jjSSCHERIJ-BERICHTEN. INGEZONDEN. BURGERL. STAND v. LEIDEN SPORT. GENEESKUNDIGE BRIEVEN. VOETANGELS EN KLEMMEN OP BELASTINGTERREIN. OEGSTGEEST. Gestolen aufo onbeheerd aangetroffen. Hedennacht werd de politie door eert \r,l- Ser van den Naohtveiligheidsdienst gewaar schuwd dat een Fiat-auto onbeheerd stond ;n de Wethouder Spaargarenstraat. Uit het onderzoek bleek, dat deze auto gisteravond le Wassenaar was ontvreemd en toebe hoorde aan H. W. J. M. L. aldaar. De politie heeft den wagen gestald bij de garage Kam steeg. De benzinetank was leeg. o VALKENBURG. De collecten in de maand April heb ben in de Herv. Kerk opgebracht voor de diaconie f. 43,31; voor de kerk f. 96,50, waaronder een biljet van f. 10 en de in houd der bussen f. 15,85. Een collecte voor inwendige zending bracht f. 23.83 op. VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: W .Th. Zwartjes 25 j, en C. A. C. van Wissen 25 j. Jac. H. van der Meer 21 j. en C. H. Witteman 28 j. A. van der Zwet 45 j. en S. H. E. Schroder 24 j. Gevestigd: J. J. Willines. geb. Den Bror. der, v. Nieuw-Helvoet. W. J. Xieuwkerk en gezin, v Wassenaar. L. Verhaar eu gezin, v. Valkenburg (Z.-H.) E. Jager en gezin, v. Stompwijk. J. P. Mostard en gezin, v. Leiden. W. Klaaen, van Duitschland. M J. H. van der Poel, v. Oegstceest. M. Burgel en gezin, van Heedekenskerke. Vertrokken: D. Roggeveen, n. Voorburg. A J. M. Schmid, n. 's-Gravenhage. D. en R. Fiedorowicz, tl Amsterdam. F. Feitsma, n. Haarlem. Van der Meer, n. Zoeterwoude. D. J. van F.ihurg, n. Avereest. H. Brinks, n. Oud-Bcijerland. Joh. Jansen, n. Noord-Aroerika. Gevonden voorwerpenEen kinder iMchje met inhoud. WASSENAAR. Burgerwacht. Xa een enthousiaste rede voor fie Bur gerwacht, gehouden door pater Eorromeus oe Greeve O.F.M,. traden 45 nieuwe leden tot de Burgerwacht toe. Jhr. W. K. von heiier, voorzitter, opende en sloot de goed bezochte vergadering, die gehouden werd in hel Patronaatsgebouw. Raadsagenda. De raad dezer gemeente komt Woens- flag 7 Mei a.s., om 10 uur cm. in open- hue vergadering bijeen ter bespreking der volgende punten I. Ingek. stukken en mededeelingen, 2.Vaststelling kohieren retributie. 3. Vaststelling kohieren Hondenbek 4. Ondarhandsche aanbesteding van: a. levering vrachtauto's. b. levering smalspoor gemeentewerk c. levering venturiemeter voor de ri> leering. d. levering ijzeren ramen woningbouw.. e. herstelling wegen Rjjksdorp. o. Huurprijs noodwoningen. b. Wijziging besteksbepalingen loonuit- keering, Plan en begrooting aanleg straat tus- fcker. Oostdcrperweg en Havenstraat, 3. Reclame CS. L. M. v. d. Meer vergun ningsrecht drankwet, 9. Wijziging begrooting. 10. Advies inzake verordening winkel sluiting. II. Ontwerpbesluit tot onteigening ten name der Woningbouwvereenigingen, 'ter nilvooring van bouwplannen. IJMUIDEX, 5 Mei 19.90. VISCHPRITZEN. Tarbot per K.G. f. 1.65—1.20; Tongen per Kr f7~löö; ^elschol per kist van 50 ni\ 'r A ^e*ne Schol per kist van v r 80—4.70; Bot per kist van 50 f'ift rr l Söhar P® h"®4 van 50 K.G. si van89char PT kist van 50 K.G. f. 39 j, 'eeten per stuk f. 2.50; Pieterman en oontjes per kist van 50 K.G. f. 11.50—5; ra? Schuhisch, per kist van 50 K.G. vj t „-9; Middel Scbelvisch p. kist van j.f. 3525; Kleinmiddel Schelvisch p. *^,Tan 00 K.G. f. 22—14; Kleine ScJiel- iscn per hst van 50 K.G. f. 17—6.50; Ka- 'Jauw per kist van 125 K.G. f.35—26; pülen per kist van 50 K.G. f. 17—8; Lengen f' W f. 1.66-0.65; Heilbot per K.G. I R—Wl'linS per kist van 50 K.G. Vu koolvisch per stut f. 0.68—0.22; Jiatreel per kist van 50 K.G. f. 14—10.50. aangekomen de Stoomtrawlers- IJM. 2 w f®®1"' '™- 112 f.4132; IJM. 58 m! <?£0: IJM- 122 met f.2200; IJM. 152 I I'IS0'- 1JM. 261 met f. 1304; IJM. 89 Enü IJM' 82 met 2772; IJM. 201 ml IJM- !47 met f. 1889; IJM. 138 ï80^ I,M- 134 raet f- 1200; IJM. 197 •'00°; IJM. 168 met f.5600; Met IJs- aMsche visdh IJM. 16 met f.34O0; en m t „^'i^havcn de loggers: K.W. 55 met f mn V 102 m€t 430; K.W. 48 met ftón V)'W' 105 met I- 600K.W. 124 met ,5 P- 22 met f.475; K.W. 130 met f iS: £W- 97 met f.465. K.W.-135 met K.W. 36 met f.465; K.W. 43 met oau; K.W. 95 met f.445; K.W. 33 met f£x; aW- 45 met f350; K.W. 173 met K.w. 16 met f.390 K.W. 110 met tarn 24 me4 f- 590; K.W 23 met imn' 25 m<?t f-490'- K w- 138 me' ™J; K.W. 40 met f.300; SCH. 368 met de Beupers- VL. 85 f. 1270; VL. 39 ml 170: VL- iTO met f 1170; VL. 80 IW 11£ met f.1080: en de nsche Kotter E 270 met f. 791. DE CRISIS IN DEN AKKEKBOUW. Installatie der regeeringscommissie. Minister Ruys de Beerenorouck heeft eer gisteren in éen der zalen van zgn departe ment de commissie betreffende een onder zoek naar maatregelen met het oog op den oogenDlikkeiijken toestand van Jand- en tuinbouw geïnstalleerd met een rede, waar aan wjj het voigenae ontleenen: Gelgs u bekend is, werd onlangs inde Twteoe Kamer een interpellatie gehouden ever de crisis in de aKKeroouwoedrijven. Verschillende midde,en zgn toen in over weging gegeven, om de gevoigen van die crisis zooveel mogelok te verzachten. Helaas is, behoudens een enkele uitzon dering, de regeering niet tot de overtui ging gekomen, dat de aanbevolen therapie tot de door ons allen zoo vurig gewensch- te genezing zal vermogen te leiuen. Natuurlijs ontslaat deze negatieve slot som de Kegeenng allerminst van de ver plichting te doen, wat in haar vorm ogen is, om den door de crisis getroffenen, in dien slechts eenigszins mogelijk, tegemoet te komen. De landbouw is een tak van volksbe staan, die op het wel en wee van de gansche natie overwegenden invloed uit oefent. Nochtans, gemakkelijk is aller minst de taak, akius op de schouders der Regeering gelegd. Het zal u dan ook niet verwonderen, dat de weinige weken, die ons van de behandeling der interpellatie scheiden ,mg nog niet een gevestigde over tuiging hebben bijgebracht, wat in deze te doen. Toen dan ook onlangs van hoogst deskundige zijde tegenover mij het denk beeld werd geopperd, aan een Staatscom missie de vraagpunten voor te leggen, lach. te dit voorstel mij toe. Het feit, dat reeds een Staatscommissie zich op dit oogenblik bezig houdt met een onderzoek naar den toestand van den land bouw, is daarbij geenszins voorbijgezien. Overleg met den voorzitter dier commis sie heeft tot resultaat gehad, dat de moge lijkheid van het bestaan van een afzonder lijke commissie voor de huidige crisis ook zijnerzijds werd ingezien. Nadere overweging leidde tot de slot som, dat deze weg, al moge hij oppervlak kig niet de kortste gelijken, toch de ze kerste moet beeten. Het groote belang der zaak leidde den heer Lovink tot het voorstel, dat de mi nister, aan wien de behartiging van de landbouwbelangen is toevertrouwd, zelf de hoogste functie in de commissie zou aan vaarden. Inderdaad pleitte veel daarvoor. Maar ge zette overweging heeft mij toch gebracht tot de overtuiging, dat aldus vertraging van werkzaamheden staat te vreezen. Een mi nister ziet nu eenmaal zgn tijd uitermate bezet. Waar ook gij allen met bezigheden zwaar belast zjjt, zouden allicht voor rus tig vergaderen in een kort bestek de be schikbare uren niet licht te vinden zijn. Bo vendien kan het beoogde doel worden be naderd, wanneer door mij bijzonder ge wichtige bijeenkomsten worden voorgezeten, "ben mogelijkheid, die, naar ik hoop, me» uw aller instemming zich af en toe zal ver wezenlijken. Aldus kan ik reeds gedurende twee be raadslagingen mij, geheel vrij blijvende te genover uw voorstellen, van den gang van zaken op de hoogte stellen; de overweging van het rapport zal dan ook minder tijd in beslag behoeven te nemen. Wannear ik, door op het rapport te zinspelen, mij thans reeds het resultaat uwer bemoeiin gen voor oogen stel, dan mag ik er zeker wel op wijzen, dat uit den aard der zaak hetgeen van uwe commissie wordt ver wacht, zich groepeert om de prijsdaling van de akkerbouwproducten, van welke de laatste maanden ons zoo tegen onzen zin getuigen maakten. Dit is naar wij allen vurig hopen en ook verwachten een op zichzelf staand economisch verschijnsel. Met name is dus uwe taak geenszins, blij vende maatregelen te beramen, om den akkerbouw te hulp te snellen. Van u wordt slechts gevraagd kan het op zeer kor ten termijn der Regeering het middel of de middelen aan de hand te doen, die de huidige acute crisis kunnen bezwaren. Zeker, gij kunt mij antwoorden: „Die taak is reeds zwaar genoeg". Maar van mannen ais u, die in het vol.e leven staan, wiei dageljjksche taak als het ware iecer van uit zijn gezichtshoek medebrengt aan de agrarische verschijnselen onverdeelde aandacht te wijden, mag met reden worden verwacht dat, zoo iemand, gij in deze licht zult weten te ontsteken. Het verheugt mij dan ook bijzonder, u zij het, wat enkelen uwer betreft aanvankelijk na eenige aarzeling, die mede oorzaak is geweest dat de installatiever gadering een week moest worden uitgesteld, voor welke aarzeling, naar ik stellig ver wacht, geen voedsel zal worden gerondsn bereid te hebben bevonden de zwara taak op u te nemen". De voorzitter der commissie, dr. ir. H. 3. Lovink, beantwoordde oa. als volgt: „Inderdaad is door de snelle daling der prijzen een crisis, met name in de akker- bonwiedrijven, ontstaan, welke nog ver scherpt is, doordat verschillende buitenland se be regeeringen maatregelen hebben ge nomen, om de bezwaren dier prijsdaling te ondervangen, welke echter uit denaard der zaak tot gevolg hadden, dat elders, en ook in ons land, de toestand eer ver- ergde dan verbeterde. Br was dan alle aanleiding, om van re- geeringswege een en ander onder de oogen te zien, om te overwegen, wat zon kun nen worden gedaan, nm deze bezwaren rechtstreeks of middellijk te ondervangen. Het is verheugend, dat ook uit de krin gen der belanghebbenden middelen zijn of I worden aangegeven, om te trachten in den nijpenden toestand verbetering aan te bren gen, waarvan onze commissie een dankbaar gebruik zal maken. Uwe Excellentie heeft er met een enkel woord op gewezen, dat aan onze commissie een beperkte taak is opgelegd en dat zjj zoo mogelijk op korten termijn ons advies tegemoet ziet. Ik geef uwe Excellentie de verzekering, dat wij ernaar znllen streven aan uw wenk te voldoen, ai ontveinzen wij ons niet, dat onze taak een niet gemakkelijke is. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van ai of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. ANTWOORD AAN „KERK EN VREDE". Hooggeachte Redactie! Vergun me a. u. b. een antwoord te plaat sen op een vraag van Met Bestuur van de Afd. Leiden van „Kerk en Vrede". Bij voor baat mijn vriendelijken dank. Volgens het verslag (L. Dagblad) van mijn rede in de vergadering der Chr. Oranjever. op 30 April j.l. heb ik geprotesteerd tegen een bericht in het blad „Kerk en Vrede", n.l, dat hot doel van de Biz. Vrijw. Landstorm oorlog zou zijn. Genoemd bestuur wil gaarne van mij aan nemen, waar ik dit in genoemd blad ge lezen heb Op mijn beurt voldoe ik daaraan ook gaarne, ook omdat ik niet gaarne als verbreider van onwaarheid bij de Leidsche burgerij bekend sta. Het gewraakte bericht staat in „Kerk en Vrede" van Januari 1930. Het luidt: „Wie gewelddadige revolutie en burgeroorlog voorkomen wil, boude zich verre van den B. V. Landstorm en van zijn feestelijk schietgedoe, dat in werkelijkheid niet anders is dan een verkapte voor bereiding op burgerkrijg en broedermoord!" Dit stuk dat nog krasser is dan wat ik ge zegd heb, was onderteekend door Prof. Dr. C. G. van Riel, Dr. A. K. Kuiper en J. H. Spenkelink, Dagelijksch Bestuur van de afd. Amsterdam van de Vereeniging „Kerk en Vrede". Wil de afd. Leiden dit niet voor haar reke ning nemen, ik juich het toe. Maar wat ik bestreed, staat zwart op wit. Hel water van dc zee wascht het niet af. H. THOMAS. Spatieering is van mij. ONDERTROUWD W. J. P. Peeters jm. 25 j. en J. Oudshoorn jd. 22 j. A. Oudshoorn jm. 27 j. en C. P. Polderman jd. 22 j. A. Crama jm. 26 j. en J. W. v. d. Steen jd. 23 j. C. P. v. Rijn jm. 31 j. en II. -H. vwd. Berg jm. 23 j. G. v. Schaik jm. 27 j. en W. H. Warmerdam jd. 24 j. J. Koelewijn jm. 30 j. en E. H. Bik jd. 29 j. L. P. Forterie jm. 31 j. en H. M. Wijling jd. 28 j. J. Serdijn jm. 25 j. en J. Bij jd. 2S j. A. F. v. Bakel jm. 24 j. en M. Boot jd. 22 j. F. A. Montanus jm. 22 j, en P. B. G. den Hollander jd. 28 j. A. J. v. d. Born jm. 21 j. en C. v. Musscher jd. 18 j. C. Betram jm. 28 j. en R. E. de Zoeten jd. 26 j. J. Bavelaar jm. 23 j. en M. S. Pikaar jd. 18 j. N. v. Delft jm. 25 j. en C. Boom jd. 22 j. VOETBAL. L. V. B.-BEKERWEDSTRIJD. U.V.S. 2—D.V.S. I 7—3. U.V.S. verscheen met invallers voor Kaajj, Arbouw, en Den Hollander, doch ook D. V.S. was niet compleet. Direct na den aftrap was D.V.S. in de meerderheid en de U. V.S. achterhoede moest alle zeilen bijzetten om onheilen te voor komen. De blauw-witten voorhoede bracht er na genoeg niets van terecht, zoodat het geen wonder mocht heeten, dat D.V„S. na 20 min. door hun rechtsbuiten Hillebrand de ecore opende, terwjjl even later Filippo met een ferm schot Slimmers ten tweede male het nakijken gaf. Tot den rust bleef D.V.S. stérker, doch met kunst- en vliegwerk wist de U.V.S. verdediging verder scoren te voorkomen. Na de thee kwam het zelfde U.V.S.-elftal in 't veld, doch weinigen zullen hierin de ploeg van voor rust hebben herkend. U.V.S. was thans over alle iinie's heer en meester, en reeds vijf minuten na de hervatting had Gertenaar de partijen op gelijken voet gebracht. Het spel kreeg een eenzijdig karakter, en Laman had niet veef moeite om binnen zeer korten tijd den D.V.S.-doelman vier maal te passeeren, terwijl Kantebeen tea slotte gemakkelijk den stand op 72 bracht. Tegen het einde kwam D.V.S. nog even opzetten en Tuin wist met een hard schot den achterstand tot 73 te verkleinen, met welken uitslag het einde kwam. De wedstrijd werd in de beste verstand houding gespeeld, zoodat scheidsrechter v. d. Pot een zeer gemakkelijken dag bad. U.V.S. Ill—L.M.C. I 4—0. L.M.C. verscheen met een gehavende ploeg, zoodat U.V.S. zich niet bijster be hoefde in te spannen om den kamp te winnen. Voor de rust zag de thuisclub kans, om door haar midvoor de leiding te nemen, terwijl L.M.C. het den U.V.S.-keeper niet moeilijk maakte. Na de thee was U.V.S. weer sterker en met regelmatige tusschenpoozen werd de stand tot 40 opgevoerd, waarmee het einde kwam. DIPHTHERITIS EN CROUP. De beide woorden, welke ik Hierboven schreef, vormen voor de meeste ouders van jeugdige kinderen een angstwekkend beeld. En terecht. Wie eenmaal een geval van echte croup heeft bijgewoond, ver geet het zijn leven lang niet Het kind, dat met angstig gelaat een piepende in ademing doet hooren, waarbij de spieren van den hals gespannen worden en de borstkas tusschen de ribben ingetrokken wordt, afgewisseld door een eigenaardig schorren hoest .maait een allerlreurig- sten indruk. Men gevoelt dadelijk dat het niet gelukt, de noodige hoeveelheid lucht in de longen te krijgen. Inderdaad is dit zoo en wij zien voor ons het bebeld van een langzamen stikkingsdood: Na een zeker tijdsverloop wordt het kind oogenschijnlijk wai rustiger. Dit komt echter niet door ver betering, maar omdat het kind al meer ver giftigd wordt door de stoffen, welke het niet meer in genoegzame mate tegen zuur stof uit de lucht kan uitwisselen. De be- moeiolijkte ademhaling blijft echter bestaan en, indien er geen doelmatige hulp komt, eindigt het met den dood. Ik noemde diphtheritis e n croup. Fei telijk is croup niet anders dan een be paalde vorm van diphtherie. Diphtherie is een infectieziekte, veoorzaakt door den diphlheritisbacil. Er ontstaat op het slijm vlies, waar die bacillen zich genesteld heb ben en ontwikkelen, een grijs-wit beslag. Tevens scheiden de bacillen giftstoffen af, die in het bloed worden opgenomen en een ziektebeeld geven, dat met koorts gepaard gaat. In den regel treedt het beslag het eerst op in de keelholte. Men kan het dan achter in de keel, op en om de amandelen zien. Breidt het zich uit in de diepte over het slijmvlies van het strottenhoofd en in de luchtpijp, dan wordt de toegangsweg voor de ademtucht vernauwd, voornamelijk bij de smalle stemspleet en dan spreken wij van croup. En wel van echte croup, ter onderscheiding van andere toestanden, waarbij tijdelijk een dergelijke vernauwing optreedt met voor den leek volkomen ge lijke verschijnselen. Dit duurt evenwel niet lang en in den regel volgt sjxiedig herstel. Dit noemt men valsche croup. In- tusschen hebben de ouders enkele ernstige uren doorleefd. Bij echte croup was vroeger het eenige middel om bet kind van een anders vrij zekeren dood Ie redden, dc luchtpijp snede. Er wordt dan 'n opening in de lucht pijp gemaakt en daardoor een metalen buisje gestoken. De lucht kan dan weer in voldoende hoeveelheid toetreden en het ge vaar voor stikking is opgeheven. Maar de ziekte wordt door die operatie niet wegge nomen. Het kind blijft lijden aan diphthe ritis en dikwijls volgt toch nog een nood lottige afloop, alleen minder angstig en pijn lijk om aan te zien dan de verschrikkelijke stikkingsdood. Gewoonlijk lukte het niet om meer dan een vierde van de eehite crouppatiëntjes door de operatie in het leven te houden. Het is niet alleen de keelholte, waar de bacil zich ontwikkelt. Ook op andere slijm vliezen en op open wonden is dit mogelijk. Zoo is het bijv. herhaaldelijk voorgekomen, dat bij de ojieralie of bij het verwisselen van het buisje, deeltjes van het beslag in het oog van den dokter of verpleegster ge raakten en daar diphtheritis van het oog- bindvlies veroorzaakten, soms zelfs met 't on gelukkig gevolg dat zulk 'n oog verloren ging Geweldig was de ommekeer, toen Von Behring er m slaagde eem tegengif te be reiden door jxiarden met diphtheritis te be smetten en de bloedwei (serum) der behan delde dieren bij de patiënten in te spuiten. Door elkaar steeg toen het getal der ge nezen gevallen van 26 lot 75 pCt. Het suc ces was des te grooter naarmate men spoe diger na het optreden der ziekte de inspui ting verrichtte. Hoe mooi dit door zuiver wetenschap pelijk onderzoek verkregen resultaat ook mocht zijn, toch bleef de ziekte voortbe staan en mag zij nog altijd een schrikbeeld heeten. Het aantal gevallen moge in de laatste jaren minder zijn dan vroeger, en kele duizenden ziektegevallen en enkele honderden sterfgevallen worden toch nog elk jaar aangegeven. Het is dus een verheugend feit, dat de wetenschap alweer een belangrijke 6tap verder is gegaan. Dat de ziekte op vol wassen leeftijd zoo zeldzaam is, in ver gelijking met de eerste levensjaren, wordt toegeschreven aan een langzame immuni- satie Het is gebleken, dat de diphtherie- bacjllen vrij veel en algemeen voorkomen. Men mag dus aannemen, dat ieder niet eens maar meermalen licht besmet wordt. Die lichte infecties worden nauwelijks als ziekte waargenomen en in elk geval niet als diphtherie herkend. Op den duur bewerken zij een zekere onvatbaarheid, op dezelfde wijze als voor tuberculose het ge val is. Maar deze gang van zaken is niet voor controle vatbaar en daarom min of meer gevaarlijk. Het is de verdienste van Schick, het middel aan de hand gedaan te hebben, stelselmatig de ziekte te bestrijden door goed gedoseerde opzetteflijke besmetting. Een onschadelijke hoeveelheid dipfhtherie- gif, voor alle zekerheid nog vermengd met Behring's serum, met tusschenpoozen van een week drie keer bij kinderen ingespo ten, kan als een betrouwbaar middel gel den om hen voor de ziekte onvatbaar te maken. Vele lezers zullen door de radio de op wekking van dr. Heijermans gehoord heb ben om alle kinderen tusschen 7 maanden en 7 jaar aan deze ongevaarlijke en on pijnlijke kunstbewerking te onderwerpen waartoe overal gelegenheid bestaat of ver kregen kan worden. De stof, welke inge spoten wordt, is afkomstig van het Rijks- serologisch Instituut te Utrecht en kan in alle opzichten vertrouwd worden. Gaarne sluit ik mij bij die aanbevaling aan. Wanneer zooveel mogelijk kinderen aan deze voorbehoedende behandeling wor den onderworpen, zullen wij zeker een goed eind gevorderd zijn om deze zoo terecht gevreesde ziekte te onderdrukken. H. A. S. De Hooge School. Naar ik meen zal de lezer van de arti kelen in deze rubriek niet kunnen zeggen, dat ze er op ingesteld zijn om het publiek de wegen te wijzen langs welke men de belas tingen kan ontduiken. Natuurlijk ligt het ook niet op mijn weg daaraan mee te doen, omdat men op den duur toch daarmede niet gediend zou zijn, wijl de Staat ten slotte over geduchte machlsmidelen beschikt, welke van vol doende capaciteit zijn om den weerspanni- gen belastingontduiker economisch te kra ken. Dat ik dit artikeltje aanvang met uit drukkelijk hierop te wijzen, vindt zijn oor zaak hierin, omdat de werkwijze, welke somtijds wordt toegepast om de belasting te ontduiken, interessant genoeg is om ook daarover eens iets mede te deelcn. Als we dus thans eens een kijkje gaan nemen in do „cuisine" der belastingontdui king, dan gebeurt dit vooral niet om tot na volging te prikkelen, want men vergete nim mer, dat de belastingontduiker steeds be dreigd wordt door het scherpe zwaard van den fiscus, waarbij vergeleken het dito van Damocles een onschuldig zakmesje kan worden genoemd. In de annalen der belastingrechlspraak komen verschillende gevallen voor op het geiled van ontduiking, welke een typischen kijk geven op het vernuft, dat de mensch weet te ontwikkelen als de portemonnalo in het gedrang komt. Meestal wordt hel spel begonnen met het oprichten van verschillende N.V.'s; men maakt een N.V. van zijn zaak, laat de in boedel van zijn huis op naam van zijn echt. genoote of een ander familienaam zetten, sticht desnoods nog een afzonderlijke N.V. tot exploitatie van zijn auto. Het is duidelijk, dat de laatste twee maat. regelen moeten strekken om eventueele be- s'aglegging door den Ontvanger te bemoei lijken, daar goederen, welke op eens anders mans naam staan of die ingebracht zijn in een afzonderlijke N.V., bezwaarlijk als kwijlingsmiddelen voor onze schulden kun nen dienen. Een opmerkelijk vernuft wordt voorls len i toon gespreid bij de oprichting van de N.V., j waarin de zaak wordt ingebracht. Natuur- lijk worden in de oprichlingsacte slechts 2 of 3 personen genoemd, want men wil do zaak „onder ons" houden. Verder is het steeds opmerkelijk, dat éér» inbrenger bijv 50 aandeelen ontvangt te gen de andere oprichterCs) een of twee aan deelen. Dit hangt natuurlijk samen met de omstandigheid, dat de oorspronkelijke eige naar van de zaak in feile ook eigenaar f» van alle aandeelen drr nieuwe N.V.. doch daar voor de oprichling eener N.V. nu eenmaal minstens twee personen noodig zijn, krijgt de mede-oprichter bij do grafie ook een aandeeltje mee. Doch thans komen we eigenlijk pas aan de clou van hel geval. Immers, het is opvallend, dat aan do acliefzijde van de balans van dergelijke N.V.'s veelal een groot bedrag staat ver meld voor „goodwill", bedongen bij de om zetting van de oude zaak in de N.V.; soms i- zelfs de goodwill de eenigste belangrijke acliefpost. Men zou nu misschien verwach ten tegenover deze acliefpost, aan de pas siefzijde van de balans ook een behoorlijk kapitaalsbedrag te zullen aantreffen, doch dit is meestentijds niet hel geval, want meti het oog op de registratiekosten bij de oprich ting verschuldigd, wordt het kapitaal zoo klein mogelijk gehouden, zoodat de voor naamste passiefpost gevormd wordt door 'n schuld van de N. V. aan den oorspronkelij- ken eigenaar der zaak. Wil men een buitengewone élègance ten toon spreiden, dan wordt deze schuld ge fundeerd in den vorm van een obligatic- leening: dat brengt immers nog het voor deel mede, dat jaarlijks een gedeelte van de schuld kan worden uitgeloot en terug- belaald aan den eigenaar. Op deze wijzo wordt een deel van de winst aan den eige naar-hoofdaandeelhouder uitgekeerd, zon der dal hiervoor dividendbelasting behoeft te worden betaald, terwijl de overige winst wordt aangewend lot afschrijving op den goodwillpost, waardoor het bedrijfskapitaal ondanks de aflossing van de schuld op peil wordt gehouden. Een juweeltje van juridi sche constructie alzoo! Tenslotte zou do situatie nog niet at zijn, indien men vergat den hoofdaandeelhouder tol directeur der X V Ie benoemen op per» salaris van b.v. f. 1500— Deze betaalt dan slechts enkele tientjes inkomstenbelas ting. terwijl het best mogelijk is, dat de N.V., die feitelijk zijn linker vestzak is, een netto-winst maakt van b.v. f. 25.000.— (Wordt vervolgd). Vragen op dit gebied zullen gaarne door onzen medewerker worden beantwoord. Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bii de Firma A. HILLEN Breestraat 154, Firma A, HILLEN Stationsweg, Firma A. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2 W. G. J. VERBURG Sigarenhandel, Heerenstraat 2 Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 A. M. VAN ZWICHT. Kiosk Prinsessekade. en bii JOH. HOGERVORST Haarl str. 128 en des Zaterdags bij I A. H. v. d. VOOREN, H. Rijndijk 74 I 3—2

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 7