De crisis in den landbouw. TB LAND- EN TUINBOUW. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN TRIJNTJE. KERK- EN SCKOOLNIEUWS. RADIONIEUWS. KUNST EN LETTEREN. RADIO-PROGRAMMA. I Algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. In Den Haag is gisteren de algemeene vergadering gehouden van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Or. H. J. Lovink. De voorzitter dr. H. J. Lovink, heette in het bijzonder welkom de heeren Mansholt en mr. Wintermans als vertegenwoordigers van de regeering en dr. Molhuysen als secretaris van het Kon. Nederl. Landbouw- comité. Voorts wees spr. op het belang van punt 7 der agenda, waarin het program van actie voorkomt, dat het hoofdbestuur heeft opgesteld in verband met de moeilijke om standigheden in den landbouw. Er is een critieke toestand ontstaan, waarin verbete ring kan komen door uitbreiding van den export, waarnaar dan ook gestreefd wordt, doch waartegen de hooge invoerrechten van andere landen weer belemmerend in den weg staan. Diverse genomen of aanbevolen noodmaatregelen hebben bereids verwar ring gesticht, waardoor de crisis veeleer is .verergerd. De omstandigheden zijn wel zeev gecompliceerd geworden. Een arbeidspro- gram dient te worden opgesteld, dat straks aan de orde zal komen. Indien al geen op heffing van de crisis daardoor zat worden verkregen, dan is toch te hopen, dat ver zachting zal worden bereikt. Hierop sprak de heer Mansholt een kort woord als regeeringsvertegenwoordiger, waarbij hij wees op de moeilijkheden, die ook voor de regeering aanwezig zijn in deze crisis. Thans werd bijv. een telegram van den landbouwvertegenwoordiger te Parijs ontvangen, meldend, dat het invoer recht Op tarwe in Frankrijk van f. 6 tot f. 8 is verhoogd. De regeering za! met aandacht volgen, wat op deze vergadering zal worden be sproken. Nadat rekening en begrooting waren goedgekeurd werd tot hoofdbestuurslid ver kozen verklaard de heer J. de Groot te Ber- kenwoude, daartoe als eenig candidaat voorgesteld door den Bond van Kaasprodu- cetnen. Het verslag van de gehouden enquête in zake het pachlvraagstuk zal aan Regeering en parlement worden toegezonden. Thans was aan de orde de bespreking van de crisis in den landbouw. Voorgestelde wenschen, waarvan de ver vulling direct nut zal kunnen opleveren zijn: A. 1. Maatregelen tegen de gevolgen van dumping; 2- herziening van ons tarief van invoerrechten: 3. de suikerbietenteelt dient te worden gesteund; 4. de opcenten op de grondbelasting dienen te worden afgeschaft; 5 de slachlaccijns dient te worden afge schaft; 6. de spoorvrachttarieven op land en tuinbouwproducten dienen te worden verlaagd; 7. onderzocht dient te worden of het nuttig en mogelijk zal zijn dat de Re geering de credietverleening door de coöp. boerenleenbanken verruimt door zich in be paalde gevallen borg te stellen; 8. water schappen die het onderhoud van wegen moeten bekostigen, welke voor doorgaand verkeer worden gebruikt, dienen geleidelijk te worden gesteund; 9. de druk der sociale lasten op het landbouwbedrijf dient aan merkelijk te worden verlicht; 10. de loonen bij werkverschaffing en de uitkeeringen aan werkloozen dienen zoodanig te zijn dat een prikkel aanwezig blijft, arbeid in het vrije bedrijf, ook in het landbouwbedrijf, te zoeken. B. Als wenschen waarvan de vervulling van indirect nut zal zijn (overheidsbemoei ing) werden door het hoofdbestuur aanbe volen 1. benoeming van een directeur-gene raal van de landbouw met zoodanige be voegdheden, dat een centrale leiding aan I de directie van den Landbouw ontstaat; 2. instelling van een afzonderlijk ministerie van Landbouw3 uitbreiding van het per soneel van de directie van den landbouw, zoodat inzonderheid de economische positie van den landbouw grondig en bij voortdu ring kan worden bestudeerd en onderzocht; 4 bevordering van de stichting van lagere landbouwscholen; 5. bevordering van den afzet door intensievere voorlichting, krachtigen financieelen steun bij het zoe ken naar nieuwe afzetgebieden en toepas sing van de landbouw uitvoerwet; 6. bevor dering van het gebruik van Nederlandsche land- en tuinbouwproducten bij overheids bedrijven en instellingen. De heer Kistenmaker uit Haarlemmer meer zeide, dat zijn afdeeling voor maat regelen tegen dumping is. Als alles hier maar vrij mag binnenkomen worden wij doodgedrukt. Ook is de afdeeling voor her ziening van onze tarieven van invoerrech ten. Daarin zullen ook moeten worden op genomen verschillende producten van land en tuinbouw. De opcenten op de grondbe lasting dienen te worden afgeschaft, even als de accijns op het geslacht. De suiker bietenteelt moet worden gesteund, terwijl spoorvrachttarieven voor land- en tuin bouwproducten dienen te worden verlaagd. De heer Kistenmaker zeide verder, dat zijn afdeeling niet geporteerd is voor de di recte stichting van lagere landbouwscho len, omdat de kosten zeer groot zijn en de behoefte daaraan niet zoo groot is. Dezelfde wenschen werden ook door vele andere sprekers geuit. De heer Barendracht achtte o.a. uitbreiding der tarieven tot die producten, die thans vrijelijk worden inge voerd, zooals boter, eieren, slachtpaarden, aardappelen, bloemkool, uien en tarwe noodig. De heer Jas (Voome) begon met aan te dringen op afschaffing van de geheele grondbelasting, terwijl bij de regeering aan gedrongen moet worden op vaststelling van minimumprijzen voor de landbouwproduc ten. Dezelfde regeering, die maximumprij zen kon vaststellen, zal ook minimumprij zen moeten kunnen bepalen. Indien een en ander niet terechtkomt, zullen de boeren ook op minder vreedzame wijze een groote demonstratie moeten ageeren voor een menschwaardig bestaan. De heer Van den Heuvel drong aan op opschorting van den achturigen arbeids dag. Spr. was van oordeel, dat deze maat regel vloekt met wat men denkt te doen tot verbetering van den landbouwcrisis. De heer Braat (hoofdbestuur) zeide, van oordeel te zijn, dat het niet noodig is dat de achturige arbeidsdag door de regeering wordt ingevoerd, want de boeren worden genoodzaakt zelf tot dien maatregel over te gaan en de loonen te verhoogen. De heer Treuren (Haarlemmermeer) pleitte voor de oprichting van Kamers van Landbouw, waarin de landbouwers als één man optreden. In antwoord op een desbetreffende vraag van den heer Bultman deelt de heer De Boer namens het Kon. Ned. Landbouw- 'comité mede, dat dit lichaam bijna zonder uitzondering accoord gaat met de denk beelden in de Holl. Maatsch. van Landbouw ontwikkeld. Meer speciaal is het Land- bouwcomité voor herziening van ons tarief van invoerrechten. Spr. deelde dan mede dat straks zou blijken, dat het hoofdbestuur unaniem tot de conclusie is gekomen dat het meestbe- gunstigingslarief moet worden gehandhaafd doch dat daarnaast als middel het onder handelingstarief zou kunnen worden toege past. In zijn slotwoord zeide de voorzitter, dr. Lovink, dat het hoofdbestuur door de be sprekingen op deze bijeenkomst gesterkt is in de overtuiging dat het noodzakelijk is krachtig te ageeren voor een dusdanige ver betering in den akkerbouw, dat de boeren die onder normale omstandigheden werken, hun producten met een redelijke winst marge aan den man kunnen brengen. Wat het rapport der crisiscommissie be treft, zegt dr. Lovink dat naar zijn vaste overtuiging de verschijning van dit rapport niet lang op zich zal laten wachten. Ten slotte werd een motie met applaus aangenomen, waarin er op gewezen wordt dat onmiddellijke steun van de regeering aan den landbouw noodzakelijk is. Deze motie zal men ter kennis der Nederland sche regeering en van het parlement brengen. Hierna werd de vergadering gesloten. CRISTELITKE BOEREN- EN TUINDERSBOND. Algemeene vergadering te Gonda. Onder presidium van het Eerste Kamer lid, prof. mr. P. A. Diepenhorst van Am sterdam, kwam de Chr. Boeren- en Tuin- dersbond te Gouda jn „Kunstmin" in jakr- ljjksohe algemeene vergadering bjjeen. Aan het jaarverslag van den secretaris, mr. J W. Goedbloed van Goes, ontleenon wij, dat over 1929 705 nieuwe leden wer den ingeschreven, 200 leden werden afge schreven. Het ledental bedraagt thans 3874. De 2 Chr. landbouwscholen ontwikkelden zich regelmatig. Chr. landbouwscholen kwa men tot stand of staan geopend' te worden te Balk, Ottoland en Herwijnen. De land- bouwcuisusren bleven stationair. Het studie- fonds van den bond kon voor 1929 twee nieuwe beurzen beschikbaar stellen. In de commissie voor de bedrijfsorganisatie en in den Hoogen Raad van Arbeid bleef de bond vertegenwoordigd. Het financieel verslag sluit met een eind cijfer van f. 7734. Aan contributie werd ontvangen totaal f. 6585. In de middagvergadering (dr. J. R. Slote- maker de Bruine was verhinderd als refe rent op te treden) werden besprekingen ge houden over de landbouwcrisis. s» \\Sf\ 339 De oipier bracht des middags eten. Hutspot in eon blikken bak. „Jullie zijn", zei hij, „echte boffers, hebt eten en 'n onderdak." „Dat kan wel wezen", zei de Lange, „lie ver watren wij weer vrij". „Vrij" dacht Jokko, „dat zal gebeuren, vertrouw maar gerust op mij". 390. Toen de hutspot was opgegeten, die stevig in hun magen zat, legden zij hun oor aan de celdeur. De Lange vroeg: hoor jij nog wat?" „Neen", zei Jokko, „het is hier veilig, de vlucht ik daad'!ijk beproef, 'k Wil niet langer gevangen wezen, 'k ben gelukkig toch geen boef. NED. HERV. KERK. Eer os pen: Te St. Annaland, D. Bax Hzn., te Puttershoek Te Made en Dom melen, de heer W. Sikken, cand'. te Gro ningen Te Reeuwijk, de heer M. Ver- wey, cand. te Bentschop. GEREF. KERK. Beroepen: Te Lollum, F. Dresselhuis te Oldeboorn. GEREF. GEMEENTE. Beroepen: Naar Kalmdzoo (N.-Am,), A. Verhagen te Middelburg. CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Ede, .J. A. Riekel te Slis- drecht en Joh. v. d. Vegt, te Doesburg. DOOPSGEZINDE GEMEENTEN. Bedankt: Voor Purmerend', mej. A. Leistra, te Edam. ALG. SYNODALE COMMISSIE DER. NED. HERV. KERK. VIII. De heer Van Paassen brengt eene con- cc-pf-beslissing ter tafel inzake het geschil, gerezen tusschen den kerkeraad van llirecht en den raad van beheer, over de uitlegging van art .4 regl. predikantstrakte- menten in varband met art. 4 regl. vaca turen. Hetzelfde lid der synodale commissie rap porteert over eene nadere preciseering van verschillende punten, waarover eene Goor de synode te benoemen commissie zich zal hefcben te beraden met betrekking tot het z.g. groote stads-probleem. Dit rapport zal aan de synode worden voorgelegd. Do aangelegenheden van den arbeid on der onze Hervormde landgenooten, bepaal delijk in Duitschland, waarover wij reeds in een vorig verslag hebben gesproken, worden behandeld. Eesloten wordt ditmaal ook steun te verleenen voor den arbeid on der die Nederlandsche zeelieden in de ha ven van Hamburg. De belangen van dat werk zjjn door de Nederlandsche zeemanscentra- Ie onder de aandacht van de a'g. synode commissie gebracht. Een bedrag van f.200 wordt daarvoor beschikbaar gesteld. Een viertal voorstellen tot wijziging van eenige regiem en tsarti k e', eningediend door mr. Cost Eudde, worden in handen van eene commissie gesteld, om nog tijdens deze ver gadering te kunnen worden behandeld. De heer Tammcns rapporteert over de ingediende staten van kosten. E?n classikaal bestuur blijkt een staat van kosten te heb ben ingediend, welke, aangezien het een geschil inzake vexkiezingswerk betrof, ten laste van partijen had moeten zijn gebracht. Hierop zal worden gewezen. De heer mr. Oost Budd'e rapporteert over de afschriften van besluiten, beslis singen en uitspraken. Aan een classicaal bestuur zal worden bericht, dat het ten onrechte in zjjne overwe gingen heeft opgenomen, dat een kerke raad niet verplicht zou zijn een attest van zedelijk gedrag af te geven voor personen, die elders willen worden aangenomen, en bevestigd, wanneer die personen niet onder opzicht van den kerkeraad staan, aangezien een kerkeraad ten opzichte van ieder, die binnen zijn ressort woont, tot het afgeven van een attest is verprtcht, tenzij zijn zide- lijk gedrag zulks niet toelaat. Hierbij val worden verwezen naar bijl. B. 1870 bl. 255. RADIO-STATIONS IN DE WOESTITN. Op verschillende plaatsen in de Libische woestijn zullen ultra-korte-golfzenders op gesteld worden, welke ingesteld worden op een bepaalde golflengte. De. bediening is zoo eenvoudig dat in nood verkeerende rei zigers er gemakkelijk gebruik van kunnen maken, In Cairo is een vaste luisterpost, vanwaaruit desnoods hulp verleend kan worden. DE AMSTERDAMSCHE STADSSCHOUWBURG. Het Am sterdam sch e Gemeenteblad van gisteravond, bevat de voordracht over de bespeling van den Stadsschouwburg. Aller eerst wordt herinnerd aan het verwerpen van de vorige voordracht door den Raad en de onderhandelingen die daarna gevoerd zijn met de vertegenwoordigers van de Kon. Ver. Het Nederlandsch Tooneel en van het Amsterdamsoh Tooneel. Tusschen beide gezelschappen is een combinatie gevormd die thans dingt naar de positie van vasten bespeler van den Stadsschouwburg. De voor den vasten bespeler beschikbare speelkee- ren en het gemeentelijke subsidie van f. 80.000 per seizoen plus f. 20.000 per sei zoen voor eerste voorstellingen van bijzon der gehalte zullen gelijkelijk tusschen beide groepen verdeeld worden. Behalve over den Stadsschouwburg zal de combinatie kunnen beschikken over den Hollandschen Schouwburg en het Rika Hoppertheater. Voor haar exploitatie in deze gebouwen heeft zij een subsidie van f. 65.000 gevraagd. Ook dit subsidie zou gelijkelijk tusschen beide groepen ■worden verdeeld, evenals de in deze schouwburger bestaande speelge- legenheid. B. en W. imeenen hiermee accoord të kunnen gaan en wijzen er op hoe tusschen beide combinaties thans een wedijver in goeden zin zal plaats hebben met contrac ten voor de artist en over 12 maanden. Alleen tegen het door belanghebbenden gevraagde subsidie t.w. f. ÏOO.OCO voor de bespeling van den Stadsschouwburg plus f. 65.00 voor de bespeling van de andere gebouwen, hebben B. en W. eenig bezwaar. Met een bedrag van in totaal ten hoogste f. 155.000 per seizoen, moet h.i. worden volstaan, omdat wanneer aan een van beide gezelschappen den Stadsschouwburg had gekregen aan andere subsidies f. 55.000 zou zijn genoten. Tegenover de verhooging van het subsi die meenen B. en W. den eiscb te moeten stellen, dat de subsidies ook zooveel moge lijk worden dienstbaar gemaakt aan de kunstzinnige ontwikkeling van alle groe pen der bevolking. De combinatie Amster- damsch Tooneel-Kon. Vereen, ..Het Neder- landsch Tooneel" heeft zich dan ook be reid verklaard per seizoen ruim 50 volks voorstellingen te geven. NIEUWE UITGAVEN. Nederlandsche T. T. De reclameplaat voor de Internationale Motorrennen op het „Circuit van Drente" is versohenen en zal men binnenkort door ge heel Nederland zien hangen. Het affiche is ontworpen door De Vries. Assen, en gedrukt door de firma N. Hindnks Zn. (e Groningen. In vier kleuren gedrukt trekt de plaat onmiddellijk de aandacht. Wij ontvingen een smakelijk verzorgd reisblad over Zweden, aangeboden door het reisbureau der Zweedsche Staatsspoorwe gen. Mooie foto's toon en de schoonheid van het land, dat zeker door vele touristen zal bezocht worden. Men denke o.a. aan de Stockholmsche tentoonstelling van dit jaar. In een weiverzorgden reisgids voor auto mobiel-uitstapjes somt het Stedelijk Ver keersbureau van Munster de voornaamste bezienswaardigheden van deze stad en de nabijgelegen steden Osnabrück en Soest op. De tekst van dit welverzorgde en rijke lijk geïllustreerd werkje is vlot geschre- j ven en deze gids, welke een overzichts kaartje van de beste auto-verbindingswe gen tot Amsterdam bevat, zal ongetwijfeld aan het gestelde doel beantwoorden. De door de uitgeversmaatschappij Van Kampen en Zoon te Amsterdam uitgegeven „Iets voor Ieder"-serie is wederom met een viertal afleveringen toegenomen. De titels der goed uitgevoerde nummers zijn: „Kiekjes maken maar met overleg!", „Hoe verzorg ik mijn uiterlijk ,,Wat doe ik tot de dokter komt V' en „Rauw voed sel is gezond 1" VOOR VRIJDAG 23 MEI. Eilver3nm. Na 0 uur: 1071 M. 10, 10.15: Morgenwijding 12.002.00: eert. AVRO-Kwintet 2.052.45: voor scholen 2.453.00: GxamoL - 3.004.00; Maak-het-zelf! cursus 4.30—5,00: Gramofoonplaten 5.30— Concert. Omroeporkest 6.00: Tij< Voortsetting concert 6.30: Koerse 6.457.15: dr. F. Goedewaagen: „Di thetiek van Haen" 7.157.30: Het sersch Jodel-Dno Frey Rernhardsgrutte 7.30—7.45: Gramofoonplaten 7.45— Jodel-dno 8.089.10: Aansl. van Concertgebouw te Amsterdam. Uitz. het eerste deel der Gen. Repetitie va; Kinderkoor der Ver. tot Verbet, ran Volkszang. Jo Vineent (sopraan), het certgebouw Orkest 9.1010.10: 0 den van Jack Hylton en zijn Eand 10.10: Persber. 10.20—10.30: Gr foonplaten 10.3011.30: Tweede treden van Jack Hylton en zijn Bam 11.30: Gramofoonplaten 12.00: Slni Huizen, 1875 M. 10.30—11.00: N< Ziekendienst 11.3012.00: KRO. dienstig halfuurtje 12.0112.15: tieberichten 12.151.15: KRO. I eert door KRO-Trio 1.152.00: 1 KRO. Gramofoonpl. 2.003.00: 1 Gramofoonplaten 4.005.00: NI Gramofoonplaten 5.00—6.30: NI Concert door het „Delftsch Trio" (vj cello en piano) 6.306.40: KRO. mofoonpL 6.407.00: Klaas Steenl „Iets over de Pelskonjjnenfokbeweging" 7.007.30: KRO. Gramofoonpl. 1 VFRO. Persber. 7.45: VPRO. Politii 7.50: VPRO. dr. C. J. Niemeyer: Vrjjz. Hervormden" 8.20: VPRO. eert 8.55: VPRO. dr. A. de Buck: Egyptische bron van spreuken" I VFRO. Concert 10.05: VPRO. J. weg: „De Moderne Schilderkunst" —1! Vl'RO. Concert. Daventry, 1554,4 M. 10.35: Mo: wijding 11.05: Lezing 11.50: 1 voor scholen 12.20: Concert. P. 0 mitt (viool), P. Radmall (piano) li Orgelspel door J. E. Humphreys. M. nin (sopraan) 1.50: Gramofoonplatt 2.50: Uitz. voor scholen 3.50: Coi voor scholen. Kwartet 4.35: Orkest eert 5.35: Kinderuurtje 6.20: U 6.35: Nieuwsber, 7.00: Orgelspsl W. S. Vale 7.207.40: Lezing —1 Lezing 8.05: Piano-recital door C.S 8.20: „Elins". Oratorium van Men sohn. Koor, orkest en solisten 9 Nieuwsberichten 9.35: Vervolg ..E 10.35: Marktberichten 10.45: Le 11.0012.20: Dansmuziek. Parijs „Radio Paris", 1725 M. 19 Concert 12.50: Gramofoonplaten —1 Orkestconcert en ssli 9.05: Concert, kest en solisten. Langenberg, 473 M. 7.257.50: mofoonplaten 7.508.50: Orkestcon 10.3511.35: Gramofoonplaten —12 Gramofoonplaten 1.252.50: Cot: Orkest en sopraan 5.506.50: Gra foonplaten B.20—9.15: Concert. Or en piano. Daarna tot 12.20: Dansmuzie Kalundborg, 1153 M. 12.202 Orkestconcert 3.005.00: Concert, kest en zangeres 5.006.00: Kin uurtje 8.2010.20: „Ambrosius". neelspel in 4 bedr. van K. F, Molbecb. 1 geïllustreerd 10.4011.25: Orkest eert 11.2512.50: Dansmuziek. Brnssel. 508,5 M, 5.20: Kamermit 6.55: Gramofoonplaten 8.35: Gra foonplaten 8.50: Concert, georgan» door de RESEF. Zeesen, 1635 M. 6.50—12.20: Lezin 12.201.15: Gramofoonplaten 2.20 Berichten 2.202.50: Gra foonplaten 2.504 50: Leringen —5.50- Concert 5.50—8.20: Lea» 8.20: Concert. Vocale- en instromen solisten 8.50: „Revolution in Cl"0 hoorspel van Otto Zoff 9.50: C«n door Militair Orkest. Daarna: Eerichten Dansmuziek.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10