ZIJN LAATSTE WENSCH 71sle Jaargang LE1DSCH DAGBLAD, Zaterdag 5 April 1930 Vierde Blad No. 21490 VOOR ONZE POSTZEGEL VERZAMELAARS. SPORT. FEUILLETON. Diepdruk. Correspondentie betreffende deze rubriek izende men aan de redactie onder motto „PostzegelTubriek". Wij geven aan begin nelingen, zoowel ais aan meer gevorderden alle inlichtingen gratis. De diepdruk is juist het omgekeerde van den hoogdruk. Thans zijn de partijen die afgedrukt moeten worden, verdiept in den drukvorm ingeëtst of ingesneden. Terwijl •wij bij den hoogdruk de vooruitspringende teekening afdrukken, zoo vullen wij bij den diepdruk de ingesneden kerven met inkt of kleurstof, en zorgen er voor, dat de platte oppervlakte van den drukvorm schoon blijft. De meest gevolgde methode is de zoogenaamde koperdiepdruk. In een plaat koper (of ander metaal, ook wel steen) wordt de teekenii/g gesneden, des te breeder en dieper al naarmate de par tijen meer uitkomen moeten. Bij een in diepdruk vervaardigde postzegel, vinden wij de teekening, op de rugzijde bezien, min of meer diep-in-liggend. Reliëfdruk. Thans zullen wij ook nog even spreken over den reliëfdruk, die of wel op zichzelf staande, of wel in verbinding met boek druk voorkomt. Men maakt gebruik van twee metaalplaten, die hetzelfde beeld dragen, de een hoog op liggend, de ander diep ingesneden, terwijl ze volkomen op elkaar passen. De reliefplaat wordt stevig vastgezet, het papier er op gelegd, daarna 'de bas-reliefplaat zuiver passend er over heen geplaatst, en vervolgens in de druk pers geschoren. Is de bovenstempelplaat niet geïnkt dan krijgen we reliëfdruk in wit, zooals de adelaar met het schild in de eerste Duitsche zegels. Hebben wij de bovenplaat wèl geïnkt, dan krijgen we de gekleurde relief beelden, zooals de eerste enveloppen van Duitschland en Baden. Correspondentie. L. Sch. Leiden. Ik zal u tot mijn spijt nog even moeten laten wachten; ik ver wacht binnen zeer korten tijd een partij zegels <uit het buitenland, het duurt ech ter langer dan ik gedacht had. P. J. O. Jr., Voorschoten. Ook voor n geldt het hier bovenstaande antwoord. Ernstige waarschuwing. Eon verzamelaar zond mij dezer dagen een partij zegels ter beoordeeling. Hierbij waren zegels die afkomstig waren uit Zwit serland en die op enkele uitzonderingen na bijna alle valsch waren. Men ga dus niet in op de z.g. goedkoope aanbiedingeil, ze zijn. altijd t* duur. Prijsvraag. Teneinde onze rubriek nog meer popu lair te maken, zullen wij de volgende week Zaterdag een philatelische prijsvraag plaat sen, waaraan wij eenige voor verzamelaars, onmisbare prijzen ter beschikking zullen stellen. Wij rekenen hierbij op alle verza- laars. Philatelische lectuur. Het laatste nummer van „Postzegel- nieuws" uitgave Kingma, Apeldoorn bevat naast een massa speciale zegel- en andere aanbiedingen, die niet alleen voordeelig maar ook goedzijn, een schat van lite ratuur op philatelistisch gebied, o.a. den uitslag van den Rijkszegel verkoop, Nieuwe 'en Luchtpostuitgaven. U heeft toch wel eens van Speenhoff ge hoord is 't niet. Die heeft allerlei gedichten gemaakt, over allerhande onderwerpen, vroolijk en droevig, amusant en geestig. Weinigen onder u zullen echter weten dat Speenhoff ook gedichten geschreven heeft over postzegels, en toch is dat zoo. in „Postzegelnieuws" verschenen gedurende eenige jaren gedichten van zijn hand, raak, komisch, vol aardige hekelige zetten. Om nu deze gedichten in zoo groot moge lijken kring verspreid te zien heeft de firma Kingma deze verzameld in een bundel en uitgegeven onder den naam „J. H. Speen hoff's Poëzie en andere philatelie." PHILATELIST. VOETBAL. NEDERLAND—ITALIË. De vierde ontmoeting tusschen beide landen. De wedstrijd Nederland-Italië, die mor genmiddag, aanvangende te halfdrie, zal worden gespeeld in het Stadion te Amster dam, beteekent voor menigeen in den lande een speciale attractie...Nog versch ligt in het geheugen de fraaie prestatie der Zuiderlingen bij het Olympisch tournooi van '38, waar zij de Zuid-Amerikanen zoo schitterend partij gaven en tenslotte wel verdiend beslag legden op den derden prijs, welk resultaat de volgelingen van Musso lini noopte zich den titel van Kampioen van Europa" toe te eigenen. Men weet dat de Italianen ook daarna op internationaal gebied uitstekende verrichtingen hebbeD geleverd eü dat slechts een overwinning op Hongarije hen nog scheidt van de defi nitieve bezetting van de eerste plaats m het tournooi om den Europa-beker, waar van de finale op 11 Mei to Boedapest plaats hebben; men weet verder dat heel Italië achter het elftal staat, dat morgen middag tegen de Oranje-mannen te velde zal trekken, en het lijdt, geen twijfel of een uitverkocht Stadion zal er het gevolg van zijn! Wij gelooven niet mis te tasten als wij zeggen dat de meerderheid dier belang stellenden eenigermate zal rekenen op een overwinning der gasten, al is de herinne ring aan den met slechts 3—2 verloren kamp van 1929, toen Halle c.s. zich na de pauze met welhaast ongekende bravoure hebben verdedigd tegen de stormloopen der Italianen, nog niet uitgevlakt, maar wij gelooven ook dat de reclame dezer Zuiderlingen, meer nog dan de verrichtin gen zelf, heeft bijgedragen tot het wekken van den indruk van onoverwinlijkheid, die thans leidt tot het trekken van voor onze ploeg minder optimistische conclusies. Op iedere sterke actie moet een reactie vol gen, en het heeft er den schijn van dat deze zich nu reeds langzamerhand bij de Italianen baan gaat breken, niettegen staande Mussolini de sport tot regeerings- zaak heeft gemaakt, en niettegenstaande voetbal-sterren als de Argentijn Orsi tegen een jaar-salaris van t 9000, naar Italië worden gelokt om het land aan den spits van het continent te doen blijven... Het zelfde elftal, dat in Frankfort met 2—0 van Duitschland won, komt morgen in onze hoofdstad te gast, en wie nauwkeurig de verslagen heeft gelezen van dien kamp te Frankfort, weet dat daar geenszins een waarlijk grootschen indruk is gewekt door wat de „Azuri" presteerdeneen snel en open spel, dat echter vrij onzuiver was en ook door niet-Duitschers met ,,kick en rush" werd betiteld! Natuurlijk nemen wij dergelijke verklaringen met het gebruike lijke korreltje zout (Italië won niet van zelf zooveel zware wedstrijden), doch wij waarschuwen toch tegen overdreven ver wachtingen, die naar onze imeening niet geheel met het gebodene in overeenstem ming zullen zijn. De eerste wedstrijd tusschen 'beide lan den werd gespeeld op 13 Mei te Genua, waar de punten werden gedeeld. (11). Als een bijzonderheid kan worden gemeld dat van de ploegen van toen twee spelers, één Hollander en één Italiaan, ook mor gen nog van de partij zullen zijn, namelijk Denis en Baloncieri! De volgende ontmoeting (op 22 Mei, 1921) te Amsterdam scheen tot kort voor het einde een 20 zege der gasten te worden tot plotseling de goede geest over de onzen vaardig werd en nog in de laatste minu ten een gelijk spel uit het vuur kon worden gesleept, zij het mede dank zij een fout van den vijandelijken doelman. Op 2 December 1928 trok Oranje eens weer na-ar het Zuiden, om daar met 3—2 ts Milaan ten onder te gaan. Morgen zal dus de vierde ontmoeting plaats vinden, en wanneer de traditie zich zal handhaven dient de strijd ook ditmaal weer rijk aan spanning en enerveerende momenten te zijn. Wij gelooven dat een gunstig resul taat voor de onzen niet tot de onmogelijk heden behoort al zijn ook wij geneigd aan Italië de beste kansen te schenken. Nederland. v. d. Meulen Denis v. Kol Kools v.d. Wildfc Breitner Tap De Kreek v. d. Broek Landaa.1 v. d. Hevden O Orsi Constantino Magnozzi Meazza Baloncieri Pitto Ferraris Barbieri Caligaris Kosetta Combi Italië Scheidsrechter is dr. Bauwens, uit Keulen. Programma voor morgen. KON. NED. VOETBALBOND. Kamp. van Nederland: Velocitas-Willem IL Afd. II, promotie 2e klasse: D.H.Q. Fortnna. 2e Klasse B: NeptunusUnitas. Promotie 3e klasse: MerwedeD.C.L. 3e Klasse B: MusschenU.D.I. Ree. 3e klasse A: U.V.S. II—A.D.O. III; Series III—R.V.G II. Afdeeling III, promotie 2e klasse: P.E.C. A.Z.C. Afdeeling IV, Ie klasse: LongaRoer- mond; EindhovenWilhelmina. Afdeeling V, promotie 2e klasse: M.S.G. W.V.V. Om den N.V.B.-beker ,2e ronde: Schoon hovenL.F.C. Van Overal. Het programma voor morgen is natuurlijk van zeer bescheiden omvang in verband met den interland-wedstrijd te Amsterdam. Her, tournooi om het kampioenschap van Nederland, brengt de ontmoeting tusschen Valocitas en Willem II, en al zal ook nu menigeen geneigd zpn een zege dei- tri colores te voorspellen, meenen wij toch te moeten wijzen op het groote succes der Groningers tegen Blauw Wit, hetgeen on getwijfeld een prikkel zal zijn om zich morgen meer dan ooit in te spannen. Heel groot zal het krachtsverschil ongetwijfeld dan ook niet zijn.' Voor de promotie 2de klasse achten wij D.H.C. in staat om op eigen grond te win nen van Fortnna en aldus de leiding te ner...' in dezen belangwekkenden driekamp. Voor de promotie 3de klasse speelt :r- wede thuis tegen D.GL., dat hierbij zeer waarschijnlijk aan het langste eind ral trekken. In het Oosten wint P.E.C. van A.Z.C., zooda' de ontmoeting Ensched. BoysP.E. C. op 13 April de beslissing kan brengen. Het Zuiden brengt nog een tweetal com petitie-wedstrijden, die vermoedelijk Lo3iis- send zullen zijn voor de bezetting der laat ste plaats, terwijl in het Noorden W.V.V. voor haar eerste-klasse-leven gaat vech ten tegenM.S.C. Tenslotte vermeld het programma eeni ge wedstrijden voor de tweede ronde van den N.V.B.-beker. plaats te behouden. Immers als L. M. C. deze match wint kunnen Alphia n, L. M. G I en L. Boye I een gelijk aantal punten behalen en beslissingswedstrijden noodza kelijk worden De Lissenaren hebben al en kele weken verlangend naar dien wedstrijd uitgezien en zijn, ondanks de reeks flinke Alphia overwinningen in den laatsten lijd, vast van plan de Alphianen met een neder laag naar huis te sturen. Dat de L. M. C.'ers flink partij zullen geven betwijfelen wij geen moment, doch de overwinning zien wij toch eerder aan den anderen kant. waarna de wedstrijd Alphia IIL. Boys I de beslissing zou moeten brengen. Alphen III komt bij V. 0. G.I op bezoek en zal wel weer met leege handen naar Alphen terug keeren. De tweede klasse brengt Lugdunum III A. S. C IV en een vcrdeeling der puntjes? R. C. L. II kan ook nu van U. V. S IV win nen. In de derde klasse trekt L M. C II naar Alphia IV en kan vandaar beide puntjes mee brengen. V. O G 11Alphen IV is een wedstrijd, waaraan weer iets vast zit De winnaar zal namelijk vermoedelijk de eere plaats in deze afdeeling bezetten. Wij geloo ven dat V 0. G. nog de beste kansen heelt, al is oppassen de boodschap. U. V. S. V speelt in de 4e klasse tegen L. F. C. V, tegen wien zij slechts gelijk be hoeft te spelen om als eerste kampioen in de L. V. B te worden begroet. L. F. C. VILugdunum V zal in hel voor deel van groen wit uitvallen, terwijl A. S. C. VL. Boys III een overwinning brengl aan rood-zwart. BESTUURSVERGADERING L. V. B. In de gehouden bestuursvergadering van de L. V B. werden de volgende besluiten ge nomen: Een L F. C. speler werd voorloopig ge schorst, evenals een Alphen speler. Beiden wegens ongepast optreden tijdens een wed strijd. Na de herhaaldelijk voorgekomen onaan genaamheden op het Alphen-terrein, kon het L. V. B. bestuur het niet langer op zijn ver antwoording nemen daar te laten spelen en besloot dal de nog te spelen wedstrijden op het Alphen terrein voor de competitie en L V. B. beker zullen plaats linden op door hel L. V. B. bestuur aan te wijzen terreinen. De wedstrijd Fides Pacta I—S. L F. I is ongeldig verklaard. Bij de L. V. B. bekerwedstrijden zullen netto recettes door de ontvangende en be zoekende vereeniging samen gedeeld, even- tueele kosten samen gedragen worden, even als dit geschiedt bij de bekerwedstrijden van den K. N. V. B. Programma voor morgen. LEIDSCHE VOETBALBOND L. V. B.-beker (2de ronde): Alphen 2 Lugdunum 2. 2 uur; L. F. C 3D. W. S. 1, 2 uur; R. C. L. 1U. V. S. 2, 2 uur. Ie Klasse: L. M. C. 1Alphia 2. 2 uur; V. O. G 1Alphen 3. 1 uur. 2e Klasse- Lugdunum 3A S. C. 4, 2 uur;; R. C. L. 2—U. V S. i, IVh uur. 3e Klasse: Alphia iL. M. C. 2. 2 uur; V O. G 2Alphen 4, 11 uur. 4e Klasse: U. V. S.5L. F. C. 5, 11 uur; L. F. G. 6Lugdunum 5, 11 uur; A. S. C. 5 L. Boys 3, li uur Overzicht. In de eerste klasse trekt Alphia II naar L. M C. I om daar den strijd aan te binden tegen een elftal dat juist dezen wedstrijd moet winnen om nog een kans op de eere KORFBAL. Programma voor morgen. NEDERLANDSOHE KORFBAL-BOND. Kampioenschap van Nederland. D.O.S. Het Zuiden. West I Noord: D.D.V.Hercules. Oost I B: RigtersbleekO. Zwart; 0. ClubjeA.K.C. Noord I: FrisoWordt Kwiek; N'ic Voorwaarts.' Weet II A: D.V.D.—Z.K.V. West II B: Eendracht—SportiefHaar lemW.kw. 2. Weet H C: D.K.C.-O.S.C.R.Deetos 2 Ready. West III F: O. Eibernest 2—Vitesse 2. Kampioenschap 3e klasse Zuid-Holla id GymnasiastenSperwers (onz- terrein). Zilveren korf: OlympiaWeeter kwartier. Buiten de competitie: Fluks-wedstrjjden (aanvang 10 uur). Overzicht. In Enschedé zal morgen de eerste wed- s-triji om het kampioenschap van Neder land plaats vinden. Het systeem dezer wed strijden is gewijzigd. De beide westelijks afdeeling. kampioenen spelen eerst ieder 2 wedstrijden, resp. tegen de kampioenen van Oost en Noord, daarna 6pe'.en de win naars dier ontmoetingen twee eindwedstrjj"- den om den kampioenstitel. Het Zuiden heeft in vorige kampioens- competitie's, als we ons wél herinneren. nooit van den Ooatelijken kampioen kun. nen winnen. De Rotterdammers hebben ech ter de laatste weken zoo'n goede pers, zij zijn door verschillende critici zéé bewie rookt, dat zij het die heeren toch zeker niet zullen aandoen om nu in Enschedé wederom échec te lijden. Dat zon voor diverse partijen hoogst onplezierig zijn. Laten we de mogelijkheid van een dar- gelijke onaangename verrassing terzijde later., en veronderstellen dat Het Zuiden zijn eensten kampioenswedstrijd behoorlijk zal winnen. In verschillende eerste-klasse atdeelingen heeft men nog een achterstand. Die wordt nu weggewerkt en we zijn wel benieuwd hoe Wordt Kwiek het morgen in Leeu warden zal doen. of de club uit Jubbega nu meteen ook het kampioenschap van Fries land, dat slechts officieus bestaat!, zal in pakken. En dan slaat in de 2e klassen B. en C de beslissing voor de deur. De wedstrijden Eendracht—Sportief en D.K.C.O.S.C.K. sgr in dat verband van veel belang. Nu de meeste afdeelingskampioenen der 3e klasse in deze provincie bekend zijn, kan ook de halve competitie om het prov. kampioenschap beginnen. De Gymnasiasten komen in het geweer tegen de Sperwers en wellicht zullen de classici het van deze strijdvaardige vogels winnen. In Bussnm vindt een interessante ont moeting voor de 3e ronde van den Zilve ren Korf plaats. Olympia krijgt gelegen heid reranche te nemen op "Westerkwavtier en zich daarmede een plaats in den hal ven eindstrijd te veroveren. FLUKS-WEDSTRIJDEN. Haar gewoonte getrouw organiseert Fluks haar jaarlijksche wedstrijden op den eersten April-Zondag. Zoo staan deze wed strijden dus ook nu weer op het program ma Dat programma hebben wjj reeds eer der bekend gemaakt. Men heeft daaruit kunnen zien, dat er een aantal aardige en spannende wedstrijden te verwachten zijn. Het Ï3 jammer dat Deetos niet kon uitkomen, doch wellicht toont H.K.V. zich een waar dig plaatsvervangster der Dordtsche club. F.uks moet den wisselprijs verdedigen, en zij zal zich daar wel beter weten door te slaan dan zjj deed in de competitie. D.T.V. en Vitesse zullen niet volledig zijn, maar dat behoeft den Amsterdammers geen be zwaar op te leveren, of misschien we9t Ter Poorten zijn volgelingen wel op het pad der overwinning te voeren. Dat alles kan 't tot een aardigen en aantrekkeliiken dag maken. Wenschen wij dat de organisa toren in hun verwachtingen niet bedrogen uitkomen Men zJJ er aan herinnerd, dat de wed strijder op het terrein aan den Zoeter- woudechem Singel plaats vinden. 186 52 13 3.62 200 52 20 3.84 160 36 27 4.44 200 36 38 5.66 BILJARTEN. LEIDSCHE BILTARTBOND. De uitslag KI. Rustoord—D.O.S. I vodr de le klasse L. B. B. luidt: put. brt. h.s. gem. ,T. C. v. d. Berg (D.O.S.) 116 21 23 5.62 J. v. d. Hulst (KI. R.) 200 21 49 9.52 A. Verstraaten Jac. J. v. d. Meer Th. Roest G. Rietbroek H. Slewe 200 61 23 3.27 P. v. Ruiten 191 60 21 8.18 KI. Rustoord 3 gew. partijen. D. O. S. 1 gewonnen partij. Door dezen uitslag heeft KL Rustoord het kampioenschap behaald van de le klasse L. B. B. De uitslag A.D.O. IFlora voor de le klasse L.B.B. luidt: pnt. brt. h a gem. H. v. d. Voort (Flora) 200 31 18 6.45 C. de Jong, res. (A.D.O.) 72 30 15 2.40 L. v. d. Berg 200 27 31 7.41 R, A. A. Bijleveld 162 26 21 6.23 („Ueber den Tod hinans"). Roman van ANNY VON PANHUYS. Uit het Duitsch door W. H. C. BOULLAARD, (Nadruk verboden.) 38) Mevrouw Berner was blij. dat Else niet terugkwam op hetgeen zij zooeven zoo onbo- kookt er uitgeflapt had, want zij zeil ge loofde ook niet sterk meer aan haar verden king. Het verhaal van Maurer reet zooveel uiteen van wat zij zoo mooi had in elkaar geknutseld. Had ze maar het geringste ver moeden waarom de overledene op zoo'n heimelijke wijze het geld van de bank had genomen! Een beetje zonderling en geslo ten was hij eigenlijk reeds dadelijk na het hofbal gefeest, vond zij en verklaarde dit nan haar dochter. Het meisje was dit met haar eens en bei den maakten elkaar nu op verschillende kleinigheden opmerkzaam, die haar in den laatsten tijd bij den overledene waren opge vallen. „Het allermerkwaardigste was wel" meen de Else, „dat vader, die trots zijn langdurig sukkelen vroeger nooit over sterven sprak, in den laatsten tijd dikwijls aan den dood dacht en daarover sprak." Voordat mevrouw Berner nog haar mee ning over deze opmerking kon uitspreken, diende Maurer den bankdirecteur aan, die San de dames echter slechts kwam berich ten wat zij reeds wisten, namelijk dat ook de advocaat in de verste verte niet wist waar het geld kon zijn. „Toen ik den advocaat tenslotte nog over de waarnemingen van uw huisknecht sprak", zei Pohl. zich rechtstreeks tot me vrouw Berner wendend, „wilde het mij toe schijnen, dat hij eerst lichtelijk verbaasd was en toen met moeite een glimlach onder drukte. „Die glimlach zal wel heelemaal niet in verband slaan met hetgeen u hem hebt medegedeeld" antwoordde mevrouw hoofd schuddend. „Wist hij iels of ware hem later iets ingevallen, dat voor ons van belang was, dan zou hij geen oogenblik getalmd hebben dit te zeggen. „Dan zal ik me vergist hebben", meende Pohl. peinzend voor zich heen kijkend. Maar de bankdirecteur had zich niet ver- gist. Op hetzelfde oogenblik. dat Sern van Pobl het verhaal, dat Maurer had gedaan, vernam, schoot hem als een bliksemstraal de herinnering te binnen aan het door dan overledene bij hem gedeponeerde verzegelde couvert, methet opschrift „Mijn taaist» wensch" Daarin moest de oplossing van het raadsel te vinden zijn en het was hem alsof hij de wooTden van den professor nog hoor de- ..Het bestaan van mijn laatsten wensrii mag niet vermeld worden, ook niet indien er veel is dat u of mijn gezin na de opening van mijn testament bij de daarop volgende regeling der nalatenschap vreemd en onbe grijpelijk moet toeschijnen Hij hoopte, dat de dames nu maar spoed g haar rechten op het portret van den over ledene in het schilderijmuseum zouden doen gelden want anders zou de oplossing van het raadsel nog zes lange maanden op zich laten wachten. Een beetje nieuwsgierig was de advocaat nu toch wel geworden, maar Diet meer dan strookte met zijn ambt en waardigheid Mevrouw Berner had Pohl verzocht bij haar te blijven middageten, welke uitnoodi- ging hij volgaarne aannam, aangezien hij het een genot vond zoo lang mogelijk bij de vrouw, die hij in stille liefhad, te verwijlen Ja, hij voelde bijna een soort dankbaarheid jegens den overleden jeugdvriend, die hem door zijn laatste, voor iedereen onbegrijpe lijke handelwijze als het ware de gelegen heid had gegeven nader in contact te komen met de mooie, vereerde Magda. Meer en meer begon hij te beseffen, dat zij de vrouw was, met wie hij zijn verderen levensweg zou vervolgen. Magda Berner hechtte aan uiterlijkheden, had behoefte aan schittering om zich heen en hield van een leven van genietingen Hij kon haar een beslaan van meer weelde verschaffen, dan de overledene ooit had vermogen te doen Voor zichzelf had hij nooit veel noodig gehad, voor haar echter zou hij. wanneer zij bereid was zijn naam le dragen, het geld met handen vol willen weggooien Hij bezat genoeg en verdiende veel. Bontgekleurde droomen vlogen als lichtende tropische vo gels om hem heen en terwijl hij in het salon van de villa in de Alleestraat met moeder en dochter den tijd tot het middageten waar bij ook Zemikow werd verwacht door bracht ontwierp hij toek -nstplannen en als zijn oogen zich naar mevrouw Berner richt ten. schitterden die met een jeugdig vuur. ..Moeder", zei plotseling Else „wij moeten vaders portret van het museum terug vragen.' Mevrouw Berner legde Pohl uit wat Else hiermee bedoelde en zei toen tot haar doch ter, dat dit geen haast had; van meer be lang was het in die geheimzinnige geldkwes tie klaarheid te brengen. „Maar moeder, het eene heeft toch niets met het andere te maken", antwoordde Else verbaasd en ook wat gekrenkt. „Zeker hebben die twee zaken met elkaar te maken", was het oordeel der moeder. „Eerst moeten wij zekerheid hebben, dat je vader niets gedaan heeft, dat ons misschieo later aanleiding zou geven door den aanblik van het portret onaangenaam te worden ge troffen." „Moeder, wat zegt u nu!" Het klonk als een kreet van ontzetting. Mevrouw Berner haaide de schouders op. „Hoe ook. ik wil het portret niet zien, voor dat alles is opgehelderd." „Maar vader heeft mij dikwijls verklaard, hofceel hem er aan gelegen lag, dat het weer in onze handen kwam". Als een dringende eisch klonken haar woorden. Wederom haalde haar moeder de schou ders op „Wij zullen zienv.oorloopig moe ten we afwachten of het verdwenen geld wordt teruggevonden." „Daarvan zult u toch niet de terugvorde ring van hel portret uit het museum afhan kelijk maken?" Bijna lettergreep na letter greep sprak zij den zin. Mevrouw Berner knikte. „Jawel I Blijft het geld onvindbaar, dan zou ik liever niet het portret van den man zien die zoo slecht voor ons heeft gezorgd Hard en als het ware geen tegenspraak duldend klonk het. Else rilde, alsof een ijzige kou langs haar streek, maar zij zweeg niet ze kon en mocht niet zwijgen „Sta mij dan toe. dat ik hel portret voor mij zelf opeisch" sprak ze met trillende stem. „ik zal hel in mijn eigen ka mer ophangen en u behoeft het nooit te zien, als u er niet naar verlangt." „Ik zal je dat niet beletten", mevrouw Berner bekeek met belangstelling haar handen. „Dank n." Met moeite beheerschle Else haar opwinding over de natuur vaD haar moeder, „ik zal onmiddellijk het noodige ui het werk stellen Vermoedelijk zal ik het portret wel zonder veel omslag krijgen, want feitelijk is het nog geen eigendom van het museum Vandaag is hel eerst de dag, waarop vader zijn ambt vijf en twintig jaar zou hebben vervu'd. maar daar hij dien dag niet meer beleefde zij brak af, ontroe ring overmeesterde haar weer. Hef was een oogenblik stil in de kamer: men hoorde slechts hel likken van de klok en het melancolieke zoemen van een vlieg, die nog niet scheen te begrijpen, dat de zo mer voorbij was Pohl was de eerste, die het pijnlijke stil zwijgen dat zich als een hooge muur tus schen de drie menschen had verheven, ver brak. „Mevrouw, indien u een9 geheel afstand deed van het portret ten gunste van uw dochter: zij neemt het dan mee in haar jonge huwelijk." Met een blik vol innige dankbaarheid keek Else den bankdirecteur aan: .Och ja, moeder als u dat eens deedt" riep ze leven dig uit „Wel. waarom niet Else, hoewel het. naar mijn meening. voor het portret het beste ware als het bleef waar het is „Neen. neen", riep bel meisje verschrikt. Er werd aan de huisdeur gebeld. (Werft vervolgd.}

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 13