HILLEGOM pj/y A p UIT DE OMSTREKEN. DE AVONTUREN VAN ADAMSON. - T« S ""*"^7 II c AT (r LAND- EN TUINBOUW. AALSMEER. Coöp. Tuinbouw-Aankoopver. Ce Coöperatieve Tuinbouw Aankoopver- eewgmg hield haar jaarvergadering in hotel „De III Kolomen". De voortitter, de heer G. Groeneveld, sprak een kort openingswoord, waarbij hij de verheugende mededeeling kon doen, dat het afgeloopen jaar voor de vereeniging gunstig was geweest, dank zij vooral het uitste kende weer, waardoor bij den kassenbouw weinig stagnatie werd ondervonden. Door de Coöperatie werd een 149-tal kas sen. zoowel hier als elders, gebouwd. De notulen der vorige jaarvergadering werden door den secretaris, den heer Alb. Spaargaren Jbzn., gelezen en onveranderd vaslgeslsld. De rekening en verantwoording, alsmede het jaarverslag, den leden in druk toegezon den, werden zonder bespreking goedgekeurd. De heer Jc. Bol Pzn. bracht namens de Financieele Commissie rapport uit. Alles was in volkomen orde bevonden en namens de Commissie bracht hij den boekhouder, den heer M. Alderden Jzn., een woord van har- telijken dank. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Jb. Alderden Dzn., G. Groeneveld en C. Keessen A.Wzn. In de plaats van den aftredenden Com missaris, den heer P. .Tooren, werd gekozen de heel Alb. Eveleens Wzn. Tot leden der Financieele Commissie wer den benoemd de heeren D. van Daatzclaar, G. Hansen Jbzn. en W. Oor Jzn. De subsidie aan den Aalsmeerschen Tuin- bouw-Bond werd weer op f. 50 vastgesteld. Het voorstel van het bestuur, om rente te heffen van alle posten, welke één maand na levering niet zijn voldaan, werd aange nomen. Het te heffen percentage zal het be stuur onderling regelen. Aan het besluit werd terugwerkende kracht verleend tot 1 Januari 1930. Nadat bij de rondvraag nog enkele interne aangelegenheden werden besproken, sloot de voorzitter met een woord van dank en den wensch, dat 1930 voor de vereeniging weer een gunstig jaar zou mogen zijn, de verga dering. welke door vele leden werd bijge woond. Posterijen. Betreffende de klachten, welke den laat- sten tijd in deze gemeente werden verno men, omtrent den gang van zaken van het postwezen, kan worden gemeld, dat in ver schillende wijken de bestelling thans tijdiger geschiedt. Dit is te danken aan een confe rentie, welke B en W. met den Inspecteur der Posterijen hebben gehad. Toch blijven er nog verschillende menschen over, welker verwezenlijking een goede functioneering van het postwezen ter plaatse kunnen be vorderen. Daarom zullen B. en W. hierover nogmaals een conferentie met den inspec teur aanvragen, waarbij ook de raadsleden D. Jongkind, Jb. Alderden en Joh. Mensing, alsmede de voorzitters der veilingen tegen woordig zullen zijn. De alhier gehouden Emmabloem- collecte heeft de niet onbelangrijke som van f. 490.06'/j opgebracht Als jongste bediende aan het bedrijf van gemeentewerken is door B. en IV. met ingang van 5 Mei a.s. benoemd G. Panne- koek Hzn. HAARLEMMERMEER. Cotperatisve Boerenleenbank „Haarlemmermeer". In hotel de Groot te Hoofddorp werd ge houden de algemeene vergadering van de "oöperatieve boerenleenbank „Haarlem mermeer." Aan het door den directeur uitgebracht jaarverslag ontleenen wij enkele bijzonder heden: Het aantal leden op 1 Januari 1999 bedroeg 414; gedurende 1929 zijn toegetre den 37, eamen 431 leden; het lodental ver minderde daarentegen door vrijwillige uit treding, door vertrek uit de gemeente en door overlijden, in totaal met 34, zoodat het aantal leden op 31 December 1929 be droeg 417. Bedrag der spaargelden op 1 Januari 1929 f. 1.072.729,52; gedurende het jaar '29 werd in totaal ingelegd f. 799.274.94; samen f 1.972.091 46; gedurende het jaar 1929 werd terugbetaald f. 713.230.89, totaal bedrag der spaargelden op 31 December 1929 de som v«n f. 1,158.773.57. Op 1 Januari 1929 waren in omloop 1054 spaarbankboekjes; in 1929 werden uitge geven 146, samen 1200 hoekjes; in 1929 wer den ingetrokken 50, zoodat op 31 Decem ber 1929 in omloop waren 150 spaarbank boekjes. Op 1 Januari 1929 was totaal uitgezet aan voorschotten en hypotheken de som van f. 347.224,72; in 1929 werd verleend aan voorschotten en hypotheken f. 114.875, samen f. 462 099 72; in 1929 werd afgelost op voorschotten en hypotheken f. «7.631.23, iP 31 December 1929 was dus het saldo voorschotten en hypotheken f. 394.468.49. In het afgeloopen jaar is eeD winst ge maakt van f. 4768.56. Bekrachtigd werd de aangegane crediet- oyereenkomst met de coöperatieve vereeni- „Motorgraanmaalderij en Verbruiks- vroeniging „Haarlemmermeer." Als lid van den Raad van toezicht werd ""kozen de heer W. v. d. Peet; als leden yap het bestuur de heeren O. de Kok en J- Ran. Oprichting Korfbalclub. Op een daartoe gehouden bijeenkomst ia e Hoofddorp opgericht een Chr. korfbal elob onder den naam „Advendo". Het be stuur werd als volgt samengesteldde heer Deddens. voorzitter: de heer X. \Y amsteekcr, 2e voorzitter; mej. J. Dun- ffeg. secretaresse, mej. J. Busscher 2e se- ^etaresse; P. Oldenburg, penningmeester an mej. N. Helder, 2e penningmeestej*es6e. Pastoor Karskens, te Hoofddorp i6 door den Bisschop van Haarlem benoemd tot pastoor te 's-Gravenhage, terwijl in zijn plaats werd benoemd pastoor F. Hul te Overzande. In den korten tijd dat paatoor Karstens te Hoofddorp werkzaam is, heeft hij zien doen kennen als een geestelijke, die are» geheel en al voor zijn parochianen gaf eu hun in alles met raad en daad bijstond. Met leedwezen zien zij dan ook hun alge meen geachten en beminden pastoor na-ar elders vertrekken. De Emmabloem-collecte heeft alhier opgebracht de aom van bruto ongeveer 850. HILLEGOM. Ernstig verzet tegen de politie. Drie Brabanders, die in den laten avond per fiets door de gemeente reden en zeer luidruchtig waren door het gebruik van te veel drank, werden door een der politie agenten aangemaand ora zich rustig te ge- dragen. In plaats van gevolg aan dezen wenk te geven, vielen ze den agent on verhoeds aan. Hij kreeg een slag boven de oogen, waardoor een wond ontstond. Inmiddels was er een tweede agent en een gemeente-veldwachter bijgekomen; de gummistok en de revolver werden getrok ken, maar toen wisten de mannen m 'het duister te ontkomen met achterlating van een rijwiel en een jas. Later zijn ze in de Zilk, waar zij in een zanderij werken, opgespoord. De dader kreeg een procesverbaal en zal zich straks vooi dit ernstig misdrijf te verantwoorden hebben. Poppenhuis en Klein Dnimpje. Het Kinderkoor „Flora" heeft onder lei ding van den heer J. Post, directeur, voor de zeer goed bezette zaal van den heer Sistermans een uitvoering gegeven. De zang van de jongens en meisjes werd aan de piano begeleid door den heer J. Pa ling, die welwillende medewerking verleen de en bovendien nog een rapsodie van Liszt ten gehoore bracht. De poppenmoeder was heel goed, de uitgevoerde dansen waren mooi. De jongens in het kindersprookje ran Kic-in Duimpje zoDgen en speelden uitstekend. Klein Duimp. je was lief, zij oogstte het succes van den avond. „Flora" heeft een avond gegeven waar van klein en groot genoot, de jeugdige zan geressen en zangers niet het minst. Abonnementen en advertentiën kunnen worden opgegeven aan J. HOOGKAMER, Weeresteinstraat No. 108, alhier. NOORDWIJKERHOUT. Concert. Ter eere van den verjaardag van Prinse3 Juliana gaf de R.K. Mnziekvereeniging „St. Jeanne d' Are" een concert in de gemeen te-tent, onder de bekwam© leiding van den heer C. de Haan te Leiden. Een nationaal programma werd keurig afgewerkt en vond algemeene belangstelling. De melkprijs is wederom verlaagd en bedraagt- thans slechts 10 ot. per Liter. In de plaats van mej. Flora Parlevliet, die bedankte, is aJs „Zélatrice" voor de „Macht van 't Kleine" aangesteld raej. Adriana Mens. OEGSTGEEST. GEMEENTERAAD. fieiiingspercentage gemeentelijke inkomsten belasting gehandhaafd Subsidie-verleening zangconconrs op 2den Pinksterdag - Ver hooging subsidie voor aanschaffing van een motorspnit. Onder voorzitterschap van den burge meester kwam gisteren de raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Afwezig waren de wethouders Zandbergen en Rubenikamp, deze is nog steeds onge steld en de heer Paardekooper. De notulen, voorgelezen door den secre taris, den hoer J. G. M. van Griethuysen, worden onveranderd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken bemerken wij o.a. Eenige mi&sieven van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van genomen raadsbe sluiten. Missive van den Minister van On derwijs, betreffende de uitkeering in ver band met de L.O.-wet. Goedkeuring van Ged. Staten om het Wijckerslootlaantje af te voeren van den legger van wegen -en voetpaden De uitgang van de Duinzicht straat blijft bepaaJd als in de desbetref fende raadsvergadering was voorgesteld. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Van de woningbouwvereeniging „Buiten- inyt." is ingekomen een verzoek tot het bouwen van 42 woningen aan den Rijnzbht weg WoTdt in handen gesteld van B. en W. om advies Een verzoek van de Centrale VeTeen. ter behartiging van Zenuw- en Zielsziekten om toetreding aJs lid, wordt op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aange- nomen. Een verzoek van Rageman om ver- j gunning tot het bouwen van een schuiten- 1 i huis in den Kikberpolder. wordt toegestaan I tegen een jaarlijksche recognitie vaD f. 3.50 Van den Minister van Onderwijs is ont- I vangen een schrijven, houdende goedkeu ring tot aanstelling van een 4e leerkracht (tijdelijk onderwijzeres) aan de O. L. school Terweeweg. Aangezien het leerlin gental volgens de betreffende wet is over schreden (193) thans 195, vragen B. en W. machtiging om hiertoe over te gaan. Wordt goedgekeurd. In aansluiting hierop stellen B. en W. voor hen te machtigen na overleg met den Inspecteur L. O. om de in dienst gestelde kweekelinge te handhaven. Hiertoe wordt besloten. 2 Agenda. 2. Stemming voorstel verhaal premie Ziektewet. Het voorstel van B. en W. om geen premie te verhalen van do losse arbeiders, wordt aangenomen met 5 tegen 4 stemmen, die van de heeren: Den Ouden. Uittenbogaard, Varekamp en v. d. Burg. 3. Vaststelling heffingspercentage Gem. Inkomstenbelasting. In verband met de a^s. invoering van de betreffende Rijkswet ach ten B. en W. het ongewenscht, om het hef- fingspercentage deT Gem. Ink.bel. thans te verlagen en stellen voor dit te hand haven op 2% pCfc. Wordt na bespreking vastgesteld. 4. Comptabiliteit. Een voorstel coinpt*- biliteit wordt na voorlezing goedgekeurd. 5. Voorstel wijziging Gemeenterekening 1928. De voorzitter deelt mede, dat Ged. Staten verzoeken in de gemeenterekening 1928 eenige administratieve wijziging te brengen. Wordt goedgekeurd. 6. Voorstel op advies raadscommissie ter zake wijziging Bouwverordening. Het ad vies wordt voorgelezen, waaruit wij opmer ken dat do commissie voorstelt B. en W. uit te noodigen zoo spoedig mogelijk met voorstellen tot wijziging te komen. B. en W. stellen voor dit rapport voor kennisgeving aan te nemen, aangezien zij bij voorkomende gevallen toch met voor stellen komen en een algeheele wijziging in de administratie een ernstige zaak van overweging zaJ beteeken en. De heer Varekamp bepleit het voorste1 der commissie en acht zooals in het ad vies genoemd, benoeming van deskundigen zeer gewenscht. De heeren Den Ouden en Bakker zijn van meening dat èn de com missie hn B. en W. wel van hetzelfde denkbeeld doordrongen zijn. De heer Uit tenbogaard had verwacht, dat gezien de verschenen boekdeelen dezer zaak, heden avond een eindbesluit genomen zou worden. De voorzitter constateert uit de bespre kingen dat B. en W. en de commissie het over de feiten volkomen eens zijn en acht het voorstel van B. en W. aidus aange nomen. Alle leden voreenigen zich daar mede. Voorts wijst de voorzitter op de toekom stige woningwet en acht daarom ook alge heele wijziging ongewenscht. Bij voorko mende gevallen tot wijziging zullen B. en W. met voorstellen komen. 7 Aanvraag subsidie voor R.-K. Hoogere Burgerschool te Leiden. Op voorstel van B. en W. wordt, subsidie toegestaan over 1928 ten bedrage1 Va«n f. 185.80 per leerling. 8. Credietaanvraag voor receptie en me daille voor Zangconcours. De voorzitter deelt mede, dat. van den Al?. Bond van Chr. Zangvereenigingen is ingekomen een schrijven, vermeldende, dat den 2en Pinksterdag in de buitenplaats Oud-Poelgeest een Zangconcours zal ge houden worden in verband met het 20»-jarig bestaan van de Chr. zangvereen. „Debora alhier. B. en W. zijn van raeening dat beoefe ning van de zangkunst in de gemeente moet worden toegejuicht en stellen voor hen voot deze gelegenheid een crediet toe te staan vanf. 80 voor eeD muziektempel, f. 50 voot de receptie en f. 20 voor een medaille. Het voorstel wordt aangenomen. 9. Vaststelling pensioengrondslagen voor diverse ambtenaren. Worden volgens voor stel vastgesteld. 10. Verzoek Duinzicht om voorschot op de vergoeding Nijverheidsonderwiis. WoTdt vastgesteld op f. 692.34. 11. Aanvraag verhoogd crediet voor aan. schaffen Auto-motorbrandspuit. Volgens voorstel van B. en W wordt het crediet verhoogd met f. 4000 en bepaald op f- 9000. Bij deze behandeling informeert de heer Den Ouden naar de samenwerking van om liggende gemeenten. De heeren Uittenbo gaard en BakkeT bepleiten het bezoeken van de betreffende tentoonstelling te Rot terdam. De voorzitter zegt, dat B. en W. bij aan schaffing deskundige inlichtingen zullen in winnen. 12. Aanvraag crediet voor inrichting en meubileering oude O L. school Leidsche Buurt, ter verhuring. Aangezien de oude school ongebruikt staat en aJzoo renteloos waardoor algeheel verva-l is te verwachten, achten B. en W. het gewenscht het inwen dige zoodanig te restaureeren dat het ter beschikking gesteld kan worden ten dienste van vergaderingen, uitvoeringen etc. en door plaatsing van tafeltjes en stoelen de gelegenheid te openen voor het beschik baar stellen voor 't gebTuik van koffie en thee, bij gelegenheden. Voorgesteld wordt een crediet tcje te staan van f. 300. De heer Uittenbogaard is tegen open stellen van een gelegenheid met „veriaf". Het voorstel wordt aangenomen. 13. Aanvraag crediet voor aanschaffen van werktuigen gymnastieklokaal. Aange zien per l Januari 1931 gymnastiekonder wijs moet worden ingevoerd ap de L. school, stellen B. en W. voor hun te mach tigen over te gaan tot aanschaffing van werktuigen ten dienste van de O. L. 6chooi Terweeweg, en over te gaan dit lokaal open te stellen tot verhuring aan gegadigden tegen door B. en W. nader vast te stellen vergoeding. Het benoodigd crediet be draagt f. 2500. De heer Varekamp juicht het voorstel toe maar is bang dat door verhuring aan ondeskundigen vaD deze mooie school een chaos gemaakt zal worden. Het voorstel wordt aangenomen. 14. Aanvraag crediet voor invoering re gistratuurstelsel. In een uitvoerig rapport stellen B. on W. voor tot invoering vatn zoodanig stelsel ADAMSON WILDE JACHT MAKEN OP DASSEN. ovfr te gaan, waar in de laatste jaren het geapis in stijgende mate is gevoeld. B. en W. stellen voor tot aansluiting bij de Vereeniging van Nederl. gemeenten met ingang van 1 Juli, voor den tijd van 6 jaar. Dfe kosten daarvan bedragen voor het eerste jaar f. 135, voor het velgonde jaar f. 65 en de daarop volgende jaren naar verhouding vermindering. Na bespreking wordt het gevraagde crediet verleend. Rondvraag. De heer Van Breda vraagt naar de mogelijkheid om de trottoirs aan de Vtn Assendelftetraat en Rijnziehtwcg met tbgels te beleggen. Zal worden over wogen» De heer Uittenbogaard informeert naar de vordering van B. en W. inzake de be noeming van den gemeente-secretaris. Hij verwacht dat de benoeming op de eerst volgende vergadering aan de orde gesteld zal worden. De voorzitter zegt, dat deze zaak is ver traagd door de ziekte van wethouder Ru- benkamp. De heer Van Griethuysen heeft zich bereid verklaard deze functie nog zoo lang te willen vervullen. Zeer wel mogelijk kan deze zaak de eerstvolgende vergade ring aan de orde kamen. De heer Bakkor acht het bezwaar tot uitstel niet groot, nu de heer Van Griethuysen bereid is deze functie nog eenigen tijd waar te nemen. Vervolgens vestigt de heer Uittenbo gaard de aandacht op den onhoudbare® toestand van een gedeelte sloot aan den RijnsbuTgerweg tegenover het veilingge bouw „Flora". In verband met het toene mende verkeer, acht hij het zeer gewenscht dat tot demping wordt overgegaan. Wethouder Zandbergen zegt- dat hij met de eigenaars van die sloot meermalen den toestand heeft besproken maar tot even- tueele demping en rioleering weinig mede werking heeft bemerkt, behoudens onbil lijke eischen. De voorzitter zegt onder zoek toe. Hierna sluiting. Een rijwiel ontvreemd. In den vorigen nacht ia tijdens een par tijtje bij een bewoner van de Duinzioht- straat van een der gasten, zekeren S. uit Hazcrswoude een zoo goed als nieuw rij wiel ontvreemd. Van den dader geen spoor. RIJNSBURG. Autobotsing. Op de Koestraatbrug alhier kwamen gis termiddag een personen- en een vracht auto met elkaar in botsing. Beide voertuigen werden hierdoor be schadigd, maar konden toch nog op eigon gelegenheid hun weg vervolgen. Fersoonlnke onge^a len kwamen niet voor. Werkzaamheden Toor eind April - begin Hei Boomen en struiken loopen heel lang zaam uit, het weer is gelukkig van dien aard, dat het groeiproces niet al te hard gaat De lente is in het land, en moet gezorgd worden, dat de werkzaamheden in den groententum, fruit- en bloementuin op tijd worden gedaan. In de volgende weken moet vooral aan dacht geschonken worden aan: Algemeen werk. 1. het schoonmaken van den geheelen tuin, 2 Klimplanten aanbinden. 3. heesiers snoeien en dood hout ver wijderen. 4. pas verplante struiken moeten bij aan houdende droogte flink gegoten worden. 5. het gazen moet elke week gerold wor den en bij droogte sproeien. Het rollen na het spuiten is zeer aan te bevelen. Denkt er vooral aan, dat er nog nacht vorsten tonnen komen en gewaakt moet worden tegen het bevriezen ran gevoelige plantje». Plant dan niet te gauw in den vollen grond, al hoewel het weer soms U wel ver leiden zal. Alles wal nog geplant of verplant moet worden gesabiedde zoo snel' mogelijk. NA half Mei moet allee klaar zijn. Groenteniuin. Voortgegaan moet worden met mesten en spitten, zoo dit nog niet in, de vorige maanden is afgekomen. Men zaaie voor de tweede keer erwten, capucijners, tuinboonen. Sla kan nitgeplant worden op bedden. Bloemkoolplanteo worden gepoot op af standen van 60 c.M. Men zorge ervoor, dat iedere plant voorziet) wordt van een z.g. koolkraag. Het koolvliegje vliegt in dezen tijd rond, deze legt haar eitjes aan de voet van de koolplant; de larven dooden de plant Half Mei moeten de stam- en stokboonen gelegd, de augurken gezaaid worden. De vroegere gezaaide komkommers worden tegen Mei uitgeplant in den bak. Peterselie gezaaid. Prei en selderij geplant Ook het zaaien van de verschillende kool- planten moet geschieden. We zaaien op z.g. wachtbedden, van deze bedden af wor den de planten later op het veld uitgepool. Rijs moet tusschen de eerst uitgepoote erwten geplaatst worden en boonenstaken gezet, waarbij half Mei wordt gezaaid. In den Frnittnin worden de rupsennesten vernietigd. Zeer duidelijk zijn ze te zien tusschen de kale lakken. Groene stammen, worden zoo noodig schoongemaakt. Vrucht- boomen, die nog niet gesnoeid mochten zijn, snoeie men ten spoedigste. In den Bloementuin wordt vooral nog aan dacht geschonken aan het onderhoud zooals hierboven reeds genoemd is. Als men het voorjaar netjes in gaat zijn de werkzaam heden gedurende de volgende maanden ge makkelijker bij te houden. Ook dan voor den groententuin en fruittuin geldt hetzelfde De onderhoudszorgen voof de verschil lende groente-soorten wisselen af naar de eischen. die ze stellen. Het vrij houden van onkruid en het losbouden van den boven grond is voor alle soorten noodzakelijk On kruid neemt niet alleen het voedsel tot ach, dooh verstikt ook de cultuurplanten. Men ver- wijdere onkruid zoo spoedig mogelijk en in ieder geval voordat het zaad heelt gevormd. Men verwijdert het onkruid door wieden of door schoffelen. Men wiedt daar. waar men niet met de schoffel door kan. Het schoffelen gaat vlugger, doch bovendien maakt men door schoffelen de grond losser, wat aan het gewas ten goede komt. Dit werk doet men bij voorkeur bij droog weer, het gaat vlugger en beter en het pas ontkiemde onkruid ver droogt, terwijl het bij nat weer aanwortelen en opgroeien gaat. Ook als de aanwezigheid van onkruid niet tot schoffelen of hakken dwingt ia het loshouden van den bovengrond toch nog in het belang van den groei der gewassen aan te bevelen. In het voorjaar dringt de zonnewarmte beter in een lossen dan in een vasten grond, terwijl bij droogte een losse bovenlaag het onnoodig uitdrogen van den ondergrond voorkomt. Bij deze werkzaamheden komt het voor deel van het zaaien op rijen duidelijk aan het lioht. Het werk vereischt nu minder tijd en kan aan minder bedreven handen wor den toevertrouwd. Bij aanhoudend droog weer moet gegolen worden. Op gronden, die zich door hun lig ging en waterhoudendheid bij uitstek voor de groententeelt leenen, komt dit gieten in hoofdzaak op de zaadbedden en bij hel ver planten voor. Op hoogen grond heeft men veel met watergebrek te kampen en moet dus veel meer gegoten worden. Het is beier eenmaal een ruime hoeveelheid water loe te dienen dan meermalen een weinigje te geven. Ook komt in de groententeelt voor het gieren. Hieronder verstaat men het toedie nen van verdunden natuurmest of opge- losten kun9lmest Het moet bij voorkeur bij regenachtig weer gedaan worden, en liever een keer vaker met een dunne oplossing, dan op éénmaal een krachtige saus. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redak- lie onder motto „Tuinbouw". 8—3 J

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 11