Uit den Leidschen Raad. 71*®* Jaargang LE1DSCH DAGBLAD, Dinsdag 15 April 1930 Derde Blad No. 21498 Een zakelijke agenda. Als onkruid ODOL-SYSTEEM KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Een ware Reisgebeurtenis. RECLAME. 8292 woekeren de bacteriën ln een onverzorgden mond. Wat daartegen helpt is: geregeld d~n mond spoelen met Odol- Odol-mondwater bedekt de tanden en de slijmhuid ran den mond met een dun anti septisch laagje, waaronder de bacteriën niet kunnen gedijen Als U nu ter completeering de daarbij behoorende Odol. tandpasta gebruikt, dan be oefent U de volmaakte hygi ëne van den mond: Afwisse lend reinigen en beschermen reinigen en beschermen: het Zooals in een gedeelte van onze oplaag gisteren nog is vermeld, zijn de punten 112 z. b. sl. aangenomen of werd de eerst voorgedragene benoemd, behalve voor re gent van het H. G. of Arme Wees- en Kin derhuis, waar no. 2 de heer mr. P. J. Iden- burg werd gekozen. 13o. Voorstel: a tot verkoop van een perceel bouwter rein op het Raamland, gelegen aan de Fruinstraat. groot 656 M2„ Sectie M No. 4208, ged.. aan B. Buurman, q.q. b. tot verkoop van een strook grond op het Raamland. gelegen aan de Fruinstraat, groot 30 M2., Sectie M No. 4208, ged. aan F, Visser: c. tot wijziging van het Raadsbesluit van 13 Januari 1930, in zake beschikbaarstelling van een terrein aan de Cobetstraat, ten be hoeve van de vestiging van een onder- slation c.a., door de Electriciteitsfabriek. (46 en 601 De heer MANDERS zegt, dat men niet kan afwijken van een eenmaal vastgestelde rooi lijn en zal daarom tegen het voorstel stem men. De heer PARMENTIER zegt, dat zulks hier zeer wel mogelijk is en dat wel eens vaker van de rooilijn wordt afgeweken. De heer GROENÉVELD sluit zich bij de woorden van den heer Manders aan. WETHOUDER SPLINTER zegt, dat 't hier een secundaire verkeersweg betreft en be grijpt niets van de bezwaren van den heer Manders, waar deze zich in zijn hoedanig heid van lid der C. v. F. vóór het voorstel verklaarde. De heer MANDERS handhaaft zijn be zwaar; de menschen hebben hun huis ge kocht in een straat van 15 Meter breedte en niet van 12 Meter. WETHOUDER SPLINTER zegt, dat geen enkele bewoner van die straat nog ooit ge klaagd heeft De heer KOOISTRA ziet de noodzakelijk heid van de veremalling niet in. De heer GROENEVELD blijft het onlo gisch vinden, dat de straat aan het eene uiteinde breeder is dan aan het andere uit einde. Het voorstel van B, en W. wordt aan genomen met 275 stemmen. Tegen de heeren de Mey, Manders, van Stralen, Groeneveld en Kooistra. 14o. Praeadvies op het verzoek van bet bestuur van de vereeniging „de Ambachts school" te Leiden, in zake uitbreiding van het schoolgebouw. (61) Conform besloten. 15o. Praeadvies op Het verzoek van de N. V. Bloembollenkweekerij en Handel v/b. firma J. de Groot en Zonen te Noordwijk, in zake verbetering van een gedeelte van den Haartemmertrekvaartweg bij de Piet-Gijzen- brug. (67) Conform besloten. 16o. Praeadvies op liet verzoek van den Bond van Leidsche Zangvereenigingen. om toekenning van eene gemeentelijke subsidie, tevens praeadvies op het voorstel van den heer Wilmer. inzake het toeslaan van gel den ter subsidieêring van muziek- en zang vereenigingen (581 De heer WILMER zegt, dat B. en W. het voorstel van wijlen den heer Spendel ver keerd hebben geinterpretteerd. Het is n.l. nooit diens bedoeling geweest het bedrag van I. 1000.te verdeelen over alle zang- en muziekvereenigingen. Hij kon zich evenwel vereenigen met het afwijzend praeadvies van B. en W., waar deze toezeggen te wil len overwegen wat in de richting van zijn voorstel kan worden bereikt. Conform hel praeadvies wordt daarna be sloten. 17o. Voorstel tot Beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de toekenning van een vergoeding aan ambtenaren, die, wegens den brand van het Raadhuis, extra-werk zaamheden hebben verricht. (62) De heer COSTER verzoekt nadere inlich tingen. De heer WTLMER zegt, dat de ver goeding niet moet worden opgevat als een vergoeding van extra arbeidsprestaties, zoo als meer kan voorkomen, doch als een gra tificatie voor gedurende vele maanden ver richte werkzaamheden. Hij vindt de toe lichting van het voorste! overigens erg so ber en zou gaarne willen weten hoeveel en welke ambtenaren voor de vergoeding in aanmerking komen. De heer VERWEIJ sluit zich aan bij hel gesprokene door den heer Wilmer; bot be vreemdt hem evenwel.dat wel de secretarie- ambtenaren voor een vergoeding in aan merking komen en niet de technische amb tenaren van de lichtfabrieken, die ook veel extra werk hebben verricht. De VOORZITTER merkt op. dat het een keele taak was om uit te zoeken wie en op welke wijze de ambtenaren moesten worden be'oond. In aanmerking komen de ambte naren van alle diensten, die deslijds in het Stadhuis waren ondergebracht Weliswaar is ook door ander gemeente-personeel, zoo- als politie en brandweer bijzondere dienslen verrichl doch deze waren van gansch ande ren aaid dan die van de bovengenoemde diensten. Het aantal ambtenaren dat in aan merking komt, bedraagt 74. Tegen openbaar making der namen heeft hel college be zwaar. Den heer Verweij antwoordt spr., dat het personeel der lichtfabrieken voor het ver richte werk beloond is overeenkomstig de ter zake geldende bepalingen voor overwerk. Worden van de ambtenaren biizondere offers gevraagd, dan komen ook zij steeds voor gratificaties in aanmerking. De heer COSTER vraagt of er door poli tie en brandweer administratief werk is ver richt in verhand met den brand. De VOORZITTER antwoordt, dat dit niet ■o in bijzondere male het geval is geweest, al hebben ook zij bijgedragen tot de recon structie der gemeentelijke administratie. De heer ELKERBOUT stelt voor om ook dit personeel in de gratificatie te laten dee- len en desnoods daarvoor meerdere gelden t? noteeren. De heer VERWEIJ acht het eveneens on juist de politie en brandweer niel voor deze gratificatie in aanmerking te laten komen en breekt een lans voor al het gemeente- personeel. dat extra diensten tijdens en na den brand heeft verricht De heer WILMER hoopt dat B. en W. zullen overwegen of aan politie en brand weer inderdaad niet een vergoeding toe komt. Z.i. moet hier ook rekening worden gehouden met psychologische factoren. Het resultaat dier overwegingen zal hij t.z.t. gaarne in den raad vernemen. Hij blijft verder aandringen op openbaar making van de namen der ambtenaren, zij het ook, dat de lijst slechts ter visie wordt gelegd in de leeskamer voor de raadsleden. De heer HUURMAN acht het verkeerd, het politie, en brandweerpersoneel over één kam te scheren met hei personeel door B en W. voor een gratificatie wordt voor gedragen. De VOORZITTER heFhaalt, dat aan het brandweer-personeel overuren zijn uitbe taald; l.a.v. van de politie kon hij niet met absolute zekerheid spreken. Hij zal hiernaar een onderzoek doen instellen. De heer PARMENTIER heeft in de kran ten gelezen, dat aan verschillende brand weercorpsen medailles zijn uitgereikt Hij is daarin als lid van den raad niet gekend, hetgeen hem bevreemdt Het voorstel wordt daarna zonder hoofdige stemming aangenomen, 18o. Voorslel: a. tot vaststelling van de verordening, houdende wijziging van de verordening van 14 November 1918 (Gem blad No. 43), rege lende de samenstelling van de Bureaux van Gemeentewerken, van den Gemeentelijkan Reinigings- en Ontsmeltingsdienst en van het Bouw- en Woningtoezicht; b. tot benoeming van een Administratief Hoofdambtenaar bij den dienst der Ge meentewerken. (63) De heer MANDERS kan zich wel vereeni gen met het voorstel van B. en W. sub b, doch niet met hun candidaat. die z. i. onvol doende technisch geschoold is. De heer VERWEY vraagt waarom hier is afgeweken van den gebruikelijken weg: vrije sollicitatie. Wethouder SPLINTER zegt. dat hier In de eerste plaats een administratief ambte naar noodig was, zooals de Directeur van Gemeentewerken ook in zijn rapport aan geeft. De candidaat, de heer Weijer heeft bewezen administratief voldoende te zijn onderlegd. Op voorslel van den heer Huurman wordt dit punt aangehouden lol de huishoudelijke zitting na afloop der agenda. 19o. Praeadvies op het verzoek van de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose, om verhooging van de haar toegekende jaar- lijksche subsidie, met het desbetreffend schrijven van den heer H. W. Blóte, arts, alhier. (64) De heer VAN ES heeft geen bezwaar tegen het prae-advies, mits het geld op dezelfde wijze wordt besteed als vroeger door het B. A. geschiedde Hij wil evenwel niet nalaten de aandacht te vestigen op het buitengewoon lage bedrag, dat jaarlijks aan contributies binnenkomt. Z. i moet het bestuur alles ;n het werk stellen om de inkomsten uit parti culiere bron op te voeren. Mogelijk ware verbetering te verkrijgen door uittreding van eenige leden uit het bestuur en aanvulling met eenige leden uit Protestanische kringen. Spr. wil niet diep ingaan op hel schrijven van dr Blóte inzake de t.-b.-c.-bestrijding, waar dp meeningen hierover zoozeer uileen- toopen, maar toch maakt hij daarover eenige opmerkingen, waarbij hij-zich om. verzet tegen de uitlating van dr. Horst als zou dr. Blóte dergelijke aangelegenheden in de vak pers moeien behandelen. Het is spr. be kend. dat dr. Blóte zulks in meerdere bladen heeft georobeerd, doch door de redacties is bemoeilijkt. Aan het einde van zijn betoog zegt spr., dat hij zijn stem niet aan het voorstel za' onthouden, hoewel hij het niet eens is met de werkwijze van hel consultatiebureau hier ter slede. Wethouder GOSLINGA zegt, dat het moei lijk is zich als leek partij te stellen in een zaak, waarover de meeningen der medici uiteenloopen Ook de afdeeling Leiden heeft in den loop der jaren haar werkwijze reeds meermalen gewijzigd, naar gelang de stand der kennis van deze ziekte zulks mogelijk maakte. Het ware niel goed de vereeniging in haar streven niet te steunen. In antwoord op een vraag van den heer van Es zegt de wethouder dat het bestuur genegen is reke ning te houden met de wenschen der patiën ten bij plaatsing in sanatoria ten aanzien van godsdienstige overtuiging. Hel v 'orstel van B en W. wordt daarna z. h ?t aangenomen. 20o. Voorstel in zake de verbetering van den Lagen Rijndijk, de omgeving van de Zijlpoort en de Haven en tot beschikbaar stelling van de daarvoor benoodigde gelden met behandeling tevens van de desbetref fende voorstellen van de heeren Scholier en Eikerbout (65) Wethouder SPLINTER beantwoordt aller eerst een ingekomen vraag mei bedekking fot de breedle der Irolloirs op de hrug bij de Zijlpoort Wanneer do raad het goedkeurt, zal deze worden verbreed en vernieuwd, hetgeen een uitgave zal vorderen van f. 16.000. De heer EIKERBOUT brengt hulde aan B. en W. voor het ingediende plan. De heer GROENEVELD heeft wel eenige bezwaren legen de voorgestelde verbetering. De Zijlpoortsbrug is toch ten doode op geschreven en daarom acht hij het weinig economisch daarvoor nu zulke hooge uitga ven te doen. Bovendien gelooft hij, dat de voetgangers geen gebruik zullen maken van het trottoir, daar dit met een omweg om de Zijlpoort heenloopt Ook acht hij het onbil lijk, dat wanneer van de firma Boot een sluk grond wordt gekocht, deze firma het gebruik daarover voorloopig zou mogen blij ven behouden. Wethouder SPLINTER zegt dal de Zijl poortsbrug weliswaar op den duur zal ver dwijnen, maar voorloopig is daarvan nog geen sprake. Dat de voetgangers terwille van den iets korteren weg geen gebruik zul len maken van het trottoir, meent spr. te moeten betwijfelen. T. a. v. het laatste be zwaar van den heer G. zegt de wethouder, dat de firma Boot er zelf belang bij heeft da zaak spoedig af te doen. De heer GROENEVELD acht het toch ver standiger een termijn te bepalen. Hij wil evenwel nog eens doen overwegen of het niet verstandiger is nu ineens een geheel nieuwe brug te maken dan een tijdelijke kostbare voorziening. Wethouder SPLINTER: dal kost u min stens I'/j toni De heer DE REEDE begrijpt de critiek van den heer Groeneveld niet Het is inder daad een belangrijk vraagstuk, dat dringend voorziening eischt. Z. i. zijn de door B, en W. voorgestelde Dlannen verreweg het meest economisch. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st, aangenomen. Voorstel in zake verhuring van verschil lende woningen en gebouwen (69) De heer KOOISTRA is van meening, dat de huren in het algemeen niet te laag z,^n gesteld. De voor taxatie aangewezen personen lijken spr. niet de meest ge schikte, omdat zij niet geheel en al onpar tijdig zjjn tegenover algeheele huurverüoo- ging. Voor sommige pereeelen acht spr. huurverhooging absoluut ten onrechte, zoo dat hij B. en W. verzoekt een nader on derzoek in te stellen en voor deze gean verhooging toe te passen. Hij maakt daar van een voorstel. De heer PARMENTIER noemt het een insinuatie, dat deskundigen op een derge lijke wijze door een raadslid in het open baar worden besproken. De heer VAN STRALEN blijft volhou den, dat het niet goed is voor de bepa ling van huurwaarden steeds personen te benoemen, die belanghebbenden zjjn. Er zijn heusch wel deskundige-niet-belanghab- benden te vinden. Bovendien acht hij huurverhooging in lang niet alle voorgestelde gevallen nood- zakelijk. Dat gedurige verhoogen moest ds gemeente overigens ook maar overlaten aan de particuliere huiseigenaars. De heer DE REEDE merkt op, dat de gemeente, welke 50 ol 60 huizen bezit, toch moeilijk regelend kan optreden bij de vaststelling van de huurwaarde. De heer ZITMAN zegt er voor bekend te staan altoos aan den lagen kant ta taxeeren. Hij bezit zeil eenige huisjes, waarvan de bewoners nog precies dezelf de huur betalen als voor den oorlog. Weth. SPLINTER verdedigt het voorstel nog nader, waarop de heer KOOISTRA nog maals ingaat De heer WILBRINK protesteert tegen de uitlating van den heer Kooistra, dat de schatters der gemeente belang zouden hebben bij deze schatting en deze beschul diging durft volhouden, ook nh de ver. klaring van den heer Zitman. De heer RARMENTIER zegt, dat de raad aan de argumentatie van den heer Kooi stra evenmin waarde kan toekennen, waar hij zeil toegeeft ook partijdig er tegen over te staan. Er ontspint zich een verward debat tus- schen de soc.-dem. fractie eenerzjjds en den heer Par men tier anderzijds. De heer VAN ECK betoogt, dat het hier niet gaat tegen die personen, doch waar om moet men de leden der commL-sie steeds zoeken in bepaalde maatschappelijke krin gen. Een anders samengestelde commissie biedt de meeste waarborgen voor een on partijdige uitspraak. De heer VAN STRALEN verwacht van den heer Parmentier, dat hij het woord in sinuatie zal terugnemen. De VOORZITTER brengt dan de voor stellen van den heer Kooistra in stemming, die beide met 237 stemmen worden ver worpen; (voor de S.D.A.P.). Hel voorstel van B. en W. wordt z.h.st. aangenomen. de rondvraag antwoordt de voorzitter den heer SchüUer op een in de vorige ver gadering gestelde vraag inzake de erf pacht van gronden, behoorende tot „Zui- derzicht". De heer DE MEY informeert hoe het at met de dienstregeling der brugwachters, waarnaar B .en W. beloofd hadden een on derzoek in te stellen. De VOORZITTER zegt toe in een vol gende vergadering inlichtingen te zullen geven. De heer ELKERBOUT verzoekt de bur gemeester zijn bemiddeling te willen ver- leenen, dat de Goede Vrijdag ook door de Cie voor den Leidschen Hout beschouwd wordt als een Zondag .Verder vraagt hij wanneer het plantsoen, waar vroeger „Mu sis Sacrum" stond, nu eindelijk eens klaar komt Er gebeurt niets. De VOORZITTER antwoordt, dat dit mor gen in de vergadering van B. en W. ral komen. Hierna wordt de vergadering verdaagd tot des avonds kwart over acht ter behan deling in geheime zitting van agendap. 18. AVONDZITTING. Na heropening der zitting wordt het voorstel van B. en W„ vervat'in agenda punt 18 sub a zonder hoofdelijke stemming aangenomen en wordt met algemeene stem men en twee onthoudingen benoemd in de functie bedoeld in 18 b de heer Weijer. Aan de orde stelt nu de VOORZITTER de vraag, waar voorlaan de vergaderingen van den Gemeenteraad zullen worden gé- houden, weer in De Lakenhal of in, zooals den laatsten -tijd, in het Nutsgebouw. In De Lakenhal zou voor circa 3000 gld. kosten moeien worden gemaakt en er zou niet ge rookt mogen worden. In het Nutsgebouw kan worden gerookt; de zalen staan iederen Maandag ter beschikking voor 1000 gld. per jaar; de kosten voor het in orde maken zullen 4000 gld. per jaar bedragen. Bij de 3000 en 4000 gld. zijn inbegrepen kos ten voor stoelen enz., die dus niet. als het nieuwe Stadhuis er is, zullen verloren zijn. De heer WILBRINK prefereert de meer gezellige omgeving in het Nutsgebouw boven die in de Lakenhal. De heer DONDERS oordeelt, dat in het Nutsgebouw alle vereisc'ht décor wordt ge mist. Vervolgens is het Nutsgebouw duur der; de Raad moet de soberheid betrachten. De geheele gemeentedienst is zeer sober ondergebracht in Hopital Walton. In De Lakenhal kan men ook alle genietingen hebben, die men wenscht, behalve het roo- ken. De conversatie-zaal is daar beter. Do heer SOHüLLER wijst er op, dat in De Lakenhal alle ventilatie ontbreekt (Ge roep: en hier dan). Verder is het spreken in De Lakenhal zeer moeilijk. Het Nuts gebouw is met eenige verbeteringen heel bruikbaar te maken. Het argument van het rooken wil spr. niet gebruiken. De heer MEYNEN heelt ook bezwaar tegenover het Nutsgebouw vanwege het ge mis aan decorum .De Lakenhal past beter aan de waardigheid van den Raad. In De Lakenhal is één bezwaar: het moeilijk spreken; maar dat bezwaar heeft zich ook in het Nutsgebouw voorgedaan. Als in De Lakenhal de situatie wordt gewijzigd, dan zal de moeilijkheid van het spreken be langrijk worden verminderd. Do heer WILBRINK meent, dat het fmancieele bezwaar van den heer Don ders zeer kteinsteedsch is. Zal men bij den bouw en inrichting van het nieuwe Stad huis ook op zulk 'n klein bedrag zien. De heer SOHüLLER merkt op, dat ten slotte de Raad kan beslissen, dat er wel mag worden gerookt in De Lakenhal, ook al wenscht de Commissie het niet. De heer JLANDERS antwoordt den heer Wilbrink, dat bij het voorstel van tele- phoon aan de Raadsleden ook wel op een klein bedrag werd gelet door de oppositie. De heer BERGERS is het eens met den heer Donders. Het genot van rooken mag niet met financieele offers van de gemeente worden gekocht. Bovendien gelooft spr. dat in De Lakenhal nog wel een gelegenheid zal zijn te maken om te rooken. Een voorstel van B. en W om in 1)3 Lakenhal te vergaderen wordt verworpen met 16 tegen 15 stemmen. Vóór de heeren Meynen. Romijn. Goslingi, Splinter, Ber gers, Tepe, Donders, Maniers, Rfijnenn- ger, Wilmer, Bosman Kooistra. Coster, mevr. Braggaar, v. Tot. De Raad blijft dus in het Nulsgeoouw vergaderen. PREDIKBEURT BODEGRAVEN. Chr. Geref. Evangelisatie (Willemstraat) Woensdagnam. 7 uur, de heer C. B. Epker van Rotterdam. NED. HERV KERS. Beroepen: Te 's Heerenihoek (toez.): J. Koopmans te Eikerzee. Te den Bommel en Hoornaar (toez.): W. Rijnsburger te Pols broek en Vlist. Te Spijk (toez.) (vac. ds. J. de Jong): dr. J. J. Woldendorp te Stedum. Aangenomen: Naar Joure c.a. (vac. Tj. Jonker): A. C. H. Vollenweider te Birdaard. Naar Wijckel: O. Hokwerda le Gaastmeer. Voor Glanerbrug ds. W. Kroese te IJmuiden- Oost. Voor Hollandsdheveld ds. K. G. Kwint te Terkaple. GEREF KERKEN. Beroepen: Te Aallen, Th. Delleman, le Giessen Oud- en Nieuwkerk. Te Schild- wolde, B. Bouma, te Dirksborn. Bedankt: Voor Urk, R. J. v. d. Meulen, te IJmuiden. GEREF GEMEENTE. Tweetal: Te Den Haag: A. de Bloois te Dirksland en M. Hofman te KrfLbbendijke. Beroepen: Te Reitsum M. Boukema. cand. te Aalsmeer. Bedankt: Voor Oost- en West-Souburg d9. S. J. Popma, te Nieuwendam (Amster dam-Noord). Terwijl ik rustig zit te lezen in een hoekje van een „vrouwen"-coupé, wordt bij de eerstvolgende halte het portier open gerukt en verschijnt er een vuurrood, dik vrouwengezicht onder een geweldigen pluchehoed met aigrette. Onder hevig ge blaas en gesteun over de ongewenschte in spanning, die men van een dik mensch eischt, hijscht zich een enorme omvang in bont gestoken omhoog, gevolgd door een dergelijke, veel jongere verschijning in een verblindend mengelmoes van grille kleuren, omzoomd door een prachtig oranje vossen bont. Deze jongere editie helpt met veel kabaal een „heer" in het compartiment, gewapend met pakken en pakjes en een fijne sigaar met rood en goud bandje. Heb gaat dadelijk buitengewoon gemoedelijk toe in de kleine ruimte, waar nauwelijks nog zitplaats over blijft voor de drie per- personen door den chaos van bagage, die op de banketf wordt neergestrooid. Ik imeen beleefd te moeten opmerken, dat het hier een „vrouwen''coupé is. „Of ik nu heelemaai mal ben V' informeert de cava lier. „De conducteur kijkt zoo nauw niet", meent de oudste „dame", „het is „onze" man en hij steekt zijn beste sigaar al voor je weg." „Onze" man maakt het zich go- makkelijk en trekt daartoe jas en vest uit. De met „Aupoe" aangesproken reizigster ondoet zich van haar glacé handschoenen en bestreelt haar opgezwollen, niet bepaald frissche werkhanden, waaraan veel geschit ter en aan één middelvinger een zoo juist aangeschafte „gouden" zegelring, helaas nog zonder graveering. Zij poetst de ring op onsmakelijke manier nóg blanker en pronkt ©t dan met uitgebreide hand meo op haar breede knie. Dan verheft zij nch weer om den zwaren mantel los te knoopen, tilt haar fluweelen semaar op en gaat ge zellig, voldaan zuchtend tegenover me zit ten, mij mededeelend: „dat fleweel zoo plet, als je er op zit." De ander© „dame", blijkbaar de vrouw van „onze" man, volgt dit zuinigheids- voorbeeld, dooh tilt óók nog de mooie zijden onderrok op, „de volgende étage kan tegen de wasch", vertelt zij, Aupoe toeknikkend too. Deze is uiterst tevreden, dat ze „zit". De in lichte nuances uitgedoschte knoopt met een zucht van herademing haar nieuwe lakschoenen los. Zij had den heelen dag wel kunnen huilen, zooals ook deze nieuw© schoenen drukken op haar teen. De echt genoot raadt haar, de schoenen toch uit te trekken en de beenen op de bank te leggen, „we zijn toch onder ons!" (Be stond ik dan ineens niet meer?)- Een on smakelijk verhaal over haar teenlijden hooTt „Aupoe" aandachtig meeknikkend aan, totdat „onze" man beweert, dat het het allerbeste en eenvoudigste is, de teen te laten afzetten. Doch nu schiet „Aupoe" uit haair slof: „laat je je een teen afzet ten, dan slaat je dat in je „hoof", daiT wor je gekdat heb je gezien an Oome ATiehij leefde nog jaren na de operatie, doch is nooit meer goed in „ze hoof" ge worden. Dit onderwerp was dus met aplomp afgehandeld en men ging, onder ge zellige besohouwing van den doorgebrach- ten dag, over, tot het uitdeelen van ver snaperingen, zoodat in een minimum van tijd de vloer bezaaid was met sinaasappel schillen, apennootjes dito's, papiertjes enz. „Presenteer de juffrouw ook eens wat, knikte „Aupoe" in mijn richting. Doch ,,de juffrouw" bedankte vriendelijk ver schrikt, waarop onmiddellijk de snibbige veronderstelling weerklonk „of ik soms vies van ,,ze" was". Natuurlijk betuigde ik haastig het tegendeel, mij verontschuldi gend© met een zoo juist genoten diner. „Onze" man keek me vernietigend aan en meende „dat ik daar niet naar uit zag!" „Geef mijn maar een „keniakbebon", als de juffrouw ze niet lus!" Onder hevig ge smak en gekauw naderden wij gelukkig een station en besloot ik heimelijk te eclipse© ren, opdat het drietal zich nog meer op hun gemak zou gevoelen. Doch een controlee rend conducteur verscheen in het tusschen- deurtje en verhinderde mijn voornemen, doordat hij onmiddellijk met opgetrokken wenkbrauwen constateerde, dat het con trabande was, dat er een manspersoon in de vrouwelijke coupé zat. „Aupoe" meende do situatie nog te kunnen redden, door to verzekeren, dat het „onze" man was, doch de geüniformeerde wees onverbiddellijk met zijn duim in de achterwaartsche rich ting en verscherpte zijn manuaal alleen nog door „Gauw wat!" Nu wareD de pop pen aaD het dansen en werdeD de kleeren onder hevig, onparlementair protest geor dend, schoenen en vest aangetrokken, pak jes verzameld en allereerst ..Aupoe" on der het motto „Laat vallen je anker" op het perron gezeuld dan onder voortdu rend krachtig gefoeter een nabijziinde ooupé opgesnord. Het geheele bedrijf speelde zich af in Rotterdamsch accent, dat ik helaas niet weer kan geven, doch de geheele gebeurtenis verkortte mii be slist 'n vervelende lange reis. EMES-

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9