5mïïs dcJioeiicn AGENDA. FAILLISSEMENTEN. BURGERL. STAND v. LEIDEN BUITENLAND. BEDEN: Vr^e Evang. Gem. (Middelstegracht): Samenkomst. Donderdag. Leger dee Heils (Hooigracht): Samen- komst 8 uur nam. Stadszaal (groote zaal): Invilatieconcert R. K. Muziekver. „Perosi"! 8 uur nam. Oegetgeeet (Terweeweg), Evange- H6atie9amenkomat. 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Mei a.s. waargenomen door de apotheek: P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 807. NEDERLANDSCH INDONESISCH VERBOND. Redevoeringen van de heeren Frans en Noto Soeroto. In de uitstekend gevulde Nutszaal is gis teravond vanwege het Nederlandsch-Indo- nesisch Verbond een bijeenkomst gehouden, waarin als sprekers optraden de heeren C. Frans en Raden Mas Noto Soeroto. Nadat de secretaris van het comité van aanbeveling, de heer D. J. Karres een ope ningswoord had gesproken, werd onmid dellijk het woord gegeven aan den heer Frans (Timorees), die sprak over het onder werp: „Het Koloniale vraagstuk en de we reldvrede". Rede van den heer C. Frans Het dreigt in het Oosten, aldus ving spr. aan na een inleidend woord. Men kan den toestand in Indonesië niet beter vergelijken dan door te zeggen, dat men daar leeft op vele vulkanen, klein en groot. Verschillende exploisies zijn reeds voorgekomen. Ondanks deze feiten heerscht er nog steeds een on zedelijke en onzakelijke onverschilligheid, die de crisis onderschat. Moet het dan zoo ver komen, dat die uitbarstingen ten op zichte van het geheele bestel een alvernie- gend karakter zullen aannemen. Wil men volharden in zijn onverschilligheid loldat het te laat zal zijn? Een van de belangrijkste oorzaken van de onrust in Indonesië is de superioriteitswaan Van den blanke. De verhouding tusschen blank en bruin in hel Oosten is te ken schetsen als die van een volwaardig mensch tegenover een minderwaardig wezen. De on aantastbare hooghartigheid van vele kolo niale Europeanen is een diepe en voortdu rende krenking van het gevoel van men- schenwaarde bij den Oosterling. Het uithol len van het Inheemsche gezag, instede van het te leiden, het neerhalen inplaats van handhaven van het aanzien der regenten, radja's en Inlandsche hoofden, het doen voortbestaan van scheidingslijnen tusschen blank en bruin, ook daar waar het zeker niet meer noodig is, het meten met twee maten, achlerstelling van het eene ras bij het andere, hetgeen nog voorkomt op alle levensgebieden en in het maatschappelijk verkeer, dat alles heeft niet weinig bijge dragen tot splitsing en verwijdering der rassen. Maar naast al deze misstanden, hoe ern stig zij ook mogen wezen, zijn er andere van nog bedenkelijker aard. Spr. doelt hier óp twee belangrijke verschijnselen. In de eerste plaats steun van communistische or ganisaties en daarnaast die van uiterst link- sche groepen in Nederland aan hel commu nisme en extremisme in Indonesië. De communisten welen van hel ontwa kende bewustzijn van Indonesië partij te trekken door het overmatig te prikkelen. Zij wijzen op misstanden en wanverhoudingen of wat zij daarvoor houden, blazen deze op lot overdreven afmetingen en hitsen de ge moederen zoodanig op, dat alle redelijkheid teloor gaat. De extremisten maken op han dige wijze gebruik van de door Nederlanders begane misslagen, zelfs die uil het grijze verleden, om haat tegen den blanke Is zaaien in de gemoederen van hel volk. Gaat men dan bovendien nog vanuil Neder land de leuze .Indonesië los van Nederland" aanheffen, dan wordt de spanning tot het hoogste opgevoerd Men moet toegeven dal met talent en scherpzinnigheid de plaats is uitgekozen, om de lont voor den wereldbrand aan te steken. Immers: Indonesië is omringd door de uit- loopers van de koloniale grootmachten en er is geen plaats ter wereld, waar zoovele rassen door en naast elkander wonen en waar zoovele internationale belangen met elkander in botsing komen als daar. Wat nu te doen? Moeten wij met de han den in den schoot blijven toekijken? Wat zullen de mogelijke gevolgen van dil alles zijn? Vernietiging van menschenlevens op groote schaal. massamoord op onschuldige vrouwen en kinderen, rampspoed voor de eigenlijke inheemsche bevolking, vernieling van al wat de Nederlandsche beschaving in Indonesië heeft gewrocht, voorheen bloeien de cultures in rook en asch Nederland tot armoede. Indonesië lot slavernij gebrachl. Er moei eendrachtig en snel gehandeld worden, wil men de dreigende rampen nog tijdig voorkomen. Er is een groep Nederlanders, die meent dat slechts langs den weg der revolutie troe bele toestanden tot zuivering kunnen ko men. Een andere groep meent dat het kolo niale probleem in het geheel geen probleem behoeft te zijn indien men maar met sta len vuisten regeert. Ten derde zijn er zij die meenen dat elk ingrijpen in een crisis als deze volkomen nutteloos is, omdat het onmogelijk is een geschil als dit langs vreedzamen weg op te lossen Al deze me thoden zijn tot in den grond verfoeielijk. Doch nog onheilvoller is de zienswijze van een andere categorie Nederlanders, die de beslc oplossing van het koloniale vraag stuk beweren gevonden te hebben in het zoo spoedig mogelijk loslaten van Indonesië Een losgaan van Holland op dit moment brengt een andere vreemde overheersching, heizij blank, geel ol bruin. Uit een gefor ceerd losgaan van Holland zal in Indonesië een chaos ontslaan, waardoor internationale belangen, die tot dusver op de allerbeste wijze werden gewaarborgd, in gedrang zul len geraken. Wal is de eenige mogelijke weg naar een hechte rijkseenheid? In de eerste plaats dient men de destructieve invloeden van buiten, die de bevolking tot verzet prikke len met alle denkbare middelen en op me thodische wijze te bestrijden. Vervolgens ware het le wenschen, dat de Nederlander in Indië zich niet liet verblinden door meer- derheidswaan: Laat hij de bruine men- schen, met wie hij verkeert, niet als min derwaardige wezens beschouwen, maar veeleer als medemenschen. Ter kalmeering van het politieke senti ment en ter gemoetkoming aan het gezonde racialisme dient een staatkunde gevolgd te worden, die de besten onder de inheem- schen, waaronder in de eerste plaats gere kend worden de natuurlijke leiders, dat zijn volkshoofden hoog en laag, wederom hunne plaats in de gelederen doet innemen in ver betorden en veredelden vorm, om het volk- veilig te leiden door de gevaren van dezen overgangstijd. Aileen door wezenlijke samenwerking tusschen blank on bruin kan men verder rustig voortbouwen aan het gTootsrhe werk: de eenheid en de zelfstan digheid van Indonesië. Beslaat er grootscher werk dan honderd tallen onsamenhangende stammen en vol ken tot een harmonische eenheid te bren gen? Is er edeler taak denkbaaT dan de grondslagen te leggen voor de zelfstandig heid van die door Weslersche wereld ordening bijeengebrachte rassen? Wat kan er verhevener arbeid zijn dan te bouwen aan de saamhoorigheid en de eenheid tus schen blank en bruin, tusschen Nederiapd en Indonesië, waarmede een belangrijke bij drage geleverd zal worden aan de verwe zenlijking van volkenveTbToedering en we reldvrede. Ziedaar het groolsche werk dat Nederland wacht, hel groolsche doel, dat het Nedor- landsch Indonesisch Verbond zich voor oogen stelt. Spr. wekt allen op aan dit werk deel te nemen. De kreet van de gefolterde ziel der menschheid en do nog onverzekerde ion- stand van het Rijk roepen daartoe. Dat ieder Nederlander zijn belang inzie en zijn plicht. Op deze rede volgde een hartelijk applaus waarna onmiddellijk het woord werd gege ven aan den heer Raden Mas Noto Soeroto, die sprak over het onderwerp „De Rijks- eenheidsgedachte". Rede van Raden Mas Noto Soeroto. De Rijkseenheid is een begrip, dat zelis de nuchterste menschcn niet koud laat, ai- dus ving spr. aan. De Rijkseenheidsgedachte is volgens spr. niet anders dan de gedachle aan een harmonische eenheid van volkeren. Willen dus orde, vrede en eensgezindheid in het Rijk duurzaam verwezenlijkt worden, dan is het eerste en het laatste gebod voor de volkeren die hel Rijk samenstellen- na tionale zelfbeperking .1. i. nationale zelf erkenning. De grootste slagboom voor do verwezenlijking van de gedachte aan eon hechte en solide Rijnseenheid zal weldra blijken te zijn het nationalisme. Dit is een zeer rekbaar hegrip en daarom maakt spr. al dadelijk een groot onderscheid tusschen nationalisme, dat veeleer „nationaal extre misme" of „nationaal egoïsme" kan worden geheeten, en nationalisme, dat vanwege zijn zelfbeperking beter kan worden aangeduid met den naam „nationale persoonlijkheid" Hoe Iaat zich hel nationalisme gewoonlijk in de practijk kennen? Het nationalisme dat zijn karakter van oer-instinct nog niet heeft afgelegd, voert als zijn levensdevies- „Ik eersl, ik boven allenik alleen: ik rechl of geen rechl". De werkelijke beleekenis van de nationa listische leuzen schijnt heel moeilijk tot ons door le dringen. Als ik zeg: „eerst ik en dan nog eens ik" dan zult gij mij voor een bar baar aanzien, aldus spr Vervangt men ech- ier het woord „ik" door den naam van een land en voor duizenden en nog eens duizen den neemt de zaak een geheel ander aan zien. Een brok schiet u in den keel als ge zoo'n nationale leuze hoort met betrekking tot uw eigen vaderland. Als hel nationalisme volstrekt uit den booze was zou het vraagstuk eenvoudig zijn. Het bevat echter elementen, die hc-t onmisbaar maken voor de maatschappij. Nationalisme wortelt in hei instinct. In stincten moeien na verwording gezuiverd, beschaafd gelouterd worden. Kunnen wij dit ook met het nationalisme doen? Is er een maatstaf te vinden om goed van slecht na tionalisme te onderscheiden Spr. gelooft: ja alle nationalisme dat aan het nationalisme van andere volken gelijk recht van be slaan loekenl als aan zichzelf is goed en edel. Deze stelregel wordt helaas maai door weinig nationalisten gevolgd. De bitterst? vijanden van het nationalisme vindt men vaak onder de nationalisten zelf. Intusschen ziet men een zwoegen en ploeteren van geesten, die waarlijk geen droomers en zwe vende idealisten zijn, aan den bouw van een wereldstaat. Spr. vreest echter dat die we reldstaat een utopie zal worden, indien bij een geschil tusschen de deelen. welke die Wereldstaat vormen moet, de een zoowel als de ander er op blijft staan, dat de be slissing aan hem en hem alleen is voorbe houden Ook hier moet de eerste en de laatste voorwaarde zijn: zelfbeperking, d.i. zelf erkenning der stalen. Er bestaat Rijkseen heid. Zeker. Doch de bestaande rijkseen heid zal nooit hecht en sterk kunnen zijn, zoodat de onderlinge verhouding tusschen de nationaiismen der volken, die de samen stellende deelen van het Rijk vormen, nog niet harmonisch is geregeld. De Rijkseen heidsgedachte zal een utopie worden, in dien wij niet den moed bezitten om een einde te maken aan den twistvraag, eener- zijds „Nederland boven alles: Nederland oppermachtig tot aan het einde der dagen" en anderzijds ..Indonesia Merdeka; Indo nesia los dari Belanda". Wij kunnen aan die twistvraag een einde maken niet door haar te ontwijken, maar door de onzin nigheid, de dwaasheid en de nutteloosheid daarvan aan te toonen. langs den weg d»r redeneering, èn, wat moeilijker en toch in de toekomst noodzakelijk is, met het on- omstootelijk bewijs van de daad. Het zou pleiten noch voor het staatkundig genie van het Nederlandsche volk, noch voor het we reldbegrip van de volkeren van Indonesië, indien zij er niet gezamenlijk in mochten slagen een oplossing te vinden voor het brandende wereldvraagstuk, dat in de ver houding NederlandIndonesië tot een veel eenvoudiger vorm is teruggebracht. Nietemin blijft het een moeilijk probleem want het eischt werkkracht, veel geduld, veel opofferingen en veel tijd, voor dat een denkbeeld zich in een vorm kan uitdruk ken. Het Nederlandsch-Indonesisch ver bond nu wil aan de oplossing van dat vraag stuk medewerken; het wil van onderop be ginnen aan den bouw van de Rijkseenheid. En het wil in en door het innerlijk leven zelf aantoonen, dat de Rijkseenheidsge- dachle van hoogere orde voor verwezen lijking vatbaar is. Spr. werkte het doe] van het verbond nader uit, wees op de middelen waarvan het gebruik maakt en besloot met getuigenis af te leggen van het geloof van het Verbond en de roeping der Nederlandsche natie om het koloniale vraagstuk op te lossen in de richting van wenschelijkheidsidealen. om dat het de Nederlandsche nalie. krachtens haar grootsch en roemrijk verleden, nog in staat acht tot richting gevende daden voor de wereld. Nederlanders! aldus besloot spr ik roep u toe: stelt ons in ons geloof niet teleur. Ook op deze rede volgde een hartelijk ap plaus. De beide redevoeringen werden met groote aandacht aangehoord. De heer Karres sprak nog een woord voor het Nederlandsch Indonesisch verbond en drong aan op financiecien steun. Na de pauze werd de door Willy Mullens vervaardigde propagandafilm vertoond. BEURZEN AAN ONZE UNIVERSITEIT. Curatoren der Rijks-Universiteit te Leiden maken bekend dat door hen te vergeven zijn verschillende Studiebeurzen ten bedrage van t. 200.f. 1000 per jaar Sollicitaties moeten vóór 8 Juni 1S30 worden ingezonden aan het College van Curatoren voornoemd Verder maken zij bekend, dat volgens arl. 85 der wet op het Hooger Onderwijs jaarlijks van Rijkswege worden verleend: a. Beurzen van niet meer dan f. 800. ter ondersteuning van onvermogende stu denten van buiten gewonen aanleg; zij worden verleend voor één jaar des-h zijn verlengbaar; b. Toelagen aan doctorandi voor een bui- lenlandsc.he studiereis, in verband met het behaten van den doctoralen graad. Verzoeken voor het studiejaar 1930-1931 om in aanmerking te komen voor beurs of toelage, moeten worden gedaan bij ge zegeld request aan den Minister van Onder, wijs. Kunsten en Wetenschappen, in tc zenden bij den Secretaris van Curatoren vóór 1 Juni 1930. LEIDSCHE RADIO-VEREEN. Gisteravond organiseerde de Leidsche Radio-Vereeniging onder gehoor van een tal rijk publiek een interessante lezing met de monstratie over Bpeldtelegrafie De heer D. Jasperse, de spreker van dezen avond, toon de enkele foto's, uitgezonden uit Frankrijk en Engeland, opgenomen mei de door hem vervaardigde beeldontvanger. Genoemde heer schreef een practische handleiding voor den amateur tot het ver vaardigen van den beeldontvanger. Waar het practisch nut van zoo'n beeld- ontvanger tot zijn recht komt wanneer beeiduiizending geregeld plaats vindt, stelt de heer Jasperse zich voor, een landelijke vereeniging op le richten, zich ten doel stel lende beelduitzending in ons land te. ver krijgen, daarnaast een bouwcursus op te richten tot het bouwen met zeer eenvou dige middelen van Boeldontvangers en zenders. Zij die instemmen met dit doei sturen hun kaartje aan den heer D. Jasperse, Jan Willem Frisostraat 5, Leiden. Dr. S. Hoogenverf alhier is benoemd tot lid eener commissie, aan welke is opge dragen het examineeren van de leerlingen der Academie voor Lichamelijke Opvoeding le Amsterdam, die een akte van bekwaam heid wenschen te verkrijgen tol het geven van middelbaar onderwijs in de lichamelijke oefening. Wij verwijzen naar de publicatie van heden betreffende aangifte van leerlingen van Gymnasium, H.B.S. met 5-jarigen cur sus en H.B.S. voor meisjes. Op de gisteren te Amsterdam gehouden keuring van zeldzame en nieuwe planten van de Koninklijke Neder!. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde, werd aan de inzen ding rotsplanten van den heer K. J. van Veen kweekerij van Alpenplanten. alhier, een zilveren medaille toegekend, en werden van denzelfden inzender bekroond met ge tuigschrift eerste klasse: Viola cornuta Apricot; en getuigschriften van verdienste toegekend aan Aubrietia Ina den Ouden; Morisia hypogea en Saxifraga decipiens ..Triumph". Prof. dr. J. H. Boeke, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier, zal op Dinsdag 20 Mei. des namiddags kwart over 3 uur in het gebouw der Nederlandsche Handels- hoogeschool te Rotterdam een voordracht houden over: „Het coóperaliewezen in Britsch-rndiê". Aan het politiebureau is een slukgeTe- den portemonnaie met inhoud le bevragen. Vernietigd hel faillissement van: C. Oost- wouder, te Leidschendam» GEBOREN Johanna, d. van M. van Weelden en W. Rehorst Anna Elisabeth, d. van P. L. Vuur en C. M Rossen Abraham, z. van H. J. van Iterson en C. Teljeur Abraham, z. van I. Bavelaar en M. Stapper Jeane Antonie Rijkje, d. van E. W. v. der Burgh en H. J. Hagen Johanna Geerlruida, d. van M. J. A. Bronsgeest en J. J. Gunther Tannetje, d. van J. de Tombe en M. Kors- wagen Hendrs. Emmers. Marie, z. van C J. v. d. Voort en M. Gordijn Helena Maria, d. van J. J. van Oosten en M. H. Kel- dtrmaii9 Helena Cornelia, d. van C. A. Nieuwveen en H. Karremans Susanna Hendrika, idem, idem, idem Pieler, zoon van H. A. Koenen en M. Brouwer Eli sabeth, d. van M. Laibordus en C. van Ros- sum Louise Martha Maria, d. van P. O. J Pollmann en M. A. M. Verheijen Adriana Anna Catharina, d. van J. de Geus en G. M Baaten Jannio, d. van W F. van den Hoed en J. Benning Lenie Bertha, d. van J. J. Houben en A J. de Vogel Adriana. d. van P Hofman en A. Roos Gerrit, z. van N. de Mooy en P. van de Pol Leo, z. van J. J. Koolhoven en E. Groot Arie Johan, z. van J. var. den Brink en A. Verslaten Petrus, z van F Hockx en D. Overdijk Pielernella, d, van W. H Haak en G. G. v. d. Oudenrijn Abraham Johannes, z van A. Sieval en J. van Weerlee Maria, d. van L. A. Truijers en A. Robbers Isaac Cornells, z. van I. C. van Meurs en C. v. der Weijden Maria Thea. Franca., d. van G. A. H. van Hoorn en C. J. M. Pegt. GEHUWD A. J. J. Kraaijensteijn jra. en A. A. Jansen jd P. O. Koets jm. en C. Owel, jd. J. Bavelaar. jm. en M. S Pikaar, jd. C. Betram, jm. en R. E. de Zoeten, jd. A. J. v. d. Born, jm. on C. v. Musscher, jd. L. T Forterie jm. en H. M. Wijling, jd. P T. Hogeboom, jm. en F. Nijssen. jd. J Koelewïjn, jm. en E. H. Bik, jd. -A. Oudshoorn, jm. en C. P. Polderman, jd. - W J. F Peeters, jm. en J. Oudshoorn. jd. C. P. van Rijn, jm. en H. H. van de Berg, jd J. Serdijn, jm. en J. Bij, jd. -o OVERLEDEN J. Vermond, dr. 21 jaar N. Keijzer Keizer, vt 72 jaar J. M. Poelman—van Ingen Schenau, wede. 86 jaar S. Hen- nink, man 51 jaar C. L. v. d. Berg, man 66 jaar E. M. Kooij, dr 22 jaar M. E. de CosterEsschers, vt. 57 jaar J. Par donv. d. Steen, wede. 80 jaar. GEVESTIGD E. van Amerongen, Oudc-Rijn 16. K. Arvai. Pr. Frederikstr. 10. J- Bakker en fam., adj.onderoff., Jan van Goyenkade 23. \v. A. te Boekhorst, verpleger, Haar- femmerstr. 37. A. M. Boon, verpleegster, Anna Kliniek Meezenstr. 2. Wed. P. van den Bos—BrommeTS, Breestr. 43. P. J. Calkhoven, Pr. Frederikstr. 48. M. Claeijs, dienstbode, Zoeterw.-Singel 7. C. Cijvat, winkelbed., Doezastr. 6. A. M. van Doornen en fam., K. Galgewater 6 J. van Dorp, agent v. pol., Leeuwen- hoekstr. 2. A. H. Dozij, verpleegster, N. Acad. Ziekenhuis. J. van Drenth, chauffeur, Lijsterstr. 6. B. van Duv vendijk, schilder, Heijnsiusstr. 10. A. v. Duren, chauff. Vliet 19. W.Emmens en fam. Leeraar, Zoeterw.-Singel 7. A. M. G. S. Emmer, verpleegster, Acad. Ziekenhuis H. Emschermann, Rijnsburgerweg 153. M. C. van Evert, winkeljuff., Hoogewoerd 47a. H. Gabler— Hofer. dienstbode, Hooi- gracht 40. A. J. N. Franke, timmerman, Borneostraat. 36. A. H. van den Harame, Langebrug 41. G. ter Heide, dienstbode. Plantsoen 69. S. van der Heide—Drag- stra, Rijn- en Schiekade 102. N. Hek- king, kellner, Oude-Rijn 25. J. Helfcncn eu fam., drogist. Turfmarkt 5. Wed. A. M. van HeterenSirre, Haarlemmerstr. 242. C .P. van Heusden, Hoogewoerd 79. M. J. W. de Meij, dienstbode, Plantsoen 99. E. Hille. dienstbode, Plantsoen 17. J. Kaptein en fam., letterzetter, Kemper- straat 1. M. Karkat, dienstbode, J. v. Goijenka-de 5. M. van der Kolk, Nieuwe Rijn 3. W. Kontor, dienstbode, Nieuwe- Rijn 95 D. Kwak, Ha-arlemmerstr. 184a. A. H. van de Laar, chauffeur, Hendrik straat 11 W IX. J. M Link, Morschweg 123. P. Louwerens, K.M Invalidenhuis. A van Maanen, verpleegster. N. Acad Ziekenhuis. W. Massaar. Haver- straat 44. H. Megchelse, kantoorbed.. Voorstr. 24 G. M. VeilbriefMensink, Julianastr. 65. - L J. W. Meijer, dienst bode, Plantsoen 33. M. Mooi weer, ver pleegster, Acad Ziekenhuis. J. C. van Nigtevecht, werkman N.S., Heijnsiusplein 2a. D. H. van Noort, Hoogewoerd 122- J. Nijboer. dienstbode. Noordeindsplem 2 B. E. Oelke, id. Morschsingel la. - C. Ouwchand, arts, Acad. Ziekenhuis. M. M. Polderman, verpleegster, N. Acad. Ziekenhuis. K. J. Pont, winkeljuffr., So- phiastr. 38. L. J. de Raad, architect, Meezenstr 11 G. Ramp,, verpleegster, Diaconessenhuis. J. M. J. van der Reij- den, Molensrtr. 22a. E J. Romijn, buf fetjuffrouw, Stationsplein 3. M. H. Roorda. hulp huish.. Rijnsburgerweg 106. A. van Rouwendal, kinderjuffr.. Breestr. 49. G. Schmifcz, verpleegster, N. Acad. Ziekenhuis. W. Sjaardema en fam., win. keiier, Langegracht 192. A. Tefij en fam., Jacobdochtershof 5. E. Timmer cn fam., opzichter. Reit-zstr. 12. T. G. K. Troost en fam.. agent van politie. Stadhouders- laan la. A Verduit en fam., id Mei doorn str. 40. M. J. Visser, hankwerker, De WetstT 26—0. Vollmnr, Orasseur, Serineenstr 42. A. van der Vorst, landb knecht, Bosch en Gasthuispolder 5. W. Witte en fam portier. Leeuwerikstr. 47. G. van Wolde, houtbewerker. Haarlem merstraat 232. H. Wrobel, dienstbode, Rijnstra-at 15. RECLAME. 3833 Solide en toch elegant VERTROKKEN J. J. Bleiji, Rotterdam, Slaghekstraat 165 b II. N. Busscher, Leiderdorp( Hoofd straat 40. M. A. van Diemen, Oegstgeest Hooge Morschweg 7ö. A. P. Dorst, Rot terdam, Katendr. Lagendijk 434. B. Dragt, Amsterdam, Van Swindenstraat 641. H. van Dijk, Den HeldeT, Dijkstr. 3 D. Engelander, Kerkrade, St. Pieterstr. 96. C. A. de Geus, Raamsdonk, Kerkweg H 75. A. B. Haasbeek, Haarl.meef N. Vennep, IJ weg 608. J. F. L. Hermans, Zoeterwoude, Vrouwenweg E 59. J. Hoog. straten, Rijnsburg, Dubbele Buurt 38. J. B. Kempen, Den Haag, Tasraanstr. 7. C. van Klaveren, Oegstgeest, Haagsche- straatweg 4. H. van de Kuinder, Aalten, Dijkstraat. A. Lagendijk, Valkenburg Z.H., Valkenburgscheweg 107. W. van Leeuwen, Oegstgeest, Hooge Morschweg 86. J. C. Lotte, Sassenheim, Burchtstr. 1. M. van der Meer, Oudenbosch, Insts St. Louis. P. Oosterom, Zoeterwoude, Hooge Rijndijk 30 F. W. Panneknek, AspeTen, B 229. N. M. Pantekoek, Was senaar, Deijlerweg 89. H. Rabeneck', Essen Dl., Simsonstr. 86. J. Reinbnld, Duitschland. D. de Ridder, Leiderdorp, Van der Doesstr. 39. Wed. J. H. Schep, perEijl, Amsterdam, Overtoom 273. Wed. G. van StrienVan den Bosch. Ha« zerswoude, Groenendiik A 38 f. J. M. Dr TTljee, Rotterdam, Taborstr 69 B. h Wassenaar, Zoeterwoude, Vrouwen wee 63. C. P. de Wekker, Den Haae, Jan Steen» straat 114. Wed. P. van WijkWout-ersé Den Haag, Van Swietenstraat 151. DE ALGEMEENE TOESTAND.1 Rondom den Volkenbondsraad. Gisteren heeft de Volkenbondsraad een aantal loopende zaken afgedaan. Giandi las een brief van den president van den raad van beheer van het intern, instituut) voor, over de opvoeding door de film, waarvan de zetel te Rome gevestigd is. efl waarin den Raad verzocht wordt, aan d« leden en niet leden van den Volkenbond een ontwerp eener internationale conven tie mede te deelen voor de afsohaffing der douanebelemmeringen voor films met op* voedingswaarde. De Ra-ad stelde de verzoekschriften def spoorwegmaatschappijen in het Hongaarsch Roemeensche grensgebied in verband me* art. 304 van Trianon, uit tot de zitting van September. Grandi liet het verslag goedkeuren van de commissie, die onlangs is benoemd uiti de middelen te onderzoeken, ten einde de ratificatie te bespoedigen van de conven ties, die op initiatief van den Volkenbond gesloten woTden. In geheime zitting heeft de Raad eeö Duitsch lid benoemd van de permanente mandaatscommissie in den persoon van Ruppel, koloniaal ambtenaar en vroeger lid van de Duit-sche delegatie op de vre desconferentie. Belangrijker blijven de onderlinge be' sprekïngen der kopstukken in den Raad. Briand bood Henderson en Grandi een diner aan, waarna zij geruimen tijd confe reerden. Volgens Engelsche lezing zouden' Briand en Grandi het reeds eens zijn ge^ worden over de zee-bewapening en vele andeTe vraagstukken, doch wij vreezen. dat dit wel ietwat voorbarig is! Later had Briand een onderhoud vafl ruim een uur met Curtius. Curtius verklaarde zich tevreden over hef resultaat van het bezoek, dat Briand heden beantwoorden zal In zake de Saarkwestie werd meü het eens, om de onderhandelin gen te besluiten vóór de vergadering vaif September. Een Saar-delegatie is weeT te Genève aanwezig Verder was men het er ook over eens, dat de ontruiming op den gestelden datum afgeloopen moet zijn. Briand lichtte Curtius ook in over zijn standpunt ter zake van een Europeesenc economische federatie, die hij binnenkort officieel ter kennis van de regeering zal brengen. DUITSCHLAND. Thürjngen en het Rijk Een gedenk leeken tooi Stresemann. Volgens de „Voss Ztg." zal Wirth als min. van binnenl. zaken protasteeren bij de Thii- ringsche Staatsregeering tegen de invoering van het schoolgebed. Dit protest zal er op wijzen, dat de schoolgebeden, die dr. Fnoi in Thüringen invoeren wil, in strijd zijn met de Grondwet, omdat zij tegen de vrij heid der Duitsche Staatsburgers gericht zrjn en aanleiding zullen geven tot godsdien stige onverdraagzaamheid. Verder heeft de Rijksregeering met groote bevreemding kennis gekregen "3I> een rede van den Thüringschen minister van Binneniandsche Taken, volgens welke het voornemen zou beetaan om nationaal- socialistische partügenooten te benoemen tot hoofdambtenaren van de politie. in dit geval overweegt de Rük volgens de Vossische, een actie tegen Thü ringen.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2