718Ï<* Jaargang WOENSDAG 9 APRIL 1930 No. 21493 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel toot advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle .andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine AdveTtentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. ƒ0.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij ont heffing hebben verleend van het sluitings uur voor winkels uitsluitend ten aanzien van de door de ChrisMijke Jonge Mannen- vereeniging Padvinders, op 10,11 en 12 April a s. te houden fancy-fair, in het clubgebouw aan de Lammermarkt, alhier. 7856 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 April 1930. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. de N.V. Hollandsche Constructiewerkplaatsen om vergunning tot het uitbreiden van de con- structiewerkplaatsen op de perceelen Zoeter- woudsche weg, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie 0 Nis 153 en 183 en b. C. Borgsteyn om vergunning tot het oprichten van een timmerfabriek op het perceel Haag- weg No. 80, kadastraal bekend Gemeente Leiden Sectie O. No. 1287, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 April 1930. 7855 Dr. T. H. F. UMBGROVE BENOEMD TOT HOOGLEERAAR TE DELFT. Dr. J. H. F. Umbgrove. assistent aan het geologisch-mineralogisch museum alhier, die benoemd werd tot gewoon hoogleeraar in de geologie bij de afdeeling mijnbouw- kunst der Technische Hoogeschool te Delft, werd 5 Februari 1899 te Hulsberg (Limburg) geboren. Na de lagere school te Valkenburg te hebben doorloopen, bezocht hij het Gym nasium te Maastricht, vervulde zijn mili taire dienstplicht en liet zich in 1919 als student in de wis- en natuurkunde inschrij ven aan de rijksuniversiteit alhier Tn De cember 192-5 promoveerde hij tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift ,.Over de geologie van het Senoon in Zuid-Limburg" Tn Juni 1926 trad hij als geoloog en later als palaenontolloog in dienst van het Ned.-Tndisch Gouvernement, in welke hoedanigheid hij reizen maakte over Java. Sumatra en Celebes. Hier maakte hij een speciale studie over het ontstaan van koraalriffen en bezocht te dien einde de Baai van Batavia, de Duizendeilanden in do Javazee. de Sper- monde-archipel. de Togian-eilanden on Emmahaven In September 1929 keerde hij terug naar Holland, waar hij sindsdien als assistent aan het geologisch-mineralogisch museum van prof dr B. G. Escher hier ter 9tede werkzaam was. Een dertigtal publicaties op geologisch palaeontologisoh en Vulkanologisch gebied zijn van zijn hand in verschillende weten schappelijke tijdschriften verschenen. TWEEDE KAMERVERKIEZING. Bij Kon. besl. zijn. voor het tijdvak van 16 April 1930 tot 15 April 1934 benoemd, bij het Hoofdstembureau ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer derStaten- Generaal in: Kieskring VII (Leiden): tot lid: Aug. L. Reimeringer. wethouder; J. Hirschig, leeraar; A. Couvee. J A Bots; Tot plaatsverv. lid: mr E. M. Meijers, hoogleeraar; mr. D. A. van Eek; F G. Ro sier. referendaris secretarie, allen alhier. ZILVEREN TUBILEUM. Heden was het 25 jaar geleden, dat onze stadgenoot J. Dreef als bakkersknecht in dienst trad bij de N.V. Broodfabriek „De Z(-euw". Hedenmorgen is de jubilaris ten kantore van de directie toegesproken door den directeur, den heer F. de Roojj, die hem hulde bracht voor de gedurende de afgeloopen kwarteeuw betoonde toewijding en hem een enveloppe met inhoud over handigde. Toen de jubilaris in zjjn woning terugkeerde, wachtte hem ook daar nog een aardige verrassing, hem geschonken door de directie, 's Middags kwamen zfrjn collega's op bezoek en boden hem even eens, een aandenken aan. dezen flag, aam BESTRIJDING van den WOEKER. Stichting Leidsch Borgstellingsfonds. In de gistermiddag onder voorzitterschap van mr. P. A. Pijnacker Hordijk gehoudeo vergadering van het Bestuur van de Stich ting Leidsch Borgstellingsfonds heeft de secretaris de heer P. A. van Aggelen, direc teur der gemeentelijke bank van leening alhier, verslag uitgebracht van de werk zaamheden van het fonds sederl haar op richting 26 October 1928 tot 31 December 1929 De secretaris heeft in dit verslag te vens enkele mededeelingen gedaan over het geen aan de oprichting van het fonds is voorafgegaan en de wijze waarop het fonds is tot stand gekomen. Aan dit verslag is het volgende ontleend: Met groote dankbaarheid maken wij mel ding van den belangrijken steun, welken wij bij de vorming van het kapitaal hebben ondervonden. Al werd hetgeen wij ons voorstelden bij een te brengen, n.l f. 25000. niet geheel be reikt. wij kunnen medodeelen dat binnen enkelp maanden na de oprichting van het fonds een bedrag van f.2004 50 aan giften voor het kapitaal bijeen was. nl. van parti culieren een van f.2000; vier van f.1000, f.4000; drie van f 500. f 1500. drie van f.250. f.750. fwee van f.200. f.400; vier van f. 100. f 400; van de Leidsche Maat schappij van Weldadigheid f 5000 van de gemeente Leiden f.5000; van de N.V Sajet- fabrieken P CI09 en Leembruggen f. 500; van de Waalsche Diaconie f 250-, aan giften beneden de f 100- f 247 50. tot f 20047.50. Op 2 Januari 1929 werd met de werk zaamheden van het borstellingsfonds een aanvang gemaakt De secretaris hield eiken Zaterdagmiddag om 5 uur spreekuur in het gebouw Nieuw- sfeeg No 4 Het Dagelijksch Bestuur, bestaande, uit de heeren prof dr. D. v Blom. voorzitter G. A. Smit. penningmeester on P. A. van Agge len. secretaris, kwam in 1929 29 maal bijeen. Bepaald is. dat het Dag. Bestuur beslist over borgstellingen, overeenkomstig het doel der Stichting Het neemt slechts besluiten in voltallige vergadering. Voor borgstellingen boven de f 300 be hoeft het de goedkeuring van hel bestuur. 4 Het gebeele bestuur vergaderde 3 keer Door het Dagelijksch Bestuur werden 244 aanvragen voor een borgstelling behandeld. 136 aanvragen voor een borgstelling tol een gezamenlijk bedrag van f. 10614 werden ingewilligd, verdeeld als volgt- 1 van f.12- 1 van f 15; 1 van f 17; 2 van f.25; 2 van f 30; 1 van f 35; 2 van f.40; 2 van f 45; 32 van f.50; 5 van f.60; 4 van f 65; 21 van f.75; 1 van f.90; 56 van f.10; 2 van f 125; 1 van f.130; 1 van f.150 en 1 van f 300 108 aanvragen voor een borgstelling moei ten worden afgewezen Verleend wprden 136 borgstellingen tot een gezamenlijk bedrag van f.10614; vervallen borgstellingen door het afdoen der leening 38 borgstellingen f 2432; verminderde borgstellingen door credeel- telijke aflossing f 3393 50. f 5825 50; zoodat op 31 December 1929 ten laste van het fond" uitstonden 98 borgstellingen tol een gezamenlijk bedrag van f 4788.50 Het gemiddeld bedrag der in de loop van hef jaar verleende borgstellingen bedroeg f 73.50. Hel gemiddeld bedrag der op 31 December nog uitslaande borgstellingen "bedroeg f 48.85 Door de personen, aan wie een borgstel ling is verleend, wordt over hel algemeen behoorlijk aan hunne verplichtingen vol daan Hel Borgstellingsfonds behoefde slechts in één geval een bedrag van f 36 als borg te betalen Aan het verslag is een biljet toegevoegd, waarbij men zich kan opgeven voor een jaarlijksche bijdrage Den secretaris wordt dank gebracht voor zijn vele werkzaamheden De gedachte tot oprichting van het Leidsch borgstellings fonds is van hem uitgegaan, de werkwijze heeft hij aangegeven De rekening en verantwoording van den penningmeester, pastoor G. A. Smit. voor ganger van de Oud-Kath Kerk alhier, sloot in ontvangst met f 20869.47 en in uitgaaf met f. 20351.83 en een saldo van f. 517.65. Den penningmeester wordt dank gebracht voor zijn accuraat beheer GRONDVERKOOP. Naar wij vernemen is door den heer J. Voorsluys alhier 37 H.A. weiland, liggende aan den Zoeterwoudsche Singel, bij de Co- betstraat verkocht aan de leidsche Exploi tatie Mij van Onroerende Goederen. Inder tijd wij meenen ongeveer in de jaren 1913/14, kon de gemeente de helft van dit terrein koopen, doch de raad verwierp dit aanbod,. CONCERT „EX ANIMO" Voor 't eerst stond er een zeer uitgebreid kinderkoor op het podium tijdens een uit voering van de zich snel ontwikkelende zang vereeniging ,,Ex Animo" Wij verwon derden ons over de snelheid, waarmede deze onderafdeeling als uit den grond schijnt te zijn gerezen, wellicht nog meer over de resultaten, welke de dirigent, de heer H. W. de Wolff, in korten tijd heeft weten te be reiken. Dat de dirigent een muzikaal man is. heeft hij op dezen avond in ruime mate bewezen. Niet slechts in zijn onderscheidene composities, maar tevens door de wijze, waarop hij zijn koren zingen laat De gees tige en beschrijvende kinderkoortjes ..Koe koek' ..Spinnewieltje". ..Schoenlappertje" en het enorm inslaande ..Atsjie" bewezen, hoezeer hij den kindergeest weet te pakken 1 In eenvoudige vormen geschreven, maar juist in haar eenvoudigheid zoo waar en spontaan, vol vriendelijke frischhcid, moet het voor de jeugd een genoegen zijn zich in deze werkjes uit te zingen! Wij kunnen dan nok met vol vertrouwen neerschrijven, dat de kinderkoorliteratuur in den heer De Wolff een vriend gevonden heeft, die haar reeds veel geschonken heeft en van wien zij wellicht nog veel verwach ten magl Wat den zang zelve betreft' hij was vlot en rhytmisch. het alttimbre der jongens l>ezat goede kwaliteiten, een enkele maal wat scherp, waartoe op meer ronding kan gewerkt worden. Hoewel ook nu reeds vele aardige nuanceeringen de voordracht ten goede kwamen, zal nog meer aandacht voor het pianissimo het succes van deze met zorg behoede zangertjes nog grooter doen zijn. dan het nu al was! Zonder ecnige pre tentie of zwaarwichtifcdoenerij heeft de di rigent de jeugd gebracht op een peil dat slechts bereikt kan worden, wanneer liefde en enthousiasme voor den zang aanwezig zijn. Dat bï^ dit in zoo groote mate heeft aan gekweekt in weinig tijd, is een bewijs voor zijn goede eigenschappen als leider van een kinderkoor 1 Ook het gemengde koor der volwassenen heeft zich op dezen avond van een zeer goede zijde laten hooren. Allereerst in Psalm 100, een kernachtige en monumentaal opge bouwde compositie, die den heer Wolff als een theoretisch gedegen musicus doet ken nen eh waarin het juichende van den tekst voortreffelijk tot uitdrukking komt. Machtig mengden de stemmen van jong en oud zich tot een dikwijls metalen klank, terwijl in Roeske's tintelendeLentezang en het lyri sche. verlangend weemoedige ..Tn het Woud" beide a-capella gezongen de glashel dere zuiverheid opmerkelijk was; ook de ver deeling der stemgroepen was juist, waardoor een homogene klank bereikt werd De geac centueerde leiding laat aan duidelijkheid weinig te wenschen: zij spreekt van een goede school. Wellicht ging Mendelssohn's Psalm 42 nog een weinig te hoog voor het kunnen- althans deze uitvoering bevredigde ons niet volko men Misschien droeg de lichtelijk ver ouderde en uitgesponnen muziek van dezen indertijd zwaar bejubelden ..gematigden ro manticus" bij tol onze stemming van onbe vredigdheid! Van Mendelssohn bewonderen wij de kennis voor den vorm en zijn gevoel voor poëzie doch zijn innerlijkheid gaat over het algemeen te weinig diep. om ons werkelijk te pakken ..Ex Animo" gaf er echter een zoo goed mogelijke vertolking van: er moet ongetwij feld hard gewerkt zijn. om dit werk zoodanig te vertolken! Een groot aandeel in den avond hadden de dames Greta de Knegt Ter Haar en Rie Beute. beiden uit Delft De eerste heeft een heldere sopraan met. vooral in de hooeere tonen, veel glans. Het geluid lijkt ons echter niet voor een groote zaal juist geplaatst: het vulde de ruimte niet. straalde evenmin over het koor in de psalmen heen en deed ge knepen aan Jammer van dit materiaal, dat bij meerdere vrijmaking zeer veel aan kracht en omvang zou toenemen Uitspraak en voordracht waren daarbij degelijk verzorgd ook qua timbre verdient deze stem zeker een betere zangtechniek! Zij bad overigens veel succes! Niets dan lof voor het bescheiden, be schaafde en gevoelige klavierspel van mei. Beute. die in elk nummer voldeed en zich overal een prachtige steun toonde! Een te prijzen kooravond, die op een degelijk en zeer verzorgd peil stond, is ons geboden. ..Ex Animo" heeft bewezen zich op loffelijke wijze te ontplooien, zij heeft haar naam veel eer aangedaan en mag zich z^ker rekenen tot de vereenigingen die meer en meer van beteekenis worden voor het muzi kale leven van onze stad! Dr J. Riemens. de liefhebbende eere-voorzitter. opende het programma met gebed en sprak een vriende lijk openingswoord. Fen stampvolle Stads gehoorzaal heeft duidelijke bewijzen van levendige instemming geschonken! TROPISCH TOURISME. Filmvoorstelling in het Trianon-Theater. Door bemiddeling van de besturen der Vereeniging „Oost en West" afd Leiden, de Mij. tot Nut van 't Algemeen, departe ment Leiden, en de Indische Vereeniging in het Leidsche Studentencorps heeft he denmiddag in het Trianon-theater een ver- tooning plaats gehad van de film „Tropisch Tourisme" in opdracht van de Kon Paket- vaartmijvervaardigd door den heer J. A. Ochse van de N.I.F.M en welwillend door de directie dier maatschappij beschikbaar gesteld De secretaris van de Ver „Oost en West" afdeeling Amsterdam, de heer L. D Petit hield een inleiding, waaraan het volgende i? ontleend- Spr gaf allereerst een overzicht van de ontwikkeling der K P M. en vertelde dal in 1850 de geheele particuliere handelsvloot in Ned.-Indië uil slechts twee stoomschepen bestond De behoefte aan uitbreiding deed zich al spoedig gevoelen. In 1863 werd on danks een minimaal verschil met een Hol landsche onderneming bij de inschrijving de bediening der paketvaart opgedragen aan een Engelsche maatschappij Het bleek dat deze maatschappij, hoe slipt zij ook de bepalingen van het con tract nakwam, zich niet met alle kracht wierp op de ontwikkeling van Ned.-Indië, zooal9 dat van een nationaal standpunt ge zien. noodig ware een dit leidde er toe, dat in 1888 de K.P.M weTd opgericht, die thans na 38 jaar de geheele Indische Archipel met haar scheepvaartlijnen overdekt en tal van vaste scheepvaart-verbindingen met an dere landen onderhoudt. De vloot lelde aan vankelijk 28 9chepen. waarvan er 13 hier te lande waren gebouwd, terwijl de overige van de Engelsche maatschappij waren over genomen. Van 1918 tot 1927 groeide de vloot van 92 lot 157 schepen en de totale tonneninhoud der vloot van 160.000 lot 300.000 bruto registertonnen Het aantal lijnen steeg van 1888 tot heden van 13 tot 30 De etablissementen, welke in de groote havens van Indië zijn neergezet, vertegen woordigen een waarde van f.17 000 000; voorts bezit de K P.M een kolenmijn in Borneo, die in 1927 200 000 ton kolen lever- dp en voor een groot deel in de eigen be hoeften voorzie!. Op de scheepsreparatie-in- richting te BaLavia vinden 1500 man werk. Gedurende de laatste 15 jaar ontving de Staat aan belastingen op winsten enz een bedrag Van f 16.500 000; aan het personeel werd aan gages ruim f. 130.000.000 uitge keerd Hier te lande werd ongeveer 51 mill. 500 duizend gulden betaald voor den bouw van schepen en machines, terwijl voor 25 mill gulden bestellingen van proviand en scheepsbehoeften in ons land geplaatst wer den Na aldus de belangrijke plaats te heb ben geschetst welke de K.P.M èn in Indië èn in Holland inneemt, werd overgegaan tol de vertooning der film. welke een uit stekend beeld gaf van de voortreffelijke outillage der K.P M -schepen alsmede van de groolsche schoonheid van onze overzeesche gewesten BEGRAFENIS VAN HET STOFFELITK OVERSCHOT VAN DEN HEER T. W. VERSTRAATEN Onder vrij groote belangstelling is gis termiddag in allen eenvoud op de begraaf plaats .Rhijnhof" ter aarde besteld het stof felijk overschot van den heer J W Ver- straaten, in leven oud-leeraar der Ambachls school alhier De kist was gedekt mei een aantal bloemstukken w.o een krans van het schoolbestuur en van den directeur en het leeraren corps dat in groolen getale ver tegenwoordigd was Ook vele leerlingen en oud-leerfingen waren gekomen om hun oud-leermeester de laatste eer te bewijzen Nadat hel stoffelijk overschol aan den schoot der aarde was loevertrouwd. voerde een zoon van den overledene de heer A F Verstraaten uit Rotterdam hel woord, die zijn vader dankte voor allps wal hij voor zijn gezin is gewecsl en den wensch uitsprak, dat de overtuiging van Gods goed heid een troost moge zijn voor de achter- biijvenden De heer van Ingen Sehenau dankte ver volgens voor de gedurende vele jaren van den overledene ondervonden vriendschap. De heer Wassenberg schelste den ont- slappne ais een eerlijk en oprecht meusch. een trouw echtgenoot en vader en als iemand mpl een w^rkzamen geest, die altoos en voor iedereen een vriendelijk woord had Zijn tallooze oud-leerlingen zuPen hem met groote dankbaarheid gedenken De directeur der Ambachtsschool, de heer G E. E. Kuyntjes brachl nampns bestuur en leeraren een laatste groei aan den over ledene. dien spr slechts knrl heeft gekend, doch over wien hij veel goeds heefl verno men De oudste zoon dankte daarna voor de vele blijken van belangstelling tijdens de ziekte en na het overlijden van zijn vader van vele zijden ondervonden. BINNENLAND. De dijkverzakking tusschen Moordrecht en Nieuwerkeik; de werkzaamheden vorderen nn snel (Binnenland, 4de Blad). Het programma voor de opening der sluizen te IJmuiden (Binnenland. 4de Blad). Zware mishandeling te Rotterdam (Ge mengd, 2de Blad). BUITENLAND. Heden een beslissende dag voor de Vloot- conferentie? (Buitenl en Tel., Ie Blad). De actie van Gandhi (Buitenland en Tel., lste Blad). Mevrouw Hanau in vrijheid gesteld (Bui- tenlandsdh Gem., 2de Blad). Generaal Pangalos, de ex-dictator van Griekenland veroordeeld (Buitenl., Ie Blad). CENTR. NED. AMBTENAARS- BOND AFD. LEIDEN. Jaarverslag over 1929 Aan het in druk verschenen verslag over 1929 van den C. N. A. B. afdeeling Leiden is het volgende ontleend: Het afgeloopen jaar is voor de afdeeling geweest een jaar van actie voor verbetering der positie van de ambtenaren. Wat het rijkspersoneel betreft, memoreert het verslag de tot standkoming van het Ambtenaren reglement. waarmede de rechtspositie van dit personeel in de wet is vastgelegd. Het spreekt vanzelf, dat deze wet geen volledige bevrediging aan het personeel zal schenken, doch toch mag niet ontkend wor den, dat in tegenstelling met den ouden toestand, de organisatie een verbetering in de positie van de rijksambtenaren tot stand heeft weten te brengen, die in de toekomst zal blijken van groote praktische beteekenis te zijn. Ook het Georganiseerd Overleg begint zich in den vorm van plaatselijke Dienstcommis sies meer en meer te ontwikkelen, zoodat in de toekomst vele plaatselijke kwesties spoe diger geregeld zullen kunnen worden. Niet onvermeld mag worden gelaten een voor bet Belastingpersoneel door onzen bond gevoer de rechtskundige actie, die voor de betrok ken groep een belangrijk finantieel resul-1 taat opleverde Wal het gemeente- en ver plegend personeel betreft, kan geconsta teerd worden dat de perspectieven steeds gunstiger worden Het organisatieleven onder deze groepen is zeer levendig en op gewekt te noemen Verschillende acties, zoo wel voor verbetering der rechtspositie als voor verbetering der salarissen zijn dit jaar ter hand genomen waarvan de resultaten :n het volgende jaarverslag in gunsligen zin kunnen worden vermeld Tn de Gemeente raadszitting van 5 Augustus werd besloten tof de instelling van een Commissie ad hoe, die tot taak heeft na te gaan. in hoeverre wijziging dient te worden aangebracht in de salarisregelingen van het Gemeente-per soneel Achl het bestuur de instelling van deze commissie in strijd met de beginselen van het Georganiseerd Overleg, waar zij echter steunt op een o i verouderde bepaling in do Verordening moet het. zoolang deze bepa ling beslaat zich hierbij noodgedwongen neerleggen en de voorstellen dezer Com missie. die ook hel G O zullen Dasseeren, afwachten Als een uitvloeisel van het landelijk A C. O. P werden dit jaar ook plaatselijke comités opgericht die eveneens tot taak hebben de algemeene belangen van h?t overheidspersoneel ter plaatse te behartigen. Waf dus de algemepne positie der ambte naren betreft kan vooruitgang geconsta teerd worden af blijven er natuurlijk nog wel wenschen over waarvan inwilliging urgent is te noemen Waf den uitbouw der organisatie betreft wordt met trots gecon stateerd. dat dank zij het vele goede werk van een betrekkelijk klein aantal leden, ook de werfkracht van de moderne organisatie er toe hijgedragen heeft dat zulke schitte rende resultaten konden worden bereikt. Mochl dp steller in zijn vorig verslag een ledentoename van 39 of we! 23 pet ver melden. over dit afgeloopen jaar bedroeg de ledentoename: 1 Jan. '29 207, 1 Jan. 1930 304 leden, of wel een winst van 46,9 pet

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1