71sle Jaargang ZATERDAG 5 APRIL 1930 No. 21490 STADSNIEUWS. GOUDEN HUWELIJKSFEEST Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO Cta per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. pet regeL Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij een maximum aantal woorden van 80 Incasso volgens postrechl Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post l 2.35 portokosten. 7018 „0 18 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. T. W. VERSTRAATEN. t Hedenmorgen is in het St. EÜ9abeth- Igesticht overleden de oud-leeraar der Ambachtsschool, de heer J. W. Verslraaten. Na enkele maanden van smartelijk lijden heeft ook de tenslotte aangewende operatie zijn 72-jarig leven niet meer kunnen ver lengen. Vanaf 1 April 1883 heeft de overledene het Nijverheidsonderwijs te dezer stede met ijver en toewijding gediend, als leeraar in de timmervakken. Gedurende 41 jaren, lot 1 April 1924, bleef hij Leiden en de Ambachtsschool getrouw in zim arbeid, die naast het kenmerk van de .uiterste degelijk heid, altijd, zelfs op hoogeren leeftijd, gun stig werd beïnvloed, door zijn immer jeugdig hart. Zijn werk heeft hem de liefde gebracht van tal van leerlingen. Veel Leidenaars zul len zijn verscheiden met droefenis ver nemen. EERSTE LUSTRUM DUBBEL MANNENKWARTET „INTER NOS". Bovengenoemd kwartet herdenkt den 13en April zijn eerste lustrum. Men was van plan dit lustrum feestelijk te herdenken met 'het geven van een zelfstandig concert. Hiervan •moest voorloopig afgezien worden wegens de grpote kosten, die hieraan vertoonden zijn en de vele medewertcingen, welke dit ensemble nog op het programma heeft staan vóór den zomer. 'Dat „Inter Nos" bij vele vereenigingen een graag geziene gast i«, blijkt wei uit het feit, dat in ihet afgeloopen vereenigingsjaar bij niet minder dan 16 vereenigingen werd medegewerkt. Steeds wc-rd op een lofwaar dige wijze het artistieke gedeelte van den avond verzorgd. Ook op concoursen be hoorde „Inter Nos" tot de ernstige concur renten. Gedurende de vijf jaar vdn het be staan nam men deel aan 7 concoursen. Niet minder dan 4 eerste, 1 eere, 1 tweede en 1 vierde prijs zijn in haar afdeelingen be haald. De beste prestatie leverde het gezel schap te Rotterdam, waar in de afd. ^Uit muntendheid" den tweeden prijs behaald is. Onder de leden heerscht een prettigen gee9t met grooten studieijver en trouw repe- titiebezoek, zoodat dit kwartet in de ko mende jaren onder de bekwame leiding van den directeur Willem Mizee nog veel van zich zal laten hooren. Aan belangstelling zal (het zeker niet ontbreken o ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaatsexamen Arabische taal- en letterkunde de heer H. K. J. Cowan (Den Haag) en voor het can didaatsexamen wis- en natuurkunde (hoofd vak scheikunde) de heer C. P. A. van Eek (Roosendaal). CHR. BESTURENBOND AFD. LEIDEN. Feestavond ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan. Gisteravond werd in de Stadsgehoorzaal de feestavond ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der afdeeling Leiden van den Chr. Besturenbond gehouden. De voorzitter, de heer J. B. H. Groten huis, opende de bijeenkomst door voorlezing van Psalm 148 en ging voor in gebed, om vervolgens de aanwezigen welkom te hee- ten. In zijn openingswoord wees de heer Grotenhuis op het feit, dat de publieke be langstelling, hoewel niet groot, toch de ver wachting overtreft Ter geleeenheid van de herdenking van het twintigjarig bestaan past volgens spr allereerst een gevoel van dankbaarheid aan God. voor den ze-gen, waarmede de arbeid der vereeniging tijdens haar bestaan is bekroond. Vervolgens dankt spr. de afdeelingen Leiden van den Nederl. Chr Bouwvakarbeiders den Chr. Bond van Overheidspersoneel en den Chr. Textie'- arbeidersbond „Unitas" voor de geschonken bloemstukken. De medewerking voor dezen avend was verkregen van het Chr. Muziekgezelschap „Athalia" en den declamator W. Siebesma uit Voorburg, terwij! de heer Grotenhuis een feestrede uitsprak. In zijn rede wees ge noemde heer allereerst op het doel en stre ven van een Chr. vakorganisatie, hetwelk niet in de eerste plaats gericht moet zijn op materialisme het verkrijgen van me^r loon en minder arbeidstijden maar op den strijd tegen ongeloof en Godsverzaking. Wanneer, aldus spr alle leden der Chr. Vakorganisaties voor hun idealen strijden met het passend enthousiasme en zich daar bij te allen tijde hun geloof voor oogen hou den. dan eerst zal die vakbeweging haar doel bereiken. Het verschil lusschen het doel der Chr, en socialistische vakbeweging toon de spr. aan met. een aanhaling van het ant woord van den bekenden socialist Gerhards, op de ontvangen gelukwenschen bij zijn 70sten verjaardag waarin hij den wensoh uitsprak den dag der verlossing te mogen medemaken. Onder den dag der verlossing moet dan verslaan worden de dag. waarop de heilstaat op aarde, volgens socialistisch begrip, tot stand komt; terwijl de Chr. vak organisatie-leden daafondcr verstaan den dag, waarop zij één met God zijn. Mede moet de Chr. vakbeweging strijden tegen alles wat door God veroordeeld is en vech ten voor de gerechtigheid, welke Christus met Zijn bloed gekocht heeft. De taak der vrouwen is het om de mannen in hun strijd tegen ongeloof te sterken. Spr. besloot zijn vlot uitgesproken rede met de declamatie van een gedicht, betrekking hebbende op dp Chr. Vakbeweging. Als 9ymbool van den door hem voor den Eesturenbond verrichten arbeid tijdens de twaalf en een half jaar. welke hij bestuurs lid is geweest, werd den heer J. Wassenaar door den voorzitter een verguld bronzen plaquette waarop een afbeelding van een ploegenden landbouwer uitgereikt. Door „Athalia" en den heer Siebesma werden de aanwezigen afwisselend vergast op muziek en ernstige en luimige voordrach ten; vooral de komische stukken, welke, evenals trouwens de andere, goed werden voorgedragen, vielen zeer in den smaak. Alvorens den avond op de gebruikelijke wijze te sluiten; dankte de heer Grotenhuis de executanten voor het gebodene. Foto BLEUZé Maandag a.S. zal het vijftig jaar gelëdèii zijn. dat Pieter Schouten en Hermine Cresline van Wijk, wonende Vestestraat 124 in het huwelijksbootje slapten. De man oefende vroeger vele jaren het 'beroep van slager uit, doch moest dit, toen de oude dag begon zich te laten gelden, opgeven. De beide oudjes die respectievelijk 78 en 70 lentes tellen, zijn voor hun jaren nog vrij kras. doch kunnen, waar zij acht kin deren hebben moeten groot brengen, begrijpelijkerwijs niet geheel en al in hun eigen levensonderhoud voorzien. Het lijdt geen twijfel of hun kinderen, hun vijf-en-dertig kleinkinderen en vele achterkleinkinderen zullen niet in gebreke blijven den dag van hun gouden huwelijksfeest tot een waren feestdag te maken. Bij de vele gelukwen schen, welke het bruidspaar Maandag ook van andere zijden zullen bereiken, voegen we gaarne de onze. SELSKIP FRYSLAN. Een mooie avond. In Concordia waren gisteren de Leidsche Friezen bijeen. Zij waren in grooten getale opgekomen. Bij de opening sprak de waarnemend voorzitter, de heer Bijlsma, allereerst een hartelijk woord van welkom tot den van een zware ziekte herstelden voorzitter, den heer W. J. Nijholt. Hij feliciteerde dezen en zijn familie, doch ook de Friesche vereeni ging alhier waarvan de voorzitter immers de spil is, waarom alles draait. Verder be groette hij de gasten uit Wassenaar, de Drenthers en Groningers en wekte ten slotte de nog niet toegetreden Friezen hier ter stede op, dit alsnog te doen. Dan werd uit volle borst het volkslied ge zongen, waarna mej. T. van Tuinen op haar welbekende, innemende wijze eenige liederen ten gehoore bracht, hetgeen zij na de pauze herhaalde Zij mocht een warm applaus, een bouquet en oprecht gemeende woorden van dank in ontvangst nemen. De hoofdschotel van den avond bestond echter uit het opyoeren door de tooneelclub van het tooneelstuk „Peaske" in 3 bedrij ven van R. W. Canne en J. C. Schuitma ker. Feitelijk is dit stuk een vervolg op „Der wier is...." van R. W. Canne en daarom gaf de heer Terpstra van te voren een uiteenzetting van den inhoud van het eerste deel, hetgeen hij zeer bevattelijk deed, zoodat het tooneel prachtig aansloot op het vertelde. Gemakkelijk had de tooneelclub het zich niet gemaakt door te kiezen een stuk zon der veel actie, doch daarentegen met veel zielsuiting en zieléslrijd. De korte inhoud is toch, hoe boer Murk na verloofd te zijn geweest met de oudste zuster, doch ten slotte gehuwd met de jongste, zijn huwelijks geluk ziet gered door zijn vroegere ver loofde, wanneer zijn vrouw wroeging heeft over het vernietigen van het levensgeluk van haar zuster. Maar er is hard.^swerkt en gestudeerd, zoodat de tooneelclub met voldoening op haar prestaties kan terugzien. Mede door den nu en dan ietwat langen dialoog waren er enkele zwakke momenten, doch het ge heel was aardig en stond op hoog peil. Waar allen hun uiterste best deden zul len we geen namen noemen; wel willen we nog even lof brengen voor de keurige aan kleeding van het derde bedrijf Groot was de ingenomenheid met het ge presteerde en de woorden van dank waren de folk van alle aanwezigen. Na afloop bleef men nog eenigen tijd ge zellig bijeen en werd een dansje gemaakt. Het was voor de Leidsche Friezen een keurige avond, waarop zij met volle recht trotsch kunnen zijn. VEREENIGING „OUD-LEIDEN". De jaarvergadering. Gistermiddag te 4 uur werd in een der bovenzalen van café-restaurant „In den Vergulden Turk" de jaarvergadering van de vereeniging „Oud Leiden" gehouden onder voorzitterschap van prof. D. van Blom. De notulen der vorige vergadering, door den secretaris, den heer H. Le Poole gelezen, worden onveranderd vastgesteld. De voorz. wijdde hierna enkele woorden aan het overlijden van mr. dr. van Over- voorde, die een der oprichters der vereeni ging was en meer dan iemand anders de vereeniging een warm hart toedroeg. Zijn heengaan zal bij allen in dankbare her innering blijven. De voorz. wilde hieraan nog de volgende mededeeling vastknoopen. Van notaris Van Hamel had spr. vernamen, dat mr. Over- voorde een niet onbelangrijk legaat aan de vereeniging vermaakt heeft. De hoegrootheid daarvan kan nog niet worden medegedeeld. Dit legaat zal volgens den wensch van den overledene bestemd worden voor de uitgave binnen enkele jaren van een aantal oude afbeeldingen van Leiden. Verder wijdt spr. eenige woorden aan de nagedachtenis van het overleden oudbe stuurslid, den heer Van Steeden. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer E. W. Wichers Rollandet, nagezien door de heeren F. Dries- sen en Aug. L. Reimeringer. werd in orde bevonden en goedgekeurd. De inkomsten be droegen f. 733.22, de uilgaven f. 154.C9. Het 9aldo van het vorig jaar bedroeg f 835.01. zoodat dit thans is aangegroeid tot f. 1413.54 Het geheele bestuur werd vervolgens her kozen, terwijl in de vacature-mr. dr. J C. van Óvervoorde werd gekozen de heer A Krantz. Tot onder-voorzitter der vereeniging werd gekozen de heer ds. mr. A. Verburgt. Het jaarverslag der vereeniging zal op genomen worden in het binnenkort te ver schijnen Jaarboekje. Hierna werd de ver gadering gesloten. DE BIOSCOPEN. Hel programma van het Casino-Theater mag deze week in alle opzichten goed en de moeite waard genoemd worden. Geen zwaar-op-de-'handsche films, maar een vroo- lijk. amusanl programma. Na het gewone Orionnieuws en eenige keurige natuuropnamen vaD winterpracht en wintersport, gaat allereerst een comedie in 1 acte, getiteld „De liefde gaat door de maag". Direct daarop volgt als eerste hoofd film „De straffende hand" een moderne Wild-West-geschiedenis, doch met de over bekende inhoud. Een bende bandieten, een dappere cow-boy met z'n „paard met men- sch en ver stand" en trouwe vrienden, een snopzig meisje en last no least een goede afloop, omdat „ze elkaar krijgen." De tweede hoofdfilm ,,'n Indiscrete vrouw" is een zeer vermakelijke geschiedenis, vol vergissingen en verrassingen, zoodat je op het laatst den draad haast zoudt kwijtraken Regine. een jong-getrouwd vrouwtje van een rijken bankier, heeft in haar rustig en gelukkig leventje, niets beters te doen dan haar man van een weinig „ontrouw" te verdenken. Door haar pogingen om ontdek kingen te doen. waar feitelijk niets te ont dekken valt. want de „verdachte" echtge noot koestert zelfs geen kwaad in gedachten, ontstaan tallooze verwikkelingen en onmo gelijke situaties, waaruit beiden geen weg meer weten Een arme tooneelapeler, die als detective moet fungeeren komt hierbij zelfs ook nog een echtscheiding nabij. Doc'h.. ten slotte daagt er licht in de duisternis en volgt een algemeene verzoe ning! Zooals gezegd, een onderhoudend programma! Trianontheater. Er schijnen menschen te zijn, die aan de sensaties van den modernen tijd nog niet genoeg hebben, of wien het in hun eigen leven aan de noodige opwinding ontbreekt! Zoo een is Diana Malory, die het leven op het kasteel van haar aanstaanden echtge noot. waar ze 's avonds om 10 uur naar bed moet, maar een saaie boel vindtl Geen sensatie? Haar vrienden zullen er voor zorgen 1 We hebben gisteravond mee- gegriezeld met al hetgeen het bekoorlijke meisje heeft moeten doorstaan, om voorgoed van haar lust naar prikkel-idyllen te gene zen! We zaten verstomd over het feit, dat zij het niet bestorven heeft van angst, tij dens haar rondgang in het eenzame land huis, waar ieder normaal mensch door spookverschijningen en schier bovenaard- sche voorvallen uit zijn evenwicht geslagen wordtI Wat eerst maar opzettelijke voor- de-gek-houderij was. slaat echter onver wacht om in bittere ernst: er verschijnt een vervaarlijke loerende Chinees met even ge vaarlijke trawanten ten tooneele; vechtpar tijen worden er geleverd, waarvan het den toeschouwer den ganschen nacht nog dui zelt, maar alles eindigt toch weer vel poëzie: de hoofdpersonen sluiten elkaar teeder in de gekneusde armen en de zwarte saffier, het kleinood, waar alles om draait blijft tenslotte toch in het bezit van den- geen, die er recht op heeft Een vermake lijke spookgeschiedenis, die heel wat ge- onduleerde haren stijl in de lucht doet staan! De liefdesgeschiedenis van de beroemde tooneelspeelster Rachel van de Comédie Francaise zal. ondanks de wat valsche ro mantiek die dit verhaal aankleeft, wel veler harten ontroerd hebben. De onverwoest bare Pola Negri schittert er in belooverende toiletten en, een serie aanbidders valt haar weer voor de voeten. Interessant is deze film door de kijkjes uit den tijd van Victor Hugo en Alfred de Musset, de fotografie is uitermate scherp. Tevens voldoet de musi- ceerende begeleiding aan de te stellen eischen, vooral het slotkoor is goed van klank. Zij, die belang stellen in Rachel's leven, zullen de hier verfilmde episoden uit een avontuurlijk kunstenaarsleven onge twijfeld gaarne zien Het spel van Pola Negri loopt zelden op een teleurstelling uit! City-Theater. Onder de fimliefhebbers in onze sleutelstad zal Rudolph Valentino zeker geen onbekende zijn: men zal zich dezen acteur herinneren van voor 1926. het jaar waarin hij over leed Bij het zwakke geslacht was hij het meest geliefkoosd: zijn strenge, maar aan trekkelijke blik in zijn donkere oogen gaf daar wel het meest aanleiding toe. In de filmwereld beschouwt men zijn twee laat- gespeelde films als de beste. De laatste er van is: „De Adelaar", een buitengewoon goede film. waarin Vilma Bankv zijn partnerin is. Het is een film met een on derhoudend scenario een boeiende en han dige liefdesintrige meestal was dit het geval in zijn films waarin hij als een ge maskerde ridder alias een leeraar in de Fransche taal zijn uitverkorene tol zijn wet tige wederhelft maakt Mooie natuuropnamen en zeer goed spel van de hoofdpersonen maken dit product tot één dat men met het Draedicaat „uitste kend" kan betitelen. De andere film brengt ons Harry Piel in „De middernachltaxi". Het is "lang geleden dat we iets van dezen acteur te zien kregen BINNENLAND. De kali-overeenkomst voor Rotterdam verloren (Binnenland, 2de Blad). In September hervatting der postvlnchten naar Indië; er zullen grootere vliegtuigen worden gebruikt (Binnenland, 2de Blad). Een speciaal tarief der spoorwegen voor graanvervoer, enz. (Binnenland, 2de Blad) BUITENLAND. Overleden is te Rome Koningin Victoria van Zweden (Buitenland, 1ste Blad). Naar het einde der Vlootconferentie (Bui tenland en Tel:, lste Blad). De financieele moeilijkheden in Dnitsch- land (Buitenland, lste Blad). en daarom zal het des te interessanter zijn deze komische sensatie-film in het City- theater te gaan zien. Hij is hier jur. student en moet, om zijn kosten te kunnen betalen 's nachts als taxi-chauffeur dienst doen, waarbij hij de politie helpt een bende in brekers te ontmaskeren. Ook deze film ein digt natuurlijk met het gebruikelijke „happv end" waarin we hem vereenigd zien me' de dochter van den professor, waar hij z'n colleges liep en waarop tevens de belagers, die de gevreesde en geheimzinnige bende vertegenwoordigden, het op toe legden. Het is een buitengewoon spannende film die van het begin tot het einde boeit. Met deze twee films, durven we City een druk bezoek te verzekeren. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. De provinciale wedstrijden in het verlee- nen van eerste hulp bij ongelukken, die de Kon Nat. Bond „Het Oranje Kruis" organi seert. zullen voor de prov. Zuid-Holland hier ter slede gehouden worden op Zaterdag 21 Juni a.s. Naast een wedstrijd van Eerste Helpers zal ook een wedstrijd van zwemmende red ders gehouden worden, groepsgewijze of individueel. Bij den eerstbedoelden wedstrijd is ook een afdeeling voor politie, brandweer, beambten van de Ned. Spoorwegen en voor eerste hulp-brigades en transportcolonnes. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: De Leidsche DuinwateT-Maatschappij, Stationsweg 12, Leiden. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handelsnaam thans: Naamlooze Vennootschap „De Leidsche Duinwatermaatschappij. F. Van Dorp, Haarlemmerstraat 5. Leiden. Verkoop van chemicaliën, drogerijen, verf waren. oliën, vernissen en aanverwante ar tikelen en alles wat daarmede in den ruim- 6len zin in verband 9taat. Bovengenoemde vennootschap onder fir ma, is met ingang van 1 Maart 1930 om gezet in een commanditaire vennootschap onder de naam: de firma F. van Dorp( Be perkende bepalingen). Beheerende vennooten P. L. van Dorp, Leiden en F. van Dorp L. Gzn Oegstgeest; één vennoot bij wijze van geldschieting. Opheffing: C. CrameT, fa. Ruigrok, Boter markt 1, Leiden. Slagerij. EEN BORSTBEELD VAN HIPPOCRATES TE LEIDEN?. Tijdens den maaltijd ter eere van het 10e lustrum van het geneeskundige corps- dispuut „Hippocrates" gegeven, is het plan opgekomen om een borstbeeld van Hippo crates aan te bieden aan de medische facul teit der Leidsche universiteit, te plaatsen in de aula van het nieuw academisch zie kenhuis. Door toevallige omstandigheden kan de beeldhouwer, de heer L. O. Wencke bach, het gezelschap thans in staat stel len dit plan, dat indertijd wegens hoo-e kosten is afgesprongen, te verwezenlijken. Het bestuur doet thans een beroep op de oud-leden van het gezelschap om het en thousiasme. eertijds betoond bij het te berde brengen van dit vooTstel, om te zetten in een geldelijke bijdrage ter ver wezenlijking van het plan. Na afloop van het noenmaal, dat het be stuur zich voorstelt gedurende het lustrum van het Leidsch Studentencorps te hou den, zal dit borstbeeld op plechtige wijze aan de medische faculteit worden overge dragen. Blijken van instemming worden door den heer T. P. Ongkiehong, Beesten markt 50 te Leiden, giïo no. 112193, tege moet gezien.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1