Gelijk spel tusschen Holland en België 2—2 71»* Jaargang Maandag 5 Mei 1930 No. 18 Het voornaamste nieuws van heden. Van Kol en Tap maken de Holl. doelpunten. HET NEDERLANDSCH ELFTAL ONGEWIJZIGD. Voor den wedstrijd te Antwerpen. De Technische Commissie van den K V. B. heeft gisteravond besloten, de samenstelling van het Nederlandsch Elftal, dat op 18 Mei a.s. te Antwerpen in den voetbalwedstrijd tegen België zal uitkomen, onveranderd te laten. Hetzelfde elftal, dat dus gistermiddag in het Amsterdamsche Stadion tegen België gespeeld heeft, zal dus over veertien dagen te Antwerpen spelen Ook de reserves blijven dezelfden. De voetbalwedstrijd NederlandBelgië eindigde met een gelijk spel, 22; ook de B-elftallen speelden, 22, gelijk. Het Nederlandsch elftal voor den wed strijd op 18 Mei te Antwerpen is ongewij zigd gebleven. Een beschouwing over de Njord-ploegen voor de Varsity. (Van onzen eigen verslaggever). Basten heeft voor de pauze de partijen op gelijken voel gebracht. grijpt tevergeefs naar den bal. Van der Meulen Zon-overgolen lag het mooie Stadion te Amsterdam gisteren onder den hoogen hemelkoepel, die strak was en azuur Blijmoedigheid heerschle er al vóór den aanvang onder de tienduizenden Hollanders en Belgen, die de sport-aTena tot de laatste plaats vulden, en de goede stemming is ge bleven tot het einde van dezen veertigsten interland-wedstrijd tusschen de vertegen woordigende elftallen van Nederland en België, die volkomen aan elkaar gewaagd bleken te zijn! Na spannenden en inteies- sanlen strijd zijn de punten gedeeld en het is, naar onze meening, de beste bekroning voor het werk, dat beide ploegen op dezen schitterenden voorjaarsdag hebben geleverd. Er zijn oogenblikken gewest, dat Oranje be langrijk in de meerderheid was, er waren er andere zooals bijvoorbeeld het laatste kwartier dat het felle offensief der Belgen de onzen tot stuk verdedigen dwong, doch wanneer wij die perioden van oveiVich'. tegen elkaar gaan afmeten dan blijkt er zoo weinig verschil dat het noch voor Holland, noch voor België een overwinning zou recht vaardigenNa de pauze, toen Tap aan Oranje de leiding had bezorgd, hebben wij en duizenden anderen mèt ons! een wijle in de blijde overtuiging geleefd, dat de zege voor ons zou zijn, doch met onver zettelijke energie hebben de Roode Duivels de door het publiek opgezweepte geestdrift onzer landgenooten weten te temmen, om vervolgens in het laatste kwartier van den kamp een zoo vinnige bestorming der Hol- landsche veste te beginnen dat zij niet alken den stand gelijk maakten, maar zelfs angst en vreeze brachten in het Hollandscne kamp, waar men zich niet geheel zonder reden nog op het allerlaatste moment de overwinning vreesde te zien ontfutseld. Denis c.s. hebben evenwel weten sland te Houden en toen de heer Rutchury inrukken floot, was vriend en vijand hel er over eens dal geen uitslag beter de verhouding had kunnen weergeven dan die, welke thans is verkregen. Vóór den strijd. Dat het stadion gisteren uitverkocht zou zijn sprak vanzelf; dat de opkoopers opnieuw kaarten hadden weten te bemachtigen sprak oveneens vanzelf! De woekerhandel tierde dus welig, niettegenstaande de politie hier on daar ingreep en meerdere sjacheraars een rustig onderkomen bezorgde in het bureau van politie, waar zij konden wachten tot de wedstrijd behoorlijk aan den gang was en or geen gevaar bestond dat zij hun prac- tijken zouden hervatten. Tientallen bleven or intusschen op vrije voelen en zij hebben over het algemeen fabelachtig hooge prijzen kunnen bedingen voor de plaatsbewijzen, die ondanks alle controle van den K. N. V. B. telkens toch weer in hun handen terecht komen. Nadat in den voormiddag ons jeugdelftal jog eenige belangstelling had getrokken voor den wedstrijd tegen België's hope (die met J—l won) concentreerde zich al heel vroeg do publieke interesse op den groolen inter nationalen kamp in het Stadion, die wel-is- *aar pas te halfdrie zou aanvangen, doch vanaf den vroegen morgen ongewone drukte bracht in onze hoofdstad, die op een 2°o enormen stroom van bezoekers overigens h°[ üme-n inSesteld bleek te zijn. Dank zij mooie weer liep het stadion al vroeg vol, °odat men al omstreeks kwart over twee auwelijk? meer eenige oper. plek op de tri- "Jf5 kon ontdekken. Het Amsterdamsche on v.geZCSChaP ^ad ditmaal de taak Pzich genomen de wachtenden op pret- ge Wlize bezig te houden, terwijl bovendien 'ge vliegmachines geruimen tijd (ook ge- ende den wedstrijd) rondom den Mara thon-toren cirkelden en veler aandacht lot zich trokken. Tegen halfdrie leidde Pierre Braine de Belgische ploeg in het veld. Even later ver kondigde het Wilhelmus de komst van Denis en zijn mannen. Braine bood den Holland- schen captain bloemen aan en won vervol gens den toss, waarna de heer Retchury, uit Oostenrijk, beginnen floot. De wedstrijd. De samenstelling volgl Nederland. der elftallen was als bal langs Tan der Meulen jaagt. 11. De luidruchtige bijval leert hoe groot het aantal Belgen is, dat per trein of autobus de lange reis naar onze hoofdstad heeft ondernomen om t'n favorieten te steunen in dezen stellig zwaren strijd. Weer wordt Holland iels sterker, maar onze soms vlotte combinatie der voorhoede leidt sléchts tot eenige slecht gerichte scho ten van de vleugelspelers. En weldra gaan nu ook de Belgen zich beter weren. Hun acti viteit neemt toe. de middenlinie komt mee naar voren en zij begrijpt dat onze voor hoede niet bijzonder productief is, en stil aan groeit daarmede de druk op onze ver- v d. Meulen Landaal Bastin België. Kools Tap Denis Van Kol v. d. Wildt Breilner De Kreek v. d. Broek O Adams v. d. Bouwhede Voorhoof Declercq Hellemans Braine Hooidonckx Nouwens Badjou v. d. Heyderr Versyp Holland, dat den aftrap doel, is direct den bal kwijt en al in de eerste minuut van den kamp jaagt Adams het leer van verre over Van der Meulen's heiligdom. Nauwelijks is het spel hervat of de Belgen komen terug, en als Denis valt bemachtigt v. d. Bouwhede den door Bastin aangegeven bal om van vrij korten afstand rakeling? naast ons doel te schieten! Oranje raakt dan meer inge speeld: goed gesteund door de halflinie trekt onze voorhoede ten aanval en het is voor namelijk Tap. die door zijn listige spel de 'tegenpartij lot wanhoop brengt en tevens zijn mede-voorhoede-spelers goede aanvals- kansen biedt Keurig samenspel tusschen Van der Heyden en De Kreek doet ernstig gevaar ontstaan voor de Belgische veste, doch Ilooidonckx weet op het laatste mo ment nog redding te brengen. Uitgezonderd die heele korte begin-periode heeft België tot dusver weinig gepresteerd, waardoor de Oranje-ploeg meestal in den aanval is en vrij zwaren druk uitoefent op de Roode de fensie, met Hooidonckx aan het hoofd, die zich prachtig teweer stelt en geen kans tot schieten geeft. Af en toe is zij daarbij in haar middelen wat al te ruw; Van der Breek, althans wordt lot tweemaal toe op ongeoorloofde wijze tegen den grond ge werkt. wanneer hij de Belgische verdediging is gepasseerd en het doel onder vuur wil nemen. De eerste maal laat de heer Retchury doorspelen, doch de herhaling zoo vlak er na wordt toch ook hem te bar en een strafschop is het resultaat. Van Kol komt naar voren en onhoudbaar verdwijnt het leer in de vijandelijke louwen 10. De zoo verkregen Ilollandsche voorsprong stemt niet tot daverende jubel, doch hij is niettemin de volkomen verdiende belooning voor een belangrijk overwicht, dat bij nor maal tegenspel ongetwijfeld tot één of twee doelpunten zou hebben geleid. Merkwaardig dat beide keeren Van der Broek er hel slachtoffer van werd! Nóg merkwaardiger echter" dat dezelfde speler nog geen twee mi nuien na de penalty voor de derde maal een scoring-kans kreeg en ook voor de derde maal op ontoelaatbaar ruwe wijze van den bal werd gegooid.1 De arbiter, wiens lei ding ook verder den toets der critiek niet kon doorstaan, liet doorspelen en een niet goed te keuren hoongefluit der massa is zijn deel geworden. Intusschen: Holland leidt nog steeds. maar de vreugde is van korten duur. want nauwelijks heeft het hiervoor besproken ge val zich voorgedaan of de Belgen doen een tegenaanval, waaruit de snelle Bastin, die vooral Kools herhaaldelijk te vlug af is, den dediging. Van der Bouwhede toont daarbij zijn capaciteiten als schutter en brengt kee per Van der Meulen eenige malen in moei lijkheden. De Belgen hebben bovendien on betwist pech wanneer na 25 minuten een fraaie, omhaal van Versyp besloten wordt met een schitterend schot van Voorhoof, dat buiten bereik van onzen keeper door de lat wordt gekeerd. Tegen de rust neemt Holland het offensief weer over, doch het komt niet verder dan tot een scherp schot van Van der Heyden, dat vlak voor het doel langs gaat en meerdere worstelingen voor het Belgische heiligdom, die echter telkens weer met een overwinning der vinnige Belgische achter hoede eindigen. In de voorlaatste minuut doen de Belgen een legen-aaval. van der Bouwhede schietcn het is andermaal de lat die in deze hachelijke omstandigheden voor HoRan.d uitkomst brengt!' Na de hervatting nemen de Belgen van den aftrap den bal mee en Voohoof vol brengt het schijnbaar onmogelijke door op zeer korten afstand vele meters naast te schieten. De wanhoopsgebaren van den Belgischen rechtsbinnen toonen zijn eigen teleurstelling! Een oogenblik gaat de strijd gelijk op, dan komt Oranje aan het woord en slechts uitstekend werk van doelman Badjou is oorzaak dat onze voorhoede, waar in terecht veel op links wordt gespeeld (in tegenstelling met vóór de rust) er voorloopig niet in slaagt de score op te voeren. Voor zetten worden onderschept, schoten gestopt en telkens slingert de lenige gestalte van den Belgischen doelwachter zich weer in het strijdgewoel om er met resoluut gebaar den bal voor de voeten der zwoegende Oranje mannen weg te pikkenI Negentien minuten na de hervatting bedwingt van der Meulen een door van der Bouwhede geleiden aan val het leer komt bij van der Hey deneen keurige lage voorzet volgt..., en het is Tap. die Badjou juist iets te vlug af is en den bal in het doel trapt. 21. De tienduizenden op de tribunes jubelen cn zin gen en sporen d»3 onzen tot nog grootere in spanning aan. dach den Belgen prikkelt het blijkbaar evenzeer tot meerdere felheid en zoo worden langzaam maar zeker de bordjes verhangen. België wordt sterker, doet aan val op aanval en herhaaldelijk verkeert ons doel thans ernstig in gevaar. De voorhoede, waarin De Kreek en Landaal geheel van de wijs zijn gebracht kan geen opluchting meer brengen, en nadat Adams uit een voorzet van Versyp, vijf minuten voor afloop. Ie partijen op ge'ijken voet heeft gebracht, zijn wij tenslotte nog blij als de heer Retchury het einde aankondigt. De druk begon waar lijk wat al te groot te worden.1 Over spel en spelers. Het krachtsverschil in deze belangwek kende ontmoeting is buitengewoon gering geweest en wij gelooven dat men daar alge meen van doordrongen is. De regel, dat een gelijk spel nimmer algeheele voldoening kan schenken, moet in dit geval dan ook een uit zondering hebben gevonden! Zooals wij voorzien hebben in onze voor beschouwing van Zaterdag was ter weers zijden de verdediging het sterkste deel \an het elftal en hieraan moet het dan ook wor den geweler» dat de keepers betrekkelijk zco weinig gevaarlijke schoten te verwerken hebben gehad. Zeer zeker moesten zij meer dere malen in actie komen, doch dit was veelal bij voorzetten, corners en doe!worste lingen als de vijandelijke aanval klem go- loopen was tusschen de verdediging en me! kort samenspel poogde daar alsnog een uit weg te vinden naar het doel. Misschien was de Belgische voorhoede door haar grootere eenheid van iels betere kwaliteit dan die van ons, doch zij beging de fout het combi neeren te ver door le voeren, waardoor zij telkens het hoofd le pleüer liep op hel duo: DenisVan Kol dat nergens beter dan op dergelijk spel is ingesteld! De beste man in onze voorhoede is onge twijfeld Van der Heyden geweest en het was daarom een tactische fout dat voor de rust juist de linkervleugel herhaaldelijk op non- actief werd gesteld. Gesteund door den zeer beweeglijken Van der Broek, die onmiddel- dellijk na Van der Heyden moet worden gar noemd, leverde iedere attaque van onzen linksbuiten gevaar op, niettegenstaande Pierre Braine hier duchtigen tegenstand bood. In de tweede helft bleken de in de pauze gegeven wenken hun invloed niet te missen en de Belgische supporters hebben toen dikwerf hun hart vastgehouden uit vrees voor de fanatieke aanvallen van die twee kwieke Oranje-mannen, die een goede techniek paarden aan snelheid en doorzet tingsvermogen. Het was Van der Heyden, die Tap in de gelegenheid stelde het tweede doelpunt te scoren, evenzeer als het Van der Broek is geweest, wien alleen door ongeoor loofd spel der tegenpartij voor de pauze tot driemaal toe een schitterende kan« op een doelpunt werd ontnomen I De Krcpk heeft nu voor de tweede maal meegespeeld en wij gelooven tot hedenmorgen dat het voot het laatst was geweest. Een bericht, elders in ons Blad. meldt, achter dat de ploeg ongewijzigd is gebleven. In den aanvang ging het stellig niet slecht. We! kwam er geen schot van zijn voet, maar hij was handig, stelde zich goed op en ver deelde het spel behoorlijk. In oen half uur lijds presteerde hij meer dan in de tweemaal drie kwartier van den wedstrijd tegen Italië! Helaas ging het met zijn verrichtin gen in dalende lijn, en vooral na de pauze heeft de Devenlenaar bitter weinig méér ge loond dan zijn goeden wilOok Tap was voor de pauze beter dan daarna, maar men mag bij hem niet uit het oog verliezen dat zijn inzinking aan den dag trad toen was gebleken dat De Kreek niet bij machte was den aanval behoorlijk te leiden en Landaal de meeste, hem door Tap toegespeelde ballen onzuiver voor het doel plaatste, bevreesd als hij scheen te zijn voor de lange grijparmen van Badjou. wiens optreden merkwaardig veel overeenkomst vertoonde met dat van Van der Meulen. De Hagenaar poogde het toen weer teveel zelf te doen en verviel daardoor in de fout. welko wij reeds zoo dikwijls van hem signaleerden, d. w. z.: hij dribbelde .net zoo lang met den bal totdat deze hem weer afgenomen werd. Onze half linie voldeed vrijwel aan de verwachtingen, zonder bepaald een hoog peil te bereiken. In ieder geval was zij beter dan die der Belgen, bij wie Braine uitblonk, doch Hellemans de stuwkracht miste, die er voorheen uitging van een speler a's Van Halme. Onze verdediging was als gewoonlijk prima, niettegenstaande er niet altijd even zuiver geplaatst werd. Overigens kan de samen- Tap scoort het tweede Hollandsche doelpunt. Aantrekkelijke strijd tasschen gelijkwaardige tegenstanders.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 11