71sle Jaargang MAANDAG 14 APRIL 1930 No. 21497 STADSNIEUWS. DEEMMA-BL0EM. Hef voornaamste nieuws van heden. DE EMMABLOEM. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel toot advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. OUDERAVOND SCHOOL B MEDUSASTRAAT. De Ouder-commissie van de openbare School B Medusastraat ihield een ouder avond, welke in alle opzichten goed ge slaagd is. De voorzitter van de Ouder-commissie opende de vergadering en stelde het nieuwe hoofd der school, den heer v. Rijzewijk, aan de ouders voor. Deze gaf daarna een causerie over zijn jarenlange onderwijzersloopbaan, die door de ouders met aandacht werd gevolgd. In de pauze kregen de ouders gelegenheid het werk hunner kinderen in de klassen te bezichtigen en zich met het onderwijzend personeel te onderhouden, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Daarna had een nieuwe bestuursverkiezing plaats door het wettelijk aftreden van den 'heer Menger en uitbreiden der commissie tot 5 leden. Het hoofd der school bedankte den heer Menger voor betgeen deze als voorzitter in het belang van school en huis had gedaan. De Ouder-commissie werd als volgt saam- gesteld: de heer A. Verlint. voorzitter; de heer P. C. de Haas, Driftstraat 22. secreta ris; de heer P. Vogelenzang, de heer W. Homburg; mevr. S. Homburg-De Wekker.. :Bij de rondvraag werd de slechte verlich ting der lokalen van het schoolgebouw be sproken; vooral werd ook gewezen op het gevaar van het gas. Met algemeene stemmen werd besloten een adres aan B. en W. te richten voor eon betere en doelmatiger ver lichting. Het hoofd der school sloot daarna dezen ouderavond met een opwekking te blijven strijden voor de Openbare School. DRIEMAAL ZONDER RITBEWIJS Op den Haagweg is gisteren A. B. uit Voorburg met zijn auto zig-zag achteruitrij dend tegen de auto van den heer N. uit de Janvossensteeg gebotst, waardoor het spat bord van den 1-aatsten wagen beschadigd werd. A. B., die reeds tweemaal bekeurd was wegens het niet in bezit hebben van een rijbewijs, wilde uit angst voor een agent, dien ontwijken, met het bovenomschreven gevolg. Ook ditmaal werd geen rijbewijs op hem aangetroffen, zoodat hij ten derde male tegen de lamp vloog! Foto' Bleuzé LEIDSCHE VEREENIGING TOT BEVORDERING DER KENNIS IN DE GRAFISCHE VAKKEN. Zaterdagmiddag heeft in het Casino- theater wederom een filmvertooning van bovengenoemde vereeniging plaats gehad; thans een technisch-wetenschappelijke, n m.l over den Drukinktfabriek van de Fa. Gebrs. Hartmann te Halle-Ammensdorf. Nadat een komische film en filifi over de stad Frankfort waren vertoond heette de voorzitter der vereeniging. de heer de Bink, allen, en in het bijzonder den heer F. de Munnik uit 's-Graven ha ge. die weder voor de explicatie dor film zorg droeg, welkom. Alvorens tot de vertooning der film werd overgegaan, hield genoemde heer een korte inleiding over de fabricatie der drukinkten uit de grondstoffen. Gelijk bekend bestaat de drukinkt uit twee deelen. n.l. het verf- lichaam en het bindmiddel. Verschillende vormen van het verflichaam zijn mogelijk, n.l. de z.g. aard- en chemische verven, het kunstmatige en natuurlijke verflak en ten slotte olie of gasroet. Doch ook het bindmid del kan in aard verschillen n.l. lijnolievernis uit zuivere lijnolie vervaardigd en het kunstvernis, gewonnen uit hars, minerale olie, kumaronhars enz. Van de aardverven voor de drakin kt f abrica ti e van belang noem. de spr. het schwerspat dat bekend is om zijn witte kleur en groote drakkracht; doch is evenals andere aardverven voor rasterdmk en etsingen niet bruikbaar. De chemische of mineraalverven zijn echter voor de grafiek van het grootste belang, b v. de Blanc fisc of permanentwit, het toon- aardehydraat of transparant wit. het Krem serwit, het Zinnober (rood) de menie of anti- zinnober, ultra-mariin (blauw! in diverse verbindingen, het Milori-blauw en vele an dere soorten blauw, Chroom-geel. De belangrijkste verflichamen zijn de organische verven en de tcerv er flakken, ver. vaardigd uit steenkool. Uitvoerig behandelde spr. de metboden van vervaardiging en de verschillende combinaties. Gelijk gezegd kan echter ook het bind middel verschillen n 1. uit zuivere lijnolie, de gewone boek- en steendrukvernis en het harsvernis, een oplossing van Fransche en Amerikaansche hars in minerale olie. Tij dens den oorlog heeft men deze harzen echter door een surrograat het z.g kuma ronhars vervangen, dat nog steeds een rol srcelt voor de offsetverven. Is de droogende eigenschap van de verf niet groot genoeg, dan maakt men van siccatieven olie- en hars, gebruik, waar echter vooral gelet dient te worden op een niet te groot per centage droogstof. Door een toevoeging van vernis en veTf, waarbij gebruik gemaakt wordt van een z.g. drierollenstoel. bestaan de uit drie tegen elkaar in draaiende rollen, welke de verf en de olie in bun fijnste ver deeling mengen, ontstaat dan de drukverf. Bijzonder moet echter gelet worden op den invloed van het te gebruiken papier op de droogkracht en de kleur van de inkt. Na de belangwekkende inleiding werd overgegaan tot de vertooning der film. welke in het groot het door den heer de Munnik vertelde, aantoonde. De heer De Bink dankte tenslotte den explicateur namens allen voor zijn interessante uiteenzetting en hoopte, dat bij een volgende film-middag weer zijn bereidwilligheid zou mogen worden inge roepen. Vervolgens draaide een tweede film over „Duitsch stedenschoon" n). van de stad Wurzburg. HET ONGEOORLOOFDE SCHOOLVERZUIM TE LEIDEN. Bij den Zaterdag al-bier gehouden verkoop van de Emma-bloem ontkwam zelfs de verkeersagent ondanks heftige gesticulaties niet aan de verkoopwoede der ijverige verkoopstertjes. UITVOERING TOONEELVFR. „OEFENING BAART KUNST". Zaterdagavond gaf bovengenoemde too- neelvcreeniging onder groote belangstelling in de concertzaal „CoiicoTdia" haar 52ste uitvoering met bal. Om ongeveer half negen opende de voor zitter, de heer van Zijp, den avond. Spr. heette allen, en in het bijzonder de genoo- öigden van verschillende zusterverenigin gen hartelijk welkom en hoopte, dat hetgeen dezen avond geboden zou worden tot een ieders genoegen zou zijn. Allereerst werd opgevoerd een duet „Het Kaarslicht en de Mug" waarmede een wel verdiend applaus werd geoogst. Hierna werd ten uitvoer gebracht „Het Vaderland Roept", dit drama, dat een .militaire strek king heeft, werd door allen goed gespeeld, met als uitblinkster mej. Werk. Het' dave rende applaus, dat volgde, was dan ook zeer zeker verdiend. Na de pauze werden nog opgevoerd een duet „De pas gehuwde" en een voordracht ..Tiet Mannenkwartèt" die, gezien het ap plaus. bij het publiek goed in den smaak vielen. Als slot van het programma werd een klucht in één bedrijf opgevoerd, welke de aanwezigen voortdurend heeft doen schater lachen. Het gul gegeven applaus, dat volg de, was wel verdiend Een gezellig bal onder leiding van den heer Alb. Nic. van Wijk en met medewer king van „Aufgepasst" was het slot van den welgeslaagden avond. Ergerlijke toestanden. In het April-nummer van ,,In en om de School", maandorgaan van de plaatselijke afdeeling van den „Bond van Ned. Onder wijzers" wordt de vraag gesteld, of er nog een leerplichtwet is. De redactie geeft to*, dat er nog steeds een boekje'bestaat, waarin men op verschillende bladzijden kan lezen, dat ouders verplicht zijn hun kinderen min stens zeven jaren naar school te zenden en dat op overtreding van deze bepalingen straffen gesteld zijn. meestal boeten, echter ook hechtenis De practijk is echter, dat een groot aantal ouders in onze gemeente zich van de leer plichtwet niets aantrekt. In 192S moesten voor de „Commissie tot wering van Schoolverzuim" niet minder dan 874 oersonen verschijnen van wie een of meer kinderen de school niet hadden be zocht gedurende korteren of langeren tijd En men denke niet. dat het hier verzuimen van enkele dagen geldt De secretaris van bovengenoemde Com missie zegt in z>jn verslag over 1927: „On verschillige ouders, die spotten met de leer plichtwet, hielden hun kinderen ook nu weer maanden aaneen, zelfs een jaar of langer thuis, meestal om onbeduidende redenen. Eén vader was zoo brutaal voor het hoofd der school de boodschap mee te geven, dat zijn jongen niet meeT kwam „nu niet en nooit niet!" De jongen ver zuimt al twee jaar Men houdt de kin deren eenvoudig thuis, niettegenstaande alle vermaningen, waarschuwingen en bedrei gingen Het 7e leerjaar wordt door ver scheidene leerlingen in het geheel niet ba- zocht of slecht bezocht. Waar blijft de noo- dice straf" De redactie wijst er dan op wat een stoor nis. hinder en schade dit verzuim veroor zaakt bij het schoolwerk. Niet alleen voor de betrokken kinderen maar ook voor de anderen, die niet verzuimen, doch in hun gang geremd worden door eventueele terug komst van verzuimers. Krachtdadig optreden tegen het ongeoor loofd schoolverzuim is daarom noodzakelijk. Dit nu blijft achterwege. Uit het verslag over 1928 der „Commis sie tot wering van Schoolverzuim" geeft de redactie een paar vooiboelden: Moeder houdt haar dochtertje van 12 of 13 jaar maandenlang thuis. Vader betaalt met ge noegen de 2 f. 3 boete. Men heeft zoo doende een zeer goedkoop dienstmeisje. Met zoonlief gaat het evenzoo. Hij helpt vader bij diens werk en de geringe boefc wordt wel betaald Een vader heeft zijn 3 kinderen in Fe bruari van de school genomen In November volgt veroordeeling tot 5 gulden boete voor elk kind Veel meisjes van het 7e leerjaar gaan die nen en leggen elke week van hun loon iefs weg om eventueele boete te betalen De redactie komt tot de conclusie, dat sneller berechting, zorgvuldiger en straffer naleving der wet en verbetering der maat schappelijke toestanden de middelen tot verbetering zijn van een toestand, welke aan sommige scholen een verderfelijke dreigt te worden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Gebr. Dijksman. Paul Krugerstraat 2. Katwijk aan Zee. Rij wiel- en motorhandel. Vennooten: A. A. H Dijksman, Katwijk a. Zee en A. P. Dijksman Katwijk a. Zee. NATION AAJL» MANDOLINEFEEST. Het zesde „Groot Nationaal Mandoline- feest", uitgeschreven door „De Mandoline- gids" en georganiseerd door de Leidsche mandolineclub „Krebusfclipo" zal op Twee den Paa^dhdag. ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan dier vereeniging plaats vinden in de Stadsgehoorzaal. Het zeer uitvoerige programma van het concours, waaraan on geveer 25 verecnigingen zullen medewerken, wordt geopend door den voorzitter, den heer Joh. W. Harting, te negen uur des morgens. De sluiting vindt plaats des avonds te kwart over tien. Er zijn vele prijzen beschikbaar gesteld, w.o. een groote bronzen medaille van 'H.K.H. Prinses Juliana. De jury bestaat uit de heeren H. Smits Jr. (voorzitter), componist en muziekleeraar te Rotterdam. L. C. Veerman, directeur mando lineclub „Krebustlipo". Leiden en dr. A. P. Murkens, componist en muziekleeraar te Den Haag. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van „Krebustlipo" wordt op Zaterdag 27 Mei een feestuitvoering gehouden in den foyer van de Stadsgehoorzaal, op welken avond de op het concours behaalde prijzen, zullen worden uitgereikt. VRIJZ. CILR. FEDERATIE. Stichting „Het Federatiehuis." In de gehouden buitengewone ledenverga dering van de Vrijzinnige Christelijke Fede ratie te Leiden werd op voorstel van het Moderamen een zeer belangrijk besluit ge nomen, n.l. over te gaan tot het in het leven roc-pen der Stichting. het Federatiehuis". Terwijl de voorbereidende Commissie be gonnen was met het ontwerpen en uitwer ken van plannen voor een Federatiehuis, werd haar eenige weken geleden een flink pand aan „Het Gerecht", dus in het centrum der stad. tegen billijken prijs ter overname aangeboden. Om over do noodigc gelden te kunnen beschikken werden 'oen aan bekende voor standers insohrijvingsbiljetten aangeboden voor een 4 pet. obligatieleening en in be trekkelijk korten tijd was niet alleen een voldoend bedrag toegezegd voor aankoop van genoemd pand. maar ook om het naar den eisch te kunnen verbouwen en bemeu belen Was het een aangegane verrassing vo'ir de nog jeugdige Federatie reeds zoo spoedig in het bezit te komen van een eigen Cen traal gebouw, waarin de verschillende vrij zinnig kerkelijke gemeenten en groepen elkaar kunnen ontmoeten en steunen, niet minder verheugd is zij hierdoor te kunnen voldoen aan een wensch van de verschil lende verecnigingen van Vrijzinnige Jon geren. In de eerste plaats toch is het de bedoeling die Jongeren te steunen, door hun een gele genheid te scheppen voor het samenkomen der afdeelingen en clubs. De ruime vertrek ken van het gebouw zullen worden inge richt tot het houden van vergaderingen, lezingen, en al die bijeenkomsten, welke kunnen strekken tot verbetering en ver aangenaming van het vereenigingsleven der Jeugdige Vrijzinnige Protestanten, en daar door tot versterking van het Vrijzinnig Pro testantisme. Er zal nog hard moeten worden gewerkt, maar er beslaat alle hoop dat reeds in Sep tember of October tot opening van het huis kan worden overgegaan. Tot leden van het Bestuur der Stichting werden gekozen de H.H D. W. Blote, G H. Dirkzwager, G. J Fros, P. J. C. Maars, J. A. Riedel, G. R. J. Terpstra en de dames: J. L. van Hoorn, .T. C van Manen, en J. C. TjalsmaVos, die allen de benoeming aannamen. Indien dit Bestuur ook verder allen steun cn medewerking vindt, dien het noodig zal hebben om den moeilijken arbeid, die het vrijwillig en vol goeden moed op zich heeft genomen, tot een goed einde te brengen, dan zullen de vrijzinnig godsdiensti-gen in Leiden een nuttige instelling rijker zijn. STED. WERKINRICHTING. Tn de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen; Datum Volw. pers. Kinderen. Totaal Maandag 7 April 31 1 32 Dinsdag 8 April 35 2 37 Woensdag 9 April 34 2 36 Donderdag 10 April 36 2 38 Vrijdag 11 April 32 1 33 Zaterdag 12 April 32 2 34 BINNENLAND. De voorzitter van de N. C. R. V. over de verdeeling van den radio-zendtijd. (Binnenl. 3e Blad). Wetsontwerp inzake voorziening in het tekort van het Spoorwegpensioenfonds. (Bin nenl. 3e Blad). Uitvaart van prof. H. IJ. Groenewegen. (Kerk en School, 3e Blad). De Vicaris-capitnlaris van het aartsbisdom Utrecht, pastoor J. H. G. Jansen, is benoemd tot aartsbisschop van Utrecht. (Kerk en School, 3e Blad). Hei congres der R.-K. Volkspartij beslnit geen Insie aan te gaan met de R.-K. Staats partij. (Binnenl., 3e Blad). Diverse ongevallen op den weg. (Gemengd, 2e Blad). Overleden zijn generaal-majoor Pntman Cramer, ir. J. van Leeuwen jr. en J. M. D. Blomjons. Tevens is overleden dr. C. Hofstede de Groot. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De codificatie-conferentie te Den Haag is gesloten. (Buitenl., le Blad). Nienwe moeilijkheden ter Londensche Vlootconferentie. (Buitenl., le Blad). Met kleine meerderheid blijft het kabinet Brüning in de meerderheid. (Buitenl., le BI.) De uitvaart van Zweden's koningin. (Bui tenl., le Blad). De Noorsche ex-premier Sigurd Ibsen is overleden. (Tel., le Blad). LIEFDADIGHEIDS-CONCERT. Het Mannenkoor „De Vereenigde Zan gers heeft het plan opgevat, om met mede werking van het Symphonie-orkest „Per Aspera ad Astra" een liefdadigheidsconcert te geven op Woensdag 7 Mei a.s., waarvan hot batig saldo ten goede komen zal aan de Leidsche blinden. Hiervoor zal de Vereeni ging tot verbetering van het lot der blinden in Nederland en Koloniën zorg dragen. Het bestuur doet een beroep op de philantropie van eenige Leidsche industrieelen en werk gevers, door een bedrag toe te zeggen, waar- voor dan in ruil een evenredig aantal pro- pramma's 50 cent worden verstrekt, welke bijv. onder het personeel hunner instellingen zouden kunnen worden gedistribueerd. Daartoe zullen twee bestuursleden lijsten ter inteekening aanbieden. Het adres van den secretaris is B. A. Harteveld. Noordcinde 35 A. Gaarne wekken wij op dit concert ten bate van een vereeniging, die aller sym pathie verdient, to steunen 1 En ock de „schaxesliep" moest een offer brengen voor het goede doel. Wie zou zich trouwens tegenover-de vriendelijke meiskes aan dien plicht durven onttrekken?

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1