71* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 5 April 1930 Tweede Blad No. 21490 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. de nieuwe graansilo aan de Maashaven te Rotterdam gaat nog biet snel genoeg blik baar. Daarom wordt een nieuw bouw-pro- cedé, het z/g. gl^d-snelbouwsyst. toegepast. GROOTE VLIEGTUIGEN VOOR DE K. L. M. In September weer vluchten naar Indië. In verband met de invoering van den zomerdienst der K. L. M. (op 7 Apriil) 'heelt de heer Plesman medegedeeld, wat het ma teriaal betreft, dart thans bij „Werkspoor", naar het ontwerp en onder leiding van den vliegtuigbouwer Carley een bijzonder vrachtvliegtuig wordt gebouwd, met groot laadvermogen. Voorts wordt de F IX, die plaats biedt aan 18 passagiers, overgenomen. De K.L.M. stelt zich later voor toestellen van deze capaciteit te krijgen op de Amsterdam Babajvia-route; er kan dan bovendien 600 K.G. post worden medegenomen. In September hoopt de K.L.M. haar dienst op Indië weer te kunnen beginnen. In dit verband zij medegedeeld, dat de N.S.F. een nieuw radio-ontvangtoestel voor de vliegtuigstations heeft gebouwd, waar door de verbinding tusschen vliegtuig en grondstation nog verder is verbeterd. Men hoopt voor de toekomst op de reizen naar en van Indië voortdurend in radiofonisch contact met den beganen grond te blijven. Ook stelt de K.L.M. zich voor dit seizoen weer veel werk te maken van plezier- vluchten Het bedrijf van de K.N.I.L.M. in Indië mag zich in een gestadige ontwikkeling verheugen; het verkeer dezer Indische luchtlijnen geschiedt met 100 pCt. regel matigheid. In September hoopt men de lijn BataviaMedan over land met een weke- lijkschen dienst te laten plaats hebben. Voorts hoopt men binnen afzienbaren tijd over te gaan tot de organisatie van een luchtverbindiiig IndiëAustralië. De nach tpostvluchten tusschen Londen en Scandinavië, welke reeds verleden jaar gedurende één maand zijn gehouden, zullen dit jaar gedurende twee maanden worden herhaald. Geleidelijk hoopt men tot gere gelde nachtdiensten gedurende het geheele jaar te komen. o DE OVERVISSCHING DER NOORDZEE. Een ernstige bespreking te IJmuiden. Naar de „Visscherij-Courant" verneemt heeft de Reedersvereeniging te IJmuiden ver gaderd, om den toestand van de overvis- sching der Noordzee onder de oogen te zien Besloten werd o.a. zich te vergewissen van den stand der maatregelen welke ge nomen zullen worden om te komen tot het tegengaan der overvis9ching van de Noord zee. Algemeen werd daarin het groote kwaad gezien. DE KALIOVEREENKOMST. Het oordeel van de S.C.PJL na het besluit van den Rotterdamschen Raad. De financieele medewerker te Parijs van het „Hbld." seint: De Parijsche directie van de Société Potasses gaf mij, na liet vernemen van de ratificatie van do overeenkomst door den Rotterdamschen Gemeenteraad, te kennen, dat de behandeling ervan Donderdag j.l. en de goedkeuring van den Raad geheel overbodig waren en niets meer aan den toe stand veranderen konden. Het contract is immers vervallen. Terugkomende op den loop der onderhan delingen werd nog eens gezegd, dat de directeur-generaal volkomen gelijk had, toen hij op 14 December j.l het contract «lechts teekende onder de nadrukkelijk vermelde voorwaarde, dat die handteeke- ning slechts voor drie maanden geldig was, binnen welken tijd de zaak van de zijde ?an de gemeente haar beslag zou krijgen. Het ging immers niet aan, dat door de Société een gesloten overeenkomst gegeven werd en dat de stad Rotterdam vrij spe ling zou hebben om misschien na jaren de overeenkomst al of niet te verwerpen. Mijn slot-indruk is, dat de Société een belangrijke commercieele teleurstelling ge leden heeft, en slechts noodè gezwicht is voor pressie van hoogerhand. UIT DE SIGAREN-INDUSTRIE. Naar „De Tabakskoerier" meldt, hebben de vier gezamenlijk optredende werklieden- organisaties in de sigarendndustrie een brief gezonden aan het Verbond van Siga- renfabrikantenvereenigingen in Nederland en aan de R.-K. Ver. van Sigaren fabrikan ten, waarin zij de bestaande G. A. O. tegen 31 Mei a.s opzeggen. Tevens doen zij daarbij voorstellen tot wijziging van de C. A. O De voorgestelde wijzigingen betreffen een verbod aan aangesloten werkgevers tot het in dienst nemen van ongeorganiseerde werklieden, vacantieregeling, wijziging der loonklassen-indeeling en loonsveriiooging. EEN NIEUWv MILITAIR HOOFDDEKSEL. Een afgelaste proef. De proef met het nieuwe militaire hoofd deksel, welke, zooals wij eenigen tijd ge leden berichtten, in de garnizoenen in het Zuiden des lands gehouden zou worden, is afgelast, omdat de minister van defensie zich met dit betrekkelijke voorstel niet heeft kunnen vereenigen. Het nieuwe hoofd deksel vertoonde veel overeenkomst met de militaire hoofdbedekking, welke in het Tsjecho-Slowaaksche leger wordt gedragen. („U.D.") ONTSLAGEN BIT DE HEMBRUG Op de desbetreffende vragen van. den 'heer Guit, heeft minister Deckers het vol gende geantwoord: Aan de Hembrug wordt niet op groote schaal ontslag aan arbeiders verleend. Wel is het zeer waarschijnlijk, in verband met den huidigen stand der werkzaamheden, dat bij de patronenfabriek ongeveer 160 perso nen, die op arbeidsovereenkomst werkzaam zijn, in den loop van dit jaar zullen worden ontslagen. Dit ontslag zal echter geleidelijk geschieden; er zijn thans 22 personen ont slagen, terwijl over eendge weken verdeeld een 50-tal zal volgen. Vergeleken bij 1929 is het aantal pers<$nen, waarvan thans ont slag waarschijnlijk is, niet groot te noemen; tóen toch werden van 1 Januari tot 1 Mei ongeveer 300 arbeiders ontslagen. Het ontslag wordt verleend naar de vol gende regelen: Op den voorgrond wordt gesteltd 't dienst belang, zoodat eeTst wordt nagegaan of op het behoud van de voor ontslag in aan merking komende personen al of niet prijs wordt gesteld. Is hieromtrent beslist, dan worden bij het verleenen van ontslag de volgende regelen in acht genomen. Ie. Ongeschoolde arbeiders komen vóór de geschoolde in aanmerking, terwijl daarbij de Artillerie-Inrichtingen als één geheel worden beschouwd. 2e. Verder zal de volgorde zijn voor on geschoolden of geschoolden, dat: a. ongehuwden vóór gehuwden; b. werklieden met korteren diensttijd vóór de werklieden met langeren diensttijd, worden ontslagen. EEN SPECIAAL TARIEF VOOR GRAANVERVOER ENZ. Bedoeld als concurrentie van Spoor- tegen Waterwegen. De heer Bierema had tot den minister van waterstaat de volgende vragen gericht Is het den minister bekend, dat het spe ciaal tarief No. 2 (vroeger No. 22) vooi het vervoer van vrachtgoed door de Ne- derlandsche Spoorwegen slechts wordt toe gepast voor de verzending van bepaalde goederen van Amsterdam en Rotterdam naar Nederlandsche spoor- en tramstations 1 Is het den minister bekend, dat dit spe ciaal tarief een aanzienlijke vrachtverla- grng beteekent, wat aan beide genoemde handelssteden een voorsprong geeft boven andere plaatsen in ons land, terwijl het bovendien tot gevolg heeft, dat de buiten landsche granen en peulvruchten goedkoo- per van uit de importhavens over de Ne derlandsche Spoorwegen worden vervoerd dan de binnenlandsche producten'? Is de minister bereid, maatregelen te nemen, ook andere plaatsen, in de voordee- len van het speciaal tarief No. 2 te doen deelen 1 Het antwoord van den heer Reymer, mi nister van waterstaat, hieicrp, luidt als volgt Het bedoelde speciaal tarief voor het vervoer van granen en peulvruchten van Amsterdam en Rotterdam te den minister bekend. De concurrentie met den waterweg, die zich te Amsterdam en te Rotterdam met hun uitstekende waterverbindingen sterk deed gevoelen, heeft de spoorwegmaat schappijen reeds sedert jaren genoopt tot het invoeren van bedoeld speciaal tarief, ten einde zich zoodoende althans een deel van het vervoer te verzekeren. Dat hierin de reden voor dien maatregel is gelegen, blijkt ook uit de omstandigheid, dat bij dat tarief geen onderscheid tusschen binnen landsche en buitenlandsche producten wordt gemaakt. Het ontbreken van het spe ciaal tarief zou dan ook voor de belang hebbende verzenders elders zonder wezen lijke beteekenis zijn, omdat men in dat ge val het vervoeT langs den goedkooperen waterweg zou leiden. De minister pleegt nadeT overleg, in hoeverre tariefmaatregelen in den ge- wenschton geest noodig en gerechtvaardigd zouden zijn. BESLAGLEGGING OP SAFE LOKETTEN EN INHOUD. Op de vragen van den heer Goseling be treffende spoedige indiening van een wets ontwerp. houdende voorzieningen ter zake van het leggen van executoriaal beslag on der een schuldenaar en beslaglegging op een 9afe-loket en op den inhoud daarvan, antwoordt de minister van Justitie als volgt: Het vermelde arrest van den Iloogen Raad is ook aan ondergeteekende's aandacht niet ontgaan. Er is inderdaad aanleiding, om de kwestie beslag-safe-loket nader onder de oogen te zien. De ondergeteekende stelt zich in verbinding met de Staatscommissie-Lim burg, die. naar hij meent te weten, dit punt in ruimer verband reeds eerder ter hand heeft genomen. VERSPREIDE BERICHTEN. B. en W. van Den Haag doen den raad de volgende aanbeveling voor de opengevallen plaats van directeur der ge meentewerken 1. civiel ir. W. A. Slinkers, hoofdingenieur, chef van den dienst vao weg en werken der Ned.-Ind. Spoorweg- Mij.; 2. civiel ir. W. v. d. Vegt, hoofd-inge- nieur, bij de afd. waterbouwkunde der ge meentewerken, beiden te 's-Gravenhage. Op 61-jarigen leeftijd is te Maassluis overleden de heer mr. Joh. Dirkzwager, directeur van ihet soheepsagentuur Dirk zwager. Te Uden is onverwacht overleden in den ouderdom van 57 jaar de heer M. W. van Kemenade, sedert 1913 notaris aldaar. De Minister van Staat, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, commissaris der Ko-1 ningin in de provincie Zuid-Holland, heeft zich voor eenige weken naar het buitenland begeven. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Terpstra, vertoefde gisteren te Eindhoven en bracht een bezoek aan de Ambachtsschool en aan de Philips- school, aldaar. Ook thans was de minister vergezeld van den heer H. J. de Groot, in specteur-ge neraail van het Nijverheidson derwijs. Bij beschikking van den directeur-ge neraal der posterijen, telegrafie en telefonie is, met ingang van 1 Mei 1930. aangewezen als directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Vorden de referendaris 2de klasse der posterijen, telegrafie en tele- fonie A. Monjé, thans direcsteur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Zwart sluis. EEN INCIDENT TIJDENS EEN RECHTBANKZITTING. De verdachte een stuk lepel ingeslikt. Toen zekere O. uit Turnhout (België), doch in Nederland woonachtig en wegens diefstal gedetineerd, door de Rechtbank te Breda tot een gevangenisstraf van 8 maan den was veroordeeld, heeft hij kans gezien, terwijl hij naar het huis van bewaring werd overgebracht, een stuk lepel in te slikken. Dit middel had hij blijkbaar aangewend om niet naar de gevangenis te kunnen worden overgebracht en opgenomen te worden in een ziekenhuis. Het geval verwekte natuurlijk nog al consternatie. Toch heeft de man zijn doel niet bereikt. Het geluk toch diende, dat toevallig een geneesheer aanwezig was, n.L dr. Sluyter uit Teteringen, die in een an dere zaak als getuige zou optreden. Dr* Sluyter nam onmiddellijk den patiënt on derhanden en veroorzaakte bij hem een braking, waardoor de lepel mede weeT te voorschijn werd gebracht. Vervolgens is do man naar het huis van bewaring overge bracht, waar hij verder kon worden ver-* pleegd. („Msb.") MET HET S.S. „STUYVESANT" is van Amsterdam naar Curasao vertrokken kapitein W. Antheunissen, die tot troepencommandant op Curasao benoemd is. De commandant aan boord van de ,,Stuy- vesant" even voor het vertrek. EEN RADICALE OPLOSSING. Op de Keizersgracht te Amsterdam raakte gister middag een auto in brand. De eigenaar reed, om het vuur te blusschen.zijn. wagen te water. De brandweer haalde later het vehikel weer op het droge. DE ïtAÜLISE IK HET SCHEEPVAARTBEDRIJF neemt blijkens het aantal opgelegde schepen, nog gestadig toe. In. de Rotterdamsche haven zijn in totaal veertig 9öhepen opgelegd, waarv an 29 vaartuigen behoorende tot de Nederlandsclhe nationaliteit en de rest onder vreemde vlag vaart. DE BOUWTECHNIEK heeft ook in Palestina een belangrijke plaats in het moderne leven ingenomen. Hierboven een der grootste electriciteitswerkeh van het land, aan den oever van de Jordaan, in aanbouw. Het complex geeft een goeden indruk van den omvang van het werk, dat in betonconstructie wordt opgetrokken.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 5