d FAIVRE ZIJN LAATSTE WENSCH 71*® Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 3 April 1930 Derde Blad No. 21488 BINNENLAND. DE KALI-VERSCHEPINGEN. HOOFDPIJN ZENUWPIJNEN RHEUMAT1EK INGEZONDEN. JUBILEUM D». PETERSEN TE BOSKOP. VRAGEN*"I*P!EK. INTREDE Ds. L G. BRUYN TE KATWIJK AAN ZEE. RECHTZAKEN. FAILLISSEMENTEN. FEUILLETON. DE KANS VOOR ROTTERDAM VERKEKEN. Te lang gewacht met de machtiging ▼an den Raad. De correspondent te Parijs van het „Vad." tfeint: ^De Sooiété Générale des Potasses d'Alsace mij zonder aarzeling en met groote openhartigheid haar lezing van de zaak: Reeds lang bestond bij ons de wensch uit volkomen zuiver commercieel© overwegin gen, een tweede verschepingshaven te heb ben; niet ter vervanging van, maar nAAst Antwerpen. Daarom werden het vorig jaar onderhandelingen met Rotterdam geopend over opslagplaatsen, die 150.000 ton pot- aschzouten zouden kunnen brengen. Te Ant werpen bestaat opslag gelegenheid voor 120.000 ton, terwijl onze jaaromzet vijfmaal meer bedraagt Op 14 Dec. 1929 waren we het van weerskanten eens geworden, maar van Nederlandsche zijde kon men niet tot definitieve onderteekening overgaan, zonder machtiging van den Gemeenteraad. Onze directeur-generaal merkte toen op. dat hij redelijkerwijze aan zijn goedkeuring moest verbinden, dat van Nederlandsche zijde deze machtiging binnen drie maanden af kwam. Weken verliepen en intussrhen lekte een en ander uit, zoodat België zich tot de Fransche regeering wendde Nu zijn de zou ten, die de Potasses d'Alsace verhandelt, voor drie kwart afkomstig uit de Staats-, z.g. Domaniale mijnen, en slechts voor een kwart van particuliere herkomst Onze maat schappij moet daarom de Fransche regee- Ting ter wille zijn, en de datura van 15 Maart verstreken zijnde, zonder ratificatie van Nederlandsche zijde, waren wij wel ge dwongen om de vrijheid te hernemen. Ware echter door Rotterdam voor 15 Maart geratificeerd, dan had de Fransche regeering moeten berusten in een van weers zijden geldig accoord en zouden de ministe- rieele verwijten aan ons adres, hoewel waarschijnlijk scherp, volkomen vruchteloos zijn geweest. Wat ons betreft, nooit hadden wij gedacht, dat aan die kwestie een poli tieke kant vastzat. DE RADIO-KWESTIE. Mr. Van der Denre aan het woord. Voor den microfoon van den Huizer- zender heeft gisteravond de voorzitter der Ned. Chr. Radio-Vereeniging, mr. A. v. d. Deure, te Bennekom, zijn gewone bestuurs- mededeelingen gedaan. De heer v. d. Deure heeft daarbij o.a. besproken het gisteravond gepubliceerde bericht van het nieuwe advies van den Radioraad in zake de verdeeling van den zendstijd. Nadat spr. het geheele bericht had voorgelezen, gaf hij daarop het volgende commentaar: Wij zullen op speciaal verzoek vaD den minister van Waterstaat dit bericht niet bespreken. Klaarblijkelijk is het echter onjuist, zooals de redactie zelf al opmerkt. Wil de Radioraad de 5 pCt., welke voor de kleinere omroepen is gereserveerd, geheel aan de V.P R.O. afstaan, wier zendtijd dan plotseling met 60 pCt. zou worden uitge breid, en van vijf op acht uur per weefc zou worden gebracht, dan zal voor andere bijzondere omroepen wij denken aan de politie-radio-omroep, het onderwijs voor de schippers van de binnenvaart, de liberale omroep, de vrijdenker9omroep en al de or ganisaties, welke nog zullen ontstaan, op andere wijze zendtijd ter beschikking moe ten worden gesteld. Het orgaan van de V.A.R.A. meldt, dat Op Zondag 13 April het demonstratief con gres van de V.A.R.A. in zijn geheel zal worden uitgezonden. De V.A.R.A. zélf be schikt over den tijd 's morgens van 1012. teawijl op grond van de desbetreffende re geling omtrent „hoogtijdagen" (gemaakt om te zorgen, dat de V.A.R.A. belangrijke gebeurtenissen in de arbeidersbeweging, die buiten haar vastgestelde wekelijksche zend uren vallen, kan uitzenden), de tijd van 12—5 van de A.V.R.O. is opgevraagd. COMMANDO VRIJWILLIGE LANDSTORM. Op te dragen aan reserve-officieren. Naar wij vernemen. ligt het in de bedoe ling het commando van de afdeelmgen en verbanden van den bijzonderen vrijwilligen landstorm op te dragen aan reserve-officie ren, die biervoor een toelage zullen ont vangen. ..Hbld." DE NIEUWE GOUVERNEUR VAN CURACAO. De rechte man. Dat Z. Exc. Van Slobbe, de nieuwe gou verneur van Curacao, een militair is van ie eerste soort, blijkt wel uit het volgende, dat van particuliere zijde aan het „Ctr." wordt meegedeeld. Gouverneur Van Slobbe is op 19 Februari j.l. op Curacao aangekomen. Direct werd hem al gevraagd, of hij het fort niet eens inspecteeren wilde. Z. Exc. antwoordde, dat de tijd daartoe hem voor eerst wel ontbre ken zou. 's Nachts om twee uur, vertoonde Z. Exc. zich echter in kolonelsuniform aan het oog van den verbaasden schildwacht en zijn consigne was: „Kiezen op mekaar". Op zijn eentje inspecteerde hij vervolgens het ge heele fort. Naar men beweert, heeft hij daar heel rare toestanden aangetroffen, zooals schildwachten die den slaap des rechtvaar digen sliepen, enz. Enkele weken geleden vervoegde zich bij een militairen wachtpost ongeveer twee uur loopen van Willemstad af een in tropen- costuum gekleed heer. die zich bekend maakte als de gouverneur. Dat het hier ook niet „all right" was, bleek wel uit het feit, dat van de drie militairen die de wacht moesten houden, er twee rustig op één oor lagen. EEN RADIO-TIJDSCHRIFT IN BRAILLE-SCHRIFT. Tusschen K.R.O., de N.C.R.V. en de V.A.R.A. zijn besprekingen gevoerd, welke ten doel hebben binnen niet al te langen tijd in Nederland ten gerieve der blinden een radio-tijdschrift in braille-schrift te doen verschijnen Dit blad zou wekelijks het licht zien en per kwartaal het bedrag van f. 1.50 niet overschrijden. Mocht op de uitgave een tekort ontstaan, dan zal dit door de drie genoemde omroep verenigingen worden bijgepast. Wanneer voor geheel Nederland 250 aan vragen op dit tijdschrift zijn binnengeko men, dan zal de uitgave kunnen geschieden. HERZIENING DER CURATEELE Bij Kon. besluit is bepaald, dat de wet van 12 December 1929 (St.bL no. 528), tot herziening van de bepalingen omtrent cura- teele, bepaaldelijk met hel oog op drank zuchtigen, in werking treedt met ingang van 1 Mei a.s. VERSPREIDE BERICHTEN. De Koningin en de Prinses zullen op 8 April a.s het landhuis Den Ruygenhoek te Scheveningen betrekken. De Koninklijk? Familie heeft het voornemen begin Mei haar verblijf op het Loo le vestigen. De heer D B Michon, te 's-Graven- hage is benoemd verklaard tot lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Bij Kon. besl. is, met ingang van 1 Mei aan J. van der Meulen, directeur van het huis van bewaring, te Dordrecht, en, met ingang van 1 Juni 1930, aan N. (I Schuurman, directeur van het huis van be waring te Zutphen, eervol ontslag verleend wegens voorgenomen benoeming in eene hoogere functie bij hetzelfde dienstvak; is, met ingang van 1 Mei 1930. benoemd tot directeur van het huis van bewaring te 's-Gravenhage M Hoekma, adjunct-directeur bij de strafgevangenis te Amsterdam. Bij Kon. besl. is aan .T. Blok. op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1930, éervol ontslag verleend uit zijne betrekking van commissaris van politie te Culemborg. In den ouderdom van slechts 39 jaar is plotseling overleden de heer' A. Wagenaar Azn., sedert 1921 burgemeester der gemeente Workum. De heer Wagenaar werd 8 Augustus 1891 te Nieuwwolda geboren, was langen tijd werkzaam als leider van den vreemdelingen dienst te Delfzijl en werd 1 Juli 1921 be noemd tol burgemeester van Workum. Bij Kon. besl is benoemd tot substi tuut-officier van justitie bij de arrondisse mentsrechtbank te Rotterdam mr. N. S. Hoekstra, thans ambt van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten te 's-Gra venhage. Delft, Alphen en Woerden, ter standplaats 's-Gravenhage. RECLAME. een oogenblikkelijk geneesmiddel is voor KOORTS OF GRIEP Onschadelijk voor hel organisme 9719 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven AAN DE OUDERS VAN BUITENSCHOOL-KINDEREN. Reeds meer dan 350 Leidsche kinderen bebben korteren of langeren tijd in de Bui tenschool tc Katwijk doorgebracht en ver moedelijk zullen heel wat ouders met dank baarheid die school gedenken. Welnu, het bestuur komt nu een beroep op die dank baarheid doen. Dinsdag 15 April a.s. zal een voorstelling in den Schouwburg worden gegeven door 't bekende liefhebberij-tooneel uit Schiedam „Utile Dulci". Gespeeld zal worden „De Zonderlinge Bruidegom" De opbrengst zal aan de Buitenschool ten goede komen. Wie uwer wil medehelpen om de lijsten te laten rondgaan, geve zijn adres op aan ondergetekende. De schouwburg moet vol. Namens het bestuur. Dr. M. D. HORST. Terweepark 5. Groottche huldiging door de Ger. Gemeente. Gisteravond had in de Ned. Herv Kerk, in verband met verbouwing van de Geref. Kerk. de huldiging plaats van ds. Tj. Peter sen, die den dag herdacht, waarop hij 25 jaar geleden te Oosterzee in het predikambt werd bevestigd. Het kerkgebouw was voor deze gelegen heid kwistig met palmen en bloemen ver sierd, terwijl de wanden met tapijten waren behangen. Precies te 71h uur was de kerk geheel gevuld, waarna de jubilaris en zijn gez;n onder het zingen van Ps. 84: 3 naar hun zitplaatsen werden geleid Daarna nam de heer C. v. Veen, als voorzitter van het regf- lingscomité het woord, hij heette alle aan wezigen hartelijk welkom en richtte zich daarna in een gevoelvolle rede tot den jubi laris. Na het zingen van Ps 150: 4 werd het woord gevoerd door den heer J. Loef na mens den kerkeraad, waarna door den heer v. Veen, namens de Geref. gemeente den jubilaris een geschenk, bestaande uit een groot eiken schrijfbureau en een bedrag onder enveloppe aanbood. Voorts werd door den heer .T. Turkenburg, namens alle catechisanten de dominee toe gesproken en wederom een geschenk, be staande uit een bureaustoel, één geheel vor mend met het schrijfbureau, aangeboden. De heer P Jongejan. als afgevaardigde van de Jongelings- en Meisjesvereen. voer de daarna het woord, welke rede vergezeld ging van een cadeau, met name een salon- schemerlamp. Na deze redevoeringen werden door de zangvereeniging „Sursum Corda" eenige liederen gezongen. Vervolgens werd gesproken door ds. .T. v. d Waard van Rijnsburg. namens de classis Leiden; alsmede door de afgevaardigden van de Geref. kerken le Anjum. Wolvegn. Winsum, Purmerend, Hazerswoude en Wad- dinxveen. Na het zingen van Ps. 75: 1 en 4 spTak de burgemeester, namens het dagelijksch be stuur der gemeente den jubilaris toe. waar na tot slot ds. P. Glas, predikant der Ne^. Herv Kerk. namens het bestuur der Neder!. Bijbelgenootschap sprak. Tenslotte dankte de jubilaris voor de vele bewijzen van sympathie hem betoond, spr. schetste dezen avond als een onvergetelijke gebeurtenis in zijn leven. Hel was dan ook den predikant aan l'e zien dat hij door dezen avond ten zeerste getroffen was. De heer C. v. Veen. als leider van dezen avond sloot de bijeenkomst, waarna d3. Broekslra voorging in dankgebed. J. B. t e L. Aan het verweerde is niets te doen. J. V. Probeert u een9 muizentarwe. bij drogisten te verkrijgen. K. te L. Wend u tot de vereeniging Oost en West. o A.s. Zondag zal. zooals wij reeds meldden, ds. L. G. Bruyn, zijn intrede doen in de Ned. Herv. Kerk alhier. De belangstelling op dien belangrijken dag zal ongetwijfeld enorm zijn ONDERHOUDSPLICHT. De Hooge Raad had een zaak, waarin door den kantonrechter van Gouda vonnis was gewezen, doch waartegen de verdachte cassatie had aangeteekend, verwezen naar de rechtbank te Rotterdam. De 54-jarige handelaar, H R te Wad- dinxveen had een klein stuk land liggen in den Ooslpolder van Schieland. Dit land lag aan een wetering en volgens de keur van den polder moest R. zorgen, dat de wetering op een diepte bleef van 1.25 M. Dit was door hem nagelaten. Hij meende dat hem dien plicht niet kon worden opgelegd. Bij de be handeling van het kantongerecht was ver dachte door een advocaat bijgestaan, maar in het arrest van den Hoogen Raad waren alle door dezen raadsman opgeworpen ver weermiddelen stuk voor stuk verworpen De voorzitter van den polder, de heer J G. Herfst, had voor het kantongerecht ver klaard. niet te weten of verdachte ingeland was. Thans zeide hij, aan de hand van het betreffende Provinciaal Blad te hebben na gegaan, dat verdachte wel ingeland is, zij het dan ook een niet-bekend ingeland, want eigendommen beneden 10 c.A. worden niet aangeslagen. Verdachte bestreed deze opvatting Hij was geen ingeland volgens zijn meening en ook een getuige 4 decharge, ook een klein grondbezitter in dezen polder, meende., dat zij. die niets betalen en geen stemrecht heb ben en niet opgeroepen worden ter verga dering, nok geen ingeland ziin. Het O. M zeide dat zijn inziens ver dachte wel ingeland is. Of hij betaalt of niet. doet niets ter zake. Hii is verplicht zich aan de keur te houden Waar het hier een principieel? kwestie betrof eischic het O M. bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, dat f 0 50 boete subs. 1 dag hechtenis was geweest. VERDUISTERING. iHet O.M bij de rechtbank te Leeuwarden heeft tegen den 42-jarigen P. T., gewezen kassier-boekhouder bij het gemeentelijk electricitertshedrijf te Achtkarspelen. ter zake van verduistering van ruim f. 11.000 en vervalsching van zijn administratie. 1 jaar en 6 maamden gevangenisstraf geëischt. Opgeheven het faillissement van J. Hoogervorst, te N'oordwijkerhout. („Uebei den Tod hinaus"). Roman van ANNY VON PANHUYS Uit het Duitsch door W H C BOULLAARD. (Nadruk verboden 36) „Vertel maar op", moedigde Pohl hem aan. „de -geringste aanwijzing kan voor ons nuttig zijn „Ja, maar het is een zonderlinge geschie denis." Maurer trok aan de knoopen van zijn ja9. alsof dit hem op weg zou helpen hoe te beginnen. Een goed redenaar was hij niet maar eindelijk meende hij te weten hoe van wal te steken en op de korte ma nier, die hem eigen was. vertelde hij het na volgende- in den voormiddag van den dag na de reis naar Berlijn werd het portret van den professor uit huis gehaald, om naar het museum te worden gebracht en toen hij met de mannen die dat zouden doen in het salon kwam waar het portret stond, had hij zich er over verbaasd, dat daar nog een licht brandde Er moest des avonds of 's nachts iemand zijn geweest, die vergeten had het uit te draaien Toen hij Maurer. de luiken opende zag hij bij het zich omwen den hoe de professor, die inmiddels ook was binnengekomen met de punt van zijn voet een stuk Danier onder #»en fauteuil schoof. Hier werd de spreker eenigszins verlegen; men spreekt immers ongaarne over eigen nieuwsgierigheid! Maar in dit geval moest t hij die wel bekennen. Na een koTte aarzeling vervolgde hij: „Ik wou graag weten, wat dat voor papier was. dat blijkbaar niemand mocht zien en toen ik mij bukte de pro fessor stond juist met den rug naar mij toe en vlug onder den fauteuil keek. bemerkte ik. dat het papier een bankbiljet van duizend mark was." ..Ben je daar zeker van?" vroeg mevrouw Berner gejaagd, terwijl Pohl ingespannen zat na te denken over wat hij vernam. „Jawel, mevrouw, heel zeker, het was een bankbiljet van duizend mark", antwoordde Maurer beleefd maar beslist .Daarop moest ik de mannen tot aan de huisdeur geleiden en loen ik in het salon terugkwam, was de professor verdwenen en het bankbiljet ook." „Zonderling", vond Pohl en wendde zich lot mevrouw Berner, die ademloos naar Maurer had zitten luisteren. „En daar valt me nog iets in, wat er ook bij behoort", zei Maurer bescheiden. Een handbeweging van den bankdirecteur noodigde hem uit ongedwongen door te praten Maurer vertelde nu wat hij nog meer wist Dien zelfden voormiddag, na het ge beurde met het bankbiljet, vroeg juffrouw Else hem of hij des nachts in het salon was geweest, want zij had duidelijk gehoord, dat iemand 9luipenderwijze voorbij haar kamer deur was gegaan en toen meende zij de deur van het salon te hebben hooren knarsen. „Die knarst altijd erg. niettegenstaande ik haar dikwijls smeer." „En verder?" vroeg Pohl haastig, terwijl mevrouw Berner met steeds stijgende aan dacht naar Maurer luisterde. „Ja. veel meer weet ik niet. Ik zei tegen juffrouw Else, dat zij zich zeker had ver- i gist, want ik had een gevoel, dat ik haai maar niets van het brandende -licht en van het 'bankbiljet moest vertellen. Juffrouw Else zei me, dat noch haar vader, noch een der dienstmeisjes in het salon was geweest, daarnaar had zij geïnformeerd." „Heel zonderling", liet Pohl zich weer ont vallen Hij verzocht Maurer dringend ook verder het stilzwijgen te bewaren over het geen hij had waargenomen en na hem te hebben bedankt voor zijn inlichting, die er inderdaad toe zou kunnen bijdragen het ver dwenen geld terug te vinden, ging de knecht heen. Nauwelijks had de oude huisknecht de ka mer verlaten, of mevrouw Berner sprong overeind Zij kon en wilde zich niet meer beheerschen „Laat iemand daar nu eens uil wijs wor den!" riep ze geërgerd, „inplaats van gemak kelijker wordt het raadsel steeds ondoor- grondelijker. Aan hetgeen Maurer heeft ver teld, kan niet worden getwijfeld, want ik herinner me, dat mijn dochter de vorige week vroeg of ik 's nachts in het salon was geweest.' Met haastige schreden liep zij in de kamer heen en weer, zooals zij altijd deed wanne.-r iets haar had opgewondeD „Het gaat mij evenals u, mevrouw, ook ik sta voor een raadsel", sprak Pohl pein zend .Uw man haalt het geld. spreekt van aanwending ten bate van zijn gezin en ver bergt het geld daarna zoo. dat niemand het flauwste vermoeden heeft waar of in wiens- handen hel zich bevindt. In elk geval ga ik nu dadelijk naar uw advocaat, om over alle- met hem te spreken tenminste, indien het uw goedkeuring kan wegdragen." „Doe wat u goeddunkt mijnheer Pohl, ik machtig u tol alles Mevrouw Berner was weer rustiger geworden. „Tot alles, mevrouw?" vroeg Pohl lang zaam en beteekenisvol, terwijl zijn vraag schalks klonk. „Aangezien u een vriend van mijn man waart en ook voor mij een vriend wilt zijn, ja, daarom machtig ik u tot allesant woordde zij schertsend en zij stond er zelf verbaasd over, dat ze. trots haar gedrukte stemming, zich liet meesleepen door den toon. dien Pohl aansloeg. .JEr zal een dag komen mevrouw, dal ik mij zal veroorloven u aan deze woorden te herinneren", sprak Pohl en keek de mooie vrouw daarbij diep in de oogen, die met een lichten schrik zijn blik ontweken Een oogenblik stond de slagvaardig*» vrouw verlegen, maar ook niet meer dan een oogenblik. want bemerkend dat Else den be zoeker nog niet had begroet, zei ze. „Ik moef toch eens even gaan zien waar Else is-, wi' me dhs een oogenblik verontschuldigen", sprak ze en ging de kamer uit. De verstandige bankdirecteur glimlacht? Hij begreep heel goed dat Magda over dit kiesche onderwerp voorloopig niets wenschte tc hooren Later kon hij er immers op terug komen en dan des te grondiger „Eise is niet in huis, zij schijnt met Zer- nikow ergens in den tuin te zijn", met deze woorden kwam mevrouw weer de kamer binnen. „Dan hoop ik uw dochter later le begroe ten want nu ga ik naar den advocaat en niet waar. mevrouw, de mededeelingen van Maurer hebben toch wel uw wantrouwen jegens uw aanstaanden schoonzoon opge heven?" Mevrouw Berner schudde het hoofd. „Zoo lang ik niet met zekerheid weet, waar het geld is gebleven, blijft mijn verdenking be staan.'1 De toon, waarop ze dit zei, was ech ter niet meer zoo vast; er klonk reeds twijfel in. De bankdirecteur nam afscheid met de be lofte na zijn bezoek bij Stern te zullen terug komen en wederom drukte hij zijn lippen op de welverzorgde vrouwenhand Peinzend bieef mevrouw Berner alleen. Wat al gebeurtenissen stormden thans op haar aan! Haar levenswagen was tot nu over zulke rustige geëffende wegen gegaan, geen hoofd breken had haar gekweld en opeens was alles zoo ander9. zoo heel anders geworden. liet was begonnen met de liefde, die E'?? voor Zernikow had opgevat, constateerde zij Ja. die liefde was voor haar een leelijke tegenvaller geweest Den rijken luitenant Tomwilz. boven wiens naam de kroon m°t zeven parel9 stond zou zij een vreugdevo'- ler welkom hebben toegeroepen dan een eenvoudigen ingenieur. Toen kwam de plot selinge dood van haar man en nu doken a's akelige spoken reeds in de verte de geldzor gen op. want indien die honderd vijftig dui zend" mark niet werden teruggevonden dan stond dat voor de verwende vrouw geYk met geldzorgen Bij den huidigen rentestan daard zou het overgebleven geld nauwelijks vijf honderd mark per maand opbrengen berekende zij en haar oogen keken ontsteld in de ruimte De nette gestalte van Pohl dook voor haar op en zij herinnerde zich. dat haar man haar had verteld dat deze zich een kolossaal vermogen had verwor ven Zijn weliswaar niet groot vaderlijk erf deel had hij reeds als jonge man door geluk kige beursspeculaties voortdurend doen top- nemen en nu kwamen daar zijn inkomsten als bankdirecteur bij. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2