OPENING DER NIEUWE LEIDSCHE GROENTEVEILING 71ste Jaargang DINSDAG 20 MEI 1930 No. 21526 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. hollandsche maatschit. van landbouw. vereenig. reuvens-fonds. nederlandsch onderwijzers génootsch. afd. leiden. handelsregister kamer van koophandel. DE BURGEMEESTER VERRICHT DE PLECHTIGHEID Het voornaamste nieuws van heden. binnenland. buitenland. BINNENLAND. de radio-kwestie. i de radio-visscherit- omroep. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN s 30 Cis. per regel toot advertentiën uit Leiden en plaateen waar agentschappen Tan ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andeie advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noofdeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT? Voor Leiden per 3 maanden 2.36, per weekeïv..0il8 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week'0.18 Franco per post f. 2.35 -F portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. LANDBOUWTELLING 1930. De Burgemeester van Leiden brengt het navolgende ter kennis van belangheb benden: Tusschen 20 Mei en 20 Juni van dit jaar zal evenals in 1910 en 1921 een Landbouw telling, zijnde een telling in zake het grond gebruik en den veestapel, worden gehouden. Doel van deze telling is uitsluitend: het verkrijgen van die gegevens welke voor het vormen van een zniver beeld van den land- bonw en dns voor de behartiging der land- bonwbelangen ten eenenmale onmisbaar zijn. Daarentegen staat de telling in geen enkel verband met belastingen of andere op den landbouw gelegde lasten. De grondgebruikers en veehouders dienen op de eerste plaats hun eigen belang door de inlichtingen die gevraagd worden naar besté weten te verstrekken. Met vertrouwen wordt daarom de medewerking ingeroepen van al len, die het wel meenen met onzen Land bouw om deze telling zoo goed mogelijk te doen slagen. De taak van de personen die met de uit voering van de telling belast zijn zal ten zeerste kunnen worden verlicht, indien men de gegevens reeds tijdig heeft klaar liggen. Met het oog daarop volgt hieronder een over zicht van de inlichtingen die zullen worden ingewonnen. Ten aanzien van het grondgebruik wordt gevraagd naar: a. de totale oppervlakte land (alleen bouwland), grasland en tuingrond die men in gebruik heeft; b. hoeveel van die oppervlakte eigen land en hoeveel gepacht land is en hoeveel van het gepachte land van de onders ge pacht is; c. hoe groot de oppervlakte bouwland, grasland en tuingrond is; d. hoeveel bouwland, weiland en tuin grond bezet is met boomgaarden; e hoeveel eenmiters plat glas in het be drijf gebezigd worden en welke oppervlakte tuingrond bedekt is met kassen; verwarmde en onverwarmde kassen afzonderlijk op te geven; f. hoeveel bouwland gelegen is in andere gemeente(n) dan waar de bedrijfsgebouwen gelegen zijn. De oppervlakte moet steeds worden opge geven in kadastrale grootte. Waf den veestapel aangaat wordt ge vraagd naar het aantal paarden beneden en boven 3 jaar, de eerste onderscheiden in veulens en in andere paarden beneden 3 jaar, de laatste in warmbloed-, koudbloed- paarden en hitten; het aantal runderen en <?n wel afzonderlijk; spring-stieren, melk-en kalfkoeien, mestkalveren, ander mestvee en j°ng vee boven en beneden 1 jaar; het aan tal heideschapen; het aantal andere scha pen gesplitst in die boven en beneden 1 jaar; het aantal geiten en bokkenhet aan tal varkens, waarvan afzonderlijk op te ge- ven: biggen beneden 6 weken, fokzeugen, Varkens van 6 weken tot 60 K.G., van 60 k.G. tot 100 K.G. en boven 100 K G.het aantal kippen en het aantal eenden, voor elk de kuikens en de oudere dieren afzon derlijk. De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 20 Mei 1930. 998 Afd. Leiden en Omstreken. In een der kamers van hotel „Den burcht" hield gisteravond bovengenoemde ïereeniging haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer C. Bakker uit Oegst- jjeest sprak een woord van welkom, waarna ?e n°tulen der vorige vergadering, voorge len door den secretaris, dr. D. G. Ubbels, onveranderd werden vastgesteld. De heer J^n Dorsten bracht verslag uit van de te begraven gehouden najaarsvergadering, daarvoor de voorzitter hem dankte. Aan het jaarverslag van den penningmeester den oer Dieben. ontleenen wij, dat het boek er 1929 een voordeelig saldo van f. 40.25 ^wijst. Het jaarverslag werd onder dank- z^ring goedgekeurd en de penningmeester gedechargeerd voor zijn gevoerd beheer. Daarna werd de beschrijvingsbrief behan- i voor de op Woensdag a.s. te Den Haag houden algemeene vergadering. Tot af gevaardigden der afdeeling werden benoemd e heeren Bakker en de Graaf. rondvraag werd de vergadering ge sloten. De jaarvergadering. Het bestuur van de vereeniging heeft zidhi als volgt geconstitueerd: Mr. A. van de Sande Bakhuizen, voor zitter, Leiden. J'hr. Dr. W. A. Beelaerls van Blokland, 's-Graven'hage. Dr. W. Goossens, archivaris van Limburg, Maastricht. A. Krantz, penningmeester, Oude Singel 118, Leiden. Prof. Dr. G. A. S. Snijder, Amster dam. M. M. J. StephensonHagen, Oegst- geest. M M. De VriesVogel, secretaresse, Haagweg 22, Leiden. De aankoop der zeldzame en kostbare Romeinsche Oudheden uit Limburg, welke onlangs aan den Minister konden worden overgedragen, heeft getoond, hoe vrucht dragend de bemoeiingen van deze vereeni- ging zijn. Met bevrediging kon er op gewe zen worden, dat het ledental voortdurend stijgt. Maar wil de Vereeniging ook in de toekomst gevolg kunnen geven aan de plan nen die zijn nastreeft, dan zal het noodig zijn, dat de sympathie van alle die belang stellen in de archaeologische verzamelin gen te Leiden, zich op nog kracMiger wijze zal uiten dan tot nu toe. Ledenvergadering. Zaterdag j.l. hield de afd. Leiden N.O.G. een vrij goed bezochte ledenvergadering in „het Nut". Onder de ingekomen stukken bevond zich een verzoek van het Gemeentebestuur van Leiden om advies te willen uitbrengen over n' tweetal adressen betreffende het zwem onderwijs op scholen, waarover zich een levendige discussie ontspon. Het bestuursvoorstel tot aanbieding van een 30-tal archiefstukken der afdeeling aan het Gemeentebstuur te Leiden werd met al gemeene stemmen aangenomen. De benoeming van een nieuw bestuurslid voor het Comité v. Actie v. d. Openb. School kon achterwege blijven, daar de heer Jur- jaanz zijn ontslagaanvraag voorloopig te rugnam. Tot afgevaardigden naar de Alg. Vergade ring te Deventer werden benoemd de hee ren Schuit en v. d Hoogt. Bij de bespreking van den beschrijvings brief werd uitvoerig van gedachten gewis seld over de punten Pacificatie-Rapport en Fusie-voorstel. Het amendement van het Hoofdbestuur op een der door de afd. Leiden ingezonden voorstellen, werd overgenomen, terwijl be sloten werd een amendement in te zenden op een voorstel van de afd. Laren-Lochem betreffende de „classificatie". Bij de rondvraag werd namens den pen ningmeester van de sub-commissie Leiden van het Ondersteuningsfonds een beroep gedaan op de aanwezigen, om ertoe te wil len medewerken, dat het onderwijzend per soneel in Leiden in grooter getale zal bij dragen aan deze instelling, die hulpbehoe vende onderwijzers en hun nagelaten be trekkingen niet uitsluitend N.O G -leden steunt. De inkomsten voor Leiden be droegen dit jaar f. 139, terwijl de steunver- leening reeds de f. 400 naderde. Daarna sloot de voorzitter te ongeveer half twaalf de vergadering. Wijziging: C. W. van der Klugt. Sophiastraat 35, Leiden. Kruideniers- en grutterswaren (de tailhandel). Uittredende Eigenaar: C W. Hemerikvan der Klugt, Leiden, dd. 1 Mei 1930. Nieuwe Eigenaar: M. W. van der Klugt, Leiden. Wijziging handelsnaam thans M. W. van der Klugt. Gisteren herdacht D. van der Lelie den dag, dat hij voor 40 jaren in dienst trad bij de fa. A. Somerwil Azn alhier. De fami lie Somerwil complimenteerde den jubilaris 's morgens te zijnen huize en vond daarbij gelegenheid een enveloppe met inhoud te overhandigen; de kinderen boden een bou quet leliën aan. Een feestgebak met de jaartallen 18901930 werd mede aange boden. Ook het personeel liet den dag niet onge merkt voorbijgaan. Naar wij vernemen is er hier ter stede een Avrocomité van actie in voorbe reiding. Bijzonderheden hieromtrent zullen wij nader bekend maken. De N.V. Rijnlandsche Beton Mij. al hier, was met f. 55.900 laagste inschrijfster voor het maken van een brug in gewapend beton over de Westsingelgracht voor de Bin- nenwatersloot te Delft. Hedenmiddag te ongeveer 1 uur vond cnaer groote belangstelling de ollicieele opening plaats van de nieuwe Leidsche Groenteveiling. Vrooljjk wapperden de vlug gen van de diverse gebouwen en \eie bloemstukken prakten in de groote veiling- loods, waar een speciale, met vlaggedoe- ken bekleedde tribune voor de talrijke ge- noodigden was opgesteld. Den ganschen morgen was men nog druk in de weer geweest om de laatste voor bereidingen te .treffen. Toen het uur der officieel© plechtigheid sloeg, zagen de terreinen en gebouwen er over het algemeen reeds prachtig verzorgd uit. Burgemeester Van de Sande Bakhuyzen werd door den voorzitter, den heer Vliet en Öe andere bestuursleden in de bestuurska mer ontvangen. Onder de genoodigden waren aanwezig de wethouders Splinter, Tepe en Goslinga, verschillende raadsleden, voorts afgevaar digden van het bestuur der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden, de heeren D. ten Cate Brouwer en imr. P. G. Knibbe, de voorzatter en de se cretaris van het Centraal Bureau voor Vei lingen in Nederland, resp. de heeren Val- star en Niemuller, het bestuur van den Eond Westland, de directie van den Rafei- senbank te Utrecht, het bestuur van de Kooplieden vereeniging ,de directeur van het Marktwezen alhier, de heer Mennes, als mede het Dagelijksch Bestuur van den Kring, de aannemers, architect Goldberg en rele anderen. Alle genoodigden verzamelden zich in de groote veilingloods, waar allereerst 't woord gevoerd werd dooj* voorzitter Van Vliet. Rede van den heer Van Vliet. Edelachtbare heer Burgemeester, Hoog geachte genoodigden en verdere aan wezigen! Daar het oogenblik nabij is, dat de Edel achtbare heer Burgemeester, de nieuwe vei ling zal openen, vraag ik U eerst nog een oogenblik op het verleden terug te mogen zien. Deze terugblik is vanaf het jaar 1902, toen op initiatief van het Bestuur van de Hol landsche Maatschappij van Bloem- en Plantkunde, namelijk de heeren Witte, Bal lego en Roomburg, waarvan de heeren Witte en Ballego hier aanwezig zijn, een vereeni ging werd opgericht. Deze heeren hebben toen de Leidsche Tuinders bijeengeroepen, wat tot gevolg had, dat in Februari 1902 werd opgericht de Leid sche Tuinders Patroons vereeniging. Tot bestuur van de vereeniging werden gekozen: G. Doeve, voorzitter; J. Prevo, secretaris; R. Hendrikse, tweede voorzitter; E. M. La- man, penningmeester, W. A. Zandvliet en J. Scheld, Commissarissen Hiervan zijn nog drie heeren in leven en ook hier aanwezig namelijk de heeren G Doeve, E. M. La- man en J. Scheld. Al dezen personen onzen hartelijken dank voor wat zij hebben gedaan als oprichters van een veilingsvereeniging om zoodoende de baan te breken en te komen tot dit ons zon groote doel. Eerst werd beproefd als vereeniging op dezelfde voet door te gaan en gezamenlijk schuiten te laten varen voor het verzenden van groenten in consignatie naar Haarlem, doch dit ging niet. de koopman moest zelf ter plaatse komen en daarvoor was noodig een veiling. Dit werd dan ook besloten op een vergadering welkp gehouden werd in den winter van 19021903. Er zou dan ge veild worden op de markt aan de Oude Vest en dit veilen werd ter hand genomen door de heeren Doeve, van Staveren en van Vliet. Dat dit veilen ondoenbaar was is on noodig hier te zeggen, gezien de plaats en de weers omstandigheden, want als er een bui regen kwam moest de veiling worden stopgezet of een parapluie worden opgezocht om de veiling voort te zetten, dus daar moest een einde aan komen en toen aangeklopt bij het gemeentebestuur, dat nu welwillend de Waag afstond al? verkoopplaats, wat wel niet naar den zin was van den waagmeester want als de veiling des middags om 5 uur was afgeloopen, stond het waagpersoneel om half 5 al klaar, de restanten en tuinder uit de Waag te vegen. Dat de waag geen plaats was om veiling te houden, daarvan was ieder dan ook over tuigd en ook het gemeentebestuur, welk toen aan de Boommarkt een veilingsgebouw heeft laten zetten, dat wij tot den huidigen dag in gebruik hebben gehad. Het werd aan de toen bestaande Leidsche Tuinders Po troonsvereeniging in gebruik gegeven tegen een half procent van den omzet. Toen eerst kon het veilingwezen zich ont wikkelen, wat ook gebeurde. Het bij opbod verkoopen werd vervangen door afslag en later venvangen door een electrisch afmijntoestel, hetwelk in gebruik werd gesteld op 6 Mei 1913 in tegenwoor digheid van Burgemeester en Wethouders en den Directeur van het marktwezen en ver dere genoodigden. De Edelachtbare Heer Burgemeester de Gijselaar stelde het afmijntoestel in gebruik door het eerste koopje af te drukken, wat be stond uit een mandje aardbeien, gevolgd door de heeren Wethouders. Was de vereeniging beginnen te veilen met een omzet van ongeveer f. 50.000, die omzet steeg telken jare totdat in 1918 werd geveild voor meer dan een millioen gulden, hieraan was natuurlijk de oorlog niet vreemd, want na den oorlog werd dit bedrag minder, de export ging niet en ook de goede geest in de vereeniging moest het ontgelden. De vereeniging splitste zich en er kwamen zoodoende twee vereenigingen. De handel en de teelderij en ook de vei lingen kwamen in het gedrang. Wat deze jaren van wanorde teweeg brachten zullen wij hier niet bespreken, want voor den in gewijde is het niet noodig en voor degenen, die er buitenstaan niet nuttig. Wel wil ik hier een woord van dank brengen aan de genen die hebben meegewerkt tot opheffing van deze onaangenaamheden, en wel in do eerste plaats aan den Wethouder den heer Reimeringer en de Directeur van het Markt wezen. den heer Mennes, welke steeds wis ten mede te werken om tot ééne vereeniging te komen en wat dan cok lukte in het voor jaar van 1928. Toen werden de twee ver eenigingen ontbonden en werd opgericht do Groenteveiling ,,De Eendracht". Nu kwam er geen gemakkei ijken tijd voor den Direc teur van het Marktwezen, want alles moest worden geregeld op de Boommarkt en Apo- thekersdijk, de bewoners in het rond hadden dikwijls geen plaats om in hun eigen huis te komen tijdens de veilingen, hoewel moet opgemerkt worden dat velp vreemdelingen een kijkje aan onze veiling kwamen nemen en ook menig kiekje is medegegaan naar het buitenland. Doch de veiling moest verplaatst worden en de heer Mennes kreeg de opdracht van Burgemeester en Wethouders om naar een geschikt terrein te kijken voor onze veiling. Alle deelen van de stad werden doorge- kruisd, tot ten slotte in een conferentie met Burgemeester en Wethouders ons werd aan geraden op eigen initiatief een veiling te bouwen, dan zouden Burgemeester en Wet houders daaraan wel hunne medewerking geven. Eindelijk werd dit terrein, waar nu de vei ling op staat gekocht van de N.V. Holland sche Construe tiewerkplaatsen. Gesteund door de Raifeis9enbank te Utrecht, welke nu en voorheen de finan- tiën van de tuinders en hunne vereeniging voor het meerendeel beheerde, kwamen wij tot dit doel. Mr Gezelle Meerburg en Mr. Hooft Graaf land, daar U a'l de schomelingen van voor been der vereeniging hebt meegemaakt, danken wij U, dat gij altijd het vertrouwen in onze vereeniging heeft gehouden en wij hopen dat wij dit vertrouwen altijd bij U mogen behouden en waardig blijven. Wij roepen ook een welkom toe aan den hoer Val star en Mr. Niemoller de vertegen woordigers van het Centraal Bureau van Veilingen in Nederland. Over dit lichaam zal ik niet verder spre ken. aangezien de heer Valstar daar wel nader over zal inlichten. De nieuwe veiling is gebouwd onder de leiding van den architect, den heer Gold berg, aan wien wij alle hulde brengen voor zijn prestatie. Ook met de aannemers, de heeren Tur kenburg en Oudenes en Gesman werd zeer naar genoegen gewerkt, terwijl van gemeen tewege alles in het werk werd gesteld om zoo spoedig mogelijk tot een einde te ko men Ook aan den heer Splinter hier onzen dank voor zijn adviezen en goedp wenken, en allen die hebben meegewerkt tot het goed slagen van dezen bouw nogmaals onzen hartelijken dank en zoo hopen wij dat deze veiling onder Gods zegen mag medewerken tot bloei der tuinderij en handel en de ge meenschap van Leiden's Burgerij. Vervolgens spraken Burgemeester Van de Sande Bakhuyzen, alsmede eenige bestuurs leden der vertegenwoordigde corporaties. Hierna begaf het gezelschap zich naar de veilingtribune, waar de Burgemeester de oppning verrichtte. Nadat het lint was doorgeknipt, voer de De opening van de nienwe Leidsche Groenteveiling (late Blad). De algemeene vergadering der Ned. Ter. van Huisvrouwen (Binnenland, 1ste Blad). De Avro verzekerd van nitzending over bnitenlandsche stations? (Binnenland, 1ste Blad). De vernietiging van groenten; de regeering zal niet ingrijpen (Binnenland, 1ste Blad). Bijzonderheden omtrent de uitbarsting van den Telemojo (Uit Ned. Oost-Indië, 1ste Blad). Doodelijk motorongeluk bij Breda (Ge. mengd, 2de Blad). De ontrniming van bet bezette gebied. (Buitenland, 1ste Blad). De ontvangst van Briand's voorstellen. (Buitenland, late Blad). Weer een werkloozendebat in het Engel- sche Lagerhnis (Buitenland, l9te Blad). De „Grai Zeppelin" na rust te Sevilla op weg naar Znid-Amerika (Buitenl. Gom. 2de Blad en Tel. 1ste Blad). eerste schuit naar binnen. Onmiddellijk hierop werd de eerste niet-officieele vei ling gehouden en kocht de Burgemeester het eerste mandje aardbeien. Na afloop maakten de genoodigden een rondgang over de terreinen, die algemeen de grootste bewondering afdwongen. Vervolgens reed het College van B. en W. per auto naar „In den Vergulden Turk", de andere genoodigden volgden in de blauwe tram, die voor het eerst aan de speciaal voor de Groenteveiling ingestelde halte stopte. In „In den Vergulden Turk" vereenigde het gezelschap zich ten slotte aan een schit terenden feestmaaltijd. Op een en ander hopen wij morgen nog terug te komen. De Avro-onderhandelingen met het buitenland. Gisteravond heeft^de heer W. Vogt voor de microfoon medegedeeld, dat blijkens de resultaten van de gisteren gehouden bespre kingen en onderhandelingen met de direc ties van buitenlandsche stations de kans zeer sterk gerezen is. dat de A.V.R.O.. wan neer de nieuwe zendtijdverdeeling van. kracht wordt, op die dagen, dat zij in Neder land niet kan gehoord worden, toch via een buitenlandsch station haar 9tem zal doen klinken. De heer Vogt kon om redenen van technischen aard het station niet nader aanduiden. I-Iij deelde voorts mede, dat geen enkele mogelijkheid niet onderzocht is doch dat zelfs al klinkt dit eenigszins fantastisch in overweging werd geno men op het nieuwe amusementsschip, dat bij Scheveningen buitengaats zal worden geslationneerd, een eigen zender op te richten. Aan den Minister van Waterstaat zijn weer een groot aantal protest-telegrammen gezonden. Het hooi tuur der Reedersvereeniging voor de Nedcrlandsche Haringvisscherg heeft van den directeur-generaal der pos terijen, telegrafie en telefonie de beschik king gekregen over het rijks-radiostation voor den zakelgken omroep te Schevenin gen. Genoemd hoofdbestuur heeft beslo ten. de radio-visscherü-omroep met ingang van 3 Juni in werking te doen treden. De uilzending geschiedt alle dagen, hehalvedes Maandags, des morgens acht uur precies, over Scheveningen-Haven, met een Golf lengte van 1071 meter. N.K.Crtt. J

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1