KERK- EN SCHOOLNIEUWS. :yriazi Vooral Dames <mj ASPERiK eenig op tie wereld J LAND- EN TUINBOUW. Dr. H.NANNING'S SUPPOSITORIA UIT DE RIJNSTREEK. FABRIEKSBRAND TE CHICAGO In de fabriek van sportartikelen van Spalting Brothers te Chicago is een grootte brand uitgebroken, welke een reusachtiger omvang heeft aangenomen. Door deD brand is een raffinaderijgebouw van 3 verdiepingen, waar 8000 gallon ben zine en 2000 gallon aceton opgeslagen wa ren, verwoest. Ook de overige gebouwen worden doOi) het vuur bedreigd. De brandweer tracht de vlammen verwij derd te houden van een onderaardschen tank, welke 10.000 gallon benzine bevat. De schade cnet inbegrip van de bedrijfs schade wordt op ruim 2.000.000 dollar ge raamd. NOODLANDING VAN Mei. TOHNSON. Mejuffrouw Johnson, die gistermorgen uit Calcutta vertrokken was op haar reis naar Australië heeft goed weer getroffen tot "^kyab, maar op het laatste gedeelte van haar voorgenomen tocht naar Rangoon trof zij slecht weer met hevige windslooten en dikken mist, zoodat ze tot 3600 M. moest stijgen. Toen ze meende in de buurt van Rangoon to zijn, is zij voorzichtig gedaald, tot ze een terrein onder zich zag, dat ze voor do renbaan te Rangoon hield; toen ze er evenwel vlak bij was, zag ze dat het niet aansloot bij de stad die slechts even verder ligt en dat het te klein was om te landen. Ze is toen weer hooger gaan vlie gen, maar door den mist en den invallenden schemer heett ze Rangoon gemist en daar haar benzine op begon te raken, is zij naai het terrein teruggekeerd, dat ze eerst gezien had en waar ze een uitmuntende landing heeft uitgevoerd. Bij het uilloopen van de machine geraakte deze echter in een stoot en de propeller en beide vleugels werden beschadigd Mej. Johnson bleef volkomen ongedeerd en heeft onmiddellijk naar Rangoon getelefoneerd om mechanicien9 om de schade te herstellen. Zij is neergekomen op een speelveld voor kinderen in een stadje dat 15 K..M. ten N. van Rangoon ligt en aan gezien ze 2 votle dagen op Bert Hinckler's prestatie voor is, mag ze vandaag eventueel één dag met reparaties verspelen. Me). Johnson schreef haar ongelukje toe aan de zeer slechte stafkaarten, die van dit deel van Birma in omloop waren, want zij had de kustlijn en daarna de spoorlijn geregeld gevolgd en had deze, met een eenigszins betrouwbare kaart, zonder moeite moeten kunnen terugvinden, toen zij uit den mist weer naar Rangoon's ligging zocht. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Glanerbrug ds. E. J. Mulder te Herveld; te Renkum ds. B. N. B. Bouthoorn te Putten; te Schelluinen ds. Bax te Puttershoek; te Willige-Langerak de heer D. Kleyne, candidaat te Bode graven. Aangenomen: Naar Utrecht (Ned. Prot. Bond) ds. D. A. Hoekstra te Zie- rikzee. Naar Doetinchem (3e pTed. pl.), P. Warners, te NedeThorst den Berg. Bedankt: Voor Krabbendijke ds. B. Dijkstra te Harich (Fr.j. GEREF. KERK. Tweetal: Te Haarlem (3e pred. pl.), rA. Dercksen, te Klundert; en D. v. Dijk, te Groningen. Te Amsterdam-Noord (Buiksloot 2de pred. pl.), W. H. den Hou- ting, te Huizum, en J. Wijmenga, te Charlois. Beroepen: Te Driesum, M. H. Ploe ger, te Appelscha. Te Alkmaar, C. von Meyenfelt, te Feyenoord. GEREF GEMEENTEN. Bedankt: Voor 's-GravenhageA. de Blois te Dirksland. van f. 2000 van H. M. de Koningin gekre gen. Er is aan groote toelagen f. 31.940 «uit betaald, en er is een bedrag van f. 1690 vrij gevallen. De voordrachten van de kerkelijke bestu ren en van de provinciale correspondenten eD van de commissie ad hoe betrettende de kleine toelagen uit dit fonds aan per sonen en gemeenten worden nagegaan. Na kennisneming van de rapporten besluit de vergadering aan de Synode voor te stel len aan noodlijdende gemeenten een kleine toelage te verstrekken tot een totaal be» drag van f- 2815 en aaD noodlijdende pre dikantsbetrekkingen tot een totaal bedrag van f. 7755. Voor groote toelagen is nu nog eeo bedrag van f. 34.325 beschikbaar. Ds. S. ULFERSf In den ouderdom van 77 jaar is te Breu- kelen overleden dc bekende emeritus-pre dikant Siebold UlfeTs. Hij heeft achtereen volgens te Domburg, Tienhoven, Oldemarkt en Rotterdam gestaan. In zijn ambt was hij een pionier van sociale prediking. Als schrijver was hij zeer geliefd. Zijn meest bekende werk is zeker de bundel Oost- loom". Zijn ervaringen als dorpsdominee werden gevolgd door die van stadspredi kant in ..Harro Walter." Behalve deze boeken zijn nog van zijn hand verschenen,,De kracht der zending" .,Dc sociale vragen en de evangeliedie naar", ,,Het optimisme in de zending", „Middelen door socialisten in het werk ge steld tot het bereiken van hun doel", po pulaire voordracht, ,,Rede voor God, Va derland en Oranje", rede gehouden op IS Nov. 188-S te Rotterdam. Sociale nooden en Zondagsrust", „Christendom en sociale kwestie voor 18 eeuwen". „De bübelsehe geschiedenis aan kinderen verhaald", „Gidsspraken. Gedachten en Schetsen", ..Hans Egede", ..Het socialisme". „Socia lisme en onsterfelijkheid", „Soeialisten- poëzie" „Van eeuwige dingen", „Davbock. Voor eiken dag des jaars een btibelsche gedachte", ..gedachtenisrede, uitgesproken op 22 September 1901, van de ooie vaar, maar uit een doos je van één der onderstaande merken KORFBAL. 3e KLASSE ZUID-HOLLAND. In het blad van Maandagavond heeft men bij de uitslagen kunnen vinden het gelijke spel tusschen Gymnasiasten en Het Zui den 2. Misschien is het reeds tot den lezer doorgedrongen, welk een tegenslag dit resul taat voor de Gymnasiasten betee&ent. Gymnasiasten won van de Sperwers met 5—1; Het Zuiden 2 sloeg deze club met 50. Na het gelijke spel eindigden Gymnasiasten en Het Z. beiden met evenveel punten, zoo dat het doelgemiddelde moest beslissen. De Zuiden-reserve's werden 3e klasse-kampioen aangezien hun doelgemiddelde (72gun stiger was dan dat der Gymnasiasten (7—3). Het eene tegenpunt der Sperwers heeft dus wel verstrekkende gevolgen, het doet ook zien tot welke onbillijkheden beslissingen door doelgemiddelde kunnen leiden. Intus- 9chen zijn de Gymnasiasten die vorig jaar bij loting een kampioenschap verloren wederom het slachtoffer! RECLAME. ^»\\\\V\\\\\\» Ik, die niet alles wil slikken, wil beslist geen andere PEPERMUNT dan DE BESTE: Ferik2'/t cu Verada3 ct. Riani3 ct. Bij deze cigaretten worden allerlei aardige geborduurde figuren en motieven veri pakt voor het vervaardigen van de meerC oiteenloopeüde soorten fraaie handwerken. 478 ALGEMEENE SYNODALE COMMISSIE DER NED. HERV. KERK. I. Afwezig zijn, wegens ziekte van hun echtgenooten, de heeren dr. G. J. Weyland en J. W. Bolt. De vergadering is aldus samengesteld: C. J. van Paassen, pred. te Haarlem, vice- president; D. den Breems, em. pred. te I VGravenhage, secretarisA. M. Bloem, pred. te Chaam; mr. H. E. Cost Budde, i o.o. te ScheveningenG. van Dijk, pred. te Anjum; F. Tammens, pred. te Zuidbroek en H. M. Tromp, o.o. te Sneek. De vice-president leidt de vergadering. Hij herinnert aan de herdenking van dc 40-jarige evangeliebediening van ds. D. Eilerts de Haan, te Heilo, waarbij hij de Synode vertegenwoordigd heeft en aan het bereiken van den 70-jarigen leeftijd van dr. G. J. Weyland, den president der Sy node bij welke gelegenheid de secretaris en hij de gelulrwenschen der kerk overge bracht hebben. De secretaris brengt verslag uit van de tusschentijds afgedane zaken. Dc president zegt den secretaris dank voor wat hij, blijkens het verslag, in de laatste maanden gedaan heeft. Uit het verslag van de exploitatiereke ning van het Weekblad der Ned.-Herv. kerk over '29 blijkt dat de inkomsten f. 5969.88, de uitgaven f. 5341.48 bedragen hebben Voor de Wcduwenbeurs heeft het Week blad een bate opgeleverd van f. 628.45. Dc aangelegenheid voor het fonds voo". noodlijdende kerkeD en personen komen aan de orde. De koliekten brachten op E 642.03*/^, de giften f. 576.70, de prolonga tierente f. 1201.571^ meer op dan het vorige, jaar. Het fonds heeft ook dit jaar een gift ZWEMMEN. JAARVERGADERING LEIDSCHE ZWEMCLUB. De data der wedstrijden - Zal L.Z.C. zich voor de polo-competitie terugtrekken? In de Jacoba-zaal van „De Burcht" werd gisteravond de jaarlijksche algemeen? ver gadering gebonden van de Leidsche Zwem- club, welke zeer matig was bezocht. De voorzitter, mr. Goudsmit, sprak een welkomstwoord, waarna de secretaris, de heer Planjer, de notulen las, die onveran derd werden goedgekeurd. Het jaarverslag wees met bezorgdheid op het feit, dat het ledental nog altijd niet groeiende is. Stilstand is achteruitgang tn 286 leden is toch veel te weinig voor een vereeniging als de L.ZC., ook al mog; de „Zwemkroniek" dan uitgerekend hebbm. dat de L.Z.C. tot de grootste in den lande behoort. Opgewekt weid leden en dona teurs te wekken. Een actie is gevoerd voor zwemonderwijs op de scholen, doch een antwoord van B. en W. op een ingezonden adres is nog niet ontvangen. Ook de pogin gen, te zamen met De Zijl. om te komm tot oprichting van een overdekte zwemin richting hadden nog geen resultaat Een nieuw middel om propaganda te maken is de „Zwembode", een blaadje, waarvan dezer dagen het eerste nummer is versche nen. De L.Z C. won 4 medailles. Bij het waterpolo was de grootste triomf voor het tweede zevental, dat ongeslagen kampioen werd, doch na twee wedstrijden en een be slissingswedstrijd de vlag moest strijken voor Y n. De leden Buys en Elzinga kwamen voor het Nederlandsc'h zevental uit in den wed strijd tegen België. Zij zijn ook nu weer voor training aangewezen. De dames-afdee- ling voor waterpolo beslaat eigenlijk alleen nog in naam. Het jaarverslag werd onder dankzegging aan den secretaris goedgekeurd, evenals dat van den penningmeester, den heer Van Deventer, die rapport uitbracht over twee achtereenvolgende jaren. Over het jaar 1928 1929 was er een voordeelig saldo van f. «.33 en over 1929—1930 van f. 5.99 Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende heeren W. van Deventer en W. F. van Ingen Schenau herkozen. In de kascommissie werden benoemd mevr. Been en de heer Elzinga Jr., en als plaatsvervangers mej. Corver en de heer Van Leeuwen. Na een reglementswijziging, die bepaalt dat nieuwe leden, die aan demonstraties of wedstrijden willen deelnemen, een bewijs van het Bureau voor Medische Sportkeuring moeten hebben, volgden eenige mededeelin- gen, waarbij allereerst gewezen werd op de verschijning van „De Zwembode", die meer dere propaganda ten doel heeft. De school- en onderlinge wedstrijden worden gehouden op 12 Juli, de nationale wedstrijden op 13 Juli,. Met de vereeniging „De Zijl" zal overleg worden gepleegd omtrent de verdeeling van de wedstrijden om de Leidsche kampioenschappen. De H Z. en B.C. (Den Haag) deed een voorloo- pige toezegging om aan de nationale wed strijden deel te nemen. De adspiranten- wedstrijden vinden in den na-zomer plaats. Op Zaterdag, 31 Juni, worden in de zwem inrichting aan den Hooge-Rijndijk de wed strijden gehouden van de vereeniging „Het Oranje-Kruis" in reddend zwemmen. Besloten is een prijs uit te loven voor het L.Z.C -lid. dat dit jaar de beste prestatie levert. Verder zal een tweekamp in water polo en snelzwemmen worden georgani seerd legen een nader aan te wijzen tegen partij De datum daarvoor moei nog worden vastgesteld. Eenige besprekingen werden hierna ge voerd over de herdenking van het 50-jarig bestaan in.... 1936. Goedgekeurd werd daarvoor een fonds te vormen en daarin o.m. de uitgeloote en cadeau gegeven obli gaties te storten; evenals eventueele andere gillen. De heer Planjer deelde mede, dal namens de vereeniging verzocht was Ln de water- polo-competilio zoodanig te worden inge deeld, dat de L.Z.C. niet op Zondag behoeft uit ie komen, omdat zij dan van 3 zeven tallen niet mmder dan 9 spelers moet mis sen. In tegenstelling hiermede is de indee ling zóó geworden, dat alle wedstrijden op Zondag moeten plaats hebben. Hierover is reeds een 'uitvoerige corres pondentie gevoerd, terwijl thans binnenkort een conferentie zal worden gevoerd. Mocht ten slotte ook hel N.Z.B.-bestuur in hoogste instantie niet willen meewerken, dan za! overwogen worden niet aan de competitie deel te nemen I De heer Buys vreesde, dal in dat geval vele leden zouden bedanken. De heer Planjer stelde hier tegenover dat in de huidige omstandigheden aan tal van leden de gelegenheid tot water- polo-spelen zou worden ontnomen, wat niet de bedoeling mag zijn. Dit geldt ook voor leden, die 's Zondags aan andere sporten deeinnemen en zich dan moeten terug trekken. De heer Buys achtte het beter dat L.Z.C. I (zij het sterk verzwakt) in ieder geval voor de competitie uitkomt, al is het dan in de tweede klasse. In dal geval moet men dus één zevental terugtrekken van de drie. Besloten werd geen belangrijke beslissing te nemen zonder er de leden in te kennen. Bij de rondvraag sielde de heer Van Hel- vert voor de namen dergenen, die lid wen- schen te worden, in de zweminrichting te publiceeren, opdat de leden tijdig even tueele bezwaren bij het bestuur kunnen in dienen. Na eenige discussie werd dit voor stel met 8 tegen 11 stemmen (en 1 blanco) verworpen. Wel zullen de namen der nieuw aangenomen leden in de „Zwembode" wor den opgenomen Met ingang van het verschijnen van het tweede nummer der „Zwembode" zullen de oefenavonden voor de waierpolo-afdeeling worden vastgesteld op Dinsdag en Donder dag. De vergadering werd daarna gesloten. SERIEWEDSTRITDEN „A.L.O." De loting van de wedstrijden om het Zil veren A. L. O.-veld, dat op 29 Mei wordt ver speeld, heeft de volgende wedstrijden aan gegeven: H. S. V.A. L. 0.: RozenburgH. B. S.; LutoReady; die HagheH. K. V.; 0. Eiber nestFluks; D. K. C.D. D. V. Daarna spelen zoowel de winnaars als de verliezers een halve competitie. In de 2e afdeeling komen 17, in de 3e afdeeling 22 twaalftallen uit. A. L 0 heeft dus niet over gebrek aan belangstelling te klagen! LAWN-TENNIS ROEIEN. LEIDSCHE DAMES ROEIVER. „DE VLIET." De ploegen voor de Hcllandia-wedstrijden. Naar wij vernemen zal de Leidsche dames-studenlen-roeivereeniging „De Vliet" bij de wedstrijden van HoMandia (op Hemel vaartsdag) deelnemen aan het sciffnummer Seniores, waarvoor mej J. II. Posthuma uit komt, alsmede aan het sciff-numraer Junio res met mej. A. Verdam. Dit wat het stijl roeien betreft. Aan het dit jaar speciaal voor dames inge- laschte race-programma zal de volgende acht deelnemen: Mej. L. Spaargaren (boeg), mej. F. M. Cosquino de Bussy, mej. J Land, mej. J. H. Posthuma, mej. L. Schuurman, mej A. Couvée, mej. B. Uden van Drooge, mej. K. Akkerman (slag) en mej. M. Goddard (stuurvrouw). De heer Van Schaik heeft de zorg voor het coachen op zich genomen. Gemeld kan nog worden dat de roeisters allen gekeurd zijn door het Leidsch Bureau voor Medische Sportkeuring. Heden is het juist 25 jaar geleden dat „De Vliet" werd opgericht, maar aangezien zij onlangs een zwaar financieel offer heeft moeten brengen voor het nieuwe gebouw, laten de middelen geen feestelijkheden toe. De herdenking zal nu binnenkort in alle bescheidenheid onderling worden gevierd, mede ook omdat hel bestuur hoopt mits de grootste zuinigheid in acht wordt geno men. binnen afzienbaren tijd tot hel aan schaffen van een vierriemsgïek over te kun nen gaan. Want hoewel „De Vliet" nu reeds vele jaren op de wedstrijden haaT kleuren verdedigt, moet het materiaal nog steeds ge leend worden Het „bootenfonds" heeft daarom momenteel de grootste zorg noodig. DE INDISCHE TOER GAAT NIET DOOR. De toer van een Nederlandsche ploeg, be staande uit Timmer, mej. Bouman, mej. Rol- lin Couquerque en wellicht Croes. naar Ne- derlandsch-Indië, welke toer midden Juli zou beginnen, gaat dit jaar niet door. In veithand met de hooge kosten waren de on derhandelingen reeds eenigen tijd sleepende en nu heeft de heer Scheurleer op zijn tele grafische vraag om een beslissing het ant woord gekregen, dat het met het oog op de economische toestanden in Indië, die niet al fe gunstig zijn, beier was de toer voorloonig uit te stellen. Een der bestuursleden van den N. I. L. T. B. komt in het najaar met verlof naar Nederland en zal dan een en ander voor het volgende jaar in orde zien te brengen. GEEN NEDERLANDSCHE SPELERS NAAR PARIJS Geen onzer spelers za! deelnemen aan de internationale kampioenschappen, welke van 18 Mei tol 1 Juni te Parijs worden ge houden. Mej. Bouman is nog te weinig ge oefend en zou alleen gegaan zijn, wanneer zij het kampioenschap dubbelsjiel, dat zij verleden jaar met mej. De Alvarez won, had moeten verdedigen, doch de Spaansche speelster heett voor dit jaar een combinatie gevormd met mevr. Fearnly Whillingstaal (Eileen Bennett). Timmer is gebonden door de Davis Cup en mej. Rollin Couquerque en mej. Canters hebben geen lust om zonder andere partners naar Parijs Ie gaan, te min der omdat daar de enkelspelen en de dub belspelen afzonderlijk in twee opvolgende weken worden gehouden. JFbld." BOKSEN. DE CARNERA-KLUCHT. Primo Camera heeft te Ogden in den Staat Utak een eoort boksen-en-gros inge- voerd door in één „wedstrijd" tegen 3 tegen standers achter elkaar uit te komen. Hij sloeg de 3 slachtoffers in precies 5 minuten en 5 seconden uit. als volgt: Jack Silver in 2 minuten, Peter Dawson in 2 min. 5 sec. en een locale beroemdheid Wilk in één mi nuut. Er waren nog 500 dwazen, die naar deze boks-travestie kwamen kijken. (N. R. Crt.). VOETBAL. BELGIE—NEDERLAND. In tegenstelling met berichten in eenige bladen kan de N. R. Crt. melden dat Van Kol Zondag wel mee speelt tegen België. TIJDSCHRIFTEN. „Sport in Beeld" opent deze week haar nummer met een foto van de deelnemers aan den schermwedstrijd té Amsterdam om den Paoii-wisselbeker. Met een schitte rende kiek wordt vervolgens afscheid geno men van Gunther, onzen befaamden scif- feur die niet meer op wedstrijden zal uitko men. Plaatjes van de Varsity, den korfbal- wedstrijd Noord-Zuid, het 24ste wapen- feest van den K. O. S B.. het tennistournooi van D. D. V„ en de voetbalwedstrijden van Zondag. RECLAME. lijdon vaak na sport- beoefening aan \hoofdpijn. Als al- -fijd helpen ook hier Aspirin-tableffen snel en zeker. Lel op oranje band en Bayerkruis. Prijs 75 cti, \.Py 461 472 DE CRISIS IN DEN LANDBOUW De heer Braat heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de vol gende schriftelijke vraag gesteld: Is de regeering bereid mede te deelen, o! het haar voornemen is om wetsvoorstellen aan de Kamer voor te leggen, welke no; vóór het a.s. zomerreces der Kamer behan deld kunnen worden, welker inhoud zal zijn: steun of bescherming, in welken vorm ook, aan de landbouwers Ier opheffing oi vermindering van de Ihans bestaande land- bouwcrises? BESTRIJDING VAN MOND- EN KLAUWZEER. Vervoerverbod voor Friesland. De minister van Staat, minister van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw heett met ingang van 15 Mei 1930 het vervoeren oi doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens verboden naar een kring, omvat tende de provincie Friesland. Voorts is bepaald, dat wanneer bijzon dere redenen afwijking van dit verbod nood zakelijk maken, zoodanige afwijking kan worden toegestaan door den commissaris der Koningin in Friesland, onder de door den Inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst te Leeuwarden aan te geven voor waarden. RECLAME. (Zetpillen teQen aambeien.) 5579 ALPHEN. De staking bij de N.V. Oosthoek Zn. De Rijksveldwacht uitgebreid. In verband met do onregelmatigheden van Maandag- op Dinsdagnacht, is de al hier tjjdelqk gestationeerde brigade van de rgksveldwacht wederom met S man uit gebreid. Over het geheel was het gisteren zeer rustig. Gisterenmiddag werd door de hoofdbesturen weer een spoed-vergadering belegd, terwjjl ook gisterenavond een ver gadering werd gehouden voor middenstan ders en niet-arbeiders, wr.ar door de hoofd besturen mondeling over den gang van za ken mededeelingen werden gedaan. Doot de hoofdbesturen wordt steeds getracht de rust zooveel mogelijk te handhaven. De komst der werkwilligen heeft echter veel verbittering gebracht, waardoor de strijd steeds feller wordt. Naar wjj vernemen, heeft ook de steun de tweede week voor de ongeorganiseerden een bedrag van ruim f. 600,opgebracht. NIEUWKOOP. Dezer dagen werd de gemeente-polilis Ie Noorden gewaarechuwd, dat de 21-jarige arbeider F D. op een verlaten pad onder ds gemeente Wilnis kinderen lastig viel, het geen reeds meerdere malen zou voorgeko men zijn Onmiddellijk werd ook de politie van Wil nis gewaarschuwd en toen men inderdaad termen aanwezig vond den verdachte t» arresleeren sloeg hij op de vlucht. Hij werd echter gegrepen en voorloopig in hechtenis gesteld in het arrestanlen-lokaal te Wilnis. Na een uitvoerig verhoor is hij over gebracht naar Utrecht. ZWAMMERDAM. Tot onderwijzeres aan de IÏ.K. Mria- jesschool aan den Overtooht alhier is be noemd mej. C. A. Meerman, van A'dam. Het jaarlgksch onderzoek van de dienstplichtigen der lichtingen 1918 en '21 uit de gemeenten Bodegraven, Reenwijk en Zwammerdam, zal gehouden worden in de ze gemeente op Donderdag 12 Jnni a.s.. in het Gemeente-lokaal achter het Raad- buis, ingang Kerkstraat. De regeling daarvan is bepaald op de navolgende nren Om 9.45 v.m de dienstplichtigen !j' Zwammerdim Om 10 c m de dienstplirkfr gen nit Rodegraven Om 11.45 v.m- "9 dienstplichtigen uit Reeuwgk. 2-3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6