FAILLISSEMENTEN. SPORT. UIT DE RIJNSTREEK. ONVEJLIG STRAND. (Het strand te Scheveningen is onveilig tot Katwijk op Maandag 5 Mei van 10 tot 14.30 uur, wegens het. schieten met geschut. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand dan weder toegankelijk is, als de roode vlaggen, welke de onveiligheid aanduiden, zijn weggenomen. BRANDEN. Gisternacht is brand ontstaan op de zol derverdieping van een logement in de Nieuwstraat te Arnhem. De talrijke logeer gasten wisten zich nog bijtijds in veilig heid te stellen. De brandweer wist den Ibrand tot de bovenverdieping te beperken. (De schade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak ie onbekend. Te Vriezen veen is de boerderij van J. H. Drenthen door brand vernield. Alles was verzekerd. Te Ootmarsum brandde de boerderij met schuren af van den landbouwer J. G. Lut- rti'kfhuis. De Ootmarsumsche motorspuit, die gedurende negen uren met twee stralen werkte, kon tegen de geweldige vuurzee, aangewakkerd door een hevigen Oosten wind, niets uitrichten en moest zich tot de belendende perceel en beperken. Groot- zoowel als kleinvee werd gered. De inboedel ging geheel verloren. Verzeke ring dekt ten deele de schade. De oorzaak is onbekend. Gistenniddag zijn te Mook door onbe kende oorzaak de twee boerderijen van de de landbouwers Thax en Thomassen door brand geheel vernield. De inboedels gingen verloren, benevens de landbouwinventaris. Het vee kon nog juist gered worden. De brandspuit uit Mook kon geen werk doen, daar er geen water bij de hand was. Ver zekering dekt gedeeltelijk de schade. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Gistermorgen kwam de stoomtram, die te 9 uur uit Lemmer vertrok, op den on- bewaakten overweg nabij Scharn tusschen Lemmer en JouTe in botsing met een belar- den melkauto, van de fabriek Hollandia te Scharsterbrug, bestuurd door den chauf feur W. Koopman van Doniaga. Dc auto benevens de locomotief bekwa men belangrijke schade. Een groote hoe veelheid melk ging verloren. Persoonlijke ODgelukken kwamen niet voor. INBRAAK. Gisternacht hebben dieven ingebroken in het. ldeedingmagazijm van den heer H. Joris, op den Rijksweg te Geleen. Voor ruim f. 1000 aan manufacturen werd ont vreemd. De daders zijn onbek.end ge- bievea. „Mammie, heeft u niet gezegd, dat al die eieren vol met lekkers zaten?" „Ja, schat". „Nu mams, ze z^jn het niet". (Passing Show). BUITENLANDSCH GEMENGD. ONWEER IN ITALIË. Uit geheel Noord-Italiê worden hevige onweders gemeld. Een man ie door den bliksem gedood; verscheidene huizen zijn slerk beschadigd. In de provincie Toskane zijn verschei dene rivieren builen de oevers gelreden. Bij Viareggio hebben overstroomingen op de velden groole schade aangericht. Ook in de Po vlakte beslaat gevaar voor hoogwater. HET A.S. EUCHARISTISCH CONGRES. Voor het Eucharistisch Congres te Car thago zal door het Vatikaan een speciaal schip worden gecharleerd, dat uitsluitend ier beschikking gesteld zal worden van kar dinaal Lepicier, den pauselijkcn legaat. Dit schip zal de pauselijke vlag voeren en de eerbewijzen en de immuniteiten genieten die gebruikelijk zijn voor souvereinen en hun vertegenwoordigers. SPOORWEGBEAMBTE BEROOFD Op hel traject LondenStratford op 6 K.M. aistands van het station Liverpool- street, werd in een le klas coupé een spoor wegambtenaar overvallen. De aanrander maakle zich meesier van een ijzeren bas- selte, waarin zich een bedrag bevond van 6000 p st. voor uitbetaling der loonen aan verschillende stations. De beambte werd be wusteloos aangetroffen. Men had hem een slag met een zwaar voorwerp op het hootd toegebracht. Van den dader ontbreekt elk spoor. UIT DE NEW-YORKSCHE MISDADIGERSWERELD. Naar uit New-York word gemeld, is daar opnieuw een lid van de misdadigerswereld, een bekende alcoholsmokkelaar en bezoe ker van %ichtclubs, Harry Block, door zijn collega's 'uit den weg geruimd. Toen hij des nachts om drie uur zijn huis binnenging, drongen 2 mannen door dc nog niet gesloten huisdeur mede naar binnen en vuurden verscheidene revolverschoten op hem af, zoodat hij doodelijk getroffen neer viel. Zijn vrouw en de nachtportier, die van het voorval getuige waren, bleven onge deerd. De misdadigers werden begeleid door een jong meisje, dat kalm voor de deur wacihtte. Na het volvoeren van de daad maakten de drie zich per auto uit de voeten. MOORD UIT BIJGELOOF. Men meldt uit Las Palm as op de Kana rische eilanden een geval van uitspattingen tengevolge van bijgeloof dat massa-arres- laties noodzakelijk gemaakt heeft. Om een boozen geest uit le drijven, hebben de bij dezo zaak betrokkenen op den beweerden raad van geestesslemmen. een meisje ge dood. dat zich vrijwillig als slachtoffer ter beschikking had gesteld. In verband met dit menschenoffer zijn reeds 12 personen aangehouden, nog 20 arrestaties zullen volgen. MOTOR-ONGEVAL. Uit Hirsc'hberg (Silezië) wordt gemeld, dat in de buurt van de bekende Adcrs- bacherrots een motorrijder, die 2 jongelui op zijn rijwiel meevoerde, met groote snelheid tegen een paal is opgereden. De twee jongelui werden van het rijwiel geslingerd en op slag gedood. De bestuurder bleef als door een wonder ongedeerd, doch trachtte zelfmoord (e plegen door zich met een mes driemaal in de borst te steken. Zijn wonden zijn echter niet levensgevaarlijk. POLITIE IN EEN HINDERLAAG Berichten uit Brazilië melden, dat op standelingen van uit een hinderlaag 40 pro. vinciale polilie-agenten gedood hebben in den staat Sao Paulo De opstand is een zui ver locale aangelegenheid. De federale re geering is er niet bij betrokken. RA KETTEN-VLIEGTUIG VERONGELUKT. Gisteren had op het vliegveld van Bre merhaven de overdracht plaats aan de ste delijke politie van het stajartlooze raketten, vliegtuig van den vlieger Espenlaub. Dc opstijging had een vlot verloop. Bij het invliegen der machine kreeg deze even wel door onbekende oorzaak een defect. Espenlaub werd zwaar gewond. Hij werd naar het St. Joseph-hospitaai overgebracht. VEENBRAND IN HANNOVER. Door de onvoorzichtigheid van 2 veenar beiders is in het Noorden der provincie Hannover een groote veenbrand uitgebro ken. De arbeiders gaven geen acht bij het rooken van sigaretten, waardoor brand ontstond, die zich tengevolge van den brachtigec wind snel uitbreidde, zoodat binnen korten tijd duizend morgens veen en heide in brand stonden. Veel vee is in de vlammen omgekomen. DRIE BRANDWEERLIEDEN BEDOLVEN. Te Braohthausen zijn bij het bluBschen van een brand drie brandweerlieden onder een omvalleoden muur bedolven. Zij be kwamen zware verwondingen, tengevolge waarvan een hunner is overjeden. Hij was vader van a kinderen. ZIJN VROUW VERMOORD EN VERBRAND. Onder ernstige verdenking zijn 38-jarige vrouw vermoord en haar lijk verbrand te hebben, is de landbouwer Koppe uit Zwa- bitz in Zwaben gearresteerd. De vrouw was sedert Goeden Vrijdag spoorloos verdwe nen en uit den schoorsteen van het huis steeg voortdurend rook op, terwijl er een eigenaardige brandlucht merkbaar werd. De politie werd van een en ander in ken nis gesteld en bij het onderzoek, dat zij instelde kwamen beenderen uit de asoh te voorschijn. De man wordt er tevens van verdacht een huishoudster vermoord te heb ben, die eenige jaren geleden eveneens spoorloos verdween en van wie nimmer meer iets gehoord wetd. STATISTIEK OVER APRIL. Uitgesproken: Noord-Holland (exel Am sterdam! 33; Amsterdam 35. Zuid-Holland (excl. den Haag en Rotterdam) 14; Den Haag 44: Rotterdam 20; Utrecht 16; Gelder land 25; Noord-Brabant 17; Limburg 9. Zeeland 3; Friesland 12; Groningen 2; Drenthe 2. 'Overijstl 14. Totaal over April 246 faillissementen. Totaal vanaf 1 Januari 1053 faillissementen Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 1004 faillissementen. RECLAME. 9690 VOETBAL. TIENJARIG BESTAAN HILLINEN. Ter gelegenheid van haar tienjarig be slaan houdt Hillinen (Hillegom) morgen middag van 3 tot 6 uur een receptie in café Flora te Hillegom. ROEIEN. DE WEDSTRIJDEN VAN DE ZEIL- EN ROEI VEREENIGING „HOLLANDIA". De r-oei wedstrijden van de zeil- en roei- vereeniging „Hollandia" te Alphen, vangen Vrijdag 30 Mei des namiddags vier uur aan en worden Zaterdag 31 Mei om 10 uur des morgens voortgezet op den Rijn nabij 's Molenaarsbrug. De voorwedstrijden heb ben zoo noodig plaats op Donderdag 29 en Vrijdag 30 Mei, van 11 uur des morgens at De zeilwedstrijden zullen op Zondag 1 Juni op het Braassemermeer worcten ge houden. Inschrijvingen bij den secretaris den heer F. P. Bos te Alphen aan den Rijn, voor Maandag 19 Mei a.s. GYMNASTIEK. BRUNHILDE NAAR LEERDAM. Door „Brunhilde" wordt deelgenomen aan de nationale tuinfeesten welke te Leerdam worden gehouden op Zaterdag 7 Juni en Maandag 9 Juni, 2en Pinkster dag. In de volgende nummers wordt uitge komen Adspiranten: le. Met een groep van 27 meisjes aan gymnastiekkamp, bestaande uit a. brug eigen gekozen oef., b. vrije en orde- oef. c. even wichtslatten, d. springen. 2e. Wedstrijd in Volksdansen. 3e. Met 4 groepen van vier in de Athle- tiek-driekamp bestaande uit: 80 M. hard- loopen, b. vèrspringen, c. balwerpen. 4e. Met 3 ploegen in de estafette 4 x 80 Meter. Dames: le Met een groep van 6 dames aan de gymnastiek-driekamp bestaande uit a. brug, b. vrije oef., c. paard en bok- sprong. 2e. Met een groep van 610 dames aan wedstrijd in rhythmische oef. 3e. Met 2 viertallen aan de athletiek- driekamp bestaande uit 100 M. hardloopcn, b. vèrspringen en c. slingerbal. 4e. Met 2 ploegen aan de estafette 4 x 100 Meter. SCHERMEN. NATIONAAL KAMPIOENSCHAP OP DEGEN. Naar „De Schermer" meldt zal het natio nale degen-kampioenschap dit jaar ver- sehermd worden in Iwee gedeelten, en wel vóór-wedstrijden, welke in de tweede helft van Juli gehouden zullen worden na de mili taire Europeesehe kampioenschappen in Bel gië. De voorwedstrijden moeten vóór 1 Juli a.s. gereed zijn. Het land wordt verdeeld in 4 districten. Leiden behoort tot district D met Den Haag fibehalve de Haagsche Schermbond), pro vincie Utrecht, provincie Gelderland en pro vincie Limburg. BODEGRAVEN. Ond-Landbouwcnrriftenver. „Voorwaarts". De Vereeniging van Oud-Landbouwcur- sisten „Voorwaarts", die zoo veel doet tot voorlichting van de jonge landbouwers, heeft het plan opgevat onder de Zuid-Hol- landsche boeren Bodegraven, als centrum van een belangrijk deel van de Rijnstreek, eens wat nader te laten bezien. Daartoe neemt men zich voor op 3 Juni a.s. een excursie te houden langs den Ouden Rijn. Daartoe zijn de leden der gewestelijke orga nisatie uitgenoodigd. Men neemt zich voor de tocht aan te vangen 's morgens om 10 uur in het Beursgebouw, alhier, daarna te be zoeken de Kaasmarkt, den proeftuin en de gebouwen der firma Turkenburg, dan hoopt men een autorit te maken naar een zelf- kazende boerderij, naar een machinale mel- kerij. naar de melkfabriek ..Oud-Holland" en l?nslotle naar de Coop. Handelsvereni ging „Gouda". Met een gemeenschappelijk diner hoopt men den dag te besluiten Juliana-dag. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H Prinses Juliana werd Woensdag avond door de beide plaatselijke muziek corpsen een concert gegeven op de Nieuwe Markt. S. D. G. speelde van halfacht tot halfnegen „Crescendo" de rest van den avond. We gv er bete ring. Wij waren in de gelegenheid eens een kijkje te nemen bij de werkzaamheden aan de verbetering van de „schoordijk". Dat is inderdaad een interessant werk, waarbij de provinciale waterstaat zich van haar beste zijde laat zien. Zooals men weet bestond de oude weg uit 2 gedeelten, het lage ge deelte, de eigenlijke weg, was in onderhoud bij de gemeente Bodegraven. Vlak daar naast een ander deel, het dijkje, dat een twintig c.M. hooger lag, doch slechts door een gras zoom van enkele centimeters van den dieper gelegen weg was gescheiden. Dit „jaagpad" onderhoudt de Provincie, evenals de schoeiing langs den Rijn. Al lang was over dezen ongewenschten toestand geklaagd. Aan den eigenlijken weg werd veel moeite besteed, maar de lagere ligging maakte een goeden rijweg vrijwel onmoge lijk en daarbij bleef de weg gevaarlijk smal. Nu was gelukkig dit jaar een nieuwe schoeiing noodig. De Provincie besloot de zaak nu maar eens goed ter hand te nemen. Op ongeveer een Meter afstand van de oude schoeiing werd een nieuwe gemaakt in den Rijn, geheel bestaande uit naast elkaar in geheide betonnen palen. Dit omvangrijke werk is nu klaar en de oude houten sohoeiing is verwijderd. Om nu het ont stane gat te dichten en den lageren weg te verhoogen is een baggermachine ontboden, die ter hoogte van ïNieuwerbrug en aan de Oostzijde van Bodegraven aan het baggeren gegaan is. De daar opgehaalde bagger js tamelijk stevig, bevat veel zand en schijnt zich goed te leenen voor wegverharding. Deze wordt nu dagelijks met groote bakken naar de Schoordijk vervoerd, waar met een loskraan de bagger wordt opgeschept en op den weg geworpen. Inderdaad schijnt ze daar spoedig op te drogen en wordt een ste vige onderlaag gevormd voor de latere be dekking, die door de gemeente zal worden aangebracht, 't Is inderdaad een origineele wijze van doen, die wel de aandacht trekt. Als alles gaat, zooals mag worden verwacht, dan zal dit gedeelte van den weg alle andere Bodegravensche wegen nog over treffen. Als nu ook maar eens de beruchte ,yHooge Brug" gaat verdwijnen! RECLAME. LEIMUIDEN. De Emmabloem-collecte in deze ge meente heeft f. 79.67 opgebracht. Hulde aan de wakkere verkoopsters, die het m een kleine gemeente lot een zoo mooi bedrag hebben weten te brengen. De verordening op de heffing van bruggeld is thans voor drie jaren en wel tot 1 April 1933 Koninklijk goedgekeurd. Wellicht is de groote verlaging in het tarief de oorzaak dat thans de Koninklijke bewilliging voor langer dan een jaar, zooals den laatsten tijd het geval was, werd ver leend. OUDE-WETERING. RJC. Tooneelvereeniging. Gisteravond had in Hotel Van den Bosch alhier de jaar-vergadering plaats van de R.K. Tooneel-vereeniging St. Theodulfus onder voorziterschap van den heer W. Adema. Bij de opening wees de voorzitter op de tot-voldoening stemmende resultaten, welke in den afgeloopen winter bereikt zijn en hij sprak de hoop uit, dat de op deze vergadering te nemen besluiten, zouden mogen strekken tot heil der vereeniging. De notulen en het uitgebreide jaarverslag wer den beide goedgekeurd. Hierna bracht de penningmeester, de heer P. C. Vesseur finantieel verslag uit, waaruit bleek, dat er een batig saldo was van f. 58.64 1/2. De rekening en bescheiden werden nagezien door de heeren C. Boers en F. van Veen en geheel i.n orde bevonden. Bij de bestuurs verkiezing werden de beide aftredende leden de heeren Th. van Wieringen en P. U. van den Bosch, met bijna algemeene stemmen herkozen. Beiden namen hun benoeming aan. In de vacature, ontstaan door het ver trek van den heer G. Fangmann, werd voor zien door verkiezing van den heer F. van Veen; ook deze nam zijne benoeming aan. Na eenige bestuursmededeelingen en een uitgebreide rondvraag kwam de Regisseur aan het woord, die aan alle werkende leden dank bracht voor de door hun betoonde toe wijding en ijver. Niettegenstaande hij veler lei redenen tot tevredenheid had, had hij toch ook nog wel eenige aanmerkingen cn wenschen, welke hij nader uiteenzette. Hierna weid de vergadering gesloten. RIJNZATERWOUDE. GEMEENTERAAD. Nogmaals hot Braassemermeer De belasting voor het dienstjaar 1930- 1931 belangrijk verlaagd. Nadat de voorzitter de vergadering met gebed had geopend, werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en on veranderd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken wordt o.a. af wijzend beschikt op de adressen van de Centrale Vereeniging ter behartiging van de maatschappelijke belangen van Zenuw en Zielszieken, om subsidie en van de na tionale commissie tegen het alcoholisme om het maximum aantal drankwetveTgunnin- gen in 1930 te verlagen. Het verslag van de commissie van plaat selijk schooltoezicht over het jaar 1929 ge waagt, dat de benoeming van een tweetal vaste onderwijzeressen aan de o. L school in 1929 het onderwijs zeer zeker buitenge woon ten goede zal kranen. Naar aanleiding van de mededeeiing, dat een bedrag van f. 10 voor het aan schaffen van boeken in de schoolbibliotheek te laag is, deelt de voorzitter mede dat over het jaar 1929 een bedrag ad f. 15 werd toegestaan. De commissie zou het voorts zeer op prijs stellen indien bij de school een tweijtal borden werd geplaatst. Met het steeds drukker wordend verkeer is het noodzakelijk, dat de automobilisten ae plaatsen, waar scholen staan, kunnen zien. De Raad besluit daarna met algemeens stemmen aan het verzoek van de comm. van plaatselijk schooltoezicht te voldoen en borden bij de o. L school te plaatsen. Thans komt aan de orde vaststelling vermenigvuldig]ngscijfeir der pl. inkomsten- belasting voor het dienstjaar 19301931. De voorzitter deelt mede, dat voor het dienst jaar 1929—1930 aanvankelijk gerekend werd op een opbrengst van f. 9000. Blijkens me dedeeiing van den inspecteur der directs belastingen te AlpheD aan den Rijn zal deze opbrengst f. 12900 zijij. Aangezien voor het dienstjaar 1930— 1931 een bedrag van t 8560 noodig is stel len B. en W. voor het vermenigvuldigings- cijfer voor het belastingjaar 1930—1931 te bepalen op 1.3, het vorige belastingjaar was dit nog 1.5. De Raad besluit hiertoe met algemeene stemmen. Het kohier van de verlichtingsbelasting 1930 wordt vastgesteld op f. 1179.19. Punt 5. Vaststelling verordening tot te- houd van natuurschoon en bevordering van de belangen van de watersport in cto g©- meente Rijnzaterwoude. Alvorens tot de behandeling dezer ver ordening over te gaan, doet de voorzitter mededeeiing van enkele schriftelijke be zwaarschriften die tegen de plannen tot demping van het Braassemermeer zijn in gekomen, o.a dat van de Koninklijke Verbonden Nederlandsche Watersportver- eenigingen en van de Centrale Nederland sche Hengelaarsvereeniging te 's-Graveo* hage. Hierna zegt de voorzitter dat B. etf W. beoogeD zooveel mogelijk de waterver ontreiniging tegen te gaan met het oog op dc Volksgezondheid. Daarna komt de verordening-in behandeling, welke als volgt luidt Art. 1. De plassen en wateren, waarop deze verordening van toepassing is, zijn plaatselijk bekend en kadastraal aangeduid als volgt: Ringvaart onder 6ectie nos. 801 en 811 en 't Ingebroken Gat onder sectie No. 810. Art 2. Het is verboden, in de in artikel 1 genoemde plassen en wateren, grond, baggerspecie en andere vaste stoffen' te 6torten of daarin of daaraan werken tot. stand to brengeD, welke het natuurlijk karakter daarvan verstoren, of de opper vlakten en/of diepten verkleinen. Deze bepaling geldt niet voor stortingen cn werken, welke door een waterschap ter vervulling van zijn taak worden bevolen of uitgevoerd, dan wel, die door een water schap ter vervulling van zijn taak aan der den zijn opgelegd. Afwijking van het eerste lid van dit ar tikel kan worden toegestaan bij besluit van den Raad in zeer bijzondere gevallen voor werken van beperkten omvang, mits vast sta, dat daardoor het karakter der betrok ken plassen en wateren ongerept blijft en de oppervlakten en diepten niet noemens waardig worden verkleind. Art. 3. Overtreding dezer verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste zes dagen of een geldboete vaD ten hoogste vijf en twintig gulden, alsmede verbeurdverklaring van de voorwerpen, waarmede de overtreding is gepleegd, voor zoover zij den veroordeelde toebehooren. Art. 4. Deze verordening treedt in wer king op den dag harer afkondiging. Bij art. 2 maakt de heer Compeer aan merking op het laatste lid van dit artikel, en het aan den Raad willen overlaten om afwijking toe te staan. Zooals dit artikel thans luidt, heeft de Raad volgens zijn meening niets of heel weinig ïd deze te vertellen. Hij is tegen dit artikel. De voor zitter deelt de meening van den heer Com peer niet. Als er belangrijke besluiteD in deze genomen moeten worden, heeft de- Raad wel degelijk iets te zeggeD. Het gaat hier om het water te behoudeD met alleen natuurschoon en volksgezondheid. De heer Compeer blijft zijn meoning verdedigen. Dc heer Disseldorp kan de meening van den heer Compeer volkomen deelen. Hij merkt daarbij op, dat bij al de ingekomen be zwaarschriften schromelijk overdreven wordt en aan het overbodige grenst Hij heeft zelf jaren dit buitenland gebuurd, maar er gaan weken voorbij dat men hier geen vaartuig ziet, zoodat volgens hem dié bezwaarschriften geen waarde hebben. De voorzitter merkt op dat het nu de tijd nog niet is voor de watersport. Doch zoodra het mooie weer komt, komen ook de watersportliefhebbers los. De voorzitter merkt nog op dat indertijd bij de vuilop- hooging te Leimuiden eenzelfde verordening werd vastgesteld en dat hem een adres van landbouwers om het Braassemermeer be reikt heeft, waarin verzocht werd de dem ping tegen te gaan met het oog op water* verontreiniging. De heer CompeeT maakt een voorstel van hetgeen door hem naar voren is gebracht, wat door den heer Disseldorp werd onder steund. De voorzitter bracht het voorstel van B. ën W. in stemming omdat dit het verststrekkeode is. Het voorstel va-n B. en W. wordt daarop aangenomen met 5 tegen 2 stemmen Tegen de heeren Compeer en Disseldorp. Zoodat de verordening werd aangenomen Het kohier hondenbelasting 1930 wordt daarna vastgesteld tot een bedrag van 62 gulden. Hierna rondvraag en sluiting. 2-2

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6