HOE STAAT HET MET DE BLOEMENVELDEN! Fietsen 8734 BINNENLAND. Smeulende kleurenpracht op Goeden Vrijdag. Wachtend op het Paaschzonnetje om fel te ontbranden! POSTVLUCHTEN NAAR IN DIE. Aanvang op 15 September. Naar wij vernemen zal de nieuwe reeks van negen postvluchten naar Indië, welke aanvangt op lö September a.s. en welke vluchten zullen uitgevoerd worden om de veertien dagen, gemaakt worden door de volgende vliegers: 15 September, le postvlucht: Smirnoff en Sillevis. 2e postvlucht: Houdong en Parmentier. 3e postvlucht: van Dijk on v. Veenendaal ie postvlucht: Duimelaar en Bot. 5e postvlucht Beekman en Kress. 6e postvlucht: Tepas en van Onlang9 7e postvlucht: Frijns en Blaak. 8e postvlucht: Aler en Pellens. 9e postvlucht: Soer en van Alphen. Van deze bemanningen hebben alle eerstgenoemden reeds een of meer vluchten naar Indië en terug volbracht. Alle laatst- gunoemden zullen voor de eerste maal de luchtreis naar Indië aanvaarden. Msbd. HET INTERLOCALE TELEFOONTARIEF. De minister wil nog afwachten. Op de vraag van het Tweede Kamerlid, den heer Ebels, in zake verlaging van het interlocals telefoontarief heeft de minister van Waterstaat allereerst in herinnering ge bracht, dat hij in de vergadering der Tweeio Kamer van 12 Dec. j.l. den. steller van de vraag nadere overweging heeft toegezegd van de mogelijkheid van verruiming dor eer ste tariefszone in het interlocaal telefoon verkeer van 10 tot 15 km. Wanneer men aldus de minister de aangelegenheid beziet als eon van prac- tischen aard, zijn er vooral twee punten, die do aandacht vragen. Vooreerst het groole bedrag naar raming f. 375.000 dat, aan inkomsten zou worden gederfd, en de offers, die het P. T. T. bedrijf zich reeds ter zake van de jongste herziening der telefoon tarieven heeft getroost. Hiernaast staat het vraagstuk van den kostprijs van het Inter locals telefoonverkeer. Een onderzoek daar naar heeft uitgewezen, dat de hoogte der zelfkosten, die uiteraard stijgen naarmate do afstand, waarover de gesprekken worden af gewikkeld. grooter is, een ernstig bezwaar tegen de bedoelde verruiming zou worden. In verband met do bovenvermelde omstan digheden meent de minister, hoezeer hij het aantrekkelijke in het denkbeeld van den steil er der vraag volkomen erkent, bij de te genwoordige bedrijfsverhoudingen, zooals hij die thans ziet. de ontwikkeling der gevolgen van de jongste tariefswijziging nog te moe ten afwachten, -alvorens hij zich gerechtigd zou achlen, een beslissing In den zin van het. in overweging gegeven denkbeeld lo nemen. WIJKVERPLEGING. Zusters met buitenlandsche diploma's. Op de vragen van het Tweede Kamerlid mevr De VriesBruins betreffende de aan stelling van pleegzusters met buitenland sche diploma's bij de wijkverpleging hier te lande, heeft de minister van Arbeid, H. en N. geantwoord, dat het hem bekend is, dat in ons land zusters met buitenlandsche diploma's bij de wijkverpleging zijn aange steld. Dat het aantal van deze zusters toe neemt, is hem niet bekend. De onbekendheid met de laak en ge woonten dor gezinnen, waarin de wijkver pleegsters als regel zullen verplegen, als mede de onzekerheid, of deze buitenlandsche verpleegsters voldoen aan de in Nederland geslclde eischen voor het verkrijgen van diploma A en de aanteekening voor wijkver pleging, wettigen de conclusie, dat in het al gemeen Nederlandsche gediplomeerde ver pleegsters, in de toekomst met aanleekening voor wijkverpleging, de voorkeur verdienen De beslaande wettelijke benalingen geven den minister niet de bevoeglheid maatrege len op dit gebied te nemen omdat de wet van 2 Mei 1921, zooals deze laatstelijk is ge wijzigd, wel den titel van verpleegster be schermt, maar hel uitoefenen van het be roep van verpleegster overigens niet aan voorwaarden bindt. R.K. ALGEMEENE MIDDEN- STANDSBEDRITFSRAAD. Dezer dagen werd een algemeene ver gadering gehouden van den R.K Algemee- nen Middenstandsbedrijfsraad. Alle aange sloten bedrijfsraden op één na hadden zich doen vertegenwoordigen. De bijeenkomst stond onder presidium van den heer dr. J. van Beurden. Ord. Pream. die er in den aanvang der vergade ring o m aan herinnerde, dat sedert de vo rige algemeene vergadering een nieuwe he- driifsraad geinsialleerd werd, nl de be- drijfsraad voor het electro-iechnisch bedrijf, gevormd door vertegenwoordigers van den Nationalen Bond van R.K. Electrotechnische Werkgevers „St Antonius" en den Nederi. R K. Metaalbewerkersbond. De penningmeester, de heir W Boon (Den Haagl bracht het financieel vers'ag over 1929 uit. Het verslag van het secreta riaat hoopt het bestuur binnenkort te publi- ceeren. Het verdere gedeelte van de vergadering zoowel in den voor— als in den namiddag, was gewijd aan de behandeling van het onderwerp: de komende wettelijke regeling der bedrijfsorganisatie. Het onderwerp werd aan de hand van een aantal vraagpunten en stellingen, welke de afznnderliike bedrijfs raden tevoren in eigen kring besproken had den. ingeleid door den heer mr C Goseling. lid van de Tweede Kamer te Amsterdam Na de rede van mr Goseling volgde een uitvoerige en helangriike discussie, waar aan door velen der aanwezigen wejd deel genomen. en waarhij verschillende nieuwe gezichtspunten geopend werden. Mr. VAN LEEUWEN 70 TAAR. Mr. dr. W. F. van Leeuwen. Gisteren vierde mr. W. F. van Leeuwen, oud-burgemeester van Amsterdam, zijn ze- 'ventig9ten verjaardag. Na in 1895 lid te zijn geworden van den Amsterdamschen ge meenteraad werd hij weldra wethouder van financiën, in welke functie hij enorm veel voor de stad heeft gedaan. In 1901 werd hij benoemd tot burgemeester der hoofdstad, als opvolger van mr. Vening Meinesz. Vanaf 1902 was hij verder lid van de Eerste Ka mer Tn 1910 trad hij af als burgemeester en verhuisde naar Haarlem. waaT hij ruim vier jaar aan het hoofd van het Provinciaal be stuur stond om in 1914 benoemd te worden tot vice-president van den Raad van State, welke functie hij een jaar geleden om ge zondheidsredenen heeft neergelegd. Naar gemeld wordt is mr. van Leeuwen's verjaardag alléén in den huiselijken kring gevierd. De jarige ontving talrijke bloem stukken, waaronder één van den Raad van State. DE RADIOTELEFOON VERBINDING NEDERLAND— NEDERLANDSCH-INDIE. Toelating van andere landen tot het verkeer. De Haagsche Courant meldt, dat bij de administratie der posterij en telegrafie en telefonie in overweging is, de radiotelefoon verbinding NederlandNederi Indië, die thans ruim een jaar in gebruik is, ook voor het voeren van gesprekken met en uit an dere Europeesche landen beschikbaar te slc-llen. Onderhandelingen over de opening van het telefoon-verkeer worden thans gevoerd met Denemarken, België. Frankrijk, Enge land en Zwitserland, terwijl voort9 overleg wordt gepleegd met de Duitsche administra tie, ten einde de bepalingen voor de ver keersafwikkeling via Nauen zooveel mogelijk gelijk te doen zijn aan die via Kootwijk. Hiermede zou worden bereikt, dat bij storing van een der beide radio-wegen de gesprek ken zonder bezwaar via de andere verbfh- ding kunnen worden omgeleid. Een der moeilijkheden, die zich bij hel ontwerpen van een regeling voordeden, was o.a. het vaststellen van een tarief en de verdeeling van de gesprekkosten lusschen de deelnemende administraties Uiteraard vormt de radiotaxe verreweg bet belang rijkste deel van dit tarief, al zijn ook voor de draadverbinding meer kosten verschul digd, omdat de afwikkeling van een gesprek van 3 minuten in dit verkeer gedurende een veel langer tijd beslag op de verbinding legt. Voorts moet een z.g. „taxa de preparation'' worden vastgesteld; dit zijn de kosten, welks verschuldigd zijn, indien een aangevraagd gesnrek niet tot stand komt. Het overleg met de Belgische administra tie is reeds zoover gevorderd, dat binnen kort proefgesprekken BelgiëIndië kunnen worden gevoerd. Bij evenfueele opening van dezen dienst zal het tarief voor een gewoon gesprek van 3 minuten worden vastgesteld op 123 goudfrancs. Dr. Ir. F. G. WALLER. Dr. ir. F. G. WalleT, gedelegeerd commis saris van de Nederlandsche gist- en spiritus fabriek te Delft, wiens portret wij Donder dag publiceerden, viert heden zijn 70s ten verjaardag. Dr. Waller werd geboren te Loenen, en doorliep de H. B. S. te Haarlem. Op 18-jari- gen leeftijd trad hij als adjunct-scheikundige in dienst bij genoemd bedrijf. Tegelijkertijd studeerde hij aan de Polytechnische school te Delft, waar hij in 1882 het diploma voor technoloog behaalde. Op 7 September 1884 werd hij benoemd tot onder-directeur en reeds 1885 volgde zijn benoeming tot mede-directeur van de Nederi. gist- en spi ritusfabriek. Tevens werd hij in 1891 be noemd tot directeur der lijm- en gelatine- fabriek Delft, welke functie hij bekleedde tot 1916. Na op 29 April 1905 te zijn be noemd tot eenig directeur van de gistfabriek, werd hij op 30 April 1906 benoemd tot pre sident-directeur. welke functie hij tot 3 Mei 1925 bekleedde Ook was dr. Waller nog van 1902 tot 1908 lid van de centrale commissie voor de statistiek en den centralen gezond heidsraad Op 1 Juli 1914 werd hij benoemd tot doctor honoris causa in de chemie aan de Groningsche Universiteit en op 25 Mei 1925 werd hem het eere-doctoraat in de techni sche wetenschap aangeboden door de Tech nische Hoogeschool te Delft Tevens werd hij benoemd tot eere-lid van de Chemische ver- eeniging van hef Kon Instituut van Inge nieurs. De regeering erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot ridder in de orde van den Nederiandschen Leeuw en tot com mandeur van de Oranje-Nassau-orde. De Belgische regeering benoemde hem tot com mandeur der Oide van België en tot ridder der Leopoldsorde. c (Van onzen specialen verslaggever.) Ieder voorjaar cril den Hooge, Stort de bonte regenbage Zich in kleuren naar beneê En herrijst als bloemenzee! Grauwe velden Grijze landen, Opengloeien Openbraraden. Vlammend schrijft het (bloemenmeer „Lente" op de aarde neer. Èen bloemiboUenveld, zooals hel zich in feestlooi op het oogenblik aan de oogen van de bezoekers vertoont. ,£la naar de bollenvelden en zie eens hoe 't er meer staatl" Zoo luidde de opdradht van de Hoofdredactie. Om eerlijk le zijn: we zagen er wel wat tegenop! De kleurenweelde der bloemen pracht is reeds zoo menigmaal beschreven en nu weerDaarbij de gure stormen van de laatste dagen: 't zag er weinig op wekkend of aanlokkelijk uit.. Maar eniin! Dat is nu eenmaal ons beroep, hetwelk als ieder ander zijn moeilijkheden meebrengt. We namen dus langzaam onze regenjas van de haak, gedachtig aan het spreek woord „April doet wat hij wil", zetten met een zucht het dophoedje op, met een stevige klap iegen de ronde bol voor mogelijke windaanvallen. Namen de onafscheidelijke blocnote en stopten 't potlood, ditmaal waar- lijk zoo zwaar als lood in de vestzak en daar ging 't.met een vaartje naar de geestgronden loei Af en toe sprielslc de motregen tegen de ruitjes vin de auto, de wind sloeg het anders zoo kalme water der vaarten tol on rustige golfjes waarop als drenkelingen hier en daar de gele trompetten der afgesneden narcissen ronddreven De koeien op het land hadden evenals wij nog demiljes aan, zagen er rillerig en triestig uit, geleken vol strekt niet op de glanzende Paaschossen, die men in dezen lijd verwacht! Grauw lagen de rielschelven tussehen de bonte velden en bij iedere windstoot schudden de glim mende elzekatjes als fladderende wimpels heftig aan het natte hout Langs den weg stonden kinderen, met de opgewektheid de jeugd eigen, behangen met zelf gemaakte verwaaide bloemenslingers, die zij le koop aanboden Langzaam schom melde een karavaan kermiswagens aan, in mistroostige opgang naar een of ander voor. jaarsfeest. De koude wind gierde over de velden, waarop de bezorgde kweekers met blauwe handen en roode neuzen hun bloe menkinderen kwamen inspecteeren. Het zag er dus tijdens het begin van onzen tocht bepaald niet vroolijk uit! Maar tochals dan maar even de zon doorbreekt, zooals dat gisteren later op den middag onverwacht gebeurde, dan is 't alsof ge dit alles voor 't eerst beziet, al dacht ge de lentetooi van deze streken nu wel zóó te kennen, dat zij niets nieuws meer voor U bewaarde. Dan openen zich oog en hart, wordt ge vastgegrepen in den ban van al dit schoons en onweerstaanbaar welt 't in U op, dit natuurtafreel le bezingen. ...Als vanzelf dwingt de inspiratie het potlood, nu zoo licht als eep veertje, tot schrijven „In duizend felle kleuren brak de bonte regenboog. Geurend stortte zij zich in bloe men naar omlaag, bedekte de grauwe vlak ten, de grijze landen met verblindende confelti, belooverend mozaïk Als vanzelf schikten zich de vakken, de wijde velden kleur bij kleur, rij aan rij, harmonisch- feestelijk Vanuit de koin der duinen stralen de blijde bloemengezichten. glanzen de gloeien, de toortsen der trolsche hyacinthen, de gouden kelken der ranke narcissen weelde rig op, naar den voorjaarshemel. Vieren hun vurig levensfeest, kort maar hevig Vergaan in kleuren, vergeuren in genot. Holland ligt opengebloeid, opengeslagen als een rijk geschenk een volmaakte schil derdoos. Kleuren spreken, kleuren zingen, versmelten lot een slroomende symphonie. Land, wat zijt gij schoon, zuivere bodem, geurende bloemengaard. Geen fantastisch verfijnde tropenweelde, geen geraffineerd kasscnschoon kan wedijveren met Uw ge zond, uw machtig bloemfestijn. Geen verge zicht is te vergelijken met de vurige vier kanten, de oneindige pracht uwer breede bollenvelden, wanneer daarboven de grauwe wolkenformaties als grillige legers langs het wijde luchtruim trekken." Zoo walden wij onze poëtische ontboeze ming nog een wijle voortzetten, maar helaas: een donkere wolk zat ons reeds lang op de hielen en boren Noordwijkerhout ontlaad de zij zich in kletterende regenstroomen, die ons haastig papier en potlood deden op bergen. Ontdaan van alle poëzie en fantasie is de realiteit als volgt: de narcissen en hyacin then pralen en pronken reeds in de pracht die wij boven in luttele woonden schetsten. De liefhebber moet zeker, wanneer het Paaschweer het maar eenigszins toelaat, er op uittrekken, liefst langs de stille achterwegen bij Noordwijkerhout, Lisse of Hiilegom Want reeds is men op verschillende plaat sen bezig de nauw onlloken bloemen af te sniiden en wordt 't felgetinle schilderij onlhavend Groole, groene vlakken liggen lusschen de witte, roode, roze, paarsche oi gele kleurschakeeringenhel zijn de tulpenvel den, die hun schallen nog in de dekbladen besloten houden en eerst over een of tweu weken geheel zullen open-bloeien. Het ie dus helaas nog niet zulk een uitgestrekte weelde voor T oog, als verleden jaar. toen alles ongeveer terzelfder tijd in volledige rijkdom was losgebarsten Slechts een, twee voorjaarsdagen zijn er noodig, om het zóó ver te krijgen. Mogen de Paaschdagen het milde en warme lenteweer brengen waarnaar wij verlangenDan zullen allen weer uittrekken, om ons land te zien in de wonderbaarlijke feestversie ring die ieder jaar terug komt en nimmer Verveelt Nog zijn de tinten niet zoo hel, zoo ver blindend als mogelijk is, maar één dag slechts kan liet summum brengen van de schoonheid die wij als hel ideaal in het hart geborgen hebben. Gaat Zondag of Maandag genielen van de wedergeboorte der natuur, van al de wonderen welke hyacinth, narcis en tulp de menschheid schenken, van al de toover, waarmee geen ander land zich me ien kan; van de heerlijke geuren, die ge heind' en ver kunt opsnuiven. Een bezoek zal U nimmer berouwen, zoo min als het ons deed. al was hei gisteren dan ook weer voor een dikke winterjas! AI was het op Goeden Vrijdag nog stli langs de wegen: morgen zullen als bijna ieder legen zeker duizenden en duizenden opgaan om Neerland's groot voorjaars feest te vieren! Het is een gebeurtenis, die niemand zich mag laten ontgaan! Met Pa sohen er dus op uil! Eenige routes: Voor het gemak laten wij hier nog eenige mooie routes volgen: Reeds bij Oegstgeest ziet gij de eerste velden. In Sassenheim gekomen is een mooie wandeling langs Teylingerlaan den Looster- weg volgen, langs Keukenhof naar Lisse, eventueel langs Veenenburgerlaan, die mid den tussehen de bloemen voert, naar Hiilegom. Vanuit Hiilegom loopt langs de oude Beek een aardig pad door de velden naar de Oude Hippeiaarsbrug, waar een keuze ge daan kan worden uil drie wegen- een gaat een gaal naar de Zilk; de Loosterweg III komt uit op de Veenenburgerlaan. de Loos terweg voert via de Wilhelminalaan naar het dorp terug. De Loosterweg kan ook ver volgd worden via het station en de gasfa briek. dan de Pastoorslaan in. die op de Weeresleinslraat uitkomt Ook langs Six- laan en de van de Endelaan zijn veel bloe men le zien. Een flinke focht is die van hel Wilhelminapark. via Wilhelminalaan, Loos. Icrweg II over Hippeiaarsbrug, langs het pompstation der waterleiding en Looster weg III. Deze komt uit op de Veenenburger laan. vanwaar men een schitterend uitzicht op de velden heeft Een mooie wandeling vanuit Lisse is vanaf Hotel de Witte Zwaan langs den Achterweg naar de Voorlaan. Vervolgens langs Loosterweg weer naar de richting Lisse, waar men bij het landgoed Keuken hof rechts ombuigt, om dan over de Spekke- laan hel dorp weer le bereiken. Het hartje van de streek vormt wel de mooie route over den«Slationsweg. door de rasters van Keukenhof rechts om buigen, de Loosterweg volgen tot de Zwarte laan. Dan via den Heereweg, wordt links ingeslagen op de Hyacinthenlaan, waar het bloemen en nog eens bloemen is! liet middelpunt bij Noordwijkerhout is het bekende Rechthuis Men gaat nu langs den Heerenweg tot aan den Ruygenhnek, rechtsaf naar Lisse, rechtdoor naar Haar lem. Ook kan men gaan langs den Gooweg, over de viersprong nabij Kasteel Leeuwen horst, recht door naar Nonrdwijk en Katwijk Links af naar het station Noordwiikprhout, verder langs de ruïne van Tevlingen naar Sassenheim of Voorhout Ook vanuit Nonrd wijk zijn prachlige wandelingen te maken, ook nu weer zullen de vergezichten U verrukken, hoewel zij over het algemeen nog niet zoo kleurrijk zijn. als wij ons deze van vroegere jaren herinneren. Maar wal niet is .kan spoedig komen! Het verdient aanbeveling overal zooveel mogelijk de achterwegen te bewandelen, daar langs den straatweg de cultuur over 't algemeen niet veel meer beteekent. ONTHULLING GEDENK- TEEKEN VOOR JULIANA VAN STOLBERG. De Koningin en de Koningin-Moeder zullen aanwezig zijn. De Koningin en de Koningin-Moeder heb ben het voornemen te kennen gegeven, op 23 April a.s de plechtige onthulling van het gedenkteeken voor Juliana van Stolberg door prinses Juliana met haar tegenwoor digheid te vereeren. ZAANDAM ZET DE WER K ELO OZEN-UITZENDING NAAR DRENTHE STOP. De gemeenteraad van Zaandam heeft in de gisteravond voor dit doel belegde ver gadering. op voorstel van de sociaal-demo cratische fractie, mei 12 tegen 7 besloten, de uitzending van werkloozen naar de werk verschaffing te Witteveen in Drenthe stop te zetten nadat burgemeester ter Laan en anderen met nadruk erop hadden gewezen dat daardnOT de crisis-steun van het Rijk aan de gemeente ernstig in gevaar is ge bracht. RECLAME. Doorzitten bij wieliijden verzacht en geneest uren met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL 2—3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10