkiezing achtte spreker raadzaam. Ten elotte werd het jaarverslag en het beleid van het H. B. goedgekeurd. In de middagvergadering werd de heer H. van Munster uit Amsterdam, die na 50 jaren den gemeentedienst gaat verlaten en daardoor ook aftreedt als lid van den bond. door den voorzitter op hartelijke wijze toegesproken bij zijn afscheid Hel finantieele verslag en de begrooting werden na eenige discussie goedgekeurd, evenals de jaarverslagen van hel onder steuningsfonds. Het finantieel verslag gaf een batig saldo van f. 1970.60. De be- grooling voor 1930 sloot met hel eindcijfer f. 31.570. De aftredende hoofdbestuursleden, de RECLAME. 1160 Hoe vast en zuiver die kraag om het boord sluitl Welk een fijne snit er zit in deze prachtige breede rollende revers en hoe chic die pasvorm is! En wat een mooie valling van vouwen in die broek: één strakke plooi tot onder op den voet. Wie steeds goed gekleed wil gaan, drage Kreymborg-coupe voortaan. heeren G. Haverhoek (Bergen op Zoom), T. Kingma (Leeuwarden), J. H. Straub (Amsterdam) en J de Vries (Doetinchem) werden herkozen. De heer P. M. v. d. Sluys te Haarlem werd herkozen als lid der com missie voor het ondersteuningsfonds. Het voorstel der afd. Vlissingen, om de klassificatie af te schaffen werd na afwij zend prae-advies van het H. B. met 67 te gen 13 stemmen verworpen. De vergadering besloot het volgende jaar in den Haag bijeen te zullen komen. Tenslotte hield de heer C. J. van Dam uit Utrecht een inleiding over „welke taak ons in verband met de in werkingtreding van de ambtenarenwet 1929 wacht". Hij gaf hierin een uitvoerige uiteenzetting over de beleekenis dezer wet en sprak den wensch uit, dat haar totstandkoming de leden zal aansporen tot verhoogde activiteit, ook in de propaganda. NED. CHRISTEN VROUWENBOND De Ned. Christen-Vrouwenbond heeft zijn algemeene vergadering gehouden ts VGravenhage. Met algemeene stemmen werd aangenomen een voorstel van het hoofdbestuur om in den volgenden winter in de afdeelingen te onderzoeken wat door den N.C.V.B. zou kunnen worden onderno men tegen het veldwinnend gevaar der por nografie voor de jeugd. Het hoofdbestuur nam over een voorstel van de afd. Utrecht om er bij de Regee ring op aan te dringen, maatregelen te nemen waardoor de schoonheidswedstrij den, als der menschheid onwaardig, wor den tegengegaan. Het voorstel van het hoofdbestuur inzake afvoering van de agenda van het voorstel tot aansluiting bij den Nat. Vrouwenraad werd met algemeene stemmen aangenomen. In de middagvergadering hield prof. dr. v. d. Horst een voordracht over: „roeping en zelfkennis." MAAT OP BRASEM. De minister vaD Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat, met af wijking van het voorgeschrevene in art. 3, lid 1, letter g, van het Riviervisscherij- reglement en in art. 3, lid 1. lelter g, van het Algemeen Visscherij-reglement voor de binnenwateren, de maat op brasem tot 1 Juni 1931 wordt vastgesteld op 22 c.M, NEDERL. BOND VAN WIJKVERPLEEGSTERS, Te Alkmaar heeft de Nederl. Bond van Wijkverpleegsters zijn algemeene vergade. ring gehouden. Uit het jaarverslag bleek, dat het vereenigingsleven zich meer en meer ontwikkelt In de districten wordt door herhalingscursussen, rondzenden van tijd schriften op sociaal-hygiënisch gebied, excursies en lezingen, getracht te zorgen voor een op peil houden der in functie zijnde wijkverpleegsters. De voorzitster, mej. J. J. J. Schutte, werd herkozen- In de vacature mej. Gunning (niet herkiesbaar), werd benoemd mej. v. d. Leest uit Amsterdam. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Arn hem aangewezen. De algemeen secretaris van de A.N.V. Het Groene Kruis wekte de aanwezigen op vooral het congres voor huiselijke zieken- verpleging, 25, 26 en 27 September te Utrecht te houden, bij te wonen. Op voorstel van het district Den Haag werd besloten een commissie te benoemen, die contact zal zoeken met organen voor sociaal-hygiënisch werk, om te trachten verbetering te krijgen in de salaris- en pen sioenregelingen van de wijkverpleegsters. VERSPREIDE BERICHTEN. De audiëntie van den minister van Waterstaat zal a.s. Woensdag 28 dezer niet plaats hebben. De Commissaris der Koningin in de Provincie Z.-Holland is verhinderd Woens dag 28 Mei a.s. audiëntie te verleenen, In 7-2-jarigen ouderdom is te Den Haag overleden de heer D. N. Wentholt, oud-burgemeester van Zuidbroek (Gr.) Bij Kon. besl. is benoemd tot burge meester van Workum C. E. van Koetsveld, Naar wij vernemen zal het s.s. ,,Blij- dendijk" van de Holland—Amerikaiijn, waarop eenigen tijd geleden in de Roode Zee een brand heeft gewoed, niet meer door deze Maatschappij in de vaart worden gebracht. Het sohip ligt te Suez en wordt daar thans bij inschrijving te koop aangeboden.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 13