7l«te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 10 Mei 1930 Tweede Blad No, 21518 KUNST EN LETTEREN. OVERZICHT KAASMARKTEN. UIT HET PARLEMENT. naamsche Begrooling en wat er nog verder aan de orde mocht komen. Nadat vanmorgen de lieer Janssen a's woordvoerder der Katholieke fractie een welwillend woord in verband met de be- grooting had gesproken, kwam de heer Fock aan het woord. Deze leider der liberalen moge hoog wan jaren zijn en een veelbewogen leven achter den rug hebben, men zou hem onrecht aan doen zoo men hem oud heette. Met jeugdige kracht heeft hij een strafrede gehouden te gen den heer Mendels, die in de vergadering van Donderdag den staf had gebroken over wat hij noemde het régime-De Graaff-Fock, den lijd dat de heer Fock Gouverneur- Generaal van Ned. Indië wa9, terwijl de heer De Graaff het ambt van minister vervulde. Voorop stellende, dat in die dagen Minister en Gouverneur-Generaal steeds in gemeen overleg hebben gehandeld, heeft de heer Fock er nadruk op gelegd, dat die tijd heil zaam voor Indië was geweest. In de eerste plaats heeft hij de financiën van Indië in orde moeten brengen, aan de vlottende schuld een einde gemaakt, de begrooting weer sluitende gemaakt, belastingverhoo- ging doorgevoerd zonder de belangen der in- landsc.he bevolking te schaden, onnoodige openbare werken verhinderd, overbodig per soneel afgedankt en intusschen zooveel mo gelijk de cultureele belangen der bevolking behartigd, voor het onderwijs ,ook het hoo- gere onderwijs, gezorgd en niets in den weg gelegd aan de vrije uiting der gedachten. Zonder een lofrede op zich zeiven te hou den heeft hij geprotesteerd tegen de legende, dat het régime, dat we zooeven aanduidden, een ramp voor Indië zou zijn geweest en de feiten welke hij noemde waren zoo duidelijk, dat het den heer Mendels moeielijk zal val len er met succes tegen op te komen. Ds raad, dien de heer Fock hem ten slotte gaf om niet zonder degelijk onderzoek met der gelijke beweringen aan te komen, was niet vriendelijk, maar gerechtvaardigd. Nadat de heer Anema (A. R. een pleidooi had gehouden voor bevordering van de Zon dagsrust. in de eerste plaats bij de cultures, hebben we een zeer geleerde maar mis schien hier niet al te zeer ter zake doende rede van den Leidschen hoogleeraar Kra nenburg CV. D.) over het rechtsbeginsel waarop ons bestuur over Indië berust, mo gen aanhooren. Daarop kwam de minister van Koloniën aan het wooid. Deze heeft het goed recht van ons bewind over Indië ver dedigd met een verwijzing naar de historie en een erkenning van c.en feilelijken toe stand van heden, terwijl hij als zijn doel stelling beschouwde zijn taak om te zorgen voor het cultureel en materieel belang van de bevolking, waarbij hij zelfs niet aan een mogelijke scheiding van Indië van Neder land mocht of wilde denken. Aan wat hij verder zeide hij was op de perstribune niet altijd goed te volgen ontlcenen wij vooreerst, dat het bezoek, dat de koning van Siam en andere hoofden van naburige staten aan onzen Gouverneur- Generaal brengen van alle politieke betec- kenis ontbloot zijn en de heer Mendels daar ten onrechte wat achter zocht, dat het op treden der Indische regeering tegen de F. N. I. zijn volkomen instemming heeft, dat hij ernstig voortwerkt aan een reorgani satie van het binnehlandsch bestuur, dat hij blijft aansturen cp een organisatie van een provincie Sumatra, dat hij gaarne met de leiders der Indische cultuur onderne mingen tot eon compromis wil komen in zake de poenale sanctie, dat hij niet minder dan de heer Lehman zich heeft geërgerd over het optreden van een der gedelegeerden Ier Geneefsche Arbeidsconferentie, die een onjuiste voorstelling var. die poenale sanc tie heeft gegeven dat hij met den hear Anema overtuigd is van de noodzakelijkheid van een regeling van ae Zondagsrust vooral bij de cultures, maar dit een zeer moeielijke materie is. Met de strafpredicatie van den heer Fock stemde hij natuurlijk ten volle in, maar hij voegde er niets aan toe. Gelijk wij in den aanvang zeiden, zal de heer Mendels daar Dinsdag op terugkomen. Dr. TULIUS RÖNTGEN. Dr. Julius Röntgen heeft gisteren op zijn 75sten verjaardag een groot aantal gelut- wenschen ontvangen en tal van bloem stukken. Overigens droeg deze dag een intiem karakter; de gelegenheid om hem persoonlijk te complimenteeren zal op 19 dezer worden gegeven, na afloop van een invitafcieconcert 's avonds in het Concert gebouw te Amsterdam Een uitgebreid co mité beeft zich hiertoe gevormd., vONS TOONEEL". Het Mei-nummer van Ons Tooneel, bet maandblad voor het dilettantentooneel, uit gegeven door de firma J. Heynis Tszn., te Zaandijk, is ditmaal geheel' gewijd aan het costuumstuk. Frank Luns, de bekende tooneel deskun dige, houdt een interessante inleiding over het costuumstuk in het algemeen. Elias v. Praag schrijft over het verband tusschen costuum, plastiek en karakter. Louis van Gasteren, acteur bij het Hofstadttoonee', leverde een aantal wenken en behartens- waardige raadgevingen voor het spelen van costuumstukken. Jo Blauwkuip, costuum- ontwerpster van het Schouwtooneel, ver meldt hulpmiddelen bij het vervaardigen van tooneel-costuums. Requisiteur verklapt bijzonderheden uit de requisitiekamer. De grimeur H. Michels verstrekte gegeveD» over costuums en kapsels in den loop der tijden. H. J. Cannegieter schrijft over costuums en kindertooneel. Van den folklo rist D. J. van der Ven verscheen een be schouwing over het nationale costuum op de planken VaD den verderen inhoud noe men wij nog beschouwingen van H. A. Ben es en Willem ter Haer. Het nummer is met vele foto's en pen- teekeningen alsmede met eenige reproduc ties van costuum-ontwerpen van Rie Cra mer, smakelijk geïllustreerd. WEEKBLADEN. In „Het Leven" een beschrijving derLon- densche nachtclubs, foto's van de gevange- nferamp te Ohio, een uitstapje naar Werder, do „bloeiende kersen-betuwe" van Berljjn. Voorts plannen voor 't oprichten van een Bouwmeester monument. Een interessante beschouwing over „de Amerikaansche en Nederlandsche mentali teit" publiceert H. C. Josephus Jita in „De Groene Amsterdammer'Dr. Jan Romein schrijft over „Gandhi, de Utopist". Ten slotte artikelen over ..Vcorjaarsreizen dooT Spanje" en „De laatste strijd der Apa:;he- Indiallen". Merkwaardige foto's biedt „De Wereld kroniek" over „Niemands land" van sneeuw en fis, alsmede interieur-opnamen van de „Johan van Oldenbarnevelt", foto's van de Byrd-expeditie. Een geestige teekening in „De Haogscho Fost" toont John Buil en Gandhi met het onderschrift „Van zout morsen komt ruzie". Tevens een artikel over dr. Julius Röntgen, onzen bekenden pianist, bij zijn 75sten ver jaardag en over de beteekenis van het geld in de sport. NIEUWE UITGAVEN. In den stroom van detective-romans, die tegenwoordig tot ars komt maakt ,,E n een vrouw verwijnt, door E. D. Biggers, dat het licht zag bij Andrie-s Blitz te Amsterdam, een goeden indruk. Het valt op door zijn groote spanning en de vlotte verteltrant van den schrijver, die zijn tempo van begin tot einde op voor treffelijke wijze weet vol te houden. De aanvoeren en hoogste noteeringen waren: Goudsche Leidsche Wagens gestempelde lichte lichte zware (11 (2) (1> f2) (1) (2) (1> (2> (1) f2) 142 106 117 f34 f31 f f39 f39 f41 f f f f f f 379 280 318 f f f 40 f 42 f 41$f 44 f— f— f f f f 452 412 354 f 34 f 33 f 38 f 41 f 42 f 44 f f f f f f 397 458 287 f f f 38 f 44 f 42 f 44 f 45 f f f f f 129 118 116 f 40 f 39 f 46 f f f f f f f 35 f 35 f 48 5 Mei, Oudewater 6 Mei Bodegraven 7 Mei Woerden 9 Mei Gouda 9 Mei Leiden (1) Zijn de opgaven van de vorige week. (2) Zijn de opgaven van 610 Mei 1929, DE LAATSTE HAND WORDT GELEGD AAN DE VOORBEREIDING VOOR HSET GROOT MILITAIR FEEST, hetwelk binnenkort in Engeland zal plaats hebben. Op vele plaatsen warden oefeningen gehouden. Een bepakte colonne trekt met de zwaar beladen muilezels over een ijzeren brug, welke bij wijze van proef over den beganen grond is geslagen. (Van onzen parlementairen medewerker). Den Haag, 9 Mei 1930. Nogmaals: de Indische begrooting De heer Fock over zijn Indischen tijd. De Eerste Kamer heeft heden de behande ling van de Indische Begrooting voortgezet en als de heeren op Vrijdag niet steeds vroeg naar huis wilden, waren ze ook wel afge- loopen. Maar toen om half vier minister De Graaft met zijn antwoord aan de leden ge- re^d was, wilde de heer Mendels (S. D. A. P.) repliceeren. En dat zou zooveel tijd in beslag nemen de heer Mendels is nooit tort van stof dat de Voorzitter het raad zaam vond de verdere behandeling tot Dins dag aan te houden. Dan moet de Kamer toch bijeen komen tot bespreking van de Sur:- *r. Fock. OP INITIATIEF VAN DE K. L. M. brengt een achttal vertegenwoordigers van de Kopenhaag9che Pers een bezoek aan ons land. De heeren zijn met de Scandinavian Air Express, den gecomfoinêerden dienst der K. L. M. en de A. B. Aerofcransporl op Schiphol gearriveerd. De aankomst. BIJZONDER VEEL OVEREEN KOMST met de Egyptische archi tectuur vertoont de bouwtrant de: dorpen en woningen in Wesl- Afnka, zooals blijkt uit de stijl, waarin het paleis der oude opper hoofden van de stammen Mossi en Habbe te Bandiagaran is opgetrok ken. Bovenstaande foto werd door de bekende Seabrook-expeditie ge nomen. EEN UITKOMST VOOR MOTOR- EN WIELRIJDERS beteekent de thans opgerich te E. N. W. S. (Eerste Ned. Wielrijders Service) wier motorrijders langs de wogen de kleine defecten aan rijwiel of motor repareeren. De weg Amsterdam'Hilversum en AmsterdamBloemen- daalZandvoort vormt het voorloopig operatielerrein. F*-

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 5