btNBEQG fè' AGENDA. BUITENLAND. DQ'JZEN VANAF A. PARSfiENTIER, Breestraat 128. BURGERL. STAND v. LEIDEN VISSCHERIJ-BER1CHTEN. KUNST EN LETTEREN. RECLAME. HEDEN: Jaruël, Groenesteeg: Btieenkomst; 8 n. nam. Leidsch Volkshnis: Blachetta. Duitsahe Leekenspelgroep. Das Spiel void Gott Menschen"; 8 uur. Katwijk. „Casa Cara": Verg. Boeren leenbank. 8 uur n.m. Dinsdag. Den Burcht: Vereeniging „Koninginnedag" Ledenvergadering 8 1/2 uur. Nutszaal: Ver. v. Huisvrouwen. Lezing: ,,Het vernieuwde realisme in de literatuur". 3 uur. iDe avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 April lot en met Zondag 20 April lsten Paaschdag waargenomen door de apotheek M. Boek wijt, Vischmarkt 8, telefoon 552, en op Maandag 21 April, 2den Paaschdag, door de apotheken G. F. Reyst, Steenstraat 35, tele foon 136, en A. J. Donk, Doezastraat 31, telefoon 1613. TENTOONSTELLING IN „DE LAKEINHAL". Zaterdagmiddag heeft in tegenwoordigheid van de leden van de commissie voor de La kenhal en van verschillende belangstellen den, de opening plaats gehad van de ten toonstelling van schilderijen en teekeningen van Dirk Schater en van aardewerk van G. de Blanken te Zoeterwoude. Bij deze opening heeft dr. Edw. B. Koster een inleidend woord gesproken, waarbij hij een overzicht gaf van Schafer's werken. Spr. wees op den studietijd van den schil der aan de Academie te 's-Gravenhage, verder op zijn Amsterdamschen tijd en zijn 5-jarig verblijf fe Wageningen, waar de reeks optochten ontstonden en waar hij vooral ook landschappen schilderde: bosch- randen en ravijnen Van Wageningen trok de schilder naar Den Haag, waar zijn werk een nieuw tijdperk intrad. Hier ontstonden zijn reidansen, de musiccerende meisjes. Hier ook bracht hij zijn bewondering voor den ceremonieelen Oosterschen dans op het doek. In Voorburg wijdde Schater zich daar na vooral aan het bloemstuk en het stilleven. In den Haagschen tijd heeft de schilder ook een reis ondernomen naaT Italië en daar aan zijn fe danken de teekeningen van de machtige kathedralen Hij is een veelzijdig kunstenaar, die zich niet opsluit geen clichés maakl en zooveel mogelijk tracht zichzelf te zijn Hij heeft veel gevoe! voor mu'iek, is ook een dichterlijke natuur, is dichter, denker en droomer. Spr. besloot met een anecdote. Toen Schafer eens in den kunsthandel Gerhrands te Utrecht een ten toonstelling hield, kwam de bekende zang- leerares en componiste Catharina van Ren- nes de zaal binnen met den uitroep: „Is dat onze Dirk Schafer? waarop de heer Ger hrands doodleuk antwoordde: „Neen, dat is nu ónze Dirk Schafer." Hiermede was de cfficieele opening ver richt. Van Schhfer worden ruim zestig wer ken tentoongesteld: portretten, stillevens, ■Tavaansche dansen, teekeningen, enz., ter wijl van Gerrif de Blanken ongeveer dertig sluks aardewerk aanwezig zijn. DE TREINENLOOP MET DE PAASCHDAGEN. Door de Nederlandsche Spoorwegen zul len Zaterdag 19 April a.s. en Maandag 21 April (Tweeden Paaschdag) vijf en dertig extra vóór- en volglreinen tusschen Amster dam Leiden Rotterdam worden inge legd, terwijl van enkele drukke treinen naar België eveneens vóórtreinen zullen loopen. Op de lijn Leiden Woerden Utrecht zullen géén extra treinen loopen, maar zui len de treinen met vier extra rijtuigen ver sterkt worden. Donderdag a.s, zal het 25 jaar geleden zijn, dat onze stadgenoot Jac. Beekman als bloemistknecht in dienst trad bij de kwee- kerij der firma G. F. Hemerik en Zn, De alhier lol arts bevorderde semi- arts G. J. Crans is bestemd tot reserve- officier van gezondheid 2de klasse bij den geneeskundigen dienst van het leger hier te lande. Voor het diploma stenografie in de Duitsche taal „systeem Groote", slaagde te Amsterdam, mej. Gré Petit, alhier. Na een korte rustpoos zijn weder ver schillende ruilen in de Heerenstraat door baldadigen stukgegooid. De daders, die zelfs bij voohkeur 'snatóhts na 12 uur dit werk doen, zijn bij de politie bekend. Hedennacht fe 3 uur is in de Bree- straat zwervende aangetroffen de li-jarige ■T. M. S., die na oneenigheid met zijn ouders uil zijn woning 1e Den Haag was wegge- loopen. Hij is door de politie teruggezonden. Gisteravond is Lou Bandy met zijn variété-gezelschap voor een matig bezochte Stadsgehoorzaal opgetreden. Het afwisselen de programma bood den bezoekers elk wal wils. Ten poliliebureele is een heerenrijwiel gedeponeerd, dat in de Heerenstraat onbe heerd is aangetroffen. Hedenmorgen vond een aanrijding plaats voor de spoorwegboomen bij „de Vink" tusschen een kanonnenwagen van de veldartillerie en de personenauto van den heer v d G. gemerkt H 61777. De auto is tegen een lantaarnpaal aangedrukt, waar door de achterkant van de auto zwaar be schadigd werd en de lantaarnpaal om- knapte. „DEkou/vodb DtELEGANTE DAME" 7K TOT EN MET 290 oo ONDERTROUWD A. Qualm jm. 31 j. en P. v. Schie jd. 24 j. J. F. Voorbij jm. 30 j. en C. L. Susan jd. 23 j. D. M. v. Trooijen jm. 19 j. en J. de Ridder jd. 25 j A. Valkenburgh jm. 24 j. en J. C. Verkoren jd. 22 j. D. C._v. d. Meer jm. 33 j. en A. A. M. Bonnel jd. 27 j. Ai. Verschoor jm. 28 j. en H. W. C. Lacourt jd. 26 j. F. -T A. W. de Haas jm. 24 j, en M. C. v. d. Velden jd. 21 j. C. H. v. Leeu wen jm. 30 j. en P. M de Vrind jd. 24 j, S. P. Klein jm. 30 j. en W. J. Nijveld gesch. 28 j. J. Kranenburg wedr. 64 j, en W. Brakel jd. 32 j. Th Verbiest jm. 28 j. en C. Westerhoven jd. 19 j. P. J. Melet jm. 26 j. en M. v. d. Velden jd. 21 j. W. P. Akerboom jm. 27 j. en P. J. Straathof jd. 27 j C. W. F. Onvtee jm. 24 j. en R. Bavetaar jd. 21 j. G de Moed jm. 31 j. en C. v. Buuren jd. 26 j. R v. Straten jm. 21 j. en J. C. v. Hooidonk jd. 24 j. P. J. de Graaf jm. 30 j. en J. H M. v. d. Berg jd. 30 j. A. Hollinga jm. 27 j. en J Hettema jd. 26 j. VISCHPRITZEN. IJMUIDEN, 14 April '30. Tarbot per K.G. f. 2,70—2,30. Griet p. kist van 50 K.G. f. 9045. Tongen per K.G. f. 2,45—2,30. Zetschol per kist van 50 K.G. f. 6040. Kleine Schol per kist van 50 K.G. f.265. Bot per kist van 50 K.G. f. 1,25. Schar per kist van 50 K.G. f. 179,50. Tongschar per kist van 50 K.G. f.6251. Roggen per 20 stuks f. 23 21. Vleeten per stuk f.6. Pieterman en Foontjes per kist van 50 K.G. f. 16,50— 3,60. Groote Schelvisch per 'kist van 50 K.G. f.49—33. Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 3518. Kleinmiddel Schel visch per kist van 50 K.G. f. 2512. Ku Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 15—6,80. Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 57— 30. Gullen per kist van 50 K.G. 1.24 4,70. Lengen per stuk f. 2,331. Heilbot per K.G. f. 2,20—1,60. Wijting per kist van 50 K.G. f.11—5,40. Koo'.visch per stuk f. 20,28. Makreel per lust van 50 K.G. f. 1613. Steur per stuk f. 0,34 Aangekomen de Stoomtrawlers: IJM. 62 met f.2500. IJM. 119 m. f.2600. IJM. 482 met f. 4100. IJM. 60 met f. 2300. IJM. 7 met f.2100. IJM. 417 met f.4300. IJM. 152 met L 2200. I.JM. 184 met f. 2100. IJM. 18 met f.2100. IJM. Ill met f.700. IJM. 82 met f.4800. IJM. 46 met f.1400. IJM. 290 met f. 2900. IJM. 85 met f. 3800. IJM. 80 met f.1500. IJM. 140 met 1.2700. IJM. 137 met 1.2500. IJM. 55 met f.1600. IJM. 491 met f. 3400. IJM. 191 met f. 1200. IJM. 114 met f.3800 en in de haringhaven de loggers: K.W. 55 met f.920. K.W. SI met f.680. K.W. 130 met f.615. K.W. 95 met 1.890. K.W. 42 met f.900. K.W. 3b met. f.465. K.W. 45 met f.525. K.W. 116 met f.490. K.W 169 met f.1310. K.W. 168 met L770. K.W. 65 met 1.500, K.W. 70 met f. 680. K.W. 79 met 1.525. K.W. 175 met f.610. K.W. 56 met f.815. K.W. 4 met f.585. K.W. 57 met f.870. K.W. 54 met f.690. K.W. 68 met f.S40. K.W. 141 rnet f.625. K.W. 25 met f.720. SCH. 161 met L 565. SCH. 130 met f.810. SCH 32 met f 698. SCH. 179 met f. 775. SCH. 263 met f.430. SCH. 84 met f.500. SCH. 339 met f.370. SCH. 82 met f.525. SCH. 274 met f.560. SCH. 170 met f.585. VL. 132 met f. 825. VL. 145 met f. 405. De Beu gen? VL. 204 met f. 665. VL. 167 met f. 1575 VL 195 met f.2520. VL. 103 met f. 1000. De Duitsche Traw'er O.K. 15 m. 6600 en de Belgische Kotter 0. 225 m. f. 395. DE ALGEMEENE TOESTAND. Conferentie-nieuws. De te Den Haag gehouden codificatie- conferentie voor het International] Recht is Zaterdag gesloten. Ook hier was slechts sprake van een gedeeltelijk succes, daar tal van vraa-gstukken moesten worden uit gesteld Een verdrag inzake de nationaliteit heb ben geteekend; Zujd-Afrika, Duitachland, Australië, Oostenrijk, België, Groot-Bril- tannië en Noord-Ierland, Chili, Columbia, Cuba, Denemarken, Dantzig, Egypte, Spanje, Estland, Frankrijk, Griekenland, Britsch-Indië, Ierland, IJsland, Italië, Let land, Luxemburg, Mexico, Nederland, Po len, Portugal, San Salvador, Zwitserland, Tsjecko-Slowakije en Urugay. Eén protocol betreffende de militaire verplichtingen in sommige gevallen van dubbele nationaliteit is geteekend dooT: Dcitschland, Oostenrijk, België, Groot-Brit tannië en Noord-Ierland, Chili, Columbia, Cuba, Denemarken, Egypte, Spanje, Frank rijk, Griekenland, Britsch-Indië, IeTland, Luxemburg, Mexico, Nederland, Portugal, San Salvador en Urugay. Een protocol betreffende vaderlanas- loosheid is geteekend door Zuid-Afrika, Australië, België, Groot-Brittanië en N.- Ieriand, Chili Columbia, Cuba, Denemar ken, Dantzig, Egypte, Spanje, Estland, Frankrijk, Griekenland, Britsch-Iodië, Ter- land, Letland/Luxemburg, Mexico, Neder land, Polen, Portugal, Tsjecho Slowakije en Urngay Een speciaal protocol betreffende de va derlandsloosheid is geteekend door Zuid Afrika, Oostenrijk. Groot-Brittannië en N.- Ierland, Columbia, Cuba, Egypte, Spanje, Griekenland. Britsch-Indië, Ierland, Luxein burg, Mexico, Portugal. San Salvador, Urugay. De slotacte is geteekend door alle sta ten, wplke teT vergadering aanwezig waren; bovendien heeft de Canadeesche regcerïng, wier gedelegeerde deze vergadering niet kon bijwonen, doen weten, dat hij de noo- dige volmachten had gezonden om het ver drag en de drie protocollen te teekenen. Met de gebruikelijke dankbetuigingen werd de conferentie gesloten. Te Londen werken de juristen hard om de Vlootconferentie te kunnen beëindigen. Het vierde rapport van de commissie van deskundigen werd met eenparigheid van stemmen aangenomen. De dne betroi ken mogendheden hechtten hun goedkeu- I ring aan een definitie van de karakte- ristiek van schepen der klasse der ^des troyers". Eveneens werden besproken de regels, opgesteld door de commissie vau j deskundigen voor de vervanging van sche. pen. Dit ontwerpt werd met eenige amen dementen met al'gemeene stemmen aange nomen. Het ontwerp voor de overeen komst inzake de uitvoering van groote schepen werd met algemeene stemmen aan genomen. Ook het rapport van de commis sie, ingesteld tot het geven van een defi nitie van den term „vliegtuigmoederschip" werd met algemeene stemmen aangenomen, behoudens zekere belangrijke wijzigingen. Gisteren is echter geen verderen voort gang gemaakt De Italiaansche vertegen woordiger Rosso verzette zich tegen de op neming van de clausule, welke de methode tot bewapeningsbeperking vastleggen zal, en verlangde, dat deze geheele kwestie terug verwezen zou worden naar den Vol kenbond Hij verklaarde in dit opzicht de finitieve instructies uit Rome te hebben ontvangen. Het schijnt thans twijfelachtig te zijn of, met het oog op de ontstane moei lijkheden het verdrag voot Donderdag ge reed zal kunnen komen. Een beslissing hierover zal echter eerst na de zitting der delegatieleiders op hedeD vallen. Grandi, de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken is door zijn verkoud heid nog steeds gedwongen zijn kamer te houden. Hij hoopt echter heden in staat te zullen zijn aan de plenaire zitting deel te kunnen nemen Van Engelsche zijde verluidt, dat ook de formuleering van de clausule die den' drie grootsten vlootmo- gendheden het recht geeft om hun vloot- program aa nte vullen, wanneer nieuw aangebouwde Fransohe of [taliaanschc schepen dit noodzakelijk zouden make.* op groote moeilijkheden stuit. Dit blijkt buitengewoon ingewikkeld te worden, aan gezien de juristen er rekening mee raoet-en houden, dat het verdrag in zijn eerste twee declen door alle 5 mogendheden zal worden onderteekend, terwijl het derde deel slechts door de voornaamste drie mogendheden ge teekend zal worden. Deze moeilijkheden hoopt men echter op bevredigende wijze te kunnen oplossen en daarbij tevens den EngelschAmerikaanschen wensch te ver wezenlijken om rekening te houdeD met het Kelloggpact en de Hoover MacDonald- overeenkomsten van het vorig jaar. Briand keert vermoedelijk vanavond naar Parijs terug. Zaterdag heeft de eerste groep der Arno- rikaansche delegatie ter Vlootconferentie Londen verlaten, Het vertrek zal geleide lijk plaats hebben al naar gelang het tem po, waarin de conferentiewerkzaamheden beëindigd woiden. Officieel blijft men zeer tevreden. Stim- son hield voor Amerika nog eens een warm gestemde radio-rede over het bereikte re sultaat. DUITSCHLAND. Het kabinet-Bnrnino nog eens overwinnaar. In len Rijksdag stelde de communist Stöcker voor, een nieuwe communistische motie van wantrouwen tegen het kabinet- Brüning op de agenda te plaatsen. Dat werd verworpen Daarna kwam rijkskanselier dr. Brüning aan het woord, die met lawaai en ,,aka"- geroep wordt ontvangen. De huidige rijks- regeering - aldus de rijkskanselier heeft in haar verklaring vaD 1 April twee zaken urgent verklaard de gezondmaking van de financiën van het rijk, landen en ge meenten en de uitvoering van noodmaat regelen tot redding van den landbouw, vooral in het Oosten. Onder leiding van de rijksregeering hebben de achter haar staan de partijen bij de stemming over de tweode lezing van de financieeie wetten een voor stel ingediend, volgens 't welk de \^et ter bescherming van den landbouw niet in wer king kan treden, zonder dat de Rijksdag tegelijkertijd de dekkingsvoorstellen heeft aangenomen. De rijksregeering. vervolgde dr. Brüning. kan zich met dit voorstel vereenigen, zoo- dat alle beslissingen, welke de Rijksdag zal nemen, een onscheidbaar geheel zullen vormen. Zonder de gezondmaking van de rijksfinanciën kunnen de noodzakelijke noodmaatregelen voor den landbouw niet worden uitgevoerd. De regeering kon verder geen verant woordelijkheid aanvaarden, als bij tweede lezing nog veranderingen mochten worden aangebracht. Was het voorstel dus ver worpen, dan zou de regeering de noodige beslissingen treffen om dat zij als levens voorwaarde voor het Duitsche volk be schouwd langs anderen weg te verwezen lijken. Breitscheid (socialist) verklaarde dat de regeering-Brüning na 14 dagen reeds ban kroet geslagen is De soc.-democraten vree zen de ontbinding niet en zullen voor be houd der sociale veroveringen en tegen den overmoed der agrariërs den verkie- zi ngsstrij d in gaan Het beslissende voorstel van de regee ringspartijen. volgens 't welk de finan cieeie- en landbouwwetten tegelijk in kracht treden, is daarna met 217 tegen 206 stemmen bij één stemonthouding aange nomen. Bij de Duitsch-nationalen ontbraken zes afgevaardigden, een lid dezer fractie ont hield zich, 31 stemden voor en 23, waaron der HugenbeTg, stemden tegen; bij de so ciaal-democraten ontbraken 16 afgevaar digden, waarvan acht wegens ziekte en andere redenen verontschuldigd waren. Bij de Duitsche volkspartij ontbrak alleen dr. Curtius, rijksminister van buitenlandsche zaken, die verhinderd was dc zitting bij te wonen daar hij het Duitsch-Oostenrijksche handelsverdrag moest onderteekenen. Na de aanneming van het ontwerp in zake de bierbelasting, dat slechts een meer derheid van 7 stemmen kreeg, werden ook de overige dekkingsvoorstellen aangenom*./i Daarbij werd tevens aangenomen een resolutie, krachtens welke ingeval van een stijging van den index voor het levens onderhoud, die rechten zullen worden ver laagd, die de duurte hebben veroorsaal*. Bij de overige bolastingontwerpen was de meerderheid in het algemeen iets grooler. Zoo werd de yvarenhuisbelasting-wet met 214 tegen 204 en de verhöogmg van de omzetbelasting met 220 tegen 204 stem men aangenomen Ook het compromis der regeeringspartijen inzake de werkloosheids verzekering werd aangenomen en wel met 213 tegen 186 stemmen. Aangenomen werd tenslotte nog de reso lutie der regeeringspartijen inzake onmid dellijke indiening van een programma tot het verlecnen van hulp a-an de Oostelijke gebieden. De beschermende maatregelen der re geering lokken a'ls vanzelf represailles uit. Argentinië zal het voorbeeld geven. ENGELAND. De actie van Gandhi. Behoudens enkele kleine botsingen blijft het in Britsch-Indië vrij rustig. Sengupla de burgemeester van Calcutta, is opnieuw gearresteerd, terwijl hij voor stu. denten een lezing hield. Op een paar spoorwegen zijn een twee tal bommen geworpen, die echter weinig schade aanrichtten. De laatste dag der Nationale week is volgens programma verloopen, onder te voren noch niet aanschouwd enthousiasme der bevolking Minstens een half millioen menschen, waaronder duizenden vrouwen en kinderen namen deel aan de betooging op het strand te Chowpatti waar een facsi mile van- de zoutwet in zee werd verzon ken. Den gekeelen dag hadden betoogingen door de straten plaats. Tot incidenten is het niet gekomen Elders hadden slechts weinig beteeke- nende botsingen plaats. Gandhi die nog twee dagen te Dandi zal blijven, heeft aangekondigd, dat hij o^k passieven weerstand zal bieden aan zijn eigen volgelingen, indien deze hun toe vlucht nemen tot geweld. Hij zal dan we der absoluut gaan vasten. Ook spoorde hij de mannen aan, niet bij drankwinkels en kleedingsmagazijnen te gaan posten, maar dit aan de vrouwen over te laten, daar deze er minder toe geneigd zijn om tot daden van geweld over te gaan. Fundit Jawaharlal Nehru, de voorzitter van het Nationaal Congres, is dezen mor gen gearresteerd op het spoorwegstation Checki, onder beschuldiging, dat hij de zoutwetten heeft overtreden. SPANJE. Een liberale partij. Ten gevolge van de tusschen graaf Roma- nones en markies de Alhucemas berei*.^ overeenstemming zal er een liberale partij worden opgericht, die analoog is met die, welke in Engeland eD België bestaat. De leider van d* nieuwe partij, die zoo- als gemeld. deD naam zal dragen van ..Na tionale Arbeiderspartij", zal in een binnen kort te houden bijeenkomst van liberale elementen worden gekozen. Romanones bracht voor het eerst sinds zes jaar een bezoek bij den koning. ZWEDEN. De uitvaart van koningin Victoria Be schuldigingen tegen het kabinet Zaterdagmiddag is het stoffelijk over schot der Koningin te Stockholm bijgezet. Al vroeg waren alle openbare gebouwen, banken en magazijnen te Stockholm geslo ten. Om één uur kwam het koninklijk es kader, bestaande uit de kruisers Gustaaf V en Drottning Viktoria, de laatste *ad het stoffelijk overschot der koningin aan boord) geëscorteerd door torpedojagers, uit Swine- münde in de Norrström aan, waar het voor anker ging. De lijkkist werd uit de Drott- ning Viktoria in de koninklijke sloep, i Vasaorden overgebracht, terwijl saluut- schoten werden gelost. Om half drie stap ten de koning, de kroonprins die hef eskader tot aan de monding der rivier was tegemoet gevaren en prins Willem, de tweede zoon des konings, in de koninklijke sloep die door matrozen naar het eiland Skeppssholmen, het marinestation van Stockholm, werd geroeid. Behalve de hof dignitarissen en autoritei ten waren de volgende vorstelijke personen verschenende koning en kroonprins van Noorwegen, de koning en koningin va* Denemarken, groothertogin Hilda van Ba den, prins Adalbert van Pruisen, de prins van Hohenzollern-Sigmaringen, prins Vie- tor van Wied, prins Gustaaf en prinses Thyra van Denemarken. Voorts woonden do president der Finsche republiek en alle leden van het diplomatieke coTps de plech tigheid bij. Terwijl de kist door tien hooggeplaatste marine-officieren aan wal werd gedragen, speelde de marinekapel. Zij werd in een door zes paarden getrokken lijkwagen ge plaatst, waarna de stoet zich in beweging zette en de klokkep van alle kerken in de hoofdstad begonnen te luiden totdat de stoet aan de Riddarholmskerk, het Zweed- sche Pantheon, was aangekomen, waar een groot aantal Zweedsche koningen en ko ninginnen zijn bijgezet. Koning Gustaaf en alle andere mannelijke deelnemers aan de plechtigheid volgden den lijkwagen te voet. De stoet werd geopend en gesloten door adelborsten, detachementen cavalerie en artillerie. De kist werd in het koor der kerk ge plaatst, waarna de uitvaartplechtigheid be gon, geleid door den opperceremoniemees- ter, die de catafalk naderde en de ko ninklijke kroon, welke op het deksel der kist stond, naast de kroon zette, die tus schen de krooniuweelen lag. Na deze sym bolische handeling begon de aartsbisschop van Upsala, geassisteerd door drie hof- geestelijken den lijkdienst. Vervolgens speelde het orkest van de Kon. Opera de ouverture van Parsifal, ter vervulling van den wensoh van de over ledene, die een groot bewonderaarster van Wagner was. Daarna droegen de officieren de kist naar deD grafkelder van de dy nastie der Bernadotte's, waar zij werd geplaatst raast het stoffelijk overschot van de drie voorgaande Zweedsche koningen en gemalinnen Tijdens deze plechXftneid zong het koor een gezang, dat in 1876 werd gecomponeerd door den schoonvader der overledene, koning Oscar II, bij het over lijden van zijn moeder, koningin Josephine. Hiermede was de plechtigheid ten eind*. 's Ochtends om vier uur waren uit allé vestingen en marinestations van Zweden 42 schoten gelost. De grondwettelijke commissie van den Zweedschen Rijksdag besloot het Huis in kennis te stellen van een reeks van tien verzuimen waaraan leden van de rogeering zich zouden hebben schuldig gemaakt. En kelen hunner zouden tijdens hun minister schap hun betrekkingen in industrieele on dernemingen hebbeD gehandhaafd. Den minister van buitenlandsche zaken wordt verweten dat hij den Rijksdag niet vol doende heeft ingelicht over zijn met Deen- sche autoriteiten gevoerde „ontwapenings gesprekken". Andere ministers zouden hun begTootingen hebben overschreden. De po sitie van het kabinet Landman wordt ali uiterst zwak beschouwd. HONGARIJE. Bethlen's bezoek aan Rome. Na te Rome bezoeken te hebben gebracht bij den Koning en den Paus en na eenige uren met Mussolini te hebben geconfe reerd, evenals met kardinaal Paoelli tö tenslotte nog eenige economen te hebben ontmoet, is Bethlen naar Boedapest terug gekeerd. POLEN. Het Ulitzproces. Naar uit Kattowitz wordt geseind is ia het Ulitz-proces beklaagde in hooger be roep vrijgesproken. Zooals bekend, was Ulitz, de leider van den DuitscheD volksbond in Poolsch Sile- zië, in Juli vaD verledeD jaar voorwaarde lijk tot 5 maanden gevangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar veroordeeld, waarbij hem ten laste werd gelegd dat hij deser- teurs had geholpen. Fan deze beschuldiging is hij thans vrij gesproken. GEEN ZONDERLINGE BRUIDEGOM. De voorstelling van „De zonderlinge Bruidegom" door de Schiedamsche Tooneel. vereeniging „Utile Dulci" die was aange kondigd tegen 15 April ten bate van de Vereeniging „De Leidsche Buitenschool1' gaal niet door. 2—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2