714Ïé Jaargang MAANDAG 28 APRIL 1930 No. 21507 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 85 Cts pet regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:' Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. yo.i8 0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. EEN PRACHTIGE BOLLENDAG. Het schitterende zomerweer van de laat ste dagen vermocht goed te maken, wat de onaangename weersgesteldheid op Paschen in de bloembollenstreek aan' teleurstelling bracht. Het liet zich reeds legen het einde van de afgeloopen week aanzien, dat er Zondag veel te genieten zou zijn en de berichten in de dagbladen omtrent den prachtigen aanblik, welke thans de bloeiende hyacinlhen- en tulpenvelden bieden, hebben er niet weinig toe bijgedragen, dat het bezoek aan deze streken geweldig druk is geweest. Op de wegen naar Sassenheim, Hillegom, Lisse en Vogelenzang was het zwart van fietsers, automobilisten en wandelaars en kooplui, die allerhande ververschingen te koop aanboden, maakten extra goede zaken. Op het baanvak LeidenAmsterdam wa ren vele extra-treinen ingelegd, terwijl bo vendien alle treinen, ook de lijn naar Woer den waren versterkt. Inderdaad was een bezoek aan de bollen streek gisteren in alle opzichten de moeite waard. De verscheidenheid" en ook de hoe veelheid van bloemen heeft thans dan ook het toppunt bereikt. Opmerkelijk is ook, dat veel meer vreem delingen thans de bollenvelden bezocht heb ben, dan tijdens de Paaschdagen het geval is geweest. O. a. heeft de automobielclub „Rhurland" uit Essen, een gezelschap van 70 personen een tocht naar Haarlem, Aals meer en de bollenstreek gemaakt. Dat het gisteren overigens warm was blijkt wel hier uit, dat we al eenige jongens zagen, die in het frissche water verkoeling zochten voor de brandende zomerzon. Onze correspondent te Hillegom voegt hieraan nog toe: Hel i9 bij de bloemenvelden buitengewoon druk geweest, veel drukker dan op den Tweeden Paaschdag. Het aantal auto's en touringcars was enorm. Op een bepaalden tijd passeerde één onafgebroken file, die twintig minuten aan hield. Door het heerlijke weer waren de wielrijders en de wandelaars zeer talrijk. De verkoop van bloemen en van slinger*, waarin als het ware een industrie is ont staan, was groot. Ondanks deze enorme drukte kwamen geen verkeersongevallen van beteekenis voor. De politie regelde op alle kritieke punten het verkeer. Zelfs ver buiten de kom der gemeente stonden verkeersagenten. De hyacinthen blijven nog eenige dagen prachtig, dan worden deze bloemen geritst. Straks komen de tulpen aan de beurt om de velden te sieren. ZILVEREN PRIESTERFEEST. De beierende feestklokken trokken de drommen parochianen naar de Harlebrugs- kerk. alwaar het zilveren Priesterfeest, ker kelijk werd gevierd van den pastoor der Parochie, den ze°reerw. heer J. A. Heiling. Dit priesterfeest waarvan de eigenlijke da tum 2 April j.l. was, is toen in verband met de vasten uitgesteld. Te half elf betrad zijneerw. voorafgegaan door een stoet bruidjes en koorknapen, het sober, maar smaakvol versierde kerkge bouw. Bij zijn binnenkomst zongen de pa rochianen hun jubileerenden herder een welkomstlied toe Pastoor Heiling droeg hier na de plechtige H. Mis op daarbij geassis teerd door de weleerw. paters v. Lubeck en Jorna respectievelijk als diaken en sub diaken, terwijl als presbyter-assistent fun geerde de zeereerw. pater Woolderink. In het priesterkoor hadden o. m. plaats genomen de hoogeerw. heer deken Homulle, pasfoor Beukers en verder vele geestelijken nh deze stad. Het zangkoor voerde onder leiding van don heer S. Theelen op zeer verdienstelijke wijze de gezangen uit.® Na de H. Mis werd een feestcantate ge- Jongen met twee zeer mooie soli van de herren Castelein en Bik. Dos middags werd een druk bezochte re ceptie gehouden, waar wij o.m zagen de be stuursleden van stand- en vakorganisaties, voeder tal van parochianen, enz. uur verzamelden de parochianen zich Joderom in het kerkgebouw .om tegenwoor- te zijn bij het Plechtig Lof door den jubi- ans uit dankbaarheid gecelebreerd. Prof. KLUYVER. H ^r' Kluyver is van plan n ..den Mei, den dag, waarop hij den IK» leeftijd zal bereiken, buiten de p door te bréngen. Gelijk gemeld heeft zich een comité ge- ormd, dat hem op een nader te bepalen flatum zal huldigen. CABARET-AVOND „NUT EN VERMAAK" Ondanks het schitterende zomerweer was buiten verwachting de groote Stadsgehoor zaal gisteravond bijna geheel gevuld. En eigenlijk was het wel weer te verwachten ook, want de festiviteiten van het aloude „Nut en Vermaak" genieten een groote ver maardheid Ook gisteravond hebben we van de werk lust van het ijverige bestuur mogen profi teered ditmaal konden we genieten van het humoristisch dubbelmannenkwarlet ..Oc tavo", een achttal frissche en fiere zangers, velen bekend door hun optreden voor de Avro-microfoon, die mei buitengewoon talent hun programma hebben afgewerkt, benevens van het symphonie-orkest „Eulerpe", een Leidsche dilettanten-muziekvereeniging over wier capaciteiten we al eerder meerdere malen in ons blad uitweidden. Toch kunnen we niet nalaten even te vermelden dal het populaire „Auf einer Persisohen markt" van Kétèlby, wel heel bijzonder 'oor de execu tanten ten gehoore werd gebrai hl en met een lang aanhoudend applaus werd beloond evenals „In einem Klostergarten" waarvan de solo-'partijdoor den heer v. Egmond werd gezongen en de verdere nummers, waarnaar het geheele auditorium aandachtig luisterde. De heer J. Noordanus Jr heef! met zijn musici dank zij zijn voorlreffelijke (ei- ding een muzikaal hoog peil bereikt Het dubbelmannenkwartet „Octavo" heeft eveneens buitengewone verdiensten aan den dag gelegdDe manier waarop zij het visch- college „De Vergulde Biet" zongen en tegelijk eigenlijk declameerden is zeldzaam: in Lei den heeft men een dergelijk achttal naar onze meening nog niet gezien en gehoord. Het zou ons te ver voeren ieder nummej te gaan bespreken, doch we kunnen zeggen dat de „Nut en Vermaak"-leden ook ditmaal ten volle hebben genoten, zooals men aan de vele opgewekte gezichten kon merken. Als gewoonlijk is bij zoo'h feestavond een even feestelijk besluit, n.l. dansen. Tot drie uur was er gelegenheid toe en het lijkt vreemd, maar de danslusligen wisten niet van ophouden, zoodat de tijd, voor het dan sen gesteld, tekort bleek, want niemand had er „zin" in huiswaarts te keeren. Rest ons nog te vermelden, dat door den heer Kouwcnberg den tooneelkapper een 300-tal kleurige waaiers werd aange boden, waarvan de aanwezigen een dank baar gebruik maakten. Alzoo een feestavond waarop „Nut en Ver maak" met genoegen kan terugzien! SLOTBAL H. T. VAN LEEUWEN Tr. Zaterdagavond had in de groote zaal der Stadsgehoorzaal het eindbal plaats van den dansleeraar en ballet-organisator H. J. van Leeuwen Jr De met bloemen en palmen ge zellig ingerichte zaal had een feestelijk aan zien, terwijl ook de talrijke bezoekers in een feestelijke stemming waren En geen won der, waar reeds de vele dansavonden, die dit séïzoen onder de bekwame leiding van den heer Van Leeuwen steeds intiem-gezel- lig waren en geregeld druk bezocht werden, een eindbal moet om een waardig slot te vormen, wel de kroon spannen. En dat deed het dan ook. Bleef het aanvankelijk nog een weinig stil, wat natuurlijk te wrijten is aan hét feit, dat de winkels 's Zaterdags later sluiten en velen niet zoo vroeg kunnen komen, tegen een uur of halfelf werd het drukker en geleidelijk vulde de zaal zich met dansers. En zooals* reeds gezegd, er was stemming en er bleef stemming, die ook later na de pauze niet afnam. De steps, fox-trots, walsen, tango's enz. wisselden elkaar geregeld af. Doch de heer Van Leeuwen had nog voor een verrassing gezorgd, want een eindbal zonder iels bijzonders, is bijna niet denk baar. Te 1 uur werd een oogenblikje stilte en aandacl^l gevraagd voor een solo-dans door mejuffrouw Wies Oltmans en wel het eerste deel uit het „Ballet d'Orange", het welk reeds eerder op 3 October 1924 bij het openluchtspel „De Vrede van Rijswijk werd opgevoerd. Hierna werd door vier dames nog een keurig Menuet uit den tijd van Lode- wijk XV. uitgevoerd, gevolgd door een bloe- mendans „Pas de Fleurs", door dezelfde vier dames. Dit alles was eigen ontwerp van den heer Van Leeuwen, waarvoor hem een woord van hulde toekomt. Nadat den dames bloe men waren aangeboden, sprak een bestuurs lid van het' comité, dat zich gevormd had uit leerlingen en oud-leerlingen den heer Van Leeuwen eenige woorden toe (een cadeau was reeds eenige uren tevoren thuisbezorgd) waarvoor laatstgenoemde hartelijk dankte. Na een korte pauze werd het bal met veel animo nog tot bij vijven voortgezet, waarna de laatste dansliefhebbers(slers) huiswaarts keerden. We kunnen het met recht een wei-ge slaagden avond noemen, doch mogen niet verzuimen te vermelden, dat daartoe het uit stekende strijkje onder leiding van den heer Hazes Jr. niet weinig heeft bijgedragen. BUURT- EN SPEELTUINVER. „WESTERKWARTIER". Propaganda-feestavond. Bovengenoemde vereeniging hield j.l. Za terdag haar tweeden propaganda-feestavond in 'gebouw Concordia". Toen de voorzitter te kwartier over achten den feestavond opende, bleek bijna geen plaatsje onbezet. Spr. zegde de aanwezigen dank voor dit blijk van medeleven Vervol gens riep hij het welkom toe aan dona- trice's en donateurs, afgevaardigden van zusterorganisaties en het dag. bestuur van de woningbouwver ,Ons Belang'*. Meer uilvoerig zette hij uiteen het ver schil bij het vorige jaar en ntT. toen door huur de vereeniging een speeltuin in exploi tatie had doch de vreugde door dil bezit was slechts kort. daar de eigenaar de huur op zegde De vereeniging is nu nog bezig met het gemeentebestuur en de gevoerde cor respondentie wekt wel goede verwachtingen, maar tot daden kwam het nog niet Spreker hoopte niet denzeifden lijdensweg te moeten volgen als een hier ter stede ge vestigde Speeltuinvereeniging reeds had af gelegd. Waar in het bijzonder in het Haagweg- kwarlier een speeltuinvereeniging veel nut kan doen hoont hij op medewerking van het gemeentebestuur. Na nog gewag Ie hebben gemaakt van de oprichting van een naar clubs en de mede werking te hebber ingeroepen van de aan wezigen om den feestavond goed te doen slagen, verklaarde hij dien voor geopend. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld met muziek en voordrachten van het gezelschap ..Aufgepast". welk gezelschap bij „Westerkwartier" een goede naam heeft, en nu weer zorgde, dat ze dien handhaafde. Als altijd zorgde de heer Gerritsen voor het humoristisch0 gedeelte van het programma en met zijn leuke levensliedjes wist hij ook nu weer de aanwezigen te boeien. Afwisselend traden vervolgens nog op de hecren Kleuten en Webbers, terwijl de he°r v d. .Steen bij zijn optreden als muzikale clown ook veel succes oogstte. Een leuk blijspel van de tooneelclub ,,De vroolijke vijf" viel ook bijzonder goed in den smaak. Meerdere malen moest worden ge haald en de bloemetjes, die de dames wer den aangeboden, waren wel verdiend. Een bal met attracties deel velen nog lang en gezellig bijeen zijn en het was reeds lang na middernachl toen de feestvreugde een einde nam. Door het gebruik maken van een „trek- tafel" kon een flink bedrag in de kas van het Speel tuin fonds worden gestort „Westerkwartier" kan met genoegen op dezen avond terugzien ROTTERDAMSCH TOONEELGEZELSCHAP „Kaat Mossel". Voor een uitermate slecht bezette zaal vond gisteren in den Schouwburg een uit voering plaats van Kaat Mossel, het bekende historische blijspel in 6 tafereelen. door het Rotterdamsch Tooneelgezelschap. De afwe zigen hebben ditmaal geen ongelijk gehad De uilvoering stond beneden elk behoorlijk peil. De hoofdrol werd vertólkt door de souf- fleuse: het publiek gaf dan ook op velerlei wijze van zijn misnoegen blijk Voor het laatste bedrijf keerde het meerendeel der weinige aanwezigen teleurgesteld huis waarts. KON. NED. GROFSMEDERIT. Jaarlijksche vergadering van aandeelhouders. In de Zaterdagmiddag ten kantore der vennootschap onder voorzitterschap van mr. Th? F. A. Delprat gehouden jaarlijksche ver gadering van aandeelhouders der N.V. Ko ninklijke Nederlandsche Grofsmederij te Leiden waren aanwezig 9 aandeelhouders (van wie 7 priorileits-aandeelhtiuders. verte genwoordigende 35 aandeelen en uitbren gende 35 stemmen. In deze vergadering heeft het lid der direc tie, de heer N. C. F. van Ginkel, het jaar verslag uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend: In het begin van het jaarverslag heerschte in alle afdeelingen een groote bedrijvigheid, welke echter in het tweede halfjaar afnafh. De prijzen werden erg gedrukt door de sterke concurrentie. Dat er desniettemin een bevre digend resultaat is bereikt, is voor een niet onbelangrijk deel te danken aan de uitbrei ding van de kettingfabriek en de betere outillage. De uitbreiding van de ketting- fabriek moest weldra door een nog grootere uitbreiding worden gevolgd, waarmede dan ook aan het einde van hel verslagjaar °en aanvang i* gemaakt. Het reservefonds heeft in den Iood van het jaar het bij de statuten vastgesteld maxi mum bedrag van f. 300 000 bereikt. In ver band hiermede zullci voorzieningen moe ten getroffen worden voor het surplus van het reservefonds ad: f. 3519 alsmede voor de door dit fonds verder te kweeken rente en voor de storting van 5 ten honderd welk© tot heden van de winst voor het reservefonds werd bestemd. Voorgesteld wordt om het be drag van f. 3519 aan de winst over 1929 toe te voegen .om de vrijkomende rente van het reservefonds te bestemmen tot versterking van het pensioenfonds van werklieden en ambtenaren, welk fonds tot heden niet groot genoeg was om uit de rente ervan aan de betreffende verplichtingen te voldoen en om de vrijkomende 5 pet. van de overwinst te bestemmen voor een nieuw te openen ver nieuwingsfonds. met dien verstande ecïïter, dal het bedrag uit de rente van het reserve fonds voortspruilend door commissarissen aangewend zal kunnen worden tot andere voorzieningen in belang van de vennoot schap. Aan verschillende werken werd in 1929 uitgevoerd voor een bedrag van f. 1.462.145 (v j f. 1.679.382), Het voordeelig saldo der fabricage-rekening. de z.g. bruto-winst. be draagt f. 169.168. De balnnswaarde der terreinen, gebouwen, werktuigen, gereedschappen enz. bedroeg ultimo 1928 f 1 172.239. In 1929 werd aan geschaft voor f. 25.051 en ^reamoveerd voor een balanswaarde van f. 56. zoodat de ba- lanswaarde ultimo 1929 bedroeg f. 1.197 235. De directie stelde voor op dit bedrag een afschrijving te doen van f. 602.411 en wel f 558 377 ten laste van het Vernieuwings fonds. zijnde het restant van dit fonds, en f 44 034 ten laste van de winst- en verlies rekening. waardoor bovengenoemde activa zullen worden teruggebracht tot f. 594.823. Na aftrek van deze afschrijving, van bij drage in de kosten van pensioenen, -onge vallenverzekering viz. en na toevoeging van het surplus van het reservefonds blijft een bedrag van f. 84.006 over. op grond waar van de directie voorstelde, een bedrag van f. 80.209. waaronder begrepen het onver deeld gebleven dividend a. p. ad f. 2203, onder de aandeelhouders te verdeelen en al- zoo aan de gewone aandeelhouders uit te keeren een dividend van 10 (v. v 12) pet. en aan de priorlteits aandeelhouders een divi dend van 6 pet. Een bedrag van f. 2985 werd als onver deeld dividend op de nieuwe rekening over gebracht. De balans vermeldt op ultimo 1929 aan activa o.m Onuitgegeven aandeelen f. 490.000: gebouwen f. 1.353.009; afschrij ving id f. 892.131; werktuigen f. 1.006.367, afschrijving idem f. 924.460ketels en stoom werktuigen f. 37.955, afschrijving idem f.33 335; vaartuigen f 33.335, afschrijving idem f. 30 184: terreinen f. 37.540, dub debiteuren f. 2076; reservefonds Risicobank f. 13 787 - effectenrekening f.8861; effec ten Reservefonds f. 299.627; debiteuren f. 470 315 en inventaris f 229.242, in totaal f. 2.130.918. De passiva vermelden o.m. ka pitaalrekening f 1.000.000; reservefonds f. 300.000. winstreserve f. 190.000; crediteu ren f 333.898; reserve belangen personeel f. 75.000zuivere winst f 84 006. De verlies- en winstrekening, aanwijzen de pen eindcijfer van f. 172 687. vermeldt aan debet: Interest rekening f. 7504; afschrij ving gebouwen f. 206.025; werktuigen f 331 550. ketels enz f 510; vaartuigen f.807; idem gereedschappen f 1228 en idem modellen f. 2190. waarvan ten laste van het vernieuwingsfonds f. 558.377; aan ongeval lenverzekering f 11 989 aan invaliditeits verzekering f.13 540; aan pensioenen f. 11.528 aan dub. debiteuren f.82 en aan zuivere winst f 84 006; de creditzijde ver meldt surplus reservefonds f 3518; winst der fabricagerekening f. 169.168. Na goedkeuring der jaarstukken werden de verschillende in het jaarverslag genoem de voorstellen en het daarin voorgestelde di vidend goedgekeurd. Van de obligatieleening groot f. 150.000 en van die groot f. 300 000 waarvan nog in omloop f.5000 en f. 126.000,. werden resp. 5 en 6 obligaties uitgeloot. De aftredende commissaris, de heer J. H. Zeeman (Dén Haag) werd herkozen.. HET NUT VAN HET ROOKEN EN HET ROOKEN IN HET NUT Onder bovenstaande titel schrijft A. E. C. in „De Tabakskoerier" weekblad voor ta bakken, fabrikanten en sigarenwinkeliers o.m. het volgende: De gemeenteraad van Leiden, besloot met 1615 stemmen te blijven vergaderen in het Nut. waar gerookt mag worden, liever dan te gaan naar de Lakenhal, waar zulks niet is toegelaten. Welke propagandistische waarde voor het tabaksverbruik zit er niet in het feit, dat een gemeenteraad zijn keuze voor een ver gaderzaal afhankelijk stelt van de voor waarde, dat er gerookt mag worden 1 Alleen en dat is de keerzijde van de medaille de liefde voor het sigaartje kost den Leidschen belastingbetaler f. 1000 meer. Maar welke goede Leidenaar gunt den Raad nu nipt zijn sigaartje, de raadsleden, die steeds op den bres staan om zijn belangen te behartigen De tabaks-industrie houde dien Raad in eere en zende den raadsleden voor hun wijs besluit een kistje fijne sigaren om die bij de vergaderingen op te dam pen.... BINNENLAND. De proeftocht van de „Johan van Olden- barnevelt" (Binnenland, 1ste Blad). De radio-kwestie; besprekingen in den ministerraad? (Binnenland, 1ste Blad). Te Amsterdam is een anto te water ge reden; de chanffenr is verdronken (Ge mengd, 2de Blad). De feestzaal Concordia te Bnssnm uitge brand (Gemengd, 2de Blad). Noordwijk heeft zijn 10.000ste inwoner. (Laatste Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND. De opening van de tentoonstelling te Ant werpen (3de Blad). Een bom ontdekt in de ambassade der sovjets te Warschan (Buitenland. Ie Blad). Nog steeds verdeeldheid onder de Dnitscb- nationalen (Buitenland, 1ste Blad). De tocht van de „Graf Zeppelin" naar Engeland (Buitenl. Gem., 2de Blad). Vijf nienwe Italiaansche oorlogsschepen ts water gelaten. (Tel., 1ste Blad). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V. Slichl9che Glasverzekeringmaat- schappij en Glashandel. Oude Singel 198, Leiden. Hoofdzetel: Kr. N. Gracht 23, Utrecht. Nieuwe Filiaalhouder; J. Helfrich, Leiden. Gebr A. en J. den Ouden, Prins Hendrik straat 20, Alphen a. d. Rijn. Het aannemen, en uitvoeren van grond-, bouw- en water werken; alsmede het doen verrichten van. alle werkzaam'h. welke ipjden ruimsten zin. daartoe behooren. Het tijdstip van einde, bepaald op 31 December 1929. i9 vanaf dien datum stilzwijgend verlengd. Te Rotterdam is geslaagd voor het eer ste gedeelte van het analystenexamen de heer D. M. van Dijk, alhier. A.s. Woensdag vertrekt een 15-tal jongejaars studenten in de Geologie per s.s. Tjerimai naar Wight, om daar onder leiding van dr. van de^ Vlerk een aantal excursies te maken ter bestudeering van de daar voorkomende krijt- en tertiaire afzettingen. Verschillende oudere studenten gaan om streeks half Mei naar Italië teneinde hun karteeringswerk voort te zetten of te be ginnen. Na afloop daarvan zullen ze zich naar Zwitserland begeven, waar zij in September onder leiding van prof. Ek;her en dr. van der Vlerk een 14-daagsche excursie zullen houden. De Tooneelvereeniging De Leidsche Dilettantenclub alhier, behaalde in den nationalen toon eel wedstrijd, uitgeschreven door „Luctor et Emergo" te den Haag, in de afdeeling Tooneelspel den tweeden prijs met 45 punten zijnde een groote verguld zilveren medaille met f. 7.50 aangeboden door de Haagsche Courant. Voor deze ver eeniging een aardig succes. Het Stedelijk Museum de Lakenhal heeft op de internationale tentoonstelling le Luik een kostbaar muziekboek ingezonden, afkomstig van de groote Pieterskerk te Lei den en in 1559 geschreven door Anth. de Blauwe. In den afgeloopen nacht is een vrachtauto, bestuurd door W. E. in de Heerenstraat tegen een boom gereden, waar door deze afknapte en de auto danig be schadigd werd. De politie heeft een nacht verblijver, zekeren H. B. V. aangehouden, die nog drie weken gevangenisstraf te ondergaan had. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum Volw. pers. Kinderen. Totaal Dinsdag 22 April 3C 1 31 Woensdag 23 April 32 2 34 Donderdag 24 April 35 2 37 Vrijdag 25 April 31 2 33 Zaterdag 26 April 29 1 30

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1