R.H.W. Fruit-Soda I UIT DE RIJNSTREEK. Dr.H.NANNING'S HAEMOFERRIN HISTORISCHE FIGUREN VRAGENRUBRIEK. 1906 LET OP R. H. W. FAILLISSEMENTEN. VOETANGELS EN KLEMMEN OP BELASTINGTERREIN. WADDINXVEEN. 1 O-Jarig bestaan EH.B.O. De afdeeling Waddinxvcen van de Ned. Ver EH.B.O. heeft haar tienjarig bestaan herdacht De feeslvergadering werd gehou den in een der zalen van het R.K. Bonds- gebouw aan de Burgemeester Trooststraat, alhier. Als feestredenaar trad op de he tende Dr. J W. Loos uil R'dam. privaat docent aar de Rijksuniversiteit te Leiden, mej C. G. Krul, piano en de heer W. Karre- man, viool, verleenden muzikale medewer king Het was een zeer gezellige avond. Burgerlijke Stand. Geboren: Hubertina Gerarda, d. v. H. van Os en M. E. Streng. Huibert, z. v. S. A. Verweij en J H. Troost Cornells Willem z. v. A. Harlog en A. T. Hardijzer. Jo seph Wilhelmus, z v. J. Th. Schutte en C. M Scherders. Pieter. z v. P. J. Revel en E G. M. van Eijl. Gehuwd: A Chr. Quint en C. J. A. Bos man. B W. F. Lichtenberg en M. Dijns. Overleden: N. van der Bas, 75 jaar. De onlangs opgerichte rijvereeniging lelt reeds een 16-tal leden, waaronder 1 dame. De lessen worden met ijver gevolgd. Instructeur is de heer Boslooper alhier, oud- wachtmeester der huzaren. ZWAMMERDAM. R. K. Volksbond. Vanwege den R.K. Volksbond werd in het Patronaatsgebouw aan den Ond-Bode- graafechsn weg alhier een lezing met licht beelden gehouden in het beiang van „Her wonnen Levenskracht" tot steun voor de T.B.C.-tres trading. De rede van den heer Haser, werd door lichtbeelden verduidelpt. Be voorzitter van den R.K. Volksbond opende en sloot de vergadering, na den epreker te hebben dank gezegd. De be langstelling voor deze zoo nattige zaak was helaas zeer matig. Kieeveieenigiag „Calrijn". De Kieevereeniging „Calvrjn" der Staat kundig Geref. Partij, afd. Zwammerdaro, heeft zich met een adres tot den Raad ge richt met verzoek aan de Zondagsheiliging bjjzondere aandacht te willen schenken, aan- gesien eiken Zondag in liet openbaar leiten als voetballen, melkventen, winkel- en .afé- opeting, visschen en dergelijke, tot leed wezen dier partij alhier plaats hebben. Een koe van den veehouder J. V. alhier, door een defect landhek op de3poor. tean gekomen, i3 gisteravond door den trein van 9.06 mt de richting Leiden doodge reden. De extra-collecte in de Ned. Herr. Kerk alhier gehouden, met het oog op hert tekort van pl.m. t. 2000, waarmede de re kening der Kerkvoogdij over het afgeloo- pen jaar simt, heeft opgebracht de som van f. 232,02. De heer J. van Eeek 'te Woerden heeft bedankt ais directeur der Chr. Zang', rereeniging „Zingt den Heere" alhier. RECLAME. Bloedvoomend versterkingsmiddel f 2.60 p.'/i flcxh.yi.60 p '4 flesch <329 NAPOLEON IB. V. „De geschiedenis van een misdaad.1' „Ma-ar u, mijnheer Favre, u ge looft daar toch niet aan l U weet toch, dat ik een eerlijk man ben (Woorden van d'en Prins-Presi dent aan den vooravond van den staatsgreep); De lener moge mij vergeven, dat ik wel wat- uitvoerig stilstond bij Lode wijk Napo leon's voorbereidenden arbeid, die hem naar de hooge plaats van eer en macht moest brengen; dat ik wat lang sprak lijn beginselen, zijn beginselen, die hem ,,de overtuigde verdediger der Repu bliek" deden «ijn, en over zijn beloften, onder aanroeping van Gods naam en met in pand geving van zijn eer gedaan, die Republiek ongesohonden en versterkt aan zijn opvolger te tullen overdragen. Dit aHe« steTk te belichten was, naar ik meen de, noodzakelijk, om een juist beeld to verkrijgen van den man, die ccnige jaren toen de Bonapartistische agitatie in *lle hoeken en gaten het land had bewerkt, <*d staatsgreep zou uitvoeren, welke de Republiek, waaraan hij trouw gezworen had, zou omverwerpen, de Nationale Ver gadering verjagen en de kanonnen doen osbranden op de boulevards, teneinde den jaatsten tegeD stand tegen het naderend ej£erECha.p plat te schieten "at nu volgt is de daad. welke Victor Hugo in een zijner weTken noemt: ,,De ge schiedenis van een misdaad." M W Het waa December 1S51 geworden. In -lei 1852, deD tweeden Zondag, zou het residentschap van Lode wijk Napoleon jnndigea. Vóór dien dag moest de groote e®H8sing, waarop hij aanstuurde, zijn ge- aüen. De kiezers zouden hem wel tn ^eerderheid gunstig gezind zijn, maar in e leidende politieke kringen was men hem vijandig gezind. Uit deze kringen kon een scherp verzet komen en, wie weet, ook een wijziging vaD de volksstemming. Dit moest worden voorkomen. Niet langs wet- telijken weg, niet door middel vaD een regelmatige procedure, durfde hij zi.in doei bereiken. Hij had nu de macht: welnu hij zou er gebruik van maken, wel overtuigd, dat ,,het volk" later alles zou goedkeu ren, wanneer hij geslaagd was, evenals het hem zon verloochenen, zoo hij geen suc ces had. Het plaD was nu goed overdacht en de uitvoering er van nauwkeurig voorbereid. De machten, die handelend konden optre den, waren ziïn handlangers. Generaal Saint-Arnaud die den treurigen moed zou hebben met Frnnsrhe kogels op Fransche burgers te schieten (1), was minister van Oorlog. Met dezen. met. de Morny, Mac- quart, de Persigny. Magnan en de Matipas ministers, politici of militairen wor den in stilte de maatregelen genomen. Magnan siond aan het hoofd van het gar nizoen van Parijs. 60.000 man. goed be werkte" troepen, die vuur en vlam waren voor de Bonapartistische idéé. Van een en twintig generaals had de President zich ,,de enthousiastische medewerking" verze kerd. De politie was in handen van zijn vriend de Maupas. Generaal de Lawoes- tine, toegewijd aan Bonaparte als geen ander, had de bevelvoering gekregen over de nationale garde en een anderen een minder vertrouwden chef, generaal Per- rot vervangen. Natuurlijk kon zulk een groot complot niet volkomen geheim blijven. Er liepen geruchten, die, tegengesproken, telkens opnieuw opdoken. Den ren December van het jaar 1851 was er ten Elysée-paleize re ceptie, de gewone Maandagavond-receptie. Het was er vol als altijd; militairen, par lementsleden, mannen van wetenschap en kunst, hooge magistraten. Ook de hertogin van Hamilton was er met haar nicht- de prinses van Baden. De President was op geruimd op de kalme wijze, die hem eigen was, zacht, welwillend, omwikkelend. Hij spreekt met Ferdiuand Favre, burgemees ter van Nantes. De geruchten over een staatsgreep, door den President beraamd, komen ter sprakr ,,Maar u, mijnheer Favre, u gelooft dam tooh niet aan V' vraagt de President. ,,U weet toch wel, dat ik een eerlijk man ben De heer Favre is gerust, overtuigd, vol eerbied voor zulk een karakter... Fenige oogenblikken later zou hij wel ontgoocheld zijn geworden, indien hij had kunnen zien en hoor en wat bij den lioogcn schoorsteenmantel van het ontvang sa Ion plaats greep. Daar stond Lodewijk Napo leon in zijn geliefkoosde houding, de han den op den rug, met het haardvuur achter zich. Onder de gasten, die zich om hem groepoerren, is de kolonel Yieyra, chef van den genera-len staf der Nationale Garde. Met een blik roept de President hem tot zich. De omstanders maken plaats en ruimte. „Kolonel", zegt <£e President zachtjes, „is u u zelf genoeg meester otn uw ont roering te verbergen V' „Ik zou het mcenen, Prins". „Welnu: vennacht!" Fn de President vofcgt er aan toe: „U heeft geen spieT vertrokken; uitmun tend!" Om elf uur is de receptie afgeloopcn. Niemand, die niets Weten mocht, heeft iets vermoed van waf er gebeuren zou. Zelfs de hertogin van Hamilton niet. Toen zij heenging, legde haar neef, kalm en be daard als altijd, echter even zijn hand op Iiaar arm en zeidp: Marie, denk vannacht aan mij." De hertogin was er van onder den in druk geweest. Den volgenden morgen had zij de woorden pa6 goed begrepen. Want in den nacht had de staatsgreep plaats gehad. Id den nacht waren de niet- Bonapartistische leiders in het parlement en tall van afgevaardigden uit hun bed ge licht en achter slot en grendel gezet. Bij het aanbreken van den dag was Parijs op belangrijke punten vol soldaten; kanonnen stonden tot vuren gereed op de boule vards; een poging van republikeinsche zijde om de Republiek te redden werd in de straten der hoofdstad bloedig en zonder pardon gestuit. (2) De „eerlijke man" had zich ontpopt: voor hem wa-s Parijs, was de gekroonde macht wel eenige geschonden eeden waard. Het is begrijpelijk, dat een storm van verontwaardiging door de republikeinsche gelederen ging. Begrijpelijk ook, dat man nen als Victor Hugo, met zijn geweldige fantasie, den bedrijver van dezen staats greep geeselde mot alle kracht en ai het talent, waarover hij beschikte. Zijn werk „De geschiedenis van een misdaad" is een hartstochtelijk pamflet, dat men ais pen (boeienden roman leest. Als een vervolg op (zijn „Napoleon de Kleine" onthult het den -onder- en achtergrond van Lodewijk Napo leon's intrigue en laat bet geen stuk aan hem heel. Maar Victor Hugo, verbannen met 69 andere volksvertegenwoordigers^), kon pjechts met woorden den man van den staatsgreep bestrijden. En... de meerder heid van het Franec'he volk ging na<ar de zijde van den sterkste. Dat was, voor het oogenblik, Lodewijk Napoleon. En ook dieze was een virtuoos in woor den. Onmiddellijk na het groote gebeuren, wordt de Nationale Vergadering en wordt .de Raad van State ontbonden verklaard; de staat van beleg tc Parijs afgekondgd; het Fransche volk opgeroepen om tusschen 14 en 22 December zijn stem uit te bren gen. In een beroep op „het Volk van Frankrijk" worth dat tot rechter aange steld tusschen de volksvertegenwoordigers en den Prins Aan dat Volk de taak c„ti zich als souverein uit te spreken. Tot het leger heet het: „Ik doe een loyaal beroep op het volk en op het leger <en ik zeg hunEen van beide- gij verschaft mij de middelen om uw welvaart te verzekeren, of gij kiest een ander in mijn plaats!" En Êeger en volk gaan mee en met bijna- railhoen 6 te-mm en wordt Lokiewijk Na poleon benoemd tot verantwoordelijk hoofd der regeering voor den tijd van tien jaren. Dat is de macht in ééD hand. Dat is de dictatuur. Dat is het voorloopig bewind, dat het keizerschap voorafgaat. Zoo eindigde voor Lodewijk Napoleon het jaaT 1851de afgevaardigde wite Pre sident, de President dictator geworden. Eer er een jaar voorbij zal zijn, i*s de Dictator Keizer. Het ontzaglijk prestige van -den grooten Bonaparte had deD klei nen Bonaparte omhoog geheven. Maar die staatsgreep, die staatsgreep met do geschonden eeden, met het bloed bad. met de maatregelen van geweld tegen de wettige volksvertegenwoordigers is toch altijd een bezwarend iets! Hij moet goed gepraat worden. Welnu, dat is niet moeilijK voor een man als dezen eerzuchtige. Hfj wacht den uitslag der stemming af en dan schallen zijn woorden over het land „Frankrijk", ztto zegt hij tot de commis sie van stem opneming, die hem eerbiedig- lijk geluk wenscht met zijn overwinning. „Frankrijk heeft geantwoord op het loyaal beroep, dat ik op het land gedaan heb. Het heeft begrepen, dat ik slechts uit de wettigheid was getreden om in het recht terug te keeren f4). Meer dan zeven mil- lioen stemmen hebben mij vrijgesproken" Van het oogenblik dier vrijspraak af ge voelt hij zich heer en meester iD Frankrijk •Het uitroepen van het Keizerschap is nu •nog slechts een kwestie van het vinden van •een geschikt oogenblik. Den len Januari •1852 wordt de Gallische haan op de stan daarden cn vaandels Vervangen door een adelaar en de Parijsche geestelijkheid met den aartsbisschop Sibour aan het hoofd, blijkt politiek „bij" te zijn en heft dien dag in de Notre Dame. waar de Prins- Dictator een Te Deum lant zingen, de woorden aan Domine, salvum fac Ludovicum Napo- leonom. Heer, behoed Lodewijk Napoleon, heeft de geestelijkheid van Parijs zingend ge beden op I Januari 1852. Acht dagen later bevat de „Moniteur", de Fran'sche Staafs- courant, twee besluiten, waarbij 84 volks vertegenwoordigers „verbannen", of „ver wijderd" werden (69 verbannen, de overi gen verwijderd). Vijf worden gedeporteerd naar Fransch Guyana, de strafkolonie. Tot de „verbannenen" of de „verwijderden''be- hooren Victor Hugo, dien ik reeds noemde, Pelletier, Raspail, de generaals de Lamo- ricière en Ohangarnier, Emile de Gira-rdin, Edcar Quinet, de Rémusat en Thiers. Weer eenige dagen later, den 14en Ja nuari, vaardigt Lodewijk Bonaparte de nieuwe Grondwet uit, die hem a! ver klaart hij zich ook verantwoordelijk voor het Fransche volk, op hetwelk hij steeds een beroep moet kunnen doen! allo macht in handen geeft, de absolute macht, zonder eenige controle. De Senaat wordt door hem benoemd; het „Wetgevend Li chaam", beroofd van zijn rocht van initia tief en interpellatie, kan alleen de ontwer pen, die het voorgelegd worden, bespre ken. Dank zij het instituut der officieele ccndidaturen, wordt het samengesteld uit vrienden van de Regeering. Met dit instrument van despotisme, dat nog onrgeVuld werd met de afschaffing van het recht von vereeniging en van de vrijheid der drukpers, begon de „derno- cratisdbe" republikein Lodewijk Napo leon. die beweert! bad „de priester der Republiek" te willen zijn, rijn alleenheer schappij. A. J. BOTHENIUS BROUWER, (1) Bij de bekende agitatiën van gene raal Boulanger, die tusschen 1886 e-n 1890 Frankrijk in beweging brachten, werd de „brave général", die op het beslissend oogenblik den moed der consequentie mis te. „een Saint-Arnaud van een tingel-tan- gel" genoemd, welke qualificatie hem veel kwaad deed. (2) Hoe groot het aantal slachtoffers was, is niet bekend. Van hooger hand was al het mogelijke gedaan om het publiek daaromtrent onwetend te laten. Doch een „officieele" lijst werd later bekend ge maakt, blijkbaar om het bloedbad urs min der erg da-n gezegd werd eenigszins tc doen verontschuldigen. Dip officieele lijst erkent 191 dooden, waaronder vrouwen en kinderen. Tijdgenooten hebben beweerd, dat er heel veel meer waren, wat. belaas, waarschijnlijk is. (3) VictoT Hugo heeft Frankrijk niet weer willen betreden, zoolang Napoleon er zich zou be'vinden. De „gratie*' aan de verban- ncren aanvaardde hij niet, Eerst na den val van het tweede Keizerrijk, den 4en September 1870, kwam hij in zijn land terug, na in België en in Engeland ge woond te hebben. (4) Dit merkwaardige zinnetje, dat in het Fransch luidt: „que je n'étais sorti de la Iégalité que pour rentrer dans Ie droit", was niet van hem zelf. Hij had het uit een brief van den bisschop van Nancy, die het weer, op zijn beurt, had van een dorps pastoor. Maar het zinnetje was bruikbaar, zeer bruikbaar... C. U. te L. Lisse. Sassenheim, Oegst- gcest, Leiden, Leiderdorp, Koudekerk, Al phen, Zwaramerdam, Bodegraven, Gouda, Stolwijk, Bergambacht, Bergstaepsche veor Lekdijk (Zuidzijde). Groot-Amraers, Laag- Blokland. Giessen-Óudekcrk, Gies6endam, Hardinxveld Gorinohem, Sleeuwijk, Wou- driohem, Rijswijk, Giessen. Neer- en Op- Andel. Veen. Wijk, Aalburg, Hensden, Herpt, Haarsteeg, Vlijmen, Den Bosch. Totaal 127.8 K.M. Den Bosch. Heusden, Genderen, Eethen. Meeuwen, Dussen, Muil kerk. Al mice rk Totaal 33.7 K.M. Almkerk, Woudrichem Gorinohem, zelfde route als boven naar Lisse. Totaal 99 K.M. 3-4 RECLAME. Raadgeving voor jonge Meisjes, die naar Amerika willen gaan. Onze Amerikaansche correspondent zendt ons de volgende raadgeving aan het adres van jonge meisjes die naar Amerika gaan willen .Waar dit advies komt van verschil lende vereenigingen die de belangen dor jonge mei9jes voorstaan, geven ivo daar aan gaarne plaats in ons blad. „Gaat niet naar New-York, indien ge er niet zeker van zijt een wekelijkscli inkomen van minstens 25 dollar te zullen hebben. Deze waarschuwing wordt gericht tot alle jonge vrouwen in Amerika en in het bui tenland, die van plan zijn naar New-York te komen en daar in hun levensonderhoud te voorzien. Zij gaat uit van de Afd. Ka merhuur der Welfare Council of New-York City, welke laatste uit een groeip clubs en vereenigingen bestaal. die kosteloos hulp verleenen aan jonge vrouwen in het vinden van een onderdak. De waarschuwing van Mevrouw Angelika W. Frink in haar kwaliteit als voorzitster van de Afd. Kamerhuur der Welfare Coun cil, luidt als volgt: Jonge vrouwen in geheel Amerika en in vele Europeesche landen schijnen nog in de meening te verkeeren, dat het heel ge makkelijk is voor een meisje om werk (e vinden in New-York City en dat zij daav even goedkoop ban leven als thuis. De da- gelijfcsche ondervindingen van dit bureau wijzen echter uit, dat er zeer weinig grond bestaat voor deze vermoedens. Wij zijn ervan overtuigd, dat een jonge vrouw, die voor het eerst in New-York komt, onmogelijk voor minder dan 25 dollar per week in Brooklyn leven kan in com fort en onafhankelijkheid. Wij hebben jaar in. jaar uit de levenswijze van duizenden meisjes en vrouwen, die bij onze bureaux om hulp komen, bestudeerd en zijn tot de conclusie gekomen, dat het volgende een minimum-budget is voor de onafhankelijke jonge vrouw n.l. zij, die alleen woont zonder directe of indirecte hulp van vrien den, bloedverwanten of weldadigheidsinstel lingen- Kamerhuur 8 per week (7 in Brooklyn! Voeding10.50 KJeeren 3.85 200 per jaar!' Trams, telefoon 1.25 Totaal voor 'l noodigste 23.60 Nu schiet er slechts 1.40 over voor amusement, sparen, kerk en liefdadigheid, medicijnen, rekeningen van dokter en tand arts, vacanlie-uitslapjes, japonnen uitstoo- men en alle andere voorkomende uitgaven. Er is niets uilgetrokken voor de wasch, het geen dus heteekent, dat een meisje met 25 per week dat zelf moet doen en gewoonlijk doet ze dat ook. Het meisje, dat naar New-York komt, moet er op rekenen van 7 lot 8 dollar per week voor een kamer te moeten betalen, omdat dit de laagste prijs is, waarvoor een behoorlijke kamer te krijgen is. Een hoogst enkele keer kan men een goede kamer voor minder brijgen, maar zulke meevallers zijn erg onzeker. Verder wordt het voor een meisje, dat alleen in New-York staat, hoe langer hoe moeilijker om werk te vinden vooral wanneer zij geen bepaalden tak van ar beid beoefent. Werkgevers, die meisjes zon- dpr eenige ervaring in dienst nemen, zoeken bij voorkeur ben uil, die nog bij hun ouders wonen omdat zulke meisjes gewoonlijk tevreden zijn met lage loonen. Terwijl deze toestanden volkomen be kend zijn aan de sociale medewerkers der hulp-verleenende clubs en vereenigingen, worden zij onophoudelijk persoonlijk aange zocht en ontvangen zij brieven uit Duitsch- lahd, Frankrijk, Engeland en uit de vier hoeken van Amerika van meisjes, die ge reed slaan naar New-York Ie komen, ook al hebben zij hier vrienden noch bloedver wanten, geen betrekking in het vooruitzicht en maar heel weinig kapitaal. Dit is vooral het geval bij meisjes, die van plan zijn in New-York een betrekking le vinden als gou vernante, kamenier, hulp in de huishouding o( als dienstbode ITet schijnt nog niet tot ben doorgedrongen te zijn. dat het modern ingerichte appartement, de ononderbroken schooldag der kinderen en het algemeene gebruik van eleclrische en andere werktui gen ter besparing van handenarbeid ge maakt hebben, dat duizenden families bet zonder hulp van buiten afdoen Onze raad aan de jonge vrouwen is daarom: „Blijft weg van New-York, tenzij ge zeker zijt minstens 25 dollar per week te zullen verdienen of over een bedrag be schikt, waarvan ge ettelijke weken leven kunt. totdat ge een vaste betrekking ge vonden Jielpt." Association lot Promote Proper Housing for Girls. 108 E. 30th. Str. Catholic Room Registry, League of Catholic Women, 338 Lexington Avenue Room Registry for Jewish Girls and Wo men. 2875 Broadway Young Women's Christians Ass'n of Brooklyn, 30 Third Ave. Brooklyn Young Women's Christian Ass'n of the City of New-York, 610 Lexington Avenue. Geëindigd: J. de Jong, kaashandelaar, des tijds Bodegraven; cur. mr. H. N. J. Bink, door verbindend worden der eenige uitdee- lingrlijst. Singuliere zaken. In Limburg hoort men wel eens de spreuk- „Oude koeien uit de sloot, gezel ligheid snel henen vlood." Ik hoop echter, dat thans de uitzondering eens niet den regel zal bevestigen, indien ir. dit artikeltje voor de variatie een oude koe uit de sloot gehaald wordt, want het verstoren van de gezelligheid 36 bijkans nog grooter zonde, dan het miskennen van rie humor. Naar ik vertrouw, zullen H.H. effect en- bezitters niet gebelgd zijn, indien hier tus- sebon bun kunstzinnig bedrukte paipieren en een „oude koe" verband gelegd wordt, want het zijn juist de merkwaardige denk beelden, welke nog dikwijls verkondigd worden, die mij aanleiding geven tot on derstaande beschouwd ng. Meer gepreciseerd wil ik de vTaag omd^r de loupe nemen of voor particulieren de verplichting bestaat, om de opgaven be treffende de inkomsten hunner effecten, desgevraagd door het overleggen van een lijst dier effecten te motiveeren. Voor een juiste beantwoording dezer vraag is het gewenscht kennis te nemen van de artikelen 70 en 74 der wet op do R. I. B. In eerstgenoemd artikel wordt bepaald, dat de Inspecteur dein belastingplichtige, die een aangifte heeft gedaan, kan uitnoo- digen om mondeling of schriftelijk nadere inlichtingen te gevem. Indien nu de Inspecteur een specificatie van hot effectenbezit van een particulier wenscht, zou hij op tweeërlei wijze te werk kunnen gaaneerstens door op een officieel formuFer den aangever te verzoel/hn, hem op bijgesloten antwoordformulier een spe cificatie van alle op 1 Mei in zijn bezit zijnde effecten te doen toekomen. Een tweede weg zou hierin bestaan, dat de Inspecteur den particulier verzocht om inzage van zijn privé-administratio of om het regu van de bank, indien de effecten aldaar in open bewaring zijn gegeven Er bestaat tusschem deze beide handel wijzen een zeer gTOot verschil; immers, de eerste handelwijze wordt m.i. gedekt door het recht van den Inspecteur om inlichtin gen te mogen vragen, dooh indien de In specteur de tweede wijze volgde, zou hij meer doen, dan waartoe hij gerechtigd ie, aangezien in reeds genoemd artikel 70 be paald wordt, dat alleen zij, die ingevolge de wet verplicht zijn boek te houden, d.w.z. in 't algemeen dus kooplieden, gehouden zijn den Inspecteur inzage te verleenen van boeken of andere bescheiden, die tot staving der aangifte kunnen dienen. Hier uit kan onmiddellijk worden afgeleid, dat dus de Inspecteur wettelijk niet bevoegd is den partioulier naar aanleiding van diens aangifte, inzage te vragen van boeken of bescheiden, die tot staving dezer aan gifte kunnen dienen. Dooh nu konut bet zonderlinge! Gesteld, dat de inspecteur tooh inzage vraagt van dergelijke boeken of bescheiden, dan heeft de belastingplichtige het volste recht te weigeren hieraan te voldoen, doch dan zal hij zeer waarschijnlijk ervaren, dat de In specteur gebruik maakt van zijn recht om den aanslag in afwijking van de aangifte vast te stellen (d.w.z. dat de aanslag over een vrij wat hoogeT inkomen wordt bere kend, dan bet aangegeven). Het singuliere geval doet zich dus voor, dat de belastingplichtige, die in zijn recht was, wordt bestraft; immers hij ontvangt een te hoogen aanslag en zonder noodzaak wordt van zijn aangifte afgeweken. Reclameert vervolgens de belastingplich tige, dan is de Inspecteur ingevolge art.- 74 wel gea*echtigd tot het nemen van in zage van boeken en bescheiden, aan de hand van welk onderzoek de Inspecteur zich kan overtuigen of de aanslag te hoog werd opgelegd. Langs dezen omweg kan dus de Inspec teur zijn doeleinde® bereikem, doch de bo ven omschreven handelwijze is en blijft zeer vreemd- Waar blijft ten slotte de waarde van wet telijke voorschriften, indien deze eener- zijds zonder meer overtreden kunnen wed den en anderzijds de wettelijk in zijn recht zijnde bestraft wordt? Indien men nagaat, waaraan deze vreem de toestand zijn ontstaan te danken heeft, dan 6chi;nt de verklaring gezocht te moe ten worden in de historie der wet. In het regeeringsontwerp stond in art. 70, dat iedere aangever desgevraagd boe ken of andere bescheiden moest vertocmeru Tegen deze redactie rezen in de Kamer bezwaren. De meerderheid verklaarde zich voor een amendement, dat de verplichting om inzago te verleenen, beperkte tot die aangevers, welke ingevolge de wet ver plicht zijn boek te houden De Regeering racende nu ook deze beperking te moeten invoeren in art. 74. waardoor particulieren ook vrijgesteld zouden zijn inzago te geven van boeken of bescheiden na een ingedien de reclame. Doch daarmede kon de Kamer zich weer niet vereenigen, tengevolge waar van de huidige halfslachtige toestand is ontstaan. Het antwoord op bovengestelde vraag moet dus luiden, dat de particulier wel des- gevraagde inlichtingen betreffende de aan gifte moet verstrekken, docb dat hij in eerste instantie kan weigeren inzage to verleenen van boeken of bescheiden. Een andere zaak is echter, dat de bo nafide particulier ter vermijding van onnoo- dig reclameeren, verstandig doet de ge vraagde paperassen op perste aanvrage over te leggen Tevens volgt echter uit een en ander, dat niemand, indien er althans niet gere clameerd werd, verplicht is. inzage te geven van boeken of bescheiden betreffen de een jaar, waarover reeds een aanslag werd opgelegd Vragen op dit gebied zullen gaarne door onzen medewerker worden beantwoord.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 15