AGENDA. KUNST EN LETTEREN. BINNENLAND. KERK- EN SCHQQ1J1EUWS. BUITENLAND. HEDEN: Oegstgeest, Evang. Terweeweg: Sa menkomst. 8 uur nam. Vrijdag. De Lakenhal: Vér. Oud-Leiden". Lezing van den heer H. v. d. Kloot Meyburg. 8 uur namiddag. In den Vergulden Turk: Alg. verg. van aandeelhouders N.V. Nationaal Veem. 3 uur namidd. Stadszaal (groole zaal): Indonesische muziek-, zang- en dansavond. 8 1/2 u. nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst dei- apotheken wordt van Maandag 28 April tot en met Zondag 4 Mei a.s. waargenomen door de apotheken 6. H. Blanken, Hooge- woerd 171, telef. 602 en D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. 406. LEIDSCHE BELASTINGOPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand aan den Rijksontvanger een bedrag afgedragen van f. 23.241.97. Het aantal aangeslotenen bedraagt thans 3907. Daar nog niet alle aangeslotenen hun juist ontvangen aanslagen in de personeele- en grondbelasting 1930 ten kantore van den dienst Breestraat 81 hebben doen inschrij ven, wordt hun aangeraden, dit spoedig te doen ter voorkoming van vervolgingskosten. Dit geldt ook voor kleine aanslagen, welke bij vervolging-door, in verhouding, te zware kosten worden gedrukt. ——o N.V. BROODFABRIEK „DE ZEEUW". In de gisteravond gehouden jaarlijkschc vergadering van aandeelhouders der N.V. Broodfabriek „De Zeeuw" is het dividend evenals het vorige jaar vastgesteld op 7 percent. Het aantal commissarissen is met één uitgebreid; als zoodanig werd gekozen de heer A, van der Nagel uit Rotterdam. o - Onze stadgenoot de beer Bredius can- didaat in de godgeleerdheid aan de Univer siteit, alhier is beroepen voor de Evangeli sche gemeente te Vierverlaten door het pro vinciaal Kerkbestuur te Groningen. Gisteren slaagden te 's Gravenhage voor het examen Machinist ter Koopvaardij voorloopig diploma, de heeren H. Klein en E. M. Koning alhier en B. Wybenga te Al phen a. d. Rijn, allen leerlingen van de Machinisten-opleiding, verbonden aan de Ambachtsschool alhier. Gisteravond is de 24-jarige étaleur E. S. met zijn hoofd door een spiegelruit van de Faam's Kleedingmagazijn geloopen. De jongeman werd door de glasscherven bloe dend verwond, doch kon, na in de apotheek van den heer Boekwijt te zijn verbonden, naar huis worden overgebracht. Bij de politie is een rijwiel te bevra gen, dat onbeheerd op den Nieuwc-Rijn is aangetroffen. Op 30 April '30 stonden 548 werkzoe kenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 423 op 30 April '29. Van verschillende zijden bereiken ons klachten, dat het water in den Witte Singel door drijvend vuil wordt verontreinigd. Het is hoog tijd deze mooie gracht te zuiveren. In de gehouden vergadering van den Raad van Commissarissen van de N.V. Leidsche Exploitatie Maatschappij van On roerende Goederen, gevestigd te Leiden, Stationsweg 18, werd besloten aan de Al- gemeene Vergadering van Aandeelhouders, welke gehouden zal worden op 28 Mei a.s., voor te stellen, na ruime afschrijving en reserveering, over het boekjaar 1929 een dividend uit te keeren van 8evenals in de voorgaande jaren. De firma Burgersdijk en Niermans or ganiseert van 1219 Mei een boekverkoo- ping, welke de bibliotheken omvat van wij len de heeren jhr mr. F. W. van Styrum, mr dr. L. J. Sparnaay, dr. P Hoekstra, dr. P Verhagen gn dr. J. Hoogkamer. Do Stcrt. No. 83 bevat de statuten van do N.V. Leidsche Schelpkalkbranderij „Trio" alhier. TENTOONSTELLING VAN DIRK SCHaFER IN DE LAKENHAL. Op de tentoonstelling van werken van Dirk Schafei in de „Lakenhal" werden verkocht de navolgende nummers van den catalogus: 16, „Uitgebloeide tulpen" olie verf, en 22 ,,Stilleven"-pastel. Do tentoonstelling blijft nog geopend tot en met Zondag 4 Mei, „JACOB CATS" Do Leidsche Tooneelvereeniging „Jacob Gals" eindigt Maandag a.s. haar seizoen met een opvoering in den Schouwburg van het blijspel in 4 bedrijven met een voorspel van A. den Hertog, getiteld „De Brievenbus", een bekend werk uit den tooneelwedstrijd voor het schrijven van een blij- of looneelsDel, georganiseerd door 't maancfblad .,Ons Too neel" Van de meer dan 100 inzenders wer den er 6 bekroond, w.o bovenstaande en tevens nog een ander van denzelfden auteur; wel een bewijs, dat de heer Den Hertog wat •belooft voor ons tooneel 1 DE VERJAARDAG VAN DEN PRINS EN DE PRINSES. Feestviering in Den Haag en Brussel. In aansluiting op ons verslag van gisteren zij nog gemeld dat II. M. de Koningin, Z. K H. Prins Hendrik en II. K H Prinses Juliana le ruim half drie van het Paleis van de Koningin-Moeder aan het Lange Voor- hout in een met twee paarden bespannen rijtuig een rondrit maakten door do binnen stad van Den Haag teneinde de versieringen in oogensohouw le nemen. Gereden werd o.m. langs Lange Voorhout, Kneuterdijk, Langen en korten Vijverberg, Plein, Lange Poten, Spuistraat, Wagenstraat Groole Marktstraat, Spui, Gedempte Gracht, Gedempte Burgwal, Groole Markt, School straat, Groenmarkt, Buitenhof, Kneuterdijk, Lange en Korte Voorhout, Koningskade via Bezuidenhoutschen weg en Boschlaan naar het landgoed De Ruygenhoek. Zoowel bij 't verlaleti van het Paleis als op verschillende punten onderweg er was- geen route tevoren bekend gemaakt werden de vorstelijke personen hartelijk toe gejuicht. Gedurende den middag was in het ge- houw voor Kunsten en Wetenschappen een bioscoopvoorstelling georganiseerd voor kin deren. Generaal-majoor b. d. Loolsma sprak de kinderen toe en liet gezamenlijk het Wilhel mus zingen, Burgemeester Patijn en mevrouw Patijn woonden de voorstelling eenigen tijd bij. Voorts was er een voorstelling in do groote zaal van den Dierentuin, welke eveneens gedeeltelijk door den burgemeester en me vrouw Patijn werd bijgewoond. Hier werden opgevoerd de kinfleroperelton „Lentebloemen" en „De IJsjonkvrouw". In bet theater Seinpost te Scheveningeh had eenzelfde voorstelling plaats ale in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. In de stad was de drukte ook gisteravond groot. Veel belangstelling bestond weer voor do feestverlichting der departementen en open bare gebouwen. Later op den avond richtte de groote stroom van wandelaars zich naar het Malie veld. waar te halftien een schillerend vuur werk werd afgestoken, in tegenwoordigheid van het Koninklijk Gezin, den burgemeester en vele andere auloriteilen. Na het vuurwerk verspreidde de menigte zich over de stad, waar nog lang een opge- wekte stemming bleef heerschen. Ook in het Hollandhuis le Brussel is de verjaardag van II. K. II. Prinses Juliana feestelijk gevierd. Duizenden tulpen, nar cissen en hyacinthen uit Nederland siorden de zalen. Het feest werd bijgewoond door Ilr. Ms. gezant en mevrouw van Nispen tot Sevenaer. de leden van het gezantschap dr. Zimmerman, den gezant van Mexico en verder door ongeveer 120O leden van de Hollandsche kolonie. De autoriteiten werden ontvangen door de heeren Bern, J. Veldhuis en L. Wolter, resp. voorzitter en secretaris van het IIol- landhuis. waarna de heer Veldhuis de openingsrede uitsprak. Een telegram van gelukwenschen werd gezonden aan Prinses Juliana. Door kin deren van de Nederlandsche school te Brus sel werden een aantal liederen gezongen, welke luide werden toegejuicht. Dr A R. Zimmerman, oud-burgemeester van Rotterdam, hield daarna een belang rijke rede over zijn reis naar Mexico, welko door de aanwezigen met groote belangstel ling werd gevolgd. Vervolgens droeg mevrouw Marguerite Couperus oud-Nederlandsche liederen voor in bijpassende kleedij; zij oogslle een dave rend applaus Na afloop van het feest zijn de bloemen ter beschikking gesteld van de ziekenhuizen. VOLKSCREDIETBANK VAN 'T R.-K. WERKLIEDENVERBOND. Tei bestrijding van den woeker. Naar wij vernemen, zal vanwege het R.K. Werkliedenverbond in Nederland naast do reeds bestaande Centraio Spaarbank en de Arbeidersbank, die nog in staat van voorbe reiding verkeert, een Volkseredietbank wor- den opgericht, die ten doel zal hebben do arbeiders te houden uit de handen van die instellingen, welke hen aan woeker ten prooi laten vallen. „Msb." R.K, CENTRAAL VERBOND. Gisteren vergaderden te Utrecht afge vaardigden van besturen van de navolgen de organisaties. St Christoffel, St. Petrus, Arka, R.K. Verbond van Teyhnici, St. Wil- lebrordus-Federatie, St. Libiunusvereeniging, St. Bernulphus, R.K. Mijntechnici en do i R.K. Vereeniging van Technische ambtena ren. De vergadering had tot doel de nadere bespreking der oprichting van een centraal verbond. Bij de bespreking, die een zeer ge animeerd verloop hadden, waren tegenwoor dig Mgr Dr. Poels, Pater Colsen, Kapelaan Mulder en Dr Hegge, beide laatstgenoem den geestelijk adviseur, resp. dor R.K. han- delsreizigersvereeniging St. Christoffel en van het R.K Verbond van Technici. De behoefte om te komen tot centraal verband werd gezien de geïsoleerde positie, waarin de vertegenwoordigde organisaties verkeeren, algemeen gevoeld. Ten slotte werd unaniem begoten bin nenkort een constitueerende vergadering uit te schrijven, vermnpdelijk in Juli a.s. Enkele organisaties deden reeds de toezegging tot toetreding' tot het op te richten verbond, terwijl de andore vertegenwoordigers mede deelden in de eerstvolgende jaarvergadering hunner organisaties een besluit tot toetre ding aanhangig te zullen maken. DE TENTOONSTELLING TE ANTWERPEN.^ Een Belgisch oordeel over het Nederlandsche Paviljoen. Het „Handelsbl. v, Antwerpen" schrijft: Reeds een paar vreemde paviljoenen zijn officieel ingehuldigd, enkele volgen eerst daags, maar de meeste vreemde paviljoenen zullen bijvoorbeeld eerst in de tweede helft der fnaand Mei hun poorten openen Zoo is het ook met het Nederlandsche pa viljoen gesteld. Men is daar nog bezig met den bouw van de' negen hooge pylonen, waarop het woord „Nederland" prijkt en dat- het zooveel besproken „Pays-Bas" ge heel in' de~ schaduw stelt. Het Nederlandsch paviljoen blijkt inlus- schen hu reeds een der prachtigste van heel deze expositie Het is modern opgevat en zijn formidabele lengte van 250 meter maakt een grootschen indruk. Hier missen wij gelukkig die eentonigheid van kleur, die bij .andere paviljoens eenigszins tegenstaat. Mét het' nieuwe glasproduct van Leerdam op den betontoon toe te passen heeft de Nederlandsche bouwmeester prachtige effec ten verkregen. Maar vooral het binnenwerk van het Ne derlandsche paviljoen is schitterend. Vol gens getuigenis van Belgische en vreemde autoriteiten overtreft Nederland alle ande ren. Het is1 bijlange niet al. Als wij onder vriendelijk geleide van den energieken re- geeringscommissaris ir. De Kruyff een rond wandeling doen, troffen wij er nog een le ger van werklieden, die met haastigen spoed bezig zijn. Maar toch krijgen wij reeds een verblijdenden indruk van Nederlands groot- sche prestatie. De receptiezaal bijvoocbeeld is een juweeltje van architectuur, de wand- Dekleeding is geheel in triplex-platen ge houden, verschillende doch harmonieus van kleur en met een wazige zeer tvpeerende beschildering. En even schitterend zijn de andere weid- scho zalen, waarin de Nederlandsche in dustrie, de gemeenten Rotterdam, Amster dam, Dordrecht en Vlissingen bezig zijn hun rijk materiaal ten toon te stellen. Langs een monumentale trap komt men in de Indische afdeeling;'ook daar een groote bedrijvigheid. Hier is men thans reeds het verst gevorderd en alles wat daar al geëxposeerd ligt, verhoogt de vaste overtui ging, dat Nederland tgi buitengewoon groot- sche en sprekende wijze le Antwerpen zal vertegenwoordigd zijn. Ofschoon het geheel nog geen aanleiding geeft tot een gedetail leerde bespreking,, toch mogen wij nu reeds het comité en den Nederlandschen bouw meester Wijdeveld van harte gelukwenschen met hetgeen zij te Antwerpen hebben ge daan om den Nederlandschen naam zoo machtig hoog, te hmiden. VRACHTGOEDERENVERVOER BIT DE K. L. M. Het toenemend aanbod van vrachtgoede ren naar en van Londen maakt het de K. L. M. onmogelijk, deze met haar gewone ochtend- en middagdiensten te verwerken. Daarom is besloten met ingang van heden den voorloopig aangekondigden vrachtdienst definitief in werking te stellen. POSTDIRECTEUREN. Bij beschikking van den directeur-gene raal der P. T. T. zijn mot ingang van 1 Juni 1930 aangewezen: als directeur van hel P. T. T.-kantoor le Vianen de commies bij den P. T. T.-dienst H. M Numans, thans directeur van het P. T. T.-kantoor te Schijndel; als directeur van het P. T, T.-kantoor te Barneveld do referendaris 2de klasse der P. T. T.. .1. S. de Jongh; als directeur van het P. T. T.-kan toor te Boskoop de referendaris 3de klasse der P. T T. W. P. E. van Bendegom en met ingang van 1 Juli 1930: als directeur van het P T. T.-kantoor,te Schijndel de commies bij den P. T. T.-dienst II. M. Se'holte te Waalwijk. o CENTRALE BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Het voortgezette congres. In het le Utrecht voortgezette congres werd met op één na algemeene stemmen besloten het personeel van AT.O. en van Gend en Loos in de gelegenheid te stellen als lid tot den Centr. Bond te kunnen toe treden. De hiervoor noodige statutenwijzi ging werd met algemeene stemmen goed gekeurd. Bij de behandeling van de desbetreffende voorstellen werd door meerdere aanwezige leden van het A.T.O., v. Gend en Loos-per soneel het woord gevoerd. Bedoeld perso neel was buitengewoon ingenomen mei do betoonde bereidwilligheid van den C. B. waarvoor grooten dank werd gebracht. Niets zal worden nagelaten om te zorgen dat spoedig een belangrijk percentage van bedoeld personeel tot den C. B. zal toetre den Onder applaus van het congres werd medegedeeld dat in Amsterdam, Almelo, Amersfoort, Borgen op Zoom, Boxmeer, Enkhuizen, Groningen, Goes, Leiden, Leeuwarden, Middelburg, Nijmegen, Roo sendaal, Utrecht, Venlo, Winterswijk reeds van Gend en Loos-personeel is ingeschre ven, en dat in tal van plaatsen voorberei dende maatregelen zijn getroffen. Binnenkorl zal eene landelijke vak- groepsvergadering voor hen worden uilge schreven. teneinde tot de vorming van een landelijk vakgroepsbesluur te geraken waar uit een H.B.-lid en een Bondsraadslid zal zijn aan te wijzen. Langdurige discussie lokten de voorstellen om tot uitgifte van een weekblad te ko men uit. Tpn slotte werd met algemeene stemmen hel prae-advic9 van het H.B., om daartoe nog niet over te gaan, aanvaard. Over het opnemen Van advertenties van afbetalingsmagazijnen, speciaal woeker-in- stellingen, ontving het H.B. opdracht deze te weren. Het voorstel inzake fusiepogingen met den B A.N.S. werd, na toelichting, door de voorstellende afdeeling ingetrokken. Met overgroote meerderheid werd beslo ten tol stichting van een steunfonds. Dit fonds dat op initiatief van de afdee ling Rotterdam is gesticht, ontving als eer ste bijdrage van genoemde afdeeling een aanzienlijk bedrag. Meerdere toezeggingen werden ter vergadering gedaan, zoodat het fonds binnenkort over een vrij groot bedrag zal kunnen beschikken. Blijk werd gegeven van groot gemeenschapsgevoel doordat een belangrijk aantal aanwezigen zich spontaan bereid verklaarden f. 10 per persoon in het steunfonds le storten. Staande de vergadering werd een com missie geboren welke met het beheer der gelden van genoemd fonds zal wlTfden be last: De besprekingen over bet verplicht lid maatschap hadden lot gevolg dat met den stem van één afdeeling vóór het congres zich tegen verplicht lidmaatschap uitsprak. Wel was het congres van oordeel dat in verschillende gevallen waarin organisatie- vertegenwoordigers moeten optreden, dezen niet verplicht moeten worden de belangen, der ongeorganiseerden te behartigen. Door ccn voorstel van orde van de afdee ling Amsterdam werden eenige nog niet be handelde voorstellen naar het H.B. geren- voyeerd. Na een geanimeerde rondvraag werd het congres geslolen. NED. HERT KERS. BeroepenTe Rotterdam (18de predikanls- plaals): W .S. van Leeuwen, te Velsen; te Scherpenisse, E. van Asch te Arnemuiden. GEREF KERKEN. Tweetal: Te Dwingelo: R. Bakker, cand. te Enschedé en P. M. Veldhuizen te Paesens en Moddergat. GEREF GEMEENTE. Beroepen: Te A'aglekerko. A. de Blois. le Dirksland. DE ALGEMEENE TOESTAND. VelkenbontUwtirk 1 Mei-maatregelen. Bij de omzetting der algemeene gedach- tcnwis9eling in de Veiligheidscommissie ran den Volkenbond heeft de vertegenwoor, diger van Polen een verklaring afgelegd, volgens welke de Poolsche regeering het inlasschen van sanctie- en controlebepalin gen in de overeenkomst inzake voorkoming van den oorlog van den Volkenbondsraad eischl. Volgens hem blijkt uit het ontwerp in het geheel niet, wat er met een staat gebeurt, die in een conflictkweslie willens en wetens de beslissing van den Volken bond negeert. Er moet een bruikbaar con trolesysteem in het leven geroepen worden, terwij! voorts moet worden gezorg<f voor een nauwkeurige bepaling inzake de vaststelling van den aanvaller ingeval van een con flict. De vertegenwoordiger van China wee9 op de buitengewoon groote beteekenis van de sanctie-kwestie en verklaarde, dat zon der sancties de overeenkomst geen practi- 9che beteekenis kan hebben De sanctie- maatregelen uit hoofde Art. 16 van het Volkenbonds-Pact zijn niet voldoende. De oorlog is thans niet langer een kwestie, die slechts de nabuurstalen aangaat; thans raakt hij de ganscho wereld. De aliremeene beraadslagingen werden daarop door den President dr, Benesi ge sloten met de medcdeeling, dat de volgende vier grondslagen van bespreking beslaan: 1. De noodzakelijkheid een algemeene over eenkomst te sluiten betreffende de maatre gelen van den V.-B.-raad ter voorkoming van den oorlog. 2 Het stemrecht der bij een conflict be trokken staten bij de stemming in den Vol kenbondsraad. 3. De controlckweslie. 4 De Sancliekweslie. De veiligheidscommissie ging daarna over tot bespreking van de ontwerp-overeenkomst die 9 artikelen behelst. Artikel 1 bepaalt, dat de verdragsluitende partijen zich verplichten ingeval van een conflict de voorloopige aanbevelingen van den Volkenbondsraad, welke op dat conflict betrekking hebben. aajD te nemen en ten uitvoer te leggen. Een principiële gedachten- wisseling ontspon zich over de bijzonder mopiliike vraag of de betrokken staten over alle voor de bijlegging van eèn conflict noodzakelijke maatregelen mogen medestem men. De vertegenwoordiger van Frankrijk verklaarde, dat het verdrag in het geheel geen raison heeft, wanneer partijen in de gelegenheid worden gesteld aan de stem ming in den Raad van den Volkenbond deel te nemen In dit verhand worden dooi de vertegenwoordigers van Engeland en Duitschland voorbehouden in het midden gebracht. Zooals reeds gemeld, is den Duitsche communisten bevel gegeven vandaag zooveel mogelijk de demonstraties der socialisten te verstoren Hel schijnt echter, dat ook elders acties zullen worden opgezet. Daar de politie le weten wae gekomen, dal de communisten te Boedapest, dit de laatste dagen een zeer sterke agitatie zijn begonnen voornemens zouden ziin in etnige openbare gebouwen binnen te dringen zijn ai deze gebouwpn in de stad door dp gendar merie hezet. Er zijn buitengewone veilig heidsmaatregelen getroffen De politie zal geen samenscholingen duldrn en voor het geval betoogers tegenstand zouden bieden, zal zeer streng worden opgetreden. Zij wordt fe dien einde bewapend met revolvers en pistolen Bovendien zullen voor den eersten keer de pantserauto's der politie in actie komen. Uit de provincie zijn versterkingen van gendarmerie gekomen. Gisternacht is een klopjacht gehouden, waarbij 400 per. sonen zijn opgebracht. Een aantal circulai res en andere verboden geschriften is in be slag genomen. In Thuringen zijn drie communistische bladen verboden voor den tijd van drie weken. In Frankrijk zijn uitzettingsbevelen uit. gevaardigd legen 22 buitenlanders die pro paganda voerden om op 1 Mei onlusten (e verwekken. 16 personen, die anti-mililai- ristische geschriften verspreidden, zullen voor den rechter gedaagd worden. Wegens bel aanplakken van opruiende affiches zijn in den afgeloopen nacht 18 personen, o.a. een Spanjaard aangehouden. Het speciale 1-Mei nummer van de Hu. manité is in de drukkerij van het blad in beslag genomen. Er hadden geen incidenten plaats. Tevens is een bevel tot arreslatie tegen een directeur uitgevaardigd. DUITSCHLAND. Pantserkruiser B. - De crisis in Saksen, Zoowel uit democratische) als Centrum- kring-en gaan krachtige stemmen op tegen het voteeren van gelden voor dein pant serkruiser B. Waar in Saksen de crisis niet is op te lossen, heeft de voorzitter der democrat!- sche Landdagfractie voorgesteld een op. lossing te zoeken door vormiög van een ambtenarenkabinet onder leiding Van een der tegenwoordige ambtenaren-ministers, zooals dr. Richter of dr. Mannsfeld. FRANKRIJK. Het bezoek van Schober. Doumergue heeft Schober ontvangen, dien hij de eereteekenen van het Groot kruis van het Legioen van Eer overhan digde. Nadat hij het Elysée verlaten bad, begaf Schober zich naar Tardieu. Op een receptib. van de pers heeft Scho ber gesproken over de nieuwe bondslee- ning, die Oostenrijk wenscht te sluiten om de ontwikkeling van zijn industrie te ver zekeren en tot de meest dringende belas tingverlagingen wer te gaan. ENGELAND. Uit het Lagerhuis Een tegenspraak i De actie van Gandhi. In het Lagerhuis heeft minister Alex, ander gistermiddag in antwoord op ter- schillende vragen meegedeeld, dat als ge. volg van de resultaten der vlootconlenm- tie, de beide kruisers van 10.000 ton met kanonnen van 8 duim van het program 1928 en één van 1929, niet op stapel zou den worden gezet, wat een besparing van 6 millioen pond beteekende. Engelands aan tal van deze kruisers bleef nu tot 1936 be. paald op 15. De Vereenigde Staten, dia oorspronkelijk gedacht hadden een mini mum van 23 dergelijke kruisers noodig te zullen hebben, zullen nu ook volstaan met 15^ maar zij mogen van 1934—1936 ieder ja ah nog een van deze soort kruisers bij bouwen. Waarschijnlijk zal van deze optie echter geen gebruik worden gemaakt. Japan had beloofd te blijven staan op 12 kruisers en zal ook na 1936 geen nieuwe uitbreiding voorstellen in deze klasse, of schoon het verouderde schepen zal ver vangen. Ten slotte deelde de minister mee, dal het werk aan de vlootbasis te Singapora zal worden voortgezet, omdat 't op bet oogenblik zeer oneconomisch zou zijn om het groote oorlogsdok in een ball voltooide ntoestand te verwaarloozen. De minister sloot zich intussehen gaarne aan bij degenen, die hoopten dat het nooit voor oorlogsdoeleinden zou behoeven gebruiktte worden. Het Lagerhuis heeft in eerste lezing een wetsontwerp aangenomen tot oprichting van een' verbruiksraad, waardoor het te vens mogelpjk wordt gemaakt voor het dep. van handel om den prijs van sommige eet waren te regelen, evenals de kosten door den verkoop veroorzaakt. Ramsay Muir, voorzitter der liberale par ty-organisatie, heeft in een toespraak tot de leden van de liberale club te Glasgow uitdrukkelijk het bestaan tegengesproken van de gemelde overeenkomst tussrhw liberalen en Labour. De politiek van de liberale partij, zeidn hij, is om zich, in twijfelachtige gevallen, ten gunste van de regeering te verklaren en haar vr ijspel te laten. Zy zou dezelfde politiek hebben toegepast, indien de con servatieve party aan hét bewind was ge bleven. De positie van de liberale party in h» Lagerhuis vordeTt oneindig veel tact en ge duld vanwege de talrijke elementen in _da arbeiderspartij, wier trouw volstrekt niet vaststaat. 4 De zoon van Gandhi is te New Delhi we gens overtreding van de Zoutwe'ten tot jaat kerkerstraf veroordeeld. Tegelijk oc' hem werdeD twee andere vooraanstaande personen uit de Gandhi-beweging tot twca jaar gevangenisstraf veroordeeld en een ander tot 6 maanden. De correspondentie tusscben Mohammed Ali, den leider der Muzelmannen en dn Onderkoni-g is gisteren openbaar g m a'-l Ali erkent de wettigheid van de door den Onderkoning afgekondigde maatregelen, maar heeft nochtans een beroep op

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2