SPORT. LAND- EN TUINBOUW. OVERZICHT KAASMARKTEN. HOCKEY. BELGIE—NEDERLAND VOOR DAMES. Ben 2O-zege voor onze Iandgenooten. Op het speelveld van La Rasanta H. T. C. te Brussel werd deze wedstrijd Zaterdag bij minder gunstig weer gespeeld. In het Bel gische team werd mej. Bergman door mej. de Rijckman vervangen De teams zien er dan als volgt uit: België (doel): mevr. LuljensAddams, achter: mej. J. Addams en mej. v. d. Willi gen, midden mej. Baudoux, de Spirlet en Girgot en voor mej. G. Haye, Caessens, Kuhnen, Regout en de Rijckman. Nederland: (doel): mej. v. Molhuyzen; achter mevr. de Josselin de Jong en mej. Rollin Couquerque, midden: mej. Kist, Oostrijk, Hees en voor mej. Polano, Leeu wenberg, Canters, Hofland en Bauduin. Scheidsrechters zijn de heeren Uytdenboo- gaert (Nederland) en Coenen (België). Aan vankelijk was het spel verdeeld, maar had den beide teams met hun schoten geen geluk. België kreeg een paar strafcorners en de Oranjeploeg moet verdedigen Stilaan krijgt Nederland eenig overwicht. De rust treedt in met een fraaien aanval der Nederland- sche dames. De tweede helft begint met een overwicht van Nederland en reeds na drie minuten scoort mej. Canters met een fraai schot het eerste doelpunt voor Oranje. Nederland blijft sterk aanvallend en vier minuten laetr scoort mej. Polano, twee-nul is de stand voor Nederland, dat steeds blijft aanvallen en België slechts af en toe een uitval toelaat De Belgen wijzigen hun team. Mej. Kuhnen gaat op de spilplaats Dan wordt het spel weer gelijk opgaand, doch de stand blijft 20 in Nederland's voordeel, wat een verdiende zege der Oranje-dames beteekent. HET DUITSCHE ELFTAL TEGEN NEDERLAND. Voor den op 27 April a.s. te Amsterdam te spelen hockey-wedslrijd Nederland Duitschland is de Duitsche ploeg op de vleugelhalves na samengesteld uit de vol gende spelers, zegt de „Crt".: Doel: Lincke, Berliner Sportverein 1892; A. Zander, Berliner Sportverein 1892 en Heymann, Berliner H C.; centerhalf: Theo Haag, Frankfurt "80; voor: Mehlitz, Berli ner S. V. 1892; H. Müller, Berliner S. C.; K. Weiss, Berliner S. CScherbarth, Berli ner S. V. 1892; Wollner, Leipziger S. C. o SCHERMEN. LEIDSCHE AFDEELING OPGERICHT. Alhier is opgericht een schermafdeeling van den bord (gemengd studenten, niet- corpsleden) „Unitas Studiosorum Lugduno Ba lava". Het onderwijs is opgedragen aan den heer Gijsberti Hodenpijl en zal plaats vinden in diens zaal. WIELRENNEN. „SWIFT" Gisteren is er een wedstrijd gereden over een afstand van 25 K.M. met 10 klasse menten. De opkomst is we] eens beter ge- weest.Ook de publieke belangstelling was niet 7.00 groot, zeker door het koude weer. Er waren mooie sprints tusschen Th. Wurzer en J. Verschoor. J. v. Wezel die het zesde on zevende klassement won. werd door een renner geholpen, hetgeen verboden is. De 6portcommissie besloot daarom v. Wezel te disqrualificeeren. Uitslag- 3. J. Verschoor, 41 pnt.; 2. J. Riethoveiy 36 p.; 3 Th. Wurzer 35 p.; 4 J. v Wezel 13 p. (gedisq.); 5. A. v. Egmond, 11 p.: 6. D. Ramp, 10 p. De juniores reden een 10 K M. handicap. 1. J. Riethoven, 3 min. voorgifl: 2. R. Riethoven, 1 1/2 min voor; 3. E. Sladek. ook 3 min.; 4. Cas Paats van meet. DEN HAAG—BRUSSEL RIT. Reeds vroeg in de morgenuren werd giste ren in de Wagenstraat te Den Haag door de honderd deelnemers aan de Den Haag- Brussel-nt (100 K M.) gestart. Om half tien werd de xMoerdijk bereikt, van waar om 10 uur de officieele start plaats had. Om half twee kwamen dé eerste deelne mers aan de Porto de Tervueren te Brus sel aan. De voornaamste uilslagen zijn: 1. Anton Kuyt, Sparta, den Haag; 2. van Gils, de Baronie. Breda; 3. Van Campen- hout, Linthout Vélo, Brussel; 4. Valentijn, de Baronie, St. Willebrordus (winnaar 1929) 5 Rolus, Antwerpen Clubteams: 1. De Baronie, 2. Sparln. KRACHTSPORT. JAARVERGADERING NEDERL. KRACHTSPORTBOND In hotel „Noord-Brabant" te Utrecht heeft gisteren de jaarlijksche algemeene vergade ring plaats gehad van den Nederlandschen Krachtsportbond. De belangstelling voor deze vergadering was bij lange na niet zoo groot als andere jaren. In zijn openings woord heeft de heer W. J. M. Linden, uit den Haag, voorzitter van den Nederland schen KrachtsportBond den algemeenen toestand van den Bond aan een bespreking onderworpen, waarin spreker constateerde, dat het gebrek aan onderling vertrouwen en het persoonlijk element in de meenings- verschillen gecorrigeerd moet worden om de onderlinge verstandhouding in de organi satie te verbeteren. Ondanks de zuinigheid, waarna werd gestreefd is de financieele toe stand geenszins rooskleurig De activiteit van den secretaris en van den penning meester stelde spr. op hoogen prijs. De toekomst staat in het teeken van de Olympische Spelen 1932, waarbij natuurlijk de training en de geldmiddelen in de eerste plaats de aandacht vragen. Een voorziening daarin van de zijde van het Nederlandsch Olympisch Comité is na den beurscrisis niet meer als vaststaand te beschouwen. Bij de bestuursverkiezing worden de af tredende leden, de heeren W. J den Lin den, voorzitter en T. van Deutekom, secre taris, herkozen. In de vacature van den penningmeester werd voorzien door verkie zing van den heer J. Goedema te Den Haag. Tot redacteur van het orgaan werd de heer Th van Deutekom herbenoemd. HONDENSPORT. TENTOONSTELLING TE AMSTERDAM. Zaterdag er: gisteren hield de Ned. Ken nel Club „Cynophilia" haar 43ste interna tionale tentoonstelling in hel R.A.l.-gebouw- te Amsterdam ter herdenking van haar 40-jarig bestaan. Leidenaars wisten daarhij de volgende prijzen (e behalen: J. M, Mante met Afghaanscbe Windhond ..Longina of Tsjeoe", 1ste prijs, Zeer goed: W. B. Dekker met Boxer „Victoria's Lvtha" 3de prijs, goed; H. Creijghfon met New- Foundlander Nelly, 1ste prijs. Zeer goed; Mej. S. CreijghtonVreeswijk met Dwerg- kees, 1ste prijs, Zeer goed. Tevens wist mevr. J. M. Mante den lsten prijs te winnen m de klasse d'Elegance. SCHAKEN. DE COMPETITIE VAN DEN NED, SCHAAKBOND. De eindstanden. De laatst gespeelde wedstrijden hadden het volgende resultaat: 2e klasse A Noord: H. Westerkw. I D.D. Ill 61/*31/*. 2e klasse B: N. Rolt. Sch.cl. IVRott. Sch cl. II 7—3. 3e klasse A Noord: D.D. IVWassenaar I 6—4. II. Schaakver. III. Westerkw. II 21/* 7 2e klasse A Noord: aant, pnt. gsp gw. gl. vrl v.-t. tot. Leidsche Sch.gen. I 4 4 24-16 8 H. Arh. Schel f 4 2 1 1 22-18 5 H. Westerkw, I 4 1 1 2 20-20 3 Disc. Disc. IU 4 1 3 18-22 2 Schei-. Sehaakv. f 4 1 3 16-24 2 2e klasse B: N. Rolt. Sch.cl. IV 3 3 20-10 6 Schiedam f .3 4 1 15-15 4 Leidsch Sch.gen. 11 3 o 15-15 2 Rott. Sch.cl. II 3 3 10-20 3e klasse A Noord: H. Westerkw. II f 3 1 25-15 7 Disc. Disc. IV 4 O o 22-18 6 Int Nos I (Bosk.' 4 2 1 1 23'/'-16'/i 5 H. Sehaakv. I 4 1 3 16-24 1 Wassenaar I 4 1 3 13'/>-26'/s 1 Het Leidsch Schaakgen. I moet nu 2 wed strijden (één uit en één thuis) spelen met den kampioen van 2 A Zuid. dat is de N. Rolt. Schaakver. III. om het kampioenschap van Zuid-Holland De winnaar moet daarna met nog enkele andere kampioenen, na. v. N -Holland en van de Amsterdamsehe Schaakbond, een competitie spelen. De kam pioen dezer kampioenen mag ten slotte een of twee wedstrijden spelen tegen No. laatst der eerste klassp. De Schev. Srhaaksor.. de Rott Sch.cl II en Wassenaar I moeten degradatiewedstrij den spelen, de N Rolt Sch.cl IV en het II. Westerkw II promotie-wedstrijden. DAMMEN. WEDSTRITDEN CHR. LEIDSCHE DAMVEREENIGING. Nieuwe speelwijze. Op initiatief van do Christelijke Leidsche Damvereeniging worden wedstrijden georga niseerd, met het doel de nieuwe speelwijze te beoefenen en populair te maken. De bedoeling is om deze wedstrijden in nfdeelingen te laten spelen met een z.g. her- ka nsingswedstrijd. Verschillende bekende spelers hebben zich reeds aangemeld. De inschrijving blijft geopend tot Zaterdag 12 April e.k. De firma Leeuwin te Leiden is zoo be reidwillig geweest als eersten prijs een wis selbeker beschikbaar te stellen terwijl de vergadering nog vijf prijzen (medailles e.a.) ter beschikking stelt. „SURSUM CORDA". Op a.s. Woensdag 9 April des avonds te acht uur hoopt het Gemengd Koor „Sursum Corda" in de Groote Stadszaal onder leiding van zijn dirigent Hubert Cuvpers uit te voeren twee mooie en in goeden zin popu laire werken der koorliteratuur: „Der Rose Pilgerfahrt" van Robert Schumann en „Die Erste W.alpurgisnacht" van Felix Mendels sohn Bartholdy. We zitten met deze werken midden in de muzikale Romantiek, die nog altijd onder tal van menschen onverdeelde bewonderaars bezit. Er is een rijkdom van melodie, er is sfeer, er is stemming in deze werken. En bij een dirigent als Hubert Cuypers, die een uitgesproken voorliefde be zit voor deze romantische gevoelswereld, zit de voorbereiding en uitvoering in voortref felijke handen. „Der Rose Pilgerfahrt" is zooals men weet. het sprookje van de roos die maagd wordt om na haar omzwervingen op aarde weer in het elfenland te worden op genomen. De poëtische ziel van Robert Schumann heeft dit op de allerfijnste wijze bewerkt. „Die Erste Walpurgisnacht" een tekst van Goethe toont ons een andere zijde van de Romantiek, het geheimzinnig-duis- tere. Het werk is gebaseerd op den strijd van het heidendom tegen het veldwinnend Christendom gedurende de eerste eeuwen. Heksen en booze geesten worden door het eerste gebruikt om het laatste te bestrijden. De uitvoering van een en ander heeft plaats met vleugelbegeleiding, waartoe ze zich uitstekend leenen. Aan den vleugel de bekende pianist Willem Doortmont. Men weet, dat Schumann zijn compositie geheel met pianobegeleiding heeft gedacht, waar toe het zich ook beter leent om zijn intiem- dichterlijke karakter dan voor orkestbegelei ding. Wel heeft Schumann later een orkest begeleiding geschreven, maar toen hadden zich reeds de eerste verschijnselen vertoond, dat deze schoone geest ging verduisteren. Voor verdere gegevens verwijzen we naar advertenties en affiches. LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN". Bovenstaande vereeniging geeft op 11 April a.s. baar zesde of laatste Concert voor dit 6eizoen. Dit zou nu niets bijzonders zijn wanneer het niet samen viel met een herdenking van deze Vereeniging. In 1925 opgericht, ten einde aan muziekliefhebbers goed koop© en beste concerten aan te bieden, is zij, getuige haar aantal leden ten volle geslaagd. Dit concert van het Utrechtsch Orkest met solist Willem Andriessen zal glansrijk het eerste Lustrum der Vereeniging be sluiten. Een uitgebreid programma, verrucht. met diverse foto's, is tegen een zeer matigen prijs, als souvenir aan dezen avond, ver krijgbaar. Voor dezen keer zal het concert precies acht uur beginnen. LEON BOEDELS, t Gisternacht is te Amsterdam overleden de bekende Hollandsche humorist en lieder zanger Leon Boedels. Zijn eerste optreden dateert van 1884 te Rotterdam. Hij gaf toen zijn liedjes ten beste in „Walhalla" of bij Dijkmans, waar gedanst werd en ter afwis, seling voordrachten werden gehouden. Am- sterdam kon in die dagen op café-chan- tanfc gebied bogen: op het etablissement Snoeck in de Zoutsteeg, „Pittoresk". „Zin ken" op de De Ruyterkade enz. en daar overal heeft Leon Boedels vaak maanden achtereen zijn liedjes jrozongen. Tot in 1893 wijlen Anton Nöggerath in een oude stal in de Amstelstraat zijn „Flora' opende. Daar kwam Loon Boedels zeven dagen na ae opening. Den lsten Maart 1894 kwam hij e' teTug, terwijl hij op 7 April, toen „Flora" voor goed specialiteiten-programma's op voerde als regisseur en huishumorist op trad en cr steeds bleef. Het repertoire van Boedels voegde zich naaT do omstandig heden. In den beginne vooral politiek, be gon hij later zich op humoristische paro- diën toe te leggen. Flora en Leon Boedels bleven bijna tot het einde een. Tot twee maal toe heeft hij dit gebouw zien afbran den. Den kaatsten tijd was Boedels zonder vast emplooi. ABONNEMENTSCONCERTEN Dr. G. DE KOOS. Door de Hollandsche Coacertdirectie dr. G- de Koos, te 's-Gravenhage zullen in heb komend seizoen wederom een serie conser- ten gegeven worden en wel: 31 October 1930, Hans Kindier, cellist. 28 November 1930, Wiener-kwartet. 12 December 1930, Albert Öpajding, violist •23 Januari 1931, Alexandra Trianti, zan geres. 13 Februari 1931, Ludwig Wüllner, decla mator (met Coenraad v. Bos, pianist). 27 Februa^ 1931, Wilhelm Backhaus, pianist. Diploma's voor bovengenoemde zes con certen zijn verkrijgbaar ad f. 8 bij het be spreekbureau J. M. Eggers, Botermarkt 14, waar men ook nadere inlichtingen kan verkrijgen o- DE STADSSCHOUWBURG TE AMSTERDAM. Zaterdagmiddag heeft in den Stadsschouw burg te Amsterdam de commissie van bij stand in hel beheer der zaken van kunst uit den raad vergaderd, bestaande uit wet houder Polak, voorzitter, en leden mr. dr. G. van den Bergh. E. Boekman, mej. N, A. C. Crielars, mej. mr. C. F. Katz, KI. de Vries en mevrouw mr. H. van Dam van Isselt, secretaresse. De commissie beeft besloten aan B. en W. te adviseeren, den raad voor te stellen, tot vasten bespeler van den Stadsschouwburg, de combinatie-Verzade en Van Daleurn te benoemen. TITDSCHRIFTEN. „Zonneschijn" bevat weer een groot aan taal fraai geïllustreerde vertellingen vopr de jeugdige lezers. Ditmaal biedt het tijd schrift o.a. verhalen van Marie Koenen, Jos. MeyboomItaliaander, M. Elout Drabbe, Fenna de Meyier, Matty Vigelius, en verzen van J. Cats Jt. Voorts talrijke raadsels en prijsvragen. Het verzorgd uitgegeven maandblad „Ons Nederland", biedt op de titelpagina een gezellige interieur-opname van de Utrecht se he Raadskelder. J. L. de Boer schrijft over „Nunspeet's Pracht „Rust en schoon heid in het dorp Leersum" en „Over wiel- rijden in on9 mooie Good" zijn mede fraai geïllustreerde bijdragen. WEEKBLADEN. „Het Leven vervolgt de artikelenreeks over den Wonderdokter van Gallspacn, biedt foto's van de grootste gorilla ven Midden-Afrika van de Wilkins Zuidpool expeditie en een dames-dans-acroba^eD» school te Parijs. Gandhi's prcdikingstocht wordt uitvoerig afgebeeld in „de Wereldkroniek". Tevens vele foto's van de bloemententoonstelling te Aalsmeer. Voorts merkwaardige schep pingen van uitvinders en knutselaars en platen vaD Parijsche winkelpuien, die het publiek pakken. Dr. F. S. van Bouwdijk Bastiaanse schrijft een interessant artikel óveT den vrijen, zelfs wel zeer vrijen omgang van onze groote jongens en meisjes in „de Groene Amsterdammer"Joh. Kann vraagt zich af, wat het Young-plan voor ons beteekent. Het hoofdartikel is ditmaal van dr. F. M. Wibaut, die een beschou wing levert over het eigen of het vreemde land. „De Haagschc Post" bespreekt de sobere figuur van Calvin Coolidge, voorts iets over het diamantsmokkelen in Amerika en een artikel over de zwijgende orde der Cister- cieners. ONZE VARKENSUITVOER NAAR DUITSCHLAND. Het invoerrecht weer op 18 mark gebracht. De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens bericht van den Rijks- landbouw-consulent te Berlijn het invoer recht op levende varkens in Duitschland (dat met ingang van 28 Maart j.l. van 18 tot 27 Mark per 100 kilo was verhoogd) met ingang van 7 April a.s. wederom is gebracht op 18 Mark. UITVOER-CONTROLE- BUREAU. Benarde tijden voor dan akkerbonw. Te Utrecht i9 de jaarlijksche algemeene vergadering van het Uitvoer-Contröle-Bureau voor groenten, (ruit en aardappelen ge houden, onder voorzitterschap van den heer R. P Bonthuis. D»«e wees om. op de be narde tijden, welkt de akkerbouw in bijna alle deelen der wereld dooimaakt. Eén der gevolgen hiervan is, dat in verschillende landen maatregelen worden genomen ter verkrijging van producten van betere quali- teit, sorteering en verpakking. Als voorbeel den noemde spr. Engeland, Italië en Duitschland. Echter staat ook in ons land de propaganda niet stil en wordt gesteund door de regeering. Voor Nederland is de eenige weg om uit de moeilijkheden te ge raken een verbetering der qualiteit, sortee ring en verpakking, hetgeen geheel samen gaat met controle op den uitvoer. Het ver heugde spr., dat de U. V. B. in het pas aan gevangen jaar een groot aantal nieuwe le den zag toetreden, zoodat het aantal expor teurs-leden thans 110 en het aantal leden- veilingvereenigingen 80 bedraagt. Als bestuurslid werd gekozen de heer C. van Kleeff, te Grootebroek, in plaats van den heer J. L. Blijenberg, die had bedankt. o PLUIMVEE. Beweging is onmisbaar. Bij de beste voedering en een zindelijke, hiisvrije behuizing kan het toch nog gebeu ren dat kuikens slecht opschieten ot merk baar achterblijven. Men gaat dan zoeken naar de oorzaak, maar vergeet daarhij zoo ucht dat jonge dieren ook voldoende ruimte moeten hebben om zich flink en vrij te kun nen bewegen. De ervaring leert dat licha melijke beweging op de ontwikkeling van de jonge dieren een zeer gunstigen invloed heelt. Dit berust daarop, dat door oefening de voornaamste organen zich sterker ont wikkelen. De spieren, dat zijn die deelen welke men gewoonlijk vleesch noemt, be staan uit vezels en kunnen des te meer presteeren hoe meer vezels zij bezitten. Bij den opgroei nemen de spieren in omvang toe, met andere woorden, het aantal vezels vermeerdert sterk. De nieuw-vorming van deze vezels neemt juist toe hoe meer de spier gebruikt wordt met inachtneming van de vereischte momenten van rust. De spier werking versterkt op haar beurt het skelet en vooral de gewrichten. De beweging toch ontstaat door samen trekking en weer daarop volgende strek king der spierbundels, waarmee gepaard gaat een versterking van de banden en pezen en een verharding der beenderen. Als een spier werkt worden stoffen ver bruikt en daarom moeten weer nieuwe stof fen toegevoerd worden. Deze behoefte aan nieuwe krachtstoffen bevordert den eetlust, het organisme tracht door het opnemen van voedsel het ontstane verlies te dekken. Hierbij speelt het bloed de hoofdrol, het voert de stoffen aan. die in de spijsverte- rings-organen zijn gevormd. In de spier worden deze stollen omgezet; eigenlijk een soort verbranding grijpt er plaats door op neming van zuurstof uit de lucht. In de lon gen gebeurt deze onmisbare wisselwerking, want de afgewerkte stoffen moeten verwij derd, opgeruimd worden. Evenals in een haard asch en rook er uit moeten om hem brandende te houden, evenzoo moeten de stolwisselings-producten een uitweg vinden, opdat de spieren niet vermoeien en krachte loos worden. Het bloed voert dus aan wat noodig is en neemt mee wat tot vergiftiging en ondergang van het geheele organisme zou leiden. Hoe meer beweging, hoe meer stofwisseling. De longen zetten zich uit en de borstholte wordt verruimd door vrije lichaamsbeweging. Ook de hartspier neemt in kracht toe en het bloedvatenstelsel on dervindt op zijn beurt daar weer voordeel van. Er wordt meer bloed gevormd en het aantal roode bloedlichaampjes neemt sterk toe, waardoor een grooter weerstandsver mogen ontstaat tegen allerlei van buitenaf komende schadelijke invloeden. Hoe meer frissche lucht opgenomen kan worden, voor al wanneer te gelijkertijd de directe zonne stralen de dieren bereiken kunnen, des te gunstiger zullen de eind-resultaten zijn bij onzen pluimveefok Daarentegen zijn de nadeelen van gebrek aan lucht, van onreine atmosfeer legio en oefent dit speciaal op de longen een vernie tigenden invloed uit; er vormen zich be paalde vergiftige stoffen, die het groeien be ietien en ten slotte tot ondergang van het individu leiden. 3—3 De aanvoeren en hoogste noteeringen waren: Goudsche Leidsche Wagens gestempelde lichte lichte zware (1) (2) (1) (2) (1) (2) (1) (2> (1) f2) 31 Mrt. Oudewater 16 9 13 f f f f 42 f 4ö 141 f f f f f f 1 April Bodegraven 129 102 118 f f f f4ö f49 f43 f— f— f— f f f 2 April Woerden 160 60 130 f 40 f 43 f 37 f 43 f 48 f 42 f f f f f f 3 Apnl Gouda 223 157 24ö f f f 38 f 46 f 49 f 42 f f f f f f 4 April Leiden 53 42 64 f 42 f 47 f 43 f f f f f f f 38 f 38 f 52 (1) Zijn de opgaven der vorige week (2) Zijn de opgaven van 1April 1929

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 11