ONDERL. VEREEN. VOOR ZIEKENHÜISVERPLEGING. 71,te Jaargang ZATERDAG 26 APRIL 1930 No. 21506 OFFICIEELE KENNISGEVING Jaarlijksche Ledenvergadering. ST»nSN|PI'WS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cb. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regeL Kleine Advertenliën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden 2.36, per week QT 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week „0.18 Franco per post f. 2.35 -f- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Algemeene Ongevallenverzekering voor onze abonné's. Hierbij brengen wij onder de aandacht van alle abonné's, dat zij zidh wederom tegen ongevallen kunnen verzekeren en wel van 1 Mei as. tot 30 April 1931. De verzekering, die wij bij de N.V. Ver zekeringsbank der Oude Haagsohe van 1836 te 's-Gravenhage hebben afgesloten, luidt wat het bedrag der uitkeeringen betreft o.a. als volgt: a 500.ingeval van overlijden binnen een maand na den dag, waarop bet ongeluk voorkwam. b. 400.bij verlies van beide oogen, beide handen, beide voeten, of één hand en één voet, of één hand en één oog, of één oog en één voet tezamen, binnen 360 dagen na bet ongeluk. Voorts wanneer het ongeluk onge neeslijke verstandsverbijstering tengevolge heeft, die de uit oefening van het beroep of het bedrijf onmogelijk maakt. c. „200.— bij verlies van één hand, één voet of één oog, binnen 360 dagen na het ongeluk. <L 100.bij verlies van één duim of beide duimen of van één wijs vinger of beide wijsvingers, e. 50.bij breuk van een been of arm. f 15.bij verlies van eiken anderen vinger, binnen 360 dagen na het ongeluk. De volslagen onbruikbaarheid van één der hiervenmelde licbaamsdeelen wordt met verlies gelijk gesteld, zoo ook staat ten op zichte van bet oog, blindheid met verlies gelijk. Bij verlies of volslagen onbruikbaarheid van meer dan één vinger van dezelfde hand, kan bet gezamenlijk bedrag der uitkeerin- ■gen voor alle verminkte (of volslagen on bruikbaar geworden) vingers niet meer be dragen dan voor het verlies (of volslagen onbruikbaarheid) der band is vastgesteld. Een schadevergoeding voor overlijden en verminking of verstandsverbijstering te gelijk, wordt niet uitgekeerd. Alle bekomen verwondingen, hierboven niet genoemd, geven geen recht op uitkee ring. Een ieder, die zich wil laten inschrijven voor deze verzekering betaalt 20 cts. admi nistratiekosten, waarna hem of haar een inschrijvingsformulier overhandigd wordt, hetwelk zoowel voor de(n) ingeschrevene als voor ons, als bewijs geldt, dat die abonné verzekerd is en wel op de voorwaarden als op het inschrijvingsformulier vermeld. Daartoe moet men zich persoonlijk aan ons bureau opgeven, terwijl onze abonné's in de omgeving zich tot onze respectievelijke agenten kunnen wenden. Postabonné's kunnen schriftelijk hun wensch aan ons kenbaar maken. Zij, die reeds gedurende het afgeloopen jaar verzekerd waren en dns in het bezit van een inschrijvingsformulier, kunnen de geldigheidsduur van dit inschrijvingsfor mulier tegen betaling van 20 cts. admi nistratiekosten, aan ons bureau laten ver- lennen tot 30 April 1931. Men verzuime dit niet daar ir'ei verlengde inschrijvingsformulieren met 1 Mei a s. van onwaarde zijn. DE DIRFCTTE. aangifte van leerlingen voor het gymnasium, de hoogere burger school met 5-jar. cursus en de hoogere burgerschool voor meisjes. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat aan bovengenoemde inrichtingen van onderwijs tot en met 30 Mei a.s. gelegenheid beslaat tot het doen inschrijven van leer lingen, bij voorkeur des Dinsdag van v.m 1/2—121/2 uur nam. en Vrijdags van 2-3 uur nam. 9265 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. I*iden, 26 April 1930. Het ledental van 20500 tot 24300 gestegen. Bovengenoemde vereeniging, gevestigd le Leiden hield gisteravond in de kleine zaal der Stadsgehoorzaal haar jaarlijksche leden vergadering. De voorzitter, de heer A. .T. Schoneveld opende de matig bezcchte vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen en zeide, dat het afgeloopen jaar van groote beteekenis is geweest De vereeniging gaat gestadig vooruit en is, zooals uit aanvragen om inlichtingen uit andere gemeenten blijkt, voor vele zuster verenigingen in den lande een voorbeeld. De finantiëele basis is dan ook zeer gezond. Spr. hoopte, dat die bloei ook in het komen de jaar zou mogen voortduren en dat de sa menwerking in het bestuur even prettig zou zijn als tot dusverre. De notulen van de vorige vergadering, sa mengesteld en voorgelezen door den secre taris. den heer P P. de Koning worden on veranderd goedgekeurd. Aan zijn jaarverslag is het volgende ont leend: Het ledental steeg van 1 Januari 1929 31 December 1929 van 20534- tot 2429Q. al dus een toename van bijna 4000 leden. Van andere vereenigingen aangesloten bij de Federatie van Vereenigingen voor Zie- kenhuisverpleging. werden onmiddellijk trekkend overgenomen 57 gezinnen cn overgedaan 20 gezinnen Voor rekening der vereeniging werden bi verschillende inrichtingen verpleegd 769 leden met 16851 verpleegdagen. waarvan in bet St. Elizaheth-ziekenhuis 301 met 7015 dagen: in het Academisch Ziekenhuis 300 met 5873 dagen, in de gyneachologiscne kliniek 24 met 549 dagen en in het Diaco- nessenhuis 132 leden met 3115 verpleeg dagen. Het gemiddeld aantal verpleegdagen per geval is 21. De verhouding van opname voor de verschillende leeftijden is 01 jaar 36; 1i jaar 62; 5—14 113: 15—19 jaar 70. 20—29 jaar 146; 30—39 jaar 141: 4049 jaaT 86; 5059 jaar 80: 60 jaar en daarboven 35 leden. Op 769 verplegingen vonden er 401 met operatie plaats, 80 met hesmeltelijke ziekte en 288 van verschillenden aard. Voor ziekenvervoer werd gebruik gemaakt 270 maal van een gewone auto. 158 maal van de ziekenauto en 63 maal van het transport rij tuig der gemeente Leiden. Voor bestraling en röntgenolo'eisch onder zoek werd elk door 52 leden uitkeering ver zocht Het uitvoerige en zeer zakelijke verslag besloot met woorden van dank aan het be stuur, commissarissen, administrateur en directies der ziekeninrichtingen voor de aan gename samenwerking. Nadat van verschillende zijden hulde was gebracht aan het adres van den secretarie werd het jaarverslag gcedgekeurd De balans per 1 Januari 1930 sloot met een bedrag van f 50305 45 De veTÜes- en winstrekening vermeldde de volgende debet--posten: verpleegkoslen f.40657 50- operatiekosten f 10478; opera- OP NAAR DKN LEIDSCHEN HOUT! Door cea k.eine bijdrage bezorgt men zich zelf een prettige wandeling en dient men een sociaal en cnltnreel belanq Ieder rechtgeaard Leidenaar weet zoo langzamerhand nu wel. kan dat althans weten uit de vele artikelen, welke wij over dit onderwerp in ons Blad plaatsten, dat de werkzaamheden aan den Leidschen Hout een vlot verloop hebben Maar in welk sta dium ze zich precies bevinden daarover kan slechts hij oordeelen. die zich daarvan door een persoonlijk bezoek op de hoogte heeft gesteld. In een simpel berichtje hebben we kort geleden vermeld, dat daartoe voor hen. die een geldelijke bijdrage aan de Hout-stich ting schonken, des Zaterdagsmiddags en 's Zondags de gelegenheid bestaat. We heb ben gemeend daarmede te kunnen volstaan,, omdat laten we het maar perlijk beken nen. we dachten, dat er toch nog niet veel te zien zou zijn Van die dwaling zijn we evenwel teruggekomen nadat we er dezer dagen eens op eigen gelegenheid een kijkje hebben genomen Er is in het half jaar. dat verloopen is sedert ons laatste bezoek, hard, héél hard gewerkt er er is thans heel wat minder fantasie voor noodig dan destijds om zich een alleszins Behoorlijk en uitermate tiekamer f.2425; bestraling f. 789.50; rönt gen f. 966.15; ziekenvervoer f. 1445.75; in casso-provisie f. 6702.08; administratie en algemeene kosten f. 2388.567»; saldo f 13228.527®, totaal f 79.081 07. De credit-zijde toont de volgende cijfers contributie f 66.701.83; restitutie gemeente f. 11.118: interest f. 1258 24; tot. f. 79081.07 De conlrole-comissie. bestaande uit de heeren H T. J. de Kruys en H. Kres ver klaarde de boekhouding in volmaakte orde te hebben bevonden en adviseerde tot décharge-verlecning aan den administra teur. den heer H. G. Smit. waartoe z. h. st. werd besloten. Tot leden der contTole-commissie voor het jaar 1930 werden benoemd de heeren Enge- rink en de Groot De begrooting voor het loopende jaaT werd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f. 74.050. De heer de Heer bepleitte verhooging der uitkeering van operatiekosten, hetgeen het bestuur, wanneer de finantiëele toestand der vereeniging het t. z. t toelaat, zal over wegen. De voorzitter deelde mede, dat de ge meente gemeend heeft, zonder het minste overleg te plegen met het bestuur, de sub sidie te moeten verlagen van f 11.000 tot f 3.500 en zeide. dat het bestuur besloten heeft bij de gemeente le protesteeren niet zoozeer teg°n dp subsidie-verlaging zelve als wel tegen de rÜctatorale handelwijze van hel gem^entebestuiir dat wel van de vereeniiing wil profiteeren. doch zelfs niet de mncile neemt om haar in belangrijke aangelegenheden als deze officieel te erken nen. Dr. V. C. M. Leesberg zeide deze sub sidie-verlaging te minder te kunnen verkla ren. waar indertijd door gemeentelijke autoriteiten is toegegeven, dat het bestaan dezer vereeniging de stichting van een ge meentelijk ziekenhuis overbodig maakt, het geen dus een aanmerkelijke besparing voor de vemeenle heteekent De aftredende bestuursleden, de heeren S. Th. Buys en H. van Cittert werden met al gemeene stemmen herkozen. Bij de rondvraag sprak de heer F. van Haarlem als zijn vermoeden uit, dat ver schillende leden, die krachtens hun inkomen een wekelijksche contributie van 10 cent zouden moeten betalen, met 77® cent per week volstaan zijnde de verplichte contri butie voor leden met een inkomen beneden f 2000 's jaars. Het bestuur zal maatregelen overwegen om dit euvel op te heffen De heer de Groot bepleitte handhaving van art 6 van bet H. R dat pen jaarlijksch accountants-onderzoek voorschrijft Het be stuur zeide. dat de noodzakelijkheid in het afgeloopen tijdvak nog nooit is gebleken en meende vanwevo de hooge kosten afwüzend te moeten adn°eeren Nadat nog enkele vragen waren gesteld en beantwoord, sloot de voorzitter de vergade ring onder dank voor de opkomst. bekoorlijk beeld te vormen van het toekom stige aspeet van Leiden's fraai wandelpark. Was foen de indeeling nog vrijwel uit sluitend bepaald door de hoofdwegen, welke het nark in loodrecht op elkaar staande richtingen doorkruisen nu is op een groot godeeltp (voornamelijk de hooger gelegen geestgronden aan de zijde van den War- monderwegï de beolanting aangebracht en zijn de intieme, kronkelende wandelpaadjes aangelegd waardoor men er zich van dicht bij van kan overtuigen dat de jonge boompjes on heesters zich prachtig ontwik kelen en van vele takken de dikgezwollen hladknonpen al openbersten Nog enkele da gen heerlijke, stovende zonnewarmte en over het landschap ligt een sluier van frisch jong groen, de schoon-geweven doopjurk van onzen Hout. ..Onze" Hout. ja. zoover moet het komen, dat iedere stadgenoot beseft, dat het geheele nageslacht hen dankbaar zal zijn voor de medewerking, welke hij thans in den vorm van een gift. hoe klein ook. verleent bij den aanleg van dit wandelpark. En tot dat besef zal een wandeling op een moeien Zondagmiddag ongetwijfeld mede werken. ..Op naar den Hout", zij thans aller parool". De secretaris-penningmeester, de heer B. F Krantz Rijn9burgerweg 153. gironum mer 62068. zal u na ontvangst uwer bij drage (minimum f. 2.50) gaarne een toe gangskaart doen toekomen. „NIET OM VREDE TE BRENGEN, MAAR 'T ZWAARD'V Lezing van den heer Fedde Schnrer. Op uitnoodiging van de vereeniging „Kerk en Vrede" heeft de heer Fedde Schu- rer, Geref. onderwijzer aan de Chr. School te Lemmer, die om zijn Christen-antimililai- ristisch streven door het plaatselijke school bestuur is geschorst, in de geheel gevulde Nutszaal gisteravond gesproken over boven staand onderwerp. Nadat de vergadering door den voorzitter ds. P. D. Tjalsma geopend was, werd het woord aan den 9preker gegeven. Een onderwerp als dit, aldus de heer Schurer lijkt op het eerste gezicht voor een vredes-propaganda-avond ietwat paradoxaal. Het is een van die Rijbelwoorden, die zoo dikwijls worden misbruikt om een jonge actie, waarin zich de doorwerking van een Evangelische-eiseh manifesteert, tegen te houden Dit hebben we beleefd inzake de slavernij, het al:oholisme, de arbeiders beweging; dit beleven we hoe kan het anders, ook inzake de oorlogsbestrijding. Voor ons echter is de Bijbel geen hand hoek. hetwelk we bij voorkomende gelegen heid op bladzij zooveel openslaan; maar de levende, organische Godsopenbaring, die voor iederen nieuwen tijd weer zijn nieuwe eischen stelt Waar het conservatisme ons wil bewegen tot het bewaren van den vrede met toestanden die in lijnrechten strijd zijn met de eischen van het Evangelie, daar past het ons Christenen dezen valschen vrede te verwerpen en den strijd en het ver zet le prediken tegen al wat den doorbraak van Góds Koninkrijk belemmert. Het vraagstuk van den oorlog is voor onzen tijd brandend geworden. Wij kunnen daartegenover niet mei een belangstellende neutraliteit volstaan In de geweldige worsteling tusschen goed en kwaad hebben wij hartstochtelijk partij te kiezen. De ontwikkeling van den oorlog tot zijn huidigen vorm heeft cns het wezen van den oorlog laten zien als radikaal boos. Velen onder ons. die nog te goeder trouw het militaire systeem voorstaan, zijn groolen- deels gevangen in een romantische, met de werkelijkheid slecht-strookende oorlogs beschouwing. De nieuwe tijd heeft ons deze werkelijkheid in al zijn verschrikking ge toond. De ontwikkeling van onze maatschappij, geleefd uit anti-christelijk beginsel, liep lo gisch op een bloedig conflict uit. Wij allen dragen on9 deel van de verant woordelijkheid In dit verband wordt ge wezen op de rol, die het internationale kapi talisme in den oorlog heeft gespeeld. Wij hebben geen tekort aan vaderlands liefde. zooals men het vaak wil laten voor komen En ook verwerpen wij niet den Staat Maar de moderne staat vraagt van ons meer dan ons levenhij vordert onze ziel en onze zedelijkheid, hij vordert de om keering van ons oordeel over goed en kwaad, hij verlaagt menschen. naar Gods beeld geschapen, tol materiaal Met dit systeem mogen wij nooit of nim mer vrede hebbengeen vrede met den massamoord, geen vrede met het dooden van het zedelijk besef. In naam van Christus, aldus besloot spr., sta hiertegen ons getuigenis en onze daad; tegenover d° mobilisatie van het oorlogs- leger prediken wij de mobilisatie van het vredesleger. dat zich in gehoorzaamheid aan God® gebod niet ten oorlog laat zenden. Wij willen in den naam van Christus met het zwaard des geestes het zwaard van het geweld breken (Luid apnTaus). Van de gelegenheid tot vragen stellen werd gebruik gemaakt door °en 4-tal per sonen. die door den spreker werden beant woord. Ds Tjalsma, den heer Schurer hartelijk dank zeggende voor zijn getuigenis, sprak in zijn sluitingswoord den wensch uit, dat allen iets van den fieren en fermen geest van den spreker mochten hebben en wenschte hem Gods zegen toe. BINNENLAND. Nederland op de Wereldtentoonstelling te Antwerpen (1ste Blad). De revolutie-pogingen in IntKé. (Binnen land, 1ste Blad). Ontsporing van een goederentrein te Rot terdam; groote vertraging van het verkeer (Gemengd, 2de Blad). Felle brand te Doesburg; schade ruim één millioen gulden (Gemengd, 2de Blad). Te Oostwolde (gemeente Leek) zijn 2 per sonen door den bliksem gedood; 4 andere personen werden bewusteloos (Gemengd 2de Blad). BUITENLAND. De Oostelijke Herstelbetalingen (Buitenl., lste Blad). Arrestatie van 9 terrorists (Buitenland, lste Blad). in Italifi. De actie van Gandhi in Britsch-Indié. (Buitenland, lste Blad). De „Graf Zeppelin" is naar Londen ver trokken (Tel., lste Blad). „SAUL" VAN HaNDEL". LUSTRUMVIERING Versiering van Onde-Vest en Oude-Singel. Gisteravond heeft in het gebouw der R. K Mil Ver. een bijeenkomst plaats gehad van enkele bewoners der Oude Vest en Oude Singel. In deze bijeenkomst is een voorloopige commissie gevormd, welke tot doel heeft om met de a.s. Lustrumfeesten tot een passende versiering te komen Daar hoofdzakelijk dit stadsgedeelte het meest voor versiering is aangewezen, werd besloten *>en alremeene vergadering te houden op Dinsdag 29 April a.s des avonds half negen in het gebouw der R K Mil. Vereeniging, Oude Vest. hoek Mare Met aller medewerking en finantieele steun zal dan dus ook de vaarroute een feestelijk aanzien krijgen. Uitvoering door de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Dinsdag 29 April zal de Zang vereeniging van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst onder leiding van haren Direc teur, den heer Anton H. Tierie, een uit voerig geven van Saul van Handel in de bewerking van dr. F. Chrysander. Als so listen zullen hieraan medewerken: Mevr. Leni Hi 11 ebrand-Kets, sopraan; mej. Annie Woud, alt; de heer J. van Kem pen, tenor; de heer J. van Duuren, bas en de heer O. Couperus, bariton; begelei ding Residentie-Orkest, orgelorgel mej. C. M. de Haas; cembalo de heer P. Kessler. Voor hen, die onbekend zijn met dit Oratorium, volgt hier een korte inhoud van den tekst. De handeling begint met een feestviering ter eere van de overwin ning op de Filistynen, welker voorvechter, de reus Goliath door David werd verslagen; voor deze moedige daad belooft Koningj Saul aan David de hand van zijn dochter Michal en ook Jonathan, Saul's zoon, sluit vriendschap met David. Koning Saul, wien de door volk en krijgers aangeheven lof voor David doet ontstellen, vooral ook omdat hem door den Profeet Samuel reeds het verlies van zijn troon is voorspeld, be veelt zjjn zoon en Dienaars David te doo den. Jonathan kan hiertoe niet besluiten, omdat zijn vriendschap voor David, den Redder van Israël, sterker is dan zijn plichtsgevoel tegenover zijn vader. Sauï huichelt een verzoenende gezindheid jegens David in de hoop, dat David in een nieuwe strijd door een vijandelijke speer getrof fen zal worden. Michal verheugt zich zeer in de gedachte, dat eindelijk haar harteu wensch vervuld zal worden; wanneer zij echter van David verneemt, dat Saul eigen handig getracht heeft hem te dooden, raadt zij hem aan te vluchten. Door de verdrijving van David he^ft Saul zrn rijk verzwakt en ontwricht; onver biddelijk gaat hij zijn ondergang tegemoet en valt ten slotte met zijn zoon Jonathan in den strijd. David is hierdoor diep getrof fen, maar het volk keert zich tot hem, omdat het van hem redding verwacht voor het bedreigde land. EEN TENTOONSTELLING SCHIP. Iiv het Kort Galgewater, bij de Blauw- poortsbrug, heeft ligplaats genomen de heer Tos. Nicolaas Jr met zijn atelierschip „De Nicolaas", Tentoongesteld zijn daar Indi sche en Hollandsche schilderijen en etsen, door dezen schilder vervaardigd.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1