AFWEZIG PH. HART0GS VOOR DE PASGEBORENE 71st* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 19 April 1930 Vijfde Blad No. 21501 UIT DE OMSTREKEN. UIT DE RIJNSTREEK. LAND- EN TUINBOUW. VRAGENRUBRIEK. AALSMEER. Jaarverg. Coöp. Tninbontvbank. Dezer dagen hield deze Bank haar jaar vergadering in hotel „De III Kolommen", onder voorzitterschap van den heer M. Alderden Czn die een woord van welkom sprak tot den uit Utrecht overgekomen oud voorzitter en eere-lid, den heer J. v. d. Lin den Czn De secretaris, de heer J. Men- sing, las de notulen der vorige vergadering, welke overeenkomstig werden vastgesteld. Het jaarverslag, den leden in druk toege zonden, gal geen stof tot bespreking en werd goedgekeurd De heer Mensing bracht Terder verslag uit als afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering van de Coöp. Raif- feisen Bank te Utrecht, welk verslag onder applaus, voor kennisgeving werd aange nomen. De voorzitter bracht nu in behandeling de rekening en balans over 1929. eveneens den leden in druk toegezonden. De rekening geelt aan ontvangsten en uitgaven het eind cijfer van f. 25.141 983 35. de balans aan be zittingen en schulden f. 2935083.44. Beide werden, zonder bespreking, overeenkomstig goedgekeurd Bij de gehouden verkiezingen werden herkozen de heeren Jb. Alderden Dzn. als lid van het bestuur, met 100; P. vjn der Meer Pzn, als lid van den Raad van Toezicht, met 98; J. Moleman Jznals plaatsvervangend bestuurslid, met 96 en Alb- Baardse Jzn., als idem, met 90 stem men Allen namen hun herbenoeming weer aan. Bii de rondvraag sprak de oud-voor- ziler, de heer J. v. d. Linden Czn. woorden van waardeering tot het bestuur voor het vele werk, dat zij steeds in het belang van de Bank tot stand weten te brengen. De voorzitter dankte den heer v. d. Linden voor zijn sympathieke woorden. Met een woord van dank, in het bijzonder lot den kassier, den heer W. M. van der Zwaard, sloot de voorzitter hierna de flink bezochte vergadering. Wegens vacantie vanaf MAANDAG TOT EN MET ZONDAG 27 APRIL Tandheelkundige - VOORSTR. 4, b. d. Boulevard - KATWIJK a. ZEE. 8089 KATWIJK-AAN-ZEE. Aischeid-Oudeiavond. kn de Gemeentezaal is de afscdieid-ouder- avond gehouden ter eere van den heer D. Bakker, hoafd van de oprgeheve® O. L school alhier. Behaive vele ouders der schoolgaande kinderen, waren aanwezig mevr. Bakker, de burgemeester, de wet houder J. Dubbeldam en de heer J. Baak, instp. v. h. lager onderwijs, inspectie Lei den. De heer J. van der Plas, secretaris van de Oudeorcommissie, opende het samenzijo met allen een hartelijk welkom toe te roe pen en m 't bijzonder tot de reeds ge noemde autoriteiten, in zijn openingsrede zeide de heer Van deT Plas o.m-Het be stuur der Ouderoommissie heeft gemeend ons geacht en geëerd hoofd der lagere schooi, den heer D. Bakker, niet van ons heen te laten gaan, zonder bewijs v«,.i erkenning der sympathie voor hem. Daar hebben de ouders dan ook direkt mede ingestemd, dooT hun aanwezigheid hier en zullen dit straks metterdaad toonen. Zoo staan wij dan dezen avond gereed om van u, mijnheer Bakker, afscheid te nemen, nadat gij hier ongeveer 20 jaren de O. L. school met alle toewijding hebt gediend. De Oudercommissie heeft nu ruim 8 ja ren met u samengewerkt en zij kan niet anders zeggen, dan dat de Ouderavonden welke zij met u gehoudeD heeft, leerzaam waren en immer verband hielden met de school en uat u mijnheer Bakker een zeer actief hoofd der school was. Daarvoor dan ken wij, Oudercommissie, u, mede namv .,s de ouders der leerlingen, die vroeger bij u school gegaan hebben en die de school thans bezocüten. Ais blijk van waardeering bood spr. na mens de ouders het scheidende schoolhoofd een electrische schemerlamp aan, teneinde in zijn nieuwe woning te Linschoten ec/i blijvende herinnering aan de dankbaarheid der Katwijkeche oudera te hebben. Vervolgens betrad de burgemeester het podium, die begon te veronderstellen, dat er veel meer ouders aanwezig zouden zijn, ala alle ouders tegenwoordig waren van de kinderen, die in de ongeveer 20 jaren, dat de heer Bakker hier gewerkt heeft, hebben school gegaan bij hem. Spr. zeide zich te kunnen indenken, dat het afscheid zwaar valt. Het is niet gemakkelijk voor den heer Bakker, die zijn arbeid met toe wijding en liefde heeft verricht, om dien arbeid los te laten. Lk heb u aldus spr., slechts de laatste jareTi gekend dooö heb ondervonden, dat u met t-oewijding en «.•*>- gewektheid uw vaak moeilijke taak ver- vulde. Hét' gemeentebestuur dankt u dan °ok voor alles wat gij voor het onderwijs deed en al zijn de omstandigheden wat andërs geworden, dit neemt niet weg, dat ow onderwijs door de gemeente werd ge doemd. Ik wil besluiten met u van harte foe te wenschen, dat gij nog lang van ae rust moogt genieten met uw vrouw, doch ter en zoon i«n het landelijke Linsc-hoten. De u aangeboden schemerlamp doet den ken aan schemeravond Hierin ligt sym boliek. Moge eohter het volle licht niet ontbreken, het volle licht dat God u geven kan en zij het u vergund nog vele jaren met dank aan God terug te deDken aan uw arbeid onder Kntwijks jeugd. Applaus. Hierna verkreeg de heer J. Baak het woord die te kennen gaf, dat hij den heer Bakker reed? jaren kende en weet wat hij voor het onderwijs in Katwijk gedaan heeft. Het is een groot voorrecht voor u, zeide spr., dat gij zoo spoedig het vertrouwen der ouders hebt kunnen winnen en tot heden dat bewijst dit samenzijn hebt mogen behouden. Gij wist den weg naar het hart te vinden. Voor al deze dingen zeg ik u hartelijk dank en als gij deze plaats verlaat, dan zal nog immer de meester van de school van de Vuurbaak in dankbare herinnering bij de ouders achterblijven. Spr die zeer aangedaan was, besloot met een blijden levensavond en goede gezond heid den heer en mevr. Bakker toe te wen schen. Bijvalsbetuigingen. De heer Bakker betrad nu het podium en achtte het zich een groot voorrecht de ouders zijner leerlingen weer eens voor zich te zien. Spr. verhaalde met groot genoegen van de ouderavonden. Spr. bracht de Com missie hartelijk dank voor haar arbeid en de ouders voor hun prachtig cadeau. De Commissie is nu ontbonden, dat hare leden een lang en gelukkig leven mogen hebben. Zich (ot den burgemeester richtend, dankte hij deze, dat hij zulke aangename woorden tot hem gesproken had; ook de wethouders en den gemeenteraad was spr. zeer dankbaar voor alles wat zij voor hem gedaan hadden en de aangename toon, die er bij hun besprekingen heerschte. De heer Baak deelde ook in de uitge sproken dank van den spr. Ze kenden elkaar al zoo lang. Daar de aandoening spr. het spreken zeer moeilijk maakte, eindigde hij met nogmaals vooral het goede en genotene hartelijk dank te zeggen. Ook een woord van hartelijke waardeering werd gericht tot het personeel der school, n.l. de heeren Kruger, v. d. Vlist, Marijt mej. KrugerSernee, mej. Meerburg, mej. van Griethuizen en mej. Scherrer. Tot sluiting bracht de heer J. v. d. Plas alle aanwezigen hartelijk dank voor het welslagen van dezen avond. Tijdens de tusschenpoozen werden eenige ververschingen aangeboden. Bij het verlaten der zaal werden de heer Bakker en zijn echtgenoote door alle aan wezigen, met een stevigen handdruk, verge zeld van de allerbeste wenschen. tot aan de deoir der zaal uitgeleide gedaan. Beiden waren diep onder den indruk. Bij de 15 dezer gehouden verpachting van bollenland in de Zanderij tusschen Kat wijk en Noord-wijk, werden de diverse massa's afgemijnd als volgt: A. en "B. door J. A. v. d. Voort te Sassen- heim te samen groot 9.22.17 H.A. voor f. 9740. Massa C. en D door verschillende Katwijksche en Noordwijkfche kweekers te samen groot 9.23.64 H.A. voor f. 6175. OEGSTGEEST. Oprichtingsvergadering Athletiek-Vereen. Onder leiding van den heer J. C. Donk is in „Hel Witte Huis" een vergadering gehou den om te komen tot oprichting van een Gymnastiek- en Athletiek Vereeniging. Bij de opening nep de heer Donk den aan wezigen hartelijk welkom toe namens de da mes en heeren commissieleden Alsvoren tot de besprekingen over te gaan verklaarde spr. nader waarom hij. en niet een meer bevoegde uit de commissie, het woord voerde. Meermalen heeft spr. de aandacht geves tigd op het feit dat hier nog geen gymnastiek vereniging bestond, wat toch als een leemte in het verenigingsleven moet worden ge zien. Gebrek aan oefengelegenheid zal in hoofd zaak wel de oorzaak van die leemte zijn ge weest. Gelukkig is hierin verandering gekomen. Bij de opening van de nieuwe O. L. school aan den Burg. Terweeweg, aan welke school een bijna volmaakt gymnastieklokaal is ver bonden, werd te kennen gegeven dat dit lo kaal gezien moest yrorden als een centraal punt ter bevordering der lichamelijke ont wikkeling. Daarna bereikte hem van alle zijden het verzoek in deze het initiatief .te willen nemen. Aan dit verzoek heb ik mij niet willen onttrekken zeide spr. Steeds heb ik mij op het standpunt ge steld dat samenwerking en eenheid, waar mogelijk, zeer bevorderlijk zijn aan de goede verhoudingen er. gezonde ontwikkeling onzer gemeente. Ik heb daarbij het plan opgevat deze zaak zoo breed mogelijk op te zetten, door alle richtingen en groepen in het voor- loopig comité te doen vertegenwoordigen. Hierbij bleek dat er reeds een R. K. Gym- nastiekvereeniging bestond die is onderge bracht bij de Joseph Gezellen vereeniging. Met mij deelden de commissieleden het gevoelen dat in die richting niet verder moest worden gezocht. Ons werk moet in deze uitsluitend opbouwend zijn en ik spreek de hoop uit dat deze op te richten ver eeniging mede stuwing zal geven aan de be staande. overigens kan een ieder lid wor den behoudens onderwerping aan reglemen ten en statuten. Uit de saamge9telde voorloopige commis sie blijkt .reeds duidelijk de opzet, n.l. sa menwerking en eenheid. Spr. dankt daarna zijn mede commissie leden voor hun bereidheid om zitting te wi'- len nemen en hulp aan de voorbereidende werkzaamheden. Niemand der aanwezigen had bezwaar aan het verzoek van de commissie dat de leiding voor dezen avond berustte bij den heer Donk. Vervolgens stemden alle aanwezigen jn met de voorloopige oprichting der vereeni ging Na ingewonnen informaties werden Ge plannen inzake contributies en inleggelden voorgelegd. Enkele vragen werden gesteld inzake mo gelijke samenwerking met de bestaande R K. vereeniging als bevordering voor beider welzijn, alsmede over te maken kosten voor zaalhuui en gymnastiekonderwijzer. Over zaalhuur waren nog geen definitieve cijfers te npemen. De heer de Troyen gaf een overzicht door cijfers over te maken kosten, mede in ver band met de verhouding tot een mogelijk •bijeen te brengen ledental. Bij voldoende deelname zullen de voorge stelde contributie en inleggelden de uitga ven wel kunnen dekken. Hierna werd een voorloopig bestuur geko zen. Tot voorzitter daarvan werd bij accla matie benoemd de heer A. T Kraan. Bij stemming werden gekozen de dames: mevrouw TimmermansSparnaay, mevr. van LeeuwenMever en mej. M. Singeling, en de heeren H. W. Collee, .T. C. Donk en J. de Troyen. Na inmiddels in circulatie gestelde lijsten, werd opgericht de Athletiek en Gymnastiek- vereeniging „O. 'A. G V." Op de eerstvolgende vergadering zullen statuten en reglement worden vastgesteld en wordt een definitief bestuur gekozen. Ingesteld w?rd een propaganda-commissie bestaande uit de dames: mevr. van Leeu wen, mej. I. Boerma en S. W. J. Botbijl. en de heeren: A. Timmermans, A. v. Tienhoven Jr.. H. Gordijn en A. Koelman. Op voorstel van den heer Vos zal aan den burgemeester, den heer A. J. van Gerrevink verzocht worden het beschermheerschap op zich te willen nemen. De heer Donk sloot daarna de vergadering met een opwekkend woord om met kracht propaganda te maken, en dankte voor de opkomst. Verbouwing bekende bakkerij. Dezer dagen hebben wij een groote ver andering opgemerkt in de Dorpstraat, waar de van ouds bekende brood- en banketbak kerij de heer W. J. Oudshoorn zijn winkel zaak aan een grondige verbouwing heeft doen onderwerpen. Als van ouds bekend, kwam ons ter oore dat de vader van den tegenwoordigen eigenaar, de heer L. Ouds hoorn in de maand Juni van 1885 aldaar aan de overzijde zich vestigde als brood bakker. Op den voorgrond is bij hem gesteld: de beste waar te verhandelen, gemaakt van zuivere bestanddeelen. Het bedrijf breidde zich gestadig uit, maar de winkelzaak bleef „in 't oude" gehandhaafd. Genoodzaakt door tijdsomstandigheden heeft nu de ener gieke ondernemer besloten ook hierin ver andering te brengen door zijn winkel geheel te doen verbouwen Ter zijde gestaan door het Architecten-Bureau J. P. Oudshoorn en Zn. te Sassenheim is nu onze Dorpstraat een pand rijker geworden dat zeker voldoet aan de meest moderne- eischen. De verbouwing is tot stand gekomen door goede samenwerking van de heeren- N. Haasnoot, D. van Donk, J. van der Kaay en N J. Sehoneveld. die resp. het metsel-, tim mer-, graniet- en schilderwerk uitvoerden. De heropening zal plaats hebben op Za terdag a.s. des n.m. 3 uur. Wij wenschen den heer Oudshoorn een blijvend succes toe. o VEURLEIDSCHENDAM. De heer H. W. Héydt, le adj.-commies ter gemeente-secretarie is benoemd tot lei der der elfde algemeene volkstelling. VOORSCIfOTEN. Verkooping. Ten overstaan van Notaris W H. IToogen- straaten alhier, had in Hotel „De Zwaan" te Leidschendam de verkooping plaats van een bouwmanswoning te Stompwijk a. d. Middelweg No. 57 in den Huiszilter en Meeslouwerpolder nabil de Kniplaan groot 1 H.A. 88 A. en 45 o.A., kooper N. J. den Elzen, te Den Haag voor f. 9200een perc. weiland groot 1 H.A. 79 A.. kooper P J. Wolters, Voorburg, q.q. voor f.5100; een perceel weiland, groot 1 H.A. en 10 A.. koo per C. H. Jurgens, te Stompwijk voor f. 3410. RECLAME. ZENUWLIJDERS EN ZIELSZIEKEN ver schaft het bij uitstek mild wenkende „Franz-Josef'-bitterwater goede spijsver tering, een vrij hoofd en rustigen slaap. Volgens ervaringen van beroemde zenuw artsen is het gebruik van „Franz-JoseF'- water ook bij zware hersen- en ruggemerg- ziekten zeer dringend aan te bevelen 8669 HAZERSWOUDE. Jaarvergadering R. K. Kiesvereeniging, De R.K. Kiesvereeniging op het dorp hield haar vergadering onder leiding van den voorzitter, den heer N. P. Kaptein. Na het lezen van de Notulen en het jaarver slag van den secretaris, den heer A. J. Pannebakker, deed de penningmeester, de heer P. de Jong. rekening over de financiën van het atgeloopen jaar. De ontvangsten bedroegen f. 328 721/2, de uitgav. f 110 01 Batig Saldo f 278.71 1/2. Uitgebreide ver slagen van de vergadering der Kamer-Cen trale Leiden werden aan de vergadering voorgelezen. Tot bestuursleden weiden he-kozen de heeren N P Kaptein, P. F. Veelenturf. P. de Jong Czn. en H. Kost. Bij de rondvraag werd geïnformeerd in welk stadium de annexatieplannen der gemeente Boskoop verkeeren, wat betreft onze gemeente. Weihouder Veelenturf deel de hierop mede. dat er officieel niels van te zeggen is Wel kon worden vermeld dal te genover de annexatie-beweging van parti culiere zijde een tegen-actie op touw is gezet Jaarvergadering R.K. Geiteniokvereeniging. De R.K. Geiteniokvereeniging „SL Mi- chaël" hield haar jaarvergadering welke maar matig bezocht was Na opening door den voorzitter werden de verslagen van secretaris en penningmeester uitgebracht welke de algemeene goedkeuring der verga dering wegdroegen. De prijzen der keuring werden aan de rechthebbenden uitgekeerd. Hel aftredend bestuurslid werd met bijna algemeene stemmen herkozen Voor de jonge bokken was de hoogste inschrijver, dej heer L Slraver voor den prijs van f. 0 58 De hokken was de hoogste inschrijver de heer Slraver te leveren. Daarna sluiting der ver gadering. ROELOFARENDSVEEN. Vergadering Boerenleenbank. Gisteravond had in de St. Paneratiuszaal alhier de jaarvergadering plaats van de Coöperatieve Boerenleenbank. De goed be- zothto vergadering werd door den voorz. van den Raad van Toedoht, den heer W. van der Zwet, met een woord van welkom geopend. Tot secretaris werd benoemd de adjunct-kassier, de heer S. Bakker, terwijl tot leden van het stembureau werden aan gewezen de heeren J. van der Meer, A. van der Meer en D. van der Meer. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd. Hierna had over.eggiug plaats van de rekening en de balans 1929, waaraan wij het volgende ontieenen. Spaar- gelden. Bij het begin van het jaar was het gezamenlijk bedrag der spaargelden f. 501223,74, namelijk f. 456495,77 aan de deposito's en L 44727,27 aan termijn-de posito's. Ingelegd werd dit jaar f. 448475,98 en aan termijn deposito's L 12.300, dit is te samen f. 460775,98. Terugbelaald werd aan deposito's f. 471560,32 ea aan termijn de posito's L 2916,63. te samen f. 474476,95. De bank Keef dus aan inleggers schuldig f. 450.348,79 aan depo-ito's en f. 54111,34 aan termijn depo ito's, te samen f. 504.460,13. Aan rente was uitbetaald of tjj geschreven f. 19306,38. waarvan f. 17293,79 aan deposito's en 12012,52 aan termijn deposito's. Het laatst uitgegeven spaarboekje is 1029. Voorschotten. Op 1 Januari 1929 stond aan voorschotten uit een bedrag van f. 467.723,26aan nieuwe voorschotten werd uitgegeven f.110945; terugbetaald werd L 76953,76. zoodat nog te vorderen b'.eef f. 501714,50. Aan rente werd ont vangen een bedrag van f. 25032,44, aan provisie en kosten f. 274,93, nog te vor deren aan rente en provisie f. 371,26. Loopende rekening. De ioopende reke ning met de Centrale Bank en 83 mede leden, bedroeg aan inkomsten van de Cen trale Bank L 586916,96 en hare medeleden f. 603999,43; ontvangen rente in loopenda rekening £.7152,76, provisie en kosten f. 608,86, diverse ontvangsten f. 431,10. Aan uitgaven Centrale Bank L 509471,10 en medeleden f. 643693,48. Aan rente werd betaald aan de Centrale Bank L 5467,35 en aan medeleden f. 2109,94 en aan div. onkosten 11497,79. De geheele omzet in 1929 met inbegrip van het saldo bjj het begin van het jaar over 7839 boeknum- mers is; ontvangst: 12417968,24; uitgaal; f. 2402497,84. Te samen L 4.820466,08. De winst volgens balans bedroeg 1.3132,SS. Daarna bracht de kassier, 8e heer Jac. Bakker, een verslag uit over den toestand der Bank. Het verslag herinnert er aller eerst aan, dat het vorige jaarversag, dat over 1928 in bljjden toon kon worden ge steld, wegens de bevredigende resultaten der tuinderij over dat jaar. Het jaar 1929 neeft echter aan de gestelde verwachtin gen allerminst voldaan en heeft zich daar entegen gekenmerkt ai- een aderonguustigst jaar. En ais wjj een blik om ons heen werpen, aldus de kassier, dan ziet het er in 1930 nog duisterder uit dan verleden jaar. Spr. spreekt dan de hoop uit, dat de donkere wolken langs ons heen mogen drjjven en een zonnetje van geluk ons mag beschenen. Voorts werd hulde gebracht aan de nage dachtenis van hot over.eden lid van een Kaad van Toezicht, die sinds 1903 lid was geweest van de Bank. Spr. gaf dan een overzicht betreffende de spaargelden, voor schotten enz., waar,an hierooven reeds mei. ding is gemaakt. Verme.d werd aog het bedrag der reserve, weJce na bijvoeging van de wirut over 1929 thans 120.653,54 beuraagt. Het -edeatal is gedurende 1929 toegenomen met 20. Met het uitspreken van de hoop, dat de tuinoouwprodueten steeds een loonenden prjjs zouden mogen opbrengen, eindigde het verslag, dat een dankbaar applaus mocht verwerven. Hierna bracht de heer C. Huigslootna- mens den Raad van Toezicht een alleszins gunstig rappiort uit. Het altredende be stuurslid, de heer G. Termeulen, zoowel als het aftredende lid van den Kaad van Toezicht, de heer G. Huigsloot, werden met algemeene stemmen herkozen. In do vacature ontstaan door het gver-jjdsn van den heer H. Bartel», werd met 89 st tegen 53 stemmen op den heer J. Wessöl- man, gekozen tot lid van den Raad van Toezicht de heer B. van der Meer. De af- tredende plaatsvervangende bestuursleden, de heeren J. Loos en Jac. Hoogenboom, wer den beiden herkozen. Bij bet punt mededeeling, deelde de kas sier meö dat de rente van spaargelden thans 1 pCt. bedraagt. De bank berekent voor voorschotten en in rekening-courant 5 pCt. rente. De heer C Heemskerk vTaagt waarom of de plaatsvervangende bestuursleden niet in aanmerking kunnen komen voor een bestuursfunctie in den Raad vaD toezicht. De voorzitter antwoordt dat er geen plaats vervangende leden zijn benoemd geworden. Hierna wordt de vergadering onder een w-ord van dank aan de aanwezige leden voor hun trouwe opkomst gesloten. Tot lid van het bestuur der Provin ciale Zuid-Hollandsche Vereeniging tot be. stvijding der tuberculose i6 op de Woens dag gebonden ja arvergadering gekozen de heer W. A van Harteveld, vertegenwoor diger van de R.-K. Vereeniging het Wit Gele Kruis ZWAMMERDAM, Burgerlijke Stand. Geboren: Adrianus Cornells Maria. z. v. Hendrious Willebrwrdus Piket en Catha rine Maria van Rosmalen. Clazina Jo hanna, d v. Johannes §toler en Clazina Joba-nna Gründemann. Ondertrouwd Cornells Johannes Vink, jd. 24 j. te Zegveld. Bjj den 3anvang van het nieuwe leer- ppar werden aan de Openbare Lagere rohool no. 1 (Dorp) 11 nieuwe leerlingen ingo- scLreven; aan de Chr. Nat. School 17 en aan de Ned. Herv. School 16. Weger,s volbrachten leertijd werden genoemde obo len verlaten door reep. 4, 7 en 9 leer lingen. RECLAME. met het tcere huidje Genius Wondbal.-em, zacht en koel als sneeuw. Zie hoe smetten, pijnlijke roode huid direct geneest. Ja Genius Wondbalsem, dat helpt tenminste. 25 en 50 c. 8664 PLUIMVEE. Hoe het poil onzer Hoendeistapel te verhoogen? Wanneer de hoendarhouder» wilden me- dehfc.pen, dan kon ieder jaar het preil van onzen hoendeistapel worden verhoogd, al deden d;e hoenderhouders dat maar uit eigen be.ang; want vöor die huip en mede. werking om het peil jaarijjk» een duw naar boven te geven, volgt daue.yk de belooning, omdat ook hun hoenderbedrijf verbeterd wordt. Dat medehelpen moet geschieden door: le. alleen voor de iokkerjj d,e hoea ders te bestemmen welke van kuiken al regelmatig en krachtig ontwikkeld zjjn en vcluoeo aan de eischen aan het ras te stel- ienals haan, hoogstens 2 jaar oud, boven- dien goed voor zijd werk zjjn, niet onnoo- dig de beste krachten verbruikt hebben tij andere hennen, ook weer niet te vet zjjn, maar door oordeelkundige voeding en geregelde beweging, goed in conditie zjjn; als hen, in het le legjaar bewgzen hebben gegeven eene goedo en regelmatige leg ator te zjjnlielst iaat hebben geruid, den rui goed hebben doorloopen, daarna we- derom goed op kracht zjjn gekomen «n tegen de broed-periode aan den leg zpjn gegaan; 2e. door de kuikens oordeelkundig op te voeden (niet op te fokken) en alleen dis dieren aan te houden, welke zich regelma tig en in den kortst mogeljjken tjjd kracn- tig ontwikkeld hebben tot haan of hen; uit dat aantal uit te zoeken: a. de hanen, welk6 geschikt beloven te worden later als lokhaan te gebruiken; b. do hennen, ver moedelijk geschikt voor de lokkerjj, dis aan de te stellen eischen voldoen; c. do hennen die niet aan de eischen voldoen, docu toch geschikt zjjn voor de eierpro- ductie. Bovendien dient men goed onder scheid te maken tusschen hennen later voor de fokkerij te gebruiken en hennen al,een gehouden voor ae ederproiuctie, omdat al leen uit deze laatste dieren gehaald mag worden, wat er maar uit te ha.en is. De krachten der eerstbedoelde hennen moeten bespaard worden, voor den tjjd dat zjj broed- eieren moeten leggen, hetzjj in den 2d en of 3den leg, soms nog lateren leg; 3e. door allo overige dieren gaandeweg op te ruimen; al wat minderwaardig is, door de slacht; ook de hennen alleen gehouden voor de eierproductie onder c. genoemd en wel jaarlijks tegen het einde van haar eersten leg. Uit het voorgaande b'.jjkt dus dat ieder jaar veel moet worden afgeslacht, ten na- deele van de getalsterkte van den hoan- derstapel, doch zeer ten voordeele van het peil daarvan. Na jaren zal dat afelachten jaarljjks min der behoeven te worden, omdat het peil der hoenders hooger en hooger wordt. Wordt evenwel aan het oordee.kundig af slachten niet de hand gehouden, dan zal de hoenderstapel ieder jaar in getalsterkte veel grooter worden, maar het peil daar van zal daarentegen ieder jaar sterk dalen. H. W. te L. De belasting huurwaarde be draagt in hoofdsom voor den winkel f. 6.60 en voor de woning f. 16 50. Is het perceel echter gehuurd voor de somma van f. 11.00 en niet de winkel en woning afzonderlijk, dan wordt de huur waarde van winkel en woning door de belastingambtenaren bepaald. In dat ge val kan de belasting andere zijn. De opcenten voor de gemeente bedragen nog steeds 100. Van een verlaging is ons niets bekend. Mevr B te L De huurwaarde van een perceel kan niet afgeleid worden van de be lastbare huurwaarde volgens deg rondbelas- ting, daarvoor heeft een afzonderlijke schat ting plaats. De belasting wordt bepaald naar den toe stand van 15 Januari en niet volgens dien van het vorige jaar. Voor het onderhoud van een huis mag men de' werkelijk gemaakte kosten aftrek ken. zoo oodig met overlegging van kwi- tanliën.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 17