NIEUW FEUILLETON. 7l8le Jaargang DINSDAG 15 APRIL 1930 No. 21498 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per refet toot adverteirfiêa uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere ad verte ntiên 35 Cts. pet regeL Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postxecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. 0.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Wij vestigen er speciaal de aandacht op, dat wij heden beginnen met een nieuw, uiterst spannend feuilleton van den bekenden auteur E. PHILIPS OPPENHEIM, getiteld: „DE VERDWENEN DELORA". DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat: a. Joh. van Dam, te Leiden, een verzoek heelt ingediend ter bekoming van verlof, voor den verkoop van alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Lammermarkt 13 alhier; b M. de Bruyn geb. Kooloos, te Leiden, ten verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcohol- Vrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Diefsteeg 11, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STBIJEN. Secretaris. Leiden, 15 April 1930. 83G4 BLACHETTA-SPIELE. Das Spiel vom Gottmenschen. In Duitschland breidt zich krachtig uit het z.g. „leekenspel", dat zich verheffen wil boven het gewone dilettantentooneel door te brengen een aansluitende terug keer tot het oude middeleeuwsche tooneel, dat de idee vertolkt van een door spelers en gehoor gezamenlijk gedragen gedachte. Het kan een oud spel zijn, dus in den trant van het bekende Wezenspel der Middei eeuwen, het kan ook zijn een nieuw spel, al zal uit den aard der zaak het laatste moeilijker zijn, want is er in onzen gejaag- den tijd met allelei hokjes en vakjes nog plaats voor een gezamenlijk gedragen ge dachte? 'De Y. C. J. B., de bond van Volkshuizen en eenige kleinere groepen op cultureel ge bied hebben nu de Blachetta-Spiele, een der beste Duitsche groepen van leeken- spelers, naar ons land doen komen en gis teravond hebben wij in het Leidsche Volks huis daarmede kennis gemaakt, waar werd vertolkt „Das Spiel vom Gottmenschen"; derhalve een modern „Wezenspel". Het ge geven van het drama is uiterst kiesch be handeld, zoodat elke profanatie verre is ge houden. Natuurlijk beheerscht de Jesus-figuur het geheel als zinnebeeld van den levenden godmensch van alle tijden met naast zich de Maria-figuur met rein menschelijke drif ten. Tegenover hem staat Lucifer als vol strekte belichaming van het kwade doch tevens als Judas Iskariot, de miskennende roensch, als Kajafas, het starre dogma en als Pontius Pilatus, de Staat. Daaromheen beweegt zich het koor, als Joden, als krijgs volk, als priesters en als jongeren, uitdruk kende in samenspraak of wisselbeurt de idee der massa. Vooral de plastiek van het koor dient ten zeerste te worden geroemd. Ongetwijfeld is door den leider Walther Blanchetta hierin hoog gegrepen en heeft hij ook veel bereikt, al werd niet overal de gewenschte climax verkregen. Het beste uit de zeven tafereelen, die ieder werden inge leid met een gezongen koorspreuk sa men vormend hoofdstuk 17 van het Evan gelie van Johannes op orgel begeleid., was wel de scène van priester Kajafas. Daar lag naast de sfeer, die over het geheel goed werd bewaard, voelbaar spanning. Jezus en Lucifer-figuur bleven ingetogen, doch juist daardoor hoedde zij zich voor een groot gevaaT: dat der overdrijving. Zij had den een goed gedragen stem, waarmede werd gewoekerd. De Maria-figuur bleef bij hen vergeleken ietwat vlak. Hoewel zeer sober en eenvoudig, voldeed bet gordijnen-décor met in het midden een lichtende open driehoek goed. Jammer alleen de schaduwI Met belangstelling hebben wij kennis ge haakt met deze groep uit Breslau, die in derdaad iets had te brengen. Het Volkshuis was uitstekend bezet en, hoewel gelukkig niet werd geapplaudis seerd, voelde men toch de algemeene waar deering. CH. U. WALDKÖTTER. Bij zijn 70sten geboortedag. Ch. L. Waldkötter. 18 April a s. zal onze stadgenoot de heer Ch. L. Waldkötter, voorzitter van den Cen- tralen Ouderraad te Leiden zijn zeventigsten verjaardag vieren. Voor de meesten die hern kennen zal dit een verrassing blijken te zijn, in dien zin, dat men het den nog zeer jeug dig uitzienden en steeds even vriendelijken ouden heer niet zou aanzeggen, al 70 jaar te zijn. En ofschoon de heer Waldkötter zich slechts een 10-tal jaren geleden te Leiden vestigde, mag hij zich in een groote popula riteit verheugen. Na in Den Haag een 40-tal jaren het ge meentelijk lager onderwijs in alle rangen te hebben gediend, vestigde hij zich in het genot gesteld van een onderwijs pensioen te Leiden waar hij al dadelijk, als zijnde nog openbare school-ouder. werd verkozen in de oudercommissie van- de opleidings school voor U. L. O. aan de Heerenstraat. Hem werd de voorzitters functie opgedragen en achtereenvolgens werd hij voorzitter van den Centralen Ouderraad en redacteur van het „Leidsch Ouderblad". Dat hij in die kringen wordt gewaardeerd, bewijst wel het feit, dat hij alhoewel geen schoolnuaer merr in den zin der wet. toch nog steeds de laatst genoemde functies bekleedt. En dat deze jeugdige 70-jarige nog lang geen oude man is, bewijst eveneens het feit dat hij nog een ijverig tuinier is, in "den Nuts-volkstuin ..Staalwijk". waar hij onder het tuinieren de stof verwerkt van zijn ver dienstelijke artikelen, voorkomende in het Leidsch Ouderblad, onder het pseudoniem „Walter". Ook in Toonkunstkringen is hij geen on bekende en zingt nog dapper mee, terwijl hij als lid der Waalsche Kerk voorzitter i3 van het ..Choeur Wallon". In Vrijzinnig-Protèslantsche kringen is hij ook een graag geziene persoonlijkheid en het wil ons voorkomen dat wij den vele vrien den en kennissen welke de heer Wa'd- kötter zich hier te Leiden,in zoo'n korten tijd heeft gemaakt, een dienst bewijzen door hen op deze gebeurtenis attent te maken. Het zal den heer en mevrouw Waldkötter, welke Goede Vrijdag van 3 tot 5. Stadhou derslaan 24. ontvangen, zeker niet °an be langstelling ontbreken. NEDERLANDSCHE ADEL. Bij Kon. besl. zijn Francina van der Goes, Anna Maria van der Goes en Hendrika van der Goes, allen wonende alhier, verheven in den Nederlandschen adel, met het praed.'- caat van jonkvrouw. K. S. A. EXAMENS. Voor het hier ter stede afgenomen examen ter verkrijging van het K S. A.-diploma Staatsinrichting slaagden de herren L. Tulfer. Den Haag: Huisman. Rotterdam. A J. B. Ploegmakers Oss en A H. M v. Elk. Ammerzoden. en voor Staathuishoudkunde de heeren- L. Tulfer. Den Haag; W. Ass- mann. Roosendaal en N. van der Velde. Haarlem. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap Leidsche Cara- melfabriek, v.h. Backer Co., Turfmarkt 8, Leiden. Nieuwe commissaris: A. J. Spaargaren, Amstelveen A. A. H. Dijksman, Paul Krugerstraat 2, Katwijk a. Zee. Rijwielen en reparatie. Bovengenoemde handelszaak is met in gang van 24 Februari 1930 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam Gebrs. Dijksman. EfVANGELISCH-LUTHERSCHE GEMEENTE. Uit het jaarverslag der Evangelisch- Luthersche gemeente, alhier vernemen wij dat de balans over het afgeloopen boekjaar sloot met het niet onbelangrijke verlies van f 1923.271/*, grootendeels veroorzaakt door de gestadige daling der posten: „Plaatsgel den" „Collecten" en „Belastinggelden". De hoop wordt uitgesproken, dat meerdere be kendheid met den finantieëlen toestand der gemeente ook in meerdere mate de belang stelling van de leden zal opwekken. Dank baar wordt echter melding gemaakt van den ontvangen hulp door de restauratie-com missie. Verder bevat ihet goedverzorgde jaar boekje de verslagen, der Diaconie, het Wees- en Oude-Liedenhu.is aan den Middelweg en het Restauratiefonds benevens een over zichtje van de hier ter stede gevestigde Lut'hersohe vereenigingen. Kapitein W. Thomson, van den staf der artillerie en gedetacheerd bij het 6e reg. veldart. alhier, keert binnenkort naar 's-Gravenhage terug en wordt werkzaam ge steld op het bureel spoorweg- en vaartuigen- dienst van den generalen staf. Onze stadgenoote, mej. Korswagen is gekozen als bestuurslid van het Spraak- eo Zangpaedagogisch Genootschap. Den len Juni zal het 25 jaar geleden zijn, dat de amanuensis le klasse J. Brons- geest in dienst trad bij nu wijlen prof. Korteweg. Sinds 1914 werkt de jubilaris thans bijna onafgebroken bij prof. Zaayer. De meeste bekendheid heeft de jubilaris zich echter verworven onder de patiënten der orthopaedische polikliniek van dr. Murk Jansen. In menig proefschrift, dat gedurende deze 25 jaar is verschenen i9 dank gebracht voor deze groote hulp van den heer Brons geest ontvangen. Zeer zeker zal het den jubilaris op dezen gedenkwaardigen dag niet aan sympathie-betuigingen ontbreken. Tot gemeente-veldwachter te Zoeter- woude is benoemd, met ingang van 15 Mei a sde heer Klaas van der Vliet, agent van politie eerste klas alhier. De heer van der Vliet werd geboren te Utrecht 28 Sept. 1894 en is in het bezit van het politiediploma van den Alg. Ned. Pol. Bond. Hij is tevens voorzitter van de Afd. Leiden van den Chr. Pol Bond. De firma Burgersdijk en Niermans heeft van af heden in de bovenzaal van „Templum Salomonis" in de Nieuwsteeg een tentoonstelling ingericht van Russische prentenboeken. Het materiaal voor deze expositie werd verstrekt door de vereeni- ging „Nieuw-Rusland", die hiermede beoogt een denkbeeld te geven van hetgeen Sovjet- Rusland voor het kind doet. Zij blijft ge opend tot 30 April. De dienstplichtigen der lichting 1924, van het 6e regiment veldartillerie, niet af komstig van de 4de schoolcompagnie van het voormalige regiment vestingartillerie en overgeplaatst bij eerstgenoemd regiment, komen als volgt voor herhalingsoefeningen onder de wapenen: de onderofficieren 23, de korporaals en soldaten 30 Juni. Zij vertrek ken 16 Juli met groot verlof. Op verzoek van de directie van het Rijkspsychopathenasyl alhier is te Nieuwer- Amstel aangehouden en naar hier overge bracht zekere G., die uit het asyl was uit gebroken Het foto-atelier van den heer W. Bleuzé Jr., Apothekersdijk 27 heeft wederom een algeheel© restauratie ondergaan, welke zich niet alleen tot het atelier zelve bepaalt, doch zich ook uitstrekt tot den winkel. Onze kunstzinnige stadgenoot, de heer Huisman is er op gelukkige wijze in geslaagd hier een zeer modern en artistiek milieu te scheppen, volkomen in overeenstemming met den hoogen graad van ontwikkeling, welke de kunst der fotografie in de laatste jaren heeft bereikt In moderne stijl gestoffeerd en ge meubileerd, met fraaie Gispen-lampen, een keurige vitrine, parketvloer en een schoor steenmantel. opgterokken van Leerdam- granifère-tegels. maakt het winkel-intérieur een welverzorgdeD en vaD goeden smaak getuigendpn indruk Achter den winkel is een even smaakvol wachtkamertje inge richt, terwijl in het atelier, dat men via de fraaie antieken eikenhouten trap bereikt, de nieuwste snufjes op fotografisch gebied zijn aangebracht Een Philips vertegenwoordiger demonstreert er dezer dagen met de z.g.n. „photomirenta-lampen. welkp een indirecte verlichting geven. Al met al een verandering, welke een groote verbetering en een 'gelukwensch waard is. Gistermiddag is de 26-jarige I. K die op een fabrieksterrein aan den Morschweg een kruiwagen over een plank duwde, in een sloot getuimeld, waardoor zijn arm uit de kbm schoot. De ontboden geneesheer bracht het lichaamsdeel weer op de plaats, waarna de man naar zijn woning werd overgebracht. BEGRAFENIS P. S. EVERTS. Groote deelnemende belangstelling. De in Mei van het vorig jaar nabij Bag dad om het leven gekomen officier-vlieger P. S. Everts is gistermiddag onder zeer groote belangstelling te 's Gravenhage op de R.K. Begraafplaats aan de Kerkhoflaan ter aarde besteld. Het stoffelijk overschot was in den nacht van Zaterdag op Zondag met het s.s „Wolfsburg" in de Rotterdamsrhe haven aangekomen, en vandaar is de lijk- kist per auto naar de rouwkapel van het katholieke ziekenhuis aan het Westeinde gebracht. In de omgeving van het zieken huis stonden gistermorgen honderden te wachten om den lijkstoet te zien voorbij trekken en ook langs den weg, dien de stoet volgde, was het zeer vol. Op verschillende plaatsen was het verkeer tijdelijk stop ge zet. In de rouwkapel van het ziekenhuis was de lijkbaar opgesteld, gedekt door de Nederlandsche driekleür, waarop de ver schillende uitrustingsstukken van den over leden officier waren neergelegd. Hier lagen ook zeer talrijke kransen o.a. van den com mandant en officieren der Kon. Marine van den Marine vliegdienst in Ned.-Indië, van de K. L. M. van onderofficieren en man schappen van den Nederlandschen Marine- vliegdienst, van de officieren en ambtena ren van de Luchtvaart-afdeeling en van de tochtgenooten aan den vliegtocht naar Ned.-Indië. Omstreeks elf uur werd de stoet gefor meerd. Voorop tamboers en pijpers van de Marine, vervolgens de Kon. Militaire Kapel, een vuurpeleton geformeerd door mariniers, daarachter de rouwkoets, een rijtuig, geheel opgetast met bloemstukken, hierna zeven volgrijtuigen, welke ten slotte gevolgd wer den door een detachement soldaten en gre nadiers. Het militaire commando voerde de kapitein der mariniers F. Lugt die in den stoet achter de Koninklijke Militaire Kapel medeliep. Als slippendragers fungeerden collega's van den ontslapene, de officierenvliegers Eikerbout, Vethake en Backer, en de luite nant ter zee Tetenburg. In de volgrijtuigen namen plaats behalve de weduwe en de ouders van den vlieger, de generaal Roor- da. de commandant van het vliegkamp de Mok de heer C Jager. De kapitein Sar en luitenant Zegers van de L. A. Ongeveer kwart over elf zette de stoet zich in beweging, tromgeroffel en treurmu ziek van tamboers en de Kon. Militaire Ka pel wisselden elkaar af. Tegen een uur be reikte men de Begraafplaats waar o.a. aan wezig waren de kapitein der artillerie van het O. I. L., T Ouwehand. namens den mi nister van Koloniën. De luitenant ter zee eerste klasse J. W. A. A. Heydt, namens den minister van Defensie jhr. van Holthe, commandant van de eerste infanterie-bri- gade, een deputatie van de regimenten gre nadiers en jagers, en de heer Plesman di recteur van de K.L.M In den stoet bevon den zich o.a. nog ir. Stephan, adj.-directeur der Fokker vliegtuigenfabriek en de heer Cabos, directeur van Aviolanda. Op de begraafplaats geschiedde verder het gewone kerkelijke ceremonieel, terwijl de militaire eer bewezen werd door het vuurpeleton der Mariniers. De Kon Mili taire kapel bracht treurmuziek ten gehoore. De plechtigheid was ongeveer te half twee geëindigd Langs den weg brachten ver scheidene officieren en onderofficieren den zoo ongelukkig om het leven gekomene een laatsten groet. LUCHTVERKEER OP DE VLIEGVELDEN. Schiphol, de luchthaven van Amsterdam, werd gedurende de maand Maart aangedaan door 258 verkeersvliegtuigen der geregelde luchtlijnen, 286 vliegtuigen van leger en marine en 6 extra vliegtuigen, terwijl 17 proefvluchten met vliegtuigen van de K.L.M. en andere luchtvaartmaatschappijen wer den uitgevoerd. Tevens hadden er 46 vluchten plaats met vliegtuigen van de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek „Fokker" en 65 vluch ten met Pander-vliegtuigen van de Natio nale Luchtvaartschool. Het aantal pleziervliegers bedroeg 16 en het aantal bezoekers 1260. Waalhaven, de luchthaven van Rotter dam. werd gedurende die maand aangedaan door 180 verkeersvliegtuigen, 142 vleigtpi- gen van leger en marine en 27 vliegtuigen van de Nationale Luchtvaartschool en ver schillende particulieren. Bovendien werden op Waalhaven nog 194 proef- en oefenvluchten uitgevoerd door vliegtuigen van de K.L M., de Nationale Luchtvaartschool en van Leger en Marine. Het aantal bezoekers bedroeg 2117. BINNENLAND. De koeten dei volkitelling; vragen aan den minister. (Binnenland, le Blad). De begraienie in Den Haag van den bi) Bagdad verongelukten officier-vlieger F. S. Everts. (Binnenland, le Blad). Ingesteld ia een commissie van onderzoek naar de wijze van werking der hypotheek kantoren. (Binnenland, le Blad). BUITENLAND. De Vlootconierentie eindigt 22 April (Buitenl. le Blad). De Duitsche Rijksdag niet ontbonden. (Buitenl. le Blad). Antwerpen wil de havens verbeteren en een leening daarvoor sluiten. (Tel. le Blad). BEGRAFENIS H. T. E. VAN HEEK Op de algemeene begraafplaats van de gemeente Lonneker is gistermiddag ter aar de besteld het stoffelijk overschot van den heer H. J. E. van Heek, in leven groot industrieel en groot-landbouwer te Boekelo. Van huize Teesink te Boekelo ging de lijk stoet, waarin ruim 20 auto's volgden, waar onder twee open auto's met bloemen en kransen, langs de gemeenten Usselo en En schedé en vandaar naar de begraafplaats te Lonneker. Hier wachtten reeds zeer vele belangstellenden, industrieelen uit Twente, vertegenwoordigers van Kamers van Koop handel, van de Nederlandsche Heidemaat schappij, van het gemeentebestuur van En schedé en Lonneker, de Overijselsche Land bouw Maatschappij, de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, directeuren van landbouwinstellingen te Lonneker, afgevaar digden van het personeel der fabriek, enz. Aan de groeve werd achtereenvolgens het woord gevoerd door den heer E. van Heek, neef van den overledene, tegenwoordig di recteur van de Boekelosche sloombleekerij, waarvan de overledene oprichter was. den heer Dalenvoort, namens het personeel der fabriek, de heer H. ter Kuile namens de So ciëteit, dr. J. van Delden, te Ahaus, namens de familie, mr ter Kuiie. den heer J. F. Stroink, voorzitter van de Overijselsche landbouwmaatschappij, dr. Lonkhuizen, di recteur van de Heidemaatschappij, en den burgemeester van Enschedé, den heer E. J. Bergsma, van wiens gemeente de heer Yan Heek vele jaren raadslid i9 geweest, en den heer J. W. Robers namens de Lonnekersche landbouwers. Een zoon van den overledene dankte voor de bewezen eer. HET WERKTIJDENBESLUIT VOOR WINKELS. Wijziging in verband met feestdagen. De minister van Arbeid, H. en N. heelt bepaald, dat, indien de vrije halve dag van een arbeider, werkzaam in een winkel, in een der weken, waarin Goede Vrijdag, Tweede Paaschdag, Hemelvaartsdag of Tweede Pinksterdag valt, in afwijking van het te zijnen aanzien op de arbeidslijst ver melde. wordt gegeven op dien, in die weken vallenden feestdag, de vermelding daarvan kan geschieden door op een naast de ar beidslijst gedurende de betreffende week opgehangen geschrift met inkt aan te tee kenen den naam van den betrokken arbei der en den feestdag, waarop deze regeling wordt toegepast. VLAAMSCH BEZOEK AAN DE BOLLENSTREEK. Op 2-i, 25 en 26 dezer zal een Vlaamsche fietstocht worden gehouden over Rotterdam, Delft, Den Haag, Leiden, Haarlem en Aalsmeer Op de Zondagen 27 April, 4 Mei en 11 Mei volgen tochten per auto naar de bloe menvelden. en Zondag 4 Mei zal. eveneens op aanstichting van den Vlaamschen Toeris tenbond. van Antwerpen-Deurne. met een Handlev Pagetoestel worden gevlogen over Bergen op Zoom. de Schelde- en Maasmon den, Rotterdam, den Haag. Leiden, de bo'- lenstreek, Haarlem, Gouda en Breda.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1