71ste Jaargang ZATERDAG 3 MEI 1930 No. 21512 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. DE INDONESISCHE KUNSTAVOND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regel toot advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. ƒ0.18 „0.18 Oit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en "wethouders van Leiden: Gezien het verzoek van J. C. Oud, om vergunning tot het oprichten van een in richting voor het bewerken en rooken van vleeschwaren in het perceel Oude Heeren gracht No. 17, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie C No. 1233. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secre tarie dezer gemeente ter vijsie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den 17 Mei 'e.k. des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht öp vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 deT Hinderwet voor het gemeentebestuur of 'een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 3 Mei 1930. 9796 DE A.S. LUSTRUMFEESTEN De commissie voor versiering van de Haarlemmerstraat vanaf de Hartebrug tot aan den Kouden hoek gedurende de a s. Lustrumfeesten heeft zich als volgt samen gesteld: B. Levie, voorzitter; J. Welling, secretaris; W. Zaalberg ypenningmeester C. M. Smittenaar, T. Nol et, G. Elshof, P. Demmenie, J. van der Stok, en C. Oppelaar. Ook Sn het Noordeinde heeft zich een zoodanige commissie gevormd, bestaande uit de heeren: M. H. Wijling,, voorzitter; Ge- nemans, chef van de fa. van Schjjndel, secr., Sleijser,. penningmeester; H. J. de Bolster en G. C. Bleijs. AUTO-ONGEVAL. Gisteravond had om half zes hij de Vink een auto-ongeluk plaats dat zeer goed is af- geloopen. Twee chassis, waarvan de laatste gemerkt L. 17.548 getrokken werd, passeer den op dit tijdstip de Vink met bestemming naar Rotterdam. Waarschijnlijk door onbe kendheid met den weg van den tweeden chauffeur of het niet geven van richtings aanwijzingen van den eerste, stuurde eerst genoemde recht door terwijl de getrokken "wagen links af sloeg. Hierdoor geraakte het sleeptouw in dé stuurinrichting verward en "tferd het chassis plotseling omgetrokken. Door de groote kracht is de chauffeur van den wagen geslingerd terwijl de auto tegen een telegraafpaal reed en ernstig beschadigd werd. De chauffeur bekwam een niet ern stige verwonding aan den arm en eenige ■schaafwonden. Nadat de stuurinrichting her steld was, kon de reis vervolgd worden. PRIJSVRAGEN. Antwoorden op prijsvragen der Leidsche Universiteit Den eersten dezer is de datum afgeloopen, waarop antwoorden konden worden ingezon den op de prijsvraag, die de Leidsche Uni versiteit op 1 Mei 1929 heeft uitgeschreven. Op de door de theologische faculteit uitge schreven prijsvraag zijn twee antwoorden binnengekomen, beide met de gevraagde verhandeling over de Verlossingsidee in de Synoptische Evangeliën. Voor de faculteit der geneeskunde zij a drie antwoorden binnengekomen; twee ant woorden zijn ingezonden op de vraag naar een nauwkeurig onderzoek van de reactie op optische prikkels, die vogels zonder groote hersenen nog zouden vertoonen en een cri- tische bespreking van de vraag of op grond der eventueel waargenomen reacties mag geconcludeerd worden dat de dieren inder daad het gezichtsvermogen hebben behou den. Een antwoord is binnengekomen op de vTaag naar een onderzoek naar de betee- kenis der verhoudingen van albumine en glohuline in het bloed voor het ontstaan der oedemen. De naam der eventueele prijswinnaars zal bekend worden gemaakt op den derden Maandag van September. GOEDKOOPE TREINEN NAAR LEIDEN. Morgen zullen van Eindhoven, Breda, Zwolle, Kampen, Amersfoort, Nijmegen, Arnhem, goedkoope treinen loopen via Am sterdam'Haarlem, naar Leiden vóór een bezoek aan de bollenvelden. Bovendien zullen alle treinen op het baan vak Rotterdam Den Haag Leiden Haarlem extra versterkt woiden en zullen zóó noodig extra-treinen worden ingelegd. EEN VORSTELITKE GIFT. Voor de electrische kronen in de Pieterskerk. Bij den secretaris van het moderamen van de Gemeente-commissie der Ned Herv Gemeente is van iemand die onbekend wenscht te blijven de toezegging ingekomen van een gift van f. 6000. In het Predikbeurtenblad" van heden lezen wij het volgende: „N.N. was buitengewoon ingenomen met de gerestaureerde Marekerk en had één roep over de schitterende kronen. Nu meende N.N. dat onze historische hoofdkerk, onze aloude Pieterskerk, waarin destijds een electrische verlichting was aangebracht, nu ook moest voorzien worden van elec trische kronen, dit prachtige bouwwerk waardig. Men zal zich herinneren dat de Pieterskerk werd voorzien van deze tegen woordige verlichting, omdat de Gemeente- Commissie geen geld meer beschikbaar had en men nu eenmaal gedwongen was tot electrificatie over te gaan, omdat de gas leiding was afgekeurd. Door deze vorstelijke gift van N.N. kan binnen niet al te langen tijd door de ge meente-Commissie met de nieuwe verlich ting, althans voor een deel van de kerk. een aanvang worden gemaakt. Het spreekt vanzelf, dat de Gemeente- Commissie den edelmoedigen gever harte lijk dankbaar is voor zijn inderdaad koninklijke gift. groep der Indonesiërs, die gisteren met hun Wajang-spelen, hun dansen en muziek, öbr-tfe eeuwen tö&h gectMfëéni dfc'beWttïderiïfg VSh een groot puibliek trol&en. VEREEN. „OUD LEIDEN." Voor een betrekkelijk gering gehoor heeft gisteravond op uitnoodiging van de vereeni- ging de heer Kloot Meyburg, architect te Voorburg een voordracht met lichtbeelden gehouden. Het restaureeren van kunsthistorische monumenten, aldus spr., is in de laatste tientallen jaren zeer op den voorgrond ge treden en ten onzent meer en meer tot on derwerp van Staatszorg gemaakt, mede omdat de betrokken eigenaren meestal niet in staat zijn zelf de noodige gelden te verschaffen. Reeds in het laatst der vorige eeuw werd dit vraagstuk aan de orde gesteld. Vooral in Frankrijk heeft men zich reeds vroegtijdig met deze materie bezig gehouden, waarbij Violet-le-Duc de leiding had. Doch ook in andere landen bleef men niet achter Wij behoeven slechts de naam van dr. Cuvpcrs te noemen om tal van omvangrijke restau ratie-wecken voor de geest te Toepen. In verband mbt de opvattingen van hun tijd stelden deze voorgangers zich op het standpunt, dat zij. door hun onderzoekingen en studie gesteund en geleid, de stijlvormen der monumenten, welke aan hun zorg wer den toevertrouwd, volkomen beheerschten. Zij gevoelden zich Middeleeuwsche bouw meesters en schroomden als zoodanig niet de herstellingswerken uit te breiden tot min of meer omvangrijke vernieuwingen, zoodat men bezwaarlijk van het „herstellen" van een monument kan spreken. Protesten tegen deze te ver gaande res tauratie-methode, die van de oorspronke lijke schoonheid en poësie der oude monu menten, niet veel overliet, bleven dan ook niet uit. In theorie bezit de opvatting, liever een oud gebouw te laten ondergaan dan in te grijpen, inderdaad zeer veel aantrekkelijks, doch in de praktijk is zij gewoonlijk niet door te voeren omdat die oude monumenten, ondanks hun verval, b.v. kerkgebouwen, toch nog een taak te vervullen hebben Door deze gebouwen te laten vergaan zou de samenleving in meer dan één opzicht schade leiden. Er dient dus een oplossing te wordfen ge vonden om èn het oude zooveel mogelijk ongerept te behouden, èn het gebouw voor verval te behoeden en dienstbaar te doen blijven aan zijn bestemming. Een lS-tal jaren geleden was dit vraag stuk ten onzent zeer actueel. Er werd toen een vinnige strijd gestreden tusschen de aanhangers van de oude richting van res* laureeren en de voorstanders van een nieuwe wijze waarbij vooral dr. J. Kal ff, zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt door met woord en pen de hieuwe inzichten te verdedigen. Bij de nieuwe wijze van restaureeren worcty voorop gesteld, dat zoo min mogelijk aan het oude gebouw mag worden gewijzigd zoolang bijzondere omstandigheden daartoe niet dwingen en voorts, dat het fantaseeren in de oorspronkelijke stijlvormen uitgeslo ten moet zijn. Eischen sommige onderdeden waarvan geen volkomen zekere gegevens bestaan, vernieuwing, dan moet de bouw meester daartoe vormen kiezen, die zich wel is waar aanpassen bij het karakter van het monument doch die tevens moeten doen zien dat zij in onzen tijd zijn ontstaan. Het is in de praktijd reeds herhaaldelijk bewezen, dat het zeer moeilijk is, zoo niet onmogelijk, oude vormen te copieeren, laat slaan oude stijlvormen te gaan scheppen. De geest waaronder het middeleeuwsche werk tot stand kwam. verschilt zoo zeer van dien van onzen tijd. dat het onmogelijk is dezelfde resultaten te bereiken. Alle pogingen in deze richting zijn onherroepe lijk tot mislukking gedoemd. Bii iedere restauratie is het van groot be lang dat de toon die over het oude gebouw ligt, zoomin mogelijk wordt geschonden. Een ideale restauratie is dan ook zoodanig dat men bij voltooiing van het werk, niet kan zien dat er iets aan hét gebouw is ge beurd. Om dit te bereiken moet de z.g. „huid" van het gebouw zooveel mogelijk intact worden gelaten. .Bij de restauratie van het Koor dei- Niéuwe kerk te Delft is getracht deze richt snoeren zooveel mogelijk te volgen, opdat van het gebouw zelf de geschiedenis van het ontstaan steeds kan worden afgelezen. In het kort gaf de heer Kloot Meyburg hierna de geschiedenis der Nieuwe Kerk te Delft weer, waarvan de stichting reeds uit het jaar 1381 dateert. Eerst in 1486, dus meer dan J00 jaar later was de bouw van den toren gereed, de verschillende opvat tingen de*- bouw:r. c esters ziin dan ook dui delijk merkbaar, hoewel het geheel een har monisch geheel vormt. Sedert dien is de toren tweemaal door brand beschadigd doch beide malen weder onmiddellijk hersteld. Toen in begin 1923 met de restauratie van het koor werd begonnen, verkeerde dit ongeveer *in denzelfden toestand als zich nu het schip met zijbeuken bevindt. D»* kalklaag, die de muren en zuilen van het schip bedekt, en het schijngewelf. dat de kerkruimte ongeveer 8 M. lager maakt, mis- maakten ook het koor der kerk. Bovendien lekten de daken, waren de gewelven boven de kooromgang uit hun verband gerukt en de ramen geheel of ten deele dichtgemet seld. Van buiten waTen de muren gedeelte lijk gecement en geteerd. Daar in een zeer haastig tempo moest worden gewerkt, in September van het zelfde jaar moest het gerestaureerde koor als nationaal-huldeblijk bij het regeerings- jubileum van H.M. de Koningin overgedra gen worden, werd het geheele gebouw met sleigerwerk gevuld teneinde overal tegelijk te kunnen werken. Toen het steiger gereed was werd het schijngewelf weggebroken om de oorspron kelijke overdekking te kunnen herstellen. Tegen de bestaande gewelfribben weTd een nieuwe eikenhouten beschieting aange bracht. Terwijl men met de gewelven bezig was werden muren en zuilen van hun kalklaag ontdaan waardoor zeer omvangrijke be schadigingen te voorschijn kwamen. De zuilen moesten voor een groot deel worden vernieuwd evenals de gebeeldhouwde kapi- teelen. Op de vier schalkzuilen in de koorveel hoek. waar slechts vormlooze stukken steen werden gevonden, maakte de beeldhouwer, Van Lunteren, vier symbolische figuren, voorstellende ggboorte, jeugd, ouderdom en dood. Uitwendig werden de muren en steun- beeren hersteld en een vervallen bergplaats met schoorsteen weggebroken, waardoor het mogelijk werd het traptorentje naar de librye en de ramen van de sacristy en libryo :n den ouden toestand terug te bren gen. Het bovenste gedeelte van het trap torentje moest wegens bouwvalligheid, wor den afgebroken en opnieuw worden opge metseld. Ook de uitgebouwde kapel werd grootendeels afgebroken en herbouwd. Met de restauratie van het dwaTSschip is in zoever een begin gemaakt dat de beide sluitgevels werden hersteld. In den Zuidgevel werd het zg. Bok-raam geplaatst dat door Konijnenburg werd ontworpen. Nu Rijk en Provincie subsidie voor de ver-' dere restauratie van het dwarsschip heb ben toegezegd, mag worden verwacht dat de werkzaamheden daaraan weldra ter hand genomen kunnen worden. Doch daarmede is de restauratie nog lang niet geëindigd. Als men ziet welk een groote schoonheid van het thans gerestaureerde koor uitgaat, steigt ongetwijfeld het verlan gen ook aan het overige gedeelte van den bouw zijn oude luister terug te geven, doch door uittrekking van een belangrijk bedrag door de regeering mag verwacht worden, dat hiermede spoedig een begin zal kun nen worden gemaakt. Aan het einde der voordracht dankte de voorzitter den heer Kloot Meyburg voor de belangwekkende rede en liet met enkele woorden de groote diensten van deze bij de restauratie der betreffende kerk uitko men. Medegedeeld werd voorts, dat binnen korten tijd de vereeniging een excursie naar Delft zal organiseeren, waar dan ook de Nieuwe Kerk in oogenschouw zal worden genomen. NEDERL. BOND VAN GEMEENTE-AMBTENAREN. Afd. Leiden. In de gisteravond in een der bovenzalen van de Harmonie gehouden vergadering van de Onderafdeeling Leiden e. o. van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambte naren, hield de heer R. Ensingh, hoofd commies ter Gemeente-Secretarie alhier een inleiding over de wet over de Finan- cieele verhouding (belasting-verordeningen). De vergadering was zeer druk bezocht. Deze zoo actueele lezing werd van het begin tot het einde met aandacht gevolgd. Van de gelegenheid om vTagen te stellen werd door de heeren mr. Sens van Hille- gom, Smeets van Zoeterwoude, Los van Sassenheim en Huysman vart' Leiden ge bruik gemaakt. De voorzitter, de heer Meyer, van Hille- gom, verklaarde zich de tolk der aanwezi gen, toen hij aan het einde der vergadering spreker dank bracht voor zijn keurige uit eenzetting. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Naamlooze Vennootschap Exploitatie- Maatschappij van Onroerende Goederen „Oegslgeest", Stationsweg 18, Leiden. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handelsnaam thans: N.V. Ex ploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen „Oegstgeest". Algemeene Bouwmaatschappij „Alboma" Stationsweg 18, Leiden. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handelsnaam thans: N.V. Al- gemeene Bouwmaatschappij „Alboma". BINNENLAND. Het rapport van het Kon. Ned. Landbouw- Comité over het notaris-vraagstuk. (Binnen land, 2e Blad). De moord te Abcoude; is de verkeerde gedood. (Gemengd, 2e Blad). Vliegongeluk hij Den Helder; de bestuur der gedood. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. De Duitsche Rijksdag weer bijeen. Rede van Moldenhaner. (Builenl., Ie Blad). Gevechten in het Tsjecho-Slowaaksche parlement. (Buitenl., Ie Blad). MAATSCHAPPIJ DER NEDERL. LETTERKUNDE. Voordrachten van mej. Naher en dr. van Rijnbach. In de gisteravond gehouden gewone maandeljjksche vergadering van de Maat schappij der Nederlandsche Letterkunde is de beschrijvingsbrief voor de jaarvergade ring van Woensdag 11 Juni a.s. vastgesteld. Mej. Joh. W. A. Naber uit Den Haag hielct vervolgens een voordracht over: Iets over de briefwisseling tusschen Prins Willem V en diens gemalin Prinses Wilhelmina, met elkander en met hun kinderen. Aan deze lezing is het volgende ontleend1. De op het Koninklijk Huisarchief berus- fende, uitstekend geconserveerde correspon dentie van Prins Willem V en dien9 Ge malin, Prinses Wilhelmina van Pruisen, met elkander en met hunne kinderen, een familie-correspondentie van vijf personen, de beide ouders, de twee zonen, en de ééne dochter, loopt over een tijdsbestek van niet minder dan een groote veertig jaren, be ginnende in het jaar 1777, als de kinderen zes, zeven jaren oud zijn, om dan verder onafgebroken te worden voortgezet tot aan den dood der correspondenten: van prins Fredrik in 1799. van prins Willem V in 1806' van prinses Louise in 1819. van prinses Wilhelmina in 1820, wanneer alleen nog maar in leven is de oudste zoon, dan Ko ning Willem I. Wat den omvang dezer collectie zoowel van inkomende als van uitgaande brieven aangaat: de brieven der drie kinderen aan ieder der beide ouders zijn door dezen na genoeg compleet bewaard, globaal gerekend ten getale van gezamenlijk een 400-tal brie ven per jaar. Die van de beide ouders aan hunne zonen zijn door dezen slechts in een gering aantal bewaard, maar die aan hunne dochter zijn in vrij volledige reeks aanwe zig; die van den vader zeker een 50, 60 nummers per jaar. die van de moeder min stens een 150 stuks jaarlijks. Van de zeer drukke briefwisseling van prins Willem V en zijn Gemalin bij de veelvuldige mi litaire inspectie-reizen van den prins schre ven zij elkander soms meermalen per dag, meest korte briefjes van enkele regels, waaronder dan het antwoord eveneens met enkele regels werd neergepend is slchts weinig bewaard gebleven; maar alles in alles kan het aantal der aanwezige brieven bchoorende tot deze gezins-correspondentie veilig worden geschat op ongeveer een 700 tal per jaar. Dit materiaal 19 dus groot ge noeg om on9 ouders en kinderen te doen kennen in 'hun onderling verkeer, een ver keer, dat zich heeft gekenmerkt door een innige intimiteit, door een vertrouwelijk heid zonder eenige terughouding, waardoor deze briefwisseling otis toont het beeld van een zeer gelukkig, harmonisch Ilollandsch familieleven uit het einde der 18de en het begin der 19de eeuw. Daar de overrijke slof beperking nood zakelijk maakt, zal in dit avonduur, aldus spr. alleen worden besproken het tijdsbestek dat sluit met het vertrek van Prins Willem V en de zijnen naar Engeland, met het be gin der achttienjarige harde ballingschap der Oranje's. De door hen in die jaren, zoo van 1777 tot 1795 gevoerde onderlinge brief wisseling toont ons den terugslag op het particuliere, individueele leven der leden van het stadhouderlijk gezin van al die poli tieke verwikkelingen gedurende den fel be wogen Patriottentijd en ook nog na de Restauratie van het jaar 1787. van den om keer in alle staatkundige verhoudingen in Frankrijk vooral die onvermijdelijker- wijze moesten leiden en ook hebben geleid tot den val van de Republiek der Vereenigde

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1