71»fc Jaargang DINSDAG 13 MEI 1930 No. 21520 Officieele Kennisgevingen. LANDSTORMKORPS M0T0RDIENST. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws I van heden. KERK- EN SCH00LNIEUWS. v LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel toot advertentiSn tó Leiden en plaatsen waar agentschappen Tan ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regeL Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden Tan 80. Incasso rolgens postreebt Voor erentueele opzending Tan brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeinclaplein Telefoonnummers Toor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post i. 2.35 4- portokosten. 'ƒ0.18 „0.18 Olt nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. VERGADERING van den gemeenteraad van leiden. op MAANDAG 19 HEI 1930, des namiddags te twee nnr, in het gebouw „tot nut van t algemeen". (Steenscbnnr 21). De vergadering zal, zoo noodig, 's avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: 7710 lo. Benoeming van een lid van het be duur der Stedelijke Werkinrichting. (71) 2o. Voorstel tot verlenging van de tijde lijke opdracht aan Mej. Dr. W. L. Wrede, ttt het geven van onderwijs in de natuur lijke historie aan het Gymnasium. (81) 3. Idem alsvoren aan Prof. Dr. G. J. Thierry, tot het geven van onderwijs in het Hebreeuwsch. (81) 4o. Praeadvies op het verzoek van P. J. Hoogendam, om eervol ont9lag als onder wijzer aan de school Schuttersveld B. (73) 5o. Praeadvies op het verzoek van L. van der Laan, om ontslag als lid van de Ge meentelijke Commissie voor Maatschappe lijk Hulpbetoon. (72) 6o. Praeadvies op het verzoek van het be- eluur van het genootschap „Mathesis Scien- tiarum Genitrix", om het kosteloos gebruik van eenige lokalen van de Stadsgehoorzaal, voor het houden van de algemeene verga dering en van de tentoonstelling van door de leerlingen vervaardigde werkstukken. (74) 7o. Vdorstel: a. tot ontbinding van de huurover eenkomst met A. van Laarhoven, betref- lende de bovenwoning Nieuwsteeg 4 a; b. tot verhuring van de sub a genoemde bovenwoning aan J. A. Jansen. (70) 8o. Rekening, dienst 1929, van de Plaat selijke Schoolcommissie. (82) 9o. Begrooting, dien9t 1930, van de Plaat selijke Schoolcommissie. (82) lOo. Voorstel tot aanvaarding van een legaat door wijlen Mr. Dr. J. C. Overvoorde vermaakt ten behoeve van het Stedelijk Museum „de Lakenhal". (83) Ho. Voorstel tot aanvaarding van de ver gunning voor den aanleg en de exploitatie van een hoogspanningslijn ten behoeve van de electriciteitsvoorziening van de Maria- slichling en het Rijks-Radiostation, beide te Noordwijk. (75) 12o. Voorstel tot het verleenen van eene vergoeding krachtens art. 100 der L. O. Wet 1920 over het jaar 1928, aan de besturen van verschillende bijzondere scholen voor Uger Onderwijs. (74) 13o. Voorstel: a. tot het verleenen van medewerking aan het bestuur van de R.K. Par. Jongens scholen onder R.K. Par. Kerkbestuur, tot het aanbrengen van eenige veranderingen in de school Pelikaanstraat 20; b. tot vaststelling van den desbetref- fenden begrootmgsstaat. (77) 14o. Voorstel in zake de vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer der plaatselijke directe belasting naar 'het inkomen, voor het belastingjaar 1930/1931. (78) lóo. Voorstel om de Commissie van Be heer over de gestichten „Endegeest", „Voor geest" en „Rhijngeest" te machtigen tot het doen vergrooten van den varkensstal op het terrein van het Sanatorium „Rhijngeest". (79) IGo. Voorstel tot nadere regeling van het aantal jaarlijksche vacantiedagen voor de hoofdverplegers en de verplegers van de ge stichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest". (80) 17o. Voorstel om, met wijziging van het Raadsbesluit van 19 November 1928, de subsidie aan de afd. Leiden van de Vereeni- ging tot Verbetering van het Lol der Blinden in Nederland, voor 1930 nader te bepalen op ten hoogste f. 5000.en tot vaststel ling van den desbetreffenden begrootings- staat. (84) 18o. Voorstel tot amoveering van de aan de gemeente toebehoorende huisjes, Geere- gracht Nis 52, 54 en 56. (85) 19o. Voorstel in zake de normalisatie van een tweetal gedeelten van den Maresingel (van den Haarlemmerweg tot nabii de Pas teurstraat en van het Prins Hendrikplein tot de Julianastraat), tevens praeadvies op het voorstel van den heer Schüller betref fende laatstgenoemd gedeelte. (86) 20o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor den aanleg van een plantsoen en het herstel van de muziektent op het terrein van de voormalige Sociëteit „Musis Sacrum". (87) 21o. Voorstel inzake de verbetering van den gevelwand aan het Gangetje. (88) 22o. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de inrichting van een ter rein nabij de Seringenstraat als Kinderspeel tuin b. tot vaststelling van een ontwerp overeenkomst met de speeltuinvereeniging „Zuiderkwartier", in zake de kostelooze ingebruikgeving van het sub a bedoelde terrein als Kinderspeeltuin. (89) 23o. Voorstel in zake de bestrijding van het aandeel van de gemeente in de werk- vérschaffingsloonen van „de Leidsche Hout" over 1929. (90) 24o. Voorstel tot^ toekenning van eene bij drage, groot f. 15000.aan het „Fonds voor aanleg, onderhoud en beheer van Wan- delparken", ten behoeve van de verdere af werking en het onderhoud van het z.g. ver kleinde plan van den aanleg van „de Leid sche Hout" en tot vaststelling van den des betreffenden begrootmgsstaat. (91) HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het veTZoek van de firma Johan Parmenlier om vergunning tot het uitbreiden van de sajetfabriek op het perceel Schelpenkade No. 6. kadastraal hekend Ge meente Leiden, Sectie M. No. 4395 (oud No. 3859), is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 13 Mei 1930. Leiden van bovengenoemd koips, dat dee! "««nop® in-ee ffarfeiarop en error w^kerwecJerw aan de jaarlijksche schiet- iedeü bie&ovenWOTdi verhaald. UITVOERING „DE STEM DES VOLKS" Den leider van dit koor, den heer Ofcto de Nobel, kennen muziekliefhebbers reeds lang als een geroutineerd dirigent, -wiens leiding zich steeds kenmerkt door een groot en vurig idealisme. Ook in zijn composities op tek sten, die getuigen van een algemeene be vrijding der mensdhheid, van menschen- liefde en menschenwa-arde, of van een zoeken naar vrede, wordt dit idealisme dui delijk aangevoeld. Van schoone ideeën zijn zij vervuld: dit genre koormuziek te zingen is van groote betee'kenis, vooral in onzen verwarden en materia'listisdhen tijd en zeker waardevoller, dan het uitvoeren van koor tjes, waarin het accent ligt op individueele gevoelens. Maar het brengen van dergelijk werk eisebt in de eerste plaats bezieling, volle dige overgave en overtuiging! Deze factoren voelen wij nu juist niet steeds in den zang van ,J)e Stem des Volks". Aan den kundigen leidér wij zeiden het reeds ligt dit niet: men voelt bij hem duidelijk het hem voorzwevend ideaal, het geen hij met dit koor echter nog niet berei ken kan. Men zou om deze teksten volkomen tot hun recht te laten komen, tevens een mas saler koor wenschen, daarbij een meer uit- zich-zelf-treden der zangers en zangeressen. Zij zitten nog te veel in de noten vast: hun zang is niet genoeg bevrijd van de techni sche struikelblokken, die geheel en al over wonnen dienen te zijn, wil een volmaakt opgaan en een zich uitleven, bereikt worden, dat noodzakelijk is, om den gewenschten indruk en ontroering- juist in deze liederen te schenken. De dirigent moet zich te veel inspannen, om zijn zangers mee te sleepen: over het algemeen stellen wij ons deze -\^eg juichen- der, stralender voor. Wij noemen Si edits het laatste nummer „Brüder, zur Sonne", waarin de heer De Nobel de grootste moeite had het koor in net vereischte tempo mee te krijgen: dit had zeker rhytmischen, enthousiaster kun nen klinken I Naast deze algemeene aanmerking, die slechts dient een aansporing te zijn in de richting, die zeker ook de heer De Nobel voorstaat, valt over dit koor toch veel goeds te berichten: de zaal wordt door den klank uitstekend gevuld, de zuiverheid laat weinig te wenschen, de toon staat en klinkt over het algemeen vrij, hoewel zij welluidender kan worden. Het Morgenrood" klonk echter nobel en rustig. Vooral in het niet erg origineele „Du Hirte Israels" was het pianissima klaar en rein, met geslaagde decrescendi en een fijn doorgevoerd uitvloeien van den toon. Afgezien van eenige ongelijke inzetten, nog niet voldoende uitgewerkte nuancee ringen in het „Macht tegen macht" van De Nobel, mogen wij t~ch respect hebben voor den zang van dit koor, waarin de verzorgde uitspraak en het mooi op toon blijven wel dadige kwaliteiten zijn. Een oprecht streven, serieusen koorzang te bieden is duidelijk merkbaar: Jan Nie- land's „Die Winter is verganghen" had een groot succes, hoewel het lichter en door schijnender had kunnen zijn. „De Stem des Volks" toont duidelijk het met de zangkunst oprecht te meenen en zeker mag hier dank gebracht worden voor een programma, dat hooge eischen stelde. Wellicht juist omdat hier hoog gegrepen werd, stelden ook wij onze eischen hoog en dit moge een bewijs zijn, hoe ernstig wij het gebodene hebben opgevat. F lorrie Rodrigo mét twee barer leerlingen brachten een groote serie dansen, die, hoe wel niet altijd van „Schablone" vrij, toch zeker aandacht verdienden. Illustratief en suggestief in houdingen gebaar, dikwijls vrij en zwevend, doch niet altijd zonder kramp achtigheid gaven zij eenige interessante in termezzi. die bijzonder in den smaak vielen. Gratie en gespierde kracht waren hier gelijkelijk verdeeld; vooral in „De mijn werker" was het plastisch uitbeeldingsver mogen van Mej. Rodrigo opmerkelijk, even als in de „Marseillaise", waarin zij geheel alleen een ganscbe groep voorstelde. Do gansche zaal werd door baar meegesleept dat was kranig werk! Overigens bleek de „Instrumentendans" onbeholpen en niet voldoende ingestudeerd, terwijl de Strauss-wals wel wat al te banaal was. Van het onmiskenbaar talent en in zicht van mej Rodrigo hadden wij" zooiets niet verwacht' De heer Wolfgang Wijdeveld begeleidde rhytmisch en krachtig maar wat zwaar. Een aangename afwisseling van een avond, die meer belangstelling had verdiend! Het applaus voor zang en dans was grootl LANDSTORMKORPS MOTORDIENST. De sectie Leiden van bovengenoemd korps nam dezer dagen deel aan den jaarlijkschen 3daagschen tocht naar Harskamp tot het houden van schietoefeningen. Woensdag j.l. verzamelde de sectie aan den Hooge Rijndijk en onder leiding van d'en 2en Luit. v. Ginkel en de tonen van een pittig geblazen marsch van het kort geleden opgerichte klaroenblazerskorps reed de sectie om 71/2 uur af naar de algemeene verzamel plaats bij Bodegraven. Hier sloten zich de afdeelingen Noord- en Zuid-Holland, Zeeland en Utrecht aan om den tocht naar Hars kamp voort te zetten. Des avonds weid de K. N. M. V.-film bezocht in Ede, terwijl des Donderdags de schietoefeningen gehouden zijn. 's Morgens mitrailleur, pistool en kara bijn om prijzen en '9 middags gevechlsoefe- ningen in open tearein met tot slot een wed loop over 400 meter in heuvelachtig terrein voor alle deelnemers (300) onder leiding van Kapt. v. d. Zee (Delft). Des avonds werden de talrijke prijzen aan de winnaars uitgereikt in de manschappen- cantine door den Serie-commandant Majoor Geldens. Eerst nam de Korpscommandant Overste ten Broeke Hoekstra het woord om allen te bedanken voor de medewerking tot het sla gen van de oefeningen, in het bijzonder den Sergeant Hoppezak door wiens initiatief het klaroenkorps is opgericht, en die op zijn beurt de hulde overbracht aan de blazers zelf en hun instructeur (seTgt. maj. Holle beek) voor het volhouden en geregelde op komst bij de repetities waardoor van het korps gekomen is wat men ervan kan ver langen. Als bijzondere prijswinnaar noemda M>- jt»<r Geldens onzen stadgenoot J. Fontein die den eereprijs in ontvangst had te nemen voor den wedloop als eeTstaangekomene. Fontein kwam met een voorsprong van 25 Meter binnen en had het zwaarste terrein- gedeelte afgelegd. Vrijdag gingen alle afdeelingen in de beste stemming huiswaarts. Men zie ook de foto in dit Blad. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen ge neeskunde de heeren J. H. Beckers (Den Haag) en H. Ph. Visser 't Hooft (Haarlem). Bevorderd is tot doctor in de Wis- en Na tuurkunde op proefschrift: „Bijdrage tot de geologie der Bergamasker Alpen" de heer J. H. L. Wennekers (geboren te Oegstgeest). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Onderlinge Brandwaarborg-Maatschappij „St. Pancratius", R. A. Veen, Wijk B. Nr. 50 Alkemade. Nieuw Bestuurslid: A. van der Meer. Roe lof arendsveen. Opheffing: Electrische Verfmalerij „Fidu cie", Oude Rijn 41, Leiden. J. A. VolkeTS, Leiden. —o LEIDSCHE COöP. BROOD- BAKKERIJ EN VERBRUIKS- VER. „ONS DOEL" Een drievoudig zilveren jnbileum. In den feestelijk versierden winkel van de coöperatie aan de Haarlemmerstraat heeft gisteravond de huldiging plaats gehad van den meesterknecht der bakkerij G. A. van der Reyden en de bakkers J. Bink en A Huygens, die 25 jaar geleden in dienst wa ren getreden bij de toenmaals opgerichte Leidsohe Coöp. Broodbakkerij en Ver- bruiksver. „Ons Doel" Nadat de jubilaris sen per auto van hun woningen waren afge haald werden zij, vergezeld van hun eeht- genooten dooT de commissie van ontvangst in de bestuurskamer binnengeleid. Toen allen hun plaatsen hadden ingeno men, voerde als eerste spreker de voorzitter der vereeniging, de heer H. J. L. Thobé, het woord. Allereerst heette spr. de jubilarissen en hun echtgenooten, het college van com missarissen. het bestuur, het personeel en de pers welkom. Uitvoerig schetste spr. ver volgens de verdiensten der jubileerenden voor de vereeniging, waaibij hij vooral hun groote werklust en plichtsbetrachting deed uitkomen. Een voorbeeld voor allen, zoowel bestuur als overig personeel, noemde spr. de drie jubilarissen. Na den wensch te hebben uitgesproken, dat deze heeTen nog langen tijd in dienst der vereeniging zullen mogen doorbrengen om daarna van hun pensioen te genieten, overhandigde spr. elk hunner een gouden horloge met inscriptie. Aan de dames bood spr met een toepasselijk woord een bouquet rozen aan. Namens het Leidsche afdeelingsbestuur der Maatschappij van Handel eif Nijverheid, dat helaas ver hinderd was aanwezig te zijn, reikte de voorzitter d^n jubileerenden een vereerend getuigschrift uit, BINNENLAND. B. en W. van Leiden stellen voor hst| veimenigvnldiflingscijfer der belasting te brengen van 0.9 op 0.7. (Gemeentezaken, 3e Blad.). Voorstellen tot verbetering van het Gan. getje en Maresingel te Leiden. (Gemeente, zaten, 3e Blad. Protestvergadering te Wonbrngge tegen de bedreiging van het Eraassemermeer. (Ie Blad Mr. P. J. Troelstra in den ouderdom van 70 jaar overleden. (2e Blad De telefoonverbinding tnsschen Belgis en Nederlandsch-IndiS geopend (Binnenland, 2e Blad.). BUITENLAND. Rondom de zitting van den Volkenbondz- raad. (Buitenland en Telegr., Ie Blad.). De actie in Britsch-Indië. (Buitenland CIÏ Telegrammen, le Blad.). Nadat verversohingen waren rondgediend, •huldigde de heer H. Raaphorst het bestuur met het 25-jarig bestaan der vereeniging en dantte namens het personeel voor de groote zoig van het bestuur voor het belang der; vereeniging. Als blijvend aandenken over handigde spr. een met zilver beslagen voor zittershamer en een zilveren inktstel. Na mens het bestuur dantte de voorzitter met enkele woorden voor de aangeboden ca- deaux, daarbij den wensch uitsprekend, dat de harmonie tusschen personeel en bestuur stabiel zou mogen blijven. Tenslotte wenschte de heer Raaphorst de jubileerende collega's geluk namens het overige personeel, waarbij hij den heer van der Reyden een radiokast. den heer Bink een Zwitsersche koekoekklok en den heer Huygens een pluche tafelkleed overhandig de. Mede namens zijn mede-jubilarissen: dankte de heer Van der Reyden met een enkel woord voor de geuite heiiwenschen en de aangeboden huideblijken. Tenslotte voerde de heer J. H. Nijhuis, als voorzitter van het college van commissarissen, nog het woord. De Wethouder van Financiën, de Heer T. S. Goslinga, zal Woensdag a.9. in plaats van le half drie om halt vier spreekuur houden. Geslaagd is voor het examen voor Radiomonteur voor het diploma van den N. B. R. de heer H. G. van Hees, leerling van het Instituut Steehouwer, Rotterdam en werkzaam bij de N.V. de Vries en Stevens alhier. Kapitein W Thomson, van den staf der artillerie, wordt 1 Juni eervol ontheven1 van zijn detacheering bij het 6e regiment veldartillerie alhier, en geplaatst op het bureel spoorweg- en vaarluigendienst van den generailen staf te 's- Gravenhage. De gemeenteraad is gistermiddag in geheime zitting bijeengekomen. Omtrent het onderwerp der besprekingen wordt vol strekte geheimhouding betracht. ned. herv kerk. Beroepen: Te Genemuiden, C. B Holland, te Delfshaven Te Groot Ammers, H. A. Leenmans, te Delft Te Colijnsplaat, E. R. Damsté. te Huisduinen (N.-H.) Aangenomen: Naar Mensingewier c.a, Joh. Bender. te Noordwolde. Bedankt: Voor Krimpen aan de Lek, H. Ewoldt, te Raamsdonksveer. geref kerk. Bedankt: Voor den Haag ds. ten Blois te Dirkslajid. chr. geref. kerken. Tweetal: Te Vlaardingen: ds. J. W. Geels te Apeldoorn eai J. Janssen le Leiden,

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1