71*^ Jaargang DINSDAG 8 APRIL 1930 No. 21492 aro.i8 Officieele Kennisgevingen. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per rejet toot advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên SB Cts. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque, en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT? Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per Franco per post 1.2.36 portokoeten. «0.18 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. Gebrs. C. J. en P. van der Loo en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de waschinrichting in het perceel Haarlemmerweg No. 32, kadastraal bekend Sectie K. No. 3699; b. J. Schuster en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een sigarenfabriek in het perceel Paradijs steeg Nis 33 en 35. kadastraal bekend Sectie H. Nis 1377 en 1878. 7752 A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 8 April 1930. DRANKWET. Burgemeester en Weihouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de N.V. Wernink's Tennisvloeren, te Leiden, een ver zoek heeft ingediend ter bekoming van ver lof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop in het club lokaal van perceel Hooge Morschweg 96b, alhier. 7753 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 8 April 1930. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 14 APRIL 1030, des namiddags te twee uur, in het gebouw „TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN". (Steenschuur 21). De vergadering zal. zoo noodig, de9 avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: 7710 lo. Benoeming van 4 Schoolartsen, voor het tijdvak van 1 April 19301 April 1931. (66) 2o. Benoeming van een lid der Commis sie tot wering van Schoolverzuim. (51) 3o. Benoeming van een lid van het Be stuur van de vereeniging ,.de Ambachts school". (49) 4o. Benoeming van een Regent van hot H .G. of Arme Wees- en Kinderhuis (50) 5o. Praeadvie? op het verzoek van mej. E. J. van Griethuysen, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de school Maresingel B. (52) 6o. Voorstel tot verhooging van verschil lende posten der begrooting. dienst 1929, waarvan de raming te laag i9 gebleken (68) 7o Voorstel tot verpachting van de exploi tatie van den Burcht en de Graanbeurs. als mede van het voormalige z.g. Notarishuis, aan A Backer. (53) 8o. Voorstel tojt verpachting van bet recht van tolheffing van schepen, voertuigen en voetgangers aan de Leiderdorpsche brug, alsmede van het koffiehuis met woning c.a.. aan P. J Ramaker (fi7) 9o. Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van eenige strookjes grond, gelegen respect, aan den Ouden Rijn, den Zoelerwoudschen Singel, den Haagweg. den Stationsweg en de Hen drikstraat. (54) lOo. Voorstel tot overneming in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van een strookje grond aan den Hoogen Rijndijk, Sectie M No. 4473. ged (55) llo Voorstel tot overdracht aan de ge meente Bloemendaal van den eigendom, voorzooveel het aandeel van de gemeente Leiden betreft, van het onder de gemeente Bloemendaal gelegen gedeelte van den Haar- lemmertrekvaaTtweg. kad. bekend onder Sectie D Nis 1072. 889 en 892 ged. (56) 12o Voorstel in zake den verkoop aan de Vereeniging tot oprichting en instandhou ding vap «vholen voor lager en n eer uit gebreid l&ger onderwijs op Gereformeerden grondslag (Gerei Schoolvereeniging). van een gedeelte der onteigende perceelen aan de Koppenhinksteeg, Sectie I Nis 2206, 122 en 2306 en van een gedeelte van het Kaas- marktterrein. (59) 13o. Voorstel: a tot verkoop van een perceel bouwter rein op het Raamland. gelegen aan de Fruinstraat groot - 555 M2.t Sectie M No. 4208, ged.. aan B. Buurman, q.q. b. tot verkoop van een strook grond op het Raamland, gelegen aan de Fruinstraat, groot 30 M2.f Sectie M No. 4208, ged. aan F, Sisser: c. tot wijziging van het Raadsbesluit van 13 Januari 1930, in zake beschikbaarstelling van een terrein aan de Cobetstraat, ten be hoeve van de vestiging van een onder station c.a., door de Electriciteitsfabriek. (46 en 60) 14o. Praeadvies op het verzoek van het bestuur van de vereeniging „de Ambachts school" te Leiden, in zake uitbreiding van het schoolgebouw. (61) 15o. Praeadvies op het verzoek van de N V". Bloembolienkweekerij en Handel v/h. firma J. de Groot en Zonen te Noordwijk, in zake verbetering van een gedeelte van den Haarlemmertrekvaartweg bij de Piet-Gijzen- brug. (57) 16o. Praeadvies op het verzoek van den Bond van Leidsche Zangvereenigingen, om toekenning van eene gemeentelijke subsidie, tevens praeadvies op het voorstel van den heer Wilmer, in zake het toestaan van ge - den ter subsidieëring van muziek- en zang vereenigingen (58) 17o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de toekenning van een vergoeding aan ambtenaren, die, wegen9 den brand van het Raadhuis, extra-werk zaamheden hebben verricht. (62) 18o. Voorstel: a. tot vaststelling van de verordening, houdende wijziging van de verordening van 14 November 1918 (Gem.blad No. 43), rege lende de samenstelling van de Bureaux van Gemeentewerken, van den Gemeentelijken Reinigings- en Ontsmettingsdienst en van het Bouw- en Woningtoezicht-, b. tot benoeming van een Administratie? Hoofdambtenaar bij den dienst der Ge meentewerken. (63) 19o. Praeadvies op het verzoek van de Vereeniging lot Bestrijding der Tuberculose, om verhooging van de haar toegekende jaar- lijksche subsidie, met het desbetreffend schrijven van den heer H. W. Blote, arts, alhier. (64) 20o. Voorstel in zake de verbetering van den Lagen Rijndijk, de omgeving van de Zijlooort en de Haven en tot beschikbaar stelling van de daarvoor benoodigde gelden, met behandeling tevens van de desbetref fende voorstellen van de heeren Schüller en Eikerbout. (65) ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen geneeskunde de heer A. J. van de Graaff (Delft) Bevorderd is tot doctor in de geneeskun de op proefschrift getiteld: „Over den in vloed van bacteriophagen op enkele eig.jn schappen van Flexner-dygenterie-bacillen", de heer A. E. Wolff, geboren te Paramaribo. LOCAAL RITKSTELEFOONNET LEIDEN. Opgaaf van nieuwe aansluitingen in de maand Maart 1930. No. 2971- Prof. S. Antoniades, Z.W. Sin gel 92 No 2983: Gem. Ogt. Burgemeester. Wil- helminapark 20, Ogt. No. 2789: P. A. v. Buuren, Haagweg 82 a No. 2869- Mr. H. F. A. Donders. Warmon- derweg 49. No. 2827: F. Eikerbout, Zijlsingel 59. No. 2797: W. Goddijn, Vrouwenkerkkoor- steeg 9. No. 2792: G. Groenendijk, Hoofdstraat 48 L.d.d No. 2965: F. Groeneveld, Morschweg 19. No. 2793: J. T. van der Holst, Musschen- broekstraat 19. No. 2798: F Kempenaers. Nieuwe Rijn 98 No. 2795: Mr. P. G. Knibbe, Joh. de Wiltstraat 28 No. 2959: F. Kooistra, 3 Octoberstr. 19 a. No 2962: C. Koole, Sieboltstraat 53 No. 2791: J Th. Kort. Wilhelminapark 5. Ogt. No. 2886 D. M. Kuivenhoven, Gerrit Dou- straat 57. No. 2811: D. Laman, Cobetstraat 107. No. 2966: G. de Mey, Amaliastraat 7. No. 2799: Meijkamp's sport- en wapen handel, Vrouwensteeg 7. No. 2875: J. B. Meynen. Hugo de Groot straat 16 No 2931: N.V. Bloemb.kw. en handel, Homan e-n Co.. Rijngeestcrstr.weg 118. Ogt. No. 2967: J Oorthuis. Cobetstraat 44. No. 2957: M. H. de Reede, De Laat de Kanterstraat 7. No. 2934: A. v. Rosmalen, H. Rijndijk 60. No. 2968: W. G. Snijders, Wethouder v. Duivenvoordenstr. 47, Ogt. No. 2788 N Speyer, Jan v. Goyenkade 10 No. 2958- J. v Stralen. Lindenstraat 16 a. No. 2835. C J. v Tol. Haarlemmerweg 45. No. 2961: J. J. ValleDtgoed. Rijnkade 16 a. No. 2975: A. Vergunst, Mare 54. No. 2970: I. van Weerlee, Hoogewoerd 69. No. 2774: H. D. van Weizen, O. Singel 222 $0. 2783: Zatshoy en Co., Diefsteeg 6 ai. EEN# GEWESTELIJKE CENTRALE VAN SPEELTUIN- VEREENIGINGEN GESTICHT. Door de Commissie tot Voorbereiding der Stichting van een Landelijke' Organisatie van Speeltuinvereenigingen, welke commis sie allereerst tot taak heeft de in Nederland bestaande speeftuinvereenigingen tot plaat selijke en gewestelijke samenwerking te brengen, was dezer dagen in het gebouw ..De Harmonie" alhier een vergadering belegd. Aan den oproep tot deze bijeenkomst, ge richt tot de 4 Leidsohe speel tuinvereenigin- gen en tot die te Alphen aan den Rijn. was door alle gevolg gegeven, t.w.- vereeniging „Zuiderkwartier", vereen. „Noorderkwartier", vereen. „Westerkwartier". vereen. „Ooster kwartier" alle te Leiden gevestigd, alsmede de vereen. „Bloemhof" te Alphen a. d Rijn. De heer J. du Bois. voorzitter van den Bond van Amsterdamse he Speeltuinveree- nigingen gaf een overzicht van de' bereikte resul taten op speel tuingebied te Amsterdam, waarbij spr. vooral wees op het groote be lang van samenwerking tusschen de speel tuinverenigingen. De jeugd heeft recht op veilige speel ge legenheid en aan de ouders zelf is de taak den betreffenden autoriteiten de noodzake lijkheid daarvan aan te toonen. Alsdan twij felt spr. er niet aan of het Leidsche Ge meentebestuur zal de overtuiging krijgen, dat.de overheid tot plicht heeft het speel tuinwerk te bevorderen en bovenal ook financieel te steunen. Uitvoerig stond spr. stil bij de groote waar de van het spel onder leiding in de speel tuinen. waarmede te Amsterdam jaarlijks vele tienduizenden kinderen gezonde bezig heid wordt bereid. Tevens zette spr. uiteen 'het nut van de clubsamenkomsten gedurende de lange winteravonden, welke z.g. on- schoolsc'he samenkomsten door groote aan tallen kinderen steeds bezocht worden en waar hun door middel van handenarbeid, be oefening van muziek en gymnastiek een kostelijke ontspanning wordt geschonken Van zeer groote rboreele waarde achtte spreker de te bieden hulp en steun in moei lijke gevallen, die bij het verrichten van jeugdwerk veelvuldig voorkomen. Door nauwere aaneensluiting en samenwerking der verschillende organisaties heeft men tevens gelegenheid tot uitwisseling van elkanders ervaringen, hetgeen aan het goed verrichten van het werk bevorderlijk is. Met feiten en cijfers werd voorts door den heer Du Bois aangetoond, dat in het belang van de jeugd voor de te Leiden en omgeving ge vestigde organisaties meerdere samenwer king geboden is. Aan het slot van zijn betoog wekte spreker de aanwezigen op alle bijkomende bezwaren aan kant te zetten en alleen het jeugdbe- lang voor oogen te houden en drong hij er op aan unaniem te besluiten tot stichting van een -gewestelijke centrale, waardoor tevens de weg geëffend zal worden om bin nen den kortst mogelijken tijd tot oprichting van een landelijke organisatie te komen. De heer W. Klaren, lid der Commissie tot Voorbereiding der Stichting eener Landelijke organisatie van speelluinvereenigingen. wees er in zijn toespraak op, hoe overal in den lande de verschillende vereenigingen, al reeds hei nut van samenwerking inziende, zich hebben vereenigd tot gewestelijke cen trales. zoodat er momenteel in Nederland reeds 7 centrales bestaan. Waarschijnlijk zal het mogeliik zijn om nog van dit jaar deze centrales onder te brengen in een Landelijken Bond van Speel tuinverenigingen. Op het gesprokene volgde geen debat. De heer mr. Romijn. lid van den Gemeen teraad. zegde de vergadering toe zijn volle belangstelling aan de bevordering van het speeltuinwerk te Leiden te zullen wijden, van welke mededeeling met verheuging door de afgevaardigden kennis werd genomen De heer J. F. de Ren. oud hoofd eener school, onder wiens leiding de vergadering plaats vond, dankte de heeren Du Bois en Klaren voor het door hun gesprokene. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijvingen: A. v. Dam, filiaal Leiden, Leiden, Turfmarkt 2. Hoofdzaak: Zwartsluis, W 1 No. 95 Scheeps- benoodigdheden aannemersartikelen. Gevolmachtigde: E. D. de Goede, Leiden (Beperkende bepalingen) Van Reisen en de Beer (Beperkende be palingen). Sassenheim. Rusthofl. 18, Bloem bolienkweekerij en -handel. Vennooten: H. J. van Rijzen, zich noe mende en schrijvende H. J. van Reisen. Sas senheim, A. F. G. M. de Beer, Sassenheim. Opheffing: C. Bloot Pzn. Nieuwsteeg 9, Katwijk a. Zee handel in kruideniers waren W ij z i g i n g Coöp Boerenleenbank. Hoofdstraat 96. Leiderdorp. Uittreding L Raad van Toezicht: T. Rijnsburger, Leiderdorp. N i e u w 1 i d Raad van Toezicht: J. Rijns burger. TWEEDE DIETSCH ACADEMISCHE LEERGANG. De officieele opening. Nadat gistermorgen te Tilburg de Tweede Dietsch-Academische Leergang plechtig was geopend, kwam gisteravond tegen halftien een vijftigtal deelnemers aan het station alhier aan, waar zij op het tweede perron werden begroet door leden van de regelings commissie, die bij de- aankomst van den trein „De Vlaamsche Leeuw' inzeilen. De voorzitter der Leergangcommissie, de heer W J. Bijleveld, sprak in de gereserveerde eerste klasse wachtkamer een kort wel komstwoord, waarna een Vlaamsche student bedankte. Hedenmorgen te 10 uur werd de Leidsche leergang in het groot-auditorium der Univer siteit. in tegenwoordigheid van een aantal leden van het eere-comité, den curator, mr. P. E. Briët, den secretaris van curatoren, mr. P. J Idenburg en een aantal professoren, geopend door den heer Bijleveld. Spreker begint met een overzicht te geven van de voorgeschiedenis van het tot stand komen van dezen leergang en wijst op de va- cantiecursussen, die voor den oorlog aan deze Universiteit gehouden werden. Vele moeilijkheden waren echter de oorzaak, dat na den oorlog niet spoedig tot weder instel ling kon worden overgegaan. In 1927 slaag de een kleine groep menschen er in om in Amsterdam een leergang op waarlijk groot- sche wijze te organiseeren. Deze werd een volledig succes. Spreker geeft in het kort den indruk weer, die deze Leergang op een der deelnemers maakte: de studenten voelden zich gesteund door vrienden uit het Noorden tijdens de lastige jaren, die zij toen aan hun eigen Universi teiten doorbrachten. Vervolgens brengt spreker dank aan ile hoogleeraren, curatoren en allen verder die aan dezen Leergang medewerken. Daarna richt spreker zich tot de studenten uit Vlaanderen en Zuid-Afrika, wie hij een hartelijk woord van welkom toeroept. Hij wijst op den stichter der Universiteit, den Prins van Oranje die evenzeer belangstel ling had voor de Noordelijke als de Zuide lijke gewesten, wat blijkt o.a. uit de namen, die hij aan twee zijner dochters gaf: Char lotte Flandria en Charlotte Brabantina. Den Zuid-Afrikaansche Studenten brengt spreker de oude banden in herinnering en hij verheugt er zich over, dat de belang stelling van beide kanten groeiende is, Tot de Nederlandsche studenten zegt spre ker er van overtuigd te zijn, dat een nauw contact er toe zal medewerken om elkaar beter te leeren kennen en waardeeren, om vooroordeelen weg te nemen en zoodoende gezamenlijk te kunnen werken voor de Diet- sche beschaving. Vervolgens geeft spreker het woord aan den Rector-magnificus met het verzoek den Leergang te willen openen. Deze 9prak ongeveer als volgt: Voor eiken Nederlander, die in het inter nationaal leven telkens opnieuw ondervindt, dat zijn taal door buitenlanders weinig ge kend wordt, moet het 'n aangename gewaar wording zijn, wanneer hij tot een groep van buitenlanders in zijn moedertaal kan spre ken. En hij gevoelt het op dat oogenblik meer dan ooit als een plicht, de cultuurbanden met zijn taalgenooten in andere landen >p prijs te stellen en te onderhouden. Op dezen zelfden plicht wijst hem de eerbied voor de historie van zijn volk wanneer hij in onz*-:n tijd van nivelleering op zoo velerlei gebied aan de tradities van zijn volk op bijzondere wijze gaat hechten, dan brengt hem de eer bied voor onze Noord-Nederiandsche cul tuur vanzelf tot dien voor de Zuid-Neder- landsche, waaraan het Noorden zooveel te danken heeft, en met vreugde constateert hij het voortbouwen op ons Nederlandseh verleden niet alleen in onze eigen omgeving, maar ook in Zuid-Afrika. Het spreekt vanzelf, dat de studenten van alle landen, waar onze taal zij het ook in eenige variëteiten gesproken en geschre ven wordt onderlinge betrekkingen wen- schen te onderhouden en het is te hopen, dat dit in de toekomst door een in details uitgewerkt systeem van aequivalenties van graden en diploma's gemakkelijker zal wor den. zoowel tusschen ons eigen land en Vlaanderen waar zich voor de Gentsche universiteit groote perspectieven openen als tusschen Nederland en Zuid-Afrika. Voor een student is een eenigszins langdurig verblijf in het buitenland steeds van belang, èn voor zijn wetenschappelijke vorming èn voor de ontwikkeling der persoonlijkheid, en een hijzonder? waarde heeft het verblijf te midden van taalgenooten tevens voortzet ters eenef gemeenschappelijke oudere cul tuur. Dat elk gewest hier zijn eigen banen is gegaan, verhoogt d» beteekenis van de wederzijdsche intieme kennismaking der in- tellectuëelen Van groot belang zijn daar naast kortere studiereizen, zooals de thans door u ondernomene. temeer daar zij ie onderlinge kennismaking van grootere groe pen mogelijk maken. Hier in Leiden zult gij veel oude traditie aantreffen naast het streven om met den tijd mee te gaan. Vergelijk slechts het nieuwe Academische Ziekenhuis en verschillende moderne laboratoria met dit Universiteits- BINNENLAND. B. en W. van Leiden stellen verbeterin gen voor bij de Zijlpoort en de Haven (Ge meentezaken, 3e Blad). Officieele opening van den Tweeden Dietsch Academischen Leergang te Leiden (Stadsnieuws, le Blad). De legeroefeningen in den aanstaanden zomer (Binnenland, 3e Blad). Reorganisatie bij den Vrij willigen Land storm? (Binnenland, 3e Blad). De crisis in den akkerbouw; vergadering van de Hollandsche Maatschappij voor Landbonw (Land- en Tuinbouw, 2e Blad). BUITENLAND. Art. 16 van het Volkenbondspact in het Engelsche Lagerhuis (Buitenl., le Blad). Weer een Russische delegatieraad in on genade (Buitenl., le Blad). Gandhi's acties in Britsch-lndifi (Buiten land en Tel., le Blad). gebouw, dat ons herinnert aan vroegere eeuwen van Academisch leven. Wij hopen, dat uw verblijf in -Holland zoo wel door het onmiddellijk contact met onze wetenschap in de collegezalen als door dot met onze studentenwereld in de uren van verpoozing u een verrijking van geestelijk leven zal geven; datzelfde moge het geval zijn voor uw Leidsche collega's met wie gij omgaat, en zoodoende moge deze leergang, naast haar paedagogische en wetenschappe lijke beteekenis, het elkaar begrijpen en waardeeren der verschillende groepen en erfgenamen eener zelfde „Dietsche" bescha ving wezenlijk bevorderen. Hierna verklaarde spreker den Leidschen cursus van den 2den Dietsch Academischen Leergang geopend en werd gezamenlijk het Academiegebouw bezichtigd. Vervolgens hield prof. R. Casimir een college over: „De psychologie van Hijmans". Hedenmiddag werden nog colleges gegeven door prof. mr. A. S. de Blécourt over ,,De baljuwen in Vlaanderen en in Holland en Zeeland en door dr. W. P. Jorissen over een phys.- chemisch onderwerp. Te half vijf werden de deelnemers op de sociëteit Minerva ontvangen door het Colle gium, terwijl deze eerste dag zal worden be sloten met een maaltijd op ,,'t Eigen Huis" en een bieravond aangeboden door de R. K. Stud. Ver. „Sanctus Augustinus". KAPPERSCLUB „HULP EN VRIENDSCHAP". De Leidsche Kappersclub „Hulp en Vriendschap" (de vroegere Kappers- en Bar biers-Patroon s-Vereeni ging) opgericht 29 November 1880. zal dit jaar haar 50-jarig bestaan herdenken, welk feit op luisterrijke wijze zal worden gevierd. In een goed bezochte ledenvergadering, gisteravond gehouden in restaurant „De Harmonie" weid het gelheele vierdaagsche feestplan, voorgesteld door het bestuur, door alle leden aangenomen, o.m. een twee- daag sche kap demonstra tie" in de Stadsge hoorzaal. Nadere bijzonderheden zullen tegen dien tijd worden bekend gemaakt. NEUTRALE MIDDENSTANDS-* VEREENIGING. Gisterenavond gaf de Vereeniging van den Handeldrijvenden en Indu9trieelen Mid. denstand voor Leiden en Omstreken, een Propaganda-avond in de gezellig versierde achterzaal van ..Zomerzorg", als sluiting van dit seizoen. Na een kort woord van den heer A. Brouwer als voorzitter der Propa- ganda-commis9ie opende de Voorzitter, mr. A J. Romijn met een hartelijk woord van welkom aan allen, deze bijeenkomst Het welbekende trio Hofmann uit Amsterdam, beeft op zeer geslaagde wijze de aanwezi gen beziggehouden, afgewisseld door de mu ziek van „Aufgepast". Tegen 12 uur werden de stoelen aan den kant gezet en werd dezen avond besloten met een dansje.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1