71ste Jaargang DINSDAG 6 MEI 1930 No. 21514 STADSNIEUWS. LEIDSCHE SCHOUWBURG. BINNENUMO. Het voornaamste nieuws1 van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel toot advertentiên uil Leiden en plaatsen waar agentschappen ram ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:' Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 H~ portokoeten. ƒ0.18 „0.18 Dit nmrnner bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DE AANSTAANDE LUSTRUM VIERING. Vergadering van het Centraal Comité uit de bnrgerij. Onder voorzitterschap van den heer W. ran der Laan hield gisteravond in de Oranje zaal van „De Harmonie" het Centraal Co mité uit de burgerij ter versiering van de 9tad tijdens de a.s. lustrumweek zijn twee de vergadering. De voorzitter 6prak een kcfrt welkomst woord en uitte zijn vreugde over de groote opkomst en over de medewerking, welke ihet comité bij zijn pogen om te komen tot oprichting van buurtcommissies in zoo rui me mate heeft mogen ondervinden. Na een opsomming te hebben gegeven van de ver schillende festiviteiten, welke de lustrum commissie voor de burgerij tracht te orga- Ïii9eeren, deelde hij mede, dat de burgemees ter zich bereid beeft verklaard het eere- vooTzittersohap van het comité te aanvaar den. Namens de Stationsweg- en Steenstraat- commissie gaf de heer ir. W. Modderman oen uiteenzetting van de plannen tot ver siering van dit stadsgedeelte, zooals deze zijn ontworpen door den Haarlemschen kunstschilder Heuff en volgens welke aan het begin van den Stationsweg, dus aan de zijde van den Rijnsburgerweg een eere poort zal verrijzen. De voorzitter deelde naar aanleiding van een in de vorige vergadering gestelde vraag mede, dat de lustrumcommisi© bereid is ge vonden een wijziging te brengen in de roule van den optocht, in dier voege, dat inplaals van de Raamsteeg, de stoet de ge- heele Doezastraat en Jan van Houlkade lot aan de Korevaarstraat zal volgen. Zeer waarschijnlijk zal vanwege de gemeente reductie worden verleend bij de levering van den electrischen stroom benoodigd voor do verlichting. Rijk en gemeente hebben reeds toegezegd verschillende gebouwen le versieren. Uit de verdere besprekingen bleek, dat zich in vrijwel alle straten, welk© de op tocht Woensdagmiddag zal doortrekken, buurleommissies hebben gevormd. De heer Van Velzen opperde het idee om, teneinde meer uniformiteit te verkrijgen in de ver siering, het plan voor de gansche versiering op te dragen aan één persoon en de centrale commissie te belasten met het beheer der financien, welke voor dat doel worden inge zameld. Hierdoor zou tevens het bezwaat worden ondervangen, dat zeer lange stra ten, b.v de Oude Singel, welke spr verte genwoordigt, minder goed voor den dag ko men, omdat de financien ontoereikend zijn voor een luisterrijke versiering over zo© groolen afstand. De voorzitter bracht hiertegen verschil lende practische bezwaren naar voren, of schoon hij het denkbeeld op zich zelf toe juicht Primo acht hij den tTjd van voor bereiding voor een aldus gewijzigde gedragslijn onvoldoende en secundo is hij van oordeel, dat dit systeem te remmend zal werken op den stroom van inkomende gel den, terwijl tertio door de totstandbrenging van een uniforme versiering het typische' cachet van de buurlversiering in overeen stemming met het plaatselijk karakter ver loren zal gaan. Nadat nog verschillende besprekingen wa ren gevoerd, sloot de voorzitter deze verga dering met den wensch. dat het werk van de buurtcommissies goede resultaten zal mogen afwerpen en de versiering gedurende de komende lustrumweek den goeden naam van de oude Leidsche maskerades zal be vestigen. VAN EEN RIJDENDE AUTO GEVALLEN. Gistermiddag omstreeks zes uur zijn twee jongens, de 13-jarige A. F. B. en de 12- jsrige W. K. bij den spoorwegovergang rai. de gasfabriek aan den Maresingel uit eeji rjjdende vrachtauto. Met nog eeniga vriendjes reden zij in den laadbak der auto ■bede, doch vermoedelijk doordat zij niet stilzaten en door het schokken der auto, zijn Jï er uit gevallen. A, F. B. bekwam een ™eetal niet gevaarlijke hoofdwonden en K. eenige schaafwonden aan den schou der. Door een geneesheer van den Genees kundigen Hulpdienst zijn zij verbonden en ter verdere behandeling naar het Acade- bhöch Ziekenhuis vervoerd. LEZINGEN RIJKSUNIVERSITEIT. Prof. G. Urbain van de Sorbonne te Pafijs zal Donderdagavond te 8 uur in de college zaal van het anorganisch chemisch labora torium een lezing houden over „Scheidings methoden der zeldzame aarden". Op uitnoodiging van het Instituut Kern en van de vereendging v. Wetenschappelijke voordrachten spreekt prof. dir. A. Foucher uit Parijs op Dinsdag 13 Mei a.s. in het groot auditorium van het Academiegebouw over: Part gréco-boud'dhique du Gandh&ra d'après les dernières recherches archéologiques en Afghanistan". Op uitnoodiging van de Leödsche sluden- tenvereeniging voor den Volkenbond spreken op Woensdag 14 Mei a.s. in het klein-audi- torium van hel Academiegebouw le Leiden mej. E. G. van Dorp en mr. A. M. Joekes over: Voor en tegen van het Internationaal Arbeidsbureau. Op Zaterdag 17 Mei a.s. spreekt op uit noodiging van de R.-K. Studentenvereeni- ging Sanclus Augustinus in het groot-audi torium van het Academiegebouw te Leiden prof. Steffens uit Bonn over: het eeuwfeest van St. Augustinus. WONINGBOUWVER. „ONS DOEL" Jaarverslag over 1929. Aan hel in druk verschenen jaarverslag over 1929 van de Woningbouwver. „Ons Doel" is het volgende ontleend: De nieuwe bouwplannen, welke geprojec teerd zijn op het terrein „Zuiderzicht" zijn nog niet ten uitvoer gebracht, daar de plan nen te duur zijn bevonden. Tot huurverla- ging kon evenmin worden overgegaan. De exploitatie omvatte in 't geheel 261 woningen, waarvan de huurbetaling, behou dens enkele uitzonderingen, vrij geregeld plaats had. De behoefte aan uitbreidingen van het aantal woningen doet zich steeds meer gevoelen; het aantal verhuizingen be droeg 21. Het tvekelijksche spreekuur werd door 727 personen bezocht, d i. li per zit tingsuur De vereeniging „Onderlinge Brand stoffen Inkoop" blijkt van groot nut. Het aantal conlribueerende leden nam dit jaar wederom toe. Op 31 Dec. 1929 waren ingeschreven iö3 leden. Het laatste inge schreven lid kreeg No. 1219. Vorig jaar had de laatst ingeschrevene No. 1121. Een be duidende vooruitgang! Door bedanken en verhuizingen is het ledental met 23 gestegen, ofschoon het aantal nieuwe inschrijvingen 128 bedroeg. De betrekkingen met andere organisaties op het gebied van de Volkshuisvesting wer den in 1929 onderhouden door het lidmaat schap van den Nationalen Woningraad en van de Federatie van te Leiden en Omstre ken gevestigde woningbouwveTeenigingen. De exploitatie-rekening van bouwplan I toont een nadeelig saldo van 1.6.382.16; de overige bouwplannen voordeelige saldi van respectievelijk f. 1.712.44; f. 1.656.83 en f. 1.391.39. BEVESTIGING EN INTREDE DS. C. W. J. TEEUWEN Zondagochtend is de heer C. W. J. Teeu- wen, candidaat tot den heiligen dienst alhier als predikant der Geref. Kerk te IJmuiden Oost bevestigd door ds. R. E. van Arkel te Utrecht, die tot tekst had 2 Tim 4, vers 1. 's Avonds deed de nieuwe leeraar zijn in trede sprekende over psalm 51 vers 17. De pas gebouwde kerk kon de schare nauwelijks bevallen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijving: Radio Centrale „Noordwijk Binnen", van Limburg Stirumslraat 18. Noordwijk-Binnen Eigenaar: T. B. Hooghoudt, Heemstede. Wijziging: H. Medemblik, Voorstraat 52 b, Noord wijk-Binnen. Handel in kruidenierswaren, comestibles en wijnen. Bovengenoemde han delszaak is mei ingang van 1 Mei 1930 overgegaan aan G 11. Medemblik, hande lende onder den naam: fa. H. Medemblik Zoor. ACADEMISCHE EXAMENS. Eevorderd is tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op p-oefschrift getiteld„De singuliere punten der integralen van diffe rentiaal vergelijkingen der eerste orde-', de heer J. Fokkens, geboren te Veenwoud- sterwal. CONSULTATIEBUREAU VOOR ALCOHOLISTEN. Wellicht dat de trouwe lezers van dit dagblad sedert eenige jaren onder de rubriek „agenda" gemist zullen hebben de zitting van het medisch consultatie-bureau voor alkoholisten. des Donderdags om 8 uur. Door allerlei omstandigheden heett dit bureau inderdaad zijn zittingen gestaakt, maar is nu weer van plan dezen arbeid, waaraan zeker nog veel behoefte bestaat, te hervatten Het hoopt hen, die van hun drank zucht of schadelijk drinken genezen nullen worden, wederom met raad en daad behulp zaam te zijn. Daarvoor is een persoonlijk bezoek nood zakelijk, opdat de leiders, na uit eigen mond inlichtingen verkregen te hebben, goed raad geven kunnen. Intusschen zijn besprekingen met familieleden of kennissen vooraf dikwijls van waarde en kunnen somtijds den weg effenen tot een persoonlijk bezoek van den alkoholist. Zooals voorheen zullen als leiders optre den: dr. A. H. Oort, arts (e Oegstgcest en ds. S. R. Hermanides, predikant le Valken burg en de Goede Tempelieren hun zeer ge waardeerde hulp verleenen. De zittingen worden gehouden des Don derdags tusschen 8 en 10 uur in het gebouw voor Praeventieve Geneeskunde in de Boer- haveslraat, tegenoveT den ingang van liet oude Ziekenhuis. VEREEN. „HET SPINOZAHUIS" De jaarvergadering van de Ncderlandsche Vereenigmg „Het Spinozahuis" zal plaats vinden op Zondag 25 Mei a.s. in het café Central te Rijnsburg. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte zal te 3 uur dr. Chr. A. van Geuns een voor eiken belangstellende kosteloos toeganke lijke lezing houden over: Spinoza's leer der affecten getoetst aan de moderne psychologie Ten slotte zal een bezoek worden ge bracht aan het Spinozahuis te Rijnsburg. AANBESTEDINGEN. Door B. en W. dezer gemeente is heden morgen in het Bureau van Gemeentewerken aanbesteed: 1. Het leveren van rioolbuizen en riool stukken van beton en gewapend beton. In geschreven werd als volgt: Van Djjk Jr. te Alphen a. d Rjjn: pero. 1 f. 3791,20; perc. 2 f.471.08. N.V. Wer- ninks Betonbouwmij.perc. 1 f 3954,35; perc. 2 f.539; in massa f. 4493,35. N.V. van Wanen en Co., Botterdam: perc. 1 f. 4122,35; perc. 2 f. 539,79. J. Bovenberg, Schiedam: perc. 1 f.4145,50; perc. 2 f. 638,55. A. P. Bos en Zonen, Alphen: perc. 1 f. 4197perc. 2 f. 624. N.V. Enk- ïiuizer Eetonijzei'bouwmrj. v.h. A. Last en Zn.: perc. 1 f.4273,10. N.V. Utrechtsche Be tonbouwmij., Utrecht: perc. 1 f. 4329,40. N.V. Betondak, Arkelperc. 1 f. 4340. N.V. Betonmij. „De Peel", Merkan: perc. 1 f. 4467,50; perc. 2 f. 874,55. N.V. Duinker en Verruyt, Alphen a. d. P.jjnperc. 2 f. 526,52. 2. Het dempen van slooten, het maken van beschoeiingen en het leggen van be stratingen en rioleeringen aan de Morsch- k&de, de Rijn- en Schiekade en den Haar lemmerweg. L. P. van der Geer en Stuifzand, alhier, perc. 1 f.4253: perc. 2 f.1862; perc. 3 f.2243. A. J. de Later en Meyers, alhier: perc. 1 f4340perc. 2 f1735pare. 3 f. 2500. C. J. van Dorth, alhierperc. 1 f.4454; perc. 2 f.2197; perc. 3 f.2669; in massa f.9180. H. Bakx en H. Steengist, Haarlem: perc. 1 f.4617; perc. 2 f.2142. P. H. Muhler, IJmnidenperc. 1 f. 4790. J. Warnaar, alhier: perc. 1 f.5175; perc. 2 f. 2573perc. 3 f. 27-35. P. Verstraten, al hier: perc. 2 f.1495. TRAMVERTRAGING. Bij hel afrijden van de Blauwpoortsbrug naar de Prinsessekade is een auto met een der wielen in de rails geraakt. Hoewel on middellijk met het opvijzelen der auto werd aangevangen, ondervond het tramverkeer ernstige vertraging. In onze gisteren gepubliceerde opgave der geveilde perceelen is als koopsom van het pand Nieuwe Rijn 45 vermeld f. 11.800; dit moest zijn f. 13.600. Bij den ontvanger der directe belas tingen, 2de kantoor alhier, zijn aan gewe- tensgeld bedragen ontvangen van 255.76 en f. 75.38. Door een Haagsche vrachtauto is gis teren een spiegelruit van den h*.-r R. aan de Botermarkt stuk gereden. „JACOB CATS" „DE BRIEVENBUS", Blijspel in 4 bedrijven en een voorspel van A. den Hertog. Zooals we reeds kort mededeelden, be hoort „De Brievenbus" tot de 6 bekroonde uit een wedstrijd van meer dan honderd tooneelwerken. Bovendien heeft den Hertog reeds door het Hofstad-Tooneel zien opvoeren zijn „Tien uren heit de klok", ook hier met succes gegeven en een paar andere stukken door hel voormalig gezelschap van Tartaud, hier niet gegaan. Dit alles wettigde goede verwachtingen, die echter niet ten volle zijn beantwoord. Het gegeven is ongetwijfeld aardig gevonden en bovendien uitgewerkt op een wijze, die een „looneelkenner" verraadt, doch het is te gerekt en de dialoog is niet geestig genoeg alhoewei daarvan niet ge heel gespeend om dit gebrek le doen eclipseeren. Behandeld wordt in dit blijspel de kwestie, hoe men in de huidige maat schappij alleen kan slagen door kruiwagensl Een advocaat, die tramconducteur is ge worden, en een lileraitor, die om den broode kellner is, sluilen een bondgenootschap om elkaar te protegeeren en met succes. Als de advocaat den voet in de stijgbeugels krijgt, zet hij een ingenieus gevonden en op „reclame" gebaseerd bureau op voor sociale adviezen onder het motto: „kruien door dik en dun" en met phenomenaal succes. Ten slotte „maakt" hij zelfs een minister, om echter later diens plaats in te nemen. Zijn „systeem" is onfeilbaar gebleken behalve in de liefde, hoewel hij toch de dochter van zijn eersten weldoener weet te veroveren. Hij is er, ook zijn bondgenoot en tal van door reclame lot grootheden gebombar- deorden. Wanneer in een drietal bedrijven deze spot op de hedendaagsche toestanden was verwerkt, zou men waarschijnlijk van het stuk wel hebben genoten, nu duurde het te lang. Yan de diverse voorbeelden zouden er best ettelijke geschrapt kunnen worden zon der in het minst afbreuk te doen aan het geheel, dat er integendeel door zou winnenI Ér zijn echte „tooneelmomenten"! Bovendien hielp de vertolking niet mede om het stuk naar boven te werken. Er had, juist waar het een spotternij is, gespeeld moeten worden in een uiterst vlug en vlot tempo, dat over alles heen doet glijden. Gespeeld werd echteT traag en rekkend, het geen zijn hoofdoorzaak vond in te weinig rolvastheid, waardoor nu en dan zelfs be denkelijke gapingen ontstonden. Daarmede is o.i. de jongste opvoering van Jacob Cats en tevens de laatste van dit seizoen, volledig gekarakteriseerd. Dit euvel domineerde zoo zeer. dat het overigens vele goede, dat de hoofdfiguren te zien gaven in over 't geheel goed verzorgde decors, daardoor zelfs werd beïnvloed in ongimstigen zin. De heer v. d. Linden b.v. als de advocaat, speelde aardig, maar laboreerde zeer «aan hot ge noemde euvel, vooral in het begin en daar door zakte zijn uitbeelding bedenkelijk. Het zelfde geldt voor den lrterator-kellner, die iels stijfs had, zij het in mindere mate en ook mr de Raedt en de kabinetsformateur, beide gespeeld door den heer B. van der Lijke en op zich zelf verdienstelijk getypeerd, ont kwamen er niet aan. De damesrollen waren beter verzorgd in dit opzicht, doch hebben te weinig invloed op het geheel, 't Was jammer! De schouwburg was aardig bezet en heeft het aan applaus niet doen ontbreken. BEVOLKINGSBOEKHOUDING. Een proef met het stelsel van gezinspersoonskaarten. In een nota van wijziging van hoofdstuk V der Rijksbegrooting voor 1930 wordt f. 30.000 aangevraagd voor een proefne ming met het gezins-persoonskasjrtenstel- sel voor de bevolkingsboekhouding der ge meenten. Het vraagstuk n.l., hoe de bevolkings boekhouding der gemeen f en zal moeten worden ingericht, zal opnieuw, met inacht neming van al hetgeen daarover gesproken en geschreven is, door de commissie voor de bevolkingsboekhouding in studie worden genomen Van veel nut zou daarbij zijn, in dien men over gegevens kon beschikken, met betrekking tot de werking in de prac- lijk van het door die commissie voorgestel de gezinspersoonskaartenstelsel Vergelij king is dan veel beter mogelijk en bij de be slissing over het eventueel toestaan van het voor invoering van dat 9telsel benoodig- de bedrag zou niet alleen met theoretische beschouwingen rekening behoeven te wor den gehouden. Door vóór- en tegenstanders van het nieuwe systeem is daarom het denk beeld van een proef met dat nieuwe stel- 9ei aanbevolen Wijst een proef uit, dat in voering niet geraden is, dan is met het aan de proefneming ten koste gelegde be drag dit resultaat niet te duur gekocht. BINNENLAND. Er zal thans een proef genomen worden met het stelsel van gezinspersoonskaarten. (Binnenland, 1ste Blad). De opgravingen te Zaandam; op den goeden weg? (Gemengd, 2de Blad). Na den dynamiet-aanslag te Kerkrade; da dader schuldig aan minstens twaalf branden (Gemengd, 2de Blad). BUITENLAND. Eigen correspondenties over de tentoon stelling te Antwerpen en de Gnido Gezette- herdenking te Brngge (1ste- en 3de Blad). Koning George van Engeland 20 jaar aan het bewind. (Tel., 1ste Blad). Na de arrestatie van Gandhi. (Buitenland en Tel., Isle Blad). Nieuwe stndentenrelletjes met slacht offers te Madrid. (Buitenland, 1ste Blad). DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD. Zal de V.P.R.O. niet verdwijnen? Voor de microfoon van den Huizer zender heeft mr. Van der Deure, de voorzitter van de N.C.R.V., gisteravond o.m. medegedeeld dal hij „reden heeft te gelooven dal het tegenwoordig aantal zenduren van de V. P. R. O. bij de nieuwe regeling niet zal worden verminderd." o NACHTPOSTTREINEN. Met ingang van 1 October zullen nacht- posttreinen worden ingevoerd naar en van hel Noorden, Oosten en Zuiden van ons land. Van de invoering van nachtpostauto- ritten i9 in verband daarmee afgezien. N.R.Crt. J. N. HENDRIX. De heer J. N. Hendrix, lid van de Eerste Kamer, die eenigen tijd geleden ernstig ziek was, is thans zoover hersteld, dat hij waar schijnlijk morgen de vergadering van de Eerste Kamer zal kunnen bijwonen. VERSPREIDE BERICHTEN. Naar wij vernemen zal prof. mr. M. W. L. Treub dezer dagen in het Diaconcs- senhuis te Leiden een lichte operatie moeten ondergaan. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 9 en 16 Mei niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zal op Donderdag 8 Mei niet plaats hebben. UIT NED^OOST-INDIE. DE MUITERIT OP DE „BLOMMERSDIJK". Het werk hervat. TANDJONG PRIOK, 5 Mei (Aneta). In aansluiting op de gemelde relletjes aan boord van het alhier in de haven vertoe vende s.s. „Blommersdijk" van de N. A. S. M. kan nog worden medegedeeld, dat dooi; 19 van de 23 inlandache opvarenden van ge noemden stoomer Vrijdag gedurende den ge- heelen dag dienst werd geweigerd, waardoor het vertrek voor de reis langs de kust was vastgesteld, moest worden uitgesteld. Na een stevigen uitbrander te hebben ge kregen zijn de onwilligen allen weer aan het werk gegaan Drie van de 4 belhamels, die door de politie zijn medegenomen naar het bureau, zijn weder vrijgelaten. De 4de zal echter voor den Landraad terecht moe ten staan. Het ligt in de bedoeling om bij aankomst van de ..Blommersdijk" te Soera- baya de schepelingen naar hun negorij te rug le zenden en een nieuwe bemanning aan Ie monsteren. DE KRAKATAU WERKT WEER LANGEHLAND, 5 Mei (Aneta). Na 24 da gen van rust is de Krakatau thans opnieuw in werking getreden. De erupties, die een hoogte bereiken van 150 meter gingen ge paard met opwellingen van het zeewater, hooge fonteinen en ontelbare knallen, ter wijl voorts een. seismische werking werd ge constateerd,

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1