Philatelistische Prijsvraag. HISTORISCHE FIGUREN Krabbels uit Zwitserland. KENT GIJ HET LAND VARIA. NAPOLEON III, IV. Prins-President! Daar zat hij, daar troonde hii nu in de Nationale Veigadermg, er heen gedragen door de stemmen der bevolking van vijf departementen, hij, Louis Napoleon. Geen banneling meer niet meer een ontsnapte ver oordeelde. om hem en door hem heeit de meerderheid van het parlement Frankrijk'» grenzen weer geopend voor de Bonaparte». Als n vrij man gaat hij op wettigen bodem. Heel rus lig, heel bescheiden zal hij zich. voordoen. Zijn hoogste eerzucht is immers de republiek te dienen.... Rustig, bescheiden en.... voorzichtig. Voor iemand met groote plannen is het zaak niet veel te praten, vooral met. wanneer er aan zijn verleden herinneringen zijn over gebleven, die vergelijking en kritiek zouden kunnen oproepen, heel handig verklaart hij dan ook al spoedig, dat hij „op geen enkele interpellatie", „op geen enitelen aanval' zal antwoorden en zich met zal laten verleiden tot spreken, waaneer hij wil zwijgen. „Ik zal onbewogen blijven bij alle aanvallen, ongevoelig voor alten laster". Die verklaring heelt een dubbel voordeel: zij zal hem toestaan zijn mond te houden in moeilijke oogehbükken èn zij poseert hem als slachtoiler en martelaar. Ken gematigd man ais Jules Simon worat er zoo woedend om, dat hij zijn gematigdheid verliest en hem toeduwt: »#Uij, gij hebt niet één gedachte in uw thooid: gij zijt de meest beteekeuislooze, de oitbenulugste man van de Vergadering ".l1). Louis Napoleon kon nu glimlachen en niets zeggen. Anderen werkten wel voor ihem in het openbaar. Schalde de Liberté ihet niet reeds uit: „Louis Napoleon, dat wil zeggen: de orde en de toekomst"? hij zelf kon wel in de stilte en de schaduw van den achtergrond zijn toeüomst voorbereiden. Deze is, voorloopig, het Presidentschap der Republiek. Te Auleuil, een voorstadje van Parijs, aan het Bosch van Boulogne gelegen, vlak aan de Seine, van alle kanten gemak kelijk bereikbaar, dus zonder in de huold- staü te zijn toch met de hoofdstad mee levend, leeft hij uiterst rustig, maakt hij zich vrienden in alle partijen, converseert hij met alle mannen van invloed en intel lect Rij was, zooals een tijdgenoot, de Fal- loux, van hem zegt, „een beschaald prater, bescheiden, weinig vragend, veel luisterend" Dezehde Falloux schetst aldus zijn houding an het parlement: „in de Nationale Verga dering nam hij in zijn zelden voorkomende gesprekken met zijn collega's de houding aan van een man, die vast besloten is het lot zijn gang te laten gaan zonder het te forceeren en den wensch der natie te zullen gehoorzamen, zonder dien uit te lokken". De „stille" man wordt „de" man, voor wien duizenden anderen luide spreken. Nadat eerst over zijn „Presidentschap" ge fluisterd was, werd het een wapenkreet, die over hrankrijk weerklinkt: Wanneer zijn caudidatuur in de Kamer openlijk gesteld wordt en de candidaat zelf daarover scherp aangevallen, antwoordt hij: „Waarvan beschuldigt gij mij? Dat ik mè't de gevoelens van hot Fransche volk een candidatuur aanneem, die ik niet heb ge- V1*Hg ^erkent dus die candidatuur to aan vaarden ter bevestiging en tot het welzijn der Republiek. In een programmanïfest tracht hij alle partijen to bevredigen. Hij verklaart daarin, geen eerzuchtige te zijn en, wordt hij tot President verkozen, dan zal hij zich door niets laten verhinderen om zich too te wijden aan een Republiek, wijs doo'r haar wetten, eerlijk door haar bedoelingen, groot en krachtig door haar daden. „Ik zou", zoo eindigt het manifest, „werd ik verkozen, er mijn eer in stellen om aan het eind der vier jaren aan mijn opvolger de macht versterkt, de vrijheid onaangetast en grooten vooruitgang achter te laten". En weer vindt hij een woord, dat inslaat: „Trouwens, wanneer men dc eer heeit aan het hoofd van hot Fransche volk te staan, is er een onfeilbaar middel om het goede te doen, n.l.het te willen Men wpet wat er volgde. Den lOen De cember 184* ronest de eerste President der Tweede Republiek gekozen worden. Lode- wijk Napoleon vereenigdf 5.434.226 stem men op zich, de overgroote meerderheid, en zoo w^rd de uitvoering mogelijk van de uitnoodiging, door hera vroeger aan ziju nicht, dc hertogin van Hamilton, gedaan. Hij zetelde in het paleis van het Elysée,... in afwachting van beter. Het stiUe voor bereidende werk van den eerzuchtitren pretendent was uitnemend gespeeld. Met "woorden en beloften was hij mild geweest. De daden zouden toonen, hoe waar de stoute bewering is, dat woorden er zijn ora dc waarheid te bedekken. Het was een aangrijpende zitting der Fransche Nationale Vergadering, die van 20 December 1848 Wie daarin bijzonder belang stelt, verwijs ik naar Victor Hugo'9 levendig pamflet „Napoléon le Petit (Na poleon dc Kleine"), het pamflet, waarop later de keizer geworden President met ironischen glimlach neerzag, toen hij den morgen, nadat het verschenen was, in den ministerraad kwam met het boek in de hand en zeide: „Messieurs, voici Napoléon le Petit par Victor Huge !e Grand". („Mijne Heoren, ziehier Napoleon den Kleine door Victor Hugo den Groote"). Dien 20en December 1848 zou de uit slag bekend gemaakt worden van de Pre sidentsverkiezing. De afgevaardigde Wal deck Rousseau deed voorlozing van het raoport inzake de stemming. Generaal Ca- vaignac legde daarna zijn functie van hoofd der Voorloopige Regeering neder. De Ka merpresident Marrast deelde het resultaat der gehouden vtcnuming mede: Lodewijk Bonaparte 5.434.226 stemmeu. Ca vaignac 1.448.107 Ledru Rollin 370.719 Raspail 36.239 La^nartine 7.910 (2) Het was. stil in de zaal Toen zagen de aanwezigen een kleinen bleeken man naar voreD komen, mei een naar evenredigheid van het lichaam te zwaar hoofd. Hij was gekleed in zwarten rok, wit gedast, rn droeg de rozet van volksvertegenwoordiger en het grootkruis van het Legioen van Eer. Dat was Lodewijk Bonaparte. De stilt© wordt intenser, de ontroering grooter, ter wijl de nieuwe President langzaam de tri bune beklimt. De Kamervoorzitter leest de eedsformule voor. Het kunstlicht onder de val-kappen doet den melacholieken ernst op het anders zoo levendige gezicht van Armand Marrast nog grooter schijnen, terwijl hij vóórzegt: „In de tegenwoordigheid Gods en ten overstaan van het Fransche volk zweer ik, trouw te zullen blijveD aan de democrati sche Republiek en de Grondwet te verde digen." Een diepe stilte hangt nu in de zaal. Lodewijk Napoleon, bleek, met neerge slagen blik. strekt den arm uit, en ant woordt met eenigszins omfloerste stem „Dat zweer ik!" De ontroering is groot, wanneer de voor zitter met plechtige stem herneemt: „Ik roep God tot getuige van den eed, die is afgelegd." Ca y est de zaak is klaar. Voorloopig 13 Lodewijk Napoleon de eerste machtheb bende van Frankrijk onder ds Republiek. Het werk, zoo lang door hem voorbereid, kan worden voortgezet, totdat hij zal zijn de eerste machthebbende onder het Keizer rijk. Nu, na de woorden van Marrast, blijft de zaal stil. De afgevaardigden wachten op des Presidents eerste woorden. Deze haalt een stuk papier uit zijn zak en leest een verklaring voor, waarvan dit de voornaam, ste trekken zijn: „De door de natie uitgebrachte stemmen, de oed, dien ik zoo pas gezworen heb, schrijven mij mijn gedrag voor de toekomst en mijn plichten voor. Ik zal als vijanden van den Staat beschouwen al wie mochten beproeven langs onwettige wegen den dooi u vastgestelden regeeringsvorm te wijzigen. Tusschen u en mij kan geen verschil van gevoelen bestaan. Onze regeering zal nocö utopistisch noch reactionnair zijn. Laten we de mannen zijn van het land, niet de man nen van een partij Met Gods hulp zullen wij ten miüste het goede doen, zoo wij niet groote dingen kunnen tot stand brengen." Bij het afdalen van de tribune ging de President rechtstreeks op Generaal Ca- vaigna-c af en reikte hem de hand. Het applaus klaterde op. Men zag er een oe- zegeling in van de verklaring van trouw aan de republikeinsche zaak. Vier dagen later werd door den nieuw gekozene het garnizoen van Parijs geïnspecteerd op de Place de la Concorde Hij was in gene- raals-uniform met gevederden steek eD het groot-cordon van het Legioen van Eer. Er was enthousiasme bii een deel van het pu bliek; er was enthousiasme bij de infan terie; er was enthousiasme bij de cavalerie. Het publiek juichte cn riep „Leve de President van de Republiek" en de infan terie „Leve Napoleon 1" Maar de cavalerie zag blijkbaar de toe komst duidelijker vóór zich. Zij riep: „Leve. de Keizer!"... A. J. BOTHENIUS BROUWER, (1) Een spotblad uit dien tijd, „Le Jour nal pour rire", teekende naar aanleiding van Jules Simons' woorden den Prins met zijn heed tot over do ooren getrokken. On der de plaat de woorden: „Geloof het niet; er zit niets onder dien hoed." Louis Napoleon wordt afgebeeld als eeD blinde man, geleid door een adelaar aan eea touwtje (zinspeling op den tammen adelaar, die te Boulogne dienst moest doen ora het prestige van den „pretendent" to ver- grooten). (2) Een andore opgave geeft de vol gende verhoudingen* uitgebracht (in Frank riik en Algiers) 7.517.811 stemmen. Louis Napoleon 5.572 834; Cavaignac 4.469.156; Ledru Rollin 376.834; Raspail 37.106; La- martine 20.938: Chamgarnier 4.687: ande ren 36.256. Dr. MENGELBERG. Het „Hbld." meldt: Arturo Toscanini zal mei het New-Yorksche Philharmonisch Or kest een zesweeksche tournée door Europa maken. Den 23sten April zal men zich in schepen aan boord van de „Legraffe" het eerste concert wordt in Parijs gegeven. Wij vernemen dat ongeveer zes weken geleden, dr. Willem Mengelberg is aange zocht om een deel van déze concerten te dirigeeren. De heer Mengelberg heeft tele grafisch voor de uitnoodiging bedankt. Zooals men weet. ligt bPt vooralsnog niet in dr. Mengelberg? bedoeling om een even- tueele uitnoodiging naar Amerika voor het seizoen 193031 te aanvaarden. De diri gent zal in de maanden November. Decem ber. Januari en Februari lwee-en-twintig a zes-en-twintig concerten leiden in Londen en eenige andere sleden van het BriLche rija. Hij zal zich daarvoor aan het hoofd stellen van een ensemble, dat te Londen is gevestigd. Ook zal dr. Mengelberg in het aanslaande seizoen drie concerten *in Rome leiden. NIEUWE UITGAVEN. Bij de Uitgeversmaatschappij W. J Thieroe (Jie te ZutpheD is verschenen „Het Cu* tuurboek vooi den Nederlandschen Bloern- bollenkweeker", door G Klüft. Het werk, dat geïllustieerd ie met foto's en teeke ningen van bloembollen en bloemen, bevat dc beschrijving en de prijzen over de g<v heele bloembollenteelt op den kouden grond De prijs van het boek, dat oen goed verzorgden indruk maakt on veel wetens waardigs bevat, bedraagt ingenaaid f. 2.75 en gebonden f. 4.50. Over Anto'i en Rechten. Daar ie mets nieuws onder dc zon, een waarheid, die nog opgaat, althans wat be- trett onze autotentoonstellingen. Voor den zevenden keer kampeert in het Palais des Expositions het leger van auto's, fietsen en wat dies meer zij. Mooie auto's, groote auto's open en gesloten auto's, camions als kleine olifantjes, camions als mastodonten, het een nog prachtiger en imposanter dan het an dere, maar nergens eenige verandering van beteekenis. Een uitzondering maken alleen 'n paar wagens, waarbij de kracht direct in werkt op de voorwielen, waardoor ze sta bieler zijn en een beter rendement geven. Maar absoluut nieuw is dit systeem toch ook niet, daar reeds het vorige jaar iets der gelijks, zij het ook minder gepertectionneerd, geëxposeerd was. Wat de mise en scène be- tretf was er in zoover eenig verschil met de vorige tentoonstellingen, dat ditmaal weder tegelijk de auto's, de fietsen en motorrij wielen ten tooneele verschenen. Daar nu natuurlijk de ruimte in het Palais des Ex positions te klein was, heelt men het Pa lais Electoral, waar in vroegere jaren deze tentoonstellingen plaats vonden, weder in functie hersteld en hier de lichte brigade, motorrijwielen en fietsen ingekwartierd. Ook de oude garde, auto's van anno damals en praehistorische fietsen, samengevoegd onder de wijdsche benaming exposition ré- trospective vond een onderdak. Ongeveer 300 exposanten hebben ruim zeventig merken auto's en vijftig soorten motorwielen en rijwielen ingezonden. Wat de eersten betreft komt Amerika met dertig merken vooraan, is Frankrijk met twintig soorten voorgoed naar de tweede plaats te ruggedrongen. Duitschland is met zeven merken geavanceerd tot de derde plaats. Daarna komen Italië met zes, Engeland met vijt, België met drie, Oostenrijk en Zwitser land met één merk. Bij de motor- en gewone rijwielen neemt Duitschland met veertien merken de eerste plaats in, daarna komt Engeland met der tien, Frankrijk met tien, Zwitserland met zes, Amerika en België elk met drie en Ita lië niet twee merken voor den dag. Zwitserland, welks auto-industrie, wal be treft luxe en toerwagens, vrijwel totaal plat gedrukt is, handhaalt met succes de plaat3, die het zich veroverd heelt met de vervaar diging van zware lastwagens en motor- wielen. Belangrijker dan alles wat hier geëxpo seerd wordt, is wel liet mene tekel te lezen voor elk die lezen kan, de aanwijzing dat binnen afzienbaren tijd de auto-industrie van Europa vernietigd zal zijn door die van de States. Frankrijk, waar deze industrie een bron van bestaan van beteekenis is ge worden, heeft het in de eerste ronde reeds afgelegd tegen Uncle Sam en loopt alle kans voor een knock out De geheele Zuid-Ameri- kaansche markt, het grootste deel van Europa, vroeger afzetgebied voor Frankrijk, is reeds in handen van Amerika en zelfs de Fransche koloniën en de binnentandsche markt dreigt door den grooten slokop over weldigd te worden En het gaat om het lot van een kwart miüioen monschen die hun brood in de auto verdienen, om het bestaan van een natio nale nijverheid met een globalen omzet van circa vijftien milliard francs, waarvan de schatkist voor niet minder dan drie en een half milliard profileert. Het is een ongelijke strijd, waar reeds door den kostprijs van de onmisbare brandstollen Frankrijk zwaar ge handicapt is De steenkool moet door de Fransche fabrikanten twee en een halfmaal, de cokes dubbel zoo duur als door hun Ame- rikaansche concurrenten betaald worden. Hierbij komt, dat de transport kosten in Amerika veel lager zijn dan in Frankrijk, dat er een betere rationalisatie, een stren gere normaliseering is doorgevoerd. Dat deze laatste punten in Frankrijk zoo wel als in het geheele oude continent te wenschen overlaten, is echter de schuld zoowel van de fabrikanten als van de werk lui. Hierin zou dus verbetering te brengen zijn, maar tegen de dumping van Ameri- kaansche zijde, waar soms tot meer dan veertig procent provisie gegeven wordt, de wagens herhaaldelijk beneden kostprijs ge leverd om k tout prix den concurrent er onder te krijgen, staat het arme Europa vrij wel machteloos. Douanerechten, protectie zijn lapmiddelen, die slechte tijdelijke waarde hebben, geneesmiddelen op den duur gevaarlijk voor den patiënt zelve. En dit alles geldt, voor het een in mindere, voor het ander in meerdere mate ook voor de heele Europeesche nijverheid. Pas wanneer er meer éénheid in het oude werelddeel zal gekomen zijn, kunstmatige barrières als m- en uitvoerrechten opge heven. betere normaliseering van het werk, onnoodige en kostbare variaties van onder- deelen overboord gegooid worden, goede samenwerking tusschen werklieden en lei ders. industrieeten, kooplieden en wetgevers zal bestaan, dan eerst zal het voor Europa misschien mogelijk worden met succes den strijd tegen de Nieuwe Wereld vol le houden. Op auto-gebied dus niets nieuws, maar wel iets nieuws, althans voor dien buiten lander, die thans onze couranten onder de oogen krijgt. Waar we nu aan den voor avond staan van de „Elections judiciaires". Vroeger werden de rechterlijke ambtenaren benoemd door het hoogste regeeringscollegc, maar sinds eenige tientallen jaren is deze bevoegdheid aan het volk gekomen. Elke zes jaar moeten dientengevolge onze richteren van den hoogsten tol den laagsten zich aan een herkiezing onderwerpen. De leden van de Cour de cassation, van de Cour de justice, rechters van instructie, van het eerste tri bunal, vrederechters zoowel als de procu reur-generaal en de substituut-officieren worden nu door heeren kiezers gewogen en in de politieke vergaderingen en clubs, zoo wel als in de diverse dagbladen al naar hun politieke gezindie. atgehroken of opgekamd. De ervaringen met dit stelsel opgedaan zijn tol dusverre niet slecht, maar toch bestaat onder dit systeem de mogelijkheid, zij het ook gering, dat de absolute onafhankelijk- Een prijsvraag uil te schrijven op een of ander gebied kan groote moeilijkheden mede brengen. Een prijsvraag uil te schrijven is op zichzelf genomen reeds een groote moeilijkheid. Immers, met hoeveel toe standen moet men rekening houden De één verzamelt dit, de andere dat Maar wij zul len hopen, dat deze prijsvraag, die door iederen verzamelaar opgelost kan worden, een succes mag zijn, immers dat kan alleen ten goede komen aan onze rubriek Wat is nu onze prijsvraag? Hieronder volgen 25 opdrukken, die op zegels voorkomen. Ze zijn alle uit Europee sche Staten. Nu is de bedoeling om deze 25 opdrukken over te schrijven en daarachter den naam van het land, waar ze zijn uit gegeven. Nu zijn er eenige bij, die niet ge heel volledig zijn, maar wanneer deze vol ledig waren geweest had men het maar voor het naschrijven. De opdrukken zijn: 1. Rhein Ruhr Hilfe. 2. Plébicile Olsztijn. 3. Occupation francaise 4. Hoohweeser 1920 5. K. U. K. Feldposl. 6. Deutsches Reicli. 1 Charleroi 1911. 8. Inondalions 30 C. Watersnood. 9 Colis PostalPoetcollo. 10. Witwen- und Waisenwocli 19J7 11. Karnlen-Ubstimmung. 12. Post Aerge. 13. Habilitado-por la Nacion 14. Eesti-post. 16. Postion naytl-!928-Frim utstalln. 16. Casse d'Amorlissement -f- 10 C 17 Exposition Philalelique Le Havre 1929 18. War Tax. 19. KözlSrsashg. 20. Valevole per la stampe 21. IX Congresso Filatelico.. Trieste 1922 22. Governo Prowisorio. 23 Dienstzege! Port en Aanteekenredht. 24. Na ekarb Narododoroij. 25 Congress Olymp. Internal. Phah.i 1925 Zooals gij ziet, moeilijk zijn ze niet, mei even nadenken en zoeken vindt de begin neling ze zelfs. We stellen voor deze prijsvraag 3 prijzen en 2 troostprijzen beschikbaar. 1ste prijs is hel standaardwerk van Dr. 'H. Brendicke „De Postzegelverzame laar" van welk boek zoowel in Ne derland als in het buitenland dui zenden èxemplaren verkocht zijn. 2de en 3de prijs een jaarabonnement op het philatelistisch maandblad „Posl- zegelnieuws", een vóór ieder goed verzamelaar onmisbaar tijdschrift Deze prijzen zijn dc moeife om mede le dingen ruimschoots waard. Wij verwachten dan ook vóór Dinsdag 22 April tot 12 nnr een massa oplossingen Op de enveloppe vermelde men: Redactie „Leidsch Dagblad". Fostzege'prijsvraag, Leiden Veel succes wordt u loegewenscht door PHILATELIST. mlm heid, de partijloosheid of beter gezegd dc onpartijdigheid en de hooge standing, noodig voor allen, geroepen recht te spreken, hierbij in het gedrang komt. Bij de besprekingen van de justitieele waardigheidsbekleders wordt wel meerdere reserve in acht geno men dan bij andere verkiezingen, maar toch herinner ik mij, dal voor eenige jaren, toen een der rechters van instructie met forsche hand dorst ingrijpen in een zaak van cor ruptie, hem door een zwaar gecompromit teerd ambtenaar werd toegevoegd: dat zullen we jou bij de verkiezingen inpeperen. Zoo iets toont, dat aan hef vigeerend systeem een zeker gevaar verbonden is en dat in elk geval de regeling, waarbij de justitieele functionarissen voor hun leven benoemd worden, onalzetbaar zijn, onafhankelijk zijn van de publieke opinie, stellig wel de groot- ste waarborgen geeft voor een onpartijdige rechlspraak. rk geloof, dat wij deze sterk doorgedreven consequentie van de demo cratie den Zwitsers niet benijden moeten. En nog iets nieuws voor de getrouwe be zoekers van Genève als ze in de Ariana voorlaan de groote Japansche klok, v'ak bij den ingang van het museum, niet meer be wonderen kunnen. Die klok, op de een of andere geheimzinnige wijze uit een der allerheiligste Japansche tempels verdwenen en naar Genève verhuisd, is tot groote ver heugenis van het Japansche volk weder teruggekeerd naar het land ter Rijzende Zon. Voor welke restitutie een sociale dankbetuiging is ontvangen van de Shinto- priesters uit den tempel, waarin de kiek na jarenlange afwezigheid weer zijn oude plaats heeft hernomen. Een granieten lantaarn, thans op de plaats vóór de Ariana, getuigt van de dankbaarheid van de Japansche regeering voor het genereuse gebaar van het Geneveesch gouvernement. Vroeger werd niet altijd veel nota genomen van de desi derata onzer gele broeders, maar sinds we hier den Volkerenbond hebben en daarmede een aanzienlijke Japansche kolonie is er m dit opzicht wel iets veranderd. En vermoedelijk zal er met de S. D. N. nog wel meer veranderen, maar of men hierin zoover gaat als door sommigen ge- wenscht, lijkt voorloopig nog zeer twijfel achtig. De Union des Associations Internationales schijnt btj enkele regeeringen erop te hebben aangedrongen het reeds hier ter stede door de S D. N. en de B. I. T. gevormde centrum uit te breiden naar het mode! van het Vali- caan. Met andere woorden een Cité mondiale te stichten met een internationale zóne, waardoor dus een gedeelte van het Gene veesch en Zwitsersch gebied onttrokken zou worden aan het gezag en dc jurisprudentie zoowel van Helvetia als aan die van Canton. En dat in Genève, zoo prat op de onafhan kelijkheid bevochten met het zwaard in de vuist, in het canton dat zich slechts noode en met een zekere stroefheid schikt in 'net oppergezag van de Confederatie. Van zulk een staatje in hun staatje zijn ze niet ge diend Canton et Rópublique de Genève, heel wat anders dan de rest, allen slechts Canton sec. Dr. KLAUS. Genève, April 1930 SCRIBE EN DE EZEL. De bekende Fransche tooneelschrijver Auguslin Eugène Scribe uit het begin der vorige eeuw. had niet minder dan 400 stuk ken op zijn naam uitgegeven Die had hij natuurlijk niet alle zeil geschreven, maar met behulp van, meestal niet genoemde medewerkers, die wel goede invallen maar geen naam hadden en die hem gaarne dc eer gunden, ais zij maar van de voordeelen mochten meegenieten. Dat hij medewerkers had, wilde hij echter volstrekt niet weten. Een Parijsche millionnair dacht daar an ders over en schreef Scribe den volgenden brief: „Zeer geëerde Heer. Ik zou gaarne met u samen een dramatisch werk samenstellen. Daarom stel ik u voor, een drama te schrij ven, waaraan ik eenige regels zal toevoegen. Ik zal hel stuk met de schitterendste aan- kieeding talen uitvoeren. Van geldelijke voordeelen zie ik af. Mijn naam moet ech ter bij den uwen als auteur vermeld wor den." Scribe, buitengewoon geërgerd over een dergelijk voorstel, greep een pen en schreef woedend terug: „Zeer geéerde Heer. Van uw vleiend aan bod kan ik helaas geen gebruik maken. De godsdienst leert mij, dat men een paard en een ezel niet in hetzelfde tuig moet span nen." De millionnair was geestiger dan Scribe want op Scribe's grof schrijven ant woordde hij: „Mijnheer. Uw van zelfkennis getuigend schrijven heb ik ontvangen. Welk recht hebt u echter mij een paard te noemen?" UITVOER VAN SLACHT- VARKENS NAAR ZWITSERLAND. Opheiting van de verlaging van het invoerrecht De directie van den landbouw deelt mede dal. blijkens telegrafisch bericht van H M.'s gtzanl te Bern, de Zwitser9che Bondenraad heeft besloten de sinds December jl. gelden de verlaging van het invoerrecht van 50 lol 30 francs op slachlvarkens, wegende meer dan 60 KG, met ingang van 15 April 1930 op te heften. DE WERELD WIL BEDROGEN ZIÏN. Sir Edward Halse, de lijfarts vair Koning George III, reed eens langs het strand in de nabijheid van Londen, loen hij in zijn rit gestuit werd door een troep menschen. die naar den in zijn tijd vermaarden kwakzal ver Rock stonden te luisteren. Niet zoodra zag deze Sir Halse uil zijn rijtuig kijken, om te zien, wat er gaande was, ot hij pakte eenige potjes en fleschjes bijeen en reikte ze den dokter over met de woorden: Ah' Sir Halsel het spijt mij, dat ik niet meer kan missen, maar morgen zal ik u nog tien dozijn van dit voortreffelijk me dicament zenden. Sir Halse. stom van verbazing over deze vroorden en over zooveel onbeschaamdheid, borg werkelijk de potjes en fleschjes in zijn koels, waarop de omslandors natuurlijk tegen elkaar zeiden: Kijk eens, zelfs de lijfarts van den ko ning komt zijn medicamenten bij Rock ha len! Sir Halse en Rock hadden samen in de geneeskunde gestudeerd, maar Rock was, toen de gewone praktijk niet meer wou loopen. kwakzalver geworden. Den avond van dien dag bracht Rock een bezoek aan Sir Halse en vroeg hem om verschooning voor de hem gespeelde poefs. Oude vriend, sprak Halse. hoe kan iemand met zooveri kennis er zich toe lee- hen, den grooten hoop met zulken onzin Ine te spreken als gij doel Het zijn niets dan gekken die naar u luisteren! Och waarde vriend, antwoordde Rock daar zit juist de knoop Geef mij maar al die gekken tot patiënt, dan mongt gij voor mijn part de verstandige lieden voor u be houden. Sir Hatse vermaakte zijn vrienden dik werf met deze geschiedenis en voegde er dan bij: Ik heb nooit van mijn leven in mijn eigen oogen zoozeer op een gek geleken, als toen ik de potjes en de fleschjes van Rock aannam. 2-8

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10