71^ Jaargang ZATERDAG 10 MEI 1930 No. 21518 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. DRIEVOUDIG ZILVEREN JUBILEUM. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel toot advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andeie advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreebt Voor eventueels opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, peT week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. ƒ0.18 - 0.18 Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. ...j i HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen Tergunning is verleend aan de Commandi taire Vennootschap Tieleman en Dros en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de (abrieken voor het vervaardigen van ver duurzaamde levensmiddelen in de perceelen Oude Rijn en Middelstegracht, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie I. Nis. 2301, 2131, 2103, 2492, 2193 en 161 en Mid- delslegraeht, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie I. Nis. 1368, 1909, 1533, 2534, 2067, 2622, 2657 en 5858. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leidon, 10 Mei 1930. 331 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden: Gezien het verzoek van: a. de Commanditaire Venn. „Eiga" cm ia-gunning tot het oprichten van een in strumentmakerij in het perceel Hartesteeg no. 5, kadastraal' bekend 'Gemeente Leiden, Sectie L no. 1545. b. L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand om vergunning tot het oprichten van een ver plaatsbare bewaarplaats voor benzine op bet perceel, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie O. no. 931 en 1054, gelegen nabij den ZoeterwoucLsohe weg. Gelet op de aj-tikelen 6 en 7 der Hinderwet Geven kennis aan bet publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op da Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd rijn alsmede, dat op Zaterdag ,den 24en Mei e.k. des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gem.- werken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te bren gen .terwijl zjj er de aandacht op vestigen, dit niet tot beroep gerechtigd zijn zjj, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 10 Mei 1930. 329 EEN NIET-ALLEDAAGSCHE RECLAME. Al twee avonden achtereen krijgt de Sleu telstad een ongewoon bezoek van een vlieg machine, waarvan op den onderkant met vurige letters te lezen staat „Triumpf", blijkbaar dus een reclame van de een of andere fabriek. Het ongewone schouwspel laat niet na aller aandacht te trekken. TELLING VAN LICHAMELIJK GEBREKKIGEN. Gisteravond had op de Aimakliniek een kleine vergadering plaats van het comité voor de telling van de lichamelijk gebrek kige n le Leiden met een aantal personen, die bij maatschappelijk werk alhier betrok ken zijn. Dr. Murk Jansen gaf een uiteenzetting, hoe het comité ziöh voorstelt dat de telling zal moeten geschieden. Het is de bedoeling te tellen alle lichamelijk gebrekkigen te Leiden. Wat is daaronder te verstaan; wat zijn lichamelijk gebrekkigen? Het comité beantwoordt deze vraag als volgt; personen wier vermogen zich te be wegen blijvend belangrijk geringer is dan normaal, of wier lichaamsbouw sterk van den norm afwijkt, deze personen moeten worden geteld. Teneinde dit nauwkeurig te doen, is het noodig huis aan huis te gaan en te infor- meeren of er personen wonen, als hier be doeld. Het comité heeft de stad verdeeld in 58 wijken en het zoekt nu 58 personen (hetzij mannen of vrouwen) die bereid zijn elk een wijk voor hun rekening te nemen. De telling moet tegelijkertijd in een week of een dag of tien afloopen. Men stelt zich voor, dat tellers, die overdag hun werk hebben, in de avonduren binnen een week zulk een wijk zullen kunnen afwerken. Na tuurlijk eischt dit binnen den gestelden termijn veel tijd, en ook tact om de goede inlichtingen in te winnen. Daarom krijgt iedere teller een honorarium. De telling zal spoedig, liefst nog dezo maand geschieden. De aanwezigen konden zich met het voor gesteld plan zeer wel vereenigen en ver klaarden zich bereid ieder in eigen kring te zoeken naar geschikte personen, die be reid zijn mee te werken. Lezers, die lust gevoelen hun krachten hieraan te geven, kunnen zich schriftelijk opgeven bij het comité, adres Annakliniek, Meezenstraat. Wanneer de tel'kaarten zullen zijn geor dend, zal een na-onderzoek geschieden door een geneeskundige. Het doel van de telling is in de eerste plaats nauwkeurige gegevens te krijgen, in welken omvang lichaamsgebreken Voorko men, en van welken aard zij zijn. Daar achter ligt de bedoeling om te komen tot een goede behandeling van allen, die een gebrek hebben of dreigen te krijgen. Dit is zonder twijfel een groot belang, niet alleen voor de personen, die het betreft ,maar ook voor de gemeenschap. Wij wekken daarom gaarne ieder, die lust en kracht heeft om deze zaak te dienen, op zich aan te melden bij het comité. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen Romaansche taal en letterkunde mej. F. de Graaff (Wassenaar) en voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid mej. Th. C. W. M. van Bemmelen (Haarlem) en de heer A. de Jong (IJsselmonde). Voor het hier ter stede afgenomen exa men voor apothekers-assistente slaagden dc dames: W. le Grand (Sassenheim), J. M. Matthijs (Den Haag) en E. M. N. van Selm (Bergen op Zoom). CHR. ORATORIUM-VEREEN. „CON AMORE'. Het jaarlijksch Kerkconcert van boven genoemde Vereenfging werd bepaald op Donderdag 22 Mei a.s. en zal, evenals vorige jaren, plaats hebben in de Hoog- landsche Kerk, des avonds te 8 uur. Als so listen zullen ditmaal medewerken mevr. Jo Vincent, sopraan, Amsterdam en mevr. Rosa Spier, harpiste, Den ITaag. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertenties, die binnenkort zullen worden geplaatst. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: G. A. Koning, Hooge Morschweg 80. Lei den. Aannemer. Wijziging adres, thans: Voorschoten, Leidsche weg 230B. „Het Wapen van Voorschoten", Voor straat 16, Voorschoten. Hotel, Café, Restau rant. Uittredende eigenaar: Wed. A. Deurloo- Van Beekum, Voorschoten, dd. 1 Januari 1930. Nieuwe Eigenaar: I. Deurloo, Voor schoten. Coöp. Boerenleenbank „Alphen a. d. Rijn" Stationsstraat 32, Alphen a. d. Rijn. Over leden Bestuurslid: J. Moons, Alphen a. d. Rijn. Nieuw Bestuurslid: H. C. E. Kroft, Alphen a. d. Rijn. A. Somerwil Jr., 2e Groenesteog 48. Leiden. Kruidenierswaren. Uittredende Eigenaar: A. Somerwil Jr. Leiden, d.d. 1 Mei 1930. Nieuwe Eigenaar: A. A. Leget, Leiden. Opheffing: P. de Groot, Haarlemmerstraat 43, Leiden. Pa ardenvlecsch houweri j J. P. Mosterd, Lange Mare 106, Leiden. Verkoop van alcoholvrije dranken. LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. Jaarvergadering. Nadat de voorzitter, de heer J. van Stra len, de vergadering had geopend, verzocht hij den secretaris de notulen der vorige jaarvergadering voor te lezen, welke onver anderd werden goedgekeurd. Hierna gaf de secretaris een overzicht van het afgeloopen jaar, waaruit wij aanstippen dat de ophaal dienst steeds vooruit gaat, daar in 1929 590 leden toetraden waardoor het aantal steeg tot 3S09 leden, 114845 kwitanties verlieten het kantoor en het geïnde bedrag bedroeg f. 248,346.90. De penningmeester bracht zijn jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de inkomsten hadden bediagen f. 10.958.08 en de uitgaven f. 10.699.84. De voorzitter be dankte de secretaris-penningmeester voor de uitgebrachte jaarverslagen. Ook de kassier bracht verslag uit. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de aftredende heeren W. Immink én J. G. Valkenburgh herkozen, terwijl in de vacature W. C. H. v. Kesteren. die wegens drukke bezigheden had bedankt, gekozen werd de heer J. P. M. Keuning. Nadat enkele vragen waren gesteld en dooT den voorzitter naar genoegen waren beantwoord, sloot deze na nog er op gewe zen te hebben om vooral de belastingbiljet ten aan de boden mede te geven of op het kantoor te laten inschrijven, de vergadering. Het bestuur is als volgt samengesteld: J. van Stralen, voorz.; J. G. Valkenburgh, vicc- voorz.; J. H. Nijhuis, seer-penning., W. Immink, kassier en J. H Schüller, J. P. M. de Keuning en H. Filippo, commissarissen. De opkomst ter vergadering was gering. DE A.S. TREINENLOOP. Met den a.s. Zomerdienst der Nederland- iche Spoorwegen, welke 15 Mei aanvangt, komt er in den treinenloop op het baanvak Amsterdam, Leiden, Den Haag, Rotterdam, weinig verandering; alleen de eerste trein naar Den HaagRotterdam is 4 minuten vervroegd en vertrekt nu 6.12 en is 6.54 in Rotterdam. Trein 190 uit Maastricht gaat niet meer door naar Leiden, maar eindigt in Den -aandag zullen de heeren. G. A. van der Reijden, J. Bink en A, Huygens, welke men erboven van links naar rechts op de foto ziet, hun zilveren jubileum in dienst van Leidsche Coöperatieve Broodbakkerij en Verbnriksvereeniging „Ons Doel" vieren. Tfeftodbfieereactedté^ai xA ffiaaiudagafTOnd wortten getai&Bgd. Op do lijn Leid en-Woerden-Utrecht ver trekt trein 3381, 5 minuten later (5.45) en geeft aansluiting in Woerden op trein 101 naar Amersfoort en Groningen en te Utrecht op Arnhem, aankomst reeds 8.13 en op Maastricht aankomst 10.35. Met trein 571 vertrek 7.00 uit Leiden, behoeven de reizi gers niet meer te Woerden over te stap pen en hebben te Utrecht direct aansluiting op Amersfoort en Arnhem. Trein 3393 ver trek 16.14 is belangrijk versneld en is nu 17.22 in Utrecht en geeft aansluiting op 's-Hertogenbosch (17.30). Trein 571 is op Zondag een paar minuten vervroegd, ver trek 6.38, en geeft te Woerden d'r2ct aan sluiting op sneltrein 155 Amersfoort-Gro- ningen-Arnhem (Utrecht overstappen) an ders is er op dit baanvak weinig verandering, alleen komen trein 3382 10 minuten vroe- .geer aan 8.04, en trein 572 2 min. 1G.00. DE LEIDSCHE BUITENSCHOOL Een mooie gift. Een onbekende uit de directe omstreken van Leiden heeft f. 1000 geschonken voor de Buitenschool en het Kleuterhuis te Kat wijk aan Zee. RITKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Leiden en zijne bij kantoren, werd in den loop der maand April op spaarbankboekjes ingelegd f. 91924,34 en terugbetaald f. 128296,17. Derhalve minder ingel. dan terugbet. f. 36371,83. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 98. Door tusschenkomst dezer kantoren werd' ter Directie op staats schuldboekjes ingeschreven. nominaal f. 1050 en afgeschreven f. 11500. Derhalve minder in- dan afgeschreven f. 10450. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld- boekjes bedroeg 1. DE BIOSCOPEN. Trianon-theater. Na het binnen- en bui'benlandsch journaal wordt in het Tria non-theater een hyper-komische klucht ver toond, met in de hoofdrol Clara Bow, getiteld „Wie van de heeren?" De rol van de rood harige Loukie Mc Cov, het knappe meiske uit een New-Yorksche kapperszaak van een flatgebouw, dat zelfs van de meest verstokte vrijgezellen cadeautjes weet te verkrijgen zonder ook maar één oogenblik van het rechte pad af te dwalen, is voor haar geknipt. Hoe geraffineerd weet zij dure cadeautjes af te troggelen, doch ook hoe boos is zij als men haar van iets slechts verdenkt! Van geheel anderen aard is na de pauze de hoofdfilm „Het levende lij-k", een verfil ming van graaf Leo Tolstoi's bekende drama „Der lebende Leichnam", dat ook hier ter stede o. a. door den bekenden acteur Moissi gespeeld is. De grondslag van dit grootsche filmwerk is het bekende thema van een „hij, een zij en een derde". De „hij", Fedor Protasson (Fedja) meent het geluk van zijn vrouw niet in den weg le moeten staan en stelt pogingen in het werk om te gaan scheiden. Doch de Russische wetgeving kende toentertijd slechts drie ge vallen, waarin ontbinding van een voor de kerk gesloten huwelijk mogelijk is, n.m.l. af wezigheid gedurende meer dan vijf jaren van ©en der echtgenootenphysische onge schiktheid voor het huwelijk, en een door drie getuigen onderteekende verklaring van ontrouw. De middelen, die gewoonlijk voor hot derde geval gebruikt worden stuiten Fedja echter legen den borst Hoewel zijn vrouw hem verkiest boven den ander, den kamer heer Victor Karenin, besluit zij hem te ver zoeken de noodige stappen tot echtscheiding te doen, als zij hem met een Zigeuner-meisje ziet flirten. Daar hem tot zelfmoord de moed ontbreekt, legt Fedja zijn kleeren en een af scheidsbrief aan den oever van een rivier, daarmede zijn eigen vonnis onderteekenend, daar hij thans „een levend lijk" wordt, en zich nergens meer kan vertoonen. Na een jaar huwt zijn vrouw met Vic tor en beiden leiden een gelukkig leven, totdat Fedja herkend wordt door een „spe cialist" in echtscheidingen, wiens hulp hij indertijd had afgeslagen. Het gevolg is een proces wegens bigamie tegen zijn vroegere vrouw, dat enorme belangstelling trekt; wanneer dan het Hof in de raadskamer is en Fedja alleen in de rechtszaal achter blijft, kom teen lotgenoot hem een revolver bfengen. waarmede hij tenslotte toch zei f- moord pleegt. Het geheel is een aaneen schakeling van tragische gebeurlijkheden, doch wordt door het sterke spel van Pudow- kin als Fedja allerminst eentonig. City-theater. Het moge dan niet de eerste maal zijn, dat Douglas Fairbanks m de persoon van d'Artagnan een bezoek brengt aan onze stad. dat neemt niet weg, dat er voor den geliefden filmheld gister avond in het theater aan de Haarlemmer straat nog groote belangstelling bestond en ongetwijfeld hebben de talrijke aanwezigen zich ook nu weer uitstekend geamuseerd om de vele verwikkelingen, waardoor d'Artag nan terzijde gestaan door het onoverwinne lijke trio Athos, Porthos en Aramis zich op de hem eigen wijze met veel bravour weet doorheen te slaan. Met veel genoegen heb ben ook \yij voor de tweede maal dit film werk gevolgd en van harte durven wij deze week een bezoek aan deze bioscoop aan te bevelen Het verdere programma bestaat uit een teekenfilm en twee komische nummers. Casino-theater. Het pittige, vermaarde lied: „Es war einmal ein treuer Husar", is I een volkomen succes geworden: iedereen kent het van de radio, waarin deze schla ger steeds weer te hooren is. Geen wonder dan ook, dat de verpersoonlijking van den trouwen huzaar in een film te zien is. De j geschiedenis draait om Hannel, een bekoor lijke blondine en haar verloofde Herman, een fieren huzaar, die, zooals dat heet, tot BINNENLAND. Do Eerste Kamer heeft de besprekingen over de Indische begrooting voortgezet (Uit het Parlement, 2e Blad). Algemeene vergadering van den Bond van Nederlandsche haringexporteuis (Binnen land, 2e Blad). Branden te Rotterdam en Nijmegen (Ge mengd, 2e Blad). Yje Wijkstra voor het gerechtshof tn Leenwarden; het voortgezette verhoor (Rechtzaken, 2e Blad). BUITENLAND. Crandi over Den Haag en Londen (Bui tenland, le Blad). Het bezoek van Henderson aan Briand (Buitenl., le Blad). Vangoin volgt dr. Seipel op als leidar der Oostenrijksche chr.-socialisten (Buitenland, le Blad). over de ooren verliefd op haar is, en speelt zich grootendeels af in Bonn. Hannel komt, wanneer zij bij een tante in Berlijn logeert, al spoedig in aanraking met eenige officieren, waarvan er een ern stig van haar begint te houden. Herman zoekt haar in Berlijn op en merkt tot zijn groote ontsteltenis, dat zij zich in gezel schap van zijn meerdere bevindt, waarna) hij zeer teleurgesteld terug keert. Hannel gaat na verloop van tijd ook weer naar Bonn en maakt zich de hevigste verwijten over het gebeurde. Juist is er carnavalsfeest en door toevallige omstandigheden komt zij weer in aanraking met den luitenant, die haar zijn liefde verklaarde, doch hier ver telt zij hem, dat een ander recht op haar heeft. Herman ontmoet den luitenant en deze vertelt hem, dat Hannel zeide haar „treuen Husar" trouw te blijven, waarna de bekende ontmoeting volgt en het einde zich laat raden.... Het is een film die vlot gespeeld wordt, met geestige zoowel als gevoelige momenten. De aankleeding en de décors zijn uiterst goed verzorgd. Zonder twijfel een succes film, die we met genoegen hebben gezienl „Der treue Husar" zal stellig uitverkochte zalen bij zijn bezoek aan Casino trekken. „De Raadselachtige Man" (The Sinister Man) is één van de spannende boeken van den vermaarden Engelschen schrijver Ed gar Wallace. Het is op meesterlijke wijze verfilmd. Wie dit boek gelezen heeft zal er goed aan doen de verfilming ervan te gaan zien. Wie zal niet verbaasd staan over den geheimzinnigen inhoud, waarin dooden le vend blijken te zijn, schuldigen van blaam worden gezuiverd en de werkelijke liefde Zegeviert? Bij Kon. Besluit is benoemd tot lid1 van do commissie aan welke in 1930 het afne mer. van het examen, bedoeld in art. 12 der Hoog er on dor w rjsw eftwordt opgedragen de heer A- L. van Beek, leer aar aan het open baar gymnasium, alhier. Het provinciaal kerkbestuur van Gel derland heeft tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten den heer C. G. H. Blok uit Delft, cand. aan de Rijks universiteit alhier. Donderdag 15 Mei a.s. hoopt onze stad genoot, de heer J. F. Evers den dag te her denken dat hij voor 40 jaar in betrekking kwam als kok bij de firma Tieleman en Dros, fabrikanten van verduurzaamde le vensmiddelen alhier. Naar wij vernemen, verschijnt dezer dagen bij Leopold Klot7 Verlag te Gotha een Duitsche vertaling van het bekende boek van prof. dr. G. J. Heering, hoog- leeraar alhier, onder den titel „Der Sün- dc-nfall des Christentums". De vertaling i3 verzorgd door Octavia MüllerHofstede de Groot. Wij verwijzen naar de advertentie be treffende toelating tot de Gem. Kweekschool voor Onderwijzers, alhier. Tn den afgeloopen nacht te ongeveer kwart voor een werd de brandweer gealar meerd voor een brandje ten huize van den slager J. V. aan de Turfmarkt. Het bleek, dat het spek in de rookkast in brand was geraakt. De brandweer wist het vuurtje met één slang op de motorspuit te blusschen.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1