leidsch Da qbh NederlandItalië 11. yriazi ïisl 71st® Jaargang Maandag 7 April 1930 No. 14 De zegekar der Italianen ontspoord. Het voornaamste nieuws van heden. tb lm «wMmuwwiwitfiuiiiuiiifiiiitMioiniiiiniiiiiiiinHii Baloncieri en Van den Broek maken de doelpunten. KE0PBR VAN DHR M0UL0N IN STRIJD MET DE ITAMAJWSCHE VOORHOEDE. (Van onzen eigen vereiaggeveT.') De zegetocht der Italianen, die maanden lang heeft geduurd, is gisteren in het Am- sterdamsche Stadion tot staan gekomen en er valt in geen enkel opzicht iets af te din gen op dit voor ons land ongetwijfeld eer volle resultaat. Tegen het technisch betere spel der „Azuri" en hun meer sluitende combinatie, stelde Oranje een onverwoest baar enthousiasme, dat zeventien minuten na de pauze z'n bekroning vond in een waart ijk schitterend doelpunt van onzen linksbinnen Van der Broek, die een hem door de verdediging toegespee'lden bal ineens zoo zuiver en snel in de Italiaanssc'he tou wen joeg, dat keeper Combi volkomen ver bluft stond te kijken en eenige oogen- Mikken noodig had om zich het gebeurde te realiseeren1 Holland speelde gelijk tegen de officieuse kampioenen van Europa, al heeft het 'er tegen het slot nog een kwar tiertje zeer angstig uitgezien, en dertigdui zend toeschouwers hebben de kranige Oranjemannen na afloop op geestdriftige wijze minutenlang toegejuicht Dat slechts weinigen vooraf op een voor ons gunstig resultaat hadden durven hopen bleek uit de gesprekken*in trein en tram en op de tribunes, doch hot heeft de massa niet weerhouden om dezen wedstrijd bij te wonen-, veeleer was do belangstelling zelfs grooter dan bij andere interland-wedstrijden en smeekte men. een half uur voor den aanvang de talrijke opkoopers als het ware om 7 gulden te mogen betalen voor een plaatsbewijs, dat officieel niet meer dan 3"/ï gulden waard was! In het Stadion, dat behoudens enkele plaatsen op de eere-tribune, geheel uitver kocht scheen te zijn. werd het wachten ge kort door de Amsterdam sch e Posüharmome, die' pittige marschen blies, alsmede door een „Pandertje". dat geruimon tijd boven ket terrein is blijven cirkelen. Het aantal radio-hokjes op de Marathon-tribune bleek weer grooter te zijn geworden en bedroeg thans al drie: ten eerste was daar Hollan der, d<ie in gezelschap van Yogt de Avro- luistervinkën op de hoogte hield, ten tweede Wouter Loeb, die Oost- en West-Indië deed meegenieten van de verrichtingen der Hol landsche ploeg, en ten derde een Italiaan. die het volk van Mussolini voortdurend in kennis stelde van wal er in ons mooie Sta dion (dat door het wegbreken van eenige gebouwen nog aanzienlijk is opgeknapt) van oogenblik tol oogenblik geschiedde en klaar blijkelijk op zeer komische wijze dc namen onzer landgenooten mishandelde. in ,,ATnericain" hadden verkleed, in het veld, waar zij zoowel voor de eere-als voor de Marantlion-tribune den fascistóschen groet brachten. Direct daarna volgden de Hollanders en na het gebruikelijke ceremo nieel gingen de aanvoerders tossen. DeT traditie getrouw was Denis de gelukkige 1 Hij verkoos liet eerst te spelen tegen den wind, die schuin over het veld stond en over het algemeen weinig hinderlijk is geweest. Onder leiding van dr. Bauwens, uit Keu len, stelden de ploegen zich daarna als volgt op: publiek zich vermaakte over de verontwaar diging van Orsi, die voortdurend buitenspel stond, dodh het nimmer met den arbiter eens was, ging Oranje weldra weer tx>t het offensief over. Ondanks hard zwoegen kwam Oiet echter niet tot doelpunten. Wel waren de Hollanders in het veld meermalen ster ker, doch ondanks aanlig combineeren sdhoot onze voorhoede niet op. terwijl ook het geluk niet steeds op htm hand was, en bovendien de Italiaansche verdediging, met Caligaris aan het hoofd, buitengewoon hecht Heek te zijn en bijna nimmer kans tot schieten bood. Twee-en-twintig minuten na den aanvang veranderde plotseling de situatie, toen Breitner den zeer snellen Constantino niet kon houden en de Italiaansche rechtsbui ten na een schitterende ren den bal voor het HoiTlandsche doel plaatste, waar de toestormende Baloncieri het leer met zijn hoofd in de touwen deed verdwijnen (01). Een mooi doelpunt, waarvoor de aanvoerder onzer gasten door al zijn spelers onstuimig werd gezoend! Italië werd thans sterker en onze voor treffelijke verdediging onder de bezielende leiding van Harry Denis, kreeg handen vol werk, niettegenstaande Orsi er nimmer in daagde langs Kools te komen en bijgevolg voor de Italianen, die over (het algemeen hun spel wat te kort hielden, alles moest komen van rechts, waar Constantino een magni fieke partij vertolkte. Een enorm hard schot van dezen speler kon door Van der Meulen nog juist corner worden gestompt. Ongeveer tóen minuten duurde het felle overwicht der Italianen, die in die periode door hun uitstekend opstellen veel talrijker schenen dan do onzen en liet veld vol komen beheerschten. Onze defensie weer stond echter den druk en een fraaie through- pass van Van der Heyden, waaruit De Kreek naast schoot, was de inzet van een •nieuwe serie Hollandsche aanvallen, die o.a. leidde tot schoten van Tap en Breitner, en die door het fluitsignaal voor rust werd on- dertTToken. Heel kalm werd de tweede helft ingezet, maar weldra nam de activiteit der ploegen toe: vallend bedwong Combi een schot van 'Kools, terwijl Italië direct daarop ten aan val trok en tot ver in onze defensie drong, Magnozzi kreeg een prachtige scoring-kans. doch hij bracht haar op grandioose wijze om hals. Toen ongeveer tien minuten na de her vatting werd De Kreek geblesseerd en kreupelend heeft hij daarna zóó weinig meer kunnen uitrichten dat gevoegelijk gezegd kan worden dat onze ploeg vanaf dat oogenblik met vier man in de voorhoede heeft ge speeld. En waar Tap, na een niet onver dienstelijk begin, steeds meer ging knoeien, zag het er voor de Oranje-ploeg niet al te best uit Italië kwam sterker in het offen sief en niet zonder reden voorzagen velen op dat oogenblik een stevige nederlaag tegen Nederland. LandaaJ. Kools, Denis, Tap, Orsi, Italië Magnozzi, Pit-to, Goh garis. v. d. Meiden, v. d. Wildt De Kreek, O Meaz^a. Ferraris, Combi. v. Kol, Breitner, v. d Broek, v. d. Heyden. Bailoncie nCon slaniino Colombari, Roeeifca. het roemruchte kampioens-elflal der Ita lianen, dat bovendien immers nog de mo- reele plicht had te toonen dat het niet ten onrechte staat aan de spits van het con tinentale voetbalPlotseling echter kwam de bal uit onze verdediging bij Van der Broekeen geweldige kogel van ver ren afstand... en stom van verbazing zagen de „Azun" het leer in de touwen ver dwijnen en aldus een einde maken aan hun overwinningsdroomenl De stand was gelijk en het publiek werd niet moe te juichen over dit inderdaad schitterende doelpunt, dat nieuwen moed bracht in de Hollandsche ge lederen en inspireerde tot extra-krachts inspanning. ..Nou gaan w ij voetballen", zei een onverbeterlijk optimist en hij had de woorden nog nauwelijks uit den mond of Van der Broek snelde al weer door de Ita liaansche verdediging om helaas rakelings naast te schieten. Koppend en trappend kwam midhalf Van der Wildt thans met de voorhoede mee, de vleugel? werden aan het werk gezet en herhaaldelijk kwam de ver dediging der blauw-hemden in het nauw. Totdat een kwartier voor het einde de technische meerderheid der Italianen triom feerde over het opportuniteits-voetbal der onzen en de Hollandnsche veste ccn ware belegering kreeg te verduren. Keer op keer liepen de gasten storm, doch onze verde diging stond als een rots in de branding en tenslotte was Van der Meulen altijd weer op zijn plaats om met zijn lange grijp-armen het leer weg te grabbelen en ver-weg in hel veld te- slingeren. Eenmaal kreeg Magnozzi vlak voor de doellijn een bijna opgelegde kans. doch hij vond niet de juiste richting en deponeerde den bal op hoffelijke wijze met zijn hoofd precies in handen van onzen keeper, die zich waarschijnlijk reeds gepas seerd waande eD dit buitenkansje zeer dank baar accepteerde. Tegen het slot is Oranje nog even in den aanval geweest; doch het kwam niet meer tot een stevig schot en onder geweldig gejuich kwam met cnveran- derden stand het einde. Over spel en spelers. Wie grootsche prestaties heeft verwacht van de Italiaansche ploeg (waarin Barbieri door Colombari was vervangen) moet onge twijfeld bedrogen zijn uitgekomen. Wij heb ben daar Zaterdag trouwens reeds legen gewaarschuwd. Het spel onzer gasten van gisteren was technisch boter dan dat der onzen, maar het vermocht vrijwel nimmer tot volle ontplooiing te komen tegen onze Hollandsche ploeg, die uitstekend afbre kend werk heeft gedaan en der tegenpartij geen seconde vrij spel heeft gelaten. In het midden vond hun voorhoede nergens een opening, (zoo heel sterk was het spel van midvoor en linksbinnen trouwens niet) en alles moest derhalve komen van de vleu gels, van wie er evenwel,ook al weer éön volmaakt was uitgeschakeld. Immers Orsi, het voetbalwonder, door Mussolini uit Ar gentinië opgecommandeerd om Ilalië's glo rie te helpen vergrooten, Orsi, wiens naam alleen roods den Duitschen tegenstanders te Frankfort den schrik op het lijf joeg, Orsi, omstraald nog met den glans zijner succes sen ter Olympiade...., Orsi dan, stond ais oen beginneling tegenover Kools, die hem volgde als zijn schaduw en hem geheel over troefde! Orsi kon buitenspel staan, tienlal len meters vèr soms, maar het is waarlijk ook liet eenige geweest, waarvoor hij op dezen middag de aandacht heeft verdiend! Het gevolg is geweest dat de Italianen zeer Een gelijk spel (11) in den voetbalwed strijd tegen Italië. Velocitas en Willem II speelden gelijk te Groningen (11). D. H. C. door Fortnna geslagen; een pnnt- Uos spel tnsschen P. E. C. en A. Z. C. Nederland won den tnmwedstrijd tegen België met 28 pnnten voorsprong. De dames-hockeywedstrijd BelgiëNeder land door onze landgenooten met 20 ge- RECLAME. 7643 veel op reohts hebben gespeeld, doch hier stond dan ook iemand, die het spel meester was tot in de fijnste finesses en het publiek heeft doen genieten van zijn mooie rennen langs de lijn, zijn zuivere voorzetten en schoten en zijn keurige samenspel met Ba loncieri, den geroutineerden aanvoerder, dio in zijn Ibsten wedstrijd voor de Italiaansche ploeg zijn plaats nog ten volle waard bleek te zijn en ook het eenige doelpunt heeft ge scoord In do haïflinie, zoowel als in de verdediging, was links beter dan rechts, ter wijl Combi zich een uitstekend keeper toon de, al scheen hij wat al te gaarne voor de tribune to willen demonstreeren. De Hollandsche ploeg heeft heel den mid dag gezwoegd alsof haar leven er van af hing en verdedigend deed zij daarbij, gelijk gezegd, zeer succesvol werk. De grootere be weeglijkheid der Italianen, hun vlugger be sluiten en afgeven was echter oorzaak, dat onze aanvallen minder goed konden worden opgebouwd en daardoor de laak onze voor hoede werd verzwaard. Het trio: van der MeulenDenisVan Kol heeft buitenge woon goed verdedigd (welk een moreeie steun was weer het meespelen van Denis!) maar het aangeven naar half-linie en voor hoede heoft werkelijk veel te wenschen overgelaten. Van de halfs noemden wij Kools reeds. Hij speelde den wedstrijd van zijn leven en kan er zich tot in verre toe komst op beroemen tweemaal drie kwartier den zoogenaamd besten linksbuiten dezer eeuw zóó afdoend in bedwang te hebben ge houden. dat het somwijlen bijna komiscti aandeed! Van der Wildt was een nuttige spil, die over het algemeen wat te weinig achter zijn voorhoede zat. Na 't doelpunt van v. d. Broek was blijk baar zijn vertrouwen gestegen en werd zijn werk als steun van den aanval plotseling veel beter. Met iets meer routine zien wij in hem een speler, die nog meerdere ma len voor onze nationale ploeg zal uitko- DE WEDSTRIJD. De spelers lieten lang op zich wachten, doch eindelijk, te ongeveer vijf minuten j opnieuw stond onze doelman op zijn plaats over halfdrie, kwamen de Italianen, die zich om het gevaar te bezweren. En terwijl het Het begin was hoopgevend: nauwelijks had Meazza den bal aan het rollen gebracht of Holland nam 't leer over en al in de eerste minuut diende Combi in te grijpen om zijni doel voor doorboring te vrijwaren. Op het' gladde veld, dat gedurende den wedstrijd/ door eenige regenbuitjes nog gladder werd! voelden de onzen zich blijkbaar beter Uh/uié dan de in blauwe shirts gestoken gasten eh vooral de linkervleugel- Van der Heyden- Yan der Broek, maakte het de vijandelijke verdediging vrij lastig. Ook Tap deed eenige malen handig werk en toen deze eens mejoi opbracht en liet leer scherp voor het Ita liaansche doel zette, scheen de toelóo- pende Van der Heyden A-oor het eerste doel punt te zullen zorgen. Op het beslissende moment gleed hij echter uit, waardoor de kans verkeken was en de bal over de oirt- lijn rolde! Pas na een minuut of vijf kwam de eerste behoorlijke tegenaanval der blauwlhemden, doch Orsi, ,de veelgeroemde, bracht de zaak weer lot stilstand door als een kind le loopen in de door onze verde diging opgestelde off-side-val. Wéér stond hij enkele oogenblikken later vele meters in hinderlijke buitenspel-positie, doch de heer Bauwens liet doorspelen. Een fraaie voor zet volgde, welke evenwel op uitstekende wijze door Van Kol werd onderschept. Even tjes wekte het den indruk alsof de Italianen nu sterker gingen worden: Pitto kogelde uit eeh door Constantino genomen corner over de deklat, Constantino snelde langs Brertner en joeg liet leer in den uitersten bovenhoek.Van der Meulen stompte weg, Baloncieri schoot ineens weer in, maar HET HOLLANDSCHE DOELPUNT; OOMBI GRIJPT TEVERGEEFS NAAR DEN BAL.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 13