AGENDA. MUZIEK. BUITENLAND. SCHEEPSVERBINDINGEN. TELEGRAMMEN. HEDEN: Stadszaal: Leidsche Chr. Oranje Yeree- niging. 8 uur. Breestraat 19: Alg. Verg. Ver. tol Bevor dering van den Bouw van Werkmanswonin gen. N.V. Broodfabriek „De Zeeuw". Jaarl. alg. verg. van aandeelhouders. 8 uur nam. Donderdag. Oegstgeest, Evang. TerweewegSa menkomst. 8 uur nam. MUSEA. Stedelijk Unseum de Lakenhal, Lange Scheistraat 2 Geopend in November. De cember, Januari en Februari van 10—3 u.; in Maart, April en Mei van 101 uur; in Juni, Juli, Augustus en September van 105 uur; in October van 10—4 uur Zon dags vanaf halfêén Entrée Zondags koste loos Maandags f 0 25. overige dagen f 0 10 Rijktmnaanm van Oudheden. Rapenburg 28 1 Dec 1 Febr van 103 uur, 1 Febr tot t April van 104 uur; 1 April—1 Oct van 105 uur; 1 Oct.—1 Dec van 104 uur Zondags van 11 uur Entrée Maan dags f 0 25. overige dagen f 010 Geologisch Mineralogiscb Museam, Garen- markt lederen dag van 9—12 en van 130I uur Zondagen gesloten Kosteloos. Ethnographiscb Mnsenm, Rapenburg 67— 69 en Breestraat 18 Op werkdagen van 104 uur Entree Maandags f. 0.25; overige dagen I 0 10. Riiksmnseum v. Nat. Historie, v d. Werff- park Werkdagen 8.3012; 1.305 Zater dags 8.3012 Kosteloos. Prentenkabinet, Rapenburg 71. Tijdelijk gesloten Herbarium, Nonnensteeg Dagelijks van 9—12 30 en 26 uur Kosteloos Hortus Botanicus, Rapenburg 73 Alle werkdagen van April—30 Sept. 96 uur; 1 October31 Maart 9f uur Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 10i uur. Kosteloos. Dagelijks. „Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur 's Woensdags en Zaterdags familiemalinée „City-theater" Haarlemmerstr.- Bioscoop voorstellingen Dagelijks te 8 uur 's Woen- dags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Pieterskerkgracht 9: Tentoonstelling van schilderijen van leden dor Bor. „De Kunst om de Kunst". 1012 en 25 uur nam. 's Zondag6 2—6 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 28 April tot en met Zondag 4 Mei a s. waargenomen door de apotheken G. H. Blanken. Hooge- i woerd 171, telef. 502 en D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. 406. RECLAME. yjaiuw Iedereen weet't.... ^AJceding van iampe geeft cachet en het dragen schenk/ voldoening" Costume» io «rollen «tof, merino wit: klein detain. ge heel op zijden voering Costumes in prime Uoi Rib». Popeline, Chermeloioe op zijden voering «mo-s- Coetumea in fijne f«nte*ie- stoffen, kleine dessins mantel lang 69. Eniemblee in Uoi en fantasie stoffen, mantel op zijde. ;apoi>. oen van stof of zijde, diverse modellen van af 9420 De volgende passagierschepén zjjn Don derdag l Mei in radio-telegrafische ver binding met de daarn..ast vermelde kuaLta- tions en via die stations rechtstreeks te bereiken. Medegedeeld door de N.T.M. Rad. Holland N.V. AJwaki, Rugby Radio Baloeran, Sohev. Radio Christ. Huygens, 'id. Comme- wynë. Rugby Radio Edam, id. Flan- <lria. Schevenineen Radio Insulinde. id. Klipfontein, Port Sudan Radio Kon. d. Neder)., Sche eningen Radio Leer dam, Rugby Radio Nickerie, Parama ribo Radio N. Amsterdam, Scheven. Radio Oldekerk, Monsanto Radio Omnia, Scheveningen Radio P. 0. Hooft, id. Pr. d. Nederl., id. Prinses Juliana, id. Sibajak, id Statendam, id. Tabanan, Marseilles Radio Tjerimai, Soheveningen Radio Venezuela, id. Velendam, Louisburg Radio Vas Zee- landia, Darsena Norte Radio. MIT. TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Sanl. Onder het aanhooren van een oratorium van Handel, en voora! er na, dringt zich bij den toehoorder de behoefte op tot vergetij- ken. Nu moge dat tot op zekere hoogte toe geven zijn aan een booze gedachte, maar zelfs de onderdrukking eener neiging tot vergelijken wijst er op, men moge nog zoo veel waardeeren, dat het werk ons niet ge heel en al of niet in ieder opzicht heeft be vredigd. Iets volkomen mooi vinden schept, voor korter of langer tijd, een siaat van zich gelukkig voelen, die voor niets anders ruimte iaat. Het kan, maar behoeft niet noodzakelijk, een denk- of voelfout van den hoorder te zijn als die volkomen overgave is uitgebleven Als „Saul" ons niét in de ziel heeft gegrepen dan kunnen we daar rede nen voor aanvoeren, die uitsluitend aan het werk zijn ontleend Dat leidt noodzakelijk tot vergelijking, waardoor deze dus gevolg is en niet oorzaak. Vergelijking met Bach, den tijdgenoot beiden werden in 1685 geboren ligt voor de hand. Stellen we en oratorium van den Thomascantor naast Saul, dat een representatief werk is van den Engolschen meester, dan kunnen we in één opzicht Handel boven Bach stelten. Dat is voor zoover de rein-sensueele klank der muziek betreft. Op dat punt is Handel de ongeëvenaarde meeslor. Waar vindt men koren van stralender glans dan bij Hahdel, waar arias, die de menschelijke stem gun- sliger voorstellen? Maar bij dezen voor sprong in het uiterlijk blijft het. Innerlijk is hij ver de mindere. Dat is de laatste tijden, waarin verhoogde belangstelling voor en studie van Bach aan den dag treden, dui delijk gebleken. Naar de mate Bach rijst daalt Handel. Bij Bach zijn woordmelodie en toonmelodie volkomen identiek, ze zijn zoo innig verbonden dat do een zonder de andere niet gedacht kan worden. Een vokale satz is declamatorisch gedacht en door een zich steeds herhalend wonder wordt al die declamatie melodie van de nobelste hoedanigheid. Bij Handel bestaat de muzikale periode van een volzin van eenige afmeting uit, meesterlijk samenge stelde, kleine stukken, waarbij de woorden hun natuurlijken val veelal inboeten en zich min of meer naar de muziek hebben te schikken. Woord en toon zijn veel minder homogeen. Nauw hiermee samen hangt ook dit verschil; bi) Handel is dynamische schakecring levensvoorwaarde, bij Bach daarentegen logische phraseering. En dat al, en meer nog, wortelt in de diepste per soonlijkheid van beiden, waarin ze verder ulteenloopen dan Veelal wordt aangeno men. En vergelijk eens het beeldende, het illuslraliove vermogen van den een en van don ander. Wat te Zeggen bijv. van de 1 melodietjes, die den veldslag tüsschen de J loden en de 'Filistijnen moeten schilderen? Er komen ongetwijfeld pakkende gedeelten, prachtige gedeelten zélfs, voor in Saul een fijne muzikale vondst is bijv,: het be groet ingskoor der vrouwen vöor David, den overwinnaar van Goliath; maar deze kun nen toch niet verhinderen, dat als totaal- i indruk wórd! meegenomen: het uiterlijke predomineert het innerlijke Anton Tierie heelt, met zijn fijnen muzikalen zin, dat waar Handel op zijn sterkst is, den schoe nen klank, uiterst verzorgd en zooveel mo gelijk over Vlakheden heengeglêdert. Als sleeds waren de koren ook nu Weer voor treffelijk ingestudeerd, waardoor zekerheid van inzet, scherpheid van rhythme, rijke nuance in de dynamiek voortdurend be- I wondering afdwongen. Een enkel maal was het verband tusschen koor en orkest (der Jüngiing kam") aan bedenking ohderhevig en dóórdat een der tenoren de kleine terts In het slotakkoord, waar het le deel mee eindigt, bij Vergissing (gevolg misschien van te weinig meegemaakte repetities?) groot zong werd „der Heiden Schmach" wezen lijker gekarakteriseerd dan in Handels be doeling heeft gelegen Overigens niets dan lof voor de fifiiiante en gloeiende voor dracht van de zoo dankbaar voor de zan gers geschreven koren. Annie Woud die de importante altpartij voordroeg, heêft sedert we haar eèn paar iaar geleden voor het laatst hoorden. Ver rassende vorderingen gemaakt Ze liéeft haar mooi orgaan ontwikkeld tot een su perieure stem met een ongemeen charmée- rende donker getinte diepte en die in de hoogte Stralender; glans bézit Ze heeft, méde door warme. beWögên voordracht, ons ten zeerste geboeid De sopraan-zangeres mevt. Hillebrand Kets, die na een ice jaren rust haar Vroe gere conceripraktijk weer heeft opgevat, heeft met zeer te waardeeren stemgeluid de Michalnartij gezongen Meer rust, meer concentratie in de voordracht zal haar kracht van uitdrukking ten goede komen. Van Kemnen heeft zeer voldaan in de lenornarlij Zijn móói geluid schijnt ons Me aan kracht en glans gewonnen te hehhen. Zijn declamatie is buitengewoon verzorgd; jammer dat hij door te scherpe, te opzèl'e- lijke articulatie, de muzikale aandacht van den hoorder min of meer afièidt De baszanger Van Duuren héefl in onze concertzaal waar bij, meenen wij voor het CerSI verscheen, een gunstigen indruk ge vestigd Hij produceert een eonoor en mooi getimbreerd basgeiuid, dat prhter aan draagkracht nog kan winnen. Zijn voor dracht vooral naast zijn letiorcohfrèvp. de°d wat Vlak aah. De kleinere baspartijen waren In goéde handen bij den heer Couperus de orgel- en clavecimbaalparlijén werden naar allen elsch vervuld respectievelijk dnor mej. de Haas en den heer P. Kessler Enkele on effenheden daargelaten heeft hel Residentie orkest begeleid zooals we dat van dif Voor treffelijk ensemble mogen verwachten. Tierie heeft met zijn Immer vaardiger: geest hel éehepl de bezieling verlepnd waar door de muzikale gloeiing ontstond die het voor een oiivnering van dezen opzet en van dit aehalte veel te geringe publiek imponeerde Veel dankbaar én hartelijk applaus voor alte uitvoerenden. DE ALGEMEENE TOESTAND. V olkenbondewerk. De Veiligheidscommissie van den Volken bond kwam bijeen voor de behandeling van de kwestie van een overeenkomst voor de versterking van de maatregelen van den Volkenbond voor het voorkomen van oorlog. Engeland had een kort memorandum inge diend, waarin voornamelijk wordt verlangd, dal in het preambuul tot het ontwerp de .idee van het Kelloggpact zal worden vervlochten. Verder wil het Engelsche memorandum, dal het plan voor een gedeeltelijke overeenkomst van alle staten, reeds na de ratificatie door twee leden-staten van den Volkenbond in werking zal worden gesleld. De verdere defi nitieve instructies voor haar delegatie in de Commissie voor Veiligheid worden door dé Engelsche regeering voorbehouden. Lord Roberl Cecil eischte een dadelijke bijeenkomst tot behandeling van het ont- werp-verdrag in bizonderheden, daar de con- stitutioneele aangelegenheden reeds op de voorafgegane conferenties zijn geregeld De Fransche gedelegeerde daarenlegen eischte een algemeen constitufioncel debat over de politieke zijde van het Veiligheids vraagstuk. De Fransche houding wordt alge meen zoo opgevat, dat de Fransche regeering deze conferentie van de Veiligheidscommis sie wil benutten, om opnieuw haar reeds lang bekende veiligheidseischen ter talel te brengen, welke op de Londensehe Vlootcon- ferentic een zoo groole rol hebben gespeeld. DUITSCHLAND. Ook oneenigheid bij de democraten. Behalve bij de Duilech-nationalen be slaat er groote oneenigheid in de democra tische parlij. De groep Berlijn-Centrum heeft zich in krachtige termen uitgesproken legen de deelneming aan het kabinet Brüning en eisdht een parlij-congres. Vermoedelijk zal- het in de 2e helft van Mei wel daartoe komen! HONGARIJE. Een pretendent minder? Naar uit Boedapest wordt gemeld, heeft daar het bericht groot opzien verwekt, dat aartshertog Albrecht van Hahsburg voorne mens is te trouwen met een dame, die thans nog de vrouw van een hoog ambtenaar is, maar zich wil laten scheiden. Zjjn keuze is niet naar den zin van zijn aanhangers, daar de dame niet de eigenschappen bezit, die voor een koningin van Hongarije vereisoht zjjiL Aartshertog Albrecht immers, zoon van aartshertog Frederik en aartshertogin Isabella, is de leider van de anti-legitimis- lische monarchisten, een troonoandidaat van de zoogenaamde koningskiezerw. In het bylzonder aartshertogin Isabella is tegen het voorgenomen huweijjk, daar Albrecht bier- door alle kansen als pretendent zou ver liezen. SPANJE. Mijnwerkerssiairiiig. Uit Oviedo wordt gemeld, dat de mijn werkers uit het békken van Asturië beslo ten hebben, den 2den Mei het werk te sta ken. omdat hun eisch van 10 pet. loons- vernooging hun ontzegd is. FRANKRIJK. Schober bij Briand. In een onderhoud heeft Schober gelegen heid gehad Briand in te lichten over de tegenwoordige builenlandsche en binnen- landsche politiek van Oostenrijk, evenals over den ecönomischèn toestand. Hij herin nerde hem o.a. aah de verplichtingen, die aan Oostenrijk zijn aardrijkskundige ligging oplegt in Midden-Europa, waar hot eon element van orde vormt in diénst van den Europeeschen vrede. De kanselier betuigde Briand Zijn dank voor den steun, dien Oos tenrijk in het'Verleden bij Frankrijk gevon den heeft, o.a. op de Haagsche Cdnferenlle. Briand wenschïe dén kanselier geluk met de bereikte resultaten en gaf hem de verze kering. dal Frankrijk in zijn toekomstige be trekkingen met Oostenrijk dezelfde wel willendheid aan den dag zal leggen ale in het Verleden. ROEMENIE. Prins Carol. Naar verluidt, heeft prins Carol defini- Mel gebroken met mevr. Lupescu. Terwijl men in regecringskrlngen hier aan niet al te veel beteekeni» toekent, wordt in de milieu's ,die Carol vriendschap pelijk gezind zijn, verklaard, dat men thans rekening moet houden met groote activiteit van Prins Carol, die zal trachten, zijn te rugkeer naar Roemenië door te zetten. Men spreekt reeds over een nieuwe bijeenkomst- van den fegentschapsraad en herstel van den toestand Vóór dé inwerkingtreding van de Carol-wet. Prof. J'orga, de vroegere gou verneur van Carol, heeft van hem het ver zoek ontvangen een stap te ondernemen tot verzoening van de Koningin Moeder met Prinses Hélene en hemzelf. Prof. Jorga zou reeds desbetreffende stappen gedaan hebben. Naar verluidt zou echter Prinses Helene niets willen weten van een verloving met haar vroegeren verloofde. Jorgn, dia thans in Engeland vêrtoeft, zal voor zijn terugkeer naar Roemenië te Parrjs be- l langriike besprekingen voeren met Carol. RUSLAND. Ontrouwe ambtenaren. Volgens een bericht uit Moskou zijn bij i den br&ndspirihistrust in verband met de ontdekking van verduisteringen, 9o9 on- trouwe ambtenaren op staanden voet ont slagen. Er is eén onderzoek ingesteld. ENGELAND. Engeland met Egypte en de sovjets - Be actie in Britsch-Indié. De gisteren voortgezette Engelsch-F.gyp- tische conferentie moest lot 5 Mei verdaagd worden, omdat met hel vliegtuig uit Kaïro de verwachte koerier niet mee was gekomen. In hel Lagerhuis heeft minister Henderson inlichtingen gegeven nopens den stand dér Bussisch-Engelsche onderhandelingen. Hij zeide, dat de besprekingen over de vervan ging van hel voorloopig handelsverdrag door een definitief Verdrag goeden voortgang maakten. Aan den leider van de Russische handelsdelegatie en zijn twee voornaamste hoofdambtenaren waren de voorrechten der diplomatieke onschendbaarheid gewaarborgd en daaronder vielen tevens de localiteilen waarin de delegatie gehuisvest was Dit was onder alle beschaafde stalen gebruikelijk en dé regeerliig had er niet over gedacht om tegenover Rüsland een uitzondering te maken. De conservatieven riepen bij deze Vérklaring'van den minister luide „schan delijk", wat toejuichingen 'van de regöerings- pa'rtij tiillöklé. Tengevolge van den eisch van deponee ring eener borgsom van 3750 p. st. krachtens het nieuwe persdecreet hebben verschillende Indische bladen te Delhi besloten dé publi catie te staken en enkel een kort gemeen schappelijk bulletin uit te geven Naar Reuter uit Londen meldt, deelt de Briisch-Iftdlsche regëering mëe, dat bij de jongste troëbelen In Pesjawar, tóen men ge bruik móest maken van de troepen, twee peleton? (d.w.z een zestig man. van een Indiëch regiment zich onbevredigend hebbeü gedragen. Het bataljon, waartoe de peletons behoordén, is naar Abbotlabat gezonden, waar een onderzoek zal worden ingesteld. Sen Gupta, die thans een gevangenisstraf Van zes maanden óndergaat, i9 vöor de Vijfde maal met algemeene stemmen als burge meester van Calcutta hetkozen. ZWEDEN. Naar een regeeringscrisis? De Zweedsche Tweede Kamer heeft een voornamelijk tegeïi den minister van Bui- tehlandsche Zaken gerichte motie van wan trouwen i ingediend door de grondwettelijke commissie van het Huis, aangenomen met 114 stemmen van de vrijzinnigen, sociaal democraten en communisten tegen 90 stem- ffteïi van de rechterzijde en boerenbond. De regeering heêft echter nog niet gedemissio- fieeffl; ze wenseht- eèfst af te Wachten wat met haar landbouwwet zal geschieden. VEREENIGDE STATEN. Stimson warm verwelkomd. De Amerikaansche delegatie ter Londen- sche Vlootconfêrentie, die gisteren in de Vêreenjjtde Staten teruggekeerd is, werd te New-York op enthousiaste wijze ontvangen. Alle in do haven liggende schepen zeiten hun sireheS in werking, terwijl er een salvo van 19 begroelingsschoteh wefd afgevuurd, I De delegatie Werd, begeleid door politie, mariniers en militairen, door de géhoel met j publiek gevulde straten naar hel Stadhuis gevoerd, waar Oen ófflcieele ontvangst plaats had. Daarna zette zij de reis voort naar Washington, waar Stimson heden door den President dér Républiek, Hoover, zal Worden ontvangen. OVEREENSTEMMING TUSSCHEN LABOUR EN DE LIBERALEN. LONDEN, 30 April (Ned. Tel. Ag.) Tus schen de EngelsClié arbeiderspartij en dé Liberale parlij is een overeenkomst tot sland gekomen inzake parlementaire sa menwerking. De, overeenkomst ié namens de Labour- partij door Henderson en namehs de Libe ralen door Llöyd George gesloten. In politieke kringen gelooft mén, dat Llöyd Géorge de Arbeiderspartij zal steunen totdat de kieswet-heiTOrming is tot stand gekomen, hetgeen hvee jaar zal dUrOn. COMMUNIST GEARRESTEERD, WARSCHAU. 30 April. (V.D.) De polilj, heeft eeD der voornaamste communistisch leiders in Polen. Alexander Granaf gearr» teerd. Granaf was jarenlang lid van de com. monistische partij te Moskou cn behoordt indertijd tot de méést vertrouwde medev«. kord van Lenin COMMUNISTEN-ACTIE IN LITHAUEN. KOWNO, 30 April. (V.D.) In de voorsta) Slabaden heeft de crimineele politie giste; weer een geheim communistisch buren ontdekt, tyaarin zich een bibliotheek met meer dan 10O communistische boekwer ken en honderden exemplaren van commu nistische tijdschriften en oproepen voor to len Mei bevonden. Verder werden drie groote vlaggen en verscheidene plakkaten met opschriften bestemd voor 1 Mei ,in be slag genomen. In de gevonden document™ bevonden zioh aanwijzigingen voor de ge beurtenissen welke op 1 Mei waren vastge steld, De bewoner van het huis en drie andere personen werden gearresteerd. Ge- durende de laatste dagen werden te Kowno en in de provincie meer dan 200 personen, die van communistische propaganda ver dacht worden, gearresteerd. UIT BRITSCH-INDIE. B1LIMORIA. 30 April (Reuter). Gajidii heeft een verklaring gepubliceerd waarin hij Patel gelukwenscht met zijn ontslag ais voorzitter van de wetgevende vergadering. Gisteravond is een brief door hoogstaands vrouwen uit Gujarat onderteekend waarin sympathiebetuigingen mei de Campagne van Gandhi worden geuit, aan den onderkoning Verzonden. LONDEN. 30 April. (V. DY De jongste verordening van den onderkoning van Indii tegen de pers ie reeds in werking getreden, Men rekent er op dal behalve le Delhi ook te Calcutta, Bombay, Karachi en Madrai soortgelijke maatregelen getroffen zullen worden, zoodat binnen korten tijd 't grootste en belangrijkste deel der Indische pers zal zijn lam gelegd. Zoowel de Brilsche autori teiten in Indië als de regeering te Londen schijnen voornemens te zijn, dezen maat regel met kracht door te voeren, aangezien men den steun, die Gandhi heert ondervon den van de pers, als een der voornaamste middelen in zijn strijd tegen het Britsche bewind beschouwt. De politie te Calcutta heeft wederom 15 aan hangers van Gandhi gearresteerd. De Khy- ber-pas aan de Indische Afghaansehe grens is voorloopig voor het verkeer tussclien beide landen gesloten. De Vereenigde Kamers van Koophandel 1e Manchester hebben een telegram uil Indië ontvangen, waarin zij gewaarschuwd worden, voorloopig geen goederen naar Indië te zenden aangezien deze geweigerd zulten Worden. AMERIKA EN HET VLOOT- VERDRAG. WASHINGTON, 30 April. (Reuter). In of- Coieele kringen meent men dat het vloot- verdrag nog deze week of op zijn laatst Maandag a.s. aan den Senaat zal worden voorgelegd. De drie afgevaardigden ter Londenjchn vloótconferentie, Stimson. Robinson en Adams hébben Hoover een bezo-ek gebracht om den politieken toestand te bespreken. THüRINGEN EN HET RITK. WEIMAR. 30 April (V. D.). Staatssecre taris Zweigeri heeft naar officieel Wordt meegedeeld de tusschen hét rijk en Thurin- gen bestaande meeningsgeschilten héden in een ronferentie met de Thuringsche regee ring besproken in de kwestie betreffende de Thuringsche volpiachlwel werd geen overeenstemming bereikt en de kweslie zal nu aan hel riiksgerechfshof worden voor gelegd. DUITSCH PROTEST TE WARSCHAU. BERLIJN. 30 April (V. DY. Het ministerie van builenlandeche zaken heefi het Duil- sche gezantschap te Warschau opgedragen met nadruk te protesteeren tegen de gedu rende den 'aatsten tijd herhaalde maleii voorgekomen gevallen van grensschending door Poolsche militaire vliegtuigen en er op te wijzen dat de Duitsche regeering onder geen omstandigheden bet systematische vliegen over de Duitsche grens zooals reeds het vorig jaar kon worden vastgesteld zal dulden, De gezant zal tevens herinneren aan de reeds het vorige jaar door de Pool- sche regeering gedane belofte om de schul digen zonder uitzondering te straffen. GEVAARLITKE INBREKERS GEVAT. BERLIJN, 29 April (WolfD. De Kor- rospondenz Steinberg meldt: Bij een inbraak sin de Flemmingstrasse werden hedenavond de inbrekers door de politie verrast en gevat Op het politiebureau bleek, dat men de gebroeders Sass had aangehouden. Zoöals men weet worden de gebroeders SaSs verdacht den indertijd opzienbarenden bankroof bij de Discontogeselischaft aan de Witienbergpiatz te hebben gepleegd, waar bij zij een gat in den grond hadden gehakt en door een dikken muur waren gebroken. 's Avonds om 10 uur hoorde een in de Flemmingstrasse wonende winkelier in den kelder een Verdacht geruisch, dat op zagen geleek. Hij waarschuwde de politie Toen de agenten het huis naderden, viel het hen öp, dat een op straat staande man een luid fluitsignaal gaf. Toen zij deD kelder binnendrongen, be merkten zij plotseling de inbrekers, die over een trap door eeD tweeden uitgang wilden ontsnappen. De agenten achtervolgden hen, en konden hen na een korte jacht aanhouden. In hun bezit vond men modern inbre kers-materiaal Zij hadden een groot gat gemaakt en wilden waarschijnlijk probeeren door bet gaf op den beganen grond te komen en den sigarenwinkel binnen te dringen. Zij droegen handschoenen zoodat zij zied niet door Vingerafdrukken konden verraden. De fwee werden in den loop van den nacht onder sterke bewaking naar hei hoofdbureau van politie gebracht, waar de dienstdoende commissaris hen een verboot afnam. STORM OVER FRANKRITK. PAfilIS, 30 April. (Ned. Tel. Ag.). Zware Stormen hebben op verscheidene plaateen in Frankrijk groote schade aangericht. Mét name in het wgnbouw-gèbiéd Is groote verwoesting aangrricht. In een 'orp zpn twee inwoner= door den bliksem ge dood. Op verscheidene plaatsen is brand Uitgebroken. 2-1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2