71ste Jaargan? ZATERDAG 17 MEI 1930 No. 21524 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. 40-ïARIG jubileum. DE NIEUWE ZWEMINRICHTING TE SASSENHEIM. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantaJ woorden van 30. Incasso volgens postreebt Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTt: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per weet Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weet Franco per post f. 2.35 portotosten. ƒ0.18 „0,18 Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en ^Wethouders van Leiden: Gezien het verzoek van dr. Murk Jansen vergunning tot het oprichten van een kliniek op het perceel Meezenstraat No. 2, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sec tie P. No. 179. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd veTzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede, dat op Zaterdag, den 31 Mei ik. des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden pegeven om bezwaren tegen dit verzoek te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd lijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een fijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 17 Mei 1930. 873 Van den heer J. F. Evers. Donderdag herdacht de heer J. F. Evers, hoofd der afdeeling keuken den dag dat hij voor 40 jaren in betrekking kwam bij de firma Tieleman. en Dros conserven fabrikan ten alhier. Des morgens om half acht werd een H. Mis van dankbaarheid opgedragen in de Mon Pèrekerk door kapelaan Nieveen van Bijkum waarbij de jubilaris wegens ziekte niet persoonlijk tegenwoordig was doch waaraan door zijn familie werd deelgeno men. De gelukwenschen werden hem in ver- tand met zijn ziekte in zijn woning aan den Zijlsingel 44 aangeboden. Om tien uur vervoegden zich de hoeren "an der Velde ei. Pop tie te zijnen huize om hem namens verschillende afdeelingen hun feluhvenschen en als blijk der goede ver standhouding een pendule, eetservies en bloemenmand aan te bieden. De jubilaris die zeer onder den indruk Tas dankte diep getroffen. Te 11 uur ver schenen zijn patroons de heeren H. W. Tie leman en H. H. Tieleman alsmede de be drijfsleider de heer van Velszen, die hem in hartelijke bewoordingen geluk wenschten en bedankt voor zijn ijver in die jaren betoond ▼oor de firma en hem als bewijs van waar deering een prachtige bloemenmand benc- Tcns een enveloppe met inhoud aanboden Diet den wensch, dat hij nog vele jaren van 2')n welverdiende rust zal mogen genieten. In den loop van den dag werd den jubi- •£ïïs een telegram bezorgd van zijn po- hoon, den heer A. H. Dros, die zich in hot buitenland bevindt. Verder werden niet minder dan 33 bloem stukken aangeboden, terwijl voorts ve'o huren en bekenden, waaronder zijn oude chefs de heeren Damen en van Zanten dor. Jubilaris hun gelukwenschen kwamen aan bieden. SELSKIP FRYSLaN. Laatste bijeenkomst in dit seizoen* De Leidsche Friezen, vereenigd in hun organisatie Frysl&n, kwamen gisteravond op de bovenzalen van de Harmonie voor de laatste maal in het seizoen 19291930 bijeen. De voorzitter der vereeniging, de heer H. Nijholt, opende met zeer gemengde gevoe lens de samenkomst. Wel was er blijdschap in zijn hart nu hij na een zware ziekte weer zelf de leiding op zich kon nemen, maar hij was ook van droefheid vervuld nu Frieslands grootste dichter was gestorven en op dezen dag grafwaarts was gedragen. Hij hoopte, dat de leden van Frysl&n de nage dachtenis van Piter Jelles mede zouden eeren door zooals hij de Friesche taal te onderhouden en lief te hebben tot het einde van hun leven. Nadat enkele verzen van Troelstra wa ren gezongen zette de heer K. Terpstra de beteekenis van deze groote figuur als Friesch dichter uileen en declameerde daarbij ver schillende gedeelten uit Troelstra's mooiste zangen. Met de grootste aandacht werd hier naar geluisterd en toen de voorzitter in zijn slotwoord den medewerkers aan dezen avond dank bracht, mocht ^iij terecht con- stateeren, dat de heer Terpstra op treffende wijze uiting had gegeven aan wat bovenal de Friezen op dezen dag gevoelden. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld met bijdragen van mejuffrouw T. Wartena en den heer Jac. Tjalsma. Bij de rondvraag werd op voorstel van een der leden besloten om ook dezen zomer eens gezamenlijk naar buiten te trekken. Met het uitspreken van de hoop, de leden in elk geval in het najaar weer bereid te vinden voor een nuttig en gezellig vereeni- gingsieven, sloot de heer Nijholt de druk be zochte bijeenkomst. OUDERAVOND OPLEIDINGS SCHOOL VOOR U. L. O. AAN DEN MARESINGEL Donderdagavond werd in bovengenoemde school een ouderavond gehouden, welke door pl.m. 40 schoolouders werd bezocht. Het hoofd der school de heer A. Uittenbroek sprak een openingswoord, waarna de notu len werden gelezen en onveranderd vast gesteld. Hierna verkreeg het woord, de heer P. de Graaf, hoofd der openbare school te Nieuw koop, welke een en ander zou vertellen uit 'het leven der vogels, toegelicht met lantaarn plaatjes. Spreker getuigde van zijn groote liefde voor Nieuwkoop's natuurschoon en verhaal de met weemoed van het vernielen daarvan, door het Leidsche stadsvuil. Hij voerde ons daarna over en langs de Nieuwkoopsche plassen en aan de hand van interessante lantaarnplaatjes werden ons achtereenvol gens. verschillende vogelsoorten vertoond, in de broedpenode, en in hun ongerepten natuurstaat. Het zou ons te ver voeren, dit in geuren en kleuren over te vertellen en wij kunnen volstaan met mede te deelen, dat onder instemming der aanwezigen, de heer Uittenbroek aan het einde hartelijk dank zegde aan spreker voor diens zeer in teressante voordracht. In de pauze werd een kopje thee aange boden en werd ofen druk gebruik gemaakt van de gelegenheid met het onderwijzend personeel te spTeken. Na de pauze werd door oen voorzitter der oudercommissie de aandacht gevestigd op het schoolfonds, terwijl hij mededeeling deed dat als resultaat op de uitgezette circulaires, reeds een 20-tal nieuwe leden zich hadden opgegeven. Te ongeveer 11 uur keerde men huis waarts. taande foto geeft een beeld van de damesafdeeling der ihedenmiddag alhier j^ende zweminrichting. Op den achtergrond ziet men de kleedkamertjes en de ^^-inrköïtimg (met koepeldak der heeren. De .fraaie-aanleg-der dnricfctkig is dcrideRjk -ZicffotJbaar. BENOEMING LID PROVINCIALE STATEN. In verband met het overlijden van het lid der Prov. Staten van Zuid-Holland deu heer J. H. M. Balvers te Hillegom, heeft bij besluit van heden de voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkie zing van de leden van de Prov. Staten van Zuid-Holland tot lid dier Staten benoemd verklaard den heer mr. E. J. M. H. Bol- sius, alhier. EINDEXAMENS M. S. G. Aan het eindexamen der ode klasse voor Wis- en Natuurkunde namen 53 candidateq deel, waarvan 35 slaagden: H. L. Bakker, van Groningen; A. Bouw meester, Noordwijkerhout; J. B. Brepols, Utrecht; 3- Burger, alhier; KI. Dubbeldam, alhier; Kr. Dubbeldam, alhier; A. II. van Egmond, alhier; L .W. H. Fase, Den Haag; A. C. Gauw. Oosterbeek-. J. W. J. Heyms. Hazerswoude: J. M. Hurkmans, Sassen- heim; H. J. Imthorn. Noordwijk-binnen; J. de Jongh. Rotterdam; J. G. Koevoet. Voor schoten; G. de Lange, alhier; A. G. Lucas- sen. Den Haag; A. Mioch, alhier; H. P. Oostdam, alhier-, A. van Reen, alhier; L. Rozevelt, Den Haag; S. Sanders, Coevor- den; I. Sanderse. Wassenaar; B. J. Sclier, alhier; P A. Smit, Den Haag; S. Smit. al hier; C. C. Steinwcgs. Wassenaar; H. Stol, alhier; D. Streefland. Velsen; C. Tromp, Bodegraven; I. Verhoeven, alhier-, W. C. Verhoeven, Voorschoten; KI. van Vliet, alhier; G. van der Waals, alhier; J. A. Wentzel, Amsterdam; L. A. C. Zirkzee, al hier. Aan het examen Bouwkunde namen S candidalen deel, die allen slaagden: B. Cr. van Bemsvel, L. P. II. Kantebeen, II. M. W. de Koninr, S. de Lange. H. H. •Mugge, J. Mugge. W. Serdijn en C. van Steenwijk. allen alhier Aan het examen der Ge klasse voor be schrijvende meetkunde en perspectief namen! 6 Candida (en deel, waarvan 3 slaagden: H. M. W. de Koning, H. H. Mugge, en J. Mugge, eveneons allen alhier. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen do heeren P. A. Schwartz (Krabbendijke) en J. van Dalen (Brakel, Gelderl.), voor het taalkundig candidaatsexamen Indologie J. R. van Blom (Leiden), doctoraal-examen ge schiedenis mej. G. F. van IJsselstein (Den Haag). Voor het examen van apothekersassis tente zijn geslaagd de dames G. J. Folmer (Schipluiden) en L. A. van der Steen (Lei den). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: N.V. Leidsche Auto Boxen Garage, v. Oldenbarneveltstr. 37 en Hoogerbeetsstr. 46 Leiden. DirecteurD. A. Smits, Lei den. Pres.commissaris: N. A. van Z>71, Lei den. Ged. commissaris: E. A. Freijso-'-, Leiden. Commissaris: P. J. van Zyp, Lei den. Maatsch. kap. f. 50.000, waarvan ge plaatst en gestort f. 14.000. W ij z i g i n g Leidsche Autoboxen Garage. Leiden, v. Oldenbarneveldstr. 37 en Hoogerbeetsstr. 4 Bovengenoemde vennootschap onder firma, is omgezet in een naamloozc ven nootschap onder den naam: N.V. Leidsche 'Autoboxen Garage. HET EEUWFEEST VAN ST. AUGUSTINUS. Rede van Prof. Dr. P. j. Steffes. Heden sprak op uitnoodiging van de R.K. Studentenvereeniging Sanctus Augustinus in liet groot-auditorium van het Academie gebouw prof. Steffens uit Bonn over: het eeuwfeest van St. Augustinus. Wanneer wij heden, aldus spr., door de eeuwen der geschiedenis terugtreden en voor onze geestesoogen de figuur doen op rijzen van den man. wiens naam de feest vierende vereeniging hier als een symbool heeft aangenomen en boven wiens stoffelijk overschot zich het graf reeds vóór 1500 jaar heeft gesloten, dan weten wij: dit genie is niet dood. Hij leeft en wij voelen zijn harte- klop en den bezielenden adem van zijn geest. Zoo zal het genie, aan wien dit herden kingsuur gewijd is, ons een licht worden op den weg, welke wij ons moeten banen door het heden naar den dag van morgen. St. Augustinus heeft zijn tijd en de toe komst gevormd op een wijze, dat zelfs wij er nu nog ten sterkste bij betrokken zijn. Op de eerste plaats heeft hij voor het -eerst-de cultuur van zijn tijd weten te her leiden tot een christelijk philosophisch ge heel en heeft hij de groote werelden van de natuur en de boven-natuur in onderlinge betrekking en verbinding gebracht. Vervolgens heeft hij door zijn polemieken met de verschillende kettersche stroomingen van zijn tijd en gebruik makend van het groote geestelijke erfdeel van het morgen- en avondlandsche verleden zoowel als van zijn eigen religieuze ervaring, de ontwikkeling der kerkleer in juiste banen geleid, en heeft hij zijn stempel gedrukt op den vorm van het religieuze leven. Ten slotte heeft hij door de kracht van zijn geniaal aangelegde en door eindeloos innerlijk worstelen tot vrede en volmaakt heid opgevoerde persoonlijkheid ons het heldhaftige voorbeeld van een groot mensch geschonken, dat ons boven alle tij den modern aandoet en thans nog een be- tcovering uitstraalt, waaraan ook anders denkenden zich niet onttrekken kunnen. Augustinus redde een waardevol erfgoed uit de in doodstrijd neerliggende oude we reld voor de komende geschiedenis en voor al voor het geheele cultuurleven een abso lute basis, welke het leven draagt en vrucht baar maakt, in den over alle werelden heerschenden God. De groote religieuze crisissen van zijn tijd evenals zijn eigen zoeken, dwalen en vinden gaven Augustinus aanleiding om de reli gieuze vraagstukken met de meest intense denkkracht na te vorschen. Hij wist tegen over de Manicheeën, de Arianen. de Dona- tisten en de Pelagianen die christelijke leer hoog te houden en Gods gedachte, de be grippen omtrent genade, zonde, kerk en mystiek op beschouwende wijze buitenge woon te yerdiepen. Hij heeft in nauwe samenhang met de nooden van zijn lijd het Christelijk erfgoed bewaard, tegen afwijkin gen beschermd en in diepte ontwikkeld, hij heeft het ook in den smeltkroes zijner ziel zoo doorgloeid, dat het levenskracht en levensbrood werd. Ook hier kan hij ons tegenwoordig een leidsman zijn. Ten slotte vraagt spr. zich af of er eigen lijk een meer algemeen gehoorde klacht in het tegenwoordige avondland is dan die, dat ons de vooral nu zoo hoog noodige leiders ontbreken. Zeker, het zou dwaa9 zijn bij Augustinus raad te zoeken voor alle vragen der economie, der politiek e.d. die ons bezig houden. Maar de men9ch en de christen in Augustinus heeft zich door eigen strijd en eigen ondervinding door alle kronkelingen en dwalingen van zijn tijd zóó gevormd, dat hij heden ten dage nog met sterke leiders kwaliteiten voor ons staat. Hij, die op 70- jarigen leeftijd een critische inspectie hield over zijn leven en zijn werk en veel weg wierp, wat hij vroeger aanhing, hij was een mensch, die alles niet alleen met koel ver stand aanvatte, maar ook met den gloed zijner ziel doorleefde en het grootscher weergaf dan hij het ontving. In tegenstelling tot de Grieksche be schaving, waaraan hij overigens veel ver schuldigd was, zag hij den ondergrond des menschen niet in de intellectualiteit, maar in den wil. Onrust is de mensch van bin nen hoe modern klinkt dat zijn leven en streven is er slechts op uit deze onrust tevreden te stellen. Maar dat wil zeggen, zijn levenswil vervullen, streven naar zijn geluk en zijn vervolmaking. Hoe actueel is dat alles! Ook heden new zal een ieder, die zich aan de leiding van dezen geestelijken leider overgeeft, het zelfde geestelijke opstijgen beleven, welke Augustinus met zijn moeder vóór haar ver trek in Ostia beleefde, op een opstijgen boven alles, wat veranderlijk, eindig is, tot het onveranderlijke en eeuwige en do troostrijke woorden vernemen: ,,Ga ook gij in de vreugde uws Heeren". Moge de R.-K Studentenvereeniging te Leiden zóó den geest van haar patroon zien en tot werkelijkheid brengen, aldus sloot de geleerde spreker zijn voordracht, waarvan wij hier slechts de hoofdgedachte hebben aangeduid. In de morgenuren heeft Z. D. H. de Bisschip van Haarlem, mgr Aengcnent in de Mon-Père-kerk een H. Mis opgedragen. PARKCONCERT. Het program van het Parkconcert op Dinsdag a.s. 8 uur luidt: 1. „Nanon", marsch, Genée; 2. Ouverture ..Norma", Bellini; 3. „Das Tanzende Berlin", Wals, Kollar: 4. Fantaisei „Marenko's Bal let „Excelsior". Millars; 5a. „Aubade prin- taniere", Lacombe; 5b. „Redowaska", Geijp; 6. „Pomone", Suite de valse. Waldteufel; 7. „LazzaToni", marsch, Wagner. RECTIFICATIE. In ons blad van gister stond onder „Ge meentezaken" abusievelijk vermeld, dat B. en W. voorstellen aan mej. dr. C. R. Bakker op haar verzoek eervol ontslag te verleenen als leerares aan Gymnasium en H. B. S. voor meisjes, dit moet zijn als leerares aan de H. B. S. voor meisjes. BINNENLAND. De ter-aarde-bestelUng van wijlen mr. Troclstra; rouwplechtigheid in Den Haag. 2e Blad.) De Pers over de verdeeling van den zend tijd. (Binnenland, 2e Blad.) Wegens mond- en klanwzeer is ook voor Doeree en Overilakkee en Groningen een vervoerverbod voor vee ingesteld. (Land en Tuinbouw, le Blad) Tilden zal deelnemen aan hert tennis- tonmoei te Noordwijk. (Sport, 3e Blad.) BUITENLAND. De ontruiming van bet bezette gebied. (Buitenland, le Blad.) Een comité van deskundigen voor het op. lossen der Fransch-Italiaanscbe geschillen. (Buitenland, le Blad.) Groote brand te Bergen. (Buitenlandsch Gem., 2e Blad.) DE BIOSCOPEN. City-th eater Na twee komische films „De zwemtocht over het Kanaal" en „Een Iwottochtje" wordt een herhaling ge geven van de bekende melo-dramatische film „De Wolga^bootman". Deze aangrijpen de film wordt op zeer goede wijze bege leid door de „Loetophone". Zeer velen zul len ongetwijfeld gebruik maken van de ge. legenbeid om dit uitstekend filmwerk, dat verleden jaar ook twee weken achtereen in dit theater gedraaid heeft, nogmaals te zien. Alleen het lied van den Wolgaboot- man is reeds een bezoek waard. Casino-theater Het theater aan de Hoogewoerd brengt ons deze week het in teressante Fox-nieuws, met o.a. interessan te beelden van Capri, waarna mooie na tuuropnamen op het witte doek verschijnen van het beroemde Andes-gebergte uit Equador. Voor de pauze verder nog: „Euck, de Eokstrainer", waarin we Buck Jones alias Puck O'Hara weer als een edelmoedig jong- mensch met stalen vuisten recht zien doen. Ook de gebruikelijke „love story" is niet vergeten, zoodat het einde een huwelijkte zien geeft. De film na de pauze: De Kruisweg der Kinderen, is een verhaal, waarin de hoofd rollen worden vervuld door een kleine jon gen en een meisje een wees die bjj hun omzwervingen elkaar gevonden hebben en elkaar steeds volgen. De jongen is het zoontje van een rijken fabrikant en ont moette het meisje bij een visscher, waar hij onderdak verkreeg. Na den dood ran den visscher worden de kinderen onder be scherming gestold van een herbergier, die de kinderen bij een rondtrekkend circus terecht doet komen. Het behoeft natuurlijk geen betoog dat het einde ons de twee kin. deren toont, die elkaar innig omhelzen! Twee werkelijk uitstekende hoofdfilms, dïs een bezoek overwaard' zjjn! Trianon-theater Janet Gaynoren Charles Farrel! vervullen de hoofdrollen in „Gelukskinderen", een dramatische ge schiedenis met een blij-eindigend slat uit de Amerikaansche bergen. Eerstgenoemde is M ary, het schijnbaar wat simpele boeren meisje, dat nochtans tracht een extra-winst te leggen op de met water aangelengde melk, welke door haar wordt verkocht aan de arbeiders van den telefoondienst. Tim (Claries Farrell) en Wrenn, zijn baas, krij gen er ruzie over boven in een telefoon paal, waar zij bezig behooren te zijn de lijn te herstellen, doch het bericht van het uit breken van den oorlog stilt plotseling den ouderlingen twist. Tezamen gaan baas en ondergeschikte den strijd tc-gemoet, doch terwijl eerstgenoemde ongedeerd terugkomt, wordt Tim aan beide beenen gedeeltelijk verlamd, waardoor hq zich voortaan in een wagentje moet voortbewegen. Het laatste is geen bezwaar voor Marv om verliefd op hem te worden en als Tim haar genegen- reid blijkt te beantwoorden, schijnt zich ec-n paradijsje te vormen daar in die mooie bergstreek van Noord-Oost-Amerika Totdat Wrenn weer in hun leven komt de moeder overlaadt met geschenken en haar weet over te halen hem haar dochter tot vrouw te geven. Tot wanhoop niet al leen van het meisje, doch ook van den

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1