71<fe Jaargang MAANDAG 12 MEI 1930 No. 21519 STADSNIEUWS. BURGERL. STAND v. LEIDEN VISSCHERIJ-BERICHTEN. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO Cts. por reget toot adyertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran cms Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTf Voor Leiden per 3 maanden 'f 2.36, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. z0.18 0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen, benevens het Sportblad. 40-JARIG JUBILEUM. Heden hedacht de heer P. J. Dévëlmg ïijn 40-jarig jubileum in dienst van dé firma D. Sala en Zn. Hedenmorgen werd 'de jubilaris door zijn patroon in vriende lijke en zeer waardeerende bewoordingen toegesproken en hem een enveloppe met inhoud overhandigd. Ook van het overige personeel mocht hij 'een geschenk in ontvangst nemen. Het spreekt vanzelf, dat er van werken voor den jubilaris vandaag niet meer is ge komen. AANBESTEDING. Het bestuur der Geref. Schoolvereeni- ging alhier heeft heden in gebouw „Patri monium" aanbesteed het uitbreiden van het schoolgebouw aan de Hooglamdsché KerkgTacht met een gymnastieklokaal, twee leslokalen en een conciërgewoning yoJgenB bestek S. H. K. Er waren 14 biljetten ingeleverd, waarop als volgt was ingeschreven: C. van der .Vliet, Den Haag f 44894Kort 'en v. <L iWiel, Rijnsburg en Noordwijk f. 48455M.- E. Groenéwegen, Leiden f. 41660; L. Guyt,- Katwijk aan Zee f. 41614; W. Mulder, Oegstgeest f. 40.848.60; M. de Jong en Zn, f.h. Turion, Voorschoten f. 39.V00; fa. Jac, van Riet, Leidén f. 39.600; W. v. Beek,- Lèiden f. 38990; de Later en Meyers, Lei den f. 38990; v. d. Velden en De JongK, Oegstgeest f.38888; A\ H. Volleberg, Zoe- terwoudë f. 38174-; v. d. Ven en Venhoven, Vogelenzang f. 37971v. d. Lelie én Kante lden Leiden f. 36352; J. "Warnaar en W. Hobgstraaten, Leiden f. 35335. Dë begroo ting bedroeg f. 43200. De gunning werd aangehouden. NED. NATUURHISTORISCHE VEREEN., Afd. LEIDEN. Zaterdag j.l. heeft de afd. Leiden van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging een zeer geslaagde excursie gehouden. Per trein en bus ging men naar Noordwijkerhout en van daar langs de Langevelder slag naar het strand. Langs dezen weg vonden de deel nemers tal van bloeiende planten, waarbij [Verschillende aardige vondsten gedaan wer den. Zoo werd. b.v. een soort raket uit Oostenrijk gevonden, die hier met fazanten- voer geïmporteerd is. Verder tal van andere planten van ce binnenduinen. Even verder gaat de weg langs de weilanden met bloeiende dotter bloem, pinksterbloem, enz., met slooten vol boeiende waterranonkel. In de duinen werd öe aandacht van de deelnemers getrokken öoorden honderden nesten van den bastaard salijnvldnder in de duindoornstruiken, die geheel kaal gevreten waren. Blijkbaar zijn de duinen aTs broedplaats van dezen zeer schadelijken vlinder aan de aandacht van alle autoriteiten ontsnapt, zoodat de dieren van hieruit ongestoord hun vernielend werk kunnen blijven voortzetten, ondanks de ver delging door schoolkinderen en de gemeente lijke verordeningen. Een mooie strandwan deling naar Noordwijk besloot deze zeer ge slaagde excursie. STERTOCHT VAN H.B.S.-ers. Gisteren trad de L. H. B. S. V. „Ernté- |eës" als gastvrouw op van verschillende B. S.-vereenigingen, welke naar Leiden gekomen waren ter viering van den 6en Ster- tocht. Nadat de Hortus bezocht was, wandelden de circa 200 H. B. S.'ers naar de Graanbeur9 *aar de dag met cabaTet en bail werd door gebracht. Na het welkomstwoord van den voorzitter „Emtégeës" werden de clubliederen en Stertochtlded gezongen. Be Goudsche H. B. S.-Ver. opende het Programma met eenige Engelsche liedjes door zos vrouwelijke matrozen voorgedragen, vervolgens declameerde een lid van den «olterdamschen H. B. S. Bond; ..De Rei der periston" en „le Retour des Hirondelles" welke declamatie afgewisseld werd door dansen. „Teneas" (Utrecht) voerde nu het tooneel- j ^ie „De Verloren Zoon" op, dat zeer op de ^spieren der aanwezigen werkte. Aa twee dansen van een Teneaslid decla- eerden eenige leden der Haagsche H. B. S. er „De Schakel", waarna ..Emtégeës" het Programma met volksdansen en hawaian m^iek sloot. Onn00^ zeggen, dat tusschen de ver diende nummers door druk .werd gedanst BOND VAN NEDERLANDSCHE ONDERWIJZERS. Klassicaal zwem onderricht van gemeentewege. Zaterdagochtend kwam de afd. Leiden van den Bond van Ned. Onderwijzers in huishoudelijken vergadering bijeen in huize Feenstra aan het Rapenburg. De hoofdschotel van den avond was do bespreking van een door het bestuur ont worpen advies aan burgemeester en wet houders omtrent zwemonderwijs Bij het bestuur onzer gemeente zijn nl. verzoeken ingekomen van den Nederlandschen Zwem- bond en van de Leidsche Zwemclub om onderwijs te mogen geven aan schoolklassen Alvorens hieromtrent een beslissing te ne men is door B. en W. ook het oordeel ge vraagd aan de vakvereenigingen van onder wijzers. Na eenige opmerkingen en discus sie werd het ontwerp-advie9 door de ver gadering met algemeene stemmen aange nomen. Bij de rondvraag kon de commissie, het vorige jaar gekozen om een vacantie-kinder- feest voor te bereiden, bevredigende mede- deelingen doen. Was het vorige jaar de tijd van voorbereiding te kort, nu is men vroe ger begonnen en bestaat er alle kans. dat ook Leiden haar door de onderwijzers ge organiseerd vacantie-kinderfeest krijgt. BUURTHUURDERSVEREEN. „DE KOOI." Zaterdagavond gaf bovengenoemde ver eeniging een feestavond ter gelegenheid van het achtjarig beslaan, in gebouw „Concor dia", welke avond bijzonder geslaagd mag heelen. Nadat de „Havana Jazz-band", onder lei ding van den heer Mazurel al gauw de juiste stemming er in bracht, opende, te half negen de voorzitter J. Verhoeven, de bijeenkomst, met een welkom aan alle leden en hunne huisgenooten. Hij verwachtte van ieder, bij izulk een stampvolle zaal, een goede mede werking. De secretaris: J. v. d. Broek, zette hierna ih een helder betoog het doel der Vereeni- ging uiteen, en gaf aan de hand van cijfers een overzicht van de werkzaamheden in de afgeloopen acht jareD. Deze rede vond lui den bijval. Vervolgens werd begonnen met het afwer ken van het programma, waarvoor drie ge zelschappen waren uitgenoodigd. Noemen we eerst, het uit jeugdige personen beslaan de Muziekensemble ..Sempre Avanti". dat een daverend applaus oogstte. Het was dan ook bijzonder mooi. wat deze jonge debutan ten ten gehoore brachten. Hierna was de beurt aan het in Leiden te weinig nog be kende .^Dubbelmannen kwartet: „Sempre Avanti", dat onder leiding van dirigent J. v. d. Broek mooie nummers ten gehoore bracht. Het geweldig applaus bewees hoe dit werd gewaardeerd. Ook het tooneel- gezelschap „Oefening baart Kunst", dat met de klucht „Hannes wordt ingekwartierd" en enkele duetten, de lachlust bij de aanwezi gen hebben opgewekt, oogstte veel bijval. Jammer dat het tijdens de uitvoering een beetje rumoerig werd. waardoor de spelers soms wel wat onzeker in hunne rollen waren. Het was reeds ver na middarnacht toen het programma was afgewerkt, en een gezellig bal onder leiding van den heer v. d. Wilk, de kroon op den avond zette. Een wakker bestuur en een geest van vriendschap, voorwaar een gezellige avond. R.-K. MUZIEKVEREENIGING „PEROSI". De viering van het tweede lustram. Na een rondwandeling j.l. Donderdag avond door Leiden's straten, heeft „Perosi" gisteren haar tweede lustrum op een waar dige wijze ingezet. Des morgens te negen uur droeg de geestelijk adviseur de weleerw. heer R. Nieveen van Dijkum een H. Mis op in de Lodewijkskerk, waarbij alle leden te genwoordig waren. Om 2 uur waTen bestuur, leden, en tal van genoodigden aanwezig in den foyer van de gehoorzaal Op de bestuurstafel prijkten tal van bloemstukken, terwijl daarachter het vaandel eveneens te midden van groen en bloemen stond. De heer Tobi. eerevoorzitter der vereeni- ging, ging. na een dankwoord te hebben ge sproken voor de groote opkomst, zich in het verleden van ..Perosi" verdiepen. Na als flink kind te zijn geboren, heeft deze vereeniging evenals zoovele andere, diverse kinderziekten meegemaakt, dan eens kwij nend. dan wederom bloeiend, is zij nu opge schoten. flink en krachtig. Spr wenscht dat dit in de toekomst met aller steun zoo blij ven mag Hierna verleende de heer Tobi het woord aan kapelaan Nieveen van Dijkum. Nadat de eerw. spreker het bestuur had ge complimenteerd met dit jubileum, schetste hij de beteekenis van de muziek voor het katholieke leven, Van katholiek stancüpunt beschouwd is deze beteekenis een kunst, omdat men hierdoor gadeslaat de gaven en talenten ons door den Schepper gegeven. Juist door de beoefening van de kunst, wor den wij vaak van het kwade afgehouden. Daarom heeft de kunst iets in zich wat den mensch veredelt, opheft en hervormt. Daarom, zoo besloot spr. zijn rede, moeten wij aan vereenigingen welke de kunst be oefenen, al' onzen steun verleenen, opdat het in de toekomst moge gaan „Sempre Crescendo" steeds hooger op. Hierna was het woord aan den voorzitter van den Z. H. Bond van R. K. Harmonie- en Fanfare-corpsen, den heer A. Deeren- berg. Na zijn felicitatie namens den bond te hebben uitgesproken, begon spr. uiteen te zetten waarom een muziekvereeniging noodzakelijk is. Met verschillende voorbeel den haalde spr. aan hoe in den verkiezings tijd en met meetings en demonstraties de mensdhen getrokken worden. Maar, en nu komt spr. op een ander terrein, hoe is het vaak gesteld met muziekverenigingen? Ze worden opgericht; iedereen voelt dat zoo'n pas opgerichte vereeniging gesteund moet worden, en van dien steun worden dan in strumenten gekocht vaak van inferieure kwaliteit. Geeft nu zoo'n vereniging een uitvoering en is het publiek en de pers niet erg loffelijk, dan worden dona ties opgeheven, omdat het „toch niets wordt". Men gaat aan het sukkelen, met al lerlei kunstmiddelen moet die vereeniging, die broos is als een vaas, bij elkaar worden gehouden, wil zij niet uit elkander vallen. Neen, zoo vervolgde spr.. juist wanneer het oordeel niet loffelijk is, moet „men" de vereeniging de hand reiken. Maar ook als een vereeniging en bovenal een muziekver eeniging bloeit, moet zij aller steun hebben, want dan worden aan haar steeds hooger eischen gesteld en dit is ook met perosi" het geval. Een luid applaus beloonde den spreker voor zijn geestdriftige rede. Nadat door den voorzitter van het huldi gingscomité, den heer H. A. Henzing nog eenige kernachtige woorden waren gesipro, ken, werd deze propaganda-feestvergade- ring, die opgeluisterd werd door muziek van een zeer goed kwartet, hetwelk onder emi nente leiding van den heer Th. van Nie- kerk, eenige zeer mooie nummers w. „Vlindertje" van Guido Gezelle en ,/Droo- menvrouw kom" van Is. Olman zong, en door den heer J. Gordijn, pianist, te onge veer 4 uur door den eervoorzitter gesloten. Op de hierna gehouden receptie zagen wij o. m. pastoor Beukers en den pater Dolle, verder afgevaardigden van tal van R. K. Vereenigingen. o.a. R. K. Stud. Ver. „St. Augustinus". St. Joseph Gezellen Ver. en anderen. Te ruim acht uur opende de voorzitter van het huldigingscomité den feestavond. De zaal was tot de uiterste hoeken gevuld. Even daarna verschenen de Perosimannen op het podium en bliezen een vijftal num mers, die op verdienstelijke wijze werden uitgevoerd. Wij gelooven dat het gezelschap meer en meer de goede richting uitgaat De directeur kreeg een lauwerkrans, zijn echt- genoote een bouquet. Hierna betrad de R.K. Gem. Zang ver. .Pulchri Studio" het podium, en voerde op zeer verdienstelijke wijze, onder leiding van den heer Th. v. .Niekerk een viertal koorwerkjes op. waarvan vooral „Woudged'achten" van Frans Abt met de frissche, maar helaas eenigszins schuchter gezongen sopraansolo's de volle aandacht had. Tusschen de koorwerkjes door had de huldiging plaats. Namens de leden bood de voorzitter van het huldigingscomité het be stuur eenige mooie instrumenten aan en namens de donateurs een lauwertak; ook van het R.K. Harmoniegezelschap „Triumph" te Oegstgeest mocht het bestuur een lau werkrans ontvangen. Verschillende spre kers voerden het woord. De voorzitter de heer Kettenis dankte in koTte woorden voor de grootsche huldiging op dezen dag. Na de pauze traden de bekende humo risten Klaare en Flora op, die op een gees tige en toch beschaafde manier, de aanwezi gen met hun liedjes in een waTe feeststem ming brachten. Hierna volgde de muzikale rondwande ling .waarna een gezellig samenzijn met de bekende band „Aufgepasst" de stemming er in hield tot diep in Jen nacht De cadeaux kunnen cp het a.s. Donderdag te houden invitatieconceTt, gedurende de pauze worden bezichtigd. DE ZOMERDIENST. Met den a.s. zomerdienst zullen alle trei nen op het baanvak LeddenWoerden Utrecht vergroot worden. Majoor A. E. W. de Jong van het 6de R. V. A. wordt van 26 Mei tot en met 4 Juni gedetacheerd in de legerplaats bij Oldebroek tot het volgen van een practische cursus in geschutopleiding bij het aldaar gelegerde oefeningsregiment. Ter gelegenheid van de Sint Augus- tinus-viering zal a.s. Za/terdag 17 Mei voor de R.-K. Studenten-vereeniging „St. Augus tinus" in de Mon Père kerk te 10 uur een Pontificale Hoogmis worden opgedragen door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem. Evenals vorige jaren komt ook dit jaar het bestuur van de Toevlucht „Christelijke Jeugdhulp" gevestigd Utrechtsche Jaagpad 20 een beroep doen op den liefdadigheids zin der Leidsche ingezetenen. Wij herinne ren eraan, dat in deze Toevlucht meisjes worden opgenomen van alle gezindten, on gehuwde moeders en hun kinderen en kinderen, die door ziekte der moeder niet thuis verzorgd kunnen worden. Het aantal verpleegden bedroeg in 1929 in het geheel 44, waarvan 17 volwassenen en 27 kin deren die tezamen 5420 verpleegdagen ge noten. De sch aalcollecte wordt morgen en Woensdag gehouden. Men denke bij de be paling van het bedrag aan het goede doel dat de vereeniging nastreeft. De laatste trein uit Amsterdam is hiér gisteravond met een half uur vertraging aangekomen als gevolg van het feit, dat Delft-sche studenten bij Halfweg en Noord wijkerhout den trein tot stilstand brachten door aan de noodrem te trekken. In Lei den werd een 50-tal hunner uit den trein verwijderd, hetgeen opnieuw een kwaTtier oponthoud veroorzaakte. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum Dagen Yolw. pers. kind. Tof. Mei 5 Maandag 30 30 Mei 6 Dinsdag 38 1 34 Mei 7 Woensdag 34 1 35 Mei 8 Donderdag 36 1 37 Mei 9 Vrijdag 30 1 31' Mei 10 Zaterdag 29 1 30 ONDERTROUWD J. Denies j.m. 23 en O. M. A. de Groot j.d. 18 j. J. v. Vliet, j.m. 28 j. en A. E. Dobbe j.d. 27 j. G. J. Dek- ker j.m. 22 j. en G. Stoeken j.d. 24 j. W. J. M. Zandvliet, j.m. 25 j. en M. A. E. Mandl j.d. 23 j. J. v. Egmond j.m. 23 j. en A. Gjjsman gesch. 27 j. W. v. Poel geest j.m 21 j. en M. Kromhout j.d. 21 j. H. C. Uljee j.m. 22 j. en J. L. M. Hoog kamer j.d 22 j. W. R-it-neeeter j'.m. 22 j. en M. \V. F. Lotte j.d. 19 j. E. Smit j.m. 26 j. en P. Langezaal j.d. 23 J. de Lange j.m. 24 j. en A. den Oude j.d. 20 j. K. v. Halewjjn j.m. 25 i. en G. v. Wilgen j.d. 21 j. IJMUIDEN, 12 Mei. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.100.95. Tongen f. 1.851.30. Griet per kist van 50 K.G. f. 6534. Zetschol f. 3726. Kleine Schol f. 387. SchaT f. 158. Tongschar f. 3215. Roggen p. 20 stuks f. 4020. Vleeten per stuk f. 3.152.20. Groote roode Poon f. 37. Middel roode Poon f. 35. Kleine roode Poon f. 35—23. Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 143.10. Groote Schelvisch f. 40. Middel Schelvisch f. 3323. Klein- middel Schelv. f. 2715. Kleine Schelv. f. 18 7. Kabeljauw p. kist van 125 K.G. f. 42 —21. Gullen p. 50 K.G. f. 17—9. Lengen p. stuk f. 1.800.80. Heilbot p. K.G. f. 1.35 0.65. Wijting per 50 K.G. f. 94.20. Kool- visch p. stuk f. 1.750.30. Makreel p. 50 K.G. f. 13—10. Aangekomen de Stoomtrawlers: IJM 482, met f. 3253; IJM 60, met f. 2800; IJM 418, met f. 3312; IJM 503, met f. 1352; IJM 24, met f. 2497; IJM 61, met f. 1856; IJM 137, met f. 3113; IJM 95, met f. 3400; IJM 88, met f. 2952; IJM 192, met f. 2242; de Duitsche SD 146, met f. 4600 en de Bed- gers VL 172 met f. 530; VL 217, met f. 590; VL 195, met f.1450; VL. 172, met f.530; VL 217, met f. 590; VL 195, met f. 1450; en in de haringhaven de loggers: KW 33, met f. 270; KW 163. met f. 440; KW 124. met f. 410; KW 135, met f. 280: KW 62, met f. 360KW 97, met f. 520KW 130, met f.470; KW 162, met f.390; KW 16. met f.320; KW 19, met f.530; KW 42. met f. 400; KW 169, met f. 820; KW 36, met f.370; KW 158, met f.430; KW 22, met f.570; KW 138, met f.400: KW 14, met f. 350: KW 23, met f. 410; KW 147, met f. 360; KW 20, met f. 400; KW 24, met f.370; KW 178, met f.530: KW 172, met f. 330: KW 3, met f. 410: KW 8. met f. 260; KW 47, met t 430; KW 68, met f. 440; KW 54, met f. 350: KW 144, met f. 370; KW 67, met f.360; KW 48, met f.390; KW 38, met f440KW 102, met f. 380 KW 70, met f. 470; KW 79, met f. 440; KW 105, met t 580; UM 202, met f. 500; SOK '412, mèt f. 440 besomming. BINNENLAND. 1 Heden is het Nederl. Paviljoen op ie Anf- werpsche tentoonstelling officieel geopend. (3de Blad). Nederland op de tentoonstelling te Luik. (3de Blad). De jaarvergadering van de Kon. Ned. Vereeniging voor de Luchtvaart; belangstel ling voor het zweefvliegen (Binnenland, 3de Blad). Ernstige vechtpartij te Rotterdam. (Ge mengd, 3de Blad). Te Hilversum heeft een 15-jarige jongen lijn vader met een mes zwaar gewond. (Ge mengd, 3de Blad). Tegen Tje Wijkstra is opnieuw levens lange gevangenisstraf geêischt. (Rechtzaken, lste Blad). BUITENLAND. Heden komt de Volkenbondsraad ts Genève bijeen (Buitenland, lste Blad). Interviews met Mnssolini en Beranguer. (Buitenland, lste Blad). Ook Gandhi's opvolger is heden gearres teerd. (Tel., lste Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. De Volkenbondsxaad. De heden te Genève aanvangende gewone voorjaarszitting van den Volkenbondsraad, die plaats heeft onder leiding van den Zuid- Slavisohen minister van burtenlandsche zaken Marinkowitsj, zal vier a vijf d'agen' duren. Aan de bijeenkomst nemen d'eel: Briand (Frankrijk), Henderson (Engeland), Grandii (Italië), Curtius (Duitschlapd), Za- leski (Polen, Procope (Finland). Behalve de kwesties, die op de agenda van den Raad voorkomen, zullen tusscihen de vergaderende ministers verscheidene diplo matieke besprekingen plaats hebben. Curtius zal vermoedelijk met den Poolschen minister van buiienlandsche zaken, Zaleski, de span ning bespreken, die ontstaan is door de jongste verhooging van de landbouwtak rieven. Voor zijn vertrek had Briand te Parijs nog een onderhoud met jhr. Loudon, de voorzit ter der voorbereidende ontwapeningsconfe rentie en met den Duitschen gerant Von Hoesoh. Te Genève zal Briand opnieuw met Grandi de vlootalfaire bespreken. BELGIE. De zaak-De Leeuw. Op order van den minister van Oorlog ontvangt de Vlaamsdhe soldaat Joris de Leeuw te Gent thans slechts bevelen in de Vlaamsche taal. De Leeuw verklaarde, dat thij voortaan alle bevelen zal uitvoeren. FRANKRIJK. Jeanne d'Arc-fee3ten. Gisteren vonden te Parijs en in de ver schillende deel en des lands de gebruikelijke feesten plaats ter eere van Jeanne d'Arc. Een delegatie uit de regeering. met Tar- dieu aan het hoofd, legde te Parijs bloemen cp het gedenkteeken ter eere van de Maagd van Orleans. Aan den traditïoneelen optocht namen deze keer niet minder dan 30.000 personen deel. ENGELAND. Uit Indië. De beweging tegen de betaling van de belastingen neemt duidelijke vormen aan; vier districten van het presidentschap Bombay en de inwoners van 35 dorpen in het gebied van Jambasar hebben besloten te weigeren grondbelasting te betalen. Te Rangoon i9 een wilde staking onder de bootwerkers en transportarbeiders uitgebro ken, die gemotiveerd werd met de gevan genhouding van Gandhi. De politie heeft reeds eenige opruiers in hechtenis moeten nemen.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1