MET BIJZONDERE ZORG Humor uit heft Buitenland. VOETANGELS EN KLEMMEN OP BELASTINGTEBREIN. FINANCIEEL OVERZICHT. LIJSTENMAKERIJ. DE CONCURRENT Wonen en hoofdverblijf honden. Toevallig liep ik hem dezer dagen fegen het lijf, nadat ik hem al in -maanden niet meer gezien 'had. Zooals zeelui dat doen kunnen, liep hij iD de verte te staren, doch tevens viel het me op, dat hij er mistroostig uitzag, iets, wat we in 't geheel niet van hem gewoon waren. Misschien hierdoor getroffen, sprak ik hem bij zijn ouden bijnaam aan; daardoor opgeschrikt uit zijn gepeins, zag hij mij thans ook eai zooals dat gaat, wandelden we een eindje op. Daar ik hem al in zoo lang niet gezien had, vroeg ik natuurlijk of hij niet meer hier woonde. Toen opeens ontspanden zich zijn strakke gelaatstrekken en met een klap op mijn schouder kwam er: „God bewaar me, begin jii nu ook al daarover? Dat is het nu juist, waarover ik nu al dagen zit te piekeren. Woon ik hier of heb ik hier mijn hoofdver blijf, maar als ik mijn hoofdverblijf hier heb, waarom woon ik dan hier nietl Maar dit is zeker, ofschoon ik hier niet schijn te wonen, mijn portemonnaie wordt wel geacht hier hoofdverblijf te houden, daar ik uitgenoodigd wordt op korten termijn een lief bedrag te betalen I" Ik begreep deze boutade niet erg besl en meende al, dat de tropenzon blijkbaar geen gunstige uitwerking heeft op iemands herse nen, (oen hij plotseling heel kalm en zake lijk zijn wedervaren begon te vertellen, wel ke geschiedenis ik hieronder zal laten vol gen. Als toelichting diene, dat 'mijn kennis officier ter koopvaardij was en in het bevol kingsregister der gemeente Z. slond inge schreven ten huize van zijn ouders. Zijn werkzaamheden lieten slechts toe, flat hij maar enkele malen per jaar en dan nog slechts voor een paar dagen hier te lande kon verblijven, welke tijd hij gedeel telijk benutte om zijn ouders eens te bezoe ken. Na zijn laatste reis, zich weer van de ze aangename taak kwijtend, vond hij al daar een aanslagbiljet in de rijks- en ge meentelijke inkomstenbelasting. Nu moet hierbij opgemerkt worden, dat art. 1 der wet op de R.I.B. bepaalt, dat aan rijks-inkomstenbelasting onderworpen zijn, ,,zij, die binnen het Rijk wonen". Voorts zijn volgens de Gemeentewet onderworpen aan de gemeentelijke inkomstenbelasting o.a.: „zij, die binnen een bepaalde gemeente hun hoofdverblijf hebben gevestigd". In het algemeen is het eerste begrip rui mer, dan het tweede; men kan immers bin nen het Rijk wonen en toch in geen enkele gemeente zijn verblijf hebben. Dit is b.v. het geval met binnenschippers, die met hun ge zin aan boord van hun schip wonen en ge regeld van de eene plaats naar de andere trekken. Onze vriend was nu van meening, dat hij noch binnen bet Rijk woonde, noch in een bepaalde gemeente zijn hoofdverblijf geves tigd had. Dies reclameerde hij, wal de rijksaanslag betreft, bij den Inspecteur der Directe Bel. rn diende tegen den gemeentelijken aanslag een bezwaarschrift in bij Ged. Staten. In zijn beschikking handhaafde de Inspec teur echter den aanslag, waarna beroep werd aangeteekend bij den Raad v. Beroep. RECLAME, bereid, is Genius Wondbalsem een onover troffen middel ter verzorging der huid. Zacht en koel als sneeuw. Geelt de huid een flu weelachtige zachtheid. Genius Wondbalsem. d&t helpt tenminste. 25 en 50 ets. 9156 Na behandeling der zaak gaf deze Baad een beslissing, waarin werd uitgesproken, dat het ingeschreven staan in het bevol kingsregister van geheel formeele aard is, althans geenszins van invloed is op de be paling van iemands hootdverblijf in den zin der wel; voorls stelde de Raad vast, dat on ze stuurman slechts eenige weken van het betreffende jaar in Nederland had vertoefd en concludeerde op grond hiervan, dal ap pellant niet geacht kan worden binnen het Rijk te wonen, met vernietiging van den Rijksaanslag. Tegen dezen uitspraak werd door den Min. geen cassatie ingesteld en dus blijkbaar door dezen gesanctionneerd. De reclame bij Gedepuleerde Staten had echter een ander verloop; dit College beslist n.l., dat appellant gedurende hetzelfde jaar wel zjia hoofdverblijf in de gemeente Z. had gehad en handhaafde den aanslag. Zoo werd dus de merkwaardige toestand geschapen, dat iemand, die niet binnen hel Rijk woonde, er (och zijn hoofdverblijf hield. Inderdaad geen wonder, dat een eenvou dig zeeman, die meer weet van frisschen wind, dan van juridische spitsvondigheden, het hoofd begint te duizelen, bij hel kennis nemen van uitspraken, waarin aldus met het begrip „wonen" wordt gesold. Vragen op dit gebied zullen gaarne door onzern medeweker worden beantwoord. RECLAME. H. P. H. KEEREWESFf BEGRAFENISSEN Tel. G6l AUTO-TRANSPORT Anlirarht 16. CREMATIE Aanstaande uitgifte der internationale her- stelleening Ook in ons land een tranche te verwachten? Herleving der speculatie in Wallstreet een gevaar voor het resultaat der leening De prijzenoorlog tnsschen de Koninklijke en de Standoil Oil in het Oosten geëindigd Afzet van radio-artike len in het eerste kwartaal nog toegenomen Een bevredigend dividend der Javasche Cultuur-Mij. Binnenkort zal een der belangrijkste ge beurtenissen op portiek-financieel gebied van ds laatste jaren plaats hebben: de uit- gitte der „Herstelleening", die algemeen met den naam „Mobiliseeringsleening" wordt aangeduid. Het gaat hierbij, naar men weet, om de „mobijseering" van de Dvitsche herstelbetalingen, zooals deze in het- Youngp'.an zjjn vastgesteld. Hst doel van de uitgifte is, om de crediteurenstatsn reeds thans in het bezit te stellen van een aanzienlijk bedrag door de emissie van een leening, welker rente- en afloesingsdienst zal worden gedekt uit de door Duitschland te verrichten betalingen. Uit den aard der zaak komen voor deze „mobi'.iseering" of „commercialiseering" alleen die bedragen in aanmerking, welker onvoorwaardelijke betaling Duitschland op zich heeft genomen. (Een gedeelte der herstelschuld zal Duitschland, naar men zich zal herinneren, slechts dan voldoen, wanneer de overwjjring der desbetreffen de gelden geen gevaar voor zjjn wissel koers of den toestand der schatkist dreigt op te leveren). De kapitaal waarde der z.g. onvoorwaardelijke betalingen bedraagt niet minder dan 12 milliard Mark, en dit be drag zal dus in den loop der eerstvolgen de jaren op de internationale kapitaalmarkt moeten worden geplaatst, wil men de nieu we herstelregeling als geslaagd beschou wen. Van dit gewe.dige bedrag van 12 milliard zal in de eerstvolgende weken slechts een betrekkelijk klein gedeelte aan de markt worden gebracht. In totaal zul. ïen immers op de verschillende markten 200 millioen dollar, gelijkstaande met 840 millioen Mark, ter inschrijving worden aan. geboden, waarbij n°g 100 millioen dollar komen, die op grond van de in Den Haag getrolfen overeenkom t tegelijkert»d roet de Youngleening aan dè markt zujen worden gebracht. Van het resultaat dezer eerste uitgifte, zal het voor een groot deel af hangen, oi ook het overige deel der her. stelschuld voor „ipobiiiseering" in aanmer king zal kunnen 'Komen. lu verband hiermede zullen de voorwaar den dezer emissie wel zoodanig worden vastgesteld, dat zij voldoende attractie voor beleggers vormen, om er op in te schrij ven. Heeds is medegedeeld, dat de rente op de stukken 6 pet. zal bedragen. Omtrent den koers van uitgifte is nog geen beslis sing genomen; echter mag worden aan genomen, dat deze 5 pet. of meer beneden pari zal liggen, teneinde de raogelijkaeid van koerswinst open te laten. Het grootste deel der leening zal in do Vereenigde Staten en in Frankrijk wor den uitgegeven. Voor elk dezer landen is een bedrag van 80 millioen doliar genoemd. Ook in ons land zal een tranche aer in schrijving worden aangeboden. Of deze ech. ter een bedrag van 25 millioen dollar, dat in de voorioopige berichten werd genoemd, zal konnen bereiken, moet vooralsnog wor den betwijfeld. De uitgifte der leening zal vermoedelijk ran grooten invloed zijn op de verdere ontwikkeling van de kapitaal markt, en het zal de vraag zjjn, of do aanzienlijke geldruimte, die wij nu reeds sinds maanden kennen, zich zal kunnein handhaven, wanneer zulk een belangrijk bedrag aan de markt zal worden onttrok ken. Of de emissie succes zal hebben, zal stellig niet in de laatste plaats afhangen van do verdere ontwikkeling der New. Yorksche beura. Een herleving van despe. oulatie in Wallstreet zou aan het resultaat der uitgifte stellig niet ten goede komen, daar hierdoor de belangstelling van het Amerikaanse he publiek opnieuw op de aan- deelenmarkt zou worden gevestigd en de lust, om geld in obligatiën te beleggen, dienovereenkomstig zou verminderen. Vjor het oogenblik ziet het er echter uit, alsol het bij de nieuwe hausse-beweging, die in de laatste weken te New-York valt waar te nemen, en die slechts zoo nu en dan door een koersdaling wordt onderbroken, eenvoudig gaat om een natuurlijke reactie op de baisse-stemming, die zoo langen tijd heeft geheerscht. De koersstijging wordt immers niet gemotiveerd door een aanmer kelijke verbetering van den algemeenen ecenomischen toestand aan de overzijde van den Oceaan. De berichten uit de Amerikaansche indus trie luiden in het algemeen nog weinig bemoedigend; de toeneming der werkloos heid, de geringe bedrijvigheid in hetspoor. wegverkeer, de betrekkelijk lage stand der staalproductie, (al is deze in de laatste week iets verbeterd), de teruggang van den uitvoer, onbevredigende winsten van ver schillende ondernemingen in het eerste kwartaal; dit alles tezamen geeft voorals nog aanleiding tot een terughoudende bs- ocrdeeling van de Amerikaansche conjunc tuur. Het Amerikaansche optimisme ziet echter over de tegenwoordige economische depressie heen naar betere tijden, die over een kortere of langere periode toch weer moeten intreden en deze toekomstverwach tingen worden reeds thans gedisconteerd door een koersstijging van een aantal fond sen, welke, naar men verwacht, in de eer. ste plaats van een eventueels verbetering der conjunctuur zullen profiteeren. In de afgeloopen week hebben vooral aandee.en van openbaar nut bedrpven (gas-, electr.-, waterleidingmaatschappijen! de aandacht getrokken door een krachtige koersverbetering. Ook petroleumaandee,en waren opnieuw gevraagd. Op de Amster. damsche beurs zijn aanöeelen Koninklijks Fetroleum Mij., die de vorige week in koers waren afgebrokkeld, eveneens weer opge- loopen. Wij wezen er reeds eerder op, dat de beurs slechts weinig beteekenis hecht te aan de op zich zelf verontrustende be richten over een scherpen concurrentie strijd tusschen de Standard Oil Co. en de Kon. Shellgroep op verschillende markten in het Oosten, en wel voornamelijk in Ned- Indië, aangezien men van te voren aannam, dat deze niet van langen duur zou zijn. Inderdaad is er reeds thans een eind aan gekomen. Dit viel reeds af te leiden uit het uit onze Oost komende bericht, dat de prijs van benzine te Soerabaya gesteld was op 23V'? et. per liter, en op de overige plaatsen naar verhouding. Nog nauwelijks een week geleden was gemeld, dat de benzineprijs het. laagterecord had bereikt van 11 et,, dat was omstreeks de helft van den prijs, die voor het uitbreken van den prijzenoorlog tusschen de beide groepen gold. De op vatting, dat de thans toegepaste prijsver- hooging, waardoor het vroegere niveau op nieuw is bereikt, beteekende, dat tusschen de groepen overeenstemming was verkre gen, is intusschen bevestigd door een be. richt uit New-York, volgens welke thans een regeling is getroffen, die een eind maakt aan den prijzenoorlog in het Verre Oosten en een algemeene prijsverhooging omvat. Evenals Koninklijke waren ook aandaelen Margarine Unie neter ge.-tenid, w-a.bij zien opnieuw vraag voor Duiten-andscue reke ning deed ge.den. Aandee.en Philips wer den daarentegen ongunstig geïnl'.uenceerd door het bericht, dat in een patentenge- schil, inzake den verkoop van radio-ontvang toestellen, dat tusschen de Duitsche Phi lips Maatschappij en de Telefunken han gende is, het scheidsgerecht zich heeft uit gesproken ten nadee.e van Philips. Of schoon door Philips zeil de kwestie niet van ingrppend be.ang genoemd wordt, daar hel hierbi.i slechts om een minimum percen tage van den totalen omzet in ontvangtoe stellen gaat, is toch aan te nemen, dat de aizet van Philips toestellen in Duitschland er in elk geval door zal worden beperkt. De ongunstige indruk van het beuoe.de bericht werd intusschen ten deeie gecom penseerd door de bevredigende cjjiers van den uitvoer van radio-artikelen, luidspre kers, radio-lampen enz. in Maart. Deze is n.l. omstreeks een millioen gutden groot» geweest dan in de voorafgaande maand (die weliswaar slechts 28 dagen telde) en ruim drie ton gTooter dan in Januari. In het eerste kwartaai van dit jaar werd nog iets meer aan bedoelde artikelen geëxpor teerd dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar, n.L f, 18,12 legen f. 17,94 millioen, waaruit dus valt af te leiden, dat de vrees voor een sterke ver mindering van den afzet van radio-artike len als gevolg van de economische deprss. sie vooralsnog niet bewaarheid is geworden. Een minder fraai figuur maken,opper vlakkig beschouwd, de uitvoercpfers van metaaldraadgloeilampen, een artikel, dat toch nog altijd voor de Phiiips-fabiieken van groot belang is, al is de desbetreffends afdeeling ook overvleugeld door de radio- aideeüng. Sinds November van het vorige jaar is de uitvoer van gloeilampen voortdu rend teruggegaan. In de eerste drie maan den van dit jaar tezameu bedroeg hjj, blij kens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers, slechts i. 4.62 millioen, tegen 1 8.36 millioen in de over eenkomstige periode van het vorige jaar, zoodat de gloeilampenuitvoer tot bijna 4 helft van het vorige jaar is verminderd. Toch is deze teruggang geenszins m zoo ernstigen aard als zij schijnt te tip. Immers is hij (geheel of gedeeitejp, is natuurlijk moeilijk na te gaan) een gevolp van het feit dat de productiebasis vw deze bedrijfstak in toenemende mate c«. legd is buiten onze landsgrenzen, aangezi.'J Philips in verschillende landen, die noogi invoerrechten op gloeilampen heffen, zei! fabrieken heeft opgericht om in staat Ie zijn, met de binnenlandsehe fabrieken u ccncurreeren. Vermoedelijk zal deze out wikkeling in de toekomst nog verderen voort gang maken; zoo schijnen ook voorbere- dingen te worden getroffen, om dofabri» ge van gloeilampen ook in Australië ts hand te gaan nemen. Van de overige indnstriëele fondsen na ren Aku, in aansluiting aan een betai stemming op de Berlijnsoho beurs, mes gevraagd .waardoor eenig koersherste! it trad. Voor de Indische waarden blijft 4; stemming in het algemeen gedrukt. Tabalc- aandee'.en liepen in koers terug, in v» band met de pessimistische uitlatingen het dezer dagen gepubliceerde jaarverslij van de „Arendsburg", dat ach ook ore de vooruitzichten voor het loopende jar niet gunstig uit. Terwijl deze maatschap;.; afziet van de uitkeering van een divider!, heeft de Deli Batavia Mjj. een diviöeti van 20 pet. aangekondigd (waarop reet 8 pet. ad interim is betaald), wat weliswaai aanzienlijk minder is dan het vorige jaar, toen 45 pet. dividend kon worden uitge keerd. Van snikeraandeelen, die meerende?!; flauw gestemd waren, konden aandeete Javasche Cultuur in koers verbeteren o? het gunstige dividend van 36 pet, (waai»? reeds 10 pet. ad interim is betaald) tegs 42 pet. in het vorige jaar. Een maatsb.' ter beoordeeling van de dividenden, die in het algemeen door de suikermaatschappijr' zal worden uitgekeerd, vormt dit echter niet. De Javasohe Cultuur is een derfta'- cieel meest krachtige suikeronderneming*. wier fabrieken zee rgunstig gelegen zjjn tb volgens de meest moderne eischen inge richt, bijzonder voordeelig we.rken. De onderstaande tabel geeft een over* zicht van het koersverloop in de laatste week: Algemeene Kunstzijde Unie 108yi, lMi 110%. Margarine Unie 367. 378. 368% Kiichenmeister's Accoustiek 146, 149, 1441/a. Philips Gem. Bez. 490, 4821/,, 485. Kondor 315 ex div. 323. Ned. Gist Spiritus 420, 4321/:- Alg. Exploratie Mp. 192, 204. 199. Kon. Petroleum Mij. 408, 417%. Amsterdam Rubber 153, 147. Hessa Rubber 182, 168. H.V.A. 542, 530. Ned. Ind. Suiker 238, 2311/j. Deli Batavia Mjj. 393, 377. Deli Mij. 372, 351. Senembah 407. 393. Arendsburg 478, 442. Pangeotan Thee 125, 113. RECLAME. Betaal geen woekerprijzen voor het omlij^3 v. platen, foto's enz. Van onds bekende Haarlemmerstraat 62 - Telef. 2918 5900» 2-4 Verontwaardigde speler, na de débacle: Wat ter wereld bracht Je er toe, twee sans'atout te bieden? Partner, een beetje In de war: Twee heeren en vijf whisky soda's. (Passing Show) InbrekerDaar, nou ken je zien hoe zachies we doen; die verdraaide kat ziet ons voor muizen (Humorsit) Etalage dief„Zou wel 'es wille wete of dat arrem- bandje de moeite van net gappen waard ts. Ga d er Is in. Kees, en vraag tioe duur et ls." (Passing Show), Vreemdeling: Wanneer wordt deze bus gelicht. Landelijke postbode: Goeie help, daar vraagt u me ,ok wat Ik doe hier een half jaar de ronde en Ik heb noott geweten dat daar een brieven- bu» zat. (Passing Show) Het jongetje„Moesje, we spelen Olifanten In den Dierentuin en O moet komen." Moeder „Maar wat kan Ik dan doen Het jongetje „U kunt de vriendelijke oude dame zijn. die koekjes en lekkers voert." (Passing Show), Vriend „Hallo, Brown, wat is er bij jouw aan de hand Brown „Mijn vrouw vroeg me bij het vleeschbraden te blijven toen ze uitging, maar ik kan er eenvoudig niet bij blijven, het geeft zoo'n rook en zoo'n stank." (Humorist).

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 14