Jlste Jaargang WOENSDAG 23 APRIL 1930 No. 21503 STADSNIEUWS. EEN 55-JARIGE ECHTVEREENIGING. Het voornaamste nieuws van heden. DE OVERWEG BIJ DE VINK. LEIDSCH BLA DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel toot advertentièn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertentièn 35 Cts. per regel. Kleine Advertentièn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts, Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2 35, per week/0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2 36 portokosten. Oit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. GOUDEN BRUILOFT. De Meimaand is bij uitstek de maand van jubilea, inzonderheid van huwelijksjubilea. Den 5den dier maand hoopt het echtpaar F. van AttenHeysterberg, wonende Zoe- terwoudsche weg 31, zijn gouden huwelijks feest te herdenken. De 79-jarige bruidegom was tot voor 12 jaar als schipper te Zoeter- meer woonachtig en droeg toen de zaken oVer aan zijn eenigen zoon. Zoowel hij als zijn 78-jarige bruid mogen zich nog in het bezit van een uitstekende gezondiheid ver heugen, welke, naar wij hopen, hunner nog tal van jaren deelachtig moge zijn. LUSTRUMVIERING L.S.C. De eerste buurtcommissie gevormd. In een vergadering, gisteravond gehouden ten huize van den heer M. A. M. van Noort, is besloten ter gelegenheid van het a.s. lustrum van het Studentencorps de Doeza- straat te versieren. Tot commissieleden wer den benoemd de heeren J. Rijnbende, voor zitter; M. Bouman, secretaris en D. Teske, penningmeester. Wie volgt? COOP. „ONS DOEL". Donderdag 15 Mei a.s. zal de Coöperatie „Ons Doel" haar 25-jarig bestaan herden ken. welk feit op 17 Mei zal worden gevierd door 'n receptie van het bestuur in den foyer van de Stadsgehoorzaal gevolgd door een feestavond in den foyer en groote zaal, waar zang en muziek elkaar zullen afwisselen. Het bestuur overweegt het plan om den kin deren van de leden een boottocht aan te bieden. BOEFTES. Een winkelier aan den Nieuwe Rijn, rondom wiens winkel al eenige dagen ach tereen enkele jongens zwierven en die bij herhaling goederen vermiste, belde gister middag de politie op met verzoek aan deze diefstalletjes eens een einde te maken. Toen de politie verscheen, sloegen de jeugdige boosdoeners op de vlucht, doch één hunner, een 9-jarige bengel werd gegrepen. De kwa jongen weigerde halsstarrig naar het politie bureau te loopen, zoodat de agenten ten einde raad den bengel opnamen en hem naar het bureau droègen tot groote veront waardiging van het publiek, dat onkundig van het gebeurde, bij voorbaat partij trek voor dien „armen jongen". Het bleek, dat ..die arme jongen" met zijn kornuiten in twee dagen tijds voor een bedrag van ruim f. 10 aan chocoladcreepen hadden ont vreemd. WONINGBOUWVEREENIGING „ONS BELANG". Jaarverslagen. In de morgenavond in „Prediker" te hou den jaarvergadering van bovengenoemde Woningbouwvereniging zal o.a ook wor den behandeld het jaarverslag en financieel verslag van secretaris en penningmeester. Het jaarverslag vangt aan in opgewekten toon, daar het „Ons Belang" over het alge meen goed gaat. Melding wordt gemaakt van een strubbeling in het bestuur, die echter door de ledenvergadering weer in het reine werd gebracht. Met leedwezen wordt melding gemaakt van den brand van het Stadhuis niet alleen om het verlies van dit prachtgebouw. doch ook doordat met deze ramp zoo goed als alle gegevens, op de Vereeniging betrekking hebbend, zijn vernietigd. Het bestuur heeft zoo spoedig mogelijk alle gegevens die het bezat ter beschikking van het gemeentebe stuur gesteld. Door dezen brand kwam, zoo als begrijpelijk is, ook stagnatie in de uit voering van nieuwe plannen Het bestuur voelt zich teleurgesteld dat het nog niet lot nieuwbouw is kunnen overgaan, daar vele leden op een woning wachlen en er nog vele leden zouden toetreden als'tot nieuw bouw werd overgegaan. De jaarlij-ksche woning-inspectie gaf over het algemeen gunstige resultaten. De wonin gen werden bezocht door de afgevaardigden ter vergadering van den Provinc. Woning raad en maakten op diie heeren een goeden indruk. Vermeld wordt verder een kwestie over een poort met een lid contra het bestuur, het werk der Federatie van Woningbouw verenigingen en het groot aantal verzoeken tot plaatsen van antennes en het aansluiten bij de radio-centrale. Er werden 4 leden- en 27 bestuursverga deringen gehouden, die goed bezocht werden. De exploitatie dor woningen had een zeer gunstig verloop, hoewel nogal vorstschade werd geleden. Het ledental nam met 13 toe en bedraagt thans 64-1. In het bestuur en den raad van commissarissen kwam geen veran dering, terwijl de commissie van geschillen dit jaar niet behoefde op te treden. De secretaris eindigt zijn verslag met een woord van dank aan de autoriteiten voor de ondervonden medewerking en met den wensch, dat in dit jaar tot nieuwbouw zal kunnen worden overgegaan Daarna volgt het financieel overzicht van den penningmeester, met begrooling voor 1930 en de exploitatie-rekening van de diverse blokken. Ook daaruit blijkt, dat het „Ons Belang" goed gaat. RIJKSVERZEKERINGSBANK. De werkgeversleden van den Verzeke ringsraad met hun plaatsvervangers heb ben met ingang van 18 April 1930 voor den lijd van drie jaren aangewezen als plaatsvervangende leden van den Raad van Toezicht bedoeld in art. 11 der Wet op de Rijksverzekeringsbank de heeren; B, F. Krantz alhier en W. F. Piek te Wassenaar. Foto's Bleuzé UITVOERING BURGERZANGSCHOOL. Paaschvacanlie! Dan mogen de kinderen wel een9 een avond lang opblijven! Wat komt het er op aan: den volgenden morgen kunnen zij heerlijk uitslapen. Dat zal door velen dan ook wel vanmorgen zijn gedaan, want het werd gisterenavond laat. De heer de Rook had voor een groot en geanimeerd programma gezorgd, waaraan veel zorg was besteed. Zang. spel en dans; zii vormen een onverbrekelijke drie-eenheid, waardoor veel wordt aangekweekt: ontwikkeling van het gehoor, van het gevoel voor rylhme en van gracieuse soepele bewegingen. Het aardige is. dat al deze kwaliteiten spelenderwijs worden bijgebracht. Men ziet het de jon gens en meisjes aan. welk een plezier zij in de liedjes hebben: al zingend bekogelen zij hun vriendje, den roerloos staanden sneeuw man, of juichen Jan Klaassen toe, die fijn in de poppenkast zit te smullen! Ze beleven alle versjes zóó, dat het vol komen natuurlijk gaat: er niets ongedwon gens in, het gaat met een durf en een ge zonde jolijt, dat de verheugd toekijkende oudere er bijkans jaloersch va-n worden en even zuchten- ..Hoe zalig, wien de jongens- kiel nog om de schouderen glijdt": zij zou den het liefst zelf weer willen mee doen! Ondertusschen vergeten wij dan bijna, hoe veel sludie hieraan voorafgegaan moet ziin: de uitgebreide liederenschat, waarin het knap en niet genoeg te prijzen werk van Hcndrika van Tusschenbroek natuurlijk weer een groote plaats innam, werd geheel uit het hoofd gezongen. Het klonk alles zóó vlot en innemend, onschuldig en blij en we vinden het eigenlijk vanzelfsprekend. Maar als er niet zulk een uitnemende kinder vriend voor deze groote schare stond: wat zou er van terecht komen? Met groot? zorg en groote liefde is hij voortdurend in de weer: hij weet de onge breidelde vreugd goed in toom te houden, hij zet de nummers in scène op een wijze, die een groote spanning in de zaal den ganschen avond slaande houdt- hij stuwt de dolle pret ten top, wanneer het bruidspaar met de trappelende paardjes voorop, gevolgS door de stralende kindersloet ten huwelijk wordt ge voerd Wat komt het er op aan, wanneer een enkele maal de zang niet volkomen zuiver is of een inzet te vroeg komt: de hoofdzaak is, dat er ongeforceerd en enthousiast gezongen wordt en er een duidelijk streven naar nuanceering en afwerking valt op te mer ken! Ook de ouderen geven reeds veel goed9: eenige kanons van Haydn waren fraai van klank en ook in Brams. Bruc-h en Dopper beluisterden wij menig uitstekend ge slaagde passage. Eigenlijk is de Stadsgehoorzaal te groot voor een uitvoering als deze: de jonge stemmen dragen nog niet ver en achterin klinkt het som9 te zacht Maar met de bege leiding van het aangenaam spelende strijk orkest, werd toch een vol en mooi geheel verkregen. Geen „echte" uitvoering is denk baar, zonder dat een solist zich hooren doet: ditmaal wa9 het de sopraan Mej. Gaykema, die met een klein, doch vriende lijk getimbreerd orgaan twee aria's van Mozart en von Weber ten gehoore bracht en daarin reeds veel goeds schonk. De stem zit los en soepel, zij spreekt gemakkelijk aan en zal zeker met de jaren nog veel groeien. Haar zang rechtvaardigde het succes, hoewel meer aandacht aan de articulatie moet ge wijd worden. Voor de jonge zangeres was het reeds een aardige prestatie! Do avond bood weer het vroolijke aspect al9 vorige jaren: tallooze blij-genietende kin dergezichtjes. springen en rennen in groote uitgelatenheid tijdens de pauze, maar zoo dra er weer aan 't werk geslagen werd. veel ernst en interesse. Den heelde Rook werd door zijn vele leer lingen een cadeau aangeboden als teeken van de groote toegenegenheid, die voor hem gekoesterd wordt. Als slotwoord nog waar deering voor de correcte en bescheiden be- egleiding van den heer Han Zirkzee, wiens voortdurende steun men op deze uitvoering onmogelijk kan missenl AANRITDING. Hedenmorgen omstreeks kwart over zeven, reden op den Rijnsburgerweg twee vracht auto's achter elkaar in de richting Oegst- geest. Ter hoogte van de Lijsterstraat wilde de voorste linksaf slaan juist op het oogen- blik, dat de achterste, een melkauto hem wilde passeeren. De bestuurder van de voorste auto beweert signalen te hebben ge geven, waaruit moest blijken, dat hij links afsloeg, doch door de uitstekende lading van zijn auto werden deze niet opgemerkt door den chauffeur van de melkauto, een zeke ren van E alhier. Om een botsing met de eerste auto te voorkomen, week van E. zoo veel mogelijk naar links uit en reed in volle vaart tegen een trottoirband op, een houten waarschuwingsbord omver, vermeld^ het tuinhek van perceel Rijnsburgerweg 116 en botslp tenslotte tegen een boom. Van het voorste gedeelte der auto was na al deze onzachte ontmoetingen begrijpe lijkerwijze niet veel meer over. De politie verzoekt hen, die van deze aan rijding getuigen zijn geweest, zich te willen melden aan het bureau afdeeling Verkeer. EINDEXAMENS H.B.S. Burgemeester en Wethouders van Leiden hebben tot gecommitteerden bij de eind examens der Gem. H.B.S. met 5-jarige cursus alhier, afdeeling A. welke gehouden zullen worden op 21 en 23 Juni, benoemd: a. voor Nederlandsch en Duitsch: Mevrouw A M. MoransardBoendermaker te Delft; b voor Fransch en Engelsch L. G. M. Bresson. Waalsch predikant; c. voor de handelswetenschappen: J. W. de Tombe, ac countant: d. voor aardijkskunde, geschiede nis en staatswetenschappen: Mr J. Draaijer, Referendaris aan het Departement van Waterstaat; e voor natuur en schei kunde: Dr F L. Bergansius, conservator aan het Physiologisch taboratorium. Voor de eindexamens der B-afdeeling zijn door den minister van O K. en W tot des kundigen benoemd voor de Gem. H.B.S voor Meisies alhier op 19. 20 en 21 Juni der Gem H.B.S alhier op 30 Juni 1. 2. 3. 4. 5. 7. 8 en 9 Juli en d° Ohr.H B S. te Alphen aan den Rijn op 10. 11 en 12 Juli de hoeren Fl F. van Riel. Wageningen; ir, J. J Bene dicts 's-Gravenhage; mr. dr II. S. Veld man. Apeldoorn; dr. A. J. de Sopper, Leiden; J Bitter. Rotterdam. Voor die examens aan de Chr. H.B.S. al hier op 12, 14 en 15 Juli zijn tot deskundi gen benoemd de heeren W. van Rijswijk de Jong 's-Gravenhage. dr G H Coops, 's-Gravenhage; dr. C. II Ebbinge Wubben, 's-Gravenhage; ds. P. J. Molenaar. -'sGra- venhage; mevr. M. E. JamesBrandes, 's-Gravenhage Tot deskundigen voor de eindexamens aan de Bijz H.B.S te Voorschoten op 5, 7, 8. 9. 10 11 en 12 Juli zijn benoemd de heeren dr. N. H. Kolkmeijer. De Bilt. dr. D. de Lange Bilthoven: mr. M. C Nijland, Rotterdam; J Stigter, 'sGravenhage; R Blommaert. Middelburg. Tot deskundigen elders zijn benoemd de heeren prof. ir. J M. Rademaker; prof dr. W II. Keesom; dr. W Tuijn prof., dr. G. J. Thierry I de Josselin de Jong. J. Verwer; prof. dr .1. de Zwaan en dr. C. de Boer, allen alhier en de heeren mr. J. H. Kramers te Oegstgeesl en C. Timmerman en dr. J. Heinsius te Wassenaar. Gisteren was het 55 jaar geleden,- dat het echtpaar P..KuitersHarland, wonende van B^uehemstraat 11 (Haverzaklaan) ten stad- huize aangifte ging doen van hun voorge nomen huwelijk, dat 6 Mei d.a.v. werd vol trokken De man was zijn geheele leven als 'os arbeider werkzaam, waarvan ongeveer J^rtig jaar bij de firma Garon. De oudjes zijn resp. 7& en 7<x jaar en. hoeweL beiden voor hun leeftijd nog vrij kras. nTel meer in staat om in hun eigen levensonderhoud géheel en al te voorzien Hun huwelijk werd gezegend met 9 kinderen, die allen getrouwd zijn en hun ouders zooveel mogelijk bij staan. Ongetwijfeld zullen zij in de eerste plaats zich beijveren om de komende dagen voor hun ouders tot ware feestdagen te maken. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Naamlooze Vennootschap Fabriek van Koek-, Banket- en Suikerwer ken v/h. fa. II. M. Biesiot, Haarlemmerstraat 164;166, Leiden. Vestiging filiaal: Leiden, Doezastraat 13, d.d. 17 April 1930. Boekdrukkerij v/h. P. W. M. Trap, Nieuw- straat 4951, Leiden. De zaak onder boven- genoemden naam is met ingang van 22 April 1930 opgenomen in het bedrijf van de druk kerij: H. Buurman. P. Corba, Lange Mare 96, Leiden. Ban ketbakkerij. Vestiging filiaal: Leiden. Oude Heerengracht 15, d.d. 19 April 1930. Coöp. Boerenleenbank, Wijk B. 34S, Alke made. Nieuwe vice-voorzitter raad van toe zicht: B. van der 'Meer Jz., Roelof arendsveen Men verzoekt ons abnog mede te deelen dat de restauratie van het kerkorgel in de Luhersche Kerk is uitgevoerd door P. G. Bik, firma Schaaffelt en Lohman, kerkorgelbouw, alhier. BINNENLAND. De plechtige onthnlling van het monu ment voor Jnliana van Stolberg (3e Blad). De algemeene vergadering van de Chr. Historische Unie (3e Blad). De Gezondheidsraad heeft zich nitgespro- ken voor Staatstoezicht op de ziekenhuizen (Binnenland, 3e Blad). De moord te Waddinxveen; verdachte in hooger beroep tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld (Rechtzaken, le Blad). Algemeene vergadering van „Schutte- vaer" te Bodegraven (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Hoover wil de Vlootconferentie-overeen- stemming direct doen ratificeeren (Buiten land, le Blad). Protest tegen Hngenberg van diverse Dnitsch-nationale Rijksdagleden (Buitenl., le Blad). Nadere bijzonderheden over den gevan- genisbrand in Amerika (Buitenl. Gem., 2e Blad en Tel., le Blad). Op 1 Mei a.s. hoopt de heer P. J. Ver mond portier bij het Academisch Zieken huis alhier, den dag te vieren, waarop hij vóór 25 jaar aan deze inrichting werd ver bonden Zijn arbeid hij was jarenlang belast met het halen en brengen van zieken bracht hem in aanraking met een groot ge deelte van Leidens inwoners, wier achting en sympathie hij langzamerhand verwierf door de wijze, waarop hij zich van zijn laak kweet. Het zal hem ongetwijfeld dezen dag niet aan belangstelling ontbreken. Het comité voor Centralen Wijkarbeid verzoekt ons de aandacht van onze lezers en lezeressen te vestigen op de in dit blad voorkomende advertentie van dit comité betreffende den Hildebrandavond. Behalve dat de familie Stastok, een zeer bekende familie, waarvan men de beschrijving in I-Iildebrands Camera Obscura vindt, ten looneele komt, worden door een „trio" (zie de advertentie) en „Ex Animo" respectieve lijk eenige muziek- en zangnummers ten gehoore gebracht. Het programma, dat we heden in handen kregen, is goed verzorgd en gezegd mag worden, dat zij, die dien avond tot de aanwezigen zullen behooren, inderdaad kunnen genieten. Verseheidenen hebben zich reeds van een programma voorzien doch waar er zijn, dit blijkt ook uit de nog voorhanden zijnde programma's, die zich nog niet in het bezit hebben ge steld van een programma, raden we dezen laatslen aan zich spoedig daarvan te voor zien, ter voorkoming dat zij worden teleur gesteld met de mededeeling „uitverkocht." Men zij dus voor de laatste maal er aan herinnerd. De vorige maal hebben we reeds vermeld dat de opbrengst van dien avond ten goede komt aan den philanlhropischen wijkarbeid der Ned. Herv. Gemeente. Foto' Bleuzé De overweg bij dq Vink, die-aanzienlijk is verbreecL endezer da^en .geheel tfekomon? ÏS. w gereed

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1