71ste Jaargane LE1DSCH DAGBLAD, Vrijdag 4 April 1930 No. 21489 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd gijn. Voot alle andere advertentiën 35 Cts per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokoeten. yo.is „0.18 Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. AFSLUITING ZOETERWOUDSCHE WEG I VOOR DOORGAAND RIJ VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen hierbij ter algemeene kennis, dat in verband met het maken van een brug in den Zoeterwoudschen weg, deze weg van 7 tot en met 19 April eik. voor het door gaand rijverkeer met voertuigen zal zijn aigesloten en dat bedoeld verkeer zal wor den omgeleid over den weg langs het Rijn- Sdhiekanaal (Kanaalweg). A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. iLeiden, 4 April 1930. 7163 LEIDSCHE KUNSTVEREIENIGING. Dr. Gregor Krause. een Duitsciher van origine, diende van 1912 tot 1914 als offi cier van gezondheid in het Ned.-Indische leger op het eiland Bali. Hij was een be minnaar van de nog ongerepte schoonheid van land en volk van dit sprookjes-eiland en wist die schoonheid vast te leggen met meesterhand! op ongeveer 4000 foto grafische platen. Het landschap met zijn hergen, oerwoud, rijstvelden en rotskust, het volksleven in de dorpen en op de akkers, de dansen en tempelfeesten, de processies en lijkverbrandingen, de schoonheid der tempels, dit alles bracht Krause, vaak on der de grootste moeilijkheden, in beeld Er bestaat op de wereld geen betere en schoo- nere verzameling van fotografische beelden uit In'daë. Zij is gemeengoed geworden door de publicaties van het Folwang-Verlag te Hagen (Westphalen). Toen dr. Krause eenigen lijd geleden op nieuw van Nederland uit vertrok, ver trouwde hij de collectie lichtbeelden naar de foto's gemaakt, toe aan een vriend, de heer Frans ter Gast in den Haag, door wiens be middeling de Leidsche Kunstvereeniging thans in staat is, de schoonste dezer beel den te projecteeren, waarbij onze stadgenoot dr. P. Endt een causerie zal houden. De projectie zai geschieden Zaterdag 5 April a.s., des avonds acht uur in hotel „Den Burcht" Wij verwijzen verder naar de ad vertentie in dit nummer. JAARVERGADERING DER WONINGBOUWVEREENIGING „DE TUINSTAD WIJK" Gisteravond hield bovenstaande woning- bouwvereeniging haar jaarlijksche vergade ring in het Nutsgebouw aan de Steenschuur. De voorzitter, de heer J. de Jong, opende de tamelijk goed bezochte vergadering met een welkomstwoord en riep de medewerking van allen in om tot een vlotte afwerking der agenda Ie komen. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden be houdens enkele opmerkingen goedgekeurd. Duidelijk bleek de ontstemming en teleur stelling der leden nu bekend word, dat de door B. en W. in uitzicht gestelde huurver- laging voor de woningen van plan I, nog steeds op zich laat wachten. Opgemerkt werd hoe drukkend de huren van deze wo ningen zijn. De gevallen zijn niet zeldzaam, dat leden. 1/5. ja 1/4 van hun inkomen aan huur moeten afstaan. Verwondering werd ook uitgesproken over het feit, dat het badhuis tot welks bouw in 1920 reeds is besloten, er nog sleeds niet is Vooral klemt dit nu het zuidelijk stadsdeel van onze gemeente zich zoo sterk uitbreidt. Besloten werd. dat het bestuur bij autori teiten op spoedige afdoening van deze noo- dige en nuttige zaken zal aandringen. De aftredende bestuursleden J. de Jong, B. W. Molijn, B. Wijland en G. van Zanten wer den met groote meerderheid van stemmen herkozen In de plaats van den heer H. A. van der Wulp, die de vereeniging verliet, werd de heer H. Harmsen gekozen. In de plaats van de heeren P. Thijs en L. H. Jan sen, die zich als leden van den Raad van Commisarissen niet herkiesbaar hadden ge steld, werden de heeren W. Roman en M. Galjaard gekozen. Nu het opdragen van de dagelijksche voorkomende werkzaamheden aan een vasten werkkracht tot zulke goede resultaten heeft geleid, vereenigde de verga dering zich gaarne met het bestuursvoorstel om de tijdelijke aanstelling der werkkracht te veranderen in een vaste Nog werd besloten den leden, die in 1929 de vereeniging verlieten en hun financiêele verplichtingen zijn nagekomen, de gestortte aandeelgelden terug te betalen. Hierna werd de vergadering gesloten. EEN DRIEVOUDIG JUBILEUM. Maandag a.s. zullen de heeren H. W. Brakel, J. A. Riebeek en A. Teljeur den dag herdenken, waarop zij onafgebroken 25 jaar als kleermakers in dienst zijn bij de Faam's klcedingmagazijnon alhier. LUSTRUMWEEK L. S. G. Optocht door de stad. In de gisteravond gehouden corpsver ga. dering is op voorstel der Lustrum-conunis- sie besloten den optocht door de stad van de deelnemers aan het Lustrumspel „Da Vliegende Hollander", niet te houden op Donderdagavond 26 Juni, zooals aanvan kelijk was bepaald, doch op Woensdag 25 Juni, des middags te 2 uur. De optocht zal bestaan uit de volgende vjjf groepen Groep I: Muziek te voet; De Holian- der; Bonifacius; TorenwachterThys en en kele getrouwen. Groep II: De matrozen met hun kapiteins. Groep III: Soldaten en officieren; Ed- waida; Hovelingen; Admiraal; Soldaten en officieren; Muziek te paard. Groep IV: Dorpelingen en Maskerspelers. Groep V: Wickingers en hun kapiteins. De riute zal waarschijnlijk ongeveer als volgt worden vastgesteld Opstelling en inscheping op de Beesten, markt, waarna de volgende route te wa ter gevolgd wordt: Oude Vest, Haven, Oude Rijn. Ontscheping op de Kaasmarkt van Ed- warda, hovelingen, dorpelingen eto. De matrozen, Wickingers etc. varen dan door den Ouden Rijn naar de Kolk bij de Hoogstraat. De ontscheepten begeven zich langs Hooglandsche Kerkgracht, Koren beurs, Vischmarkt naar het Waaghoofd, al waar zij zich opstellen. In de Kolk wordt dan een spiegelgevecht, vlootrevue of anderszins gegeven. Althan3 een schouwspel dat zonder repeteeren uit gevoerd kan worden. Na afloop stelt de stoet zich in boven aangegeven volgorde op. Gaat dan vervolgens langs: Vischm., Korenbeurssteeg, Breestraat, sociëteit Mi nerva (korte pauze), Rapenburg, Doezastr., Raamsteeg, Koorevaarstraat, Hoogewoerd, Kraayerstraat, Nieuwe Rijn, Hooigracht, Haarlemmerstraat; naar de Beestenmarkt, alwaar ontbinding plaats beeft De ouur van den optocht te land bedraagt onge. veer anderhalf uur. Het verdere gedeelte is, zoolang de aard der booten nog niet precies bekend is, nog niet nauwkeurig vast te stellen. Vermoedelijk zal de ontbinding tusschen vijf uur en halfzes plaats vinden. ft We kunnen niet anders dan deze wij- zag ing van harte toejuichen. Wanneer het inderdaad de bedoeling der lustrum-co mm. is en daaraan twijfelen we geen oogen- blik om de burgerij in de feestviering te laten deelen, dan ware een optocht op Donderdagavond een groote tactische fout geweest. De belangstelling zou stellig veel minder groot zijn geweest tijdens het etens uur dan Woensdagmiddag, terwijl we niet optimistisch genoeg gestemd zijn, om te veronderstellen, dat voor een optocht op Donderdag tusschen 6 en 8 uur 'de bur gerij haar medewerking zou verleenen door de straten, welke de optocht passeert-, te vergieren. Door de aangenomen wjjziging wordt het zwaartepunt der feestviering voor de Leid- sche bevolking aanzienlijk verplaatst in de richting van den optocht en het water feestspel en velen zullen zich nu dan ook moreel verplicht gevoelen door het uitste ken der vlaggen en het aanbrengen van versiering, de toenadering te toonen, waar toe de Lustrum-comm. de hand uitsteekt Moge het stadsbeeld tijdens de komen de lustrumweek in feestelijken kleurenrijk dom dat van twee decennia her evenaren! ALLIANCE FRANqAISE. Voor de aideeling Leiden van de Allian ce francais© sprak gisteravond madame Marie Gasquet over den Provengaaischen dichter Mistral. Zelf Provengaalsche, heeft zij der. dichter van nabij gekend. Zij heeft haar gc-hou: verteld van zijn jeugd, zijn dichterschap, van Provence, waar de zo merzon zoo fel kan branden, en zjj heeft dat gedaan op een wijze, die de geest drift wekte van alle aanwezigen. Hoe jam mer, dat zoo weinig 'eden waren opgeko men om deze laatste soirée bij te wonen. Eenige aanwezigen voelden ach gedrongen na de conférence madame Gasquet de hand te drukken en te danken voor hetgeen zij hadden gehoord. Een lid van het bestuur dankte madame Gasquet voor haar buitengewoon mooie le ring. Deze lering werd ook bpgewooad I door prof. Hauser uit Parijs. VERHUURDERSBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Afscheid van den Voorzitter Het bestuur van den Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken heeft gister avond in een buitengewone volledige be stuursvergadering afscheid genomen van den scheidenden voorzitter, den heer H. D. van Welzen. Nadat de nieuwe voorzitter, de heer J. Zitman in zijn openingswoord had herda-cht wat de heer Van Welzen in de achttien jaren, welke hij in het bestuur zitting heert gehad, voor den Bond is geweest, en wat hij gedurende het bestaan van de crises- wetfcen als lid van de Huurcommissie voor de belangen van de leden heeft gedaan, en nadat verschillende spiekers den heer Van Welzen dank hadden gebracht voor de wijze waarop hij als voorzitter den Bond heeft bestuurd, verkreeg het oudste lid van het Dag. Bestuur de heer J. van der Steen het woord, om namens den Bond den heer Van Welzen een souvenir* bé- staande in een goud horloge met gouden ketting aan te bieden. De heer Van Welzen daarna het woord nemende, verklaarde dat hij, nu door hem een Makelaarsbureau voor onroerende goe deren gevestigd is, gemeend heeft als voor zitter van den Bond te moeten aftreden. Het was hem een genoegen, nadat hij in een tijd van tweedracht in den Bond tot voorzitter -was benoemd, thans te mogen heengaan van een organisatie die in dö Maatschappij beteekenis heeft gekregen en zoowel voor verhuurders als voor huurdérs van woningen nuttig werk verricht. Gaarne accepteerde hij het geschenk, hetwelk hem steeds aan een aangename werkkring in zijn leven zal herinneren. Hierna sprak hij zijn vertrouwen in een gunstige toekomst voor den Bond uit. VEREEN. „HET KAAS MERK". Algemeene vergadering. Gisteren heeft de Vereeniging „Het Kaa9- •merk", inrichting tot het aanmaken van rijkskaasmerken, gevestigd alhier, te 's-Gra- venhage haar tiende jaarlijksche algemeene vergadering gehouden onder leiding van haar voorzitter, den heer G. Nobel. Vastgesteld werd het jaarverslag over 1929, waaraan het volgende is ontleend: Prof. dr. F. A. H. Schreinemakers, alhier werd bereid gevonden zich te belasten met de leiding van het wetenschappelijk onder zoek, welk onderzoek ten doel heeft alle factoren, welke bij de bereidingswijze der merken in het geding zijn, te leeren kennen en beheerschen, in het belang van een regel matige productie van uniforme merken. Van de Landwirtschaftskammer für die Provinz Schleswig-Holstein te Kiel kwam do vraag in. of de vereeniging bereid was de voor de in Sleeswijk-TIolstein in te voeren kaascontróle benoodigde merken te leveren. De vereeniging voelde voor zoodanige leve ranties weinig en ook de commissie van ■toezicht stond op het standpunt, dat het niet op den weg der vereeniging ligt om zich to bewegen in leveranties van merken aan andere landen. De geraadpleegde zuivel- organisaties (F, N. Z., V. v. Z. M. en Bond v. Kaasproducenten) deelden dit inzicht. Wel konden de commissie en de zuivelorganisa- ties zich er mede vereenigen, dat aan andere landen, onder bepaalde voorwaarden, inlich tingen werden verstrekt over de vervaardi ging van kaasmerken, zooals deze in het bedrijf der vereeniging plaats heeft. Tot de te stellen voorwaarden behoorde dan in de allereerste plaats, dat de landen, die inge licht werden, zich zoudeD verbinden om geen kaasmerken in omloop te brengen, welke tot verwarring met de Nederlandsche rijkskaasmerken aanleiding zouden kunnen geven. Op deze basis zijn met de Landwirt schaftskammer onderhandelingen gevoerd, waarbij de Kammer zich bereid heeft ver- laard, vorm en kleur der door haar te ver vaardigen en uit te geven merken, zoomede de kleur der op die merken aan te brengen contróleteekens, te onderwerpen aan de goedkeuring der vereeniging „Het Kaas- merk", zoodat het gevaar voor verwarring der Duitsche kaasmerken met de Neder landsche tot een minimum is teruggebracht. Een contract met de Kammer is echter nog niet tot stand gekomen In verband met de belangstelling, welke in het buitenland voor onze methode van het merken van kaas bleek te bestaan Cook uit I-Iongarije kwam bij de directie van den Landbouw een voorloopige aanvrage in), zijn maatregelen genomen ter bescherming van onze merken in verschillende landen. Daartoe zijn de merken nationaal en inter nationaal gedeponeerd en is bovendien ge bruik gemaakt van de be°cherming welke art. Bter van hei Unieverdrag van Parijs biedt De vereeniging „Het Kaasmerk" is, met instemming der zuivelorganisaties en daartoe gemachtig zoowel door hare leden, de kaascontrólestations, als door den minis ter van Binnenl. Zaken en Landbouw, als deposante der njksmerken opgetreden, onder voorwaarde dat zij van de rechten, welke haar uit de inschrijving der merken toe komen, geen ander gebruik maakt dan in het algemeen belang van de kaasprodu centen, ter beoordeeling van de regeering. De vereeniging volgt' ook overigens, wat inschrijving der merken, handhaving of op heffing der inschrijvingen betreft, uitslui tend de aanwijzingen van de regeering. In 1929 zijn aangemaakt 39.018.200 rijks kaasmerken (v. j. 34.538.900) en aan de stations afgeleverd 38.195.000 stuks (37.150.000), waarvan 21.700.000 aan het Kaascontrölestation Friesland, 9.155.000 aan 't Kaascontrölestation N.-Holland, 3.200.000 aan het Kaascontrölestation Zuid-Holland voor volvette kaas, 2.540.000 aan het Kaas contrölestation Zuid-HollandBrabant en 1.600 000 aan het Kaascontrölestation te Utrecht voor volvette kaas. Daarna werd behandeld de balans met de exploitatierekening over 1929, waarvan de eerste sluit met een eindcijfer van f. 500.633 en de laatste - met een batig saldo ad f. 53.923. Besloten werd, hiervan f. 29.190 te voegen bij het Machinefonds en f. 23.000 te storten in een te stichten Merkenfonds. Blijkens de begrooling voor 1930 ligt het in de bedoeling de prijzen der merken te verlagen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL'. Wijzigingen: Firma J. C. Schophuizen en Zoon, Nieuw- straat 10 en Hoogl. Kerkgracht 47, Leiden, fabriek, van jaloezieën, markiezen, zonne schermen, rolluiken, enz. Door uittreding van den vennoot: J. C. Schophuizen, (dd. 1 Januari 1930), is de vennootschap ondér firma ontbonden en wordt de zaak onder den zelfden naam voort gezet door den overgebleven vennoot: P. Schophuizen. als eenig eigenaar. Nieuwe procuratiehouder: J. C. Schophuizen, Leiden. Chemisch en Pharmaceutische fabriek v.h. F. G. A- Proot en Zn., Pieterskerkhof 14, Leiden. De gedelegeerd commissaris: Th. J. M. Meddens, is met ingang van 1 April 1930 be noemd tot commissaris, met recht van pro curatie. Nieuwe directeur: M. E. Nieuw- mever, Bloamendaal. Filmafdeeling van het Centraal Bureau der Katholieke Sociale Actie, Steenschuur 17, Leiden. Verhuur en exploitatie van films. Uittredende commissaris: Mr. E. J. M. H, Bolsius, Leiden, dd. Februari 1930. Opheffing W. S. VermeerKlools, Pieterskerkkoor- sleeg 24. Leiden, Manufacturenhandel. 2de DIETSCH ACADEMISCHE LEERGANG. Volgens de laatste opgave bedraagt het aantal deelnemers thans 55, waarvan 37 studenten uit Vlaanderen en 5 Zuid-Afri- kaansche studenten. De commissie verzoekt dringend allen, die huisvesting aan een of meer studenten uit Vlaanderen willen verleenen, daarvan zoo spoedig mogelijk mededeeling te willen doen aan den heer J. W. Smeets, Terwee- weg 78, Oegstgeest. De deelnemers komen Maandagavond 7 April aan en vertrekken Zaterdagoch» tend d. a. v. Bij de avondmaaltijden zijn de studenten slechts aanwezig op Dinsdag, Woensdag en Vrijdag. De Commissie hoopt op de volle mede werking van allen in deze teneinde de Leer gang geheel te kunnen doen slagen. HOOGHEEMRAADSCHAP VOOR RIJNLAND. Verkiezing van hoofdingelanden en hoofd ingeland-plaatsvervangers. Bij de gisteren gehouden verkiezing vau hoofdingelanden en hoofdingeland-plaats vervangers in het Hoogheemraadschap van Rijnland werd in het eerste district geko zen als hoofdingeland-plaatsvervanger de heer N. Zandbergen Wzn., te Oegstgeest; in het vierde district herkozen als hoofd ingeland de heer N. T. Geertsema en als plaatsvervanger de heer J. F. Gehrels, bei- deD te Haarlemmermeer; in het vijfde district herkozen als hoofdingeland de heer P. Ravestein te Aalsmeer; ter voorziening in de vacature van een plaatsvervanger werd geen volstrekte meerderheid behaald; de heer J. Verdegaal te Aalsmeer ve»ee- nigde de meeste stemmen op zicb. Voorts werd in het veertiende district gekozen als plaatsvervanger de heer C. van 't Schie te Warmond en in het vijf tiende district herkozen als hoofdingeland de heer W. J. Jochems, te Wassenaar en als plaatsvervanger gekozen dr. jhr. W. A. Beelaerts van Blokland te 's-Gravenhage. BINNENLAND. Mr. Verburgt over de stndie van prins Willem Hl aan Leiden's Hoogeschool (2de BltaJd). Actie van het Ned. Indonesisch Verbond voor de Rijkseenheids-gedaohte (Binnen land, 5de Blad). De Gemeenteraad van Rotterdam heeft het kali-contract goedgekeurd (Binnenland, 6de Blad). De viering van het 40-jarig bestaan van het corps marechaussee in Indiö (Uit Ned Oost-Indië, 6de Blad). Te Utrecht is de jaarvergadering gehou den van de groep Veilingvereenigingen in den Ned. Tninfaonwraad (Land- en Tuin bouw, 4de Bladi). De huldiging van Frederik van Reden (Kunst, 3de Bdad). BUITENLAND. De mijnwet door het Engelsohe Lagerhuis aangenomen (Buitenland, lete Blad). Mc Donald legt een verklaring af over Palestina (Buitenland, l£te Blad). De Duitsche regeering nog In gevaar? (Buitenland, 1ste Blad). De keizerin van Abessinifi is overleden. (Buitenland, 1ste Blad). Bij Kon. Besluit is op zijn verzoek de eerste luitenant mr. T. J. Naudin ten Gate van het 6de R.V.A. met ingang van 1 April j.l. eervol ontslagen uit den militairen dienst. Brusse's „Boefje" is een kasstuk, dat nog steeds trekt 1 Ook gisteren was er, in de Schouwburg een aandachtig luiste rend publiek. Het pakkende en realistische spel maakte diepen indruk. Speciaal noemen wij dat van Annie van Ees in. de hoofdrol, en W. SchwabWeiman als vrouw Grovers. Boefjes levensgeschiedenis heeft weer veler harten ontroerdI Men verzoekt ons mede te deelen, dat het ongeluk overkomen aan een slagers knecht van den heer W. Zandbergen aan den Morschweg, waarbij deze werd gebeten door een rat, tengevolge waarvan bloedver giftiging ontstond, niet is geschied ten huize van den patroon, doch bij den knecht te Alphen aan den Rijn. Het bestuur der Hulpvereeniging van den Geref. Zendingsfoond bericht ons, dat het voornemens is haar laatste Zendings samenkomst te houden op Donderdag 10 April in de Oosterkerk. 's avonds 8 uur. Dr. J. D. de Lind van Wijngaarden, voorz. van den Geref. Zendingsbond, geen onbe kende in Leiden, hoopt te spreken over den arbeid onder de Toradja's. Wij wekken gaarne tot bezoek op. Zi© de advertentie in ons Blad van Dinsdag a.s. Morgen zal in het wijkgebouw „Geloof, Hoop, Liefde". Langestraat 6769 een •tentoonstelling van zaag- en timmerwerk, cursus 192930 gehouden worden. Vooral de ouders der jongens zijp welkom. De tentoonstelling is geopend van 3.305 en van 7 3010 uur. Ouders der leerlingen hebben vrij entrée, anders is de toegang 2th ct. Gehoopt wordt op een flink bezoek. Gistermorgen is de 29-jarige timmer man Van der E., in de timmerfabriek van zijn broer in de Veetestraat met zijn rech terhand bekneld geraakt tusschen een z-g.n. wreelbank, tengevolge waarvan dit lichaaras- dee1 ernstig werd verwond. De E. H. D_ bracht den man ter verdere behandeling naar het Academisch Ziekenhuis. Het 13-jarig dochtertje van den heer H., wonende in de Pieter de la Courtstraat kwam gistermorgen te dicht bij een bran dend gastoestel, waardoor haar kleertjes vlam vatten. Luid schreeuwend holde het kind de straat op, waar de 42-jarige schoen maker F. van Rijnswou ijlings te hulp snelde en haar de brandende kleeren van het lichaam afrukte. Dank zij zijn kordaat optreden kwam het kind er met tamelijk ernstige brandwonden aan het rcchter- bovenbeen af. De E.H.D. vervoerde haar ter verdere behandeling naar hot Acade misch Ziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1